Nieuw ontwerp op Zimbabwe-top Zwendel met textiel uit Nationale Isolatietrein Maduro wil aftreden Andriessen pleit voor arme landen Fikse achterstand in belastingzaken Teruggave landerijen voortgezet Stadgenoot uitgeleverd aan politie Boycot niet alleen hygiëne-maatregel Damiate Pers ^PERFECTIE „SALT 2 is Indonesië te controleren” Westduitse kranten Verliezen voor Zuidafrikaanse regeringspartij OP JAARVERGADERING IMF Hoofdredacteur NieuwsNet op non-actief IJmuider Courant I I Minister De Ruiter: „Zorgwekkend" In Portugal DONDERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 OKTOBER 4 i' I I i i (Van onze redactie buitenland) BELGARDO. Minister Andries sen van Financiën heeft gisteren op de jaarvergadering van het Internati onale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank in Belgrado, bijzondere aandacht van de westerse wereld ge vraagd voor de financiële noden van de arme landen, die geen olie produ ceren. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Twee Westduitse dagbladen, die beide verschijnen in belangrijke landbouwgebieden, schrijven in de editie van gisteren dat de invoerstop van de Bondsrepubliek op Nederlands varkensvlees een po ging kan zijn om de Nederlandse con currentie terug te dringen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN-SALISBURY. Groot-Brittannië heeft gisteren op de topconferentie in Londen over de toekomst van Zimbab we een nieuw ontwerp voor de onafhankelijkheidsgrondwet van Zimbabwe ingediend. Het ontwerp is in grote lijnen gelijk aan eerdere Britse voorstellen. De Britse minister Lord Car rington van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn rege ring niet bereid is nog te sleutelen aan de basis van het voorstel. 4 i Asymmetrie maakt de geaccentueerde schouderlijn tot een draagbaar genoegen. In sportieve gevoerde regenjassen (voering al dan niet uitneembaar) of in behagelijke wollen mantels. Kleurrijke accessoires (leren ceintures, gebreide mutsen, shawls, handschoenen etc.) zorgen bij Claudia Strdter voor een perfect geheel. Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Utrecht, Rotterdam, Den-Haag en Nijmegen Londen wil niet meer sleutelen basis grondwet Vlees Ordening en Volkshuisvesting en in het midden zijn staatssecretaris Koning en Brokx 147,50 I J I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij de belastingka mers van de Nederlandse gerechtsho ven waren op 1 september van dit jaar maar liefst 12.360 zaken aanhan gig. De afhandeling van die zaken blijkt steeds meer tijd te vergen. Ook is er in sommige gevallen sprake van een flinke achterstand Zonder deze kredieten zou Lourenzo de coöperaties niet schadeloos kunnen stel len voor de landteruggave aan de vroege re grootgrondbeztters. Volgens de vakcentrale had toch min stens gewacht moeten worden op de uit slag van het onderzoek naar de toedracht van de gebeurtenissen vorige week, dat door de regering is beloofd. Ook binnen het kabinet van Pintasilgo zou ernstige verdeeldheid over deze en andere kwes ties bestaan. De minister van Landbouw, Joaquim Lourenco, ontkende echter be richten dat hij demissionair zou zijn. Hij bevestigde echter dat er binnen het kabi net belangrijke meningsverschillen be staan over het verlenen van landbouwkre dieten. Dat antwoordt minister De Ruiter (Jus titie) op vragen van het PvdA-T.weede- Kamerlid De Graaf. Tussen het aanhan gig maken van een belastingzaak en de afdoening daarvan ligt een termijn die tegenwoordig al tot twee jaar is opgelo pen. In sommige gevallen is zelfs sprake van nog langere duur van de procesgang. De Ruiter noemt dit mét de presiden ten van de gerechtshoven een zorgwek kende zaak. Een oplossing is echter op korte termijn niet te realiseren. De toena me van het aantal belastingzaken bij de gerechtshoven is daarvoor de laatste ja mogelijk zijn voordeel moet doen met goud als onderdeel van reserves en als internationaal betaalmiddel. De Britse minister van Financiën, sir Geoffrey Howe, zei gisteren in de jaarver gadering van het IMF dat gezonde, stabie le wisselkoersen een voorwaarde zijn voor economische orde. De Verenigde Staten zijn overigens vastbesloten de koersstabiliteit van de Amerikaanse dollar ten opzichte van af zonderlijke valuta’s, zoals de mark, te handhaven, aldus de Amerikaanse minis ter van Financiën, G. William Miller. Het verlies voor de Nationale Party komt op een moment dat ontevreden nationalisten onder leiding van de voormalige minister van Voorlich ting Connie Mulder dreigen zich af te scheiden uit protest tegen de gema tigde koers van Botha. Uit protest tegen de pogingen van Botha om de zwarte bevolking meer rechten te geven bleven kiezers in een aantal plaatsen thuis. In de blanke woonplaats Prinshof nabij Pretoria was de opkomst slechts 23,8 percent. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Sinds gisteren staat hoofdredacteur Jacques den Boer van het weekblad NieuwsNet op non-actief. Nog niet duidelijk is of Den Boer zal worden ontslagen of zelf ontslag zal nemen. De redactie is gezegd dat Den Boer sinds gisteren niet meer als hoofdredacteur fun geert. De NieuwsNet-redactie zal vermoe delijk vanmiddag op de hoogte wor den gesteld van de laatste ontwikke lingen in deze kwestie. Den Boer zou daarbij ook zijn visie geven. Aangenomen wordt dat deze ont wikkeling een gevolg is van de slechte verkoopresultaten van NieuwsNet. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije De delegaties van de regering-Moezore- wa en het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe hebben tot maandag de tijd gekregen om over de Britse plannen te beslissen. De topconferentie is tot die dag verdaagd om de deelnemers in de gelegen heid te stellen de voorstellen te -bestu deren. De delegatie van bisschop Moezorewa heeft zich in principe al met de Britse plannen akkoord verklaard. Verwacht wordt dat het Patriottisch Front van Moegabe en Nkomo minder positief zal reageren. Op veel punten zijn de Britten niet aan de wensen van het Front tegemoet gekomen. Het Front wil in Zimbabwe een president met uitvoerende macht. Het Britse voorstel voorziet echter (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Naar pas nu bekend is geworden, is dinsdag een 33-jarige Nijme- genaar door twee stadgenoten ontvoerd en geboeid afgeleverd bij de politie in het Westduitse Kleef. De man moet daar nog een gevangenisstraf van enige maanden uitzitten of een boete betalen vah ruim 12.000 mark. De ontvoering gebeurde uit wraak voor het feit, dat de Nijmegenaar zijn ontvoer ders met de verkoop van een auto had opgelicht. Zij wisten dat de man nog een straf in West-Duitsland te goed had. De Nijmegenaar was het afgelopen weekeinde met verlof in zijn woonplaats. Zijn ontvoerders boden aan hem terug te brengen naar de strafinrichting in Zwolle, waar hij wegens oplichting zat. In plaats van hem naar Zwolle te rijden, knevelden zij de man en brachten hem in de koffer ruimte van hun auto naar Kleef. De ont voerders, beiden 22 jaar, wordt nu weder- rechterlijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning JOHANNESBURG (UPI). De Zuidafrikaanse Nasionale Party, die onder premier Pieter Botha de rege ringsmacht heeft, verloor gisteren bij tussentijdse verkiezingen een groot deel van de kiezerssteun. Vooral de liberalen en de conservatieven boek ten winsten die hun echter geen zetels opleverden. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De Indonesische minis ter van Handel, Radius Prawiro, fieeft een onderzoek laten instellen naar manipula tie op grote schaal met textielgoederen uit onder andere Hong Kong, welke onder Indonesische handelsnameri in Nederland en andere EG-landen worden afgezet. Het onderzoek volgt op het besluit van de Nederlandse regering om de import van Indonesische textiel stop te zetten, nadat was gebleken dat textielartikelen als confectiekleding helemaal niet in In donesië waren gemaakt. Fabrikanten uit Hong Kong, Korea, Singapore en Taiwan omzeilen de hun toegekende textielquota door met gekochte handelsnamen gebruik te maken van het feit dat Nederland geen beperkingen heeft op import van Indone sische textielgoederen. De twee bladen, Kieler en Stuttgarter Nachrichten, zeggen te betwijfelen of het de regering in Bonn er alleen om gaat dat het varkensvlees voor honderd percent moet worden gecontroleerd op het voor komen van trichinen (haarwormpjes). De Stuttgartse krant schrijft: „De roep dat de goedkope Nederlandse slachtvar- kens de Duitse markt verstoren en de winsten van de Duitse boeren aantasten heeft duidelijk zijn uitwerking gehad.” Bonn wil volgens het blad wel Nederlands in een constitutionele president aan het hoofd van een republiek. De voornaamste macht zou bij een gekozen premier moe ten komen te liggen. Ook op het punt van het staatsburger schap in Zimbabwe is Londen niet op de wensen van Nkomo en Moegabe inge gaan. Engeland wil dat iedereen die op het tijdstip van de onafhankelijkheid in Zim babwe wqont het staatsburgerschap krijgt. Het Front wil dat het staatsburger schap niet automatisch wordt verleend aan degenen die na de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring in 1965 het land zijn binnengekomen. In het Britse ontwerp krijgen de blan ken, die drie procent van de totaal zeven miljoen inwoners uitmaken, voor min stens zeven jaar twintig van de honderd zetels in het parlement gegarandeerd. Zij verliezen daa/mee de mogelijkheid een véto in het parlement uit te spreken: voor veranderingen van de grondwet is 70 pro cent van de stemmen nodig. De-blanke vertegenwoordiging in de Senaat van Zimbabwe is in het jongste Britse plan van eenderde teruggebracht tot een kwart van veertig zetels. Eén van de blanke leden van de delega- tie-Moezorewa, John Giles, is gisteren dood aangetroffen op het terrein van het Lancaster House waar de Zimbabwe-top wordt gehouden. De. politie sluit een mis drijf uit. Volgens Lord Carrington is Giles blijkbaar uit een raam gevallen. Giles was Moezorewa’s voornaamste adviseur voor grond wetszaken In een militair communiqué dat gisteren in Salisbury, de hoofdstad van Zimbab we, is gepubliceerd wordt gemeld dat sinds het begin van de top in Londen bij de guerrillastrijd in Zimbabwe meer dan vijfhonderd doden zijn gevallen. In dit cijfer is niet het aantal slachtoffers begre pen van de recente actie van het leger van Zimbabwe tegen een guerrillabasis in Mo zambique. v BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES. gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ORANJESTAD. De waarnemend ge zaghebber van Aruba, Urbano Maduro, zal de regering van de Nederlandse Antil len vragen hem te ontheffen van zijn ambt. Aanleiding daartoe is het optreden van Betico Croes, die behalve leider van de onafhankelijkheidspartij MEP ook al gemeen adviseur is van het bestuurscolle ge van Aruba. Afgelopen maandag liet Croes zich op weinig vleidend wijze uit tegenover Madu ro. Bovendien gaf hij Maduro een duw na de woordenwisseling, waardoor deze op de grond viel. Een en ander vond plaats in een Arubaans restaurant. Toen het gezel schap van Maduro het etablissement will de verlaten ontstond een woordenwisse ling met Betico Croes, die bij de-deur met een aantal mensen stond te praten. In een reactie op het incident heeft Croes later het gebeurde betreurd en zijn verontschuldiging aangeboden 'aan Madu ro. Hoewel hij dat niet als excuus wilde aanvoeren, stelde hij dat hij wat had ge dronken, maar dat noemde hij iets anders dan „onder invloed van alcohol ver keren”. 1 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De inlichtingen commissie van de Amerikaanse Senaat meent dat het naleven van het SALT 2- akkoord geverifieerd kan worden. Vol gens de Washington Post van vandaag heeft deze commissie zich er in het geheim meer dan een jaar mee beziggehouden of de VS in staat zijn te controleren of de Sovjet-Unie zich aan de in het verdrag neergelegde bepalingen houdt. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Hij wees erop dat deze landen het ergst zijn getroffen door recente ontwikkelin gen als de sterke prijsverhoging van aard olie. Hun gezamenlijk tekort op de beta lingsbalans zal dit jaar bijna vijftig mil jard dollar bedragen. De betrokken landen zullen op grote schaal financiering van buitenaf nodig hebben. De gewone handelsbanken zullen daarbij een rol kunnen spelen, maar zij kunnen niet voldoende verlichting ver schaffen voor alle ontwikkelingslanden. De schuldpositie van vele landen is reeds ernstig en bereikt gevaarlijke afmetingen voor een toenemend aantal arme landen. Wanneer daar dan nog nieuwe buitenspo rige schulden tegenover handelsbanken bijkomen, dan kan de noodzakelijke eco nomische aanpassing binnen de arme lan den in gevaar worden gebracht of worden uitgesteld. In de huidige omstandigheden zullen het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank daarom een vitale rol moeten spelen, aldus minister An driessen. De minister pleitte ook voor rentesubsi dies om het de arme landen mogelijk te maken een beroep te doen op de Wereld bank en het IMF. De Saoedische minister van Financiën, Abdalkhail, heeft gisteren op de jaarver gadering ogeroepen tot stabilisering van de koersen op de wisselmarkten. Hij zei dat Saoedi-Arabië altijd zijn beleid heeft opgesteld met een grote nadruk op inter nationale noden en behoeften, „maar wij vinden het steeds moeilijken worden om ons beleid bij de heersende instabiliteit op de wisselmarkt voort te zetten”. De Zuidafrikaanse minister van Finan ciën, Owen Horwood, uitte er zijn tevre denheid over dat het „niet is gelukt het goud zijn monetaire betekenis te ontne men”. Minister Horwood van het goud- produktieland vindt dat het IMF zoveel .(Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. Het Portugese ministe rie van Landbouw en Visserij is gisteren weer begonnen met de overdracht van landbouwgrond van coöperaties aan par ticulieren. De teruggave van deze lande rijen was vorige week opgeschort, nadat de politie twee slachtoffers had gemaakt onder protesterende leden van een coöpe ratie. De coöperaties én de vakcentrale Intersindical reageerden gisteren veront waardigd op de hervatting van deze werk zaamheden door het ministerie van Land bouw en de politie. Volgens de Washington Post, die welin gelichte bronnen.citeert, onderschrijft het merendeel van de commissieleden het po sitieve resultaat van het onderzoek. Een aantal leden echter, die gekant zijn tegen SALT 2, zou menen dat verificatie niet helemaal mogelijk is. ren te sterk gestegen. In 1974 ging het nog om ruim 8300 zaken, in 1978 waren dat er meer dan 14.000. De Ruiter verwacht voor 1979 een aantal van minstens 16.000 zaken. Het gaat hierbij natuurlijk niet alleen om strafzaken, maar ook om zaken waar bij de rechter om een uitspraak over een beslissing van de belastingdienst wordt gevraagd. Hoe groot de precieze achter stand is kan de minister overigens niet aangeven. Hem ontbreekt de mankracht om dit te laten uitzoeken. Bij enkele gerechtshoven is het aantal raadsheren en gerechtsauditeurs uitge breid, hetgeen echter niet tot een afdoen de verbetering van de situatie zal leiden. Daarom wordt getracht verbetering te brengen in de werkwijzen van de ge rechtshoven. Daarover heeft de minister al overleg gehad met de presidenten en met de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak. Dat overleg heeft geleid tot de instelling van een commissie dië de minister moet adviseren over de gewenste verbetering. varkensvlees blijven invoeren, „maar niet tegen op dumping lijkende prijzen”. Het WD-Tweede-Kamerlid Waalkens heeft minister Van der Stee van Land bouw en Visserij schriftelijke vragen ge steld over de problemen met varkens- I vlees. Hij informeert onder meer naar de stappen die de minister nu wil gaan nemen. Het Produktschap voor Vee en heeft zich gisteren tot de Europese Com missie in Brussel gewend met het klem mende verzoek om het mogelijk te maken dat varkensvlees dat nu wordt getroffen door de Westduitse invoerstop, in te vrie zen. Met een dergelijke maatregel kan volgens het produktschap worden voor komen dat de markt instort. A Met fluit in de mond en ..spiegelei' omhoog geeft de actrice Wieteke van Dort het startsein voor de Nationale Isolatietrein. Deze zal door het land trekken om propaganda te maken voor warmte- Isolatie van woningen en bedrijven. Geheel links minister Beelaerts van Blokland van Ruimtelijke V c Asymmetrie in He mdntels

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4