Vrouw tussen hond en wolf ontloopt het hete hangijzer Film Kunstfilms in de Toneelschuur amstcrdam filmhuizen hciarlem Kinderachtig gedoe in The Main Event Chinatown: perfect detective verhaal van Roman Polanski Wolkers blijft weg van filmpremière Kort Amerikaans Parodie op vlot-gemaakte produkties in Hollywod Boulevard 'S Streisand en O’Neal in niemandalletje Parodie Dierensprookje Engelse films Ma FILM VRIJDAG 19 7 9 5 14 Charles Boost 4 >0 >0 iO r 5 OKTOBER D- >O 0 Filmweefc Arnhem 1979 In tegenstelling tot vorige keren toen de neiging bestond Filmweek Arnhem officieel te openen met een luchtige publieksfilm en ook op de slui- tingsavond niet met al te zwaar geschut te komen, is dit jaar met die traditie gebroken en stond afgelopen woensdag bij de feestelijke opening van de 12de Internationale Filmweek Arnhem de Italiaanse film „La Luna” van Bernardo Bertoluc ci, op het programma; terwijl het festival woens dag avond 10 oktober besloten zal worden met de Nederlandse film „Kort Amerikaans” van Guido Pieters naar de roman van Jan Wolkers. Twee opmerkelijke films dus als omlijsting van een gevarieerd programma dat in Rembrandt loopt, terwijl in het vlakbij gele gen Luxe het zogeheten alterna tieve produkt aan bod komt, woensdagavond ingeleid door Pirn de la Parra „Dirty Picture”. Over beide openingsfilms later meer. 4 h siden, Festival breekt met traat- irlem, traat- >oedi- ’14. Ryan O'Neal en Barbra Streisand in The Main Event. Luxe, die de films vertoont waarvoor in Hoopvolle filmstarlets" in Hollywood Boulevard (Boxy). ■ü- Boven: Een karikatuur van Eisenstein van eigen hand. 'os ge iet Aan „The Main Event” zijn wel namen van enig gezag verbonden. Allereerst de namen van de hoofdrolspelers, Barbra Streisand en Ryan O’Neal en vervolgens van regisseur Howard Zieff, die „House Calls” met Walter Mattau gemaakt heeft en de parodie op de western „Hearts of the West” met Jeff Bridges en Alan Arkin. In het wat opzichtig bedachte verhaaltje dat hij nu verfilmd heeft, speelt Barbra een elegante vrouw die in de parfumbusi- ness goed verdiend heeft, niettemin fail liet gaat en dan ontdekt dat haar enige bron van inkomsten een jonge bokser is, „Hollywood Boulevard” is voor inge wijden een mooie parodie op het Holly wood van de B.- en C-films, de snel en vlot gemaakte produkties die met enige moeite toch nog winstgevend kunnen worden. Candy Wednesday is een van voor een echtscheiding te verzamelen. Maar zo eenvoudig liggen de zaken niet en privé-detective Gittes raakt verzeild in een weinig frisse familie-affaire waar in John Huston en Fay Dunaway de toon aangeven. chard Adams „Watership down”, een allegorisch dierensprookje. Het verhaal gaat over een groep konij nen dat zich bedreigd voelt door de opdringende stad en tijdig hun natuur reservaat verlaten op zoek naar veiliger woongebied. Dat levert dramatische avonturen op, vooral als er naar wijfjes gezocht moet worden om de kolonie voor totale ondergang te behouden. Het bijzondere van „Waterschapsheu- vel” is de poging om tekenfilm te gebrui ken voor een dramatisch verhaal en Wolkers: „Bij de opnamen in de acade mie in Leiden zou ik aanwezig zijn om te zien hoe aan mijn schilderij werd ge werkt. Maar Pieters wilde mij er gewoon niet bij hebben. Nu laat hij in de film de hoofdpersoon dingen doen die een echte schilder nooit zou doen. Toen de film klaar was, is Pieters hier nog geweest om zoete broodjes te bakken, maar daar ben ik niet op ingegaan. Als mensen zich zo gedragen, is het voor mij afgelopen. Nee, ik heb die film nog niet gezien. Ik ga straks wel kijken, als boerin netje verkleed, gewoon in de bioscoop”. ons land nog geen distributeur te vinden zijn geweest en die door Hans Saaltink op eigen smaak zijn uitgezocht en uit het buitenland meegenomen om te zien of er hier nog wat mee te doen is, staat er sterker voor met „Woyzeck” van Werner Herzog en „Quintet” van Robert Altman in het vooruitzicht (beide op komende zondag). Als men daarbij dan nog voegt een paar historische documenten als „Ti me in the Sun” van S. M. Eisenstein en een filmbiografie van Erich von Stroheim, ge titeld „The Man you love to hate”, afge wisseld met wat vrolijke divertissementen als „La Femme qui pleure”, om dan op de laatste dag te eindigen met twee Truf- faut’s, „La Chambre Verte” en ,,L’Amour en Fuite”, dan kan men zich toch bij voorbaat verheugen op een bijzonder boeiend programma. Evenals vorige jaren beperkt de film- week zich niet tot het Rembrandt-com plex. Door de hele stad zijn de bioscopen van bijzondere programma’s voorzien. Zo kan men in Palace I achtereenvolgens zeven films met Lino Ventura zien waar onder Rossi’s meesterwerk „Cadaveri ec- celenti”. Clint Eastwood staat centraal in Saskia van „A Fistful of Dollars” uit ’64 tot en met „The Gauntlett” uit ’77. In Scène I. zorgen Mel Brooks en Marty Feldman voor wat waanzinnige humor en in Scène 2 bepaalt niet de acteur maar de scenario schrijver het programma en wel de grote blijspel-leverancier van Broadway, Neil Simon wiens stukken als „Plaze Suite” en „The Goodbye Girl” het ook op de film goed doen. En de traditionele tentoonstelling onder auspiciën van het Nederlands Filmmu seum ontbreekt evenmin. Al dadelijk op de eerste dag werd in het Arnhems Mu seum ’s middags een overzichtstentoon stelling van schetsen en tekeningen van de Russische filmer Sergei M. Eisenstein ge opend na een inleidend woord van Naoum Kleinman, conservator van het Eisenstein Kabinet te Moskou. Palace 2 heeft gekozen voor de films waarin het echtpaar Simone Signoret Yves Montand (gesepareerd) optreedt, zij bijvoorbeeld „La Vie devant soi”, hij in „Police Python 357”. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Met ingang van volgen de week dinsdagavond zal eens in de maand een film met beeldende kunt als centraal thema worden gedraaid in de Filmschuur, onderdeel van het Haar lemse theater de Toneelschuur aan de Smedestraat. Het initiatief tot deze reeks die telkens voor de tweede dinsdag avond van de maand genoteerd zal staan werd genomen in samenwerking met het Frans Halsmuseum. Aanvangstijd steeds 20.30 uur. Al eerder zijn in het westen en met name in het Filmmuseum kleine exposi ties van Eisenstein’s tekenwerk te zien geweest maar eerst bij deze zeldzame col lectie originelen krijgt men een indruk van de virtuoze tekentechniek van de fil mer die zich vaak voorbereidde op een film door het maken van schetsen. Sa menvallend met deze tentoonstelling die tot 19 oktober zal duren brengt Uitgeverij Sun in Nijmegen Eisensteins „Lessen in Regie” uit in Nederlandse vertaling, een dubbele culturele manifestatie dus die de Filmweek niveau geeft. Hanna Schygulla neemt de rol van de 17-jarige Effi Briest op zich, die uitgehu welijkt wordt aan een twintig jaar oudere baron. Effi verveelt zich al gauw, voelt zich ongelukkig en eenzaam en dat leidt al gauw tot een verhouding met een andere man. Wanneer de baron dit zes jaren later ontdekt, daagt hij de minnaar uit tot een duel, doodt hem en verstoot Effi. Wel behoudt hij zelf hun dochter en voedt deze zo op dat ze een afkeer ontwikkelt voor haar moeder. Verdere hoofdrollen in deze uit 1974 daterende Fassbinder worden ge speeld door Wolfgang Schenk. Ulli Lom- mel en Andrea Schober. Effi Briest draait vanavond in Heemskerk. Aanvang 20.30 uur. Cineaste Coline Serreau trok in 1977 in Cannes grote belangstelling met haar do cumentaire Mais qu’est-ce qu’elles veu- lent. Pas na dit succes voelde zij zich in staat de al twee jaar gereed liggende Pourquoi te verfilmen. Zij omschrijft het zelf als een bitterzoete komedie over lief de en vrijheid. De film betreft drie samen wonende mensen, een oude man die het huishouden doet, een jongere man die wat geld verdient als pianist en een vrouw die geld verdient met het voorlezen van ver haaltjes. In het begin vormen zij een, ook seksueel, perfect trio, maar dat verandert wanneer de oudere man een nieuw meisje vindt. De hoofdrollen worden vertolkt door Sami Frey, Mario Gonzales en Chris tine Murillo. Pourquoi-pas is dinsdag in Velsen (Ka naalstraat 257) en donderdag in Castri- cum (Bakkerspleintje 1). Aanvang 20.30 uur. In Velsen speelt bovendien woens dagavond nog de film Armee der Lieben- den uit 1972-1979 van Rosa von Praun- heim, dat de discussie heropent op „Nicht der Homosexuelle ist pervers, sondern die Situation in der er lebt”. Zaterdagavond om 20.30 uur draait The Rolling Stones Story in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat 257 in IJmuiden. De ze film volgt het ontstaan van deze legen darische Britse groep tot en met de zoge heten „afscheidstournee". traat- id 44, JS, as. en Studio brengt een tekenfilm met die pere bedoelingen, de verfilming door Martin Rosen, terzijde gestaan door tien tallen medewerkers, van de vooral in Amerika erg populaire roman van Ri- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De schrijver Jan Wolkers zal op 10 oktober in Arnhem de première van de film die Guido Pieters heeft gemaakt naar zijn roman „Kort Amerikaans”, niet bijwonen. Tussen hem en de regisseur bestaat een conflict, dat ook na het gereedkomen van de film niet is opgelost. daarbij tegelijk af te zien van de geïdea liseerde dierentekeningen die bijv. Walt Disney een wereldfaam bezorgd hebben. >kt e- e- bil- er- tte- net f in èr- ie- ■re e- niet veel goeds en de vier jaar later tot stand gekomen film bevestigt dit angstig vermoeden. Eerst nog heeft Ivo Michiels het scenario tot roman verwerkt die „Een tuin tussen hond en wolf” als titel mee kreeg, daarna kon pas door financierings- moeilijkheden in ’78 met de opnamen be gonnen worden. „De Tuin” uit de romanti- tel werd vervangen door „Een Vrouw” en uiteindelijk draait Delvaux’s film in Arn hem als „Vrouw tussen schemering en dageraad.” Een chaotisch voorspel dus dat onzekerheid verraadt tot een film die even verward en onzeker aandoet als de bijgeleverde reclametekst. Eenvoudig naverteld gaat „Een vrouw tussen hond en wolf (om nu maar deze titel aan te houden) over het meisje Lieve (Marie Christine Barrault) die kort voor de oorlog met de „idealistische” man Adriaan (Rutger Hauer) trouwt maar hem weer spoedig moet afstaan want Adriaan gaat vrijwillig naar het Oostfront, daar mee de deur openlatend voor een mede dinger in de liefde, de verzetstrijder Fran cois (Roger van Hooi) die gewapenerhand bij Lieve binnendringt en er de rest van de oorlog blijft uitzitten. Na de oorlog is hij bruikbaar om de eindelijk van het front teruggekeerde Adriaan spoedig vrij te krijgen. Deze blijkt inmiddels niet tot in keer gekomen te zijn en verbruikt zijn tijd om verweerschriften en politieke pamflet ten te schrijven, zodat Lieve uiteindelijk haar koffertje pakt om het haar zoontje het pand te verlaten. Vlak, ongeïnspireerd en zonder drama tische hoogtepunten verloopt deze weinig originele intrige, die in geen enkel opzicht beantwoordt aan de hooggestemde tekst van de scenaristen die omzichtig en zon der zich fel uit te spreken het Vlaamse probleem in de oorlog benaderen, als was het nog steeds een heet hangijzer. Het IJmond-filmcircuit is deze maand weer actief geworden. In de komende week zullen twee recente films, Effi Briest van regisseur R. W. Fassbinder en Pourquoi-pas van Coline Serreau, rond reizen. >noeg 1 flink voor >or n De dadaïst Heartfield ontwikkelde zijn eigen en oorspronkelijke montage-tech- niek halverwege de jaren twintig en ont wikkelde een hoogst eigen kunstvorm, die massaal reproduceerbaar was en alras een politiek wapen van jewelste bleek. Zijn werk richt zich in het algemeen scherp tegen de burgerlijke moraal, fa scisme in alle denkbare vormen en onder- dukking in het algemeen. Herbst geeft in de 63 minuten durende film niet alleen een autobiografisch en chronologisch verslag, maar laat zien hoe Heartfield zijn werk opbouwde. De filmreeks gaat van start met een produktie van de Westduitse cineast Hel muth Herbst, die twee jaar geleden een portret maakte over de fotomonteur John Heartfield. Op het scherp-analytische werk van deze in 1968 overleden kunste naar hebben zich latere fotomonteurs als Klaus Staeck en Jürgen Holtfreter geo riënteerd. waarin zij, in haar rijke jaren, geld belegd heeft. Maar die jonge bokser, die door Ryan O’Neal gespeeld wordt, heeft de jaarlijkse chèque van zijn maecenas steeds geïnd, zonder zich verder veel om de bokssport te bekommeren. Aan dat luie leventje komt nu een einde. De energieke Barbra maakt hem duide lijk dat het door haar geïnvesteerde geld dividend moet opbrengen en onder haar streng toezicht wordt van Ryan een pre- miebokser gemaakt, die steeds tegen ho gere prijzen de ring ingaat. Enfin, het uiteindelijk resultaat ligt voor de hand, maar de voorafgaande verwikkelingen zijn wat kinderachtig, vooral ook omdat geen van beide acteurs de leeftijd nog hebben om op een puberachtige manier dol te doen. Ivo Michels in 1975, te werken aan een scenario waarvan zij gedurende twee maanden „de krachtlijnen” vastlegden, waardoor het „dramatisch plateau” zoals de scenaristen het uitdrukken, „waarop dit eenvoudige, maar in zijn menselijke substantie altijd weer universele verhaal zich afspeelt, de tuin is.” Dat Vittorio de Sica enige jaren eerder met „II Giardino dei Finzi Contini” ook al de tuin koos als symbool in het oorlogsgebeuren, zal wel toevallig zijn want de scenarioschrijvers bedoelen ermee: „een kleine ruimte bin nen de grote ruimte daarbuiten die con stant gesuggereerd blijft, ommuurd en dit wil zeggen open en toch besloten, intiem en uitnodigend tot een intens zintuigelijk waarnemen (wat is een boom? wat is een lichaam?), tevens luisterpost en uitkijk post tesamen Deze hoogdravende tekst voorspelt al die actrices die vol aspiraties naar Holly wood trekken maar daar al gauw bemer ken dat ze blij mogen zijn in handen te vallen van goedkoop werkende maat schappijtjes die er niet voor terugdein zen een of twee films per week d’r uit te gooien en waar snel afgerekend wordt met artistieke pretenties. In deze sfeer deinst concurrentienijd zelfs niet voor moord terug. Dit alles is natuurlijk in lichte toon gehouden maar men krijgt wel enige indruk van het andere Hollywood waar het niet allemaal glamour en ster-allure is. Onder: Marie Christine Barrault, Rutger Hau er en Roger van Hooi in André Delvaux's „Een vrouw tussen hond en wolf. Onder de ruim dertig premières die Arnhem dit jaar brengt, bevinden zich vier Engelse produkties die alle op het programma van Rembrandt terechtgeko men zijn. Een ervan is de zoveelste bewer king van de Dracula-legende, ditmaal niet geparodieerd, integendeel zeer serieus aangepakt met niemand minder dan Sir Laurence Olivier en Donald Pleasance in hoofdrollen. Voor liefhebbers die er een reis voor over hebben, meld ik even dat de film van John Badham morgen -zaterdag- nog te zien is in Rembrandt om 16.00 uur. De verre bezoeker kan dan eventueel tegelijkertijd en spannend hoogtepunt van de Filmweek meemaken, namelijk „Escape from Alcatraz” van Don Siegel, hoofdrol Clint Eastwood die om 21.45 voor het eerst in Rembrandt draait. Een andere Engelse film, ook al niet uitmuntend door durf en originaliteit is de re-make van „The Lady vanishes” maan dag om 19.15 en dinsdag om 13.30 in Rembrandt), eens de bekendste en meest geprezen film die Alfred Hitchcock in Engeland in 1938 maakte. Je moet wel lef hebben om een dergelijk klassiek mees terwerk opnieuw te willen maken en na tuurlijk te moderniseren. De trein waarin de héle film zich af speelt yertrekt dit keer niet van een rom melig stationnetje ergens op de Balkan, zoals bij Hitchcock, maar vanuit een Beierse plaats met een perron vol rumoe rige nazies. En de Engelse nurse die zo mysterieus verdwijnt gedurende de reis is uiteraard niet meer Dame May Whitty maar heet nu Angela Lansbury. Ook het meisje dat tegen alle adviezen in blijft zoeken naar haar verdwenen vriendin is ingrijpend veranderd. In plaats van de energieke en vasthoudende Margaret Lockwood, nog lichtelijk duizelig door de bloempot die een misdadige hand op het beginstation op haar hoofd liet vallen, is drastisch veranderd in de lange, drank zuchtige Cybill Shepherd die in een frivo le avondjurk door de trein holt en ieder een tegen zich in neemt. En ga zo maar door. De grote lijnen van het destijds door Sidney Gilliat en Frank Launder geschre ven scenario naar de roman van Ethel Lina White, zijn nog net herkenbaar maar wie de oude Hitchcock gezien heeft, kan beter de herinneringen niet laten vertroe belen door een tweedehands imitator. In verband met de Filmweek Arnhem, waardoor de ogen van filmliefhebbend Nederland meer oostwaarts gericht zijn, hebben de Amsterdamse bioscopen van het uitbrengen van belangwekkende films afgezien en zijn blijven voortteren op de successen van afgelopen weken. De enige uitzondering maakt Rembrandt- plein-Theater, dat van de gelegenheid ge bruik heeft gemaakt een aardig nieman dalletje onopvallend weg te werken. Roxy heeft deze week het best verzorgde reprise-programma. De vertoonde films zijn niet nieuw, ook niet voor Haarlem maar ze zijn wel van een kwaliteit dat een opnieuw zien alleszins gerechtvaardigd is. Terwijl er altijd wel weer op bio- scoop-liefhebbers gerekend kan worden die „Chinatown” van Ro man Polanski of, wat de nachtvoor- stellingen betreft, „Hollywoord Boulevard” van Joe Dante nooit ge zien hebben. „Chinatown” is een perfecte detective (in het Amerikaans „Privat Eye”) ge schiedenis vol verrassingen die onschul dig begint met de opdracht aan de ge sjeesde politieman Jake Gittes (Jack Ni cholson) om de man van de rijke me vrouw Mulwray te schaduwen ten einde bewijzen van zijn ontrouw en redenen Bij Martin Rosen zijn de dieren, ook m hun onderlinge verhoudingen en gedra gingen realistisch creaturen die in hun samenleving de menselijke maatschap pij met haar naijver en agressie dicht benaderen. Waardoor men minder het idee krijgt naar een poëtisch dieren sprookje te kijken dan naar een symboli sche poging de mensheid een spiegel voor te zetten. Over het „gezicht” van het „officiële” Rembrandt-programma valt nu nog al leen te zeggen dat het begin wat zwakjes aandoet. Na de openingsvoorstelling kwam donderdagavond „Een vrouw tus sen hond en wolf” op het doek, een Frans- Belgische co-produktie met als thema de houding Van (sommige) Vlamingen gedu rende de oorlog, een besmet onderwerp dat niet voor niets vier jaar nodig heeft gehad om in een film uit te kristalliseren. Volgens de persinformatie die de film begeleidt, begonnen André Delvaux en Het beste wat Rembrandt tot nu toe te bieden heeft gehad is Stanley Donen’s „Movie, Movie” waarin het Hollywood melodrama en de Hollywood-showfilm geïmiteerd en daardoor geparodieerd worden. Donen, choreograaf voor Fred Astaire en Gene Kelly tot hijzelf films, voornamelijk musicals en blijspelen ging maken, kent de beide genres goed genoeg om er karikaturale versies van te maken die in stijl de originelen van een halve eeuw terug aardig benaderen. In ieder geval zorgde hij na de opening voor het eerste lichtpuntje in het Rembrandt-pro gramma. luchtige traditie

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15