Strauss moet beschuldiging inslikken Over vijf jaar energiecrisis Brit geen heer Rijst voor vluchtelingen Israëliër: „Nog deze maand Koerden actief Mount Everest weer beklommen Johannes Paulus II nu in Philadelphia buisbreuk stil Kritiek Havanna op Carters rede in Noord-Iran Kernreactor na Tornado treft iuchthaven 11 1 -2 Broodprijs Verboden Broodwegers Importverbod Kwartje V 2 DONDERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 OKTOBER door Nico Scheepmaker rken •loten ihulp lucht even hork sidie 4 (Van onze redactie buitenland) WENEN. Leiders van de organisatie van olieproducerende en exporterende landen (OPEC) hebben gisteren gewaar schuwd voor een permanent olietekort in de jaren tachtig. ions trijfël Hoewel de rechtbank de Beierse mi- OPEC: olietekort wordt permanent 9 9 Oprichting PLO regering verwacht Bezoek paus in New York ware zegetocht geworden »n heb- ips hoe 1 tegen ilgende gsadvi- vouw- ilekken nbraak n wer- 'emeld, e scha de) be- r jaar. ee jaar bijeen enwer- ?ld een Tanza- t gaat water- !s Tan- tril dat woerd landse ie een twoor- n over ie An- llen is zwaar istruc- jke in- londe- denne s prij- rieven ;emid- n. Het aartoe voor- a voor it Epe- ilthoff aard daars, ourta- itrege- assing Verhoging van de produktie is alleen mogelijk als aan drie voorwaarden wordt voldaan, zo bleek uit de meeste toespra ken. In de eerste plaats moeten de ver bruikende landen minder olie invoeren. Daarnaast moet de koopkracht van de Delegaties van OPEC-staten zijn deze week bijeen op een besloten conferentie over de toekomst van de oliewinning door OPEC-landen. Ook vertegenwoordigers van een aantal Westerse landen zijn hier bij aanwezig. met de Egyptische president Sadat en president Assad van Syrië. Assad zou Jackson hebben gezegd dat het vredesver drag tussen Israel en Egypte een hinder nis vormt voor vrede in het Midden-Oos- ten. soonlijk voor de ongeregeldheden ver antwoordelijk gesteld en hem de opsto- ker en initiatiefnemer van de ongere geldheden in Essen en Keulen genoemd. In deze steden werd Strauss het spreken onmogelijk gemaakt. Hij werd boven dien met eieren en tomaten bekogeld. Met de uitroep „God zegene New York” liet de paus daar een zingende en juichen de menigte achter en vloog hij naar de „stad van de broederliefde” (Philadelp hia) om daar eerst voor ongeveer een miljoen mensen de mis op te dragen. Op het vliegveld verwelkomde burge meester Frank Rizzo hem met de woor den: „Bijna vijf eeuwen geleden kwam Columbus in deze maand naar dit half rond en bracht hij het begin van een nieuwe beschaving. Vandaag brengt uw. reis van vrede en eenheid ons allen het begin van een nieuwe hoop”. Ongeveer 9000 mensen, onder wie 2000 schoolkinderen, waren naar het internati onale vliegveld van Philadelphia geko men om de paus te begroeten. Na in Brooklyn kinderhanden te heb ben geschud en tenslotte het met 80.000 mensen gevuld Shea-stadion een mis tot besluit te hebben opgedragen, vertrok de paus voor zijn vliegreis naar Philadelphia. Eerder had de paus in de stad New York de traditionele tickertape-parade gekre gen, die alleen voor de zeer belangrijken is weggelegd. In het Battery-park op de punt van Manhaften, in het zicht van het Vrij heidsbeeld, richtte de paus zich vooral tot de joodse gemeente van New York. Hij zei dat het wereldkatholicisme en het wereld- jodendom „samen vastbesloten zijn alle vormen van anti-semitisme en discrimina tie te verwerpen”. Hij stapte daarom in de sneltrein en ter hoogte van de halte trok hij aan de noodrem. De snelheid bedroeg op dat moment 140 km per uur. Tegen een toegesnelde vrouwelijke conducteur (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Een Engelsman, com pleet met bolhoed en paraplu, kon niet op de normale manier naar huis omdat zijn vaste trein niet reéd, vanwege een staking van het spoorwegpersoneel. sen liepen verwondingen op, van wie bij na tweehonderd moesten worden opgeno men in het ziekenhuis. Een man werd gedood. KATHMANDOE (AP, DPA en Reuter). Een Westduitse-Zwitserse ploeg van drie bergbeklimmers is er maandag in geslaagd de top van de Mount Everest te bereiken. De klimmers werden begeleid door twee sjerpa’s, gidsen uit Nepal. Waarom werd op 2 oktober, de Dag van het Brood, de Oudhollandse broodmaal tijd in de Oude Kerk in Amsterdam ge houden en bijvoorbeeld ni,et in de Con greszaal van de Nieuwe RAI? Dat werd ons uitgelegd door voorzitter Bartelsman van de Commissie Broodgebruik van het Genootschap voor de Bakkerij. De Oude Kerk, die al in de 13e eeuw werd gesticht en omstreeks 1500 zijn tegenwoordige grootte verkreeg, was toegewijd aan Sint Nicolaas, patroon van de zeevaarders en later van de bakkers (en weer later van de hele middenstand, een typisch staaltje van branchevervaging, zoals de heer Bar telsman opmerkte). De broodbakkers hadden vóór 1578 hun eigen altaar, gewijd aan Sint Obertus, waar zij hun vergaderingen hielden en hun gewichten ijkten. Tientallen jaren lang werd daar ook de broodprijs van de komende week bepaald en aan de kerk deur aangeslagen en tweemaal per week werd in de kapel van huiszittenden brood aan de armen uitgedeeld. rk” wil Vester- er een werk- cht als t kamp n dien- jntrum 12-1944 Neder- aar de >rd. De kamp kgroep g van RED WING (DPA en UPI). De'kern- reactor bij Red Wing in de Amerikaanse staat Minnesota, waar deze week een hoe veelheid radioactief gas vrijkwam door een lek in de stoomgenerator, is gisteren stilgelegd. De reactor blijft tenminste twee weken gesloten. Verwacht wordt echter dat de buisbreuk nog vandaag kan worden her steld. (Van onze redactie buitenland) PHILADELPHIA. Als derde etappe op zijn reis door de Verenigde Staten is paus Johannes Paulus II- gisteren in de namiddag aangeko men in de stad Philadelphia, nadat zijn bezoek aan New York een ware zegetocht was geworden. TEHERAN (AFP, Reuter). Opstandi ge Koerden hebben de afgelopen dagen bij een serie guerrilla-aanvallen in Noord- west-Iran zeker vijf leden van de veilig heidstroepen om het leven gebracht. Dit hebben de autoriteiten in Teheran giste ren meegedeeld. In de bergstad Sardasth, bij de grens met Irak, sneuvelden vijf leden van de revolutionaire garde bij een treffen met een „zelfmoordcommando” van Koerden. Elf gardisten worden nog vermist. Het officiële persbureau PARS meldde dat vijf leden van de verboden Koerdische Democratische Partij (KDP) in de stad Mahabad gewond raakten bij een actie tegen het radio- en televisiestation in de Tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Boston protesteerde een groep feministen tegen het feit dat vrou wen tijdens de mis de eucharistie ofte wel het Heilig Avondmaal niet mochten ver strekken. Zij droegen een spandoek mee met de tekst: „Als vrouwen het brood kunnen bakken, kunnen vrouwen ook het brood verstrekken”. In 1530 hadden ze zulke protesten in Amsterdam al zien aankomen. Toen werd het vrouwen voor alle zekerheid verboden het deeg te kneden of te treden! dan wacht hem voor elke overtreding een boete van 50.000 mark. Strauss werd bovendien veroordeeld tot betaling van de kosten van de procedure. De rechter zag in de bewering van Strauss tegeno ver de SPD en Egon Bahr „een beledi ging die niet door de grondwettelijke garantie van vrije meningsuiting wordt gedekt”. „Wat zich dit jaar heeft voorgedaan is slechts een voorbode geweest van de ener giecrisis halverwege de jaren tachtig, zo verklaarde secretaris-generaal Ortiz van de OPEC. Olieminister Oteiba van de Ver enigde Arabische Emiraten sprak over de mogelijkheid van een nieuwe wereld oorlog in de jaren tachtig om de toegang tot de oliebronnen. (Van onze redactie buitenland) HAVANNA-NEW YORK. Een poging van de Amerikaanse president Carter om Cuba te chanteren met de aanwezigheid van Russische troepen op het eiland is mislukt. Het officiële Cubaanse dagblad Granma heeft dit gisteren verklaard. Carter heeft volgens het blad gepro beerd „snel een einde te maken aan de komedie”. De president heeft ingebonden en aanvaard dat de Cubaanse Castro de waarheid heeft gesproken aldus Granma. Volgens de Cubaanse regering bevindt zich op het eiland geen Russische gevechtseenheid maar is er alleen een militair opleidingscentrum met Russische instructeurs gestationeerd. jaar irsub- ■huur- creta- Ruim- ird op Twee- ekend ir een and is rprijs rzoek /ezen, (Van onze redactie buitelJand) BONN. De lijsttrekker van de West- duitse christelijk-conservatieve partijen CDU-CSU, Franz Josef Strauss, mag niet meer beweren dat de sociaal-demo- cratische SPD achter de rellen tijdens zijn verkiezingsoptreden in Noordrijn- Westfalen heeft gestaan. Dit werd Strauss gisteren bevolen door de recht bank in Bochum, waar SPD-secretaris- generaal Egon Bahr een proces tegen Strauss had aangespannen. Strauss had deze SPD-politicus per- olieverkopende landen, die onder meer als gevolg van de waardedaling van de dollar sterk is afgenomen, worden gega randeerd en tenslotte moeten de geïndus trialiseerde landen de ontwikkelingslan den helpen bij de opbouw van hun eco nomie. De Newyorkse politie heeft inmiddels meegedeeld dat zij niet zoveel belang meer hecht aan de waarschuwing dat een moordaanslag op de paus zal worden ge pleegd. De man die werd gezocht blijkt in het buitenland te verkeren. De federale rechter in Washington heeft intussen de aanklacht van de atheïste Madalyne Murray Ohare afgewe zen. Die wilde voorkomen dat paus Johan nes Paulus II zondag in Washington in het openbaar een mis opdraagt. De rechter zei dat mevrouw Ohare „geen enkele autori teit kon citeren” waardoor haar argu ment, dat een religieuze groepering niet op nationaal gebied zou mogeh bijeenko men, wordt gesteund. Het Russische officiële persbureau Tass heeft de paus gisteren verweten de Britse rol in Noord-Ierland niet te hebben ver oordeeld. In een verslag uit Londen, het eerste dat in Moskou over het bezoek van de paus werd uitgezonden, zegt Tass dat de paus niet tot de wortel van het bloed vergieten is doorgedrongen „De weige ring van de Britse regering een politieke regeling te zoeken en haar poging een militaire oplossing op te leggen”. voormalige hoofdstad van de opstandige Koerden. In Naghaden (50 km ten noordwesten van Mahabad) veroorzaakten „contra-re- volutionairen” paniek onder de bevolking toen zij granaten gooiden. Van slachtof fers maakte de Iraanse radio geen melding. Bij een zware explosie in de sneltrein van Teheran naar de havenstad Khor- ramshar zijn gisteren acht mensen ge dood en achttien gewond. De Iraanse staatsradio meldde dat de ontploffing zich voordeed toen de trein het station van de in het zuiden van Iran gelegen stad Ahwaz binnenliep. Revolutionaire gardisten zet ten de omgeving af. Over de oorzaak van de explosie is niets bekend, maar in de buurt van Ahwaz, Khorramshar en Abadan, belangrijke ste den in de olieprovincie Khuzistan, zijn de afgelopen tijd verscheidene aanslagen ge pleegd. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-TEL AVIV-BEIROET. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO zal nog deze maand de regering-in-ballingschap oprichten. Fractie voorzitter Shachal van de Israëlische Arbeiderspartij heeft dat gisteren verklaard nadat hij terugkeerde van een parlementaire conferentie in Vene zuela. Shachal zegt zijn uitspraken te baseren op uitlatingen van de PLO- vertegenwoordiger op de conferentie. Met betrekking tot de komende winter zei de president directeur Taher van Sa- oediarabische staatsoliemaatschappij dat begin volgend jaar meer olie kan worden aangeboden dan wordt gevraagd. Hij wees er echter op dat dit beeld anders zal worden indien een van de OPEC-landen besluit de olieproduktie te verminderen. Taher sprak op dit punt zijn collega Otei ba van de Verenigde Arabische Emiraten tegen, volgens welke een tekort zal ont staan. Volgens Taher is er ook dit jaar geen sprake van een tekort aan olie. De paus prees ook de Verenigde Staten als toevluchtsvoord voor generaties vluchtelingen in de wereld. Hij drong er bij de Amerikanen op aan deze traditie in ere te houden. Opnieuw pleitte hij voor de vrede in de wereld en het ophouden met „de onmenselijke kringlopen van oorlog, die ontstaan door schending van de fun damentele mensenrechten, die dan nog ernstiger worden geschonden”. m me- vooral rvolgd lingen- i moe- )or de strekte 1 aan, it voor en na-1 jn. De »r ook Euro- an de w-Zee- •tman n van raagd ;houd doren trege- □nder en en n hun n van e Ka- s van villen x Zij ng te i oni- nder- ebou- De Westduitse minister van Economi sche Zaken Lambsdorff heeft intussen gezegd dat zijn land beschikt over vol doende olie om de winter door te komen. Zijn land kan bovendien profiteren van een Libisch plan om de contracten met particuliere en multinationale oliemaat schappijen te verminderen. Libië wil meer leveren aan regeringen en staatsolie- maatschappijen. De regering van dit land heeft gisteren aangekondigd dat West- Duitsland hierdoor „behoorlijk meer” zal krijgen dan de tweehonderdduizend va ten per dag van nu. nister-president had gevraagd persoon lijk te verschijnen, liet Strauss zich door de secretaris-generaal van de CSU, Ed mund Stoiber, vertegenwoordigen. Van tevoren had de president van de recht bank tevergeefs geprobeerd de tegen standers tot een vergelijk te bewegen. Mocht Strauss met zijn aantijgingen te gen de SPD en Egon Bahr doorgaan, De vijf volgden de traditionele route langs de zuidoostelijke wand, die ook werd gekozen door sir Edmund Hillary uit Nieuw Zeeland, toen hij in 1953 als eerste de top van deze hoogste berg ter wereld bereikte. De tocht wordt als een moeilijke beschouwd, omdat deze plaats heeft ge vonden in de herfst. In 1601 werd de broodbezorging verbo den en mochten brood, pasteien en koek niet langer worden versierd met bloemen, dieren en dergelijke. Soberheid werd de boodschap! In 1613 werd de Sint Nicolaasmarkt verboden en, heel belang rijk, ook het waarschuwen voor de brood weger werd verboden. Wie de bakkerij instormde met de woor den: Juut, juut, de broodweger komt er aan!”, zodat de bakker haastig zijn licht- gewichtbroden kon verwisselen voor goedgewichtbroden, ging dus op de bon, terwijl daarentegen degeen die een bak ker aanbracht omdat zijn broden niet het juiste gewicht hadden, de helft van de boete uitgekeerd kreeg die de bakker moest betalen. Een praktisch systeem, dat als het van daag de dag voor bijvoorbeeld parkeer- overtredingen werd toegepast, menige ge pensioneerde een aardige bijverdienste zou kunnen opleveren. zei hij: „Het spijt me zeer”, waarop hij op zijn zitvlak van de spoordijk gleed, gevolgd door ongeveer vijftien andere reizigers. De spoorwegen zijn boos. Een woordvoerder verklaarde dat de snel treinen op het bewuste traject snelhe den halen tot 220 km per uur en dat er doden hadden kunnen vallen. Emigranten in Australië en Canada ver tellen in tv-programma’s die tussen kerst en nieuwjaar plegen te worden uitgezon den altijd dat zij Nederland verlieten om dat hun initiatieven hier werden ge smoord in de vele voorschriften, maar wat de bakkers betreft is dat geen hedendaags verschijnsel. In 1452 werd in Amsterdam de nachtarbeid verboden, nadat de halve stad in de as was gelegd bij een brand die ’s nachts in een bakkersoven begon. Van 1477 tot 1854 waren er stringente regelin gen voor de broodprijs, en vanaf 1483 werden de bakkerijen onveilig gemaakt door de broodwegers (u merkt het al wel, lang niet alle voorschriften en regelingen van 500 jaar geleden waren ook onzinnig). In 1500 werd bepaald dat er geen „vreemd brood” van buiten de stad mocht worden geïmporteerd, behalve op maan dag, als voor de Oude Kerk ook de be- schuitmarkt werd gehouden. Op de maan dag voerden de bakkers uit Waterland en de Zaanstreek hun specifieke broodsoor ten aan. In 1530 werd bepaald dat de bakkers geen aandeel mochten hebben in meelfabrieken (molens dus) en omdat er een periode van schaarste was, werd zij verplicht een voldoende hoeveelheid brood te bakken. Er werden voorschriften uitgevaardigd over de samenstelling van het brood, daarop werd ook controle uit geoefend, de broodventers mochten voor taan geen onbehoorlijke woorden meer bezigen! De PLO-afgevaardigde heeft volgens het Israëlische parlementslid gezegd dat de regering-in-ballingschap nog voor de vergadering van de Socialistische Inter nationale, over twee weken in de Portuge se hoofdstad Lissabon, zal worden gevormd. Tijdens de bijeenkomst in Lissabon zal voorzitter Willy Brandt verslag uitbren gen over het gesprek dat hij onlangs sa men met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gevoerd met PLO- leiderJasser Arafat. Dat rapport zal naar wordt verwacht van grote invloed zijn op toekomstige.-betrekkingen tussen Europe se landen en de PLO. In Israëlische politieke kringen bestaat grote ontevredenheid over het vorige ■maand door de Verenigde Staten, Israel en Egypte opgestelde plan voor toezicht op de Sinaï-woestijn tijdens en na de Israëlische terugtrekking. Zowel verschil lende kabinetsleden als de invloedrijke parlementscommissie van buitenlandss zaken en defensie hebben kritiek op het uitgestippelde beleid uitgeoefend. Het plan is dat de Amerikanen het Si- naï-gebied vanuit de lucht in de gaten houden. Bovendien zouden Israëlisch- Egyptische patrouilles de bufferzone tus sen de wederzijdse strijdkrachten moeten inspecteren. Critici in Israel vinden dat de veiligheid van Israel onvoldoende is ge waarborgd. De Israëlische regering heeft Washington gevraagd een multi-nationale vredesmacht samen te stellen om in het betreffende gebied toezicht te houden. Is rael wil de terugtrekking in 1982 niet voltooien uit de Sinaï als niet aan deze voorwaarde is voldaan. De vredesmissie van de Amerikaanse negerleider dominee Jesse Jackson in hst Midden-Oosten is gisteren abrupt onder broken. Jackson moest met maagklachten in een ziekenhuis worden opgenomen. De ontmoeting met- PLO-leider Arafat is daardoor uitgesteld. Jackson heeft besprekingen gevoerd Minister Oteiba wees op de noodzaak van overleg tussen industriestaten en OPEC-leden. De Libische minister van Oliezaken Mabroek zei, dat de olieprodu cerende landen in de nabije toekomst hun produktie zullen verminderen om te voor komen dat hun bronnen uitgeput raken. Secretaris-generaal Ortiz verklaarde daartegenover dat de produktie tussen nu en 1990 zou moeten stijgen van dertig tot vijftig miljoen vaten per dag, indien de OPEC-produktie de toename van de hui dige vraag zou willen bijhouden. WINDSOR (UPI). Een tornado heeft gisteren een vliegveld getroffen bij de stad Windsor in de Amerikaanse staat Connecticut. Meer dan vierhonderd men in de argumentatie van het vonnis sloot de rechtbank het gevaar van her haling van dergelijke denigrerende uit latingen door Strauss niet uit, vooral omdat er in de Bondsrepubliek tot de algemene verkiezingen in de herfst van 1980, een situatie van permanente ver kiezingsstrijd zal heersen. De bewering van Strauss dat hij van SPD-kant gehei me informaties had ontvangen dat Bahr achter de ongeregeldheden zat, kon door niets bewezen worden. Het is niet uitgesloten dat Strauss te gen het vonnis in beroep gaat. Een van de eerste bakkers die een eigen reclamecampagne startte, was een bakker in de Saenredamstraat, die elke dag in één van zijn broden een kwartje stopte, een financieel driekoningenbrood dus, waar door de klanten van heinde en ver hun brood bij hem kwamen kopen. Wat zou je vandaag in een brood moeten stoppen om de mensen in de rij voor je bakkerij te laten staan? Behalve volkoren natuurlijk? Een rijks- daalder? Te weinig. Een briefje van tien in een dun metalen kokertje? Een kaartje voor Feyenoord-Ajax? Een breadproof horloge ter waarde van 50? Of iets voor de kinderen, een penning die zij kunnen inruilen voor een autoped? Nee, dat zou psychologisch verkeerd zijn, het ding zelf moeten meegebakken zijn met het brood. Misschien een tweede brood in het ei genlijke brood, zoals je eieren met dubbe le dooiers hebt? Ik ben geen bakker, dus ik weet het ook niet. -"-x- ïr Een groep Cambodjaanse vrouwen, behorende tot aanhangers van het gevallen regime van premier Pol Pot, draagt pakken rijst vanuit een haven in Thailand over de grens van Cambodja. Het betreft de eerste zending van 3500 ton rijst die door Australië wordt geschonken. In heel Cambodja heerst op het moment een ernstige hongersnood

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3