Klemmend beroep op subsidiënten Rust en tevredenheid premières Concert Nova Karta in DAC Boek van Maand die neigt naar zelfgenoegzaamheid Voorzitter NPO: volledig succes streekgenoten exposeren r Liederenrecital Topconferentie sprankelende zwarte komedie door BENT „Wij houden ons hart vast’ r Subtiele stemwendingen komen tijdens concert zangeres niet over Zeven Picasso’s in Parijs gestolen Eksklusieve stoffen Mickery-onderzoek Amsterdamse theaterwereld Nederlandse speelfilm in Saloniki bekroond 83 13 DINSDAG 2 OKTOBER KUNST 19 7 9 X Kt r ’t ROODE HERT” n/ MODEHUIS „ELEGANT” ke (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIES) tp JOOST NIEMÖLLER use. De inbreker overviel de 85-jarige dr. Jaffe toen deze na een wandeling met zijn hond thuiskwam. De dief dwong hem de deur te openen en ging er vervolgens met de buit vandoor. De gestolen schilderijen en schetsen had Picasso aan de arts ge schonken. „Wij zijn gemotiveerd om nieuwe wegen in te slaan”, zo verzekerde Glasz zijn ge hoor ten overvloede nogmaals, „maar in standhouding en ontwikkeling zullen ten opzichte van elkaar in een redelijk even wicht moeten staan. Er wordt nogal wat afgediscussieerd in Topconferentie, soms wat al te breedvoe rig en met veel beeldspraak. Maar de regie van Jaak Vissenaken is bijzonder leven dig en de actrices Annelies Vaes (Eva Braun) en Tessy Moerenhout (Claretta Petacci) weten met spiritueel komediespel de aandacht voortdurend gevangen te houden. De aangeschoten vrouwen krij gen van hen subliem gestalte, komisch, ook een beetje tragisch, vooral menselijk, ook al zijn de onderwerpen waarover zij praten nog zo dierlijk. Wout Wouters speelt zijn bescheiden rol als hakkenklak- kende SS-er die als man een groentje is, met de vereiste terughoudendheid. In het toneelbeeld van Hartwig Dobber- tin overheerst het fascisten-zwart en in de kostuums van Sanja Camilovic is dat con sequent doorgevoerd. Verder is de ruimte gevuld met enkele maquettes van archi- Annelies Vaes als Hitlers maitresse Eva Braun. Er is een situatie waarin niet wordt gestreefd naar ingrijpende veranderingen maar meer naar het voortborduren op de verworvenheden van de afgelopen jaren, verbetering, verdieping en nuancering. Bij het onderzoek werd een grote ver scheidenheid aan activiteiten waargeno men, waarbij Amsterdam voor de betrok kenen met kop en schouders boven de rest van het land uitsteekt. Amsterdam wordt gezien als een soort oase in een culturele woestijn. Verder hebben de onderzoekers binnen het toneelbestel twee werelden gesigna leerd: enerzijds die van het gevestigde AMSTERDAM (ANP). In de Amsterdamse theaterwereld heerst een betrekkelij ke rust en tevredenheid die zelfs neigt naar zelfgenoegzaamheid. In tegenstelling tot het einde van de jaren zestig is er geen duidelijke en diepgaande onvrede met het maatschappelijke- alsook het theaterbestel. Dit is vastgesteld bij een reeks onderzoe ken van organisatieadviseur drs. D. de Goede en het Instituut voor Toegepast Marktonderzoek (intomart) in opdracht van de Stichting Mickery Workshop in de hoofdstad. HAARLEM. De Nederlands-Engelse folkrockgroep Nova Karta, de voortzet ting van het fameuze trio Magna Carta, treedt woensdagavond voor het eerst in het Haarlemse DAC op. Jongerencen trum DAC aan de Ripperdastraat 13a heeft de primeur. Het optreden vangt om 21 uur aan. Magna Carta, dat veelvuldig in Haarlem en omgeving optrad, leidde de laatste ja ren een zieltogend bestaan en hield het begin dit jaar voor gezien na het vertrek van oprichter Chris Simpson. Twee ande re leden vna het trio, gitarist-zanger Tom Hoy en fluitist Robin Thyne, vestigde zich in Nderland en stelden een nieuwe groep samen. Verdere bezetting: Dahmane Mes- bahi (bas, piano), Roy Kuschel (piano, percussie) en Lex Tanger (drums, zang). Uitgeverij Het Spectrum, waar Kijk, economie is verschenen, voelt er veel voor om het boek van Jan Pen in tweede druk op de markt te brengen, doch de mogelijk heden daartoe hangen af van diverse fac toren. De rechten van onder meer inhoud, foto’s en litho’s alsook de verkooprechten liggen bij de CPNB. En als Het Spectrum dit boek in eigen beheer opnieuw zou willen uitgeven, dan dient de uitgeverij alle rechten van de CPNB terug te kopen. bestel en aan de andere kant de wereld die door zichzelf en anderen wordt bestem peld als experimenteel, vernieuwend en ook wel subcultureel. De grenzen tussen die werelden zijn niet duidelijk aan te geven en ook het onderlinge contact is gering. In het rapport wordt gepleit voor een betere informatie zowel de onderlinge uit wisseling daarvan als de voorlichting ge richt op publiek en doelgroepen. Dat zou kunnen gebeuren door het systematisch verzamelen en bundelen van geschreven informatie. Ook zou meer gedaan kunnen worden aan publiekonderzoek omdat wei nig bekend is over publiekreacties op dat gene wat in de theaters geboden wordt, menen de onderzoekers. Ook aan de on doorzichtigheid van het subsidiewezen zou een eind moeten worden gemaakt. In het rapport staat geen cijfermateri aal. Binnenkort zullen wel de resultaten van een wetenschappelijk onderzoek wor den bekendgemaakt. 17e-eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02550-1S797 Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Na afspraak komen wij ook bij u thuis 9 Afgelopen weekeinde is er overal nog veel gevraagd om „Kijk, economie” te pakken te krijgen, waarvan 80.000 exem plaren zijn gedrukt. Deze oplage was de totaalsom van wat de boekhandel had gevraagd, waarbij in die sector achteraf werd gezegd dat men de interesse van het publiek helaas volledig heeft onderschat. Als het „ongelooflijk” ook klinkt bij de CPNB, dan wordt daaraan direct toege voegd dat dit Boek van de Maand-succes deze tveek uiteraard als eerste punt op de agenda staat van de maandelijkse werk vergadering. ^M9? Vooral muzikaal stelde het concert te leur. De knappe arrangementen op State less, evenals de subtiele wendingen in Lovich’s stemgeluid kwamen live niet over. Drummer Justin Hildrek speelde een constante, keiharde beat, nog eens versterkt door het dreunende basgeluid van Mark Chaplin. Het veelzijdige toet- senwerk van de plaat was in Amsterdam nauwelijks hoorbaar (wat misschien ook te maken had met het feit dat een van de twee keyboardspelers niet meedeed). Ook de kale gitarist Les Chappell (die de muziek schreef bij de teksten van Lo- vich) wist alleen incidenteel met subtiel gitaarwerk uit de hoek te komen. Van het op de plaat zo opvallende stemgeluid van Lene Lovich bleef niet veel meer over dan een doordringende galm, af en toe onder broken door hoge uithalen. Het hangt er van af in hoeverre met deze organisatie, die ten behoeve van de Neder landse boekhandel werkzaam is, tot een redelijke overeenkomst kan en wil komen om Het Spectrum de gelegenheid te geven een niet hogere publieksprijs dan 32,50 (verkoopprijs na 6 oktober) te bedingen. de groep en is evenals Sater gefascineerd door de uitwerking van macht op gewone mensen. Peter de Baan heeft de regie van Het Nest. Aanvang 20.30 uur. Van 9 tm. 11 oktober is de voorstelling al in de Toneel schuur in Haarlem te zien. De Nieuwe Komedie geeft op 12 okto ber de première van Een mand vol water, geschreven door Otto Dijk en geregis seerd door Heleen van Meurs. Een stuk over menselijk bewustzijn, ideologie en moraal afgeleid uit een politiek stand punt. Het handelt over vooruitgang en verandering in de geschiedenis en wil een resultaat laten zien van de eeuwige klasse- strijd. De eerste voorstelling in het Thea ter aan de1 Haven, in Scheveningen, begint om 20.30 uur. HAARLEM. Bariton Ruud van der Meer en sopraan Margreet Honig geven donderdagavond een liederenrecital in de Tuinzaal van het Haarlems Concertge bouw. De begeleiding wordt verzorgd door Rudolf Jansen. Van der Meer zal werk van Diepen broek, Fauré, Chausson en Schubert zin gen en Margreet Honig van Debussy, Pou lenc en Ravel. Aanvang 20.15 uur. Bij het NPO blijkt de angst te leven dat het aantal symfonische orkesten te laag zou kunnen worden in het totale pakket van voorzieningen. De last van het hoge aantal koorbegeleidingen weegt zwaar. Glasz: „Zestig concerten is het minimum en een absolute bestaansvoorwaarde. Verdere reductie bedreigt de kwaliteit en het wezen van het orkest”. In het zojuist geopende Prentenkabinet Schaager Wapen, dat zich op het Fnidsen 70 in Alkmaar bevindt, exposeert de Heemsteedse keramist Gerlach Baas een collectie aardewerk in raku-techniek. Men kan er terecht op dinsdag tot en met donderdag van 10-12 uur en van 14-17 uur, op vrijdag en zaterdag van 10-17 uur en bovendien op donderdagavond van 10- 17 uur. Gerlach Baas, die samen met Wim Riem tentoonstelt van wie pentekeningen zijn te zien, zal donderdagavond 4 oktober van 19-21 uur op de tentoonstelling aanwezig zijn. „De financiering van een symfonie-or- kest stelt de lagere overheden voor grote problemen. Daar hebben wij begrip voor”, luidde het verder in Glasz’ betoog. Hij doelde daarmee op de ingewikkelde sleutel volgens welke de subsidiegelden over de verschillende gemeenten worden omgeslagen”. Doch anderzijds gaat het om de continuïteit van ons orkest: de instandhouding van een stuk werkgele genheid en van een zorgvuldig opge bouwd kwaliteitsensemble”. De voorzitter sprak de hoop uit dat in gemeenschappe lijk overleg een redelijke nieuwe verdeel sleutel zou kunnen worden gevonden en deed op zijn toehoorders een klemmend beroep intussen de status quo niet te ver anderen. Óp theevisite bij prominente hoeren AMSTERDAM. Waarover spraken zij? Een lichte vorm van nieuwsgierigheid die je soms overvalt bij foto’s van statiebezoeken, politieke ontmoetingen. De Engelse schrijver Robert David MacDonald kent zoiets ook. De ontmoeting tussen de maitres ses van de heren Hitler en Mussolini, die moet hebben plaatsgehad tijdens de topconferentie in Berlijn, tijdens de tweede wereldoorlog was voor hem aanleiding tot een theaterfantasie a la Tom Stoppard. Dat leidde tot een sprankelende zwarte komedie, waarin de beide vrouwen hun verderfelijke visie op het fascisme geven. Topconferentie is de titel van het stuk geworden, waarin Eva Braun haar rivale en lotgenote Claretta Petacci op de thee ontvangt. De vergelijking tussen MacDonald en Stoppard is niet zomaar getrokken. Stop pard houdt ervan zijn eigen visie met behulp van door anderen geschapen ka rakters kenbaar te maken. MacDonald doet dat in zekere zin met dit toneelstuk ook. De dialoog tussen de twee vrouwen is niet alleen boordevol venijn, afgunst en nationaal chauvinisme. De twee vrouwen praten over de Tweede Wereldoorlog van uit een beschouwing die pas veel later, lang na het beëndigen van die oorlog, mogelijk zou zijn. Op die manier kan er relativerend over de Duitse heldendom worden gesproken. Het is het knappe van de dramaturgische constructie van het stuk, dat de afloop van het gruwelijke Duitse Hitler-avontuur in de context ver scholen ligt. De twee prominente hoeren in Topcon ferentie draaien als katten om elkaar heen. Is het ijs - vooral door toedoen van de Italiaanse - eenmaal gebroken, dan ontpoppen ze zich als zinnelijke lotgeno ten. Onder de invloed van letterlijk vazen vol drank ondergaan beiden via hun be toog een soort metamorfose. Eva brult als haar minnaar Hitler en gedraagt zich ook dienovereenkomstig in kinderlijke drift. MeJ. A. H. de Boer ZIJLSTRAAT 95 bov. t/o STADHUIS ingang winkel Haarlem, tel. 023-316216 Gezegd moet worden dat het allemaal wel een beetje haar eigen schuld was. Door Stiff, het platenlabel van Lovich, waren sensationele verhalen de wereld in gestuurd over haar Oosteuropese af komst, haar statenloos-zijn en mogelijke paranormale begaafdheden. En de zange res met de vlechtjes heeft eigenlijk weinig moeite gedaan dat opgeklopte beeld weer tot normale proporties terug te brengen. Ook de show die Lene Lovich bracht, kon me niet boeien, het waren haast de zelfde pathetische armgebaren en open gesperde ogen die me bij Kate Bush ook al zo gauw begonnen te vervelen. De tijdens dit Paradiso-concert ge brachte nummers waren voornamelijk af komstig van haar eerste elpee. Zo was er Too Tender (To Touch), met Les Chapell op synthesizer, Say When, volgend na een opzwepend drumintro en Writing On The Wall, waaraan een quasi-mysterieuze or- gelpartij voorafging, dvergaand in een zeer zwakke saxofoonsolo van Lene Lo vich. Ook Birdsong, de nieuwe single, werd gespeeld. Overigens werd het optreden van Lo vich qua nietszeggendheid volledig overtroffen door dat van de Meteors, die het voorprogramma verzorgden. Deze Ne derlandse groep gaat mee met de Engelse tournee van Lene Lovich. Als ze bij de Engelsen in de smaak willen vallen, moe ten ze toch nog wel wat meer kunnen brengen, dan de zouteloze Bowie-imitatie die er maandagavond van gebrouwen werd. Pathetische arm gebaren en openge sperde ogen bij Lene Lovich. (Foto Lex van Flossen) (Van onze kunstredactie) HILVERSUM. Het Boek van de Maand (september) „Kijk, economie”, van de Groningse hoogleraar economie prof. Jan Pen, is totaal uitverkocht. Als er hier en daar in het land nog boekhan dels zijn, die nog wat hebben liggen, is het ongetwijfeld een grote uitzondering, aldus een woordvoerster van de Centrale Publiciteitsdienst voor het Nederlandse Boek (CPNB) te Amsterdam. Van de Nederlandse boekhandelaren klinkt een en al verbazing door over zo veel verkoopsucces, waardoor talloze boekhandelaren al ruim een week „nee” moeten verkopen en aantallen van tussen de 100 en 300 in oplage snel over de toonbank hebben laten gaan. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „Wij houden ons hart vast. De financiering van ons orkest geeft voor een aantal van onze subsidiënten grote problemen”. Deze beklem mende woorden sprak mr. J. R. Glasz, voorzitter van de stichting Noordhol- lands Philharmonisch Orkest, tijdens een rede waarbij het concertseiozen 1979/1980 voor het NPO werd geopend. De verzamelde vertegenwoordigers van een groot aantal Noordhollandse gemeenten, die jaarlijks bijdragen in de kosten kregen ditmaal niet alleen feestelijke woorden, maar waarschuwende taal te horen. In de woorden van de begin dit jaar benoemde voorzitter is het NPO wel daad werkelijk bereid mee te werken aan nieu we ontwikkelingen. Hij doelde hiermee op de Nota Orkestenbestel, die CRM bijna drie jaar geleden uitbracht en waarin de taak van een symfonisch ensemble wordt geherwaardeerd. Het ging daarbij om za ken als een pluriform muziekaanbod, dat gespreid beschikbaar en toegankelijk moet zijn. „Wij hebben die boodschap opgepakt”, zei Glasz. „Deze zomer hebben we een beleidsnota uitgebracht, waarin we hebben aangegeven hoe wij denken met een breder aanbod een breder pu bliek te bereiken”. Voorstelling: Topconferentie van Robert David MacDonald, vertaling Wout Pittoors. Regie Jaak Vissena ken. Gespeeld door BENT (Belgisch- Nederlandse Theaterprodukties). De cor Hartwig Dobbertin, kostuums San ja Camilovic. Spelers Annelies Vaes, Tessy Moerenhout en Wout Wouters. Theater De Balie, Amsterdam, 2 okto ber 1979. De prijzen in de andere categorieën waren voor de Hongaarse animatiefilm Fair Play van Geza Pal Varga en voor de Deense documentaire Jenny van Jong Bang Carlsen. Voor het festival waren films uit 26 landen ingestuurd. De jury werd geleid door de Amerikaan Henry Hathaway. PARIJS (AP/Reuter) Zeven werken van Pablo Picasso, met een gezamenlijke waarde van 400.000 franc (ongeveer 200.000 gulden) zijn zondag in Parijs door een inbreker gestolen uit de flat van de vroegere arts van de schilder, zo heeft de politie maandag bekend gemaakt. Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag, lunches va 12.00 uur Dinner v.a. 17.30 uur. s WOENSDAGS GESLOTEN (Foto Jan de Winter). tektonische praal waarmee Hitler Berlijn na de grote overwinning had willen opsie ren. Op de radiokast een gipsen model van de Volkswagen, de auto die de Führer voor elke Duitser bereikbaar wilde ma ken. Dat het uiteindelijk de Mercedes of de BMW geworden is, kon hij met weten. KO VAN LEEUWEN. Topconferentie blijft t.m. 6 oktober nog in Theater De Balie aan het Kleine-Gart- manplantsoen in Amsterdam. Towards a Nuclear Future is de titel van een theaterpresentatie van Mickery in Amsterdam. Een voorstelling die een bij drage beoogt te zijn tot een maatschappe lijke discussie over de toepassing van ker nenergie. The Pip Simmons Theatre Group uit Londen heeft deze produktie speciaal voor Mickery gemaakt. Via een data-bankabonnement en de nieuws dienst van Reuter, waarop Mickery ook geabonneerd is, kwam het leeuwedeel van het informatiemateriaal voor deze voor stelling binnen. Een productie van duide lijk politieke signatuur. Mickery hoopt dan ook dat onderwerp en de behandeling daarvan niet beperkt blijven tot alleen maar een theaterervaring. De première van Towards a Nuclear Future is op 9 oktober. Voor die tijd zijn er ook al try- outs te bekijken, vanaf vandaag. Aanvang 20.30 uur. Toneelgroep Sater speelt vanaf komen de vrijdag de nieuwe voorstelling Het Nest, een toneelspel van de Duitse toneel schrijver Franz Xavier Kroetz. De pre mière is in de Blauwe Zaal in Utrecht. Sater doorbreekt daarmee een eigen tra ditie, die inhield dat de groep de te spelen stukken zelf schreef of liet schrijven. Kroetz past volgens Sater in de sfeer van SALONIKI (AFP/DPA/ANP) De Ne derlandse korte speelfilm Absurd van de Nederlander Zaev Nirnberg is bekroond op het internationale festival voor korte films, dat de vorige week in het Griekse Saloniki is gehouden. Gisteravond was het dubbel feest in het Haarlems Concertgebouw De Haarlemse bloemenmeisjes sloten hun jubileumfestiviteiten af en het Noordhollands Philharmonisch Orkest opende het nieuwe seizoen onder leiding van Jerzy Katlewicz die hiermee voor het eerst zijn opwachting maakte als de nieuwe vaste dirigent van het ensemble. Zowel voor publiek, de orkestleden, het orkestbestuur, de solist en pianist Eugen Indjic en Katlewicz (foto) waren er bloemen. Hetzelfde concert als op dit Stichtingsraadconcert, met op het programma de Ouverture Leonore van Beethoven, het Derde pianoconcert van Rachmaninov en de Eerste symfonie van Brahms, worden vanavond gespeeld in het Haarlemse Concertgebouw (20.15 uur). Lene Lovich beschaamt verwachtingen AMSTERDAM. Aan het begin van een uitgebreide tour door Engeland kwam zangeres Lene Lovich (in Nederland vooral bekend door haar hitsingle Lucky Number) naar het Amsterdamse Paradiso. Het was haar eerste concert in ons land. Na hooggespannen verwachtingen, gebaseerd op de eerste elpee Stateless, kunstig in elkaar gezette televisiefilmpjes en opvallende uitlatingen in interviews, een tegenval lende gebeurtenis. Claretta praat als Mussolini. Zo vieren zij hun frustraties bot, lallen zij beschonken over hun rascistische waanzin. Twee vrouwen in de greep van hun eigen dictators, de mannen die zij alleen maar mogen lenen, door wie zij gebruikt worden. Hun opgekropte weerzin daarte gen komt weldra boven als ze zo samen zijn en het is de SS-er die hen onder het mom van bediende moet bewaken, op wie zij hun sexuele ongenoegen botvieren.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13