Moezorewa van dubbel spel beschuldigd Ademtests L Linkervleugel Labour boekt overwinning Herzien plan voor Namibië Nota bepleit grotere inbreng bejaarden Damiate Pers UIT ONDERZOEK TNO-WERKGROEP BLIJKT: Felle kritiek op materiële positie CNV-voorzitter hekelt beleid van werkgevers Door Patriottisch Front verhuizing Batco Over vaststellen verkiezingsprogram Bankroof door verslaggever Ambtenaren willen Inwoners zwart dorp vluchten opheldering in onderwijskwestie Verwarring door plan afschaffen rente-aftrek I 'I Moskou verwerpt Japans protest Doden bij explosie hoogoven België „Te weinig studie naar taak politie” „Noordkoreaanse leger versterkt” „Morele druk kan V rouwenbeweging protesteert bij Ziekenfondsraad II nog tegenhouden" .1 IJmuider Courant i I' .1 3 4 z -I I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 1 1 1 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Luchtveront reiniging heeft, evenals roken, een slechte invloed op de lon gen. Dit blijkt uit een vergelij kend lange termijn-onderzoek in Vlaardingen, een plaats met luchtverontreiniging en Vlagt wedde (Oost-Groningen), een plaats zonder luchtverontrei niging. i WOENSDAG 3 OKTOBER ML MHIHI Longen sneller ouder in vervuilde gebieden ïb Harm van der Meuten, CNV-voorzitter. I ■i 1 f 147,50 1 t I I t t 1 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe, tó- De Britse politie gaat binnenkort in Yorkshire en Sussex een proef nemen met een nieuw apparaat, waarmee heel ge makkelijk ademtests afgenomen kunnen worden. Met het toestelletje, dat op de foto wordt gedemonstreerd, kan de hoeveel heid alcohol die iemand in zijn bloed heeft, worden gemeten door hem of haar er simpelweg een paar keer tegen te laten ademen. (Van onze redaktie binnenland) AMSTERDAM. Ongeveer honderd ambtenaren van de gemeentelijke afde ling onderwijs in Amsterdam hebben hun hoogste baas, gemeentesecretaris Lem- stra, gevraagd te reageren op het beleid van CPN-onderwijswethouder Van der Velde en zijn fractie. De hoofdstedelijke communisten heb ben onlangs pogingen ondernomen onder- wijsdirecteur te laten vervangen. Onlangs gaf Van der Velde te kennen dat Leeu wenburg volgens hem geen aanleiding kan geven, waardoor allerlei werkzaam heden zouden stagneren. De onderwijsambtenaren maken er in een brief bezwaar tegen dat de actie tegen de onderwijsdirecteur via publikaties in de pers op gang kwam. Volgens de brief schrijvers was dit niet de eerste keer dat een onderwijsambtenaar via de pers werd beoordeeld. De toch al moeilijke situatie op de afde ling onderwijs is volgens de protesterende ambtenaren door de recente actie tegen Leeuwenburg alleen maar verslechterd. Zij willen op korte termijn een reactie van de gemeentesecretaris over de wijze waar op bestuurders over het lot van hun amb tenaren proberen te beschikken. In de komende gemeenteraadsvergade ring zal over de onderwijskwestie worden gedebateerd. Het verzoek hiertoe was in gediend door de WD-gemeenteraads- fractie. In Vlaardingen gaat de natuurlijke ach teruitgang van de longen gemiddeld an derhalf maal zo snel als in Vlagtwedde. Mensen die roken of gevoelige longen hebben, hebben er vooral last van, zo blijkt uit het onderzoek, dat sinds 1965 wordt gedaan door een TNO-werkgroep van wetenschappers uit Leiden en Gro- Joshua Nkomo en Robert Moegabe zei den, na een bijeenkomst waarbij alle par tijen waren betrokken, dat zij de zwarte leiders van de regering in Salisbury had den uitgenodigd hun strijd te delen ten gunste van de „worstelende massa’s”, maar dat hun verzoek van de hand was gewezen. Een woordvoerder van het front, Eddi- son Zvogbo, verklaarde dat er ernstige meningsverschillen bestaan. Voornaam geschilpunt is de kwestie van de verdeling van de grond. „Het is tragisch. Er is sprake van een geheime transactie. Ze hebben de kant van de kolonisten gekozen”, aldus Nko mo. Beide leiders dreigden echter niet met het verlaten van de conferentie. Oud-premier Callaghan verklaarde gis teren trots te zijn op zijn prestaties. Hij sprak verwijten vanuit de partij tegen dat hij het verlies van de partij, bij de algeme- Daarnaast maakt het front er bezwaar tegen het hoofdstuk burgerrechten voor een periode van tien jaar vast te leggen. Daarna zou wijziging alleen mogelijk zijn door een besluit met algemene stemmen van het nieuwe parlement. „Zo’n voorzie ning bestaat in geen enkel ander land”, aldus Zvogbo. Vandaag zal minister van Buitenlandse Zaken Carrington alle delegatis gedetail leerde grondwetsvoorstellen doen. ne verkiezingen van afgelopen mei, had veroorzaakt door de mening van de ach terban naast zich neer te leggen. Een van de voornaamste Zuidafrikaan- se bezwaren tegen het Waldheim-plan is weggenomen, zo zegt men. Dit was de mogelijkheid die de buiten Namibië ge vestigde guerrilla-beweging SWAPO zou krijgen om op Namibisch gebied militaire bases in te richten tijdens een voorgestel de bestandsperiode. Volgens het nieuwe voorstel zouden gu- errilla-strijders van de SWAPO binnen Namibisch gebied bij het ingaan van een bestand de mogelijkheid hebben buiten een gedemilitariseerde zone te worden gebracht of hun wapens te overhandigen en als burgers te blijven. PRETORIA (Reuter). De vijf westelij ke mogendheden die een internationaal aanvaardbare regeling voor onafhanke lijkheid van Namibië tot stand proberen te brengen, hebben de Zuidafrikaanse re gering een herzien plan voorgelegd. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Preto ria gezegd. GRAZ(DPA) Een 31-jarige verslag gever van de Oostenrijkse radio heeft gisteren een overval gepleegd op een bank in Graz. Nadat hij korte tijd een klant had gegijzeld ging de man er vandoor met een bedrag van ongeveer 25.000 gulden. Tijdens zijn vlucht op een racefiets werd de verslaggever door voorbijgan gers aangehouden en overmeesterd. De journalist had vorig jaar het bewuste bankfiliaal leren kennen toen hij in het gebouw was om een verslag over een daar eerder gepleegde bankroof te maken. Als motief voor de overval gaf de verslagge ver zijn hoge schulden op. BRUSSEL (AFP). In een hoogoven bij het Belgische plaatsje Charleroi zijn gisteren vier mensen om het leven geko men bij een explosie. De vier waren op zoek naar een mankement in de hoog oven. Verscheidene mensen moesten met gasvergiftiging worden opgenomen in een ziekenhuis. DEN HAAG (ANP). Er zijn geen machtsmiddelen aanwezig om de ver plaatsing van de Amsterdamse sigaretten- fabriek Batco naar de Brusselse vestiging tegen te gaan. Morele druk kan wel wor den aangewend. Daartoe zal minister Al- beda van Sociale Zaken binnenkort een gesprek hebben met de werkgeversorga nisatie waarbij Batco is aangesloten. Dit is volgens WD-Tweede-Kamerlid Braams gistermiddag duidelijk geworden tijdens het overleg van de vaste Kamer commissies van Sociale en Economische Zaken met de ministers Albeda van Socia le Zaken en Van Aardenne van Economi sche Zaken. Batco wil zijn vestiging in Amsterdam overhevelen naar de grotere vestiging in Brussel, omdat volgens de directie daar betere produktiemogelijkhe- den zijn. Ook zou het rendement van de Amsterdamse vestiging te laag zijn. De Ondernemingskamer van de recht bank in Amsterdam heeft al eerder uitge sproken dat in economisch opzicht hier geen sprake is van wangedrag, maar in sociaal opzicht zeer zeker. Bij het bedrijf werken 230 man, van wie een deel door zijn leeftijd moeilijk te herplaatsen zal zijn. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije I I PIETERSBURG (ANP). Ongeveer 500 zwarte gezinnen zijn gisteren uit hun dorp Dwarsrivier in Transvaal gevlucht toen politiemannen hen uit het voor blan ke bewoning bestemde gebied wilden ver wijderen. Zij wilden hen overbrengen naar een 100 kilometer verop gelegen stuk land. De inwoners van Dwarsrivier hadden kortgeleden de Zuidafrikaanse regering verzocht in hun dorp te mogen blijven. Volgens een afgevaardigde van de opposi tie kregen zij toen ten antwoord dat zij niet verdreven zouden worden. UTRECHT (ANP). De kabinetsplan nen om de aftrekbaarheid van hypotheek rente voor de belastingen te beperken hebben gezorgd voor grote verwarring en onzekerheid bij financiële adviseurs en mensen die een tweede woning willen kopen. Dit blijkt uit de reacties van standhou ders van de beurs Koophuis ’79 in Utrecht. Plannen zouden in de ijskast verdwijnen en opdrachten voor de bouw van huizen zouden worden geannuleerd. Het betreft vooral tweede woningen in het buiten land, omdat de regering heeft aangekon- digd de rente-aftrek voor deze woningen sterk te zullen gaan beperken. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning I BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 l 1 C 5 f I S 5 l t 1 I 1 V c i i i r i 1 TOKIO (Reuter/AP). De Sovjet-Unie heeft een Japans protest afgewezen waar in bezwaar werd gemaakt tegen het statio neren van Russische troepen op drie ei landen in de Stille Oceaan. Moskou vindt dat Japan zich bemoeid met interne Rus sische aangelegenheden. Het gaat om de eilanden Kunashiri, Eto- rofu en Shikotan. Volgens de Japanners is op de eilanden een divisie van tien- a twaalfduizend militairen gelegerd die is uitgerust met tanks, raketten, luchtaf weergeschut, artillerie en aanvalshelicop- ters. Het Japanse ministerie van Defensie vindt vooralsnog de Russen een directe bedreiging voor Japan vormen. Betreurd wordt dat het aantal Russische militairen sterk is uitgebreid sinds Japan voor het eerst tegen de aanwezigheid van de Rus sen op de eilanden protesteerde en Tokio ruim een jaar geleden een vredes- en vriendschapsverdrag met China sloot. I 1 luchtwegen, die zich manifesteert door hoesten, opgeven van slijm, kortademig heid of piepen. Van deze longaandoenin gen, waartoe ook astma of bronchitis be horen, zijn de preciese oorzaken nog niet allemaal bekend. Roken en luchtverontreiniging zijn twee wel bekende oorzaken; de invloed van arbeidsomstandigheden is nog niet be kend. In Nederland wordt bijna tien pro cent van het arbeidsverzuim door long aandoeningen veroorzaakt èn volgens de onderzoekers kan dit percentage rustig worden verdubbeld, omdat meer dan de helft van de oorzaken van arbeidsverzuim niet bekend is. Aandoeningen aan de luchtwegen vormen de derde doodsoor zaak in ons land. Zij veroorzaken meer sterfgevallen dan verkeers-, bedrijfs- en thuisongevallen samen. De onderzoekers willen er in elk geval achter zien te komen hoe aandoeningen van de luchtwegen zich van een onschul dig lijkende aandoening kunnen ontwik kelen tot een ernstige handicap. Het Patriottisch Front wil dat de blan ken in Zimbabwe hun landerijen zónder schadevergoeding aan de zwarte bevol king teruggeven. Groot-Brittannië wil in het hoofdstuk burgerrechten juist een clausule opnemen om de blanke boeren te beschermen tegen verlies van hun land. De afgevaardigden verwierpen echter het tweede voorstel van de linkervleugel om voortaan de partijleider te laten kie zen door de gewone partijleden en niet langer door de afgevaardigden in het par lement. raad en het adviescollege van de Bij standswet. Tot nu toe zijn zij daarin ech ter niet te vinden, aldus het COSBO. Een doorn in het oog van de organisatie is de materiële positie van ouderen. Meer dan een miljoen mensen hebben volgens het COSBO momenteel een inkomen van minder dan 20.811 gulden per jaar; het minimumloon ligt bijna zevenhonderd gulden hoger. Het Centraal Orgaan wil dat er een koppeling komt van de nëtto AOW-uitke- ring aan het (gewogen) gemiddelde netto minimumloon. De COSBO-nota bepleit één netto sociaal minimum. Door verschil len in Ziektewetpremies komen er ver schillen voor in het wettelijk vastgestelde minimumloon. Het COSBO wijst eigen bijdragen (zoals de Ziekenfondsraad onlangs heeft beslist) voor onder meer taxivervoer en verwijs- kaarten naar een specialist van de hand. Ouderen worden volgens de organisatie daardoor extra zwaar getroffen. Hun ge zondheid en uiteindelijk de volksgezond heid in het algemeen, worden daardoor volgens het COSBO bedreigd. De nota van de organisatie is naar alle belangheb bende organisaties, de betreffende Ka mercommissies en de overheid gestuurd. (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De werknemers in het bedrijfsleven worden nog steeds niet als volwaardige, verantwoordelijke en zelf standige mensen erkend, hoewel de rechtspositie en de levensomstandighe den van de werknemers de afgelopen ze ventig jaar sterk zijn verbeterd. Voorzit ter Van der Meulen van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) constateer de dit vanmiddag in Den Bosch tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het CNV. „Het is bittere werkelijkheid. De werk nemer heeft geen gelijkwaardige stem, zijn mening speelt een ondergeschikte rol en zijn democratisch recht is een onder ontwikkeld gebied”, aldus de CNV-voor zitter. Pogingen om te bereiken dat ook op het terrein van de zeggenschap ernst wordt gemaakt met de emancipatie van de werk nemer, stuiten volgens Van der Meulen altijd af op een taktiek van de boot afhou den of op hardnekkig verzet. „Maar al te dikwijls werd een loonsverhoging als een doekje voor het bloeden gebruikt”. Van der Meulen noemde het onbegrijpe lijk en onverstandig dat werkgevers niet gretig gebruik maken van de bereidheid van veel werknemers medeverantwoorde lijkheid te dragen voor het bedrijf waar zij werken. Werkgevers hebben volgens de CNV- voorzitter veel bijgedragen aan het slech te industriële klimaat, waarover de onder nemers vaak hebben geklaagd, door hun hardnekkige pogingen de invloed van de werknemers buiten de deur te houden. De bestaande economische orde is volgens Van der Meulen in wezen nog steeds geba seerd op de machtsverhoudingen van de vorige eeuw. hebben gisteren tijdens de vredesbesprekingen over de toekomst van Zim babwe premier Abel Moezorewa ervan beschuldigd „een geheiem transactie” met de Britten te hebben gesloten. DEN HAAG (ANP). Ouderen worden ongelijkwaardig bejegend. Aan de ene kant staat de samenleving welwillend tegenover bejaarden, maar aan de andere kant hebben zij geen inspraak. Er wordt over hen beschikt zonder dat zij zelf hun zegje kunnen doen. Het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen in Nederland (COSB) zegt dit in de nota „Ouderen wil len een nieuw beleid” die vandaag wordt besproken tijdens het COSBO-jubileum- congres in Den Haag. De ouderenorgani satie bestaat 25 jaar. In de nota staat dat er emancipatie van deze bevolkinsgroep nodig is. De bij het COSBO aangesloten organisaties zijn vol gens de nota de aangewezenen om dat proces op gang te brengen. Een belang rijke bijdrage daaraan, aldus het COSBO, moet van de overheid en het particulier initiatief komen. Daarom is het onder meer noodzakelijk dat een vertegenwoor diging van ouderenorganisaties zitting heeft in overlegstructuren als de Sociaal Economische Raad (SER), Ziekenfonds- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. Naar de taak van de politie wordt bijzonder weinig weten schappelijke studie verricht. Het Neder landse politie-apparaat heeft daarom be hoefte aan een eigen wetenschappelijk bureau. Dat zei J. van Marion, commissa ris van politie in Vlissingen, gistermiddag tijdens de beëdiging van vier jonge politie agenten. Commissaris Van Marion noemde in dit verband het rapport over de korpssterkte, dat door de drie hoofdcommissarissen van Apeldoorn, Eindhoven en Nijmegen onlangs is uitgebracht. Het zou interes sant zijn om na te gaan of de conclusies van een dergelijk rapport de gehele Ne derlandse politie gelden. Dat zou een taak kunnen zijn voor het wetenschappelijk bureau, aldus de politiechef. WASHINGTON (AFP). Het leger van Noord-Korea is de laatste tijd aan zienlijk versterkt en vormt nu, wat het aantal manschappen betreft, het vijfde leger ter wereld. Dit staat in een rap port dat gisteren in Washington is ge publiceerd door een subcomissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. De subcommissie spreekt zich uit voor een opschorting van de terug trekking van Amerikaanse militairen uit Zuid-Korea. Volgens het rapport zouden er in Noord-Korea 550.000 a 600.000 man schappen zijn, tegen 450.000 een jaar of twee geleden. Het plan, dat maandagavond door ge zanten van de vijf - het Verenigd Konink rijk, De Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek, Canada en Frankrijk werd aangeboden - wijkt op enkele pun ten aanzienlijk af van het plan van VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim, dat in februari door Zuid-Afrika werd ver worpen. ningen met steun van het Nederlands Ast ma Fonds. „De resultaten van het onderzoek tot dusverre geven duidelijk aan dat de hier en daar de kop opstekende trend om te zeggen dat luchtverontreiniging weinig om het lijf heeft, omdat de effecten op de menselijke gezondheid uitblijven, niet op feiten berust. Dit onderzoek bewijst het tegendeel en er is dus geen enkele reden om de normen voor luchtverontreiniging maar wat losser te gaan stellen”, aldus de leider van de TNO-werkgroep, de Gro ningse longarts R. van der Lende. Er is volgens hem geen sprake van een nood toestand in Vlaardingen (de luchtveront reiniging door zwaveldioxyde, dat sterk op de longen werkt, is de afgelopen tien jaar flink afgenomen), maar dat is geen reden om nu maar wat luchtiger over deze vorm van milieuvervuiling te gaan denken. In Nederland hebben ongeveer 1,3 mil joen mensen in meer of minder ernstige mate last van een aandoening van de (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nederlandse Vrouwenbeweging (NVB) heeft een boze brief gestuurd naar de Ziekenfondsraad in verband met de plannen tot het invoe ren van meer eigen bijdragen in het zie kenfonds. Het protest van de NVB betreft met name de eigen bijdrage voor kraam zorg. Vrouwen, die voor een bevalling in het ziekenhuis worden opgenomen, zou den dertig gulden per dag moeten bijbeta len. Ook constateert de Ziekenfondsraad dat de huidige regeling het „oneigenlijk gebruik van medische indicaties in de hand werkt”. De NVB antwoordt in haar brief op deze voorstellen als volgt: „Oneigenlijk ge bruik is een verdachtmaking. Alsof zwan gere vrouwen in een ziekenhuis liggen om het er eens lekker van te nemen. De vrouw kiest niet zelf voor opname, maar moet om medische redenen, soms ook sociale, naar het ziekenhuis. In zo’n geval kan ze dus niet kiezen voor goedkope kraamhulp of bijvoorbeeld onbetaalde familiehulp”. Ook zegt de NVB dat er voor de meeste vrouwen die in het ziekenhuis bevallen toch al extra kosten zijn, bijvoorbeeld kinderopvang en reiskosten van familiele den. De Ziekenfondsraad kan, wanneer ze haar plannen door zal voeren, volgens de NVB rekenen op een massaal protest van vrouwen en met name van de NVB zelf. 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 den een resolutie aan die het door links gedomineerde partijbestuur zeggen schap geeft over het verkiezingsprogram. Tot dusver werd dit opgesteld door de partijleider en zijn adviseurs. Vóór de stemming lieten Callaghan en andere gematigde Labour-leden weten dat zij het besluit zullen aanvechten en alles zullen doen om het ongedaan te maken. Gisteren werd nog een ander voorstel van de voormalige minister van Energie- zaken Anthony Wedgwood Berm aange nomen. Deze opereert op de linkervleugel van de Labour-partij en is de voornaam ste woordvoerder van de radicalen. La- bourparlementsleden kunnen nu niet meer automatisch hun kandidatuur ver lengen wanneer het bestuur van h’et kies district daar niet mee akkoord gaat. BRIGHTON (Reuter). De linkervleugel van de Labour-partij heeft vandaag opnieuw een overwinning behaald op het partijcongres in Brighton. Tegen het advies van partijleider James Callaghan in namen de afgevaardig- I. li i 1 H l i i I ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uiisluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal sv.x->.x:y .ja

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4