Anders dan anders bij Max Heymans gehandicapte kind op voor het publiek geopend. Kurhaus te Scheveningen het derde Nederlandse casino Bekroond schrijfster zet boekenreeks voor Op 5 oktober om 14.00 uur wordt in het RK modejournaal Een prenten-voelboek voor blinde kleuters 15 DONDERDAG 4 OKTOBER Kiideitoekenweek Buchmesse de Boekenweek voer de Jeugd 3t/ml3cktoberl979 door Roelie Meyer Goed af Casino Scheveningen Casino Valkenburg Casino Zandvoort 14 VARIA 19 7 9 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST SERIE C: EEN KORTE BOEIENDE SERIE ROND PIANOCONCERTEN VOOR DE LINKER HAND COUTURIER MAX Hey mans is altijd een man geweest die, althans op zijn vakgebied, mooie tradities in ere hield. Een reisensemble met zwierige cape, een perfect mantelkos- tuum, de roklengte ruim een handbreedte onder de knie, dat waren immer karakteristieke onderdelen van zijn collecties. Die outfits waren een begrip. Minder plezierige tradities zijn er echter ook. Weinig correct tegenover zijn gasten, die hij voor zijn shows toch zo zeer van node heeft, zijn steeds de ongeveer drie kwartier duren de wachttijden alvorens de presentaties beginnen. Ook voor Heymans, dacht ik, zal zeker in deze tijd de alom be kende slogan „Time is money” opgeld doen. En wat dacht u van de onuitroeibare gewoonte die irritante reclamejongens te laten opdraven, die het als hun levenstaak zien met de aan steker in de aanslag je een sigaret aan te bieden om er zo snel mogelijk de brand in te steken. Publikatie van de Nationale Stichting Casinospelen. 3SS iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin bibliotheek 'W.v' lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (ADVERTENTIES) )ems- 3 Speelzalen, 24 Roulette- en Blackjack tafels, een elegant restaurant en een bar met zeezicht. 300 Medewerkers, waaronder een internationaal getrainde staf van 200 Nederlandse en buitenlandse croupiers, heten u van harte welkom. Elke dag open van 2 uur ’s middags tot 2 uur ’s nachts. iskerk telling Jende n be- idisch arceel 1979, ureau ige. telijke wor- ijstel- Haag Vandaag” kwam een beeld schoon pak met cape voor het voet licht. De plooirok van het pak, die middenvoor met zo min mogelijk kno pen was doorgeknoopt, gaf een „ruim uizicht” in de achtergronden van het vrouwelijk schoon. Dit „Haagse” mo- jr Deux-pièces met cape, waarvan het in terieur gelijk is aan het materiaal van het pakje, eveneens uit de couturecollectie van Max Heymans. Serie C: 3 vrijdegavondconcerten op 19 okt., 21 dec., 22 febr. Abonnement 3 concerten 24,- (e.i.) EEN BIJZONDERE SERIE DIE U NIET MAG MISSEN! Virginia, die haar halve leven in Den- nemarken heeft gewoond, voelt zich zeer internationaal. Ze zegt: „Het is een goe de ervaring om in verschillende culturen te hebben gewerkt”. Op het ogenblik heeft zij een kleine gespecialiseerde uit geverij in Kopenhagen en ze is literair agent van kinderboeken. Gedacht wordt ook aan eenvoudige boeken voor autistisch of geestelijk ach tergebleven kinderen die zo leren hoe ze met een telefoon moeten omgaan en hoe ze eten kunnen koken. DAT WAS DAN OOK HET enige gewuif bij deze gelegenheid, want zelfs bij het afscheid stond Max niet op zijn trouwe plaatsje op de trap, even wui vend of een handje drukkend, dan wel om een compliment in ontvangst te nemen. Echt, het was anders dan an ders, zonder hiervoor een verklaring te kunnen geven. Jammer van dat kleine stukje modetraditie, dat naar ik hoop het volgend seizoen weer ten goede gekeerd zal zijn. JAN WIJN met 3 linkerhand concerten Kassa van twt Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13, Haarlem. Geopend van maandag t/m zaterdag van 10-15 uur, telefonisch 320994 van 12-15 uur. door Bé ter Maat Virginia Allen Jensen: „Er is een groot aanbod van kinderboeken, maar op het gebied van gehandicapten bestaat er bij na niets. Meestal maken onderwijzers op scholen voor slechtzienden of doven zelf lesmateriaal. Dat blijft vaak in een expe rimentaal stadium en er zijn maar enke le exemplaren beschikbaar. Ik ben jaren geleden door de Frankfurter Buchmesse uitgenodigd om een internationale ten toonstelling in te richten van boeken voor gehandicapten. Er was niet veel te vinden. Een paar boeken voor doven en een paar voor blinden. Maar bij de uitge vers bleek veel belangstelling te bestaan. Vijf jaar geleden heb ik acht Europese uitgevers van kinderboeken, waaronder Ploegsma in Amsterdam, gevraagd om samen een prentenboek voor blinde kleuters tot stand te brengen. Er hebben ontzettend veel mensen aan meege werkt. Het was ook belangrijk dat uitge- de doorzichtige tint van dit edele vocht. Voor de avond werd er wat gespeeld met satijn en kant met hier en daar wat geglitter en soms een garnering van wuivende struisveren. Het prentenboek is bestemd voor blin de en slechtziende kinderen vanaf drie jaar die nog geen braille hebben geleerd. Er staat een eenvoudige tekst in die kan worden voorgelezen terwijl het kind de afbeeldingen met de vingers aftast. De voelbare plaatjes geven informatie over dingen die ruig zijn of glad, klein of rond, driehoekig, groot of lang. Voor ziende kinderen heeft dit kleur rijke prentenboek drie dimensies. Ze kunnen het lezen, bekijken en voelen. In de praktijk is gebleken dat ook kinderen die emotioneel en verstandelijk zijn ach ter gebleven worden geboeid door dit boek. Virginia Allen Jensen zegt: „Een jaar of vijf geleden is het idee ontstaan. We waren met een paar mensen bezig een echt voelboek te ontwerpen, maar de moeilijkheid was dat het veel te dik zou worden omdat we materialen gebruik ten die op de pagina’s werden aange bracht. In dat stadium dachten we nog aan fluweel en dat soort zaken. Dat was verre van ideaal omdat het kon loslaten. Kinderen konden het ook in hun mond stoppen. Kortom, we hebben daar vrese lijk op gepuzzeld. Een Deense drukkerij heeft toen een procédé Uitgevonden dat uniek is. De illustraties zijn op een speci ale papiersoort gedrukt dat bestand is tegen hoge temperaturen. Het papier wordt in een oven verhit waardoor de speciaal ontworpen drukinkt rijst Je zou kunnen zeggen dat het een gebakken boek is”. Virginia Allen Jensen is in Amerika geboren. Ze studeerde aan de universi- teit van Minnesota, deed sociaal werk en was onderwijzeres in Californië en Ko penhagen. Ze trouwde met een Deense collega en kreeg drie dochters binnen vier jaar. „In die periode bleef ik thuis want ik kon het gezin met geen mogelijk heid combineren met een baan. Toen kwamen de kinderboeken die ik ’s a- vonds begon te schrijven. Ik vertaalde ook als free-lancer. Nu zijn mijn doch ters bijna volwassen. De ene is vroed vrouw, een tweede graficus en een derde studeert nog”. Ook in Denemarken blijken ouders over het algemeen niet te weten wat hun kinderen lezen. Volgens Virginia Allen Jensen zijn ze niet echt geïnteresseerd. „Kinderboeken schrijven is erg moeilijk. Er zijn veel meer beperkingen, dan in de volwassen literatuur. Er zijn niet zoveel goede kinderboeken naar mijn mehing”. Na deze bijzondere uitgave van het prenten-voelboek wordt de kleine firma overstelpt met brieven. „Veel mensen uit de praktijk sturen ons ideeën en vragen of wij die kunnen uitwerken. Wij willen een speciale bibliotheek voor gehandi capten opzetten. Het kost veel en veel vindingrijkheid, maar ik denl? dat je dergelijke boeken ook meer functies kunt meegeven. Naast de gedrukte tekst zou je bijvoorbeeld ook brailleschrift kunnen inponsen voor oudere kin deren”. „l'Heure de la Collec tion" uit de couturecollectie voor de herfst en winter van Max Heymans werd een soepele leren robe-manteau met bijpassende zijden blouse en een fraaie vosse- hoed. Meer over kinderboeken kunt u aan staande zaterdag lezen in onze wee- keindbijlage Erbij. Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek besteden we daarin op twee pagina’s aandacht aan de volgende onderwerpen: boekhandel op school catalogus voor kinderen herdrukte „ouwetjes” bekroonde boeken. Voorts vindt u op die pagina’s een interview met griffelwinnaar Dolf Ver- roen en vraaggesprekjes met kinderen over hun favoriete boeken. «- Deze lange rok met kort bovenstukje en bijpassend jasje werd uitgevoerd in wit te zijde met dessins van goud- en zilverdraad. (Cou turecollectie Heymans). •fo De Deense schrijfster Allen Jensen toont op deze foto haar kinderboek ,,Wat is dat?", waarvoor zij de Boekensleutel 1979 zal ontvangen. Het boek werd speciaal vervaardigd voor blinde en slechtziende kinderen, die nog geen braille kunnen lezen. ,,Wat is dat?" is een voorleesboek, waarbij het blinde kind de afbeeldingen tastend kan af lezen". AMSTERDAM. „Door dit boek leerde ik meer van het zien dan ik ooit wist. Ik begreep beter welke informatie je nodig hebt om te zien. Verschil lende figuren zijn veranderd toen we merkten dat ze niet óverkwamen bij blinde kinderen. Het boek heeft een lange geschiedenis achter de rug voor het in deze vorm kon uitkomen”. Schrijfster Virginia Allen Jensen spreekt met grote genegenheid over het prenten-voelboek „Wat is dat?”, dat vorig jaar in tien landen gelijktijdig verscheed en sindsdien diverse prijzen won. Nederland bekroont het vandaag' met de Boekensleutel, een nieuwe, prijs die bij hoge uitzondering wordt ioege- kend aan een kinder- of jeugdboek dat ongekende perspectieven opent voor de toekomst. In Duitsland is het boek on derscheiden met de Jugendbuchpreis en in Bologna kreeg het boek de Premio Critici in Erba. vers een financieel risico wilden nemen voor dit soort boeken". De kleine uitgeverij van Virginia Allen Jensen werkt met vier free lance schrijf vers en tekenaars. Boekillustratoren in Denemarken zijn sinds een jaar ook- georganiseerd in de Deense schrijvers vak bond en ze zijn sterk betrokken bïj het totstandkomen van boeken. Op de Deense kweekscholen vormt kinderliteratuur een vast onderdeel van het lesprogramma. Alle onderwijzers hebben nu een behoorlijke ondergrond op dit gebied en openbare scholen heb ben een eigen bilbiotheek. Een twintigtal pedagogische centra in Denemarken stuurt de schoolcomités regelmatig een overzicht van nieuwe publikaties en leerboeken. Met zachte spot zegt de Deens-Amerikaanse schrijfster: „Ook dat geeft soms problemen, maar we zijn eigenlijk zo goed af in vergelijking met landen waar helemaal geen kinderboe ken beschikbaar zijn”. WEL, IK STEEK VANDAAG dan ook maar eens, niet alleen de draak, doch evenzeer het hart onder de onge twijfeld modieuze riem van ons aller Max Heymans. „Max, lieve engel van me, (zo noemt hij trouwens iedereen sinds jaar en dag) breek toch zo spoe dig mogelijk met die slechte gewoon ten en herstel voor het volgende sei zoen onmiddellijk de vele goede. Dat zal mij in ieder geval oprecht verheu gen. Voorts miste ik dit keer helaas, ondanks de bijzonder fraaie stoffen en kleuren, de vele échte, onvervalste Heymans pakken, capes en mantels.' Jouw cliëntèle zal dat evenmin zijn ontgaan”. ALS DAN UITEINDELIJK het uur van de nieuwe herfst- en wintercollec tie slaat blijkt „l’Heure de la Collecti on” een soepel leren robe-manteau tê zijn in tobacco, zoals Max de kleur noemt, terwijl het voor mij eenvoudig weg okergeel is. Bijzonder mooi vond ik een velours pakje met een klein ruitje, waarvan de plooirok tot heup hoogte was ingestikt, terwijl het kortè jasje van een ceintuurtje en borstzak jes was voorzien. Een typische Hey mans creatie, hetgeen in niet mindere mate gold voor een donkerbruine ve lours mantel waarvan het interieur, evenals de japon met col, in een room kleurige bouclé jersey was uitgevoerd. MET DE AANKONDIGING „Den De pianist Jan Wijn is de centrale figuur in deze serie, waarvan de concerten door drie verschillende dirigenten zullen worden geleid. Jerzy Katlewicz opent met het Capriccio van onze jonge land genoot Tristan Keuris. Van Prokofieff is het daarop volgende vuurwerk voor de linkerhand, waarna de Sinfonia Sacra van de markante Poolse componist Pa- nufnik de avond besluit. Het tweede concert wordt gedirigeerd door André Vandemoot. Trekpleister is Ravels pia noconcert, voorafgegaan door drie ande re interessante werken, waaronder twee van Nederlanders: de Rhapsodie voor Orkest van Hans Osieck en de Tweede Symfonie van Rudolf Escher. Strawins ky’s balletmuziek Agon is hét derde werk. Het slotconcert onder leiding van Elya- kum Shapirra opent weer met muziek van een landgenoot, Louis Andriessen, wiens Losse Snaren symfonie wordt uit gevoerd. Jan Wijn is dan de pianist in Diversions on a theme of piano door Benjamin Britten. Het zwaartepunt van de avond ligt in de dramatische tiende symfonie van Dimitri Sjostakowitsj. del zal bij een deel van onze mannelij ke politici aan het Binnenhof zonder meer veel waardering kunnen oogsten, maar ik waag te betwijfelen of het ook in de Kamer zal bijdragen tot een nog grotere verheldering van inzichten bij de behandeling van allerlei ingewik kelde zaken. Voor het overige ziet men naast de fraaie bruintinten ook veel zwart en grijs in de herfst- en winter collectie van Max Heymans. HET COCKTAILUURTJE wordt door de couturier verlevendigd met bijzonder fraai gemodelleerde jurkjes, voorzien van een diep rugdecolleté en dunne schouderbandjes. „l’Heure de Champagne” betekent voor de liefheb ster een huidnauwe pailletten japon in •fr „Bols de Boulogne" noemde couturier Max Hey mans dit ensemble, be staande uit een tweed man tel tegen gevoerd met de zelfde fijne jersey waarvan de japon werd vervaardigd. De tweed is van Hallenstein en de jersey van René Véron.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15