W. -Duitsland it In verband met Russen op Cuba Rehabilitatie Voor stationering raketten Parlement Iran onder toezicht Auschwitz-boek Brezjnjev waarschuwt westelijke landen sluit grens voor varkens Veroordeling tot lezen van Ben Bella krijgt vrijheid terug van aartsvijand Mao Tse-toeng Korporaal „baalde” IMF wil eigen munt inplaats van dollar geestelijken fc 'U-w I Salisbury meldt vernietiging basis Moegabe Schadevergoeding voor klappen van man of vader Hongaarse soldaat krijgt doodstraf Dode na explosie schip op Kreta Vers vlees Marktplaats Lui wieltje 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 2 OKTOBER 19 7 9 door Nico Scheepmaker oest Bij viering revolutie iwet ers ffen erk vel (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Car ter heeft aangekondigd dat in verband met de aanwezigheid van 2.000 a 3.000 Russische mi litairen op Cuba een speciale gevechtseenheid voor het Ca ribisch Gebied zal worden ge vormd en het aantal militaire oefeningen rond Cuba zal worden opgevoerd. '7-1 ïFy I FF trijfel Carter stuurt troepen Caribisch gebied naar w? «l at de kom- izien- :ullen net is terwijl of uit tomen onder geling latkist e ver- ekken het weekeinde met Nederland over deze kwestie had onderhandeld, zonder een aanvaardbaar resultaat te bereiken. Anders dan in de bondsrepubliek, waar De Bondsrepubliek is een van de be langrijkste afnemers van Nederlands var kensvlees. Jaarlijks worden ongeveer een miljoen hele varkens en een half miljoen geslachte met een waarde van ruim een miljard gulden aan de bodfrepubliek gele verd. elk geslacht varken door een dierenarts op trichinen moet worden onderzocht, ge beurt dat in Nederland alleen steekproefs gewijze bij één procent van alle geslachte dieren. Dit is naar de mening van deskun digen in Bonn te weinig om trichinen-vrij vlees te kunnen garanderen. Brezjnjev uitte de waarschuwing bij de ontvangst van een werkgroep van de Soci alistische Internationale die zich kwam LONDEN (AFP). In Groot-Brit- tannië zullen geslagen vrouwen en kin deren schadevergoeding kunnen krij gen als tegen de man of vader die de klappen uitdeelde vervolging is inge steld. Voor een gebroken neus zal 225 pond (ruim 900 gulden) moeten worden be taald, voor twee gebroken voortanden 400 pond en voor verlies van een oog 6000 pond. De schadevergoeding wordt voorlopig voor onbepaalde tijd bij wij ze van proef gegeven. oriënteren over het ontwapeningsvraag- stuk. De president zei dat zijn land niet an ders doet dan zijn defensie verzekeren „hetgeen absoluut onontbeerlijk is”. Hij beschuldigde de westelijke landen ervan „alle mogelijke voorwendselen te gebrui ken om werkelijke akkoorden over de ontwapening te voorkomen” en voegde daaraan toe dat de Sovjet-Unie niemand bedreigt. Tot de delegatie van de Socialistische Internationale behoort ook de Nederland se oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel. Brezjnjev sprak niet over de mobiele SS-20 raketten die de Russen hebben ontwikkeld in antwoord waarop het Navo-bondgenootschap de stationering van de Amerikaanse „Per shing”-raket in Europa overweegt. Secretaris-generaal Bernt Carlsson van de Socialistische Internationale wees erop dat het bezoek aan de Sovjet-Unie het eerste van deze aard is en sprak van een „historisch karakter”. De komende twee dagen, zal de delegatie met specialisten van het centrale partijcomité over het ontwapeningsvraagstuk spreken. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De voormalige president van Algerije, de nu 63-jarige Ben Bella, krijgt weer volledige bewegingsvrijheid in zijn land. Welingelichte bronnen in Alge rije hebben dit gisteren meegedeeld. Begin juli werd Ben Bella uit de gevan genis vrijgelaten en kreeg hij beperkte bewegingsvrijheid in zijn geboortedorp M'sila. Hij was in 1965 afgezet bij een staatsgreep door de vorig jaar overleden Haouri Boumédienne en daarna gevan gen gezet. Het Interim Comité van het fonds be sprak de kwestie gisteren in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado waar de jaar vergadering van het IMF plaatsvindt. Er wordt al geruime tijd gezocht naar ver vanging van de dollar in de wereldhandel. Vroeger gebeurde dit omdat men een te kort aan dollars vreesde door de uitbrei ding van de handel en tegenwoordig om dat er teveel dollars zijn in de wereld door de tekorten op de Amerikaanse handels- balans. Dit veroorzaakt telkens nieuwe dollarcrises. Eén poging van ontwikkelingslanden om een delegatie van de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO als waarnemer toe te laten bij de IMF-conferentie in Belgrado is gisteren mislukt. Wel werd in voorbereidende besprekingen de moge lijkheid geopend om de PLO volgend jaar als waarnemer toe te laten. Het ziet er naar uit dat de IMF-jaarver gadering zich grotendeels zal bezighou den met de stabiliteit van de wisselkoer sen in ht algemeen en van de dollar in het bijzonder. Voorafgaande aan de vergade ring hielden de Verenigde Staten en West- Duitsland in het weekeinde in Hamburg een bijeenkomst over economische en mo netaire aangelegenheden. In een gezamenlijke verklaring zeiden de beide landen gisteren vastbesloten te zijn op te treden tegen ongerechtvaardig de, schoksgewijze schommelingen op de wisselmarkt. „Wanneer ingrijpen noodza kelijk is zal dit snel en in nauwe samen werking plaats vinden”, aldus de verkla ring. De Westduitse minister van Financiën Matthofer zei zondag in Belgrado dat de dollar op het ogenblik ten opzichte van de Westduitse mark ruim twintig percent wordt ondergewaardeerd. Volgens de mi nister is slechts een kleine ingreep nodig om de koers van de Amerikaanse munt op de wisselmarkten te stabiliseren. :ware n het it uit lat in iplete uto’s, ie en naar >rdie- ;rond scha- 1. De „Het publiek geeft de voorkeur aan het kopen van vers vlees bij de slager, boven het verpakte vlees in de supermarkt. In deze supermarkten worden vleesvitrines met verpakt vlees steeds meer vervangen door ambachtelijke slagersafdelingen”, heeft de heer A. P. Goossens, vice-voorzit- ter van het bedrijfschap Slagersbedrijf bij de viering van het 25-jarig bestaan van het schap gezegd. In de beginjaren van het schap bestond de vrees dat de supermarkten de traditio nele vleesverkoop zouden doen verdwij nen, maar zie, wat gebeurde? In de super markt kwam een vleeswinkeltje, zeg maar een behoorlijk uit de kluiten gewassen slagerij, met meer verkoopsters en uitbe- ners achter de toonbank en zichtbaar op de achtergrond dan de buurtslagerij zich ooit kon veroorloven. De varkens komen na u via het tourni- quetje de supermarkt binnen, en gaan er als varkenshaasje in uw boodschappen- mandje via de kassa weer uit: zo vers is tegenwoordig het vlees in de supermarkt. Dat zou tot blijdschap stemmen, als we voor dat doel supermarkten hadden uitge vonden. Maar die wilden toch juist dat we vlugger opschoten? Vroeger moest je eerst naar de slager, daar wachten, zijn kwinkslagen retourneren, je boodschap pen oplepelen, en dan weer wachten tot hij het biefstukje („niet plat geslagen als tublieft”) had af gesneden, het hart voor de poes in blokjes had gehakt, en de lever zonder spekjes had afgesneden. „Doeg!”. En dan ging je naar de melkboer, die toen nog geen melkman of SRV-man heet te. Wachten op je beurt, een half pond kaas werd afgewogen („mag het iets meer zijn?” „Ja hoor, als ik maar niet meer hoef te betalen”), de pakken melk had je zelf al gepakt, evenals het pak vlokken- feest, „anders nog iets van uw dienst?”, betalen en snel wegwezen, naar de groen teman. Kinderen die vóór mogen omdat ze haast hebben en toch alleen maar zo’n ingevroren ijshoorntje willen waarin hele maal onderin nog een toverbal voor de apotheose zorgt, en dan ben je tenslotte aan de beurt. Drie pond prei („zal ik het groen er afsnijden?” „Ja, doet u dat maar”), een kilo kruimige aardappels en een halve liter jus. Hebben we nu alles gehad? O nee, de bakker, gauw gauw, anders is de Allison op, de Allisin is altijd op, die is blijkbaar gerantsoeneerd zonder dat we dat van de regering mogen weten, anders zou er na elven toch ook nog wel eens Allison zijn. „Mag ik een Rotterdammertje van u?”. O jé, die mevrouw gaat dus voor, nou laat maar gaan, die andere juffrouw slaat de kassa al aan. „Wie volgt?”. Ik schep adem en zeg: „Mag ik ’n maar die andere mevrouw heeft al „Een half wit” geroe pen. De juffrouw achter de toonbank kijkt vragend van haar naar mij. „Ik laat uit principe altijd maar één dame voor dringen, en u bent al de tweede”, zegik minzaam, en ik word geholpen. CDA 'aarin kking s van orden orstel ■il het leden lenge- er de rnbe- Ka- 3osi- ner- ter- -oep het :pn Lijke idse ■cre- t zij i ge- Ivo- den SALISBURY (Reuter). Het leger van Zimbabwe heeft vorige week de belangrijkste basis van het Patriottisch Front in Mozambique vernietigd. Woord voerders in Salisbury verklaarden giste ren dat er ongeveer duizend guerrillastrij ders van Robert Moegabe waren gelegerd. Verslaggevers die naar de basis werden gebracht kregen te horen dat het kamp buitengewoon intelligent was aangelegd, vermoedelijk met hulp van Russische ad viseurs. Men gaf geen officiële cijfers van het aantal doden onder de guerrillastrij ders. Volgens het Zuidafrikaanse dagblad The Johannesburg Star zouden het er 500 zijn. De troepen uit Zimbabwe hadden volgens de krant twee man verloren. Op de conferentie over de toekomst van Zimbabwe in Londen bestaan nog steeds „nogal aanzienlijke” verschillen tussen de afvaardigingen van het Patriottisch Front en van premier Moezorewa. Volgens een woordvoerder van minister van Buiten landse Zaken Carrington wil deze niette min morgen een „verfijnde versie” van het grondwetsvoorstel presenteren. Zo was het vroeger, in de ijstijd van de supermarkt, maar tegenwoordig is het anders. Je rijdt met je karretje naar de groenteafdeling, trekt een nummertje en wacht. Eén jongen helpt de mensen aan een kilo andijvie. Daarna loop je naar de afdeling vleeswaren, trekt een nummertje en wacht. Een béétje supermarkt heeft tegënwoordig ook een apart kaaswinkel tje binnen zijn wallen, nummertje trekken en wachten. De langste rij staat bij de broodafdeling, maar die verkoopt dan ook Toerkistan. Wachten, omhoog kijken, tot je nummer komt. De supermarkt is gewoon weer een overdekte marktplaats geworden, zoals je dat nog in de Balkan- landen hebt. Zodra je eerst een nummer tje moet trekken voordat je in de rij voor de kasse mag gaan staan, houd ik de supermarkt voor gezien. Nog even, dan is het zover. t het teren ffen- rden van veer- g be- egels >ude- Een s dat >eten il en van fase, ;den, nnen zie- Uren was je op die manier kwijt. Toege geven, je kwam nog eens onder de men sen, en je hoorde nog eens wat uit de omgeving, maar was dat de opzet van je boodschappentocht? Mij is wel eens ver teld dat de gepensioneerden in eeh klein dorp de gewoonte hadden eerst naar de slager te gaan, het vlees naar huis te brengen, daarna naar de bakker te wan delen, het brood naar huis te brengen, vervolgens naar de melkboer te gaan, de fles melk naar huis te brengen om ten slotte naar de groenteman te gaan, zodat ze gedurende de hele ochtend iets omhan den hadden, maar ik ben nog niet gepensi oneerd. Daarom heb ik nooit een hekel gehad aan die supermarkten, waar je met een karretje met altijd één lui wieltje langs alle schappen loopt, en alle diep vrieskisten, zodat je bij de finish alleen nog maar een tijd hoeft te wachten bij de kassa. Altijd dezelfde tijd, zoals u weet, want als het druk is staan er bij alle acht kassa’s rijtjes van zeven mensen, en als het stil is staan er bij de twee kassa’s ook rijtjes van zeven mensen. Er is dan even het zenuw slopende wedstrijdelement achter welke rij je je zal aansluiten, achter die rij met meer mensen met zo te zien minder in hun wagentje, of achter die rij met een paar mensen die blijkbaar meteen voor de hele herfst hebben ingekocht? Meestal verlies je. het [iste- den. voor i op- ege- mdi- laris wer eld voer den. dko- en i de stra aoet 3 hij een r de ■ren een :un- jals gen vol- een nle- uit- zijn van ren en. KHANIA. Bij een ontploffing van een schip in de haven van Souda op Kreta, is gisteren een man om het leven gekomen. Zeker 115 mensen raakten gewond, van wie 25 ernstig. De materiële schade na de explosie was enorm. Meer dan duizend auto’s werden beschadigd, terwijl daken en deuren van huizen door de lucht vlogen. Veel bewo ners van Souda moesten de nacht in ten ten doorbrengen. De oorzaak van de brand die aan de ontploffing voorafging is nog niet bekend. Het schip vervoerde gas. benzine en ex- (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. Een 20-jarige korpo raal van het Westduitse leger heeft gisteren paniek gezaaid door met hoge snelheid in een zwaar pantservoertuig door het drukke centrum van Ham burg te denderen. Pas na een lange achtervolging werd de amokmaker tot stoppen gedwon gen, toen hij zich klem reed in een file. Vier mensen raakten gewond, terwijl verscheidene voertuigen zwaar wer den beschadigd. Van twee auto’s reed de korporaal met zijn pantservoertuig de zijkanten af, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Gevraagd naar de reden van zijn „uitstapje”, zei de korporaal, die licht onder invloed verkeerde, dat hij „baalde van alles”. (Van onze redactie buitenland) FRANKFURT. Een rechtbank in het Westduitse Frankfurt heeft twee 17-jarige jongens opgedragen een boek te lezen over Auschwitz, een van de grootste ver- nietingskampen van Hitler. De jongelui werden door de rechtbank schuldig be vonden aan het verspreiden van nazi-pro- paganda. Volgens de rechtbank hadden de twee in Frankfurt pamfletten ver spreid, waar in werd opgeroepen tot „dood en vernietinging van alle buitenlan ders en joden Ze kregen opdracht het boek „Anus Mundi - vijf jaar in Auschwitz” te lezen, geschreven door de Poolse gevangene Wieslav Kielar, die in het kamp verbleef. Binnen drie maanden moeten ze recht bank een uittreksel van het boek overhan digen. Rhodesische soldaten ondervragen drie mannen die zijn opgepakt bij een bevoorra- dingsbasis van de Zimbabwe African National Liberation Army (ZANLA) van Moegabe in Mo zambique. MOSKOU (AFP). De Russische president Leonid Brezjnjev heeft de westelijke landen gisteren gewaarschuwd dat „zij met vuur spelen” door te overwegen nieuwe Amerikaanse raketten in Europa te stationeren waarmee de Sovjet-Unie kan worden bereikt. (Van onze redactie buitenland) Peking, bij de viering van de dertigste verjaardag van de Chinese communisti sche revolutie gisteren, blijkt de voormali ge president Liu Shaoqi postuum te zijn gerehabiliteerd. Hij was een van de groot ste tegenstanders van Mao Tse-toeng en werd afgezet tijdens de Culturele Revolu tie aan het eind van de jaren zestig. Zijn rehabilitatie bleek bij de opening van een tentoonstelling over dertig jaar geschiedenis van de Chinese communisti sche partij. Op een reusachtig tableau staat de ex-president levensgroot afge- beeld aan de zijde van oud-premier Chou Enlai. De Chinese kranten berichtten gisteren over een banket dat staats- en partijleider Hua Guofeng aanbood aan vierduizend mensen. Verder had het Centrale Comité van de communistische partij in het week einde een lofzang gepubliceerd op de ge schiedenis van de revolutie. Mao Tse- toeng werd hierin opvallend weinig ge noemd. Wel werd uitgebreid gewag ge maakt van foute beslissingen van de voor malige Chinese leider. Een artikel gisteren in de Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij, was naar het oordeel van politieke waarnemers opvallend positief over de Chinese revolutie. In het artikel klonk ook door dat de delegaties van beide landen, die momenteel in Moskou onderhandelen over een conferentie om de betrekkingen te verbeteren, het wellicht eens kunnen worden over een agenda voor een derge lijke bijeenkomst. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Het toekomstig parle ment in Iran zal onder toezicht komen van een groep geestelijken en islamitische ju risten. Deze krijgen een recht van veto op alle besluiten van de volksvertegenwoor diging. De raad van deskundigen voor de nieuwe grondwet is het gisteren over deze kwestie eens geworden. Zes door de opperste religieuze leider (ayatollah Khomeini, red.) benoemde geestelijken en zes door het parlement benoemde juristen zullen alle wetten toet sen aan de islamitische wetten en de grondwet. De raad van deskundigen, waarin de geestelijkheid de boventoon voert, zou de ze week zijn werkzaamheden afronden. Men heeft echter een maand respijt gekre gen, omdat nog maar de helft van de nieuwe grondwet is behandeld. Als de raad klaar is volgt een BOEDAPEST (AFP). In de Hongaarse hoofdstad Boedapest is een soldaat ter dood veroordeeld wegens desertie en het verwonden van een politieman. De sol daat, Karoly Dobia, was op 22 juli van dit jaar uit het leger verdwenen en had daar na enkele schoten gelost op een politie man die hem zijn papieren vroeg. De veroordeelde kan in hoger beroep gaan. In een nationale radio- en televisierede verklaarde Carter gisteravond dat „op het hoogste niveau” van de Sovjet-Unie aangenomen wordt president Brezjn jev de garantie is gegeven dat de Russi sche soldaten op Cuba geen bedreiging voor de VS vormen of zullen vormen. Een woordvoerder van het Witte Huis kondigde gisteren het regeringsbesluit aan dat de Amerikaanse marinebasis op Cuba, Guantanamo, binnen twee weken met 1500 mariniers zal worden versterkt. Niet duidelijk is of de vestiging van deze eenheid een permanent karakter heeft. De speciale troepen voor het Caribisch gebied zullen worden gestationeerd in Key West in de staat Florida, de meest zuidelijke punt van de VS, een kleine 200 kilometer van Cuba. Om de Russi sche en Cubaanse activiteiten op Cuba beter in de gaten te kunnen houden zal onder meer het aantal spionagevluchten boven het eiland worden opgevoerd. Ook zal het scheepvaartverkeer tussen de Sov jet-Unie en Cuba intensiever worden ga degeslagen. In zijn toespraak benadrukte president Carter dat de aanwezigheid van de Russi sche militairen op Cuba geen crisissfeer te weeg heeft gebracht. De kwestie is vol gens hem zeker geen reden om terug te keren naar de Koude Oorlog, zoals die in 1962 woedde tijdens de eerste Cuba-crisis. Carter verklaarde in zijn rede nadruk kelijk dat met het SALT-2-verdrag ter beperking van de strategische bewape ning tussen de VS en de Sovjet-Unie, geen politiek spel mag worden gespeeld. Carter riep het Amerikaanse Congres op het ver drag goed te keuren. „Voor sommige men sen kan een confrontatie emotioneel be vredigend zijn voor een paar dagen of weken, maar het zou schadelijk zijn voor het nationale belang en de veiligheid van de Verenigde Staten,” aldus Carter. „Overtuigend bewijsmateriaal” toont volgens de president aan dat de Russische troepen op Cuba zijn georganiseerd tot een gevechtseenheid en dat deze is bewa pend met „ongeveer veertig tanks en an der modern militair materieel”. De een heid is volgens Carter geen aanvalsmacht en niet in staat een aanval op het Ameri kaanse vasteland uit te voeren. De troe pen vormen volgens de president ook geen nucleaire bedreiging. Zowel de Sovjet-Unie als Cuba hebben verklaard dat de Russische militairen al leen op Cuba zijn gestationeerd om Cuba nen op te leiden. In een interview met de Amerikaanse televjsie verklaarde de Cu baanse president Castro zondag dat de huidige situatie op geen enkele manier is te vergelijken met die van 1962. Toen waren er volgens Castro ruim 40.000 Rus sische militairen op Cuba, 28 squadrons bommenwerpers en tientallen kernra- ketten. President Carter kondigde in zijn natio nale radio- en televisietoespraak aan dat de VS meer economische steun zal verle nen aan landen in het Caribisch Gebied. De Amerikaanse regering wil, aldus Car ter, op die manier er toe bijdragen dat landen vriendschappelijke banden met Washington blijven behouden en niet in communistische handen vallen. (Van onze redactie buitenland) BELGRODO. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft opnieuw een stap gezet op weg naar vervanging van de Amerikaanse dollar als munteenheid voor de wereldhandel. Het Interim Comité bereikte gisteren overeenstemming over invoering van een substitutierekening, waarin leden van het IMF dollars kunnen storten in ruil voor een munt die het fonds uitgeeft. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse douane heeft opdracht gekregen de invoer van Neder lands varkensvlees vanaf vandaag volle dig te stoppen als de Nederlandse instan ties geen gevolg geven aan de Westduitse eis de veterinaire controle op trichinen (kleine, parasitaire wormpjes) te verbete- ref. Dit werd gisteren in Bonn bekendge maakt, nadat Nederland niet had toege zegd de controles volgens de bepalingen van de Westduitse warenwet uit te voeren. Een woordvoerder van het ministerie voor Landbouw en Voedselvoorziening in Bonn verklaarde, dat men in Brussel tot 9 t F X, .- X over de grondwet.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3