GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND: Gladheid kost Noord-Holland 3,4 miljoen I voor cultuur Meer invloed lllll Ruim vijf miljoen voor nieuwe provinciale taken La waaibestrijding ook provinciale taak Miljoenen subsidie van provincie op economische ontwikkeling Provinciaal belang wordt strakkere richtlijn bij subsidiëring „welzijn n voor al uw □bontwerken Begroting Noord-Holland i JWll 8 IJMOND OKTOBER DINSDAG 2 19 7 9 WW Wanneer een vrouw zacht bont om zich heen vlijt, voelt zij zich vrouwelijker dan ooit, omdat zij weet dat de zijdige zachtheid van bont haar charme verhoogt. De schoonheid van bont geeft allure aan haar persoonlijkheid en het omringt de vrouw met onaantast bare bekoring". Alle mantels die wij u tonen zijn in de eigen ateliers gemaakt. Ook voor reparaties of het vermaken van bontwerk kan men bij ons terecht. Toch menen wij, de vrouw tot grote voorzichtigheid te manen, als het gaat om het kopen van bont. Een bontmantel is behaaglijk in de winter, maar het is bepaald geen winterjas. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat men er verstandig aan doet bont te kopen bij de specialist. Wie ooit het atelier van een bontwerker heeft betreden, weet wat er voor komt kijken om een bontmantel te maken. Het is een sterk gespeciali seerd vak, een echt ambacht nog, dat zich nooit zal laten verdringen door „mechanismen". Daarom is het verstandig bij de aanschaf van een bontmantel of ander bontwerk het licht eens op te steken bij ons, waar de cliënt alle aandacht krijgt. Dat moet ook wel, want zij kan, als zij dat wil, naar eigen ontwerp, smaak en voorkeur een bontjas laten maken in de door haar geliefde pels. Puur maatwerk dus, waarmee de exclusiviteit van een kostbaar maar ook duurzaam kledingstuk een nadrukkelijk accent krijgt. Bontwerkers zijn mensen met grote liefde voor hun vak. Zij vatten hun taak serieus op en daarom is het hen een doom in het oog als zonder goed overleg vooraf tot de aanschaf wordt besloten 'Ulf (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie Noord-Holland kan voor 1980 be schikken over een bedrag van 5,125 miljoen voor nieuwe acti viteiten. Dat blijkt uit de provin- ciebegroting voor 1980, die van middag is gepresenteerd. De be groting kan sluitend worden ge maakt met een beperkt be roep op de algemene reserve. De algemene uitkering uit het pro vinciefonds voor 1980 is geraamd op 101,60 miljoen gulden. Vorig jaar was dat bedrag 90,68 miljoen. Betere vooruitzichten voor wonmgwetbouw I II II Tel. (02208) 55 30 Haarlem: Muziek te en □er op GS zijn het niet eens met de minister van Binnenlandse Zaken dat in de toe komst (bij de reorganisatie van het bin nenlands bestuur) een gemeente minstens 10.000 inwoners zou moeten hebben, om als zelfstandige gemeente te blijven voort bestaan. Een getalsnorm kan slechts rich tinggevend zijn. Afwijkingen moeten mo gelijk blijven, vindt het college. Voor 1 november stuurt het provinci aal bestuur een vijfjarig uitvoeringspro- gramma voor de aanleg van fietspaden langs secondaire en tertiaire wegen aan de minister op. Dan kan men in aanmer king komen voor rijksbijdragen op grond van een nieuwe regeling. Over de toedeling van geld aan de pro vincies is al jaren veel discussie. Een nieuw verdelingssysteem is in studie. De studie zal midden 1980 worden afgerond. Ook de mogelijkheid van een eigen belas tinggebied voor de provincies wordt on derzocht. Ingangsdatum voor die heffing is waarschijnlijk 1 januari 1981. GS on derschrijven het idee van een eigen belas tinggebied van de provincie. Ze vinden echter de mogelijkheid om het voorzienin- gen-niveau af te wegen tegen een lasten verzwaring voor de bevolking van de pro vincie van wezenlijk belang. De financiële positie van de provincie is iets beter geworden. De aanvankelijk ge raamde begrotingstekorten voor de jaren 1976 tot en met 1978 konden worden weg gewerkt. Voor 1979 moest nog voor twee miljoen gulden een beroep worden ge daan op de saldi-reserve ter dekking van de voor dit jaar geraamde tekort. een zelfde lijn. Uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1980 blijkt, dat G S. deze beleidslijn willen doortrekken en nog verscherpen. Daarbij denkt het college vooral ook aan de subsidiëring van de zogenoemde „welzijnsvoorzieningen. Nu er steeds meer wordt gesproken Het adres voor exclusieve mantels. Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie. Bontmantels in alle prijsklassen nte :ol- ids ■an igt rig (SIR), die de ministers van Economi sche Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de pro vincie hebben toegezegd. Om energie te besparen wil het pro- vincieel bestuur op middellange termijn streven naar de aanschaf van auto’s met dieselmotoren in plaats van benzinemoto ren, voor het wagenpark van de provinci ale diensten. Verder wordt gedacht aan zuiniger gebruik van energie bij de ver warming en verlichting van provinciale gebouwen, dienstwoningen en dergelijke (door energiebesparende aanpassingen en isolatie). De energiebesparing wordt voor bereid door het provinciaal bureau ener giebesparing. Dit bureau heeft ook de stadsverwarming als werk- en studieter rein. Er zijn zes projecten voor stadsver warming in voorbereiding. Provinciale Staten krijgen in 1980 te maken met een muzieknota en een thea- ternota. Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest moet volgens GS en bredere taak krijgen. Dat kost geld en daarover willen GS overleg openen met de andere subsidiegevers van het orkest. Ook zal het college nagaan of amateurorkesten wel licht wat werk van het NPO kunnen overnemen. Eind dit jaar komt waarschijnlijk het resultaat beschikbaar van een onderzoek naar de hoeveelheid vuil, die door de industrie in de lucht wordt gespoten (een landelijk project emissieregistratie lucht verontreiniging). GS denken, dat daarmee een belangrijk instrument ter beschikking komt voor het voeren van een „kwantita tief milieubeleid”. Bedrijven die de finan ciële gevolgen van de milieuvoorschriften niet kunenn dragen, kunnen bijdragen vragen uit de opbrengst van de rijkshef- fingen luchtverontreiniging. Het rijk heeft Cindu BV in Uithoorn inmiddels een tege moetkoming van 5,7 miljoen beloofd. Provincie en rijk bekijken momenteel een aanvraag van Hoogovens voor een soort gelijke geldelijke bijdrage in de vuilbe- strijdingskosten. In de aanbiedingsbrief spreken GS er verder hun teleurstelling over uit, dat de regering geen behoefte heeft aan een huis- vestingswet. Een dergelijke wet waar voor het provinciaal bestuur al jaren pleit zou zowel vanuit ruimtelijke motieven als vanuit volkshuisvestingsmotieven het in gebruik geven of nemen van woonruim te kunnen regelen. Nu de regering in ge breke blijft een dergelijke wet te maken, bereiden GS mede in verband hiermee een provinciale nota volkshuisvesting voor. Hierin zal onder meer komen te staan hoe de provincie zou kunnen reage ren op moeilijk aanvaardbare huisves tingssituaties en op naar de mening van GS minder juiste beleidsvoornemens van het rijk. In de aanbiedingsbrief wordt een onder zoek aangekondigd (te verrichten door de werkgroep regionaal en lokaal woning marktonderzoek) naar de gevolgen van echtscheiding voor de woningmarkt. Het aantal echtscheidingen bedroeg in 1977 in Noord-Holland bijna 5.000. Het college blijft van mening, dat aan de verkoop van huurwoningen een eind moet komen. De bouw van huurwoningen heeft sterke voorrang, zo menen GS. In de geleidebrief bij de begroting voor 1980 spreken GS hun instemming uit met de toezegging van beide be windslieden. Als een project ongewen ste neveneffecten vertoont, kan de ver- gunningsprocedure in werking worden gesteld. Aan een vergunning kunnen dan zo nodig voorschriften worden verbonden of een vergunning kan wor den geweigerd. Zeer grote projecten zullen nog onder de beoordeling van het rijk blijven vallen, aldus GS. In het verleden hebben GS herhaaldelijk ge pleit voor sterkere provinciale be voegdheden met betrekking tot de SIR. Qebr. van der Stelt Wagenweg 11 j- 2012 NA Haarlem Tel (023) 31 20 86 (v.h. Kamperman) Donderdagsavonds geopend tot 21 00 uur Het bouwprogramma voor premiekoopwoningen voor 1979 zal vermoedelijk niet worden verwezenlijkt, al wordt bijvoorbeeld in Hoofddorp-Bornholm volop gebouwd in deze gesubsidieerde koopsector. Voor de woningwetbouw is de kans, dat het bouwprogramma wordt verwezenlijkt, groter, zo menen GS. Gebr van der Stelt Hertenlaan 8.1861 EJ Bergen Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte Lid Stichting Bontwaarbor}’ Dit vig’net is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal Holland in 1979, te weten 6.150 woning wetwoningen en 5.000 premiewoningen. Hierboven komen nog de aantallen waar voor de minister direkte budgetafspraken heeft gemaakt met de gemeente Amster dam. Intussen is in het eerste halfjaar rijkssteun toegezegd voor 2.045 woning wetwoningen (eerste halfjaar 1978 was dat aantal 717). Het rijk heeft voorts steun beloofd voor de bouw van 934 premiewo ningen. (3.202 in het eerste halfjaar van 1978). Het rijk steunt met voorrang de bouw van woningwetwoningen daar, waar de grootste tekorten aan deze wonin gen bestaan. Tot die noodgebieden be hoort ook de provincie Noord-Holland. De doelstelling van het rijk kan echter alleen worden verwezenlijkt, als de gemeenten er in slagen voldoende plannen in te die nen. Wat de premiesector betreft, vragen GS zich af, of de 5.000 woningen volgens het programma voor 1979 wel verwezen lijkt kunnen worden, gezien het feit, dat in de eerste helft van het jaar slechts voor 934 premiewoningen rijkssteun is toege zegd, zo staat in de begeleidingsbrief. Per 1 januari 1980 wordt de saldi-reser ve van de provincie geraamd op 33,6 miljoen. Deze reserve dient als appeltje voor de dorst, als er zich financiële tegen vallers zouden voordoen, waardoor een begrotingstekort zou kunnen ontstaan. GS vinden verantwoord, dat de reserve ongeveer 15 percent van de hoogte van de algemene dekkingsmiddelen bedraagt. Voor 1980 komt dat neer op ƒ21 miljoen. Met een bedrag van ƒ33,6 miljoen is er volgens die filosofie dus eigenlijk 12,6 miljoen te veel. Dat surplus kan nu en in de komende jaren een bestemming krijgen. Voor een deel van genoemd surplus is die bestemming overigens al gevonden: de inrichting van nieuwe kantoorruimte voor de provincie aan de Mr. Lottelaan en de Hazepaterslaan 6,4 miljoen, inclusief BTW). Zoals gemeld zal er in deze nieuwe (gehuurde) kantoorruimte enkele griffie- afdelingen worden gehuisvest en de Eco- nomisch-Technologische Dienst (die nu nog inwoont bij de Provinciale Planologi sche Dienst in gebouw Noord-Holland bij de Buitenrustbrug). GS vinden geheel overeenkomstig het collegeprogramma dat een goede uitoe fening van taken voorrang moet hebben boven het onder alle omstandigheden streven naar een sluitende begroting, hoe belangrijk dat laatste in financieel opzicht ook moge zijn. Volgens GS voldoet de begroting voor 1980 aan beide vereisten. Ook in deze begroting ontbreekt het oude liedje niet, dat er nog een belang rijke toevloed van geld naar de provincia le beurs nodig is, wil het provinciaal be stuur niet in financiële problemen raken als gevolg van de toeneming van provinci ale taken ook in het kader van decen tralisatie van rijkstaken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen de komende jaren nauwer gaan letten of met bepaalde subsidiëringen een provinciaal belang is gediend. Een eerste aanzet tot een derge lijk beleid was enige jaren geleden al neergelegd in onder meer de provinciale monumentennota. Daarin wordt de subsi diëring van nationale monumenten - zoals de oude Bavo in Haarlem - niet meer als een provinciale taak gedefinieerd. In de subsidie van toneel en muziek volgt men over decentralisatie, moet eens precies worden nagegaan wat een provinciale taak is, en wat niet, zo overwegen G.S. in hun aanbiedingsbrief. Het college vindt, dat de verantwoordelijkheid voor een be paalde taak bij de provincie hoort te lig gen, wanneer het gaat om zaken, die uit gaan boven het lokale of regionale belang. In grote lijnen betreft dat de planning en coördinatie, waarvoor het provinciaal be stuur de geschiktste bestuurslaag is. De provincie kan namelijk allerlei belangen tegen elkaar afwegen, waarvan de „uit straling" de grenzen van gemeenten of gewesten overschrijdt. De uitvoering van bepaalde taken is daarentegen meestal beter aan het lokaal of regionaal bestuur over te laten. G.S. menen, dat een taak moet worden verricht door het laagste bestuursniveau, dat de gevolgen van be slissingen, binnen de grenzen van het door dat bestuur bestreken territoir, kan overzien. Wel zou de provincie zich op lokaal of regionaal niveau aktief kunnen opstellen, als het gaat om het nemen van nieuwe initiatieven. Het betreft in dat geval alleen de startfase van nieuwe aktiviteiten. Het college is van plan om een en ander bij de voorbereiding van de volgende be groting nader uit te werken. Op grond van de te kiezen taakafbakening zal vervol gens een herschikking van de beschikbare middelen naar de specifieke provinciale taken plaatsvinden. GS zouden een verdere ineenschrompe- ling van de sociale woningbouw om bud- getaire redenen onaanvaardbaar vinden. Het college houdt onverkort vast aan de geplande 6.150 woningwetwoningen en de 5.000 premiewoningen. „Aanjaagteams” van de provincie brengen bezoeken aan gemeenten om de voortgang van de ge subsidieerde woningbouw te controleren. Er wordt gewerkt aan een provinciale woningbouwprogrammering, met een geautomatiseerde inventarisatie van de bestemmingsplancapaciteiten. GS heb ben de 16 gemeentebesturen, die plannen voor de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens moeten ma ken, gevraagd hen op de hoogte te stellen van de genomen initiatieven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Volgens Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ziet het er naar uit, dat men in 1979 eerder er in zal slagen het geplande aantallen woning wetwoningen te bouwen, dan de geplan de hoeveelheid premiewoningen. Vorig jaar was dat juist andersom. Er werden toen minder woningwetwoningen ge bouwd, dan men zich had voorgenomen, en meer premiekoopwoningen. Met „men” is bedoeld: de gezamenlijke Noordhollandse gemeenten. GS vinden het bouwprogramma voor 1979 „realis tisch en haalbaar”. Een en ander staat in de aanbiedingsbrief bij de provinciebe- groting voor 1980. Het rijk stemt in met de subsidiëring van de geplande woningbouw in Noord- Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft een plan gemaakt voor de zui vering van vervuild water. GS hebben het plan goedgekeurd, maar voor de verwer king van het afvalwater in het westelijk havengebied van Amsterdam moet nog een partieel bestrijdingsplan worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het provinciaal be stuur krijgt iets meer vat op de regio nale economische ontwikkeling. We liswaar ontbreekt het (nog) aan instru menten voor een werkelijke economi sche planning onontbeerlijk voor een slagvaardig ruimtelijk beleid (de voornaamste taak van de provincie). Maar de provinciale bestuurders krij gen in elk geval een middel om op te treden tegen ongewenste gevolgen van bedrijfsvestigingen. Het gaat om een gedeeltelijke overdracht van rijksbevoegdheden met betrekking tot de Selectieve Investerings Regeling HOEWEL het provinciaal bestuur al decennia weet heeft van de ruimtelijke gevolgen van lawaai vooral rondom Schiphol is de daadwerkelijke lawaaibestrijding een nog betrekkelijk nieuwe bezigheid van de provincie. Een zichtbaar resultaat van de provinciale bemoeienis met de bestrijding van lawaai is het onlangs gereedgekomen geluidswerend scherm op het Randwegviaduct bij Overveen (foto). Het betreft hier een proefneming, waarmee de provinciale geluidshinderdienst ervaring wil opdoen voor de verdere bestrijding van verkeerslawaai. Blijkens de geleidebrief bij de Noordhollandse begroting voor 1980 moet de provinciale geluidshin derdienst geleidelijk aan een bezetting krijgen van 25 gespecialiseerde deskundigen. Mocht een aantal gemeenten na de inwerkingtreding van de wet op de geluidshinder een deel van hun taken aan de provincie willen overdragen, dan zal de nieuwe dienst nog verder groeien. Voorlopig is de wet op de geluidshinder nog niet in werking. Gedurende een interimperiode zal de rijksoverheid door middel van ministeriële circulaires aan gemeenten en provincies alvast proberen het beleid in overeenstemming te krijgen met de bedoeling van de wet. Zo zijn circulaires te verwachten over de beteugeling van industrielawaai, het railverkeer en de instelling van stiltegebieden (in streekplannen). Een van de ergste probleemgebieden wat geluidshinder betreft is natuurlijk de omgeving van Schiphol en bijbehorende lawaaitroggen van de start- en landingsbanen. G.S. hopen, dat het rijk begint met de instelling van geluidszones rondom Schiphol. In de eerste plaats zullen maatregelen nodig zijn voor de ongeveer tachtig woningen, gelegen in de lawaaizone van 65 en meer kosteneenheden (het gebied met de ergste geluidshinder). Grtx.vd. Stelt I ■ir De subsidie van de restauratie van de Sint Bavo in Haarlem is volgens GS geen taak voor de provinciale-, maar voor de rijksoverheid. De Bavo is namelijk een groot, nationaal, monument. Het provinciaal bestuur gaat er scherper op letten of met een provinciale subsidie ook een provinciaal belang wordt gediend. De Noordhollandse begroting vermeldt onder meer de volgende subsidies voor 1980: Jeugd ƒ45.000 Cursus koordirigenten Noordhol landse Philharmonisch Orkest: 22.500. Stichting Sporttechnisch kader Noord-Holland te Haarlem: 78.800. Culturele Raad Noord-Holland te Velsen: ƒ2.245.000. Stichting Beeldende Kunst Kenne- inerland te Haarlem: 15.450. Noordhollands Philharmonisch Or kest: ƒ2.005.00. Stichting Huygens-Fokker te Haar lem: ƒ3.100. Samenwerkingsverband Stichting Shaffy Theater te Amsterdam en Stich ting Toneelschuur te Haarlem: respectie velijk 183.600 en 17.660. Stichting Technische Theaterwerk- groep Perspekt: ƒ97.875. Stichtin Nuwendoorn te Haarlem: ƒ3.000 Stichting „De Cruquiüs” te Harlem- mermeer: ƒ31.700. Stichting Teyler Museum te Haar lem: ƒ50.000. Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland te Haarlem: ƒ4.150. Wetenswaardigheden, opgediept uit de begrotingspapieren van Noord-Holland voor 1980 zijn verder: De extreme koude van vorige winter heeft het provinciaal bestuur met een ex tra last aan winterschade opgezadeld: ƒ3,4 miljoen extra voor het onderhoud van de wegen. Een deel van dat bedrag, 1,9 miljoen is nog voor 1979 in rekening gebracht. De rest van de herstelkosten moet op de begroting van 1980. (ADVERTENTIE) Ti

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9