Protest tegen NOC-plan PSV SPEELT TE BEHOUDEND FEYENOORD TEGEN EVERTON WEER INDE GREEP VAN DE ANGST Ajax toch de grote verliezer Jezek eerlijk: niet verdiend gewonnen „We hebben 99 Ajax aanvallend beter dan verdedigend Conclusie Wisselingen „Zwabber’’-goal Onder druk 25 SPORT DONDERDAG 4 OKTOBER 19 7 9 J L w EXPERIMENT LEERZAAM meen Een snelle verzorging en het uiteinde lijke resultaat zorgden destijds voor een pleister op de wonden, die gisteren ech ter figuurlijk weer werd opengereten. Op het eigen Goodison Park, voor de helft gevuld met 28.000 kijkers, stootte Lee andermaal zijn hoofd. Dit keer op sportief gebied, omdat zijn Everton de reis naar de tweede UEFA-Cupronde niet haalde. Die eer werd opgeëist door Feyenoord. Met grote uitbundigheid en een klein beetje reserve. „We hebben vanavond niet verdiend gewonnen, maar wel verdiend de tweede ronde gehaald,” sprak trainer Jezek eer lijk na de zege van 0-1. Dezelfde cijfers dus als in Rotterdam en er waren nog meer overeenkomsten tussen de twee Met het „terugtrekken” van Schoenaker van middenveld naar verdediging lijkt de weg ook vrij voor Henning Jensen, de Deen, die enkele wedstrijden heeft moe ten missen omdat hij voor dit Ajax met zijn conditiegebrek te licht werd geacht. Jensen op het middenveld vlak achter een beweeglijke spits, die Blanker zonder meer is”. AMSTERDAM. Ondanks het feit dat Ajax tweemaal krachtig heeft uit gehaald tegen HJK uit Helsinki en in twee duels de doelcijfers 16-2 bijeen heeft geschoten, is de club toch de grote verliezer geworden in de ope- ningsronde van het Europa-Cup-1- toernooi. Vóór het seizoen was name lijk uitgegaan van 22.000 toeschou wers, die voor een recette zouden zorgen van ongeveer 300.000 gulden. In werkelijkheid draafden echter niet meer dan 8000 kijkers op. „Nu gaat het gebeuren, dachten we, dus gooiden we er nog een schepje bovenop, waardoor we zelf kansen kregen.” helft omdat we toen veel balverlies leden en in de tweede helft toen die twee wissels kwamen.” Ten derde revancheerde uitgerekend Ton van Engelen zich in Liverpool heel knap van zijn mindere prestaties van de laatste weken. De Feyenoord-doelman PSV: Van Beveren, Brandts, Van Kraay, Ste vens, Willy van de Kerkhof (Wildschut), Poort vliet, Van der Kuylen, Valke.. Koster, Lub$e, René van de Kerkhof Geluk had Van Engelen wel toen door een overstapje van Kidd, middenvelder Nulty vrij voor hem opdook, maar de bal naast liepToen al had Feyen- oord veel rustiger kunnen zijn, maar een fraaie goal van de veel incasserende Jan Peters („hij vond hem kennelijk te mooi”), was voor de pauze afgekeurd door arbiter Ericsson. De opstellingen: Everton: Woods; Barton, Bailey, Ly ons, Higgins; Multy, McBride (Varadi), Wright; King, Kidd, Eastoe (Latchford). Vreugde bij PSV Willy van der Kerkhof, de maker van het enige doelpunt, wordt gefeliciteerd door Willy van der Kuijlen (rechts). Gisteren werd bekend, dat het NOC bezig is regels op te stellen, waardoor de Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen zich van politieke activiteiten in Moskou dienen te onthouden. Zij mogen geen demonstraties meemaken en mogen bovendien niet met dissidenten gaan praten. Wie niet bereid is zich aan deze regels te houden mag niet aan de Olympische Spelen deelnemen. Het concept van dit reglement is al een maand geleden aan de sportbon den gezonden. „Het reglement moet namelijk evenals de nieuwe statuten door de ledenvergadering worden goedgekeurd. Die vergadering vindt plaats op 27 november. We hebben inmiddels wel enkele reacties gekre gen, maar die zijn van louter techni sche aard. Tegen de plannen om poli tieke activiteiten te verbieden, is door niemand bezwaar aangetekend”, al dus Von Bose. Het NOC verwacht overigens in het geheel niet, dat de ledenvergadering zich tegen de plannen zal verzetten. Mr. J. W. van der Krol, vice-voorzitter van het NOC: „Toen Rusland de Spe len kreeg toegewezen, kreeg het te horen dat het zich van politieke pro paganda diende te onthouden. Dat zijn nu eenmaal de spelregels. En van ons, gasten, mag verwacht worden dat wij ons ook aan die spelregels houden”. Sportlieden worden op deze manier niet in hun vrijheid van meningsui ting beknot, vindt het NOC. „Zij kun nen hun mening altijd uiten. Maar als zij willen deelnemen aan de Spelen, dienen ze zich te onderwerpen aan het Olympisch Charter en zich niet als politieke speerpunt te laten ge bruiken”. GIJON: Castro, Ciriaco (Aguilar), Jimenez, Doria, Javier-Uria., David, Joaquin, Mesa., Abel (Andres), Quini, Ferrero. Afgezien van het cadeautje dat Arnesen de Finnen aanbood, was Ajax in verdedi gend opzicht toch niet sterk. De defensie van de Amsterdammers werd slechts bij hoge uitzondering met een bezoek ver eerd, maar die gelegenheden kwam duide lijk vast te staan dat Beenhakker bepaald nog niet alle vraagtekens door uitroepte kens heeft kunnen vervangen. Slechts één moment kwam PSV’ in ge vaar en wel toen de gevaarlijke Argen tijn Ferrero het penaltygebied instormde en onderuit ging. Scheidsrechter Hunting wenste niet naar de stip te wijzen en verdiende daarmee waarschijnlijk in de Spaanse pers dezelfde eretitel als zijn Westduitse collega Roth veertien dagen terug in Gijon: PSV’s twaalfde man. Mi chel Valke, bevestigend dat de gebeurte nissen bij Anderlecht een dag eerder door zijn hoofd gespeeld hebben: „Het is zo maar gebeurd, die man kan de bal op de stip leggen, de bal kan uit een scrimmage voor de voeten van een Gijon-speler springen. We mogen blij zijn dat het zo afgelopen is”. Beenhakker liet Dick Schoenaker als voorstopper van start gaan en Guido Pen als rechtervleugelverdediger. Aangezien HJK, in een poging een tweede afgang tegen Ajax te voorkomen met maar twee aanvallers volstond, kon Schoenaker al snel worden doorgeschoven naar het middenveld en nam Pen plaats voor aan voerder Krol. Een opdracht, die voor Pen veel te hoog gegrepen bleek. (Van onze sportredactie) LIVERPOOL. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt nog altijd de deksel op zijn neus. Dat bestofte Neder landse gezegde is bij de wedstrijden tegen Feyenoord zowel letterlijk als fi guurlijk opgegaan voor Gordon Lee. Letterlijk gebeurde dat twee weken ge leden in Rotterdam. De omstreden Everton-manager was daar achteraf niet tevreden geweest met de kleine 1-0- nederlaag, waarop hij tevoren toch had gehoopt. Tussentijds had toen het nood lot toegeslagen. Lee, die in de pauze als laatste de spelerstunnel in de Kuip was ingegaan, was geraakt door de te vroeg dichtklappende deksel. Trainer Leo Beenhakker: „Alle spelers realiseerden zich na afloop maar al te goed dat de waarde van deze overwin ning erg betrekkelijk is. Het enige posi tieve is misschien dat Ton Blanker vier doelpunten heeft gescoord, die stuk voor stuk goed waren. En dan kun je wel zeggen dat het vanavond allemaal niets voorstelde, deze jongen had dit gewoon nodig”. Nu Schoenaker de weg op het middenveld lijkt te gaan vrijmaken mag van Jensen een bijdrage worden verwacht achter spits Blanker. Beenhakker:„Met Bobby Haarms heb ik er lang over gesproken, maar ik geloof dat we er nu uit zijn: partijen. Net als in de Kuip werd het treffen uiteindelijk beslist door een „zwabber-goal”. Twee weken geleden was Notten de maker, ditmaal leverde Budding het verlossende schot af van zo’n 25 meter. De invaller voor de falen de Van der Lem (Jezek: „Hij had z’n avond niet”) kon naderhand zelf grappen dat hij zijn eerste seizoentreffer tegen Excel sior „mooier” had gevonden; ook hij kon niet ontkennen dat „die bal zeker houd baar was”. „Er zaten wel vreemde bewe gingen in, maar het was een blunder van die keeper.” De twééde dus van doelman Wood, die overzee eveneens voor de nederlaag ver antwoordelijk was gesteld. Helemaal te recht was dat ook nu weer niet want iedereen (King, Kidd, Nulty) vergaten gewoon de paar kansjes te benutten die Feyenoord toestond. Met de absolute uitblinker Michael van de Korput aan het hoofd (Wim Jansen: „Hij verdient een interland”) gaven de Rotterdam mers slechts zeer weinig mogelijkheden weg, maar dat wilde niet zeggen dat er geen kans was. Daarvoor had de Engelse Met Bob Latchford en Imrie Varadi (voor Eastoe en de jonge debutant McBride) gekoppeld aan Brian Kidd, kreeg Everton toen de beschikking over drie pure centrumspitsen. Het laatste offensief waarvoor de ploeg zich op maakte kwam er echter niet van. Daar voor waren drie redenen. Ten eerste deed Stafleu zijn nieuwe opponent Latchford als snel over aan uitblinker Van de Korput (Stafleu: „Hij was te sterk voor mij en bij Michael kwam hij niet aan de bal”). Ten tweede richtte Feyenoord zich juist toen op, Notten: Hij presteerde het zelfs eenmaal om HJK spits Ismail in stelling te brengen door de bal volkomen verkeerd te 'behan delen. Alleen dankzij een snelle reactie van doelman Schrijvers kon in dit geval een doelpunt worden voorkomen. On danks het zwakke optreden van Pen toon de Beenhakker zich na afloóp redelijk tevreden: „Er was tenminste vanavond achterin meer sprake van agressie dan anders”. Daaruit mag dan geconcludeerd wor den dat de beide verdedigers Meutstege en Wijnberg die deze avond aan de kant bleven, die agressie missen. Beenhakker wilde dat echter niet bevestigen („Ik ga pas later deze week met ze praten”), maar duidelijk mag zijn dat in ieder geval Wijn- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De schietoefeningen van Ajax tegen HJK Helsinki zijn uitgelopen op herhalingsoefeningen. Evenals twee weken geleden werd de Finnen na een ruststand van 4-0 met 8-1 duidelijk gemaakt dat zij in het Europa-Cupvoetbal slechts dienst kunnen doen als kermisattractie. Het team van coach Rytkonen was zó zwak, dat Ajax er niet in wist te slagen om de gevoelige nederlaag van 4-0 afgelopen zaterdag tegen Feyenoord uit het hoofd te zetten. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Te vaak, vindt Kees Rijvers, is PSV de afgelopen jaren op belangrijke momenten kopje-onder gegaan door een te aanvallende instelling. Daar om is dit seizoen soberheid het devies. Mannetje uitschakelen staat voorop, meevoet ballen komt op de tweede plaats. Twee keer 90 minuten UEFA-Cupvoetbal, tegen de Spaanse koploper Real Sporting de Gijon hebben bewezen dat het technische opperhoofd van de Eindhovense formatie zijn verdedigers aardig aan de ketting heeft. Tegen de plannen van het NOC is inmiddels wel geprotesteerd door het comité „Olympische Spelen en Mensenrechten”. Dat comité is enke le maanden geleden door de politie ke partijen in de Tweede Kamer op gericht. PvdA-woordvoerder Ed van Thijn, voorzitter van het comité: „Dit is onaanvaardbaar. Een verbod om aan politieke activiteiten mee te doen is een vorm van zuiveringsbe- leid, dat geheel ondemocratisch is”. berg voorlopig zijn plaats in Ajax I heeft verspeeld. Zijn positie zal in het competi tieduel tegen Roda JC zondag vrijwel ze ker worden overgenomén door Dick Schoenaker. Meutstege is een twijfelge val, terwijl linksachter Jan Everse, die ook zonder meer in aanmerking komt voor een vervanging, het „geluk” heeft dat Peter Boeve nog altijd niet afgerekend heeft met zijn knieblessure.’ „Tijdens de looptraining gaat het goed, zo gauw hij een bal moet trappen blijkt dat alles nog niet honderd procent in orde is”, aldus Beenhakker. Woensdagavond pakte dat experiment heel wat beter uit dan de „probeersels” in de verdediging. Blanker scoorde vier maal en werd tijdens het produktiepro- ces geassisteerd door Krol (tweemaal, waarvan een keer uit een strafschop), Lerby en Everse. Blanker was overigens de enige junior voor wie een opvallende rol was wegge legd. Beenhakker had min of meer toege zegd nog meer jeugdspelers te zullen in passen, maar volstond verder met Hols- huysen, die een kwartier als vervanger mocht opdraven van Schoenaker. JAN PREENEN Vooral bij Michel Valke was dat opval lend. Hij speelde een-voortreffelijke eer ste helft om na rust weg te tuimelen in zijn defensieve opdracht. Rijvers: „Michel moest na rust meer linkerverdediger dan middenvelder spelen. Een moeilijke opga ve voor een creatieve voetballer”. Willy van der Kuijlen kampte met de zelfde problemen. Door het wegvallen van Lubse uit de spits moest hij het stoorwerk in de punt op zich nemen, dat kostte kracht en betekende dat spits Willy niet aanwezig was op momenten dat PSV die beslissende tweede goal had moeten fabri ceren. De angst werd niet Vertaald. Het verde digen ging de Brabanders goed af en Gijon werd nauwelijks meer gevaarlijk. Maar toch bleef de angst voor Gijon en dan vooral voor de tegengoal in de slotfa se. Rijvers: „Je zag het bij Anderlecht dinsdagavond, een tegengoal in de slotfa se. De jongens hebben dat op de tv gezien, je praat er niet over, maar ik weet zeker dat ze daar veel aan gedacht hebben”. Tijdens het povere, maar zeer span nende treffen was die dreiging voortdu rend aanwezig omdat Everton, fanatiek opgejaagd door de fans, zelden verslap te. Jezek: „We hebben meer onder druk gestaan dan ik had verwacht en vooral in de tweede helft ben ik wel bang geweest, ja.” André Stafleu: „We heb ben soms de zenuwen gehad, want in dat doorlopende luchtverkeer kon elke bal verkeerd terechtkomen.” En René Notten: „In het midden van de eerste Feyenoord: Van Engelen; Stafleu, Nielsen, Van de Korput, Van Deinsen; Wijnstekers, Notten, Jansen; Van der Lem (Budding), Peters, Petersson. Scheidsrechter: Dircsson (Zweden). De Amsterdammers zagen hun record- poging (precies vier jaarz geleden won Ajax op eigen veld in het UEFA-Cuptoer- nooi met 8-0 van Glentoran) echter toch nog mislukken. Dat het zelfs geen evena ring van het record is geworden is voorna melijk toe te schrijven aan Frank Arne sen, die in de 85e minuut een heel merk waardig antwoord had op een hoekschp van Toivola. De bij de „eerste paal” opge stelde Arnesen had de bal gemakkelijk kunnen onderscheppen, maar terwijl deze over de grond in zijn richting werd ge speeld sprong de Deen plotseling omhoog. Toivola zag de bal daardoor ongehinderd in het doel verdwijnen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Nederlandse sportbonden zijn al een maand op de hoogte van de plannen van het Ne derlands Olympisch Comité om deel nemers aan de Olympische Spelen te verbieden volgend jaar in Moskou politiek te bedrijven. Dat zegt Rob von Bose, direkteur van het NOC, die eraan toevoegt dat nog geen en kele sportbond tegen het plan van het NOC heeft geprotesteerd. storm soms te hard gewoed in het druile rige, grauwe Liverpool. En net als thuis, waar de angst voor een tegengoal Feyenoord verlamde, had de vrees ook ditmaal toegeslagen. De orthodoxe speelwijze van de Engelsen blonk dan niet gepaald uit door intelli gentie met die lange halen naar het front en al die ballen hoog voor de pot, het gevaar bleef toch steeds aanwezig dat het leer een keer verkeerd zou neer ploffen. Ajax: Schrijvers; Pen, Schoenaker, (Holshuy- sen), Krol, Everse; Arnesen, Jensen. Lerby; Ling, (Van Geel), Blankert, Tahamata. HJK: Isoaho; Niemi, Dahllund. Forsell, Holo- painen; Suvioja, Backmann. Högström; Salo- maa, (Soini), Ismail, To’ivola. In de Noordspaanse stad werd 14 dagen terug de nul gehandhaafd en ook gister avond voor 25.000 toeschouwers behoefde Jan van Beveren de bal niet uit het net te halen. PSV kwalificeerde zich voor de volgende ronde omdat Willy van de Kerk hof één keer zijn tanden in de ketting zette en vanuit de defensie op zoek ging naar het vijandelijke doel. Zijn schuiver in de linker benedenhoek bleek de genadeklap voor de Spaanse topclub. Willy van de Kerkhof is voor zijn offen sieve daad niet berispt omdat kleine Kees in het handboek van de sobere verdediger een ontsnappingsclausule heeft inge bouwd: de vrijheid om aan te vallen blijft, mits het goede moment gekozen wordt. Ruim 20 minuten waren gespeeld toen Van de Kerkhof zijn been tegen de ronde kogel zwaaide. Het bleek achteraf de aar- digste periode van het duel te zijn. Tot de rust bleef de wedstrijd zijn levendigheid behouden, daarna moest de spanning het gemis aan aantrekkelijke voetbalstaaltjes vergoeden. Rijvers eiste na de pauze een meer behoudende speelwijze. Hij had de keuze uit twee: op jacht gaan naar de tweede goal, die zeker kwalificatie zou betekenen, of voorkomen dat Gijon de bal in het net prikte. Rijvers koos voor het laatste en haalde om dat te bereiken ook spits Harry Lubse terug naar het midden. Rijvers’ keuze voor een behoudende speelwijze is een bewijs voor de angst die hij jegens Gijon koesterde. „Een klasse- ploeg, je wint niet van Atletico in Madrid als je geen ijzersterk team hebt”, verkon digde hij voor het duel in Gijon, om ach teraf te melden: „Misschien had er iets meer in gezeten”. Misschien had PSV de zenuwen van zijn supporters een goede dienst bewezen als het gisteravond verder gevoetbald had met de aanvallende instelling van de eerste helft. Het ligt de Eindhovenaren duidelijk beter. Michel Valke en Willy van der Kuijlen bloeien op als zich links en rechts mannetjes aanbieden en als ze niet achter een speler van de tegenpartij behoeven aan te rennen. ür Terwijl Frank Arnesen zich achter de doellijn ophoudt om buitenspel te voorkomen scoort Blanker het vijfde doelpunt voor Ajax in het treffen met HJK uit Helsinki. was de rust zelve en bulkte van het zelfvertrouwen. Van Engelen („Het werd tijd ook”) wist precies waar dat vandaan kwam. „Ik had een paar goede ballen gepakt, waarbij ik ook wel eens geluk kende, want als ze er een paar hadden ingestampt, had ik ook niets te zeggen gehad. Maar als ze er dan niet ingaan, groei je vanzelf.” Het fortuin waarover de sluitpost sprak, had hij overigens maar een paar maal nodig. Op koelbloedigheid ver werkte hij veel meer. Zoals het schot van Andy King voor de pauze en dat van Kidd vlak erna, na die verkeerde terug speelbal van Van Deinsen, die de Engel se international de beste mogelijkheid van de wedstrijd offreerde. Naast het persoonlijke succes voor de 19-jarige Blanker viel er overigens weinig verheffends te zien. Een produktie van negen doelpunten duidt over het alge- op een aantrekkelijk voetbalge- recht. Wat woensdagavond in De Meer werd opgediend kon de 8000 toeschou wers echter nauwelijks boeien. HJK vol deed aan alle voorwaarden om naar een historische nederlaag te worden ge schoten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25