Nieuwe wet biedt mogelijkheid opcenten-heffing Schiphol wil meer bedrijven rond luchthaven concentreren politienieuws ’n Ei hoort erbij G Themadag over humanisering en verdeling van arbeid Wie nerveus is slaapt slechter! PCHopflt Dirk van den Broek mag geen waardebonnen van concurrent aannemen Financiering herstel ijsbaan in colleges ter discussie Samen met provincie en gemeenten FOCKE& MELTZER FOCKE& MELTZER ffleisse*i ’Tawta" utsenutes St. »n Ön Whci,7ö6fcoi) Pilfctfe oSoZfit, THEA BECKMAN Film over ploegendienst 6 7 IJMOND WOENSDAG 3 OKTOBER 19 7 9 KINDERBOEKENWEEK BIJ BOEKHANDEL H. COEBERGH (Van een onzer verslaggevers) (Van onze streekredaktie) Volgens Schiphol-directeur Ir. D. R. A. Stapel moeten de provin cie Noord-Holland en de gemeen ten rond Schiphol samen met de luchthaven gaan proberen, nieu we bedrijven aan te trekken. Hij denkt daarbij aan hoogwaardige, kleinschalige industrie, waarvoor de aanwezigheid van een goede luchthaven noodzaak is. „'Nu het hoe langer hoe duidelijker wordt dat de bouw van een tweede na tionale luchthaven voorlopig van de baan is en dat Schiphol dus nog heel lang mee zal moéten, is het van belang dat de luchthaven en het hier gevestigde bedrijfsle ven door kunnen groeien”, aldus de heer Stapel. Hij zei dit gisteren bij de opening van een nieuw publiek douane entrepotgebouw op Schiphol-Oost. HAARLEM. De te Nieuw-Ven- nep gevestigde supermarkt Dirkson (Dirk van den Broek) mag geen waar debonnen aannemen, die afkomstig sloten wegens ernstige bouwtech nische mankementen. Op donderdagmiddag 4 oktober zal de bekende jeugdboeken schrijfster tussen 3 en 5 uur bij ons aanwezig zijn, om o.a. haar nieuwste boek „Stad in de storm” te signeren. BOEKHANDEL H. COEBERGH GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM (TEL. 023-319198) Tevens is het Dirkson verboden pu blicaties te verspreiden, waarin staat dat klanten bij inlevering van de bon nen korting krijgen op bepaalde pro- dukten. Bij elke overtreding moet Dirkson een dwangsom vasn 5000 betalen. 1 Gestoofde gepaneerde wijtingrolletjes Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. zijn van het honderd meter verderop gelegen cash-en-carry bedrijf De Bron, en daarop korting verlenen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De diverse ver tegenwoordigers van de colleges van B. en W. van de vijf subsidië rende gemeenten Haarlem. Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort en Haarlemmerliede/ Spaarnwoude gaan terug naar hun colleges met de hamvraag of zij bereid zijn de financiële gevol gen van het voortbestaan van de kunstijsbaan Kennemerland te dragen. Daarmee is de discussie over het voortbestaan van de ijs baan voor wat betreft de finan ciële kanten daarvan weer hele maal open. Dit is het belang rijkste resultaat van het ruim twee uur durende overleg, dat gistermiddag is gepleegd tussen de vijf subsidiërende gemeenten en het bestuur van de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland. Zo als bekend is de twee jaar oude ijsbaan voor onbepaalde tijd ge- 1 z (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) 'WO» 154 23 Provincie kan aan belasting op auto’s miljoenen overhouden hap an: Gedeputeerde Korte gaf dinsdag bij de presentatie van de provinciebegroting voor 1980 een toelichting op de in de geleidebrief genoemde opcentenheffing. (De tekst van de geleidebrief bleek bij de presentatie intussen in zoverre verouderd, dat het daarin nog aangekondigde wets ontwerp zoals gezegd inmiddels is ver schenen). Het uiterst ingewikkeld financi- eel-technische verhaal van de Gedepu teerde kwam er op neer, dat in zijn alge meenheid ónmogelijk kan worden aange geven, hoeveel cent van elke gulden mo torrijtuigenbelasting bij een maximale uitbating van de nieuwe wettelijke moge lijkheden naar de provincie vloeit. Dat bedrag verschilt namelijk per gewichts- klasse van de auto en per type motor. In het midden op de foto het nieuwe douane entrepotge- bouw 72 op Schip hol-Oost. met rechts het reeds bestaande entrepotgebouw. Op de achtergrond het platform en enkele van de hangars van Schiphol-Oost. Tot nog toe waren deze faciliteiten over drie gebouwen verspreid: het Atopmge- bouw en gebouw 70 op Schiphol-Oost en Nu het nieuwe entrepotgebouw 72 in gebruik genomen is, zal zo snel mogelijk begonnen worden met het ombouwen van het leeggekomen Freeport Building tot vrachtoverslaggebouw. Eind maart vol gend jaar moeten de werkzaamheden vol tooid zijn. het Freeport Building op Schiphol-Cen- trum. Door het gereedkomen van het nieuwe entrepotgebouw kunnen de entre pots in het Atoomgebouw en het Freeport Building worden opgeheven. Voordeel van deze concentratie is dat de douane, die in de entrepotgebouwen de controle uitoefent over het in- en uitgaan van goederen, de entrepots langer open kan houden. „Dat kan de concurrentiepo sitie van Schiphol alleen maar ten goede komen”, aldus Ir. Stapel gisteren. De film is gemaakt op basis van gege vens van een wetenschappelijk onderzoek dat is ingesteld door drs. Tony Hak en Arthur Boelsma van de Erasmus Univer- siteit in Rotterdam. Het onderzoek heeft betrekking op het reilen en zeilen van zo’n De film Bruine Bonen als Ontbijt illus treert de problemen van ploegendienst door enkele praktijkvoorbeelden. Joop Dirker zit in de ploegendienst in de che mie omdat hij als ex-zeeman zelfstandig werk aan de wal wil hebben. In zijn huis is alles aangepast aan zijn onregelmatige leven. De hond mag niet blaffen, de fami lie houdt zich muisstil en het plafond in de huiskamer is geluiddicht. AJs hij nacht dienst heeft vormen bruine bomen het ontbijt voor Joop. Woensdag lö oktober komen de verte- genwoordigers van de vijf gemeentebe sturen opnieuw bij elkaar. Dan komen de standpunten van de colleges van B. en W. aan de orde. Een woordvoerder, die namens de ge meente Haarlem sprak, gaf gisteren toe, dat gezien allerhande belangen van diver- se partijen die meespelen, geen volledige openheid in de ijsbaanzaak kon worden gegeven. lurder Staten an de isterie M van loogte j olland rovin- dopen e stu- :omen m op naar (ADVERTENTIES) P.C. Hooftstraat 65-67 Amsterdam. Tel. 020-642311 Het nieuwe entrepotgebouw bestaat uit een loods met een bruto oppervlakte van 8.600 m2 en een kantoorgebouw van vijf verdiepingen. Het heeft ruim 11 miljoen gekost en is gebouwd om aan de grote behoefte aan méér ruimte voor het over slaan van luchtvracht rond het vracht- platform op Schiphol-Centrum te vol doen. Die ruimte kon alleen gevonden worden in het „Freeport Building”, maar dan moest voor de ongeveer twintig be drijven die tot voor kort in dit gebouw entrepotruimte huurden, ergens anders een nieuw entrepotgebouw gebouwd wor den. Dat is gedaan op Schiphol-Oost, naast het al bestaande grote publieke douane entrepotgebouw. Op die manier kon meteen tegemoet gekomen worden aan de wens van de douane op Schiphol om de entrepotfaciliteiten op de luchtha ven wat meer te concentreren. srij uit I brecht I 'gelijk weide- Deze le kos- I biolo- I unnen VVD- ■aarde enkele VI niet I van ‘af Portefeuille. De rector van het rust huis „Lommerlust” te Beverwijk heeft aangifte gedaan van de diefstal van een portefeuille. Deze werd terwijl hij een mis opdroeg in het rusthuis ontvreemd. De portefeuille bevatte naast 100 enkele cheques. Autodiefstallen. Maandag werd een 18-jarige Beverwijker aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Bij onder vraging bleek hij verantwoordelijk te zijn voor een tiental autodiefstallen en enkele pogingen daartoe. Met medewerking van de Heemskerkse brandweer konden op aanwijzing van de jeugdige dader drie wagens waaronder een bestelwagen, uit de Pijp getakeld worden. Ook ontdekte de Beverwijkse politie een gestolen voertuig in de sloot in de gemeente Uitgeest. De overige automibielen werden, al dan niet met kapotte motor, langs de weg terug gevonden. De diefstallen van de op auto’s beluste Beverwijker dateren van april 1978. aan maximale lastenverzwaring ten be hoeve van de provinciale beurs; met een kleinere wagen moet men iets minder betalen, dan het in het voorbeeld genoem de bedrag. In het najaar van 1980 moeten Provinci ale Staten van Noord-Holland beslissen of men indei'Öaad de geboden mogelijkhe den voor een provinciaal belastinggebied maximaal wil benutten of slechts ten dele of helemaal niet. De Staten moeten dan bekijken of tegenover genoemde lasten verzwaring een collectieve voorziening kan w.orden gesteld, waarvan de kosten een lastenverzwaring kunnen rechtvaar digen. Totaal kan de nieuwe regeling de provincie hoogstens achteneenhalf mil joen gulden opleveren. Wrijf 800 gr. wijtingfiIets zuinig met zout in. «Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze ^Mlin een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappel puree, sperziebonen of doperwtjes bij. K Produktschap voor Vis en Visprodukten, ‘s-Gravenhage In het publiek douane entrepotgebouw dat Stapel opende, kunnen onbeperkt al lerlei goederen die uit het buitenland ko men, worden opgeslagen zonder dat er belasting of invoerrechten voor verschul digd zijn. Zo’n vijftig - voornamelijk Ja panse en Ameriaanse - bedrijven maken gebruik van de entrepotruimten op Schip hol voor het opslaan van veelal hoogwaar dige goederen als computeronderdelen, medische en optische instrumenten en ca mera’s die op afroep zeer snel naar elk gewenst punt in Europa, het Midden-Oos- ten en Noord-Afrika kunnen worden ge bracht. Een voorbeeld kan echter een indruk geven van de bedragen, waaraan men bij de nieuwe regeling moet denken. Voor een middenklasse auto van 1000 kilogram met een benzinemotor moet momenteel ƒ476,42 aan motorrijtuigenbelasting wor den betaald. In dit bedrag zit al een hef fing van 17 opcenten, wat neer komt op ƒ41,48. Dat laatste bedrag gaat al naar de provincie. Bij een maximale uitbating van de in het wetsontwerp genoemde moge lijkheden mag de provincie de opcenten optrekken tot 23, wat overeenkomt met een maximale verzwaring van ƒ15 per jaar. Het totaalbedrag aan motorrijtui genbelasting wordt dan in dat voorbeeld 491. Voor een duurdere, nog grotere auto komt men op een iets hoger bedrag Voorzitter Jan de Korte van de Stich ting Kunstijsbaan Kennemerland wilde na het overleg gistermiddag ook niet al te veel kwijt. Wel kon hij meedelen, dat de gemeentevertegenwoordigers zijn gein- - formeerd over de stand van zaken en de aansprakelijkheden ter tafel zijn geko men en de visie daarop van het ijsbaan- bestuur. Hij doelt daarmee, zo zei hij, op de aansprakelijkheden van „het adviesbu- - reau (de ontwerper van de baan, red.) en van de aannemer”. Verder is gistermid dag, aldus De Korte, gesproken over de, mogelijkheden van „óf sluiting en de con- - sequenties daarvan óf slopen en een nieu- we baan maken”. Wie nerveus is verbruikt nuttelooste veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij- ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor ‘s avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. Willen de colleges van B. en W. inder daad het risico lopen voor een bepaald bedrag te moeten dokken, dan moet een onafhankelijk bureau worden ingescha keld, dat gaat onderzoeken of de herstel plannen, die directeur T. de Lange van de kunstijsbaan gemaakt heeft, een haalbare kaart zijn. In dit geval moeten de gemeen ten een krediet verstrekken om een derge lijk onderzoek te financieren. duizend gezinnen waarvan een van de; leden in continudienst werkzaam is. De FNV-afdeling IJmond-Zuid heeft; drs. Tony Hak bereid gevonden om met zijn team naar IJmuiden te komen om aan- de hand van zijn inleiding en het vertonen; van de film met de bezoekers van gedach-, ten te wisselen over humanisering van de. arbeid. Er zijn drie bijeenkomsten. Een och-; tend- middag- en avondprogramma. Het, FNV IJmond-Zuid heeft hiermee de mo-; gelijkheid willen kreëren om alle ploegen-' dienstlopers in de gelegenheid te stellen aan deze themadag deel te nemen. Voor de pauze geeft drs. Tony Hak een inleiding, waarna de film Bruine Bonen: als Ontbijt wordt vertoond. Na de pauze is. er gelegenheid voor discussie. HAARLEM. Automobilisten moeten met ingang van 1981 rekening houden met een extra-bedrag aan te betalen mo torrijtuigenbelasting. De regering heeft onlangs een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgelegd, tot wijziging van de regeling inzake provinciale belastingen. Het gaat hierbij om de zogenoemde op centenheffing op de motorrijtuigenbelas ting. Het wetsontwerp voorziet in de mo gelijkheid dat de provincies zelf bepalen hoe hoog de extra-opcentenheffing zal zijn. Dat betekent dat het totaalbedrag aan motorrijtuigenbelasting voor een be paald type auto van provincie tot provin cie kan verschillen. Zo luidde giszermiddag de uitspraak van mr. J. Vrij in een kort geding, dat De Bron tegen Dirkson had aangespannen. Aanleiding voor het korte geding was een advertentie in het Witte Weekblad, dat in Nieuw-Vennep verschijnt, waarin Dirk son aankondigde de door een „collega” verspreide waardebonnen eveneens te zullen verzilveren. De Bron meende dat in dit geval duidelijk sprake was van oneer7 lijke concurrentie. Mr. Vrij concludeert in zijn overwegin gen, dat „Dirkson heeft geoogst, waar zij - niet heeft gezaaid”. Hij is van mening dat het bedrijf zonder tegenprestatie heeft geprofiteerd van een door De Bron bekos- tigde reclamecampagne en daardoor on rechtmatig heeft gehandeld. Overigens heeft mr. Vrij de op het laatste moment ingediende aanvullende eis van De Bron om Dirkson te verplichten de uitslag van het vonnis te publiceren afgewezen. De rechter was het eens met de raadsman, van Dirkson, dat hij te weinig tijd had om zich tegen de aanvullende eis te verweren. Een indirecte conclusie, die uit het bo venstaande resultaat kan worden getrok ken, is dat het voortbestaan van de kunst ijsbaan nu aan een zijden draad is komen te hangen. Dit in verband met de verzeke ringstechnische aspecten van je hele zaak. Een wazige nevel van onbekend heid hangt hierover heen. De kans zit er namelijk in, dat de gemeenten voor een deel zelf zullen moeten opdraaien voor nog te maken kosten, ook al keren de verzekeringsmaatschappijen de volle mep uit. IJMOND. In het kader van een themadag over vijfploegendienst, die wordt georganiseerd door de FNV-afdeling IJmond-Zuid, draait donderdag 11 oktober in het gebouw Velserduin in IJmuiden de film „Bruine Bonen als Ontbijt”. De themadag „Werken om te leven, Leven om te werken” bestaat verder uit een symposium over humanisering en verdeling van de arbeid. Stapel zei te denken aan de vestiging van jonge industriën met sterke groeimo gelijkheden, zoals elektronica, instru mentbouwers, optische industrie, en kan- toormachines, „Dit is precies de soort bedrijvigheid die de Nederlandse indu strie nodig heeft om zich te vernieuwen. Omdat dit soort apparatuur mëestal door de lucht wordt vervoerd, is het echter ook een luchtvaartgebonden industrie die juist in de buurt van een internationale luchthaven tot ontwikkeling kan komen.” ■x>»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7