Congres in Breda: VLIEGTUIGBOM OPGEBAGGERD Prognose: prima Bourgogne-jaar Invoering per 1 januari 1982 OESO-landen Rijksbijdrageregeling voeren in ’80 minder olie in voor gezinsverzorging NMB De NMB denkt metu mee. D 1? „Geen paniek over invoering chips” De NMB verstrekt prryérekeninghouders portvrije enveloppen. Onderzoek naar verkeerslawaai r Konsumptiebeleid overheid bepleit I Diepvriesprodukt weer populairder BEROEP OP KABINET EN PARLEMENT „Inspraak heeft beperkte invloed” ■V- Nederland 19 ECOHOMIE OKTOBER WOENSDAG 3 19 7 9 ang NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK e NMB verstrekt met ingang van heden gratis portvrije en- g veloppen. Speciaal voor de verzen ding van uw bankgiro’s/betalings- opdrachten. Dat bespaart u post zegels, enveloppen en de moeite van het adresseren. En dat scheelt toch weer. Er ligt een setje enveloppen voor u klaar bij uw eigen NMB- kantoor. Even afhalen dus maar. Drie voordelen van de NMB privérekening: interessante rente (dagelijkse rentemethode) altijd contante beschikking over uw tegoed in kleine èn grote bedragen nu ook gratis portvrije enveloppen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Alle werk geversorganisaties hebben op het kabinet eri het parlement een dringend beroep gedaan hun voor 1980 overlevingskan sen te geven. Beleidswijzigin gen zijn volgens hen dringend noodzakelijk, wil tenminste een schuchter aanwezig eco nomisch herstel niet in de kiem worden gesmoord. NEDERLAND ■iM Werkgevers: geef ons overlevingskansen I (ADVERTENTIE) HF UTRECHT (ANP). Staatssecre- taris Wallis de Vries (CRM) heeft de Centrale Raad voor Gezinsverzor- 1 ging meegedeeld, dat hij van plan is om per 1 januari 1982 een rijksbijdra- S geregeling voor de gezinsverzorging - in te voeren. De gemeenten worden dan via betalingen van de rijksover- - heid in staat gesteld, de gezinszorg te subsidiëren. De werkgevers menen dat de in 1979 tegenvallende ontwikkeling van de loon kosten per eenheid produkt achteraf ge compenseerd dient te worden. Zij denken dat dit kan door een verlaging van de werkgeverslasten bij de sociale verzeke ringen. Het financieringstekort van het Rijk zou volgens hen hiervoor nog wel ruimte bieden. De werkgeversorganisaties noemen het arbeidsplaatsenplan van de regering voor 1980 een bestrijding van een symptoom. Indien volgens de werkgevers niet aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, kan dit plan er zelfs toe leiden, dat het aantal moeilijk te vervullen vacatures in de marktsector toeneemt. Daarom zeggen zij, dat het arbeidsmarktbeleid erop ge richt moet zijn de knelpunten bij de perso neelsvoorziening op te heffen. Zij menen, dat het kabinet nu snel op deze ontwikkeling zal moeten inspelen. Het ge volg van het voor 1980 door het kabinet voorgenomen beleid is onvoldoende voor de concurrentiepositie. Bovendien menen de werkgevers, dat het veel te grote beslag Ir Bij baggerwerkzaamheden bij de Baanhoekbrug in Dordrecht werd gisteren een 500-ponds vliegtuigbom gevonden. Het gevaarte, van een meter lang en vijftig centimeter doorsnee, werd door de Mijnopruimdienst onschadelijk gemakt. Het stamt uit de Tweede Wereldoorlog. Ij. Wordt er voor het bedrijfsleven geen enkele ruimte geschapen, dan kunnen de bedrijven geen enkele bijdrage leveren aan het herstel van onze economie, waar onder herstel van de werkgelegenheid in de marktsector en is de discussie over de relatie winst-werk alleen in negatieve zin relevant, zo menen de werkgeversorgani saties. Zij wijzen erop, dat de middelen voor de inkomenstrekkers ten laste van de collectieve sector de sociale uitkeringen grotendeels moeten worden opgebracht door een steeds kleiner wordende groep actieven in de marktsector, die een steeds groter deel van hun reëel primaire inko men moeten afstaan aan de collectieve sector. De werkgevers menen, dat het door het kabinet voor 1980 voorgestelde beleid er in velerlei opzichten toe leidt, dat deze verhouding verder stijgt. In hun brief wijzen de werkgevers kabi net en parlement erop, dat de uitgangspo sitie voor Bestek ’81 in 1978 slechter was dan was verondersteld. Dit betekende, dat extra bezuinigingen noodzakelijk waren om de gestelde doelen te bereiken. Deze situatie en het feit dat de economische groei lager is uitgevallen dan verwacht, zijn argumenten voor een aanpassing van het beleid, zo zeggen de werkgevers. Zij hebben uitgerekend, dat de collectie ve voorzieningen een beslag legt van 110 procent van de groei, terwijl in de Miljoe nennota voor 1979 nog met enige trots stond vermeld, dat dit beslag niet meer dan 60 procent zou zijn. De loonstijgingen in 1979 betekenen voor 1979 voor het be drijfsleven ook een schadepost van 2 a 2,5 miljard. De werkgevers wijzen erop, dat de eco nomische ontwikkeling in 1980 duidelijk wordt beïnvloed door de olieprijsstijging. het nultarief: sinds 5 augustus moeten ook cliënten die op het sociale minimuminko men zitten een eigen bijdrage betalen van een tientje per vier weken. De afschaffing van het nultarief is gebeurd in het kader van Bestek ’81, maar volgens de Centrale Raad houdt de overheid er enkele miljoe nen aan „over”. De geoogste druif van dit jaar, die spoe dig zal worden omgezet in de rijke, niet zware wijn die men ook wel „rood goud” noemt, heeft een bijzonder stevige, diep gekleurde schil wat een voorbode is voor een goed wijnjaar. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In Amsterdam, Groningen, Rotterdam en Utrecht wordt nagegaan of en in hoeverre bestaande stadsverniewingsplannen als gevolg van de Wet geluidshinder moeten worden aangepast. Het on derzoek wordt verricht in opdracht van minister Ginjaar van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. wijnoogst van dit jaar van uitstekende kwaliteit zal zijn die een lang leven zal leiden". E AMSTERDAM (ANP). De Nederlan der gebruikt steeds meer diepvriespro- dukten: het vorig jaar lag het verbruik op 13,9 kilo per hoofd van de bevolking. Verwacht wordt dat dit verbruik dit jaar zal oplopen tot 15,4 kilo per persoon. BELGRADO (Reuter). Het is moge lijk dat de omvang van de olie-import van de 24 landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) volgend jaar iets zal afne men. Dit heeft de secretaris-generaal van de OESO, Emile van Lennep, verklaard tegenover het Interim-Comité van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF). Een afname van de olie-import zou het gevolg zijn van besparingsmaatregelen en van de voorspelde vermindering van de economische groei in de OESO-landen, zo zei Van Lennep. Hij vreest echter dat een dergelijke verbetering in de oliesituatie op korte termijn de stun van de bevolking voor een doelmatige energiepolitiek zal doen afnemen. Van Lennep verklaarde dat het zonder besparingspolitiek onmogelijk is de om vang van de olie-import binnen de gren zen te houden die de leden van het Inter nationale Energie-Bureau (IEA) vorige week in Parijs hebben vastgesteld voor 1985. „Alle factoren zijn aanwezig om er een grootse oogst van te maken”, aldus een wijndeskundige in Beaune. Hij zei dat, behalve in de gebieden die eerder dit jaar getroffen zijn door hagelstormen, „de DIJON (AP). De wijnhandelaren van het Franse Bourgogne-gebied hebben voorspeld dat 1979 een jaar wordt dat men nog lang zal heugen. Zo niet in termen van hoeveelheid, dan wel als een van de beste jaren van deze eeuw in termen van kwali teit. Er wordt nog steeds gestudeerd op beëindiging van een als tijdelijk bedoelde regeling die inhoudt, dat de instellingen voor gezinsverzorging moeten vaststellen of iemand in het kader van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet in aanmer king komt voor huishoudelijke hulp. De AAW’ers moeten dan op eigen kracht aan die hulp zien te komen en de kosten wor den vervolgens door de AAW vergoed. De gezinsverzorging heeft er verder geen be moeienis mee en dat vinden de instellin gen een zeer onbevredigende situatie. Ze menen ook, dat er op deze manier (onbe taald) een oneigenlijk gebruik wordt ge maakt van hun diensten en dat er van kwaliteitsbewaking niets terecht komt. Daarom hebben ze voorgesteld, deze vorm van hulpverlening helemaal bij de gezinsverzorging onder te brengen. Ze kunnen dan de hulpverleners zelf in dienst nemen. De kosten ervan zouden moeten worden gedeclareerd bij de AAW. Omdat dit een kwestie is waarbij CRM en Sociale Zaken zijn betrokken, zal staatssecretaris Wallis de Vries er binnen kort over gaan praten met zijn collega van Sociale Zaken. DEN HAAG (ANP). De overheid is zo veelzijdig in de nationale economie be trokken, dat men zich nauwelijks kan voorstellen dat de overheid zich kan per- mitteren in dat geheel het verloop van de In het rapport klinkt evenwel het besef door dat de prioriteit van het overheidsbe leid momenteel bij de werkgelegenheid ligt en dat men dat beleid niet graag doorkruist zal zien door konsumptie-af- remmende maatregelen. De verantwoor delijkheid van de overheid ligt echter dui delijk bij het aangeven van de marges waarbinnen de keuzevrijheid van de kon- sumenten zich zal mogen uitleven, aldus de rapporteurs. Als één van de markante trends in het huidige konsumptiepatroon noemt het rapport, dat voedihgskeuze steeds meer onder invloed van buitenlandse keukens lijkt te staan. In hun reactie op de Miljoenennota wij zen zij erop, dat in een groot aantal landen de beperking van de groei van de collec tieve uitgaven wordt nagestreefd. Het niet scheppen van de zo noodzakelijke ruimte voor het bedrijfsleven betekent volgens de werkgeversorganisaties, dat de collec tieve sector een remmende werking blijft uitoefenen op het herstel van onze concur rentiepositie en dus op onze economie. De werkgevers menen, dat de vicieuze cirkel van onze economie slechts kan wor den doorbroken indien de positie van de marktsector wordt versterkt. „Aangezien de economische groei slechts één keer kan worden verdeeld, betekende dit, dat het stijgingstempo van de collectieve uitga ven en lasten moest worden afgeremd. De werkgevers wijzen er in dit verband op, dat er in 1979 en in 1980 samen 5 miljard minder te verdelen was dan was geraamd in Bestek ’81. Bovendien heeft de collec tieve sector in die jaren 1,5 miljard extra uit de marktsector afgeroomd. konsumptie buiten beschouwing te laten. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Konsumptieverandering in maatschap pelijk perspectief” van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er hoeft geen paniek te bestaan over de invoering van de micro- elektronica, kortweg bekend als de „chips”, in het bedrijfsleven. De werkgelegenheid wordt niet bedreigd, maar zal wel een versnelde ontwikkeling, die voor overheid, wetenschap, werkgevers en werknemers een uitdaging inhoudt samen te werken ter beantwoording van de vraag hoe micro-elektronica kan worden toegepast. Dit kwam naar voren op het gisteren gehouden congres „Micro-elektronica, be dreiging of zegen?” van het Nederlands Centrum van Directeuren en de Junior Kamer Breda. Over de noodzaak van in voering was bij de meeste sprekers geen twijfel, over het tempo ervan bleek nogal van verschil van mening te bestaan. De Eerste Kamer had begin dit jaar om een dergelijk onderzoek ge vraagd. Vooral de bestrijding van ve- keerslawaai, waarin in de Wet ge luidshinder is voorzien, zou volgens de Eerste Kamer van ingrijpende be tekenis kunnen zijn voor een aantal stadsvernieuwingsgebieden. De re sultaten van de studie worden nog voor het eind van dit jaar verwacht. NIJMEGEN (ANP). Inspraak heeft slechts een beperkte invloed op het beleid van overheidsorganen en tast hun machtspositie niet wezenlijk aan. Omdat de burgers door de inspraak wel meer begrip voor dat beleid krijgen, plukt de overheid zelf daarvan in feite de meeste vruchten. Dit stelt A. Korsten van het aan de Katholieke Universiteit Nijmegen geli eerde Instituut voor Toegepaste Sociolo gie, in zijn proefschrift „Het spraakma kende bestuur”, waarop hij vanmiddag is gepromoveerd. Andere conclusies uit het onderzoek van drs. Korsten: de politieke partijen weten met de inspraak weinig raad: „Wie betaalt, bepaalt”; de overheid dwingt soms samenwerking af; het positieve ef fect van de inspraak is onder andere de vermenselijking van de bureaucraat. De conclusies zijn gebaseerd op de grootscheepse inspraak bij de streekplan- ontwikkeling in Gelderland (tussen 1973 en 1976), op talloze inspraaknota’s en op informatie uit andere provincies, gemeen ten en van het rijk. Voor een deel van zijn werk kreeg drs. Korsten twee jaar geleden de G. A. van Poelje-prijs van de Neder landse Vereniging voor Bestuurskunde. van de collectieve sector op de groei ren- dementsverbeteringen tot een illustie maakt. De kabinetsplannen om arbeidsplaat sen te scheppen in de zogenaamde dienst verlenende sector achten de werkgevers [in strijd met het SER-advies, waarin wordt geadviseerd arbeidsplaatsen te scheppen in de marktsector. De vorst van april en mei en de hagel stormen van juni en juli hebben niet zachtzinnig met de wijnranken omge sprongen. Enkele van de meest ilustere chateaus als „Nuits-Saint-Georges” „Saint-Romain”, „Vosne” „Vougeot” en „Gevrey” hebben veel van het weer te lijden gehad. In deze gebieden waren de verliezen zwaar, hoewel de schade zich niet over een grote oppervlakte heeft ver spreid. Volgens de Centrale Raad heeft de staatssecretaris bij het laatste overleg ook - aangekondigd dat hij per 1 januari 1981 begint met een andere vorm van financie- - ring. De huidige gedetailleerde regeling, waarbjj de 260 instellingen voor allerlei - uitgaven afzonderlijke aanvragen moeten indienen, wordt dan vervangen door een globaal begrotingsbedrag dat is geba- - seerd op het aantal mensen in loondienst plus een bepaalde toeslag. De staatssecretaris heeft verder toege zegd, dat hij de mogelijkheid zal bestude- - ren om bij de berekening van de eigen bijdragen die de cliënten moeten betalen uit te gaan van de weekdraagkracht. De huidige regeling leidt volgens de gezins- zorg tot veel frustraties, ook al omdat mensen de eigen bijdrage gewoon door moeten betalen als ze bijvoorbeeld in een vier-wekenperiode een week geen hulp krijgen. De financiële gevolgen kunnen volgens de Centrale Raad worden opgevangen met de opbrengst van de afschaffing van Prof. dr. G. W. Rathenau, voorzitter van de adviesgroep voor maatschappelijke ge volgen van de micro-elektronica die bin nenkort de overheid zal rapporteren over de wenselijke begeleiding van de „chips”, vond de belangstelling voor dit verschijn sel nogal overdreven. Wel is het nodig nu maatregelen te nemen om de samenleving op veranderingen voor te bereiden. Voorzitter ir. W. J. ter Hart van de Vereniging voor de Metaal- en Elektroni sche Industrie FME stelde dat de „chips” veel zullen veranderen in de maatschap pij. Maar wat precies en hoe is nog ondui delijk. Hij is het niet eens met degenen die zeggen dat ons bedrijfsleven al „te laat” zou zijn om de ontwikkeling bij te houden. Integendeel, de industrie probeert bij te blijven. Invoering van micro-processors houdt geen revolutie in, eerder een versnelde evolutie. Alle technologische veranderin gen in het verleden leidden tot verdwij ning van arbeidsplaatsen, maar ook tot het ontstaan van nieuwe, andere. Tot dus ver was de balans steeds positief. Ter Hart durfde de stelling aan dat als Nederland niet met de ontwikkeling was meegegaan het nu geen 4,5 miljoen werkenden en 200.000 werklozen zou hebben, maar eer der omgekeerd. Volgens directeur-generaal F. Kraak van IBM Nederland wordt te veel de na druk gelegd op de minder aantrekkelijke kanten van de technologische vooruit gang. Omwentelingen zijn echter niet te voorkomen, zeker niet naarmate compu ters steeds meer presteren voor steeds minder geld. Hoewel de vergelijking mank gaat zou, als de autotechniek op dezelfde manier was ontwikkeld, de auto nu een tientje kosten, 75 kilometer op een liter rijden en een maximumsnelheid van 1200 km per uur hebben.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19