Liever westkust dan „de hoek OVER IJMUIDEN GESPROKEN Geen onderzoek naar Airbus A-310 f1895.- STUNT VAN DE MAAND hciven- berichtcn B liïiï44 SUPERMARKT in de vishaïjj wat vertel je me nou? 3950;- AFGHANISTAN 256x158 Winkelcentrum ”De Bever”, Beverhof 40-41 aan de Breestraat, Beverwijk. DRASTISCHE KORTINGEN zelfs tot de Wandeling Nederlands grootste speciaalzaak zet Insingerschool B oo xj 11 IJMOND 19 7 9 WOENSDAG OKTOBER 3 :entrifu- 1625,- 1150- 199,— 3295,- 1495,- 2995,- 1195,- 'GH s550,_ 349,- 0 248 2/50,- 199,- *#95,- sit kg joed, direk- Met nrege- tor en Ikïdk249 300*7P„i 240 x (ADVERTENTIE) QM I (Van een medewerker) Zéér speciale aanbiedingen i’ OM HET BEDRIJF gaande te houden lieten sommige reders hun kustboten in de slappe maanden reizen naar de west kust van Engeland maken. Ze wisten dat de visserij daar weinig kans op een be hoorlijke winst bood. De exploitatiekos ten waren namelijk belangrijk hoger dan op de gewone Noordzee-reizen het geval was. In de eerste plaats moest er een grotere afstand worden afgelegd zo dat er veel meer kolen door de stoom- trolders werden gebruikt. Een tweede factor was dat de netten op de rotsachti ge bodem aan de westkust meer risico liepen om te scheuren; er werd wel een zogenoemde klossenpees van dertig tot vijftig centimeter gebezigd maar een af doende maatregel bleek dit niet te zijn. Het pleit voor de reders dat ze hun kustboten toch liever naar de westkust stuurden dan deze naar „de hoek” te verwijzen. Cheques. Een 26-jarige inwoonster van Velsen heeft in Beverwijk aangifte ge daan van een diefstal van cheques. De waardepapieren werden bij een bezoek aan het Rode Kruisziekenhuis ontvreemd en zijn inmiddels grotendeels door de da der geïnd. De VNV vindt het niet ac ceptabel dat het toestel zo danig zal worden ingericht dat het met twee man in plaats van met de gebrui kelijke drie kan worden gevlogen. (Van onze Haagse redacteur) De zal De vliegveiligheid zou met het bedienen door twee man niet zijn gediend. de kamerleden Van den Bergh en Rienks op dat het nog te vroeg is om het toes tel nu al op luchtwaardig heid te keuren. Bij zo’n on derzoek komt ook de mini- Per 40 kg: hake 220-140; hammen met kop 236-124; rode poon twee 140-92; poon tjes 50; haai 128-110; tongschar 282-144; tarbot 604-233; griet 355-222; kabeljauw één 192-122; kabeljauw twee 198-124; ka beljauw drie 152-126; kabeljauw vier 140- 126; kabeljauw vijf 110-63; schelvis één 170-156; schelvis twee 160; schelvis drie 132-110; schelvis vier 81-62; schol één 132- 120; schol twee 120-100; schol drie 108-96; schol vier 92-80; wijting drie 100-61; ma kreel één 37-24; makreel twee 25-21,60; schar 79-51; krab 45-37. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 20,92-19,00; grootmiddel tong 15,60-14,69; grote tong 19,75-18,83; kleinmiddel tong 14,82-14,41; tong één 15,28-14,75; tong twee 14.00-13,11. BIJ DE SCILLY Eilanden ving men vooral rog, vleet en zeesnoek maar de resultaten waren onvoldoende om de visserij lonend te maken. Aan de zuid kust, tussen Wight en Kaap Lands End, werden ook wel pogingen gedaan maar dikwijls haalde men slechts een kuil vol haaien met een lengte tussen één en twee 14.920,-; 17.470,-; gen van de Insingerschool tot zo onge veer het jaar 1940. Er werd een commis sie samengesteld, er volgde een oproep in de rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” en het resultaat was dat we op 31 maart van dit jaar na veel voorberei dend werk een reünie hebben gehad in de bovenzaal van hotel Royal in de Ken- nemerlaan, een reünie die werkelijk klonk als een klok. Veel deelneemsters en deelnemers hadden elkaar na de schooljaren niet meer gezien en de uit roepen van verbazing en blijdschap wa ren dan ook niet van de lucht. „Het was in één woord een zeer ge slaagde reünie van zo ongeveer 125 men- Nauwelijks buiten de pieren kreeg de boot het al hard te verduren. Eenmaal in volle zee werd de situatie benard. Het was levensgevaarlijk zich nog aan dek te wagen. Om acht uur ’s avonds werd de trolder door een gigantische stortzee ge troffen die de boot opzij wierp. De be manning rekende op het ergste: een zo meter op. Kreeg men toch schol en schar in de netten dan was deze van mindere kwaliteit dan de vis die men in de Noord zee placht te vangen. Waar hier geen gebrek aan was: kreeften. HET WAS TOEN dat de schipper, een van de vele uitstekende troldermensen over wie IJmuiden kon beschikken, zijn boot op een bijzonder moedige manier wist te redden. Hoewel de hoge zeeën die zwaar beladen trolder had weinig kans nog overeind te komen. (Reacties: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). DE BIJL IN DE PERZEN-PRIJZEN Ir sen. Een van de deelneemsters bekende mij later door de telefoon dat ze dagen nodig had gehad om een en ander te kunnen verwerken. Ook de beide leer krachten waren weer aanwezig en de heer Selling hefet ons met z’n historisch overzicht van de school zeer geboeid. Er zijn tijdens de bijeenkomst vele foto’s gemaakt zodat de reünisten nog een blij vende herinnering aan deze dag hebben overgehouden. Iszo’n reünie voor een herhaling vatbaar? Er gingen op 31 maart reeds stemmen in die richting op, dus wie weet zien we elkaar over een niet al te lange tijd weer terug, als tenminste iemand anders het initiatief hiertoe kan en wil nemen. We wachten maar af”. EEN EXTRA LADING kolen, aan dek we zeiden al dat de meeste trolder- mannen daar niet gelukkig mee waren. Het is gebeurd (op 3 april 1931) dat een flinke kustboot naar de westkust zou gaan toen er een zware storm voor IJ muiden opstak. Omdat er rekening werd gehouden met een reis van twee weken en misschien zelfs langer was de trolder afgeladen met kolen, dus ook op het dek. TEN NOORDWESTEN van Trevose en aan de mond van het Kanaal van Bristol werden de „fijne” vissoorten dus tong en tarbot gevangen. Schelvis zag men er zelden of nooit. Wel haalde men over het algemeen grote hoeveelhe den steenwijting op, maar omdat hier voor geen markt was werd deze direct weer in zee gedeponeerd. Zeepaling, door de mannen van de trolders „com- mer-aal” genoemd, werd graag gevan gen; het gebeurde nogal eens dat men exemplaren van een zeer respectabele grootte in zijn bezit kreeg. Nu en dan werd ook een „vioolvis”, zo genoemd naar zijn eigenaardige vorm, met een gewicht van tussen de vijf en tien kilo aan boord getrokken. De kustboot kwam zonder grote averij aan de westkust van Engeland. Ondanks het moeilijke begin van de reis keerde de trolder na twaalf dagen in de thuishaven terug. Met een flinke vangst waarop de tien opvarenden echt wel een beetje trots waren. Om een indruk te geven van de financiële resultaten in die tijd: na twaalf dagen van hard aanpakken van vroeg tot laat op een boot met extra exploitatiekosten bracht de lading vis 3300 op. HET WAS VOOR IJmuiden niet zo best wanneer er trolders in „de hoek” kwamen, met andere woorden: tijdelijk werden opgelegd. De eerste klap kregen schipper en bemanning op te vangen. Niet varen betekende nü eenmaal geen inkomsten. De plaatselijke neringdoen den ondervonden uiteraard weldra de consequenties. De situatie was ook on plezierig voor de grote toeleveringsbe drijven rondom de Vissershaven die zich geen stilstand konden veroorloven. Om een idee te geven van de betekenis van de visserij voor het oude IJmuiden: al leen de stoomtrolders gebruikten al jaarlijks driehonderdmiljoen kilo kolen en tachtigmiljoen kilo ijs ten behoeve van de aanvoer van zo’n zeventigmiljoen kilo vis. Behalve de twee piloten heeft ook de boordwerk- den op vragen van de twee- tuigkundige nu een plaats in de cockpit. Zijn instru mentarium zit als het ware aan de zijkant van het vliegtuig zodat de BWK niet vooruit kijkt zoals de werden geconfronteerd. Verreweg de meesten voelden zich niet „happy” bij het zien van de lading kolen die de kustboten doorgaans ook aan dek moes ten meenemen om voor de lange reis over voldoende brandstof te beschikken. Het pleit voor de varensgezellen dat ze desondanks liever de westkust opzoch ten dan een tijdlang doelloos aan de wal te zijn, daargelaten nog de financiële gevolgen. over het dek heen kwamen hem ieder ogenblik dreigden mee te sleuren, wist hij het roer te grijpen en zo te manoeu vreren dat de trolder zich weer oprichtte een staaltje niet alleen van durf maar ook van zeemanschap waarover in IJ muiden nog lang zou worden gesproken. REEDS VOOR DE grote economische wereldcrisis moesten kustboten nogal eens een ligplaats in „de hoek” zoeken. Dat gebeurde met name in de maanden april, mei en juni. De visgronden in de Noordzee leverden dan te weinig op om een lonende besomming mogelijk te ma ken. Toen al werd gesproken van overbevissing, van het „uitmoorden” van bepaalde vissoorten. Anderen spra ken van een „periodieke armoede” op de visgronden. DE OPVARENDEN van de trolders toonden over het algemeen weinig en thousiasme voor de visserij aan de west kust, ondanks het feit dat daar niet de ruwe weersomstanditheden heersten waarmee ze dikwijls op de Noordzee piloten maar terzijde. In de A-310 zal het instrumenta rium gedeeltelijk in het plafond boven de piloten worden gemonteerd en deels worden aangebracht in de panelen die de vlie gers nu al bedienen. Dat schept de mogelijkheid zonder boordwerktuigkun dige te gaan vliegen, een zaak waar de VNV en een aantal andere pilotenorga nisaties sterk op tegen zijn. De heer J. S. Kelderman, Haarlem: „Dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben is wel bewezen door het feit dat op 2 augustus 1978 een artikeltje van mij werd opgenomen in deze ru briek. Het betrof de tekst bij een foto op een plein in Aken, genomen tijdens een driedaagse schoolreis naar Nuth in Zuid-Limburg in 1926. De reacties hier op waren zodanig dat in december daar op een reünie werd gehouden van de leerlingen die nog te bereiken waren. Ook de vroegere leerkrachten mevr. Houtsma en de heer Selling waren van de partij. „Tijdens deze kleine reünie werd het plan geopperd een reünie in groter ver band te laten volgen van alle oud-leerlin- HALVE PRIJZEN DEN HAAG. Rijksluchtvaartdienst op korte termijn geen on derzoek uitvoeren naar de luchtwaardigheid van de Airbus A-310, het toestel waarvan onder meer de KLM tien exemplaren heeft besteld. Het nieuwe straalvliegtuig, dat over vier jaar bij de cliënten moet worden afgeleverd, is inzet van een meningsver schil tussen de KLM en de Vereniging van de Neder landse Verkeersvliegers. De heer L. van den Nieuwendijk te IJmuiden stelde ons deze foto ter beschikking, daterend van 1924-1925. De tweede klas van school A 1 heeft alle aandacht voor de fotograaf. Na men die de heer Van den Nieuwen dijk voor ons noteerde: op de achter ste rij mej. S. Veldman, Wim Vis, NN, Leendert van den Nieuwendijk, Al bert Groen, Alex van der Zijl, Jan Lichtendaal, Klaas Schol en Jan Don- selaar; tweede rij: Henk Maas, Karei Rutgers, Ben Schouten, Arend Ver schoor, Henk van der Linden, Frits Ringers, Joop Rietdijk en Cor van der Meer; derde rij: Truusje Prins, Marietje Tusenius, Agatha Groen, NN, Sietske de Vries, Jopie Troost, Betsy Poldervaart, Agatha Siewert- sen, Ina Snakenbroek, Betsy de Waal en Coba Giltay; voorste rij: Greetje Visser, Anneke Slikkerveer, Jeanette Rutgers, Agatha Schol, Ebeltje Vis ser, Robbie Rutten en Jan Moot. „Voor zover ik me kan herinneren”, aldus de heer Van den Nieuwendijk, „bestond school A toen uit twee lage re scholen, A 1 en A 2, en een Mulo- school. Het hoofd van dit scholen complex was de heer Jansen. Leer krachten aan de lagere scholen wa ren o.a. de dames Veldman, Lonbar Petri, later mevr. Vallentgoed, Krab, later mevr. Boeree, Schols en Ro mein, later mevr. Van Rooyen, alsme de de heren Prakke, Van Dijk, Van Dalen, Bremerkamp, Slabbekoorn, De Vries en De Groot. Aan de Mulo- school waren de leerkrachten Kooy, Renes en Coppee verbonden. Con ciërge De Waal o.m. als taak een buiten- en binnenbel te luiden om het begin en het einde van de schooltijd aan te geven. Bij het in gebruik ne men van de nieuwe uloschool in IJ- muiden-Oost werd Jansen daar hoofd. Bij school A werd hij opge volgd door Pleijler, in wiens plaats later Faber kwam. In het vrijgeko men gedeelte van het gebouw aan de Kerkstraat werd de Cort van der Lin denschool van de Neutrale Schoolve reniging gevestigd met als hoofd Keijzer. Toen school J in de Cornells Drebbelstraat was gereedgekomen werd Faber daar hoofd met als leer krachten o.a. de dames Schols, Van Rooyen en Visser, alsmede de heren Prakke, De Vries en Bremerkamp. Veel leerlingen van school A die in het nieuwe IJmuiden („Over de brug”) woonden gingen naar de nieu we school. Hoofd van school A werd Klimp met o.a. de leerkrachten mevr. Vallentgoed, Schermer, Van Dalen en Slabbekoorn. p maal vereiste samenstel- I ling van de stuurhutbe- manning aan de orde. Staatssecretaris Smit- Kroes wijst er in antwoor- „Oud-IJmuidense, Haarlem; „Wat werd er in mijn jeugdtijd toch veel ge wandeld. Ik herinner me dat we vaak lopend van IJmuiden naar Wijk aan Zee gingen. Je kreeg van thuis wel drie cen ten mee om het bootje naar het Fort te nemen en vandaar naar Wijk aan Zee te wandelen, maar dat vond je als kind zonde van het geld daar kocht je liever een ijsje voor. We liepen daarom via de sluis naar Wijk aan Zee, op en ook buiten de paden, maar dan moest je op je hoede zijn voor de koddebeier v.d. Kolk”. Daarbij komen gegevens om de hoek kijken als cockpitinrichting, vlieg- voorschriften en -procedu res en de taakverdeling van de bemanning. Het on- j derzoek maakt deel uit van j de zogeheten typecertifica- tie van het vliegtuig. Deze wordt verricht op verzoek van de koper, de KLM in dit geval, en wordt begon nen op het moment dat de verschillende details van het ontwerp zijn vastge steld. Zover is het nog niet, aldus de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, een standpuntbepaling is daarom nog niet mogelijk. Wel zal vroegtijdig worden aangevangen met het be kijken van openstaande problemen. Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 8690 kg. tong; 206 kisten tarbot en griet; 173 kisten kabeljauw; 291 kisten schelvis; 723 kisten wijting; 291 kisten schelvis; 1413 kisten schol; 176 kisten I schar; 200 kisten makreel en 237 kisten diversen. 15.570,-; 14.440,-; 27.520,-; 20.245 -■ 5280,-;” KW 167 11.360,-; KW 26.060,-; KW 189 22.700,-; KW 185 780,- KW 214 ƒ28.010,-; KW 221 10.020,-; KW 226 ƒ13.610,-; SCH 256 ƒ8.140,-; IJM 44 ƒ37.000,-; IJM 154 14.850,-; IJM 115 ƒ40.580,-; IJM 207 1.840,-; IJM 209 13.170,-. De besommingen waren: KW 4 ƒ24.160,-; KW 11 ƒ25.100,-; KW 22 ƒ31.470,-; KW 25 KW 29 14.920,-; KW KW 51 17.470,-; KW KW KW KW 29 14.920,-; KW 45 51 17.470,-; KW 88 113 ƒ26.820,-; KW 117 145 ƒ23.430,-; KW 152 167 11.360,-; KW 175 Maandag aangekomen: Scherpen- drecht, Almeria, IJmuiden; Union Gem, Newport; Frans, Noordzee, IJmuiden; Co ve Navigator, Puerto Ordaz; Hefring, Noordzee; Malcolm Miller, Noordzee; Eemsborg, Helsinki; Zendy, Rotterdam, Beverwijk; Klazina, Isle of Man, IJmui den; Lynx, Bergen; Izhmales, Vyborg, Velsen; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJmui den; Violet Mitchell, Gr. Yarmouth, Bui tenhuizen; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Clio. Maandag vertrokken: HMS Amster dam, Noordzee; Penmen, Cleveland; Ga- strikland, Gdamsk, Velsen; Nord Star, Karlskroma, Velsen; Transsea, Rouen; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Nassau- borg, Delfzijl, Beverwijk; Victress, Ips wich; Pluto, Peterhead, IJmuiden; Frans, Noordzee, IJmuiden; City, Brussel; Juni or Lotte, Velsen, Montrose; Subro Valour, Bristol. Dinsdag aangekomen: Cythera, Ant werpen; Neuwerk, Singapore; Titan Ser vice, Cont. Plat, IJmuiden; Union Sun, New Port; Willemstad, Annaba. Dinsdag vertrokken: Iggesund, Igge- sund; Stirling Brigg, IJmuiden, Cont. Plat; Mare Liberum, Vali; Tiverina, Liver pool, Claus Jurgens, Goole. ömuidcn„«fi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11