PROEVEN LANDBOUWHOGESCHOOL: Drie doden na brand in huis Gefau in hoger beroep Nederlanders in Schotland gearresteerd Paus roept Amerika op hem te volgen Congres Labour-partij kritisch over leiding NOS-plan voor subsidiëring regio-omroepen Felle kritiek op tempo afsluiten nieuwe CAO’s Kosten gezondheidszorg stijgen minder snel Damiate Pers Opnieuw lagere KLM-tarieven Bij aankomst gisteren in Boston: UIT OVERZICHT VEDER-SMIT BLIJKT: Pakketten HAVO en MAVO beperken PvdA-Europeanen dragen 120.000 gulden af „Rijles wordt „CONTACT MET LEDEN WEG” steeds duurder” IJmuider Courant 2 OKTOBER DINSDAG 19 7 9 4 BINNEN* EN BUITENLAND rs In Vlaardingen VVD-commissie: 1 r 'I t t t v I Ir u i (Van onze redactie binnenland) WAGENINGEN. Afvalwater kan zonder toevoeging van chemicaliën zodanig worden gereinigd dat het geschikt is om op het opper vlaktewater te worden geloosd zonder dat al- gengroei ontstaat. Dit blijkt uit jarenlange proefnemingen op de Landbouwhogeschool Wageningen. Bacteriën maken afvalwater schoon i t 147,50 I 1 h \j t 1 1 v r t (Van onze redactie buitenland) LONDEN (DPA/Reuter). De Britse politie heeft bij de Schotse stad Edin burgh vier Nederlanders gearresteerd we gens handel in amfetaminen. De vier gear resteerde Nederlanders zijn een echtpaar uit Eindhoven en twee mannen, uit Eind hoven en Waalre. Zij zijn vandaag voorgeleid in Edin burgh voor de officier van justitie. Het viertal werd gearresteerd toen de politie invallen deed in twee woningen, een bij Dundee en een bij Edinburgh. De actie van de politie volgde na een uitgebreid onderzoek naar het illegaal vervaardigen van amfetaminen. Dat zijn stimulerende middelen die een verslavende werking kunnen hebben. De protestante paramilitaire organisa tie UDA heeft gisteren de IRA een be- De paus sloot eerder gisteren zijn laat ste dag in de Ierse Republiek af met een oproep tot trouw aan de leer van de katho lieke kerk. Nadat hij aan het begin van een lange dag op emotionele wijze afscheid had ge nomen van het volk van Ierland na een tweedaags bezoek aldaar, zei de paus in Boston tot de Amerikanen dat zij „een speciale plaats hebben in de liefde van de paus. Uit naam van Christus breng ik u allen de oproep, de uitnodiging, het plei dooi over: kom en volg mij. De reden waarom ik naar Amerika ben gekomen is om u naar Christus te roepen en om te leven in zijn liefde, nu en altijd”. Door zijn gehele toespraak heen beklemtoonde de paus de noodzaak tot een hernieuwing van het religieuze vuur onder de Ameri kaanse katholieken. De officiële begroeting op het vliegveld van Boston stond onder leiding van me vrouw Rosalynn Carter, de echtgenote van de president van de VS. Tot de aanwe zigen behoorden ook senator Edward Kennedy en de gehele leiding van de ka tholieke kerk in de Verenigde Staten. Tij dens een mis in de open lucht zei de paus een vriend te zijn van het Amerikaanse volk: „Ik groet u, America the beautiful”. Onder de vele Italiaanse, Poolse en Amerikaanse vlaggen die waren uitgesto ken, stond een menigte van honderddui zenden urenlang in een druilerige regen op de aankomst van de rooms-katholieke opperherder te wachten. Toen de stoet voorbijkwam klonk een massaal „leve de paus" op en werden rozen naar de pause lijke wagen geworpen. De politie schatte de menigte die in de straten van Boston was samengestroomd en die later een mis in de open lucht bij woonde, op 1,3 miljoen mensen. zwarten die protesteerden tegen het neer schieten van een jonge neger door blan ken en de paus afzijdigheid verweten en tot een kritische uitval van feministen die de paus zijn uitgesproken standpunt te gen abortus kwalijk nemen. De Landbouwhoge school heeft het procédé toevertrouwd aan een dochteronderneming van de DSM (Staatsmijnen). Deze firma heeft octrooi aangevraagd. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft vandaag in Noordwijkerhout, tijdens een symposium over algen- groei in open water, gezegd dat binnenkort in de Tweede Kamer de fosfaat-nota ter discussie zal worden gesteld. Hij hoopte dat de voorgenomen maatregelen binnen vijf jaar effect zullen hebben. De regering heeft inmiddels opdracht gegeven tot het verrich ten van een onderzoek naar de verontreiniging van de Wadden zee en de wateren langs de Nederlandse kust. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de afdeling zeeverontreiniging van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel en zal drie jaar duren. het water wordt afgescheiden. De systemen hebben twee voorde len: zij zijn milieuvriendelijker en men spaart het geld voor chemicaliën uit. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De groei van de kosten voor gezondheidszorg zwakt duidelijk af. In 1974 stegen de totale uitgaven nog met 18 percent. Vorig jaar was dat ongeveer 10,3 percent. Voor dit jaar wordt een stijging met Daarom wordt er nu rekening mee ge houden dat de twee miljard pas kan wor den gerealiseerd in de loop van 1982, zo blijkt ook uit het financieel overzicht van de staatssecretaris. Uitgedrukt in een per centage van het bruto nationaal produkt, zullen de gezondheidszorgkosten wel stij gen: van 8,4 percent vorig jaar (ƒ23,7 miljard) tot 9,2 percent in 1983 (ƒ37,3 miljard). Die maatregelen kunnen pas, naar ver moedt wordt, per 1 januari ingaan (de Ziekenfondsraad is nog niet gereed met de advisering). stand afkondigt, „zullen wij al ons actieve militaire personeel” terugtrekken, aldus de verklaring. De politieke afdeling van de IRA, de De vraag naar rij-instructie zal toe nemen en zich op een hoog niveau handhaven, zo meende Allewijn, die verwacht dat de hogere lesgelden „spanningen zullen oproepen bij de cliënten”. Men zal dus gaan omzien naar effectievere en minder kostbare lesmethoden. Zo zou aan de introduc tie van de auto een basisinstructie vooraf kunnen gaan. Ook de ontwik keling van praktische instructie in groepsverband is te verwachten. Als vast onderdeel van de rij-opleiding zag Allewijn in de verdere toekomst ook de slipcursus. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Omdat het bezit en gebruik van de auto steeds duurder worden, zal ook de prijs van de rijles in de naaste toekomst aanmerkelijk stijgen. Dat heeft P. Allewijn, direc teur verkeersveiligheid van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat gisteren in Den Haag gezegd tijdens een bijeenkomst, gewijd aan het der tigjarig bestaan van de Algemene Bond van Autorijschoolhouders in Nederland. Zo wil hij dat het programma waarmee de partij de verkiezingen ingaat niet lan ger wordt vastgesteld door de eerste mi- Ook secretaris-generaal Hayward, die zich gewoonlijk neutraal opstelt bij inter ne partijgeschillen, steunde die zienswij ze. Hij zei dat de Labour-leiding het con tact met de arbeidersmassa heeft verloren en zich niet aan de besluiten van voor gaande partijconferenties had gehouden. Het congres houdt zich onder meer be zig met drie voorstellen die zijn ingediend door de voormalige minister van Energie- zaken, Anthony Wedgwood Benn. De voorstellen van Benn, die aan de linker vleugel van de Labour-partij opereert, be treffen de organisatie van de partij. I DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I VLAARDINGEN (ANP). Bij een felle brand in een woning in Vlaardingen zijn de afgelopen nacht een man en twee kin deren omgekomen. Het drietal overleed nadat zij in paniek uit het raam waren gesprongen. Vijf ande re bewoners raakten zwaargewond. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 C V c f v ii 1 k I X I I I I. 8 I «I (Van onze redactie buitenland) BOSTON. Paus Johannes Paulus II is gisteren zijn vredestocht in de Verenigde Staten in Boston begonnen met een pleidooi tot meer dan een miljoen geestdriftige Amerikanen hem „te volgen, als de plaatsvervanger van Christus, in een leven van liefde, opoffering en toewijding”. De aankomst van de 59-jarige paus in de stad Boston betekent het begin van een bezoek van een week aan de Verenigde Staten. Tijdens het bezoek maakt hij een tocht langs zes Amerikaanse steden. In de loop van vandaag zal de paus de Verenigde Naties in New York toespreken, waarna hij doorreist naar Philadelphia, Des Moi nes, Iowa, Chicago en Washington. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De raad van beheer van de NOS heeft een plan opgesteld om de regionale omroepen in ons land te gaan financieren. De minister van CRM wil die omroepen laten subsidiëren door de pro vinciale overheden, de raad van beheer vindt dat een kleine verhoging van de omroepbijdragen een betere oplossing is, omdat men van mening is dat de regio- omroepen een onderdeel vormen van de landelijke zenders en dus ook uit de om- roepgelden betaald dienen te worden. Dit plan wordt op 12 oktober in het NOS- bestuur besproken. Volgens het plan van de raad van be heer zou de omroepbijdrage in de eerstko mende zes jaar 50 cent per jaar omhoog moeten gaan; daarna zou een verhoging van ƒ2,50 per jaar genoeg zijn om de regionale omroepen te kunnen laten draaien. Men is uitgegaan van in totaal 15 regionale omroepen in de toekomst. Het invoeren van de regionale STER- reclame zou een totale opbrengst van on geveer drie miljoen gulden per jaar bete kenen. Volgens NOS-voorzitter Jurgens kan het invoeren van de regionale recla me niet alleen het voortbestaan van de regionale omroepen garanderen, omdat die drie miljoen slechts ongeveer 10 pro cent van de totale kosten zou dekken. nister en zijn getrouwen, maar dat de hele partij daar zeggenschap over krijgt. De uitvoerende raad van de partij zou daar voortaan over moeten beslissen. Dit zou betekenen dat de invloed van de linker vleugel wordt versterkt. Voorts stelt hij voor dat de kiesdistric ten de bevoegdheid krijgen over een her nieuwde kandidaatstelling van hun afge vaardigde. Dit zou eveneens in het voor deel van „links” kunnen uitwerken. Tot slot stelt Benn voor de leiders van de partij voortaan door een soort kiescol lege van vakbondsvertegenwoordigers, leiders van de kiesdistricten en de uitvoe rende raad te laten kiezen. Nu worden zij door de Labour-parlementariërs gekozen. Verscheidene vakbonden hebben hun steun aan de voorstellen toegezegd en het lijkt niet waarschijnlijk dat Callaghan al le moties kan winnen. De voormalige pre mier houdt vandaag een rede ter verdedi ging van zijn politiek. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. De reisorganisatie Ge fau gaat in hoger beroep tegen de uit spraak van de president van de Haar lemse rechtbank. Die bepaalde gisteren dat Gefau zelf de toeslagen moet betalen op de door twee passagiers geboekte en reeds vooraf betaalde vliegreizen naar de Verenigde Staten. De passagiers weiger den de eenzijdig door Gefau vastgestelde prijsverhogingen te betalen. Gefau-adviseur M. Koster zal zich in hoger beroep richten op twee voorwaar den waaronner Gefau vliegreizen aan biedt. Volgens Koster staat in de reisvoor- waarden vermeld dat alle door Gefau aanvaarde reserveringen op Gefau-char- tervluchten gelden onder het voorbehoud van doorgaan van de desbetreffende reis. Voorts behoudt Gefau zich het recht voor om chartervluchten zonder vooraf gaand overleg te annuleren, waarbij deel nemers het recht hebben tot het gratis afzeggen van de nieuw aangeboden reis mogelijkheid, wanneer de prijs voor de vervangende vlucht vijftien of meer pro cent hoger is. (Van onze redactie buitenland) BRIGHTON. De leider van de Britse oppositie, James Callaghan, heeft het gisteren bij de opening van het jaarlijkse congres van de Labour-partij zwaar te verduren gekregen. Partijvoorzitter Frank Allaun verweet hem geen aandacht te hebben geschonken aan de beslissingen van de partij, waardoor de verkiezingen verloren werden. i I Sinn Fein, heeft gisteren nog eens beves tigd dat de verklaring van een hunner over een mogelijk staken van het vuren „ongegrond” is. I ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 9,1 percent verwacht, voor volgend jaar een toeneming met 9,8 percent, de jaren tot 1983 zullen weer iets lagere stijgingspercentages te zien geven. Volgend jaar zullen er 9000 nieuwe arbeidsplaatsen in de gezond heidszorg komen. Dat Lijkt uit een financieel overzicht van de gezondheidszorg, dat staatssecre taris Veder-Smit de Tweede Kamer heeft gestuurd. Dat de kostenstijging terug loopt, had vice-premier Wiegel op 21 sep tember al gezegd. Hij voegde daaraan toe dat het kabinet de kostenverhogingen toch nog vrij fors vindt en dat nog eens moet worden bezien of op andere punten nog bezuinigingen kunnen worden inge voerd. Volgens Bestek '81 moet op gezond heidszorg een bedrag van twee miljard worden „omgebogen”. Een groot deel van dat bedrag wordt gevonden door de „af remming” van de groei der loonkosten, maar een ander belangrijk deel bestaat uit bezuinigingen door eigen bijdragen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Na de tariefsverla ging die KLM en Air France vorige week hebben aangekondigd voor het traject Amsterdam-Parijs, hebben beide maat schappijen nu ook besloten dergelijke verlagingen in te voeren op de andere trajecten tussen Nederland en Frankrijk. Op de routes Amsterdam-Nice (Air France en KLM) zal het excursietarief van 1 november tot en met (voorlopig) 31 maart volgend jaar met tien procent wor den verlaagd, waardoor aldus de KLM een retour even duur wordt als nu een enkele reis. Air France vliegt vanuit Am sterdam ook op Marseille en Straatsburg. Naar Marseille wordt een zelfde tariefs verlaging van kracht als op de route naar Nice, terwijl op het traject naar Straats burg een excursietarief wordt geïntrodu ceerd dat dertig procent onder het huidige tarief komt te liggen. Ten slotte ondergaat de verbinding Rotterdam-Parijs (Air France en KLM) dezelfde tariefsverlaging als vanaf Amsterdam, zodat onder be paalde voorwaarden een retourreis, even als van Amsterdam naar Londen of Pa rijs, 269 gulden gaat kosten. De voorwaarden, ook voor Straatsburg, zijn dat het ticket een maximale geldig heidsduur heeft van één maand, en dat de terugreis niet eerder wordt aangevangen dan op de eerstvolgende zondag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een WD-commissie stelt voor het aantal keuzepakketten in het MAVO en het HAVO te beperken tot vier. De commissie, onder leiding van Tweede-Kamerlid mevrouw Ginjaar- Maas, heeft dit neergelegd in een rapport aan de WD. De vier pakketten moeten volgens de commissie breder zijn samengesteld dan nu het geval is. Zij zouden acht tot tien vakken moeten omvatten. De WD-com- missie wil onder andere het klassever- band in de hogere klassen herstellen en de doorstroming naar HAVO en Atheneum verbeteren. De commissie wil ook een keuze van pakketten op te jonge leeftijd voorkomen en de artistieke vakken een betere kans geven. De commissie meent dat door deze voorstellen de oorspronkelijke bedoeling van de Mammoetwet (waar zij overigens veel kritiek op heeft) alsnog veel meer een kans krijgt. ZEIST (ANP). De negen PvdA-leden van de socialistische fractie in het Europe se parlement zullen van hun salarissen gezamenlijk 120.000 gulden storten in de partijkas. Van dat geld zullen onder meer twee medewerkers worden betaald. Zestigdui zend gulden is gereserveerd voor het sti muleren van Europees werk in afdelingen en gewesten. De bijdrage van de PvdA-parlementa- riërs in het Europese parlement staat los van de bijdrage van PvdA’ers in politieke en bestuurlijke functies aan de partijkas. Over die bijdrage wordt binnen de PvdA nog gediscussieerd. Sommige socialisten voelen er niets voor de bijdrage verplicht te stellen, zoals is voorgesteld. De aankomst van paus Johannes Pau lus in Boston leidde tot danspartijen op straat in Poolse wijken in de stad, maar ook tot vreedzame demonstratie van 14,80 f 42,80 56,50 167,70 220,50 f 0,75 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Door ingewikkelde en langdurige gesprekken over het te volgen arbeidsvoorwaardenbeleid komen de CAO’s in Nederland later tot stand dan wenselijk is. In die situatie moet hoogno dig verbetering komen. Voorzitter Leo Brouwer van de Federatie van Bouw- en Houtbonden FNV heeft dit vandaag ge zegd op een bijeenkomst van de federatie- raad van die bonden in Utrecht. Brouwer noemde het bijzonder verve lend dat deze situatie intussen nog in belangrijke mate is verslechterd door het uiterst trage tempo waarin het ministerie van Sociale Zaken nieuwe CAO’s alge meen bindend verklaard. Als voorbeeld noemde de vakbondsbe stuurder de bouw-CAO van vorig jaar, die pas eind december enkele dagen voor de afloop een „algemeen-verbin- dend” verklaring kreeg. Voor de bouw- CAO van dit jaar dreigt volgens Brouwer hetzelfde. Die proeven bewezen de mogelijkheid om langs biologische weg fosfaten en nitraten uit het afvalwater te verwijderen. Deze stoffen bevorderen in sterke mate de algengroei in open water. Dat proces is schadelijk voor de visserij, de recreatie en de bereiding van drinkwater. In Wageningen heeft men enkele zuiveringssystemen ontwik keld waarbij het afvalwater in contact wordt gebracht met een geschikte bacteriecultuur, die na de zuivering weer als slib van rt- Paus Johannes Paulus de Tweede kust de grond van de luchthaven bij Boston bij zijn aankomst. stand aangeboden, wanneer de Provisio nele IRA de oproep van de paus, op te houden met geweldpleging, beantwoordt. Wanneer de Ira een onvoorwaardelijk be-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4