Geen extra personeel Actie op Schiphol na ongeluk Verdeelsleutel subsidie baart NPO grote zorg Politici VS verdeeld na Club van Rome rede Carter toch hoopvol Marokkaanse Werkwillige slepers voorganger moet land uit bemannen vijf boten nijman «5 Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Dode en vijf gewonden na schietpartij het woord is aan... vandaag: Miljoenen liters brandstof verbrand in haven Duisburg Spanning onder stakers stijgt het weer IC Voortbestaan van kunstijsbaan weer in discussie agenda pagina? III Experiment Hannibal Wolkenvelden RADIO TOL En verder Lene Lovich AEG TELEFUNKEN DINSDAG 2 OKTOBER 1979 20 John Ruskin: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's '«IS I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse universiteiten en hogescho len mogen ook in het komende jaar niet meer geld uitgeven aan personeelskosten dan zij op dit moment doen. De exploitatielas ten van deze instellingen moeten omlaag met 25,8 miljoen gulden, ofwel twee procent, ten opzichte van dit jaar. T eief oonbeantwoorders Grote kollektie dusters - pyjama’s 9 en nachthemden 69ste jaargang no. 281 Beurs17 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Gastenhoek7 Kunst13 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,8,9 Radio en televisie/Strips.... 15 Sport19,21 Weerrapporten2 IJmuider Courant iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Pais handhaaft I nullijn voor universiteiten ü- Een immense rookkolom stijgt op van de fel brandende olietanks. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) Zie verder pagina 3 Zie de kunstpagina (ADVERTENTIE) Volgens het stakingscomité heeft de di rectie ook personeel, dat gewoonlijk aan wal werkt, gebruikt om de schepen te bemannen. De stakers verwachten con flicten indien de werkwilligen naar de Willemskade, waar de sleepboten liggen, zouden komen. Gisteren wees de Smit-directie een voor stel om te onderhandelen van de stakers af. De werkgevers zijn van mening dat alleen de Vervoersbonden FNV onder handelingspartner kunnen zijn. Deze bon den hebben de staking verworpen, omdat er al een CAO is voor de slepers. Vrouwen van de stakers hebben de directie om een gesprek gevraagd, maar nog geen reactie gekregen. De stakers bij de kunstmestfabriek Al- batros-UKF zullen vanmiddag in twee vergaderingen besluiten over voortzetten van de staking. Pais gaat er in zijn beleid van uit dat de kinderen in ons land zullen blijven en legt daarom de nadruk op de Nederlandse les. Ook wil hij ruimte geven aan onderwijs in eigen taal en cultuur. In het kader van de onderwijsvernieu wing zegt de minister dat het onderwijs meer moet worden gericht op het indivi duele kind en dat het blijven zitten metter tijd zal verdwijnen. Extra aandacht wordt aldus de begroting, gegeven aan de eman cipatie van vrouwen en meisjes in het onderwijs. Op korte termijn wil de minister een Kamerdebat over de zogenoemde open universiteit, een instelling waarvoor geen diploma van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs nodig zal zijn. In de begrotingsstukken wordt niet gerept over een mogelijke vestigingsplaats, maar in Den Haag wordt voorlopig aangenomen dat Leeuwarden de beste kansen maakt. Over het gehele land zouden echter plaat selijke studiecentra worden ingericht. Degenen die onderwijs ontvangen wor den in de begroting voor het eerst consu ment genoemd. De minister verbindt daaraan de vraag in hoeverre van sommi ge groepen consumenten een bijdrage kan worden gevraagd. Leerplichtigen zegt hij in ieder geval te willen vrijstellen, evenals groepen „waarvan in redelijkheid geen bijdrage kan worden gevraagd”. Pais kondigt echter wel een onderzoek naar deze kwestie aan, waarbij ook gelet zal worden op de belangen die bedrijfsleven en de overheid hebben bij bepaalde vor men van onderwijs. WASHINGTON. Amerikaanse politi ci hebben verdeeld gereageerd op de nationale radio- en televisietoespraak van president Carter over de aanwezigheid van Russische gevechtsmilitairen op Cu ba. Carter heeft onderfandere besloten de militaire activiteiten van de VS in zuide lijk Florida, op Cuba zelf (waar de Ameri kanen een marinebasis hebben) en in de wateren van het Caribisch gebied op te voeren. meer nodig om het SALT-2-verdrag door de Senaat te slepen. Zoals bekend hebben Carter en de Rus sische leider Brezjnjev het verdrag al on- (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. De Marokkaanse voor ganger en pastoraal werker van de in Heerhugowaard wonende moslims, Ben Mohammed Kamal, zal toch ons land wor den uitgezet. De president van de Alk- maarse arrondissementsrechtbank, T. W. Attema, besliste hiertoe gisteren naar aanleiding van het vorige week gehouden kort geding tegen de Staat. Volgens rechtbankpresident Attema is onvoldoende aannemelijk gemaakt dat met het verlenen van een verblijfsvergun ning aan Kamal een wezenlijk Nederlands belang zou zijn gediend. De 30-jarige in Tilburg wonende Chi leen, Patricio Baricic, moet uiterlijk vol gende week maandag Nederland verlaten hebben. Glasz verzekerde zijn gehoor dat het NPO open staat voor nieuwe ontwikkelin gen, maar dat de werkgelegenheid en de kwaliteit van het orkest niet in gevaar mogen komen. Zie verder de kunstpagina De combinatie van een heksachtig uiterlijk, een subtiel stemgeluid, knappe arrangementen en geruchten over pa ranormale begaafdheden. Ziedaar Le- ne Lovich, een uit Amerika afkomstige zangeres, die gisteravond haar Neder landse debuut maakte in Paradiso. Ho ge verwachtingen, maar een teleurstel lend resultaat. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. Trots ligt ten grondslag aan alle grote fouten. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Hoogovens is zonder meer een modern bedrijf. Maar er is wel de gelijk ruimte voor nostalgie. Een clubje stoomfanaten heeft een ou de stoomlocomotief op de kop we ten te tikken en is nu druk doende dat voertuig in ere te herstellen. Als „Hannibal” mag hij straks de taak delen met de reeds bestaande Hoogovensstoomloc voor de ex- cursietrein van het staalbedrijf. Zie de plaatselijke pagina's Droog weer met wolkenvelden, afge wisseld door zonnige perioden. Mini mumtemperatuur van 7 tot 2 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige tot vrij krachtige zuidoosten wind. ■x'* LANGE NIEUWSTRAAT 5 UMUIDEN TEL. 10059 -v (Van onze redactie buitenland) DUISBURG. Een enorme brand in de haven van Duisburg heeft giste ren veertien opslagtanks met ongeveer twintig miljoen liter stookolie en benzi ne verwoest. Drie monteurs raakten licht gewond. Vermoed wordt dat ach teloosheid van monteurs, die bezig wa ren mét isolatiewerkzaamheden, de oorzaak van de brand is. Door de grote hitte brokkelden kade muren af en raakten een kraanschip en enkele gebouwen in lichterlaaie. Ruim honderd brandweerlieden slaagden te voorkomen, dat de brand zou over slaan naar andere opslagtanks. Een gedeelte van de autosnelweg van het Ruhrgebied naar Venlo werd tijde lijk afgesloten. Het vliegverkeer vanuit Düsseldorf moest een andere route kie zen als gevolg van een drie kilometer hoge rookkolom. (Van onze redactie buitenland) ROME. Hoewel de toekomst voor de mensheid snel verslechtert, wil de Club van Rome, bekend om zijn toekomstprog- noses, op zijn komende vergadering in West-Berlijn een „boodschap van hoop” verkondigen. Aurelio Peccei, president van de uit honderd onafhankelijke geleerden en in ternationaal bekende personen bestaande vereniging, gaf gisteren op een persconfe rentie in Rome drie mogelijkheden voor het afwenden van een dreigende wereld ramp door milieuvernietiging, het ver dwijnen van natuurlijke rijkdommen en bevolkingsexplosie. Daartoe moeten vooral alle capaciteiten tot leren worden gebruikt. De Club van Rome publiceert hierover dezer dagen een studie met de titel „Geen grenzen aan het leren”. Ten tweede moet het potentieel van de jeugd worden gebruikt om middels haar rebellie en afwijzing te verbeteren wat de ouderen verkeerd hebben gedaan. Tenslotte pleit de Club van Rome er voor bestaande waarden en principes kri tisch te onderzoeken. Peccei zei dat de toestand van de wereld sinds de jongste bijeenkomst van de Club een jaar geleden opnieuw over de hele linie slechter is geworden. Ingrijpende maatregelen zijn niet genomen. Het nieuwe congres van de Club van Rome wordt van morgen tot zaterdag in West-Berlijn gehouden met het thema „De komende tien jaar van gevaren en mogelijkheden”. Binnen de Sociaal-Economische I Raad (SER) bestaat verdeeldheid over I de wijze waarop de groei van de sociale uitkeringen en het minimumloon In de I toekomst periodiek moet worden bij- E gesteld. Dit blijkt uit het vandaag gepu- I bliceerde ontwerp-advies van de SER I aan minister Albeda en staatssecretaris I De Graaf van Sociale Zaken. Zie pagina 2. dertekend maar moet de Senaat nog zijn goedkeuring eraan verlenen. Een positieve reactie kwam van de de mocratisch leider in de Senaat, Byrd. Vol gens hem zullen de verzekeringen van de Sovjet-Unie aan Carter een betere atmos feer scheppen voor de debatten over SALT-2. De democraat Stone zei teleurgesteld te zijn dat Carter geen Russische belofte heeft weten te verkrijgen over terugtrek king of opheffing van de Russische ge vechtseenheid, of een verbod van het ver bruik van de nieuwe Cubaanse marineba sis Cinfuegos door Russische kernonder- zeeërs. Van republikeinse zijde is overwe gend negatief op Carters toespraak gerea geerd. Dit blijkt uit de begroting die minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen vandaag publiceerde. Pais houdt overi gens 64 miljoen gulden achter de hand voor salarismaatregelen waarover nog geen besluiten zijn genomen. De lectoren aan universiteiten worden benoemd tot hoogleraar en krijgen een nieuwe salarisschaal. Dit jaar nog wil de minister een beslissing nemen over de honorering van medisch specialisten in academische ziekenhuizen. Het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit te Amsterdam ontvangt het komende jaar elf miljoen gulden minder van het rijk. Dezelfde instelling van de Gemeentelijke Universiteit moet van het totale budget van bijna 130 miljoen dit jaar viereneenhalf miljoen inleveren. Uit de Onderwijsbegroting blijkt verder dat voor het onderwijs aan kinderen die behoren tot culturele minderheden vijftig miljoen gulden extra wordt uitgetrokken. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De spanning onder de sinds zes weken stakende haven slepers van Smit-Internationale steeg vanmorgen snel toen bleek dat vijf boten met werkwilligen waren uitgevaren. Volgens de directie van het bedrijf gaat het om een spontane actie, maar de stakers beschuldigen de werkgevers ervan de staking te willen breken. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Personeel van de techni sche dienst van de KLM, dat verantwoor delijk is voor het verslepen van vliegtui gen, heeft vanmorgen een korte werkon derbreking gehouden. Aanleiding was de schorsing van de chauffeur die gisteren op Schiphol met een trekker een Boeing-747 wegreed, ter wijl de Jumbo nog met de aviobrug ver bonden was en aan de andere zijde afhan- delingspersoneel het toestel met een hoog- lader loste. De 25 KLM’ers van de technische dienst wilden door middel van de werkonderbre king hun bezorgdheid uiten over de maat regelen die hen te wachten staan na het maken van een fout. Bovendien vragen ze voorzieningen om ongelukken in de toe komst te voorkomen. Over dit laatste zou in de loop van de dag gesproken worden met de bedrijfsleiding en vertegenwoordi gers van de ondernemingsraad. De schade van het tweede sleepongeluk binnen zes dagen op Schiphol, bedraagt meer dan een miljoen gulden. De verant woordelijke trekkerbestuurder kreeg geen berisping, zoals vorige week, maar werd voor een week naar huis gestuurd. De man zal bovendien worden overge plaatst. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het bestuur van de stichting Noordhollands Philharmo- nisch Orkest heeft bij monde van zijn voorzitter, mr. J. R. Glasz, uiting ge geven aan zijn groeiende bezorgd heid over de continuïteit van het NPO. Tijdens een rede waarmee het jaarlijks terugkerende stichtings- raadsconcert werd geopend, zei het bestuurslid gisteravond te vrezen voor de financiering van het orkest, die thans via een ingewikkelde subsi- diesleutel wordt omgeslagen over een groot aantal Noordhollandse ge meenten. De democratische senator Church noemde de door Carter genoemde Russi sche garantie, dat de militaire eenheid op Cuba geen bedreiging voor de VS vormt, „onvoldoende”. Volgens Church is er (ADVERTENTIE) Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haarlem-N. Tel. 252329 DEN HAAG. De politie heeft nog geen spoor gevonden van de daders van een schietpartij gisteravond in een Chi- nees-Indisch restaurant in het centrum van Den Haag, waarbij een 22-jarige Chi nese kelner werd gedood. Vijf anderen, onder wie een Duitse en een Maleisische gast, liepen bij de schotenwisseling ver wondingen op. Rond half tien gisteravond drongen drie met pistolen en revolvers gewapende Chi nezen het restaurant binnen waar zo’n twintig gasten aanwezig waren en be gonnen meteen te schieten op het perso neel. Ze raakten een 22-jarige Chinees dodelijk en verwondden naast de twee gasten nog drie andere Chinezen van het bedienend personeel. Over de aanleiding van de schietpartij was vanmorgen nog niets bekend. HAARLEM. Zijn de colleges van B. en W. van de vijf subsidiërende gemeen ten Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmerliede/Spaarn- woude bereid om in te staan voor de financiële gevolgen van het voortbestaan van de kunstijsbaan Kennemerland? Dit is de vraag, die vertegenwoordigers van de vijf gemeenten na overleg met het kunstijsbaanbestuur gistermiddag aan hun colleges zullen voorleggen, waarmee de discussie over het voortbestaan van de ijsbaan, wat betreft de financiële aspecten ervan, weer begint. De ijsbaan blijft, zoals bekend, voorlopig dicht wegens ernstige gebreken. Op 10 oktober komen de verte genwoordigers van de colleges van de vijf gemeenten weer bij elkaar met hun stand punten over deze kwestie. (Zie verder de stadspagina’s.) Trainer Leo Beenhakker heeft twee dagen na de voor Ajax onthullende wedstrijd tegen Feyenoord krachtig uit gehaald in de richting van zijn spelers groep. Beenhakker: „Er zijn enkele ho peloze gevallen bij Ajax, jongens die op tilt staan en niet onder de indruk zijn van die 4-0 nederlaag tegen Feyen oord. Onbegrijpelijk”. Ook al omdat de tweekamp met HJK in de Europa Cup al beslist is denkt Beenakker er dan ook over om tijdens de return tegen de Finnen „voorzichtig op de experimente le toer te gaan’’ Zie de sportpagina's x ■•■X- I JEUGDMODE ANEGANG19 HAARLEM

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1