Behoefte aan Ouders en beroepskrachten vestigen aandacht op noodsituatie Jargon CPN 2 n Duurder Liefde Nostalgie CPN 1 kinderopvang zal nog veel groter worden •V' 1/ Beter thuis” Minimaal Basisvoorziening DONDERDAG 4 OKTOBER in »r y 1 1979 En de Nieuwe Pedagoog strijkt de plooitjes glad, want hoe luidt zijn tekst aan de vooravond van de jaren tachtig? „De vrouw kan maar beter thuis zitten ver 1 onder redactie van Theo van der Kaaij •De politie-agenten fronsten hun wenkbrauwen bij het passeren van de stoet ouders, kinderen en peuterleidsters, demonstrerend voor meer opvangmogelijkheden voor babies, peuters en kleuters in Amsterdam. Hun opmerking was erg ontmoedigend, maar wel tekenend voor de heersende men taliteit: „Kinderopvang? Moeder zit toch thuis?” AMSTERDAM Wie een kind wil, moet het nu al aanmelden voor de crèche uizen belo- De bestaande verhoudingen zijn de laat ste jaren erg scheef getrokken in de hoofdstad. De groep aUeenstaande ouders is bijzonder sterk gegroeid en steeds meer buitenlandse arbeiders slagen erin hun gezin uit het thuisland over te laten ko men. Voor beide groeperingen geldt, dat er buitenshuis werk gevonden moet wor den om de eenvoudige reden dat er brood op de plank moet zijn. Voor het gezin dat om wat voor reden dan ook één ouder heeft moet er een bron van inkomsten zijn wanneer bijstand, uitkering of alimenta tie tekort schieten. Voor het buitenlandse gezin is het werken van beide ouders meestal noodzakelijk vanwege het lage loon van de man. Vader werkt en moeder zorgt thuis voor de kinderen. Deze traditionele karakteris tiek van het gezin gaat niet-meer op voor een grote stad als Amsterdam. De gebrek kige mogelijkheden van kinderopvang zijn fnuikend voor oüders in het hele land, in de hoofdstad echter zijn vorige week enkele honderden ouders en kinderen de straat op gegaan om bij het gemeentebe stuur te pleiten voor meer peuterspeelza len, kinderdagverblijven en crèches. Het stedelijk initiatiefcomité luidde hiermee een week van actie in, want het moet maar eens duidelijk naar buiten blijken, dat de Amsterdamse moeder helemaal niet thuis zit. Een peuterspeelzaal in de Amsterdamse Pijp. Op deze plaatsen blijkt dat veel Amsterdamse moeders het zich niet eens kunnen veroorloven om thuis te zitten. (foto Lex van Rossen) Amsterdam heeft 32 kinderdagverblij ven voor de leeftijd van zes weken tot zes jaar. Ze zijn zo’n acht tot tien uur per dag geopend en speciaal bedoeld voor ouders die aan hun werk een dagtaak hebben. Als alle kinderen die op de wachtlijst staan gelopen, wat weer tot gemor bij de scho len in de stad heeft geleid. De geschorste ambtenaar Kranenburg mag niet meer in zijn functie terugko men, zo hebben B. en W. tevens besloten. Onderzoek heeft aangetoond dat de in het voorjaar uitgebrachte beschuldigin gen terecht zijn, maar Kranenburg zal hier niet disciplinair voor worden ge straft. Met hem zal worden gezocht naar een andere functie in het gemeentelijk apparaat. Openbaar vervoer in Amsterdam is per 1 oktober een stuk duurder gewor den. De eerste aanslag van een taxi is van 1,80 naar 2,- gegaan, inclusief de eerste 125 meter. Het stadstarief is een dubbeltje per kilometer hoger gewor den: ƒ1,55. Het gemeentebestuur heeft een plaats krijgen moeten er nog twintig kinderdagverblijven bij komen. De brochure geeft Veel informatie over stadsvernieuwing in het algemeen, de wettelijke instrumenten, de financië le regelingen en, meer toegespitst naar de situatie in Amsterdam, de buurten waar het om gaat, de organisatie in projectgroepen en het beleid van B. en W. De helft van het boekje bestaat uit een alfabetische begrippenlijst. Het is gratis verkrijgbaar bij Bureau Voorlich ting op het stadhuis. sen de middag eten en kunnen ook na vier uur op school blijven. Zelfs tijdens vakan ties en onverwachte vrije dagen kunnen zij op school terecht, in Amsterdam op zeven plaatsen. Nieuw voor Nederland is de totaalcrè- che, waarvan de hoofdstad er vier telt. Kinderen kunnen hier in principe dag en nacht terecht. Ouders moeten voor deze soort van kinderopvang, die ook onder een volledig andere subsidieregeling valt, een sociale indicatie krijgen van GG en GD of instelling voor maatschappelijk werk. l. i met 1014 ouw- zen Moeders die al wat langer meedraaien in het arbeidsprocés herinneren zich de bloeiende economie van de jaren zestig. Natuurlijk moeten vader en moeder kun nen werken, dat is toch veel natuurlijker, zo had ieder de mond vol. Bedrijven gin gen zelfs over tot het inrichten van eigen crèches. Vandaag de dag in het tijdperk van economische malaise zijn het de vrou wen die het eerst hun posten moeten inle veren. De werkeloze man eist zijn plaats op. ?k- ?r- Leeuwenburgh moest maar weg, wat vorige week door de CPN-fractie als eis op tafel werd gelegd bij burgemeester Polak en de fractievoorzitters van de raad. De eis werd niet ingewilligd, om dat de PvdA als grootste coalitiepartner al direct zei dit onaanvaardbaar te vin den. De kans was nu levensgroot dat er een breuk in het programcollege zou kunnen ontstaan. Wanneer de CPN bij haar eis zou blijven, zou Van der Velde best met zijn portefeuille kunnen gaan zwaaien. Dat heeft hij niet gedaan. De CPN liet de eis vallen en ging akkoord met voorstellen van de rest van het colle ge om directeur Leeuwenbergh verster king op zijn afdeling te geven en zo uit de problemen te komen. Door het vertrek van verschillende ambtenaren is het werk op het stadhuis danig in de soep Buitenschoolse opvang is bedoeld voor lagere schoolkinderen waarvan de ouders moeten werken. De kinderen kunnen ruimvoor schooltijd komen, blijven tus- Buiten deze twee groeperingen zijn er nog duizenden ouders in de stad die dol graag allebei werken, omdat het voor ie ders gemoedsrust het beste is, het maat schappelijke blikveld verruimt of door pure financiële noodzaak. In al die geval len is opvang van de kinderen een eerste vereiste. Een bron van ellende tevens, want er is bij lange na niet voldoende opvang. Er zijn peuterspeelzalen met wachtlijsten van een tot anderhalf jaar. Wie zijn baby opgeeft voor een plaats in een kinderdagverblijf kan beter gelijk naar een peuterspeelzaal gaan om straks van een plaatsje verzekerd te zijn. Er zijn zelfs ouders die een kind komen opgeven dat nog niet eens verwekt is. Liefde voor een stad kan heel ver gaan. De liefde voor Amsterdam kan zelfs in de banen geleid worden van een heuse cursus over de stad. De vereniging voor Heemkennis „Ons Amsterdam” or ganiseert op twaalf donderdagen lessen over geschiedenis, architectuur, stad splattegronden, geveldetails, zingende torens en beelden van de hoofdstad. De cursus begint donderdag 11 oktober en duurt tot 17 april volgend jaar. De lessen zijn gratis, er hoeft alleen voor vijf gul den te worden ingeschreven. De plaats is steeds de aula van het Vossiusgymnasi- um, Messchaertstraat 1, aanvang 20 uur, einde 22 uur. Vooraf aanmelden is niet noodzakelijk. Uitsluitend voor degenen die de eerste cursus hebben gevolgd start op 1 november zelfs een vervolg cursus van drie lesen. Leve de nostalgie. Deze maand zal het mogelijk zijn tegen het vooroorlogse ta rief van tien cent een ritje te maken met tramlijn 24 van het Centraal Station naar het Stadionplein. De lijn bestaat op 17 oktober vijftig jaar en het Gemeente vervoerbedrijf wil dit jubileum niet on opgemerkt voorbij laten gaan. De win keliersvereniging Ferdinand Bolstraat- Ceintuurbaan luidt op deze dag een feestweek in. Met een tramstel uit de dertiger jaren kunnen op zaterdag 20 oktober goedkope ritjes gemaakt wor den op het trajekt dat een halve eeuw lang ongewijzigd is gebleven. Jarenlang liep de route bij de Beethovenstraat en de Stadionweg door weilanden. Een en kele motorwagen was in die tijd meer dan voldoende. Alleen bij belangrijke evenementen in het Olympisch Stadion, dat in 1928 geopend werd, was een bij wagen noodzakelijk. Een groot aantal winkeliers in Ferdinand Bolstraat en Ceintuurbaan werkt mee aan een etala gewedstrijd, waarbij het publiek van archieffoto’s moet raden om welk jaar, welk stadsdeel en welke tram het gaat. k tot deze tarief stijging van 6,5 percent 3 besloten na overleg met het Centraal Bureau voor Taxi’s. De overige tarieven M blijven ongewijzigd, zoals het buitenta- rief: 1,90 per kilometer als de passagier niet retour gaat en 0,95 per kilometer t als de passagier wel mee terug gaat. Het jJ nachttarief is gelijk aan het duurste bui- II tentarief (van middernacht tot zes uur in H de ochtend). Ook bus en tram zijn duurder gewor den. Voor een, twee of drie zones kosten d'e kaartjes nu 1,15, |,35 of 1,60. Een dagkaart kost vier gulden. Een 4-ritten- kaart voor een zone blijft 3,-, voor twee en drie zones voortaan 3,80 en 4,60. Nieuw is dat de drie zone-kaartjes geldig zijn op de trein tussen de stations Sloter- dijk, CS, Muiderpoort, Amstel en Bijl mer. Ook de weekabonnementen zijn met enkele kwartjes omhoog gegaan. „Wat de overheid doet om verbetering te krijgen in de situatie is minimaal”, zegt Liesbeth Lameris. „Wij constateren dat de behoefte aan kinderopvang waanzinnig groot is. Toch blijft de financiële stop op peuterspeelzalen bestaan en moeten peu- terleidsters werkloos blijven. Positief is dat de gemeente Amsterdam in de pas verschenen emancipatienota heeft ge zegd: doe meer aan kinderopvang, ook voor het eigen personeel”. Wat het ministerie van CRM, waar het meeste geld vandaan moet komen, wel heeft gedaan is de begroting verruimen met een paan miljoen gulden voor de oprichting van twintig nieuwe kinderdag verblijven verspreid over het hele land. Helaas nauwelijks reden om te juichen want tegelijkertijd kwam de aankondi ging dat de financiële bijdrage van de ouders voor het kinderdagverblijf ver hoogd wordt. De óudèrs zelf hebben tegen deze maatregel inmiddels actie onder nomen. Het stedelijk initiatiefcomité consta teert dat er ook een grote verborgen be hoefte is aan kinderopvang. Veel vrouwen willen werken maar kunnen niet omdat er geen werk is. Veel beroepen zijn vanwege de werktijden niet te combineren met het hebben van kinderen. Dit geldt ook voor alleenstaande vaders die weinig flexibel werk hebben om een of meer kinderen te kunnen opvoeden. En dan is er ook nog een mentaliteit of maatschappijvisie vol gens welke een ouder het kind niet naar een opvangcentrum moet sturen.- Ouders die dit in hun hart wel graag willen, laten zich hierdoor af schrikken („wat zullen de buren ervan zeggen”). Volgens het initiatiefcomité groeit de behoefte aan kinderopvang veel sneller dan de CRM-onderzoekers ooit in hun prognoses hebben voorspeld. Zeker in Amsterdam waar relatief meer één-ou- dergezinnen en buitenlandse gezinnen wonen dan in andere plaatsen. Ook het aantal vrouwen dat in staat is buitenshuis te werken of tweede kans-onderwijs volgt is gemiddeld hoger. Toch blijft er een belemmering als een schaduw op de ach tergrond: de heersende opvatting dat de verzorging van het kind uitsluitend taak en verantwoordelijkheid van de moeder is. Een kind op de crèche is mooi, maar hoeveel mensen denken nog stiekem: „ontaard moederschap”? De Amsterdamse CPN-fractie is er niet in geslaagd het program-akkoord een beentje te lichten. De partij had dit geprobeerd ter afsluiting van de „onderwijsaffaire” die al jaren in de stad en op het gemeentehuis speelt. De CPN stelde de uiterst ongebruikelijke eis: het hoofd van de directeur van de afdeling onderwijs, Leeuwenburgh, om dat hij niet in staat zou zijn leiding te geven aan zijn personeel. Dit voorjaar werd onderdirecteur Kranenburg door B. en W. geschorst, nadat gemeentelijke accountants aan het licht hadden ge bracht dat deze man al jaren voor mil joenen guldens op eigen houtje bouwop drachten verstrekte waar B. en W. niets vanaf wisten. Kranenburg werd op non- actief gesteld, maar bleef zich deson danks met zijn afdeling bemoeien. De accountants spraken intussen al in ter men van „wanbeheer” bij de bouwafde- ling. De verantwoordelijke wethouder Van der Velde (CPN) werd door de gemeen teraad enige malen ter verantwoording geroepen, want het was een publiek ge heim dat hij de al te voortvarende amb tenaar de afgelopen jaren stevig ge steund had. Van der Velde beloofde be terschap, en zei orde op zaken te zullen stellen in zijn onderwijsportefeuille. Daar merkte de gemeenteraad niet veel van, zij het dat de ene na de andere onderdirecteur, de situatie meer dan zat, ontslag nam. Het hoofd Leeuwenburgh, nog altijd op zijn post, werd nu mikpunt van een CPN-hetze vooral gevoerd in het partijdagblad De Waarheid. w „In mei ’78 hebben werkers in kinder dagverblijven en actieve moeders de kop pen bij elkaar gestoken, omdat de nood ontstellend groot werd”, zegt Liesbeth La meris van het stedelijk initiatiefcomté. „Het was toen al duidelijk dat de wacht lijsten steeds groter werden voor alle soorten van kinderopvang. Wij leggen er de nadruk op dat het probleem van kinderopvang een maatschappelijk pro bleem is en niet van ouders individueel. Kinderopvang moet vandaag de dag een logische zaak zijn, een basisvoorziening, net als de kleuterschool”. „Woningdifferentiatie, Vlekkenplan, Rehabilitatie, Tachtigpercentsregeling, Liberalisatie, Objectsubsidie, Huurquo- te, Erfdienstbaarheid, Canon, Beschutte sfeer, Artikel 19-procedure.” Wie te ma ken krijgt met stadsvernieuwing, krijgt onherroepelijk te maken met boven staand vakjargon. De gemeente Amster dam is er achter gekomen dat de groep mensen die niet met stadsvernieuwing te maken krijgt steeds kleiner wordt. En omdat de meeste buurten voor hun ver nieuwing een lange adem nódig hebben, komt de gemeente de bewoners op een geheel andere wijze tegemoet. Er is een brochure samengesteld Stadsvernieu wing in Amsterdam”, met als ondertitel „een opzoekboek voor moeilijke woor den, begrippen, regelingen, voorschrif ten en kreten”. Amsterdams wethouder voor stadsvernieuwing Jan Schaefer spreekt in een voorwoord de hoop uit dat via dit boekje bewoners en stadsver nieuwers gemakkelijker met elkaar kun nen praten en van elkaar beier weten waar de ander het over heeft. 1 •fr Wethouder van der Velde (CPN) werk in de soep. Er zijn tekorten bij alle soorten kinder- opvang in Amsterdam. Peuterspeelzalen, de eenvoudigste vorm van opvang voor de leeftijd van twee tot vier jaar, zijn er nog lang niet genoeg. Meestal zijn ze te vinden onder de koepel van een buurthuis en draaien de ouders van de kinderen een of meer ochtenden met de activiteiten mee. Vaak kan een peuterspeelzaal niet starten omdat er geen geld is voor de betaling van een noodzakelijke beroepskracht. In Am sterdam Noord kan om deze reden een gloednieuwe en kant en klare peuterspeel zaal niet geopend worden. In heel Nederland bestaat een groot tekort aan kinderopvang. Vooral kinderdagverblijven zijn gedwongen lange wachtlijsten te hanteren. In de grote steden is de situatie het minst rooskleu rig. Dit meldt de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland in een onlangs verschenen rapport. Ook peuterspeelzalen moeten lange wachtlijsten hanteren. Ze ven percent van het aantal ingeschreven kinderen komt niet eens voor een plaats in aanmerking. De WKN voorziet dat de behoefte aan kindercentra in de nabije toekomst alleen nog maar zal toenemen. Daarvoor verantwoordelijk zijn verschijnselen als gezinsverdunning, het toenemen van het aantal één-oudergezin- nen, de groeiende behoefte aan ontplooiing bij vrouwen en de gezinshereniging van buitenlandse werknemers. Het recente plan in regeringskringen om de duur van de alimentatie te beperken zal ook tot gevolg hebben dat er meer voorzieningen voor kinde ropvang moeten komen. Ook financieel gezien verkeren de kin dercentra in Nederland in een slechte en ondergewaardeerde situatie. De WKN pleit voor verruiming en uitbreiding van de subsidieregeling op korte termijn. In Amsterdam is een actieweek van start gegaan om van het gemeentebestuur gedaan te krijgen dat kinderopvang geaccep teerd wordt als algemene basisvoorziening. De eisen zijn con creet: elke buurt moet kunnen beschikken over een voldoende aantal kinderdagverblijven en peuterzalen, er mogen geen finan ciële drempels zijn, openings- en sluitingstijden moeten gunstig zijn en beroepskrachten moeten borg staan voor kwalitatief goede opvang. De actieweek krijgt een hoogtepunt op zaterdag 6 oktober. In de Melkweg, Lijnbaansgracht 234, zal een politiek forum van verant woordelijke ministers en wethouders aan de tand gevoeld worden over hun beleid inzake kinderopvang. Er zal een zwart-witboek gepresenteerd worden vol goede en slechte ervaringen van ou ders, kinderen en beroepskrachten uit kinderdagverblijven, peu terspeelzalen, buitenschoolse opvang en totaalcrèches. Films, cabaret en clowns moeten de dag aantrekkelijk maken voor ouders mèt hun kinderen. j V 1 k i 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13