Aantal vervulde vacatures nog niet bekend tl DURF duur j te i doen Provincie banenmarkt Banenmarkt in Alkmaar had geen banen voor WIJNFEEST IN HELMOND 52.50 Bemiddeling Ongehuwden Dringen 11 IJMOND DONDERDAG 4 1979 OKTOBER - Tel. 023- 24 12 66 (Van een onzer verslaggevers) 1 HAARLEM CASTRICUM HEEMSKERK IJMUIDEN zaterdag 20 oktober Canard Manon (wilde eend met bramensaus) OPSTAPPLAATSEN: „Nee, dan kan ik niet, dan is er een olieramp”. Het lijkt een enigszins absurdistisch telefoongesprek, opgepikt uit een 'toneelstuk van Ionesco, maar er is best kans dat een dergelijk gesprekje vandaag of morgen inderdaad wordt gevoerd tussen een ambtenaar van rijkswaterstaat en zijn vriendin. Op maandag 8 oktober begint namelijk een grote oefening, waarbij gedaan wordt alsof er een olieramp heeft plaatsgevonden voor de Noordhollandse kust. Bij de oefening „Olstran”, die drie dagen duurt, worden tal van rijks-, provinciale en gemeentelijke instanties ingeschakeld. Kaarten zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren: ^X^^OVERyEENfc^^ (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De banenmarkt die eind augustus in Haarlem werd gehouden en twaalfhonderd bezoekers trok, waarvan tweeduizend nieuwsgierigen, heeft voornamelijk een regionale en vooral lokale betekenis gehad. Van de bezoekers kwam 84 procent uit de districten van de gewestelijke arbeidsbureaus (GAB) Haarlem, Hoofddorp en IJmond. Het Noordzeekanaal vormde hierbij zelfs een opmerkelijke barrière, wat bleek uit het geringe aantal bezoekers in verhouding tot het inwonertal. Opvallend was ook dat de werklozen en schoolverla ters, die acuut om werk verlegen zaten, veel minder grote afstanden hadden afgelegd dan de mensen die van baan wilden veranderen. HAARLEM. „Jan, kunnen we maandagavond naar de film?” „even in m’n agenda kijken, Marie!” Dag T°chten 8 d I 1 ü- De banenmarkt werd op 23 augustus in de Kennemersporthal geopend door minister Albeda van Sociale Zaken (ADVERTENTIE) Provincie zet olieramp voor kust in scene pp Barteljorisstr 24-28 Burg.Moovstr.KI G.v. Assendelftstrla Lange Nieuwstr. 497 Op de vraag naar het huidige vaca- turebestand bij de provincie kunnen GS geen precies antwoord geven. Het is geen statische zaak, merken zij op. De soort vacatures wisselt van mo ment tot moment, er zijn steeds zowel intern als extern genoeg sol licitanten aanwezig. Een groot deel van de 2430 werklozen, waaronder elfhonderd vrouwen, werd naar hun mening geconfronteerd met te hoge eisen waardoor ze niet voor de geko zen baan in aanmerking kwamen. In hun nadeel was nog dat de werklozen naar verhouding een hoge leeftijd hadden en dus minder kans dan de jongere mensen die van baan wilden veranderen. De kri tieke grens bleek bij 45 jaar te liggen. Schoolvèrlaters, die vijftien procent van de bezoekers uitmaakten, klaagden even eens over het geringe aanbod van geschikt werk. Dat de banenmarkt nauwelijks een bo- ven-regionale betekenis had, was in sterke mate het gevolg van de wijze waarop er bekendheid aan was gegeven. Bijna veer tig procent van de bezoekers had er over gelezen in het Haarlems Dagblad, IJmui- der Courant, 5,6 procent in het Kennemer Dagblad en andere bladen in Noord-Hol- land. Bijna tien procent was aangespoord door landelijke dagbladen, 4,5 door de radio, 1,2 televisie, 6,8 advertentiebladen, van horen zeggen 11,4 procent, GAB 14,6 en affiches 3,4 procent. De bezoekers kwa men in belangrijke mate uit het versprei dingsgebied van Haarlems Dagblad en IJmuider Courant. Volgens Abbink is de regionale pers het publiciteitsorgaan bij uitstek geweest voor dit evenement, ter wijl de mond-tot-mondreclame en GAB- activiteiten grote invloed hebben gehad. Van de bezoekers vond 96 procent de banenmarkt een goed initiatief en ge slaagd experiment. De positieve waarde ring ging vergezeld van opbouwende kri tiek. Te weinig keuzemogelijkheden in banen 32%, onvoldoende vrouwenbanen 24%, te druk te rommelig 19%, te weinig persoonlijk contact 4% en geen banen voor boven de 45 jaar 4%. ner, respectievelijk 61% bij de mannen en 31,8 bij de vrouwen. Met een ramp weet je natuurlijk nooit precies hoe de ontwikkelingen zullen zijn. Bij deze ramp kan echter met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid worden gesteld, dat deze een zodanige omvang aanneemt, dat het provinciaal coördiantiecentrum in werking moet tre den. Daar is dan ook op gerekend in het provinciale noodplan. pelijk onderwijs. Mensen met beroepson derwijs mbo, hbo waren met 26 procent goed vertegenwoordigd op de markt. Toch sloot het aanbod van overwegend industriële banen (waarvoor de helft geen goede opleiding had) niet aan bij wat de mensen wilden en konden. In hoeverre het aanbod op de vraag aansloot, moet nog worden vastgesteld aan de hand van de werkgevers-enquête die op dit moment wordt gehouden. Daarin worden volgens Abbink ook de ondernemers betrokken die door de banenmarkt personeel zijn kwijtgeraakt. Zeestraat 18, Beverwijk Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Soendaplein (Haariem-Noord) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Califomiëplein (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60, Heemstede Opvallend was dat van iedere drie be zoekers er maar twee vóór de markt had den gesolliciteerd en dat één op de vier werklozen niet stond ingeschreven bij een arbeidsbureau. Van alle bezoekers had zich 44% bij een GAB laten registreren en dit impliceert volgens Abbink dat maar bij een deel van de sollicitaties wordt bemiddeld door het arbeidsbureau. Van de 44 procent heeft bovendien slechts de helft een of meer keren van de bemidde ling gebruik gemaakt. Deze week speciaal aanbevolen: WIJNADVIES: 1970 Chateau Rouget, Pomerol Bij aankoop van de kaarten geeft u op vanwaar u wilt vertrekken De vertrektijd en de gewenste opstapplaats worden op de kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken Beverwijk, voor de ingang van Station NS Umuiden, NZH-bushalte „Marktplein" voor het postkantoor Haarlem, Stationsplein perron K Haarlem, Schalkwijk, winkelcentrum t/o kantoor Haarlems Dagblad Het onderzoek maakte duidelijk, dat een belangrijk deel van de bezoekers op de banenmarkt niet de functie van hun keuze kon vinden, omdat vraag en aanbod ook hier en vooral in kwalitatieve zin niet op elkaar aansloten. Velen waren van mening dat het aanbod te „industrieel” gericht was en onvoldoende werk in de administratieve sfeer werd aangeboden. Veel vrouwen betitelden de Haarlemse banenmarkt als banenmarkt voor man nen. Het valt op dat veel meer mannelijke bezoekers van verderaf kwamen dan de vrouwen. Van alle belangstellenden was 42 procent nog geen 25 jaar, 5,5 procent boven de vijftig. De vrouwen waren ge middeld veel jonger. Van alle mensen die de sporthal bezochten was 57 procent niet gehuwd. Bijna 48 procent was kostwin- De rol van deelnemer aan de ba nenmarkt paste slechts bij het Pro vinciaal Ziekenhuis. Op het terrein van de arbeidsbemiddeling is aan het ministerie van Sociale Zaken en de daaronder ressorterende arbeidsbu reaus een specifieke en ook initiëren de taak toebedeeld, zeggen GS in antwoord op de vraag of de provincie niet wat meer enthousiasme had kun nen tonen voor de banenmarkt of zelfs daartoe niet zelf het initiatief had moeten nemen. De coördinatiecentrum heeft tot taak de bestrijding van de olieverontreiniging op de kust te coördineren. Het is onderge bracht in de Provinciale Commandopost BB Noord-Holland, op het terrein van provinciale waterstaat. Aan de oefening doen mee: de kustge- meenten. Rijkswaterstaat, Alarmcentrale Westzaan, Inspectie Volksgezondheid, Be scherming Bevolking, Rijkspolitie, Ge meentepolitie, Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, Provin ciaal Militair Commando, Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater en de provincie (waterstaat en griffie). Ook de ervaringen van de pers met de persvoorlichting tijdens de oefening wor den genoteerd. Er zijn aan de verslagge vers van de diverse kranten echter geen enveloppen verstrekt met instructies hoe ze de overheid zo effectief en hinderlijk mogelijk voor de voeten moeten lopen. In Zoverre benadert de oefening de werke lijkheid dus niet. Werklozen op banenmarkt met te hoge eisen geconfronteerd de lagere school opleidingen gevolgd, waarvan een kwart mavo en iets minder lager beroepsonderwijs. Vier procent had een universitaire opleiding gevolgd en (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie had niet genoeg banen aan te bieden, om de inneming van een stand op de banenmarkt van 23 augustus te kun nen rechtvaardigen. Daarom heeft de provincie, met uitzondering van het provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, niet aan de banenmarkt mee gedaan. Dit antwoorden GS op schriftelijke vragen van de PvdA- Statenleden Goedmakers, Hofman en Van der Tweel. Beverwijkse Courant: IJmuider Courant: Haarlems Dagblad bedoeling hadden werk te vinden blijkt uit het feit dat 65 procent van deze catego rie het eerste binnen was en volgens het rapport als het ware „stond te dringen om binnen te komen onder het motto wie het acht procent voorbereidend wetenschap- eerst komt het eerst maalt”. Dat de mensen zonder baan echt de Kaarten zijn tevens verkrijgbaar bij: Reisbureau NZH-Cebuto, Stationsplein perron D Reisbureau Kerkman. Grote Krocht 20, Zandvoort Fa. v. Staveren, Rijksstraatweg 103, Bennebroek Het „verhaal” van de oefening is een voudig: Op 8 oktober vindt een aanvaring plaats op de Noordzee. Uit een tanker vloeit olie. Rijkswaterstaat neemt ener giek de bestrijding ter hand. Maar al gauw blijkt de ramp van een dusdanige om vang, dat waterstaat het niet aan kan. Er kan niet worden voorkomen, dat op 9 oktober grote hoeveelheden olie aanspoe len op de Noordhollandse stranden. De oefening moet uitwijzen of in deze situatie het provinciale noodplan voor de veront reiniging van de kust door olie en de gemeentelijke plannen op dat gebied goed functioneren. Met de oefening „Olstran” wil men pro beren de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen. Communicatielijnen zullen werkelijk tot stand worden gebracht en op hun bruikbaarheid beproefd. Alle deel nemende instanties hebben van provinci ale waterstaat van te voren enveloppen gekregen, die op een aangegeven tijdstip moeten worden geopend. In de envelop pen zitten gegevens over de situatie van dat moment. Aan de hand van die gege vens moeten de betrokken instanties be palen wat hun te doen staat. Een pro bleem dat de situatie extra bemoeilijkt is het gegeven, dat de ramp geacht wordt te hebben plaatsgevonden op een zomerse dag in augustus, met volle stranden. De deelnemers moeten dus in hun fantasie een paar maanden terug in het jaar. v De verwach ting was dat vooral ook werklozen van grote afstand naar Haarlem zouden ko men, maar dit blijkt niet het geval te zijn geweest. Alleen uit het gebied Amsterdam was het aantal in verhouding groot (acht procent). Opvallend was dat uit de IJ- mond 32 procent schoolverlaters kwamen en uit Hoofddorp maar vier procent. Ge concludeerd wordt dat de groep waarbij' de urgentie om aan een baan te komen het grootst is (de werklozen) niet bereid was een grotere afstand af te leggen. Bijna 94 procent van de mensen had na 's Middags rijden we naar Helmond waar u vanaf 16.00 uur kunt genieten van een uitgebreid diner. Daarna brengen we een bezoek aan de Helmondse Muziekbal met zijn indrukwekkende draaiorgels. Het hoogtepunt van deze tocht is een grandioos wijnfeest van 19.00 tot 23.00 uur met muzikale begeleiding van een Beierse kapel. Bij de prijs zijn vervoer per bus, diner, entree en een fles wijn inbegrepen. Thuiskomst ca. 01.00 uur. (A DVERTENTIE) mode Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde resultaten en evaluatie van de enquête die door de Kamer van Koophandel en leerlingen van het Ondernemerscollege Kennemerland is gehouden. Pas over veertien dagen zal het volgens drs. J. Abbink, onderzoeker bij de Kamer, mo gelijk zijn enig inzicht te geven in het aantal arbeidsovereenkomsten dat is af gesloten na de banenmarkt. De meningen van de bezoekers bevestigen overigens wel de indruk dat er tussen vraag en aanbod duidelijk fricties bestonden. Be zoekers zochten werk dat er vaak niet was en de ondernemers boden banen (4000) aan waarvoor onvoldoende belang stellenden kwamen. Vooral de vrouwen, die maar liefst 45 procent van de bezoe kers uitmaakten, klaagden over het ont breken van „vrouwenbanen”, vooral part-time functies. ALKMAAR. In het cultureel cen trum de Vest in Alkmaar zal de commissa ris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, op 31 oktober een banen markt openen, van de 3000 banen die de banenmarkt in de Kaasstad biedt, neemt een viertal deelnemers er alleen al 1900 voor hun rekening. Zo kan Hoogovens 850 nieuwe personeelsleden gebruiken, de re gionale bouwsector 350, de Koninklijke Marine (geconcentreerd in Den Helder) 250 en de Koninklijke Landmacht 450. Het aantal vacatures bij de overige deelne mers varieert van 8 tot 135. De belangstelling van de kant van het bedrijfsleven voor de banenmarkt in Alk maar leek zo groot, dat enkele aanvragen moesten worden afgewezen. De organisa toren willen op 31 oktober een onderzoek instellen naar de waardering voor de markt. Hiervoor zullen de bezoekers steekproefsgewijs worden geënquêteerd, terwijl ook de deelnemers naar hun erva ringen en oordeel zal worden gevraagd. Vijftig procent had werk, maar zocht een andere baan, 1,3 procent had een WAO-, AAW- of andere uitkering, 9 pro cent was nog niet eerder op de arbeids markt geweest, 25 procent was zonder werk gekomen en vijftien procent had de school verlaten. De vrouwelijke school verlaters waren met acht procent in de meerderheid en ook de groep die nog niet eerder had gewerkt (meestal gehuwde vrouwen die na jarenlange gedwongen afwezigheid (kinderen) /op de arbeids markt weer wilden werken. Brandweeroefening. Dinsdagavond oefende de Beverwijkse brandweer in het voormalige hotel „Paasdal” in Wijk aan Zee. De oefening in het voor de sloop bestemde pand werd omstreeks 21.00 uur beëindigd. Enkele uren later, woensdag morgen om 4.00 uur, rukte zij echter na een melding weer naar „Paasdal” uit waar men het voor de oefening gebruikte pand wederom had aangestoken. Met be hulp van 24 in allerijl opgeroepen brand weerlieden kon na ruim een half uur het sein brand meester gegeven worden. Deze tweed japon uit de najaarskol- lektie volgt de nieuwste mode trend. Hij is ge plooid vanuit de hals en maakt het silhouet strak.Daar door kleedt hij u jeugdig en vlot. Ele gant afgewerkt met een suède ceintuur. Deze chique japon voor niet meer dan f. 179,—. Durf duur te doen: het kan!

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11