MINISTER VS HOUDT REDE VS benoemen nieuwe varkensvlees ambassadeur in Iran Generaal uit Brandbommen Sinn Fein wil met paus praten NA REDEVOERING VOOR VERENIGDE NATIES Oefening met 3500 man op VS-basis Cuba functie gezet na rebellie EG buigt zich over conflict na verhoging bustarieven r VS-ambassadeur uit Santiago teruggeroepen Volgens bronnen in Washington 2 Zweeds wittebrood Spouwers c Tachtig gulden i Dag van het brood Z 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 3 OKTOBER 19 7 9 latie gen jank ngen n de inge- lille ra tie dag géén drijf /aar- ding spec- •wet- en in heb- ient ing O* door Nico Scheepmaker X. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De Ameri kaanse minister van Finan ciën Miller spreekt vandaag de jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) in Belgrado toe over de economische problemen van de Verenigde Staten. Er wordt verwacht dat hij maatregelen zal aankondigen te bescher- ing ming van de dollar. Die zou den neerkomen op het wat werd genoemd aandraaien van de monetaire duim schroeven. -4 w Maatregelen verwacht ter bescherming dollar si :S Paus brengt vredesboodschap ook in getto’s van New York (Van onze redactie buitenland) West- rwar- >etere con- e des- ïciaal i heb- ngse aan kort Gisteren zijn in verscheidene plaatsen in Iran opnieuw een aantal mensen geëxe cuteerd na doodvonnissen om redenen als moord, verkrachting en het vormen van een knokploeg tegen anti-sjahbetogers. Het aantal doodvonnissen in Iran sinds de revolutie in februari bedraagt inmiddels meer dan zeshonderd. De ayatollah Khomeini heeft gisteren overigens zijn vertrouwen in Bazargan opnieuw bevestigd. Hij deed dit bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken Sabbaghian die een radiotoespraak hield. Voor de viering van de mis in het stadi on had de paus twee van New Yorks armste wijken bezocht Harlem, de „zwarte hoofdstad van Amerika”, en de zuidelijke Bronx, een gebied met lelijke flatgebouwen, waarvan de helft is leegge haald of geblakerd. Overal waar de paus ging was een grote menigte op de been om hem te begroeten. Het optreden van de paus voor de Ver enigde Naties in New York bracht bij de internationale functionarissen van dit we- reldforum een ongekend enthousiasme te weeg. Vele VN-gedelegeerden meenden dat de toespraak van de paus vermoede lijk belangrijke gevolgen zal hebben voor de internationale organisatie. Een langdu- De voorzitter van de Amerikaanse cen trale bank, Paul Volcker, keerde gisteren onverwacht naar Washington terug voor overleg. De Amerikaanse onderminister van Financiën Solomon verklaarde ten aanzien van de goud-kwestie dat voorlo pig nog niet is besloten om de hoeveelheid toezien en genieten van onze eigen rijk dom en vrijheid als, waar dan ook, de Lazarus, van de twintigste eeuw aan onze voordeur staat. Het is niet juist dat de levensstandaard van rijke landen erop is gericht een groot deel van de reserves aan energie en grondstoffen naar zich toe te trekken, als deze zijn bedoeld om de hele mensheid te dienen (Van onze redactie buitenland) DUBLIN. De politieke vleugel van het voorlopige Ierse Republikeinse Leger, Sinn Fein, wil paus Johannes Paulus II ontmoeten om met hem over het probleem Noord-Ierland te praten. In Belfast liet de guerrillavleugel van de IRA echter weten dat er geen spra ke kan zijn van een wapenstilstand. „Geweld is het enige middel om het kwaad van de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland uit te roeien. De verant woordelijkheid van het conflict ligt bij (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zal op verzoek van minister van der Stee van Landbouw waarschijnlijk nog deze week een uitspraak doen over het geschil tussen Nederland en West-Duitsland over de in voer van varkensvlees, dat is uitgelopen op de sluiting van de Westduitse grenzen voor Nederlands varkensvlees. Het Ne derlandse bedrijfsleven lijdt door die maatregel een verlies van 1 miljoen gul den per dag, aldus het Produktschap voor Varkensvlees. Twee Nederlandse exporteurs van var kens en varkensvlees hebben inmiddels een juridische procedure aangëspannen tegen de Westduitse overheid. Gezamen lijk gaan de Nederlandse exporteurs ge rechtelijke stappen ondernemen om bij de Westduitse overheid verhaal te zoeken voor de collectieve schade die zij lijden als gevolg van de importstop. Zij hebben hun voornemen aangekondigd aan de West duitse minister van Volksgezondheid, me vrouw Huber. West-Duitsland wil dat Nederland zijn varkensvlees aan een nauwkeuriger in spectie onderwerpt. Ieder varken zou moeten worden gecontroleerd op trichi nen (haarwormpjes). Nederland vindt het voldoende steekproeven te verrichten. e lijn jetere e sec- tellen ng en nzien ouds- West- ijna 7 Rode i Ge- ont- van Deze van Jege- Van reld- ;van- ■gens zelf ildus heid liens van igen. vol- t zo- Jlgd. kort van it in iep. r de istel- 1 tij den, ning van Aan het slot van de maaltijd reikte mr. J. A. W. Burger aan de Zweedse ambassa deur het eerste exemplaar uit van het boek of boekje „Het Zweedse Witte brood”, geschreven door Nico Scheepma ker met de hulp van een tachtigtal lezers van zijn rubriek Trijfel, die allen een exemplaar krijgen toegestuurd. Mr. Bur ger (met Van Klef fens de enige overleven de van het kabinet-Gerbrandy) zei dat hij nooit zonder kritiek was geweest op prof. Gerbrandy, maar dat deze de eer toe kwam zich bijzonder te hebben ingezet voor de voedselvoorziening, eerst via het Zweedse Rode Kruis, later via de Voedsel- dropping, aan het hongerende westen in 1945. Hij wees erop dat het allerminst vanzelfsprekend was dat bezet gebied van voedsel werd voorzien, omdat dit indirect steun aan de bezetter betekende, en het was Gerbrandy’s verdienste, dat hij deze ongebruikelijke hulp wist door te drijven. Het was ook uitzonderlijk, zei hij, dat het Zweedse wittebrood het grootste sym bool voor de oorlog was geworden, terwijl gewoonlijk veldslagen voor een oorlog symbool staan. Ambassadeur Hasslew be antwoordde de speech van mr. Burger, voor de vuist weg, in nagenoeg vlekkeloos Nederlands, dat hij zich in twee jaar tijd had aangeleerd. Hij bekende dat hij voor dat hij naar Nederland kwam, nooit van het Zweedse wittebrood had gehoord, dat het noch in Zweden nog in enig ander land een begrip was, terwijl hij hier, van het begin af aan, voortdurend aan het Zweed se wittebrood was herinnerd cono- nissie (SER) ingen n de >r de nieu- tet is sten- □cht, lang- ussel :gen- EG Van de specifieke broodsoorten bevie len de spouwers me het beste: een soort beschuitbollen, afkomstig uit Westfries- land toen er nog geen beschuitdoppen werden gebruikt, met anijszaad in het deeg verwerkt. Gebakken door vakschool Blaue Erf, die ook de gebakken bordjes (tranchoirs) had geproduceerd. In de mid deleeuwen placht men, vooral in Frank rijk, de maaltijd van gebakken broodbor- den te eten, die aan het eind van de maaltijd door de soep, de jus etcetera zo soppig waren geworden, dat zij dan met smaak konden worden opgegeten. Die broodborden hoeven van mij niet, maar die spouwers mogen van mij weer in het broodassortiment van de bakkers worden opgenomen, ook al stikte mijn ouwe moe der haast in een kruimel van zo’n spou- wer, zodat ik mij er bijna op had kunnen beroemen dat in de Oude Kerk mijn vader gedoopt en mijn moeder gestikt was. arbij .PG- ogen it de leen- roon nule: mige nden i/aar, :aakt ange >spa- ciële imis- bij voor r. W. van n in ;ner- De Oudhollandse broodmaaltijd bood een keus uit ongeknipt wit, geknipt tarwe, puntbroodjes, kadetten, gevlochten luxe broodjes, maanzaadbollen, tijgerbollen, paneerbroodjes en krentenbollen (de ba sisbroodsoorten), verder uit duivekaters, Hoornse Broeders, spouwers, achtlingen, bruine krentebollen, oogstbrood 1979 en Zweeds wittebrood van twee derde tarwe bloem en een derde roggebloem, dezelfde samenstelling als in 1945 werd gebruikt. De voorzitter van de Commissie Brood gebruik van het Genootschap voor de Bakkerij, de heer J. M. Bartelsman, had ontdekt dat op 16 juli 1570 een soortgelijke broodmaaltijd in de Oude Kerk werd op gediend door Jan van Persyn, priester van de Oude Kerk, maar dan voor 160 perso nen. Die verorberden 160 poffen broodt, 80 tarwenbroodt, 29 hoenderen, 32 konij nen (waarvan 12 in pastijen), 4 rammen, 10 hammen, 4 zotemelkkazen en 10 groene kleine kaasjes, 50 appels en gelei van olijven, salade, radijzen en vis (voor een kloosterorde die geen vlees mocht eten). Totale kosten 80 gulden. De laatste Amerikaanse ambassadeur, Sullivan, was in februari van dit jaar na de machtsovername door Khomeini, uit het land vertrokken. De VS wilden daarop William Cutler als zijn opvolger benoe men, maar de Iraanse autoriteiten zeiden dat hij ongewenst was. Aanleiding toen waren heftige betogingen in de VS tegen de talrijke executies in Iran. De Amerikaanse regering weigerde toen een nieuwe ambassadeur te benoe men. Omdat de spanningen in de afgelo pen tijd zijn afgenomen, zou Washington nu een bijdrage willen leveren aan verbe tering van de betrekkingen door de benoe ming van Laingen. De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gisteren met schoten in de lucht vijftien honderd betogers verdreven die voor het kantoor van premier Bazargan demon streerden tegen de werkloosheid. Bij het ministerie was een handgemeen ontstaan tussen betogers en functionarissen. trijfel 4 NEW YORK. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn bood schap van vrede en steun voor de armen niet alleen uitgesproken voor het forum van de Verenigde Naties, maar hij heeft deze oproep ook overgebracht naar de gettowijken van New York. In het Yankee stadion hield hij de Amerikanen met name voor dat ze niet slechts „de kruimels van het feest” aan de armen kunnen geven. Tijdens een misviering in dit stadion in New York, die door naar schatting 70.000 mensen werd bijgewoond, riep de paus de Amerikanen in krachtige termen op de armen in hun midden en in dè hele wereld te helpen. In een preek, die een duidelijke aanklacht inhield tegen rijke landen die de minder bevoorrechten niet helpen, zei paus Johannes Paulus: „Wij kunnen niet lijdelijk toezien als duizenden mensen sterven van de honger. We kunnen niet Groot-Brittanië en de voormalige door protestanten beheerste Noordierse re gering”, zo wordt in een verklaring gezegd. De politieke vleugel, Sinn Fein, die gisteren in Dublin vergaderde, ver klaarde graag een gesprek met de paus te willen, al betekent dit niet dat de IRA een staakt-het-vuren in acht zou nemen. Dit zei secretaris-generaal Dai- thy O’Connell, die wordt gerekend tot de algemene leiderstop van de IRA. De Britse minister voor Noord-Ier land, Humphry Atkins, kondigde giste ren in Ballymoney in het Noordierse graafschap Antrim initiatieven aan om weer te komen tot een Noordiers parle ment. Dat parlement is buiten werking sinds 1972, toen Noord-Ierland onder direct bestuur van Londen kwam. In de gerestaureerde Oude Kerk in Am sterdam, waar Michiel Adriaanszoon de Ruyter (van het 100-guldenbiljet) een trou we kerkganger was, Jan Pieterszoon Sweelinck (van het 25 gulden-biljet) veer tig jaar organist was, en mijn vader (als bankbiljet altijd ondergewaardeerd) werd gedoopt, werd gisteren ter gelegenheid van de „Dag van het Brood” (altijd op 2 oktober) een Oudhollandse broodmaaltijd aangeboden aan een 120-tal genodigden. Omdat een Gildebrief uit 1652 aangaf: „Als men eeten het gild soo hebben zij twee speulluyden alsoo lanck als men het gild eeten”, was het „Geselscap goet ende fyn” uitgenodigd de muziek te verzorgen, terwijl dr. Wafelbakker een betoog hield over de foutieve voeding van de Neder landse jeugd, die vergeleken met alle an dere kinderen in de wereld het hoogste gehalte aan cholesterol in het bloed heeft. Terwijl het broodverbruik sinds 1970 in Nederland met 10 procent is afgenomen, is dat van vlees met 20 procent en dat van kaas met 30 procent toegenomen. Hij vroeg zich af of dit laatste niet te danken was aan de gerichte reclamecampagne voor kaas uit het vuistje, en ried de bak kers aan op dezelfde manier het eten van bruinbrood te gaan propageren, in hun eigen belang maar ook in het belang van een betere voeding. Dat hoeft niet moei lijk te zijn, meende hij, in de STER-spots hoeft geen tandenborsteltje en zefs geen doodskistje in de bovenhoek te worden afgebeeld. Wanneer er geen betere samenwerking komt op monetair gebied zullen maatrege len van partnerlanden niet alleen het bin nenlandse economische bestuur in de af zonderlijke landen bemoeilijken, maar ook lelden tot kapitaalbewegingen met storende effecten op de wisselkoersen, zo zei hij. Secretaris-generaal O'Connell (rechts) van de Sinn Fein tijdens de vergadering in Dublin gisteren. De beweging wil een gesprek met de paus over de Noordierse kwestie. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN. De Amerikaanse zaakgelastigde in de Iraanse hoofdstad Teheran, Bruce Laingen, wordt binnenkort benoemd tot ambassadeur. Dit hebben gezaghebbende kringen in Washington gemeld. FLORENCE. (UPI/DPA) Gemasker de jongelui hebben gisteren meer dan honderd bussen van het openbaar vervoer in Florence beschadigd uit protest tegen de verdubbeling van de tarieven. Kort na middernacht, toen de prijsverhoging van 100 lire (een kwartje) tot 200 lire (50 cent) van kracht werd, gooiden de jongelui de ramen van een groot aantal bussen in en vernielden de geldautomaten door er met lijm ingesmeerde munten in te stoppen. Groepjes jongeren dwongen bussen te stoppen en bestookten ze met Molotov cocktails. De politie verrichtte drie arres taties toen er Molotov-cocktails werden gegooid naar een bus waar twintig passa giers in zaten. De bus brandde volledig uit. De passagiers en de chauffeur konden zich in veiligheid brengen. Tijdens zijn openingstoespraak zei pre sident Tito gisteren dat de internationale financiële en monetaire betrekkingen sneller moeten worden aangepast aan de behoeften van de ontwikkelingslanden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/BONN/DEN HAAG. Ongeveer 3500 Amerikaanse mariniers en ander marinepersoneel zullen half ok tober deelnemen aan een oefening op de VS-marinebasis Guantanamo op Cuba. Eerder was gezegd dat 1500 man aan de oefening zou deelnemen. De oefening maakt deel uit van de maatregelen die president Carter heeft aangekondigd naar aanleiding van de aanwezigheid van een Russische gevechtseenheid op Cuba. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie maakte giste ren bekend dat de landingsoefening onge veer een maand zal duren. Er zal volgens de woordvoerder niet met scherp worden geschoten. De mariniers worden vervoerd met een groot aantal schepen, aanvalshe- licopters en kleine landingsvaartuigen. Frankrijk en West-Duitsland beschou wen de aanwezigheid van Russische troe pen op Cuba niet als een gevaar voor het strategisch evenwicht in de wereld. De twee landen vinden dat de kwestie de ratificatie door de Amerikaanse Senaat van het SALT-2-verdrag niet mag tegen houden. De Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing hebben dit gisteren verklaard na afloop van het tweedaagse bezoek van Giscard aan Bonn. De Nederlandse regering hoopt dat de spanning tussen de VS en de Sovjet-Unie en in het Caribisch Gebied niet zal oplo pen door de maatregelen die president Carter heeft aangekondigd. Een woord voerder zei gisteren dat de regering veel waarde hecht aan Carters verklaring dat SALT-2 niet in gevaar mag worden ge bracht. Het Russische persbureau Tass heeft in een officieel commentaar gezegd dat de Amerikaanse regering van plan is de „ka- nonneerboten-diplomatie” in het Caribi sche Gebied uit te breiden. Carter en zijn adviseurs hebben volgens Tass geprobeerd „een mythe uit te buiten die zij zelf hebben geschapen" teneinde de spanningen op te voeren en aan te dringen op hogere militaire uitgaven. Het persbu reau noemde de kwestie een „luidruchtige propagandacampagne”. rige staande ovatie volgde op de redevoe ring van paus Johannes Paulus II in de algemene vergadering van de VN. Zijn rede was vooral een dringende op roep tot vrede en tot respect van de rech ten van de mens. De paus sprak als zijn grote zorg uit dat er geen werkelijke vre deswil aanwezig is en dat de bewape ningswedloop uiteindelijk zal leiden tot een allesvernietigende oorlog. „De voort durende voorbereidingen voor de oorlog, zoals blijkt uit de produktie van steeds meer, steeds sterkere en geraffineerdere wapens in diverse landen, laten zien, dat de wens leeft om klaar te zijn voor een oorlog. En klaar zijn voor oorlog betekent, dat men een oorlog kan beginnen". De paus wilde daarom nadrukkelijk de oproep van zijn voorganger Paulus VI in 1965 voor de Verenigde Naties herhalen: „Geen oorlog meer. Nooit meer oorlog, nooit tegen de een tegen de ander of zelfs de een boven de ander, maar altijd samen". De paus herinnerde aan de Tweede Wereldoorlog, die de aanleiding werd WASHINGTON (AFP/UPI). De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in de Chileense hoofdstad Santia go is gisteren teruggeroepen voor overleg in Washington. Aanleiding is het besluit van het Chileense hoogge rechtshof om drie gewezen officieren van de Chileense geheime dienst vrij te laten. De VS hadden gevraagd om uitle vering van de drie, omdat zij worden verdacht van de moord op de Chi leense diplomaat Letelier in Washing ton drie jaar geleden. De Amerikaanse senatoren Ed ward Kennedy en Frank Church heb ben in een reactie op de vrijlating geëist dat de VS alle kredieten die zijn verstrekt voordat Amerika de economische en militaire hulp in 1973 opschortte, nu intrekken. Ook willen de twee dat alle Amerikanen die niet om strikt noodzakelijke redenen in Chili verblijven, worden terugge roepen. CORDOBA (AFP). De opperbevel hebber van het Argentijnse leger generaal Viola heeft gisteren de commandant die in het afgelopen weekeinde een opstand te gen hem wilde beginnen, generaal Menen dez, officieel uit zijn functie ontheven. Menendez vond dat Viola niet geschikt is als opperbevelhebber omdat deze niet krachtig genoeg tegen het terrorisme zou zijn opgetreden. Zondag gaf Menendez, die zich met zijn aanhangers had ver schanst in een officiersschool in Cordoba, zijn poging op. Volgens onbevestigde berichten van mi litaire zijde in Buenos Aires zou Menen dez een arrest van negentig dagen krijgen opgelegd en zou hij die tijd moeten door brengen in een militair kamp in het zuiden van het land. 'iste- tuur alen ewa- iden men icht, ïi de it. voor de oprichting van de VN en sprak in dit verband over zijn recente bezoek aan Auschwitz, „een waarschuwend teken op het pad van de mensheid van vandaag, opdat iedere vorm van concentratiekamp, waar ook ter wereld, eens enevoorgoed mag worden af geschaft". Intussen is de paus naar Philadelhpia gevlogen, een stad met een grote katholie ke bevolking. Naast enthousiasme is in de steden die de paus bezoekt ook teleurstel ling te beluisteren, vooral met betrekking tot de traditionele houding van de paus over gezin, abortus en seksualiteit. Hierte gen werd soms ook gedemonstreerd, zo dat de route van de paus regelmatig moest worden verlegd. De Amerikaanse recherche heeft giste ren een woning in New Jersey doorzocht en daar een machinepistool en een grote hoeveelheid munitie in beslag genomen, nadat een brief was ontvangen, waarin stond: „Vandaag wordt de paus doodge schoten FALN". Die afkorting wordt door een Portoricaanse terroristenorgani satie gebruikt. goud die de Amerikaanse minister van Financiën maandelijks veilt, uit te breiden. „Ik verkeer in een positie om te zeggen dat het ons vrij staat ons beleid te veran deren”, zo zei hij evenwel. De onderminis ter speculeerde dat de verkoop van een grote hoeveelheid goud „een aanzienlijke prijscorrectie" tot stand kan brengen. De algemeen directeur van het IMF, Jacques de Larosiere, verklaarde gisteren dat de industrielanden hun beleid op het gebied van monetaire zaken en rentetarie ven beter moeten coördineren.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3