I politienieuws Marnixschool trefpunt van oud-leerlingen bij viering gouden jubileum F" ffl plan 1945 deze week i|MK J dl HmB VRIJDAG HEROPENING NA TIJDROVENDE VERBOUWING Verleden herleefde met film- en fotomateriaal Sportvissers na speuraktie gered MAANDAG It Doorbroken Legendarisch Heemtuin „Schaduwkanten" 4 itiscbe )ceaan anama 1 De Raad van Arbeid Haarlem is vrijdag 5 oktober aanstaande in verband met jubileumviering DE GEHELE DAG GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De albatros kan nog net. Andere vogels van vreemde kusten zal men als opgezet exemplaar vergeefs zoeken in het Pieter Vermeulen museum dat op 5 oktober na twee stille seizoenen opengaat op een nieuw adres: Moerbergplantsoen 20 (voormalige Insingerschool). Conservatrice Joke Herder heeft om didactische redenen drastisch de bezem behaald door de vaste collectie van dit typische kustmu- seum dat vanaf 1952 nogal provi sorisch was gehuisvest in het Cul tureel Centrum (Moerbergplant soen 22). IJMOND de <e 1 p**' •meer ü- Entree met balie binnen het gebouw Moerbergplantsoen 20 ü- Deel van de historische scheepscollectie opgesteld in een van de vier voormalige klaslokalen. Schoolgebouw riant onderkomen voor Pieter Vermeulenmuseum (ADVERTENTIE) in een imeri- en tot eeuw 3er de admi- land imese Pana- ügra- onen, igelse id zal leters voor- >r de tand, e Pa in de [even 's na i Het gebouw aan het Moerbergplantsoen dat nu het museum herbergt, lijkt ook qua ligging geknipt voor dat doel. De zeven lokalen van de voormalige school onder gingen de afgelopen maanden met entree, gangen en kantoor een ware gedaantever wisseling. Van schoolse sfeer is niets meer te bespeuren. Schools, of liever didac tisch, blijft wel bepalend voor inrichting en samenstelling van de deels natuurhis torische collectie zoals die vanaf de her- openingsdatum getoond wordt. Vier lokalen met grotendeels doorbro ken tussenwanden sluiten voor de bezoe ker logisch op elkaar aan. Eerste thema is bij de school verbouwing een vertraging op van vele maanden. de ontstaansgeschiedenis van IJmuiden en de ontwikkeling tot haven- en indu- striegemeente. Met behulp van foto’s en kaarten en ook een enorme maquette wordt hiervan een beeld gegeven. Aan dacht krijgen in hetzelfde kader ook de geschiedenis van de visserij en de diverse scheepstypen, ooit of nog steeds voor dat doel in gebruik. In een tweede ruimte worden de visserijtechnieken uit de doe ken gedaan. Vistuig is te zien van vroeger en nu. In een aparte zaal over „levensvor men in zee” wordt duidelijk gemaakt de relatie tussen overbevissing (inbreuk op het natuurlijk evenwicht) en de voedselke ten die met de minuscuul kleine kreeftjes in het plankton eindigt. De bezoeker krijgt verder de meestal kwalijke gevolgen te zien van menselijk ingrijpen (olieboringen in de zeebodem, olierampen door lekgeva- ren tankers). Van volle zee wordt vervol- Commissie algemene zaken. Op de ver- gaderagenda voor het Velsense gemeente huis komende week in totaal vier commis siebijeenkomsten. Als eerste de Commis sie Algemene Zaken bijeenkomend maan dagmiddag half vier. Suggesties van de Commissaris der Koningin op het punt van rampenbestrijding kregen de volle instemming van het regioberaad IJmond en de BB-kring Zuid-Kennemerland. Ook afzonderlijk wordt nu het gemeentelijke standpunt van de IJmondpartners ge vraagd. Ander punt: een kredietvoorstel 12.500) voor aanschaf van twee politie honden ten behoeve van de surveillance. Het Pieter Vermeulenmuseum bevat in zijn vernieuwde vorm ook een instructie- n zul- 1 wor se zo- m de imen. ers in voor meisjes én jongens, wordt zo goed en zo kwaad als het gaat gegeven op brede gedeelten van de gang waar voor dit crea- tiviteitsonderwijs maar net aan plaats is. Onder de sprekers van zaterdagochtend was de heer W. Groeneveld, momenteel voorzitter van het schoolbestuur. Met vele anderen leverde hij ook een bijdrage aan een jubileumnummer van de schoolkrant, r- Daags na de officiële opening op 6 oktober dus houdt het Pieter Vermeu lenmuseum open dag tussen tien uur ’s morgens en vier uur ’s middags, wat vrij entree betekent. De normale ope ningstijden zijn daarna: maandag tot en met vrijdag van half tien tot vijf uur en extra op zaterdag van tien tot vier uur voor de periode 21 juni tot 22 augustus en ook elke eerste zaterdag van de maand. Met de verbouwing èn verhuizing was een bedrag van 3,5 ton gemoeid. Het mi nisterie van CRM leverde een herinrich- tingsbijdrage van 27.000,- met een jaar lijks toegezegd aandeel in de exploitatie lasten van 6000,-. Daarnaast kwamen de provincie en het Anjerfonds met bijdra gen van achtereenvolgens ƒ16.000,- en ƒ1560,- over de brug. Gelijk op met de verbouwing is het terrein ten noorden van het museumgebouw (voormalige speel plaats) ingericht als heemtuin waar op den duur karakteristieke bos- en duin planten tot wasdom moeten komen. ruimte speciaal bedoeld voor bezoekende scholen. Hier bestaat gelegenheid voor film- en diavertoning en lesgeven en ook een leeshoek met lectuur over planten en dierenleven is hier ingericht. Basis voor dit puur IJmuidense mu seum is de zogenoemde Pieter Vermeulen- collecite, in 1951 door diens zoon Frits aan de gemeente geschonken. Pieter Vermeu len leeft in de herinnering voort als bijna legendarisch onderwijspionier in de ne derzetting De Heide waaruit later IJmui den ontstond. In het Cultureel Centrum diende één groot vertrek tot voor kort als onderkomen voor de steeds verder uitdij ende museumcollectie. De inventaris werd hier al gauw een bont geheel door aanwinsten afkomstig van buiten Europa. De museumzaal werd een verzamelplaats voor ook tropische insekten, schaaldieren, De drukte zaterdag in de Marnixschool rond het tijdstip van de reünie. De school jubileerde maar ook het schoolgebouw Nobelstraat 2 dat sinds de start in 1929 en naar verwacht ook in een verdere toekomst huisvesting biedt. feestredenaar. Als woordvoerder namens het Velsense gemeentebestuur dook de heer Bijl diep terug in de onderwijshistorie met voor de bijzondere school tot de jaren twintig ver bijsterde vormen van vooral financiële discriminatie. Bijl herinnerde aan de schrijnende tenachterstelling ten opzichte van het openbaar onderwijs en de school strijd die losbarstte als gevolg daarvan. Ook in een sterk vergrijzend IJmuiden zag de wethouder goede bestaanskansen voor de school, ook in een verdere toe komst. In de vorig jaar verschenen scho- De heer H. Hoogenhout, rijksconsulent voor natuurhistorische musea, verricht op gemelde datum om half vijf ’s mid dags de heropening. In speeches zal bij die gelegenheid ongetwijfeld worden stilgestaan bij ondervonden tegenslagen voorafgaand aan een voor het oog simpe le verhuizing. Oorspronkelijke plannen voor heropening nog vóór het vakantie seizoen 1979 bleken kansloos toen afgelo pen winter het complete buizennet voor waterleiding en cv door een stroomsto ring bevroor. Naast een schadepost van tientallen duizenden guldens leverde dat waarin tussen de Marnixschool vroeger en nu rake vergelijkingen worden ge trokken. Na de middag stonden de schooldeuren zaterdag wagenwijd open voor oud-leer- lingen en ouders van de huidge leerlingen. Uitgestalde fotocollecties en vertoning van films en dia’s uit het schoolverleden boden een prachtig aanknopingspunt voor met name de niet meer zo piepjonge reünisten. Het schooljubileum stond daarmee he lemaal in het teken van de herkenning wat voor velen al direct na binnenkomst begon. Korte maar uiterst geanimeerde gesprekken ontsponnen zich tussen oud- klasgenoten. Zelfs op de trap op weg naar de lokalen boven wat uiteraard proble men gaf voor het gestaag toestromende publiek. lennota voor IJmuiden zat voor het schoolbestuur een onaanvaardbaar stuk je beleidsvisie verweven; Vervanging van het in 1929 betrokken gebouw door nieuw bouw in de „omgeving J. P. Coenstraat”. In een gewijzigde versie laat de nota dit verhuisplan varen. „Een ontwikkeling die bestuur en leiding van de Marnixschool blij kan stemmen”, zo besloot de heer Bijl. Commissie Volkshuisvesting. De Com missie Volkshuisvesting vergadert woens dagavond om half acht. Voor het gebied Oud-IJmuiden is bouw van nog eens 21 woningwetwoningen in voorbereiding van hetzelfde type als het contingent van 114 dat hier op zeer korte termijn ter hand wordt genomen. Na inzage vorige maand van de voorlopige bouwteke ning wordt nadere informatie verwacht over onder meer de huurprijs. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als negenmansschool met 227 leerlingen vierde de Marnixschool aan de Nobelstraat in IJmuiden-West zaterdag het gouden bestaansjubileum. Met andere leden van het onderwijsteam was het schoolhoofd H. van Vuren gastheer tijdens een reünie voor oud-leerlingen en gewezen leerkrachten. In de gymnastiekzaal werd tussen elf uur en half een een jubileumbijeenkomst gehouden met onder meer wethouder K. W. Bijl, en de heer Boonstra (inspecteur bijzonder onderwijs) als Ongeregeldheden. Bij een café aan de Kerkweg in Santpoort-Noord zijn vrijdag en zaterdagavond ongeregeldheden voor gevallen, waarbij een 24-jarige Haar lemmer en een 17-jarige Santpoorter door messteken zijn verwond. De Haarlemmer is opgenomen in het Zeewegziekenhuis. Onderwijscommissie. De onderwijs commissie komt maandagavond half acht bijeen. Voor de vacature van hoofd aan de openbare Moerbergschool (Oud-IJmui den) ligt inmiddels op tafel een aanbeve ling met de heer H. H. K. van Dorp, nu Prof. Gunningschool te IJmuiden, als eer ste kandidaat. B. Leijenaar, nu waarne mend hoofd, staat nummer twee. Protest vanuit de oudercommissie, in een recente handtekeningenaktie unaniem achter de kandidatuur-B. Leijenaar, ligt daarmee in de lijn der verwachtingen. Aangehouden. Zaterdagochtend heeft de politie een 22-jarige IJmuidenaar aan gehouden. Hij heeft bekend dat hij vijf zedenmisdrijven met vrouwen heeft ge pleegd. Teruggevonden. De Velsense verkeers politie heeft zondagochtend een BWM personenauto aangetroffen op de oostelij ke vluchtstrook van de A 9, die bij nader onderzoek bleek te zijn gestolen. De auto was eigendom van een Beverwijks gara gebedrijf. gens de stap gezet naar de kust met weer zijn eigen flora en fauna waarbij belang rijk de vogelwereld. In het meest westelij ke lokaal van de voormalige school staan tenslotte opgesteld de vogels behorend bij de leefgemeenschappen (biotopen) van bos, polder en ook de bebouwing van dorpen en steden. Het museum geeft een zoveel mogelijk compleet beeld van na tuur en menselijke bedrijvigheid dichtbij huis. Joke Herder: „Wij willen de jeugd maar ook andere bezoekers uit de naaste omgeving attent maken op karakteristie ke dingen vlak naast de deur. Ook buiten het museum krijgen zij daar dan allicht meer oog voor.” Commissie Ruimtelijke Ordening. Donderdagavond om half acht vergadert de commissie ruimtelijke ordening. Aan de orde komt aankoop van het pand Ka naalstraat 222-226. Voor nieuwbouw te realiseren aan de Reigerbossenlaan (Zee wijk) moet een voorbereidingsbesluit wor den genomen vooruitlopend op een be- stemmingsvergadering. VELSEN. Drie sportvissers, die za terdagavond met een speedboot de Noordzee opvoeren, hebben motorstoring gekregen. Na een zoekaktie zijn zij onge deerd aan wal gebracht. Twee opvaren den kwamen uit Velsen en één uit Wijk aan Zee. Na een verontrust telefoontje op zater dagavond van één van de familieleden naar de Velsense politie, is de Rijkspolitie te water ingeschakeld, alsmede de kust wacht. Om tien uur ging een spoedbericht uit, waarna een zoekaktie werd gehouden. Behalve de rijkspolitie te water en het Loodswezen, namen een IJmuidense en een Urkse vissersboot aan de aktie deel. Zondagochtend om vier uur werden de drie opvarenden vijf mijl buiten de kust aangetroffen, waarna zij konden overstappen op een loodsafhaler. vogels en zoogdieren. Rariteitenkabinet was in die situatie een typerende bena ming. Veel van wat uitheems is, ligt nu veilig in kasten opgeborgen. Dit materiaal komt mogelijk nog eens van pas bij wisselexposities waarvoor beschikbaar is een lokaal in de eveneens grondig opgek napte zijvleugel van het voormalige schoolgebouw. Onder een Schoolvereniging voor On derwijs op Gereformeerde Grondslag ging de Marnixschool (officieel Marnix van St. Aldegondeschool) op 26 september 1929 van start als school met honderd leerlingen en vier leerkrachten. Met als voorgangers de heren D. Visser, H. H. Verhoeff en D. Gnodde is H. van Vuren het vierde schoolhoofd. De Marnixschool zit qua leerlingenaanbod nog altijd ver boven de limiet (100 leerlingen) die ook na uitstel van enkele jaren tot opheffing leidt. Van dreigende verhuizing naar nieuwbouw is niet langer sprake. Van Vuuren kan met collega's en schoolbe stuur weer opgelucht ademhalen. Voort bestaan op de oude plek heeft echter zijn schaduwkanten. Hij somt op: „De gym nastiekzaal moet, zoals op de jubileum- dag, als aula fungeren. Zo’n vertrek ont breekt en ook voorzieningen als een af zonderlijk handenarbeidlokaal, leraren kamer en documentatiecentrum worden node gemist. Bij de bouw van de school in 1929 waren dat volstrekt onbekende zaken. Om als school aan de huidige on- derwijseisen te kunnen voldoen zijn daar mee kostbare verbouwingen en aanpas singen noodzakelijk”. Handvaardigheid, thans een leervak <:-:v

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5