ENQUÊTE CBS: STUDIE OVER NEDERLANDSE BOUWWERELD: Vooruitzichten Londen verbiedt VS toegenomen Kernreactoren toch bijgevuld VANDAAG DIERENDAG 5 Investeringen Nederland in Woningnood bij jongeren sterk gestegen gastarbeiders erg somber makreelvangst Overheid moet uitgaan van vrijheid consument „Beeld horeca eenzijdig” Besprekingen over vijftig procent A. Heijn tijdens ledenvergadering: Achterstand Braziliaans kernprogramma fel In Frankrijk WO 23 ECONOMIE DONDERDAG OKTOBER 4 19 7 9 Ie pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het lijkt niet aannemelijk dat de snelle omzetgroei van de Nederland se aannemingsmaatschappij- en van de laatste jaren kan worden gehandhaafd. Eerder o moet rekening worden gehou den met enkele jaren van con-, solidatie. Met name de kleine re bouwbedrijven lijken veel betere kaarten te hebben. II Goede kansen voor Pessimisme over kleinere bedrijven economie blijft I Hernieuwde acties tegen bio-industrie r sr Tekening: Jan Willem van Vugt. 83 20 67 82 95 00 00 51 Hier lijkt de basis te zijn herwonnen om de lokale dochters van de grote concerns partij te blijven geven. Voor de kleine baggerbedrijven zal vermoedelijk maar een minimum aan werk beschikbaar ko- men. Dit zijn enkele conclusies uit een studie van Bank Mees en Hope die geheel is gewijd aan de bouw. De conditie waarin de grootste Neder landse bouwconcerns in de startblokken voor de tachtiger jaren verschijnen wordt niet voor alle even optimaal genoemd. Op terwijl ze normaal gesproken liever bui ten op een erf zouden rondlopen om daar hun voedsel bij elkaar te scharrelen. De bodem van hun kooi helt schuin naar voren, zodat de eieren, waar het om gaat, op een lopende band terechtkomen. Door het gebrek aan beweging hebben de leg kippen veel last van verlammingen en botbreuken, terwijl hun veren afgesleten zijn, de vleugels soms geamputeerd moe ten worden en hun snavels afgebrand zijn. Er zijn twee lopende banden: de ene voert de eieren af, terwijl de andere het voedsel naar de kooien brengt Ook de mestvarkens zullen niet erg te vreden zijn met hun huidige situatie. Deze lopende spekfabrieken worden zonder enige beweging met zijn tienen in een hok met gladde wanden gehouden. De beton nen vloer is niet bedekt met stro en in feite zijn er maar twee zaken die de aandacht trekken: een ventiel m uit te drinken en »en trog. Tweemaal per dag kunnen deze dieren namelijk tien minuten eten, terwijl er de overige 24 uur helemaal niets ge- oeurt. vanaaar aat de beesten uit verve ling elkaar in de staart bijten,wat zij niet doen om elkaar pijn te doen, maar var- grond daarvan kan de ontwikkeling van deze concerns in de naaste toekomst wel eens minder parallel verlopen dan de laat ste jaren het geval was. De grotere aannemers (Ballast-Nedam, Hollandsche Beton, Bos Kalis en Volker Stevin), die in het verleden veel profijt trokken van grote orders uit het Midden oosten, hebben thans te maken met een opdrogen van deze bron, ofschoon nog enkele zeer grote werken in de pijplijn zitten. Door de toegenomen concurrentie worden bovendien de marges in dat ge bied krapper. Indien de aannemers hun sterk groeien de capaciteit en ervaring helemaal willen bijven benutten zal naar nieuwe gebieden uitgekeken moeten worden. Met name Noord- en Zuid-Amerika krijgen thans veel aandacht. Ook technisch gezien zijn er diverse ontwikkelingen zoals die ten behoeve van de zeemijnbouw, de thermi sche energie en het baggerplatform van Stevin, aldus de studie. Naar de mening van Bank Mees en Hope zal, waar interne groei de eerstko mende jaren minder waarschijnlijk lijkt, het keuzeprobleem van de toewijzing van de toch altijd nog schaarse financierings middelen vermoedelijk een heet hangijzer voor de bedrijfsleiding worden. Een foute keuze kan belangrijke financiële gevolgen hebben: technisch doordat een eenmaal Wat het consumptiebe- leid betreft merkt Heijn verder onder meer op, dat de importbeperkende maatregelen voor textiel problemen blijven opleve ren bij de bevoorrading, ook van artikelen die in ons eigen land niet voor een redelijke prijs kunnen worden gemaakt. lid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. In 1977 had Nederland 4,8 miljoen run deren, 8,3 miljoen varkens, 26,2 miljoen legkippen en 38,9 miljoen slachtkuikens, waarmee werd geproduceerd: 381.000 ton rund- en kalfsvlees, 964.000 ton varkens vlees, 340.000 ton kippevlees en 362.000 ton eieren. Deze resultaten zijn uitsluitend De ontwikkeling van de werkloosheid werd in mei wat minder ongunstig beoor deeld dan in januari: 59 percent was van haar relaties in gebruik zijnde beveili- gingssysternen. Captor ontwerpt en instal- leert elektronisch installaties voor brand-, inbraak- en procesbeveiliging. oo oo oo oog 20 00a t- als SCHEVENINGEN (ANP). De overheid moet blijven uitgaan van de vrijheid van de consument. In de sub jectief getinte gebieden tussen wat gunstig en ongunstig beoordeelde goederen zijn, zijn er al mensen, die graag wat invloed willen hebben op de bij hen toch al weinig populaire recla me: een tandenborstel- tje bij de Rang-snoepjes en niet meer mogen vra gen of de Bokma-borrel koud staat. RIO DE JANEIRO (AFP). De acht Braziliaanse atoomcentrales zullen pas in 1995 in bedrijf kunnen worden genomen, dus vijf jaar later dan in het oorspronke lijke programma was voorzien, zo heeft de minister van Mijnbouw en Energie, Cesar Cals, meegedeeld. Hij zei niet hoeveel het programma meer gaat kosten. Op het ogenblik is er ongeveer 15 miljard dollar aan uitgege ven. „Wij hopen met ingang van 1980 elk jaar twee nieuwe kerncentrales in gebruik te kunnen nemen”, aldus Cals. us- eo 0,00 5,50 9,50 0,20 1,20 5,10 3,50 1,10 2,00 5,00 2.00 5,50 3.60 1,50 2.50 1,00 ),50 >,60 3,40 r S en. (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 DEN HAAG (ANP). De Nederlandse rechtstreekse investeringen in de Ver enigde Staten zijn volgens gegevens van de Amerikaanse regering toegenomen van zeven miljard dollar in 1977 tot negen miljard dollar vorig jaar. Nederland is daarmee de grootste buitenlandse inves teerder in de Verenigde Staten gebleven. De VS zijn op hun beurt weer de groot ste buitenlandse investeerder in ons land: eind 1977 hadden in totaal ruim duizend Amerikaanse ondernemingen bij elkaar meer dan vier miljard dollar in ons land geïnvesteerd. Het Nederlandse toerisme naar de Ver enigde Staten is sterk gegroeid. Vorig jaar hebben naar schatting 140.000 Nederlan ders een toeristische reis naar Amerika gemaakt. Dit was ongeveer 30 percent meer dan in 1977. 3.00 1,60 i,50d ,20d >,00 ,50b 1,70 1,00 1,20 3,10 ,50d i,50 1.00 :,oo .00 .50 ,00 .00 .30 ,50 ,60 .00 ,50 ,00 .10 .50 .00 ,50 ,60 .10 .50 ,70 .00 ,00 ,00 ,50 ,00 ,00 20 ,00 ,00 ,80 ,00 ,50 ,70 20 70 70 00 DEN HAAG (ANP). De verzeke ringsmaatschappij Ennia NV en de Eerste Gecombineerde Nederlandse Veiligheidsdienst BV (werkzaam on der de naam Nederlandse Veilig heidsdienst), beide gevestigd in Den Haag, zijn besprekingen begonnen over een gedeeltelijke samenwerking op het gebied van beveiligingssy stemen. PARIJS (AP). Het Franse staats-elek- triciteitsbedrijf heeft aangekondigd dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met het plaatsen van kernbrandstof in twee nieuwe reactoren, ondanks de ont dekking van haarscheurtjes in sommige componenten. Het bestaan van de scheurtjes in de twee kernreactoren, bij Tricastin in Zuid- Frankrijk en bij Grevelingen in het noor den, werd onlangs door de twee grootste Franse vakbonden onthuld. Plaatselijke vakbondsfunctionarissen hebben een sta king aangekondigd tegen het vullen van de reactor bij Tricastin. kens moeten iets hebben om aan te kna gen; houten schotten of stro ontbreken. Als de onderhandelingen met succes worden afgesloten zal Ennia een belang van 50 pet. krijgen in twee deelnemingen van de Nederlandse Veiligheidsdienst: NAB Nederland BV en Captor Security Systems BV. NAB Nederland exploiteert in Rijswijk een moderne alarmcentrale waar alle alarmmeldingen binnenkomen van de bij GENÈVE (Reuter). Het streven van de ontwikkelingslanden naar een groter aandeel in de wereldhandel zal vooral de gastarbeiders in West-Europa en de lan den waar zij vandaan komen, duur te staan komen. Dit meent de Internationale Arbeids Organisatie (ILO). De ILO schat dat tien percent van de Westduitse fa brieksarbeiders in 1985 werkloos zal zijn geworden, voornamelijk doordat de derde wereld goedkoper kan produceren. Binnen de contingenten van het Multivezelakkoord kiest de industrie in het Verre Oosten voor de eco- LONDEN (AFP). Engeland heeft be- - sloten eenzijdig de vangst van makreel te verbieden in het Britse gedeelte van de Noordzee met ingang van 3 oktober tot het eind van het jaar. Dit heeft het ministerie van Landbouw in Londen bekendge maakt. De maatregel heeft tot doel te voorko men dat de visstand al te zeer daalt, aldus het ministerie. Het verbod geldt zonder uitzondering voor vissers uit alle landen met inbegrip van de Engelse vissers. Vol gens het ministerie is de commissie van de Europese Gemeenschappen in Brussel op de hoogte gesteld van het besluit. Ennia wil belang in Veiligheidsdienst BV De minister van Economi sche Zaken hoeft niet te kiezen tussen Bourgondiër en vegetariër, ook al zou de vegetariër dat willen. Dit zei voorzitter A. Heijn van de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf tijdens de gecombineerde openba re ledenvergadering van deze raad. DEN HAAG (ANP). De directeuren van de Stichting Studentenhuisvesting zijn bezorgd over het achterblijven van de bouw van woonruimte voor jonge alleen- staanden en in het bijzonder voor stu denten. De woningnood onder de categorie jon geren is sterk toegenomen. Dit is een gevolg van de sterke teruggang in de produktie en van de erkenning van het reeht op zelfstandige woonruimte voor achttienjarigen en Ouderen. De directeuren, die samen het Gemeen- schappelijk Overleg Studentenhuisves ting (GOS) vormen, hebben besloten op het rijk, de gemeenten en de woningbouw verenigingen een beroep te doen om meer dan bijzondere aandacht te besteden aan de achtergebleven huisvestingspositie van jongeren. De directeuren betreuren het dat overheden en ook woningbouwcorpora ties hier en daar aarzelend of afwijzend staan tegenover voorstellen om met de stichtingen voor studentenhuisvesting sa men te werken. nomisch méést aantrekke lijke artikelen. Het gevolg daarvan zou wel eens kun nen zijn, dat er binnen af zienbare tijd schaarste aan kinderkleding gaat ont staan. Het door de overheid ge wenste matigingsbeleid zal voor de detailhandel maar een gering positief effect op het eigen rendement hebben, gezien het gevoer de prijsbeleid. Daarnaast leidt het tot een verminder de koopkracht en dus on voldoende stijgende om zetten en tot het kiezen van andere bestedingen en daarmee tot het vertragen van de winkelaankopen. Deze redenering vanuit een bepaalde bedrijfstak is noodgedwongen eenzijdig. „Wij zien ook als detailhan del in, dat de economische situatie van ons land een zekere matiging eist”, al dus Heijn. mogelijk geweest door systematisch^ roofbouw op de tientallen miljoenen die- ren die jaarlijks in legbatterijen, kooien- en hokken verblijven en na een kortston- dig bestaan sterven zonder ooit hun na-" tuurlijke omgeving te hebben gezien. Volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is hier een men taliteitsverandering noodzakelijk. Zo heeft men de leerkrachten van de vierde, de vijfde en zesde klassen van de basis scholen benaderd met het verzoek om op Dierendag dit onderwerp met hun leerlin gen te bespreken. Bovendien werd er af gelopen dinsdag een voorlichtingsbijeen komst georganiseerd, waarop M. G. Wage- naar Hummelinck het zojuist uitgekomen zevende rapport van de Commissie Inten sieve Veehouderij presenteerde aan wet houder H. van der Pols (Milieuaangele genheden) te Rotterdam. ROTTERDAM. Donderdag 4 okto- - ber, Dierendag. Voor veel kinderen en hun huisdieren natuurlijk een feestdag. De kanarie mag mee naar school, het beestenspul wordt vandaag extra ver- wend met een lekker hapje. Veel scholen brengen tegenwoordig rond Dierendag een bezoekje aan een kinderboerderij. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Rotterdam, heeft echter al haar aandacht gewijd aan de „grote-mensenboerderij”, ofwel de bio- industrie. Voorzitter P. Blussé van Oud Alblas noemt de toestanden die zich rond die veehouderij afspelen ronduit schandalig en vindt dit een ernstiger probleem voor de dierenbescherming dan de moord op zeehonden, omdat de slachting hier veel massaler is. Miljoenen dieren zouden per jaar op gruwelijke wijze worden opgefokt en daarna geslacht. Hoe de teelt van deze 7 dieren plaatsvindt, wordt duidelijk als je bedenkt dat bijvoorbeeld kippen met vijf stuks tegelijk in een kooitje van 40 bij 50 cm zitten, wat normaal gesproken al te 7 weinig voor één kip zou z;jn. In zo n kou. vaak vier verdiepingen hoog en enorme rijen lang, zitten de dieren hun hele leven, De heer Wagenaar Hummelinck, voor zitter van deze studiecommissie, presen teerde het rapport over de „kalvermeste- rij” aan wethouder Van der Pols met name als blijk van waardering van het Rotterdamse initiatief om de aandacht van de bio-industrie te vragen. De wet houder heeft zich bijzonder ingespannen voor het wel en wee van het dief en hij is Het pessimisme is zelfs nog wat groter geworden. In mei verwachtte nog maar zestien percent van de ondervraagden een verbetering van de economische toestand in de komende twaalf maanden. In janua ri was dat nog achttien percent. Eenzelfde percentage als in januari (51 percent) ver wachtte een verdere verslechtering van de I economische toestand. Ook de vooruitzichten op langere ter mijn bleef men met een pessimistisch oog bezien: in mei verwachtte 44 percent (in januari 45 percent) dat de economische omstandigheden in de komende vijf jaar zullen verslechteren, terwijl maar 26 per cent (in januari 27 percent) op een verbe tering meende te kunnen rekenen. DEN HAAG (ANP). Blijkens een conjunctuurenquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) m mei onder tweeduizend consumenten heeft gehouden, is er geen verandering gekomen in het pessimisme, dat de consumenten bij een rondvraag in januari van dit jaar over de economische vooruitzichten ten toon spreidden. mening, dat het aantal werklozen zal stij gen tegen 63 percent in januari en 14 percent verwachtte een daling (januari;.^ elf percent). Het oordeel over het verloop van de prijzen in de komende 12 maanden was weer minder gunstig geworden: thans ver wachtte 21 percent een versterking van de prijsstijging (in januari slechts 15 per, cent). Het oordeel over de eigen financië’e' vooruitzichten bleef ongeveer gelijk: evenals in januari verwachtte twee op de drie ondervraagden, dat daarin in de ko mende twaalf maanden geen verandering zou komen. Iets meer mensen vonden het een gun- stige tijd om een eigen woning te kopen, namelijk 17 percent, tegen 15 percent in— januari. De in 1911 opgerichte Nederlandse Vei ligheidsdienst is, incl. NAB Nederland en Captor, de grootste organisatie op het gebied van bewaking en beveiliging in Nederland, aldus een gezamenlijke mede deling. De groep, die ook werkzaam is in Engeland, België, West-Duitsland, Oos tenrijk en Denemarken, telt in Nederland meer dan 1500 medewerkers. De samen- werking met Ennia heeft alleen betrek- king op de activiteiten binnen Nederland. Ennia is met rond 3.000 man personeel en een omzet van 2 miljard een van de grootste verzekeringsmaatschappijen van Nederland. Het betreden van de groeiende beveilig' gingsmarkt, in Nederland betekent voor Ennia, aldus de bekendmaking, niet al leen een bewuste verdere uitbreiding van de sector andere activiteiten (financie ring, de exploitatie en ontwikkeling van... vastgoed en recreatie), maar ook een vast houden aan het beleid, dat gericht is op het in breder verband gebruikmaken van de kennis en marketing-ervaringen opge daan in het verzekeringsbedrijf. In de toekomst zal Ennia niet alleen risico’s van haar cliënten kunnen verzeke ren, maar ook systemen kunnen aanbie den die de risico’s van brand en/of in braak beperken. Ennia kan, indien nodig, tevens kredietfaciliteiten beschikbaar stellen om de soms kostbare elektronisch^ beveiligings- of procesbewakingsappara. vi tuur te financieren. De gedeeltelijke samenwerking tussen Ennia en de Nederlandse Veiligheids- c dienst zal naar verwachting in het begin van het komende jaar kunnen beginnen. De vakbonden, het Ministerie van Econo mische Zaken en de SER zijn van de besprekingen op de hoogte gesteld. In dit grensgebied van onbespoten idealisme, drammerigheid, naasten liefde en onwezenlijke be tutteling moet de overheid de in redelijkheid afge dwongen vrijheid van de consument vooropstellen. DEN HAAG (ANP). Door de klachten over de horeca in Nederland ontstaat een te eenzijdig beeld van deze bedrijfstak. De slechte bedrij ven zijn geenszins maatgevend voor de veelzijdige horeca in ons land. Dit zei de directeur van de Hogere Hotelschool in Den Haag, dr. E. T.H. Cassee, bij de bekendmaking van het programma van de viering van het vijftigjarig jubileum van deze school De prijzen in de Nederlandse horeca worden vaak vergeleken met die in het buitenland. Deze vergelijking le vert echter een vertekend beeld op, omdat de loon- en investeringskosten in ons land in veel gevallen aanzien lijk hoger liggen, aldus de directeur. Over de toekomst van de horeca toonde Cassee zich optimistisch. Tot nu toe is er voldoende werkgelegen heid in deze sector, en het ziet er niet naar uit dat daar in de naaste toe komst veel verandering in komt. Voor de afgestudeerden van de hotel school is bovendien altijd een ar beidsplaats te vinden in het buiten land, zei Cassee. Volgende week wordt herdacht dat in 1929 de ondernemersorganisatie Horecaf de Hogere Hotelschool in Den Haag oprichtte. Op het jubileum programma staan onder andere een internationaal congres en een studie dag, waarvoor tal van hbreca-orgam- saties zijn uitgenodigd. De directeur zei tenslotte dat de school onderhandelt met het ministe rie van Onderwijs over de invoering van een vierde leerjaar. Momenteel duurt deze opleiding voor een leiding gevende functie in de horeca drie jaar. genomen investeringsbeslissing middelen voor jaren vastlegt; geografisch doordat elk gebied zijn specifieke eisen stelt die men vaak eerst door ervaring leert kennen. Naast de trendbreuk in de omzetontwik keling lijkt ook in het financieringsvlak een lijn te worden omgebogen. De eerste grote orders uit het Midden-Oosten kon den worden gerealiseerd mede door de omvangrijke voorschotten en vooruitbe talingen van de opdrachtgevers. Het on derhanden werk dat de concerns zelf nog moesten financieren werd daardoor minder. Uit de cijfers van de grote aannemings- maatschappijen over 1978 blijkt dat aan deze situatie een einde komt. De concerns komen zelfs voor de toenemende nood zaak te staan om uit concurrentie-overwe- gingen financiering aan de opdrachtge vers aan te bieden. Ook uit hoofde van projectontwikkeling is er een groeiende financieringsbehoefte, aldus de studie.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23