Minister Albeda in FNV-blad: Gesprek Van Aardenne met afnemers Demonstratie in Amsterdam voor beter onderwijs Is het weer CONCLUSIE CDA-RAPPORT: Procedures s en dan dit nog Verdugt blijft Borssele” veranderd „Uitspraak over alimentatie een bevrijding” Kaas uit ’t schoentje 4 4 o 11 I J 2 DONDERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 OKTOBER D J I de Haan. I' i I vandaag verschenen nummer van De Vakbondskrant, het orgaan van de FNV. en sc I i i i i Oude stations Ontwikkelingshulp Belastingvlucht Huursubsidie Makelaarstarieven Sloten .ÉS si 1 Westerbork S3 c ca Christen-Turken (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Minister Al beda van Sociale Zaken is be reid na volgend jaar overheidsgeld ter beschikking te stellen om in zwakke conti nubedrijven de overgang van het vier- naar het vijfploegen- systeem mogelijk te maken. Voorwaarde is wel, dat werk gevers, werknemers en rege ring eerst een „breed plan” opstellen voor het sociaal-eco- nomisch beleid in de komende jaren. Albeda zegt dit in het V 1 te Wellicht steun overheid 1 r I I 1 28 21 5 I 1 I s i I I s i Volgens de bewindslieden is de „gevoe ligheid” van de reactor in Borssele voor een ongeluk als dat in Harrisburg echter veel geringer als die van de Amerikaanse kerncentrale. Daarom is er volgens hen Zoals bekend hebben de werkgevers tot nu toe weinig bereidheid getoond over een vijfploegendienst te praten. Een van hun argumenten van hun kant tegen het vijf- ploegensysteem is, dat zwakke continube drijven daar de dupe van zouden worden. Volgens minister Albeda valt dit argu ment echter weg als er goede centrale afspraken hierover kunnen worden ge maakt in het kader van een meerjaren- De bewindsman vindt dat overschake ling van vier naar vijf ploegen wenselijk is uit het oogpunt van vermenselijking van de arbeidsomstandigheden. Daarom moet hierover volgens hem worden gepraat bij het arbeidsvoorwaardenoverleg. plan voor de sociaal-economische ontwik keling. De minister is van mening dat binnen zo’n centrale aanpak Shell de verlangens van de Industriebond FNV (een vijfploe gendienst en een 35-urige werkweek) moeilijk had kunnen afwijzen. Volgens Albeda moeten de werkgevers zich posi tief opstellen en het hete hangijzer van de vijfploegendienst op centraal niveau be spreekbaar maken. Door overleg kan dan richting en tempo worden aangegeven van invoering van de vijfde ploeg, aldus de bewindsman in het interview met De Vakbondskrant. Commissievoorzitter De Haan hoopt dat door de uitvoering van de voorstellen de grondprijzen voor agrarische bestem ming met ongeveer 35 percent zullen kun nen dalen. Het belangrijkste instrument moet de landbouwkundige toetsing wor den, waartoe ook de regering al heeft besloten. De commissie meent dat die toetsing moet inhouden dat landbouw grond alleen verkocht zal worden aan boeren, wier bedrijf niet te groot-en niet te klein is. tief bestaat voor matiging van de inko mens. Als die lijn zou worden losgelaten, heeft dat ernstige gevolgen voor de werk gelegenheid in de overheidssector en in de particuliere sector, aldus Van Agt. Geen inkomensmatiging betekent volgens hem een extra prikkel voor de inflatie en dat zal zijn negatieve uitwerking op de werk gelegenheid niet missen, zo waarschuwde Van Agt. Te klein zijn volgens De Haan de bedrij ven die geen enkele kans hebben om te kunnen blijven bestaan. Ook mensen die alleen maar een agrarisch nevenbedrijf hebben zouden niet meer mogen kopen. De overheid zou landbouwgrond moeten kunnen kopen voor zover dat in overeen stemming is met een bestemmingsplan. Als na twee jaar deze toetsing niet voor verbetering op de markt voor landbouw grond heeft gezorgd, heeft de CDA-com- missie andere plannen in petto. Zo zou de Grondkamer de bevoegdheid moeten krij gen verkoopbare grond tegen een maxi mumprijs aan een koper toe te kennen. Tijdens de kabinetsformatie in 1977 be reikte het CDA overeenstemming met PvdA en D’66 over een soortgelijk voor stel, waarbij de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL) de taak zou krijgen een koper aan te wijzen. De CDA-commis- sie wil die taak nu toedelen aan de Grond kamer, omdat zij meent dat de positie van de SBL Voor dit soort beslissingen niet onafhankelijk genoeg is. (Van onze redactie binnnenland) DEN HAAG. De beslissing gisteren van het Haagse gerechtshof om de alimen tatieplicht van de 66-jarige C. Jongebur- ger uit Weesp in te trekken, betekent een dóorbraak en een bevrijding van de „ali- mentatieveteranen”. Dit zei voorzitter D. Verhaaren van de Stichting Organisatie Gescheiden Mensen (SOGM) in een reac tie op het arrest van het gerechtshof. Mochten deze maatregelen niet voldoen dan denkt de commissie nog aan een verbod van pachtvrije verkoop van grond. Momenteel wordt grond zodra hij pacht- vrij is geworden, meteen op de markt aangeboden vanwege de hoge verkoop waarde. Door een verbod zou de agrari sche bestemming behouden kunnen blij ven. Dit verbod zou gekoppeld moeten worden aan een koopplicht voor de SBL, aldus de CDA-commissie. De PvdA-Kamerleden Kosto, Voortman en Worrell hebben minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat gisteren gevraagd een oplossing te zoeken voor het behoud van een aantal stationnetjes dat verloren dreigt te gaan door efficiency-maatrege- len van de NS. De gebouwen, in onder meer Vorden, Ruurlo, Lievelde, Aalten en Markelo, hebben voor de spoorwegen hun nut verloren door het automatiseren van de spoorlijn waaraan zij liggen. De Ka merleden menen dat de stationnetjes van cultuurhistorische waarde zijn en willen voorkomen dat zij gesloopt worden. Zij vragen de bewindsman een oplossing te zoeken die enerzijds de spoorwegen ont slaat van kosten van onderhoud en ander zijds de merendeels honderdjarige gebou wen een zinvolle bestemming geeft. Overijssel hoopt de komende twee jaar anderhalf tot twee miljoen gulden bijeen te brengen voor ontwikkelingssamenwer king. Het is de bedoeling met dit geld een groot watervoorzieningsproject in Tanza nia van de grond te helpen. Het gaat hierbij om het ontwikkelen van water bronnen, die voor een droog land als Tan zania van groot belang zijn. De CDA-Tweede-Kamerfractie wil dat er op korte termijn overleg wordt gevoerd over de fiscale positie van de Nederlandse Antillen. Gisteren heeft de fractie een verzoek ingediend om met de verantwoor delijke bewindslieden te gaan praten over de plannen, de belastingvlucht via de An- tillen tegen te gaan. Vanuit de Antillen is tegen de Nederlandse plannen bezwaar gemaakt omdat juist de fiscale construc ties voor de eilanden een belangrijke in komstenbron vormen. Ten hoogste honderdmaal per jaar wordt misbruik gemaakt van de huursub sidieregeling, omdat huurder en verhuur der familie van elkaar zijn. Staatssecreta ris Brokx van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Twee- de Kamerlid Marcel van Dam. Als bekend is dat tussen huurder en verhuurder een nauwe familieband bestaat en er grond is voor de veronderstelling dat de huurprijs niet de gebruikelijke is, wordt een verzoek voor individuele huursubsidie afgewezen, aldus de bewindsman. De PvdA wil op korte termijn monde ling overleg met minister Van Aardenne van Economische Zaken over diens prij- zenbeschikking voor makelaarstarieven waarbij een tariefsverhoging van gemid deld vijftien procent werd toegestaan. Het PvdA-Kamerlid Kolthoff heeft daartoe gisteren een verzoek gedaan aan de voor zitter van de vaste Kamercommissie voor economische zaken, zijn partijgenoot Epe- ma-Brugman. In het overleg wil Kolthoff onder meer aan de orde stellen de aard van de dienstverlening door makelaars, de berekeningsgrondslag voor de courta ge, het inkomensaSpect van de maatrege len en de ongelijkheid in de toepassing van het prijsbeleid in deze zaak. De Nederlandse slotenfabrikanten heb ben een vouwblad uitgegeven met tips hoe men zijn huis beter kan beveiligen tegen inbraak. Het blad ligt vanaf volgende week in ijzerzaken, bij verzekeringsadvi seurs en op politiebureaus. In het vouw blad kan men zien wat de zwakke plekken in de buitengevel zijn als het om inbraak gaat. Volgens de slotenfabrikanten wer den vorig jaar 125.000 inbraken gemeld, bijna driemaal zoveel als in 1970. De scha de (goederenwaarde en braakschade) be draagt zeker 500 miljoen gulden per jaar. i i i cent. Volgens Van Aardenne hebben de gas- exportcontracten in het algemeen een prijssysteem dat de prijsverhogingen van het gas koppelt aan die van stookolie. Deze koppeling is echter niet volledig en bovendien werken verhogingen van de olieprijs pas na enige tijd door in de gasexportprijzen. Dit veroorzaakt voor ons land een aanzienlijk verlies aan in komsten, aldus Van Aardenne. Hij deelde verder mee, dat het verschil tussen de prijzen die de binnenlandse afnemers en de buitenlandse afnemers voor het Neder- 14 15 14 14 17 13 16 13 17 19 11 25 25 12 26 21 16 17 9 21 13 12 21 18 20 17 29 25 27 15 22 8 21 25 23 9 13 17 24 20 24 12 11 11 7 12 11 12 9 15 13 10 17 15 4 16 16 9 9 4 6 4 5 13 13 14 11 14 16 14 5 15 AMSTERDAM (ANP). Enkele hon derden mensen hebben gisteravond in het Amsterdamse concertgebouw een demon stratieve vergadering bijgewoond, ter on dersteuning van de eisen: „Beter onder wijs in kleinere klassen", en „Geen leer krachten de school uit”. De vergadering was georganiseerd door de Amsterdamse afdelingen van bonden van leraren en door organisaties van ouders. De bijeen komst was bedoeld als voorbereiding voor de landelijke onderwijsmanifestatie vol gende week vrijdag in Utrecht. zo zo zo o zo ozo zo o 2 z o nno n ozo zzo z nno windst. wzw w ozo o zw windst. zzo z zzw windst. ono ozo nnw windst zo windst. n w zo n z no n zo z 14 12 9 1 5 7 14 12 20 IV .var OP Oli. eer pro kor Sec dac en vijf OP dig J1 sati voo veri zuei ver! V mof vok ken bru Dae E we» ove OP var bij 1 1 i I TIEL (ANP). Het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel blijft bestaan. Dit heeft directeur M. Pino van het moedercon cern Internatio Muller in Rotterdam gisteren gezegd op een vergadering bij Verdugt, die door een delegatie van de ondernemingsraad werd bijgewoond. Het voortbestaan van Verdugt bete kent het behoud van werk voor 120 werknemers. De positieve uitspraak van de directeur kwam zo onverwacht voor het personeel, dat het niet spon taan uitbarstte in gejuich. De toezegging van de raad van be stuur van Internatio Muller houdt in dat Verdugt weer als een normale dochteronderneming van het moeder concern wordt beschouwd en dus voor volgend jaar weer een gewone be- drijfsbegroting met investeringsreke- ning mag indienen. 0.5 1 o.i o 1 0.5 0 0.1 0.1 0.1 18 0 0.1 0 04 0.1 0 0 o o o o 7 0 1 0.1 04 o o o o o 0.2 0 0 0 o 0.1 o 2 0 Dl het de i verg natii se geve Ti VOOl gen men Bru leidi won toek se Ie In grot mas en I op Israi lend pari zake uitgi He naï-| houi Egy] sen insp veili waa Was vree betr rael volti vooi Dc nege Midi brol in ei ontn daai Ja i 1 Premier Van Agt legde er gisteren in een toespraak op het jubileumcongres in Utrecht van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) de nadruk op, dat er zijns inziens geen aanvaardbaar alterna- Volgens Verhaaren hebben de gewijzig de opvattingen op maatschappelijk ge bied ertoe bijgedragen dat het tot een doorbraak is gekomen in de beleidslijn van het Haagse hof in alimentatiezaken. Hij wees erop, dat het hof twee jaar gele den een uitspraak deed waarbij werd be paald dat een man na 41 jaar alimentatie plicht (na een huwelijk van twee jaar) moest blijven betalen. In de zaak-Jonge- burger nam het hof gisteren een andere beslissing. Jongeburger die zijn voormali ge echtgenote al 27 jaar alimentatie be taalt (momenteel 450 gulden per maand), is na 1 oktober volgend jaar zijn gewezen echtgenote (die sinds twee jaar ook een AOW-uitkering heeft) geen alimentatie meer schuldig. Volgens de SOGM zijn er in ons land naar schatting vijf- tot tiendui zend „alimentatieveteranen” zoals Jonge burger. De SOGM" heeft Jongeburger steun ver leend in diens alimentatieproces, dat het karakter van een proefproces droeg. geen reden om sluiting van de kerncentra le in Borssele te overwegen. De bewinds lieden zeggen dat het echter wel mogelijk is dat nog meer veranderingen in proce dures en systemen in Borssele nodig zul len zijn. Het onderzoek in Harrisburg heeft volgens hen geen wezenlijk nieuwe gezichtspunten opgeleverd, die het oor deel over de veiligheid van de Nederland se kerncentrales essentieel zouden wij zigen. De wijzigingen, die intussen in Borssele zijn aangebracht, hebben betrekking op de bediening van de lenspompen in het containment (het vat, waarin zich het re actorvat bevindt). De bediening is zo ge wijzigd, dat wordt voorkomen, dat water uit het containment onopgemerkt naar het hulpgebouw kan worden gepompt. Verder is per instructie de bediening van het hogedruknoodkoelsysteem gewijzigd en is daarna de automatische apparatuur dienovereenkomstig aangepast. Ter voor koming van het ontbranden van water stof, dat eventueel gevormd kan worden tijdens een ongeval, is'bij de centrale in Dodewaard het containment gevuld met stikstof, waardoor de voor een ontbran ding noodzakelijke hoeveelheid zuurstof niet meer aanwezig is. Het voornemen tot deze maatregel bestond al enige tijd, het ongeval in Harrisburg heeft de uitvoering ervan versneld, aldus de bewindslieden. In een verklaring naar aanleiding van het rapport zegt de CDA-tweede-kamer- fractie de studie te willen gebruiken als basis voor haar politieke stellingname in de toekomst. De fractie zegt er altijd voor stander van geweest te zijn, knelpunten als gevolg van de hoge prijzen van land bouwgronden weg te nemen, waarbij ge streefd wordt naar het behoud van zoveel mogelijk moderne gezinsbedrijven. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Dén Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft naar aanleiding van de bijna-ramp met de kerncentrale in het Ameri kaanse Harrisburg besloten enkele procedures en systemen in de kern centrale in het Zeeuwse Borssele aan te passen. Dit hebben minister Albe da van Sociale Zaken en minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van de vaste Tweede-Kamercommissie voor ker nenergie. Weer in binnen- en buitenland Zon op 06.46 uur, onder 18.10 uur Maan op'18.21 uur, onder 05.55 uur Waterstanden IJmuiden 7 Hoogwater 02.51 uur en 15.16'uur Laagwater 11.02 uur en 23.24 uur zw. bew. regen zw. bew zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. motregén 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw'. bew mist 1. bew. 1. bew. zw. bew. t onbew. onbew. zw. bew. onbew. mist h. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. h. bew. met ontvangen De werkgroep „Kamp Westerbork" wil het voormalige concentratiekamp Wester bork in Drenthe herinrichten en er een informatiecentrum stichten. De werk groep wil dit doen voor het nageslacht als waarschuwing en ter bezinning. Het kamp Westerbork werd in 1939 gesticht en dien de oorspronkelijk als opvangcentrum voor vluchtelingen. In de jaren 1942-1944 werden meer dan honderdduizend Neder landse joden vanuit Westerbork naar de vernietigingskampen getransporteerd. De kosten voor herinrichting van het kamp zijn begroot op 200.000. De werkgroep hoopt op financiële medewerking van overheid en van particulieren. slei gie ver de eni mo oor tot landse gas betalen, volgend jaar aanzien lijk zal zijn. Naar schatting zal volgend jaar de opbrengstprijs voor de binnen landse afzet ongeveer 23 cent per kubieke meter bedragen. De minister tekent hier bij aan, dat ten aanzien van dit bedrag „een ruime mate van onzekerheid geldt”. De gemiddelde opbrengst van het geëx porteerde gas zal volgens de thans lopen de contracten op 1 april volgend jaar 18,3 cent per kubieke meter zijn. Op het ogen blik is de exportprijs gemiddeld 15,6 cent per kubieke meter. Van Aardenne kondigde gisteren overi gens aan, dat hij binnenkort een bezoek zal brengen aan de Noorse minister van Energiezaken om de aankoop van Noors gas door ons land te bespreken. Volgens Van Aardenne is op het ogenblik nog niet te zeggen hoe groot de gasbel is, die on langs in het Noorse deel van de Noordzee is ontdekt. „Maar we hebben het vermoe den dat het hier om een vrij omvangrijke hoeveelheid gaat”, aldus de bewindsman. Intussen is nog geen overeenstemming bereikt over de verhoging van de aardgas- prijzen voor de glastuinbouw in ons land. Onderhandelingen daarover tussen het ministerie van Landbouw en het Land bouwschap verlopen stroef, omdat het ministerie een aanzienlijk forsere verho ging voorstaat dan het Landbouwschap wil toestaan. Dit heeft de voorzitter van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap J. Schouten, gezegd in de bestuursvergade ring van het schap in Den Haag. Aan de hand van het lopende contract met de Gasunie zouden de prijzen voor het stook- seizoen ’79-’8O met tweemaal een halve cent per kubieke meter worden verhoogd. De eerste verhoging, die op 1 oktober had moeten ingaan, werd uitgesteld, omdat de Gasunie een forsere prijsverhoging wen ste in verband met de stijgihg van de olieprijzen. Daarbij komt dat de Westduitse rege ring zich bij de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) heeft be klaagd over volgens Bonn onredelijk lage gasprijzen, die door de Gasunie aan de Nederlandse glastuinbouw berekend zou den worden. „Minister Van der Stee staat onder zware politieke druk van zowel het buitenland als het ministerie van Econo mische Zaken, dat ook de glastuinbouw wil betrekken bij de algemene verhoging van de energieprijzen”, aldus Schouten. o. Kabinet wil hogere prijs exportgas (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken vindt een verhoging van de prijs van het gas dat ons land aan andere landen levert, gerechtvaardigd. Daarom zal hij op korte termijn overleg gaan voeren over die prijs met zijn collega’s in België, Frankrijk, Italië en West-Duitsland, de landen waaraan ons land gas levert. Dit blijkt uit het antwoord van minister Van Aardenne op vragen van de Tweede- Kamerleden Lubbers en Van Houwelin- gen (beiden CDA) en De Korte en Porthei- ne (beiden WD). De prijs van het door ons land geëxpor teerde gas is contractueel vastgelegd, maar de Wet Aardgasprijzen biedt vol gens Van Aardenne toch de mogelijkheid voor een verhoging. Uit cijfers die de bewindsman aan de Kamerleden heeft verstrekt blijkt, dat België vorig jaar 14 cent per kubieke meter betaalde voor het Nederlandse gas, Italië iets meer dan 7,5 cent, Frankrijk 13 cèht en West-Duitsland iets meer dan. 13 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het gebruik van landbouwgrond moet uitsluitend voorbe houden blijven aan boeren. Daardoor zullen de prijzen van landbouwgrond beheerst kunnen worden en zullen de gezonde landbouwbedrijven de voor hen noodzakelijke uitbreidingen kunnen doorvoeren Dit is de strekking van een rapport dat is opgesteld door een commissie van de wetenschappelijke instituten van het CDA, onder leiding van prof. mr. P. De Wereldraad van Kerken is van me ning dat de christen-Turken in vooral Oost-Turkije zodanig worden vervolgd dat zij recht hebben op een vluchtelingen status en daarom in andere landen moe ten worden toegelaten. In een door de Nederlandse Raad van Kerken verstrekte verklaring kondigt de Wereldraad aan, samen met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen in Genève te zullen na gaan waar de Turken welkom zijn. De Wereldraad zelf wil bekijken of er ook mogelijkheden voor opvang buiten Euro pa zijn. Hierbij wordt gedacht aan de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zee- land en Australië. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Rustig herfstweer Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Mini mum tempratuur omstreeks 10 graden. Maxi mum temperatuur: omtreeks 16 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Op het eveneens gisteren in Utrecht gehouden congres van de FNV bepleitte voorzitter Jan Brouwer van de Diensten bonden FNV voor een „openhartiger op stelling” van de vakbeweging tegenover de leden. Dat is nodig om herhaling van de toestanden in de Rotterdamse haven te voorkomen, waarbij de FNV allerlei ver wijten naar het hoofd krijgt, aldus Brouwer. i WEERRAPPORTEN Projectontwikkelaars zullen onver pachte grond alleen mogen kopen als zij kunnen aantonen dat de koop met mede werking van het gemeentebestuur plaats vindt. De commissie stelt voor het recht op eigen gebruik van grond door een koper, die geen pachter was, pas mogelijk te maken na twaalf jaar (die periode is nu zes jaar). VRIJDAG 5 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06 46 uur, onder 18.10 voor vijfploegendienst „Gebruik landbouwgrond alleen voor boeren” Voor het eerst zal in ons land een Sinterklaasletter van kaas te krijgen zijn. Voorlopig zal de letterkeus nog beperkt zijn, alleen de M, S en de P, die zijn vervaardigd uit volvette Goudse. De kaasletter weegt 180 gram en gaat ongeveer 4 gulden kosten. Het betreffende bedrijf zegt hiermee de tendens naar gezonder snoepen te willen volgen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2