e Versterking Regionale samenwerking voor rampbestrijding een goede zaak Diensthonden politienieuws NEDERLAND BUNGALOW VAKANTIELAND interieur KEUKEN IJ Commissaris der Koningin in Velsen op werkbezoek Als u zich een Osta interieur- keuken kunt permitteren! voor politie □owtlSHIS Dieselmotorwagen jongste aanwinst van stoomclub Pinkenveiling in Santpoort in de visholj Bouwmatron. IN VOORJAAR MOGELUK EERSTE PROEFRIT COMMISSIE ALGEMENE ZAKEN Nieuwe artsen Zeewegziekenhuis Chaotisch Bijvoorbeeld lang weekend Sneekermeer v.a. ‘f 5 IJMOND 19 7 9 OKTOBER DINSDAG 2 4 I Voor bouw en verbouw Nljverheidweg 27, Haarlem uw inspiratiebron! Telefoon 023- 31 91 20 (Vein een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hannibal is de naam. Of hij ook onder deze naam volgend jaar over de rails van het Hoogovenscomplex den dert, moet nog worden afge wacht. Zeker is dat de huidige Hoogovensstoomloc er een broer tje bij krijgt. S toornen thousiaste- lingen zijn inmiddels al vier jaar bezig met de bouw van een uit 1947 daterende Duitse locomo tief, die door Hoogovens van fir ma Krupp voor de schrootprijs werd overgenomen. Vrijwel elke zaterdag zijn leden van de stoom club, al dan niet onder leiding van de instructeur van de afdeling railvervoer Piet Lubbers, bezig het ijzeren gevaarte vorm te geven. per bungalow In bungalowpark „De Potten". Prachtig gesitueerd, kompleet ingerichte bungalows. Lees de gids „NS/Trans Vakantie reizen in herfst, winter, lente". En boek: bij NS-stations, Rabobank, ANWB, uw reisbureau of bel 030627844. Stoomliefhebbers sleutelen aan tweede rangeerlocomotief De motorwagen, waarvoor nog een geschikte naam bedacht moet worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) BI eeft irtij ;een loor van scol ders, voe- n zij zen. hun i het n al- pre- ledi- iek de- ver ets „Je moet niet vergeten dat wij een hob byclub zijn” antwoordt Piet Lubbers op de vraag waarom de bouw zo’n lange tijd in beslag neemt. „Als zaterdag met de excursietrein wordt gereden zijn veel le den hierbij betrokken en wordt weinig aan de loc gewerkt. In de afgelopen winter hebben we niet veel kunnen doen door de sneeuw die er toen is gevallen.” In onderdelen is Hannibal aangekomen. Een soort bouwpakket? „Nee. De hoofd onderdelen waren er, maar kleine onder delen moesten zelf worden gemaakt. Kijk en dat neemt nu zoveel tijd in beslag. Neem al dat leidingen werk. Het is alle maal niet zo eenvoudig. Pijpen moeten worden verhit en verbogen, lagers moeten pasklaar worden gemaakt. Er zijn wel schema’s, maar veel fantasie is er vaak wel bij nodig”, vertelt Lubbers die als waarnemend voorzitter van de stoomclub gebruik maakte van honden. Mede daar om twijfelde hij aan het nut daarvan. Burgemeester P. J. Molendijk zei daaren tegen dat het onopgemerkt bestaan van diensthonden in de gemeente juist een beiwjs was voor de goede wijze waarop zij worden ingezet. De heer F. Reichenfeld (PvdA) stelde met nadruk dat de honden niet als af schrikmiddel gebruikt mogen worden. Molendijk verzekerde hem dat de honden alleen gebruikt worden bij zoek- en opspo- ringsakties en voor bewaking. De PvdA wil deze kwestie echter eerst in haar eigen fractie bespreken. Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Publicatie kwam tot stand in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme, Den Haag. De hobbyisten, bijgestaan door een bankwerker, sleutelen wekelijks aan hun tweede stoomloc die uiterlijk veel lijkt op zijn broertje, maar in plaats van vier-, drieassig is. „In het voorjaar willen we proberen Hannibal te laten rijden en in te zetten voor de excursieritten”, vertelt Piet Lub bers. „Dan kunnen wij de huidige ran- geerlocomotief eens een goede onder houdsbeurt geven. In de afgelopen maan den heeft die er heel wat tochten op zitten. Denk alleen maar aan de woens dagritten, die een ongekende belangstel ling hebben gehad”. schillen tussen de twee plannen zijn groot. Momenteel hebben we een geleend, een eigen en een provinciaal rampenplan”, aldus Jongkees. VELSEN. De Commissaris der Ko ningin Drs. R. de Wit brengt woensdag samen met zijn echtgenote een werkbe zoek aan de gemeente Velsen. Voor een gesprek ’s middags om half twee van Drs. R. de Wit met leden van het Velsense college zijn als thema aangekondigd de organisatie van de hulpverlening in Vel sen, de bestuurlijke organisatie en in de economische toestand. Het laatste in di recte samenhang met de havenproblema- tiek waarbij zijdelings ook de voor Am sterdam zo belangrijke voorhavenplan nen ter sprake zullen komen. De gesprekken worden gevoerd in het gemeentehuis waar mevrouw De Wit zich speciaal in plaatselijke activiteiten voor vrouwen zal verdiepen. Voor haar omvat de agenda woensdagmiddag ontmoetin- De jongste aanwinst van de stoomclub is een Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! ding is reeds besproken in de Kringraad B.B., waarin zowel de gemeenten uit Zuid- Kennemerland al de IJmondgemeenten zitting hebben. Ook is het aan de orde geweest in het IJmondberaad. Alle ge meenten, behalve Velsen dat zich nog niet heeft uitgesproken, konden zich in begin sel verenigen met de door de commissaris van de koningin opgezette gedachte. De leden van de commissie algemene zaken waren het eveneens met elkaar eens dat regionale samenwerking bij rampbestrij ding een goede zaak is. De gemeenteraad zal echter uitspraak moeten doen. Voor 1 november wordt een standpunt van Vel sen verwacht. ;tric- her- ifge- roor- irg, üg- t de gen ille :ijn tin- Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer Van der Meer. hele t. De daar zou iker- irla- ■eek ject aat- ijke lere ijk. Air van 31 zor- LM een Km- irg. efs- aar ats- du- lige 'aat Air [ing be- 'en- Pa- VELSEN. In onze publicatie van za terdag, waarin melding werd gemaakt van het afscheid van twee medische speci alisten van het Zeewegziekenhuis, is een storend foutje geslopen. Niet dr. G. E. Kropveld maar diens collega dr. K. S. Lim gaat van een welverdiende rust genieten. Dr. Kropveld treedt als medicus in dienst van het GAK. Dr. Lim zal worden opge volgd door de artsen dr. A. G. Ketel en dr. H. S. A. Heymans. rf- Elke zaterdagochtend zijn de leden van de stoomclub met hun loc bezig schrille fluittoon laat horen. „Als dat ding, dat nu in aanbouw is op de baan komt en rijdt, doet me dat toch wel erg veel. Een locomotief leeft, het is mooier dan een gewone dieselloc”, meent de Hoogoven- rij instructeur. Burgemeester Molendijk noemde de richtlijnen van de provincie voor regiona le samenwerkingsverbanden chaotisch. Zowel in tijd, territoriale indeling en be langrijkheid lopen de voorstellen en richt lijnen van de provincie uiteen. Volgens hem is het een taak van de gemeente hier orde in te brengen. De coördinatie van de rampenbestrij- Niet alleen hij is er gek van. Bij velen doet zo’n ijzeren brok nostalgie erg veel. Goed voorbeeld zijn wel de „stoomtrac- ties”, die de Stoom Stichting Nederland enkele malen per jaar organiseert. Enkele weken geleden bezochten ongeveer zes honderd leden van deze Stichting met „hun” Duitse personenlocomotief, de N23023 Hoogovens. Hoogtepunt voor hen was wel de ontmoeting op het emplace ment van het staalbedrijf tussen het ran- geerlocomotiefje en zijn veel grotere, zwarte broer. Vele kilometers film zijn toen verschoten. Proficiat! Want dan beschikt u over een fantastisch woonkomfort en de middelen om deze briljante keuken de plaats te geven die ze verdient. Der Beliner Osta is de parel onder de aanbouwkeukens. Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wèl duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het "Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard! 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel VELSEN. Zowel de PvdA als het CDA staan sceptisch tegenover de komst van diensthonden voor de politie. Tot 1977 heeft de Velsense polite de beschik king gehad over dergelijke honden. H. A. de Boer (CDA) zei tijdens een ■commissiebijeenkomst, nog nooit ge hoord te hebben dat de Velsense politie De beëdiging van zeven aspirantagen- ten in het gemeentehuis van Velsen kreeg gisteren een bijzonder accent doordat de ze handeling niet door de commissaris maar door de burgemeester P. J. Molen dijk werd verricht. Reden voor deze af wijking was het feit dat de nieuwe ver sterking van het Velser korps grotendeels uit vrouwen bestaat. Zes dames en één heer zijn vandaag, na een theoretische scholing van één jaar, aan het praktijkge deelte van de opleiding begonnen. In bij zijn van familieleden, toekomstige colle ga’s, vrienden en enkele raadsleden, de laatste deel uitmakend van de commissie Algemene Zaken, werd het zevental door burgemeester Molendijk beëdigd waarna mej. A. van Berkel uit Hoofddorp, mej. C. van Diep uit Limmen, mej. H. van Prins uit N-Schoonebeek, mej. H. Kuiper uit Zaandam, mej. C. Vos uit Alkmaar, mej. M. Willems uit Wormer en de heer P. van Voorbergen uit Velsen als afsluiting van het officiële gedeelte de korpsbrevetten uit handen van commissaris A. J. Wijn stroom ontvingen. Deze laatste zag de toevoeging van de zes vrouwelijke colle ga’s aan het korps als een duidelijke verbetering en plaatste een vraagteken bij alle negatieve publicaties omtrent het functioneren van de vrouw in een politie korps. Met name verschillende rapporten waarin de inzetbaarheid van de vrouw in het politieapparaat als onvoldoende naar voren kwam werden door de heer Wijn stroom in zijn toespraak betwist. Hij sloot met deze verklaring aan bij de me ning van burgemeester Molendijk die het functioneren van de vrouw in het korps zelfs niet meer als discussiepunt wilde aanmerken. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. „De regionale brandweer is de kern van de rampbestrijding”, aldus burgemeester mr. P. J. Molendijk. Hij zei dit in een maandag gehouden bijeen komst van de commissie algemene zaken, naar aanleiding van suggesties van de commissaris van de koningin over regio nale samenwerking bij rampbestrij- dingsplannen. De gemeenteraad van Velsen heeft in juni 1978 de deelname in de Regionale Brandweer Kennemerland afgewezen. Volgens burgemeester Molendijk zou het tenminste nog twee jaar duren voordat er zich door regionale samenwerking bij de voorbereiding van rampen- en rampbe- strijdingsplannen, ontwikkelingen zou den voordoen, waardoor Velsen in een moeilijk parket zou kunnen komen. De heer R. Jongkees, chef afdeling Al gemene Zaken, vindt dat de richtlijnen van de provincie voor rampbestrijding, die binnenkort van kracht worden, de eigen bevindingen doorkruisen. „Na de laatste oefening hebben wij een werk groep ingesteld, die het bestaande plan onder de loupe zou gaan nemen. Terwijl we hiermee bezig waren, kwam de provin cie met een modelrampenplan. De ver- Snelheidscontroles. Op de Hagelinger- weg in Santpoort en in de De Noostraat in IJmuiden zijn maandag met behulp van radar snelheidscontroles gehouden. Op de Hagelingerweg werden 26 overtredingen geconstateerd, in de De Noostraat 56. Aangehouden. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, die zich vrijdag- en za terdagavond bij een café aan de Kerkweg in Santpoort-Noord voordeden, is maan dag een zestienjarige Haarlemmer aange houden. Hij wordt ervan verdacht twee mensen met messteken te hebben verwond. Inbraak. Voor de tweede keer binnen een week is een inbraak in een kantoortje boven de rijksvishal aan de Vissershaven in IJmuiden gepleegd. Door een ruitje te vernielen werd toegang tot het kantoortje verschaft. Bureauladen werden door zocht, maar in tegenstelling tot de eerste keer, toen vijfhonderd gulden werd mee genomen, wordt nu niets vermist. gen met een afvaardiging van de plaatse lijke VIDO-groep (Vrouwen in de Overgang), de SAMVRO, (Samenwerken de Vrouwenorganisaties in Velsen), de Ne derlandse Vrouwenbeweging en tenslotte het Vrouwencafé. Een rondrit per bus door de gemeente wordt voor half drie aangekondigd. In de rijroute liggen het zwembad De Hooge- berg, het saneringsgebied Oud-IJmuiden, de vissershavens, de locatie voor het toe komstige projekt Zeebad, de Velserbroek en ook het gebied Spaarnwoude. Als laat ste wordt ook de gloednieuwe sporthal „IJmuiden-Oost” bekeken. Afronding is om half zes een ontmoeting met de pers in het Velsense gemeentehuis. Het echtpaar R. de Wit zal woensdag vergezeld zijn van kabinetschef Jhr. Beel- - aerts van Blokland. en als deskundige nauw betrokken is bij de bouw. Stoomlocs. Wat is er mooier dan er zelf één op te bouwen, zo’n echte met grote drijfstangen en enorme drijfwielen. Één die sissende geluiden produceert en een „Wij wilden hem wel graag hebben,” vertelt de heer P. Lubbers. Wij gaan hem gebruiken voor excursies over het Hoogovens-terrein en voor opleiding van nieu we rangeerders. Er moe ten alleen nog mensen komen die de railbus kunnen bedienen. Tot nu toe ben ik de enige.” Er moet echter nog een passende naam voor de motorwagen, die 52 zit plaatsen heeft, worden bedacht. Hiervoor zal te- zijnertijd een prijsvraag worden uitgeschreven. De stoomclub van Hoogovens, waar ook niet-personeelleden van het staalbedrijf lid van zijn, bestaat intussen al tien jaar. Destijds werd hij in het leven geroepen door de komst van het inmiddels overbe kende rangeerlocomotiefje, een geschenk van „Gute Hoffnungshütte” uit Duitsland. De leden van de club onderhouden in hun eigen overdekte werkplaats zowel deze groene rangeerloc alsmede de vijf rijtui gen, die Hoogovens enkele jaren geleden van de Nederlandse Spoorwegen heeft overgenomen en na een nieuw verfje te hebben gekregen, voor excursieritten worden gebruikt. tweeassige Talbot VT3, die in 1955 in Aken is gebouwd. In 1971 nam de Stichting Stoomtram Hoorn-Medemblik de motorwagen in gebruik, maar daar het publiek een voorkeur kreeg voor stoomtractie bleef zijn taak meer en meer be perkt tot slechts enkele ritjes. Het ontbreken van een goede stallingsruim- te en het niet vinden van een koper deden de Stichting besluiten de motorwagen aan de Hoogovens-stoomclub over te doen. 2,04-1,26; 14240 kg wijting 2,27-0,82; 121977 kg diver- IS02SK"1 T"'“l 384058 k“ SANTPOORT. Zaterdag 6 oktober wordt in Santpoort-Noord de traditionele jaarlijkse pinkenveiling gehouden. Om ■tien uur 's morgens begint in de tuin van de pastorie aan de Frans Netscherlaan de verkoop van tien pinken, waarvan de ba ten ten goede komen aan de r.k. kerk van Santpoort. Eveneens ten behoeve van de kas der parochie volgt om half twaalf een verkoop van allerlei artikelen die door winkeliers en particulieren voor dit doel zijn ge schonken. Deze activiteit heeft plaats in de gymnastiekzaal van de basisschool aan de Terrasweg, nabij de Wulverderlaan, in Santpoort-N oord DEN HELDER. In de week van 24 tot en met 28 september werden door 87 kot ters de volgende hoeveelheden vis aange voerd: 30667 kg tong ƒ462.654,25 van 19,70-13,21; 19528 kg tarbot ƒ173.131,75 van 23,70-6,31; 147820 kg schol ƒ340.311,48 van 3,24-1,98; 21325 kg kabel jauw 48.263,91 van 6,37-1,53; 2251 kg griet 14.928,92 van 8,76-4,81; 26250 kg schar 43.706,22 van --- 20.429,79 van sen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Sinds kort is de verzameling van de stoomclub van Hoogovens uitgebreid met een dieselmotorwa gen, de MB 1503, „De Uil”. Het is een geschenk van de „Stichting Stoomtram Hoorn-Me demblik” die voor de „railbus”, zoals hij ook wel wordt genoemd, geen bestemming had. #6 v X-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5