SOMMIGE SPELERS BIJ AJAX STAAN OP TILT LEO BEENHAKKER: Post heeft de beste ploeg Verlies HJK treffers en missers WIERSMA GOED VOORBEREID Van der Meeren naar „Eagles Timman: remise tegen Portisch Nederlaag van waterpoloteam sportpuniiqj tototips „TOUR” CENTRAAL IN BESLUIT ZOETEMELK I lot U kunt ze nu kopen. Staatsloten? 9? Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. REMISE TEGEN GANTWARG JUISTE INSTELLING Ui f% 19 SPORT 19 7 9 DINSDAG 2 OKTOBER lil 99 sioteru o Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. ecni 9 9 jongens die in brand staan 76-77 77-78 78-79 1-3 Toto-gelijk: 6-15-17-20-21-24. 1. JEROEN STEREL I ft Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg zorg den voor een interessante eerste partij in de tweekamp om de wereldtitel dammen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Twee dagen nadat zijn team door Feyenoord krachtig van zijn voetstuk is gehaald ziet trainer Leo Beenhakker van Ajax zich geplaatst voor een dilemma. Moet hij overgaan tot een doorstroming in zijn elftal en na de 19- jarige Ton Blanker nog meer jeugdspe lers inpassen, of moet hij alles bij het „oude” laten, „omdat je je met een zware wedstrijd tegen Roda voor de boeg ook weer niet zoveel kan permitteren”. Van één zaak is Beenhakker echter overtuigd: er zal meer op karakter gevoet bald moeten worden. Tegen AZ’67 was de wedstrijdmentaliteit goed, maar afgaande op de afgang zaterdagavond bij Feyen oord (4-0) is de prikkel alweer verdwenen. Beenhakker: „Je zou zeggen dat degenen, die nu na zo’n nederlaag nog niet beseffen dat er iets moet veranderen, hopeloze ge vallen zijn. Wel, ik heb na die opdonder van Feyenoord verscheidene jongens ge zien die helemaal niet onder de indruk waren. Zoiets vind ik onbegrijpelijk. Die jongens staan gewoon op tilt en zijn ken nelijk zo blasé dat je je afvraagt of ze niet naar „af” moeten”. Vlak voor de return van de allang beslis te tweekamp tegen het Finse HJK Helsin ki in het'Europa-Cuptoernooi voor lands kampioenen, overweegt Beenhakker dan ook om zich „voorzichtig” op de experi mentele toer te begeven. Hij denkt dan aan spelers als Holshuysen, Martinez en Van der Boog. Zonder dat hij namen van mogelijke afvallers laat vallen („Ik wil niet dat jongens in de krant moeten lezen dat zij niet meespelen”) is het duidelijk dat vooral Piet Wijnberg voor een wissel in aanmerking komt. De Hilversummer is door Ajax voor een groot deel verantwoordelijk gesteld voor de „Rotterdamse les”, omdat hij als voor- (Van onze dammedewerker) l’TRECHT. De eerste van een serie van twintig partijen in de revanchematch om de wereldtitel tussen wereldkampioen Anatoli Gantwarg en Harm Wiersma is na vierenvijftig zetten in remise geëindigd. Vastgesteld kan worden dat beide spelers bereid waren strijd te leveren en zij niet pretentieloos op een gelijkspel afstevenden. Duidelijk is echter dat Wijnberg op dit moment niet beantwoordt aan het ideale beeld van de profvoetballer, dat Beenhak ker voor ogen heeft: „Ik houd van spelers met temperament. Jongens die in brand staan. In de tijd dat ik bij Feyenoord heb gewerkt maakte ik zulke voetballers mee, hier bij Ajax in de jeugd ook en zaterdag avond nog in de Kuip. Zoals Peters toen voetbalde, dat vond ik geweldig. Die is toch helemaal bezeten van voetbal. Die straalt volop dreiging uit. Uit alles blijkt dat hij alleen maar naar het doel toe wil”. Strijdlustig liet hij de stand in elkaar schuiven en dit bleek vooral uit tactisch oogpunt sterk te zijn. De verdienste hier van school namelijk in het feit dat Gant warg ruim bedenktijd uittrok en zodoen de de stand op de klok weer gelijk trok. (Wierma had tot dan toe een half uur gebruikt). In lichte tijdnood stuurde Gant warg op een dubieuze afwikkeling aan, waarin de titelverdediger overzag dat zijn tegenstander hem kon beletten zijn door gebroken schijf tot dam te prolongeren. Niettemin wist de Rus ook deze klip te omzeilen, waarmee een bijzonder specta- stopper niet alleen zijn directe tegenstan der Jan Peters twee doelpunten moest toestaan, maar daarnaast te speels zou zijn geweest. Verder wordt Wijnberg, die in de tweede helft werd vervangen, verwe ten dat hij niet serieus genoeg met zijn vak bezig is. Om die reden moest hij de eerste vijf competitiewedstrijden al vanaf de reser vebank volgen en zal hij vermoedelijk ook woensdagavond in De Meer op non- actief worden gezet. En dat terwijl zijn grootste concurrent, Kees Zwamborn in ieder geval niet beschikbaar zal zijn we gens een buikspierblessure. burgemeester van Utrecht, de heer Von- hoff, de openingszet voor Gantwarg ver richtte, besloot Wiermsa tot een antwoord dat Gantwarg’s secondant, Korenjevski, deed uitroepen: „Indien Wiersma geen nieuwtje heeft gevonden in deze theoreti sche opening, dan wordt de partij remi se.” Toch verkreeg Wiersma met zijn ope- ningsvariant een licht initiatief. Gantwarg echter bleek op zijn beurt goed voorbereid te zijn. Weliswaar nam de wereldkampi oen geen overdreven risico’s, maar het solide tegenspel bood ook hem mogelijk heden. Daarom vreesde het in grote getale opgekomen publiek dat beide spelers spoedig tot remise zouden besluiten, maar Wiersma besliste anders. culair eindspel met maar liefst vier dam men ontstond en Wiersma zelfs trachtte een vijfde dam op het bord te toveren. Echter voordat dit kwaad geschiedde bracht Gantwarg een fraaie finesse in de stelling en dwong zo de eerste puntende- ling af. Interessant detail is wellicht dat Wiers ma voor eenzelfde opening koos, waar mee oud-wereldkampioen Ton Sijbrands destijds in zijn titelmatch de Rus Andrei ko voor de eerste maal versloeg. De fou tieve combinatie die Andreiko toen uit voerde was naar aanleiding van een par tij van Korenjevski, die thans secondant van Gantwarg is! Dat Gantwarg dezelfde fout zou maken is natuurlijk bijzonder klein. Hoe dan ook, gesteld kan worden dat er voor het publiek een bevredigende partij uitrolde. Stand GantwargWiers ma 1-1. ft Tot echt napraten over de onderdomoeling in de Kuip kwam het bij A/ax op de eerste trainingsdag na de gevoelige competitienederlaag nog niet Trainer Leo Beenhakker, hier zittend op een van zijn spelers, onderhoudt zich vandaag met de selectiegroep over de gang van zaken bij de landskampioen. 4-2 2-2 1-2 2- 1 1-3 3- 1 1- 2 2- 1 2-1 2-0 1-2 1-6 4-1 0-0 2-0 Op de vraag of hij eigenlijk geen jaar te laat overstapt laat hij weten: „Het is zinloos om achterom te kijken. Zeker niet na het afgelopen seizoen, want ik heb al 23 overwinningen en dat waren allemaal grote koer sen”. Zijn laatste triomf boek- 2- 2 3- 2 0-2 3-2 1-1 0-1 1 2 1 2 1 3 1 1 2 1 1 3 1 RIO DE JANEIRO. Jan Timman heeft in de zevende ronde van het interzo- neschaaktoemooi in Rio de Janeiro met zwart remise gespeeld tegen de Hongaar Portisch. De Nederlander heeft nu 2'k punt uit zes partijen en bezet de twaalfde plaats. Eerste is nog altijd de Westduitser Hübner, die met zwart Torre van de Fi lippijnen versloeg en nu 5 punten heeft met één afgebroken partij. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Doelman Paul van der Meeren (35) is voor drie maanden gecon tracteerd door het Deventerse Go Ahead Eagles. Doordat tweede doelman Mark de Clerck om medische redenen voorlo pig buitenspel kwam te staan en eerste keus Jan Endeman afgelopen zaterdag in de wedstrijd tegen AZ’67 een scheenbeen breuk opliep, kwam de equipe van Joop Brand in grote keepersproblemen. Oud-Telstarspeler Paul van der Mee ren kwam het vorig seizoen uit voor FC Amsterdam en had voor dit jaar nog geen vaste verbintenis. De afgelopen maand was hij bij FC Twente plaatsvervanger voor de geblesseerde André van Gerwen, die inmiddels weer voldoende hersteld is. kwestie” speelde, zo laat Zoe temelk weten, het sportieve aspect een uiterst belangrijke rol. Het belang van de ploe gentijdritten in de Ronde van Frankrijk is inmiddels ge noegzaam bekend. Zijn voor keur voor de sterkste forma tie in die discipline is dan ook logisch. Ook in de zware berg ritten (waarbij hij afgelopen seizoen veel steun had van Sven Ake Nilsson) denkt Zoe temelk bij Raleigh sterke cou reurs aan zijn zijde te vinden. „Renners als Lubberding en Van de Velde kunnen dat ook. Het is gewoon de meest com plete ploeg". 3-4 2-3 0-0 1-2 Haarlem Vitesse GA. Eagles NAC Ajax Excelsior Sparta FC Den Haag MW Fortuna S FC Groningen Heerenveen Volendam -Willem II -A.Z.’67 -FC Utrecht -Feyenoord -Roda JC -FC Twente -PEC (Z) -NEC -PSV -SC Cambuur -FC Amsterdam -Wageningen -Telstar „Bij Feyenoord heb je een stuk of zeven, acht van zulke spelers rondlopen. Alle maal met een instelling die niets te wensen overlaat. De rest wordt meegetrokken. De tweejarige hengst Totem Volita heeft afgelopen zondag op Duindigt het Europees record op de kilometer verbe terd. De halfbroer van Speedy, met Ge rard Sommans op de sulky, liep een tijd van 1.17.9, drietiende van een seconde sneller dan het Zweedse paard Yoster Cloving. AMSTERDAM. Ajax heeft morgen avond de kans om ten koste van de ama teurs van HJK Helsinki de grootste overwinning te behalen in zijn Europa- Cupgeschiedenis. Tot nu toe is Ajax het produktiefst geweest in het duel tegen FC Glentoran, dat in de openingsronde van het UEFA-Cuptoemooi in 1975 in Amsterdam met 8-0 werd verslagen. Die score werd twee weken geleden door Ajax bijna geëvenaard in Helsinki, waar HJK met 8-1 werd geklopt. De belangstel ling voor de return is overigens matig. Aan de balie van het Ajax-stadion waren maandag pas 500 kaarten verkocht, ter wijl gewoonlijk voor Europa-Cupduels twee dagen tevoren al „duizenden kaar ten” aan de man zijn gebracht. Uit het feit, dat Wiersma langzaam maar zeker zich in deze openingspartij voordeel verschafte, mag geconcludeerd worden dat de uitdager zich goed heeft voorbereid. En dat is opmerkelijk, gezien de geringe voorzorgsmaatregelen die hij in het verleden trof ten aanzien van vriendschappelijke ontmoetingen met on der andere Rob Clerc en Iser Koeperman. Opmerkelijk mag ook de openingskeuze van Wiersma genoemd worden. Nadat de Hij wordt gevolgd door Petrosjan (winst tegen Harandi uit Iran), die eveneens vijf punten heeft. Portisch is met 4.5 punt derde. De Braziliaan Sunye en de Rus Balasjov waren vrij. Van dit tweetal is Sunye de grote verrassing in dit toernooi. De 23-jarige Braziliaan bezit van alle deel nemers aan dit evenement de laagste ra ting. Bovendien is hij de enige speler tijdens dit toernooi, die geen titel achter zijn naam heeft staan. Uitsluitend omdat de Braziliaanse organisatoren door een genereus gebaar van de FIDE een tweede Feyenoord-Ajax 4-0. Voor Ajax de eerste nederlaag van dit seizoen, en de eerste sinds 18 maart jongstleden, toen PSV-Ajax in 3-1 eindigde. Sindsdien 22 wedstrijden achtereen zonder nederlaag, goed voor 39 punten (zeventien keer winst en vijf gelijke spelen). Voor vier tegengoals moet teruggegaan worden tot 4 december 1977 toen Ajax-PSV 1-4 werd. Sinds het seizoen 1964-1965 (Feyenoord- Ajax 94) was 4-0 de grootste thuiswinst voor de Rotterdammers. Voor Feyenoord was het de 35e achtereenvolgende wedstrijd zonder nederlaag en na de 5-0 winst op FC WV op 6 mei de grootste zege. HVAR (ANP). Het Nederlands wa terpoloteam is het eerste Olympische kwalificatietoernooi in het Joegoslavi sche Hvar begonnen met een nederlaag tegen Spanje: 34. Zoetemelk vindt het overi gens ook nog te vroeg om al over een welkomstgeschenk te spreken. „Ik ben er nog niet, hè. Ik heb nog niet gete kend. Er zijn bepaalde condi ties gesteld. Welke dat zijn kan ik niet zeggen. Maar daar moet nog wel een beslissing over vallen. Begin volgende week verwacht ik de defini tieve beslissing”. bewezen wel degelijk slag vaardig te kunnen optreden. „Ik was de enige die nog niet getekend had bij Mercier, om dat we nog wat over kleine dingen aan het praten waren. Toen kwam plotseling Peter Post met de vraag of er nog gesproken kon worden. In twee korte gesprekken kwa men we al tot elkaar”. Zoetemelk heeft over diens „escapades” met de ploeg van Peter Post van gedachten ge wisseld met Jean-Pierre Dan- guillaume, de ploegleider on der wiens leiding hij dit jaar tot grootse daden kwam. „Je an-Pierre is zelf nog maar net gestopt met koersen. Hij heeft me gezegd dat ik in mijn nog korte carrière zeker weg moest gaan als ik ergens an ders meer kon verdienen, al zou hij het wel jammer vinden, wanneer ik inderdaad ook zou vertrekken”, aldus Zoetemelk. Maar naast die „centen- (Van onze sportredactie) GERMIGNY L’ÈVEQUE. „Ik ben al vijf keer tweede geworden in de Tour de Fran ce. Iedere mogelijkheid die zich nu voordoet om die nog een keer te winnen moet ik met beide handen aangrij pen”. Met die woorden moti veert Joop Zoetemelk zijn toch wel uiterst verrassende besluit voor komend wieler- seizoen de voorkeur te geven aan de Raleigh-ploeg van Pe ter Post boven zijn Franse werkgever van de laatste ja- ren. „Natuurlijk”, geeft Zoete melk toe, „speelt ook de finan ciële kant wel een belangrijke rol, want ik ga er op vooruit”. Dat is mijn stijl, zo hoort het. Omdat ik die mentaliteit niet bij iedereen terugvind in het eerste elftal van Ajax, ben ik teleur gesteld. Vandaar dat ik er over denk om meer van die junioren van ons een kans te geven. In het jeugdelftal wordt wel ge knokt. Nou, als we dan al een half jaar zeggen dat we de jeugd moeten laten overkomen naar het eerste elftal, als je ziet dat we vorig seizoen vijf jongens hadden in de UEFA-jeugd en dit seizoen weer vijf, dan zeg ik op mijn beurt, waar om zouden we het niet eens proberen. Voorzichtig natuurlijk, je moet in die din gen niet overhaast te werk gaan. Als er maar wat wordt gedaan”. Met de huidige groep is overigens nau welijks nog nagepraat over de onderdom peling in de Kuip. Beenhakker: „Niet iedereen was aanwezig. Ruud Krol heeft maandagmorgen een injectie gekregen van Rolink, omdat hij last heeft van een zeurderige pijn in zijn maagstreek, als gevolg van een blessure die hij heeft opgelopen tegen België en Piet Schrij vers hoefde maar even te trainen omdat hij een tik tegen zijn knie heeft gekregen. Verder kwam Wim Meutstege later op de training, zodat ik maar even over die wedstrijd tegen Feyenoord heb gespro ken en er vandaag pas uitgebreid over wil praten”. (uit 7); 12. Timman 2,5 (uit 6); 13. Sax 2 en 1 afg. (uit 6); 14. Harandi 1,5 (uit 6); 15. Shamkovich en Kagan 1 en 2 afg. (uit 5); 17. Garcia 1 en 1 afg. (uit 5); 18. Hebert 1 en 1 afg. (uit 7). Gisteren zijn in Rio de Janeiro enkele afgebroken en uitgestelde partijen uitge speeld voor het interzonale schaaktoer nooi voor dames. De resultaten waren. Zusza Veroci (Hon.)—Jana Miles (Eng.) 1-0; Nimmt Fischdick (Wdl.)Jaisheree Jadilkar (In dia) 1-0; Barbara Hund (Odl.)—Mil un ka Lazarevic (Jsi.) 1-0; Borislava Borisova (Zwe.}—Ruth Cardoso (Br.) 1-0; Edith Soppe (Arg.)—Rachel Crotto (Vst.) rem. Stand na zes ronden aan kop: 1. Nana Ioseliani (Sov.) 6 punten; 2. Nana Alexan dria (Sov.) 4 en 1 afgebroken partij; 3. Zusza Veroci (Hon.) 4 (uit 5); 4. Milunka Lazarevic (Jsl.) 4; 5. Borislava Borisova (Zwe.) 3 en 1 afg.; 6. Barbara Hund (Odl.) Elizaveta Polihroniade (Roe.) en Nimmt Fischdick (Wdl.) 3 (uit 5). De 32-jarige Nederlandse beroepsrenner uit het Franse Germigny l’Èveque heeft zijn beslissing eigenlijk in een vloek en een zucht genomen. De man die bij velen als een twijfelaar te boek staat, heeft speler (na Mecking) mochten inschrijven, is Sunye van de partij. En met succes. Naast de remises tegen Timman en Pe trosjan prijkt op zijn conduitestaat een fraaie overwinning op Balasjov. Sunye heeft thans 3.5 punt en deelt met de Rus Vaganian de vijfde plaats. De resultaten van de partijen voor de zevende ronde zijn: Petrosjan (Sov.)—Ha randi (Iran) 1-0; Hebert (Can.)Garcia (Cuba) afgebroken; Portisch (Hon.)—Tim man (Ned.) rem.; Velimirovic (Jsl.)Vaga nian (Sov.) 0-1; Bronstein (Arg.)—Sax (Hon.) afgebroken; Torre (Phi.)—Hübner (Wdl.) 0-1; Kagan (Isr.)—Smejkal (Tsj.) af gebroken; Balasjov (Sov.) en Sunye (Bra.) waren vrij. Na zeven ronden is de stand: 1. Hübner 5 punten en 1 afgebroken partij (uit 7); 2. Petrosjan 5 (uit 7); 3. Portisch 4,5 (uit 7); 4. Balasjov 4 (uit 6); 5. Sunye en Vaganian 3,5 (uit 6); 7. Smejkal en Ivkov 3 en 1 afg. (uit 7); 9. Torre 3 (uit 7); 10. Velimirovic 2,5 en 1 afg. (uit 6); 11. Bronstein 2,5 en 1 afg. Die uitslag paste in het beeld van de avond en viel gezien het spel, zwemsnel- heid en beweeglijkheid zelfs mee. Vooral na de eerste periode, die met een achter stand van 0-2 inging door toedoen van Spanjes meest talentvolle jeugdspeler Es- tiarte. Nadat Van Zeeland bij een uitval op de lat had gemikt, scoorde Veer uit de re bound: (1-2). Met een man meer bracht Noordergraaf met een hoge inzet Neder land naast Spanje: (2-2). Al te lang hield het evenwicht niet stand. Doelman Mis dorp verkeek zich volkomen op een from- melschot van Estellar en zou dat in de vierde periode nogmaals doen op een af standsschot van dezelfde speler. Overige uitslagen: EngelandZwitserland 3- 4. BulgarijeGriekenland 3^4. Frankrijk was vrij. te hij zondag in dé Grote Herfst- prijs. Opvallend in de finale was de passiviteit van de Post brigade. Een welkomstge schenk? „Nee”, stelt hij, „we hadden wel afgesproken dat we niet tegen elkaar zouden rijden, maar dat had te maken met het wereldkampioen schap wielrennen, waarbij ik me net als vorig jaar voor Kne- temann, had opgeofferd voor Raas”. Beenhakker, die Ajax „in aanleg” het beste elftal van Nederland noemt, maar een deel van de spelers verwijt met het hoofd in de wolken te lopen, is in ieder geval verplicht tenminste één jeugdspeler aan zijn selectie toe te voegen voor de tweede confrontatie met HJK. Niet alleen Zwamborn is namelijk weggevallen, maar ook Peter Boeve, wiens knieblessure nog niet is genezen. Daartegenover staat dat Karei Bonsink weer voor Ajax beschik baar zal zijn en weer meetraint. Bonsink, die voor dit seizoen werd overgenomen van RWDM, voelde zich als linkerspits bij Ajax al snel overbodig, ging met toestemming van het bestuur van Ajax op zoek naar een nieuwe werk gever in West-Duitsland en Engeland, en is nu zonder resultaat teruggekeerd in Amsterdam. „Ik zal het seizoen waar schijnlijk uitspelen bij Ajax, omdat ik nog onder contract sta en daarna ga ik weer terug naar België”, aldus Bonsink. HELSINKI HJK, morgen voor de twee de keer tegenstander van Ajax, heeft zondag voor de Finse competitie een nederlaag gele den. Op eigen terrein ging Helsingin Jalka- palloklubi, zoals HJK voluit heet, met 0-1 tegen Lahden Reipas ten onder. „Ik houd van (ADVERTENTIE) H WIERSMA ui II e

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19