Christine Spierenburg overleden Opera van Menotti: onwaarachtige muziek en langdradig Heroriëntatie op het kijken Uitgesproken affiniteit met Franse liedkunst Ruikhoedatiiiikt,draaihoedat diuait, prooi' hoe dat proeft en... Zeg maar jij tegen mij A Haarlemse schilders bij de SBK en Galerie Klein Vijf onderwerpen bepalen Jute 11 KO-NVV: in mime prioriteit voor werkgelegenheid ,95 Recital Honig en Van der Meer V IO B L K i y y SCHEVENINGEN. De in Schotland wonende componist (van Italiaanse afkomst) Gian Carlo Menotti neemt een heel aparte plaats in de operawereld in. Grote publieke successen, vooral in de Ver enigde Staten waar Menotti geleefd en gewerkt heeft, waren al sinds de jaren dertig zijn deel. Gevoel voor theater de componist schreef doorgaans ook zijn eigen libretti en een handige en illustratieve muzikale schrijfwijze, gekenmerkt door een oerconventionele instel ling, maakten zijn opera’s gemakkelijk toegankelijk voor het publiek. pen >per M RUHS I (Van onze kunstredactie) The Consul een muzikale kijkgnjp GEMMA COEBERGH (Van onze kunstredactie) JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) D CEES STRAUS - (OOP De KO-NW, die hiertegen krachtig In haar solo-carrière werkte zij mee aan tal van produkties. protesteert, heeft de mime-werkgevers gevraagd de opstelling van de mime spelers te steunen, die zeggen zich niet te willen laten „omkopen” door CRM. Voor het begrotingsjaar 1979 is voor de mime driekwart miljoen gulden extra uitgetrokken. De KO-NVV vindt dat dit bedrag in de eerste plaats besteed moet worden om de drie groepen te laten voortbestaan en het resterende bedrag te gebruiken voor een eerste optrekking van de salarissen. Hiermee sluit de KO-NW zich aan bij het FNV-arbeidsvoorwaardenbeleid ten behoeve van de werkgelegenheid. „CRM wil dit beleid niet en kiest voor verho ging van salarissen met tien procent,” aldus een communiqué van de KO-NW. /icebeur uctie. Waardoor de belangstelling zo gering was, is moeilijk na te gaan. Want al ligt de Nederlandse première van The Consul alweer zo’n dertien jaar achter ons, de aandacht voor Menotti is toch levend ge houden door andere opera’s, zoals The Medium, die twee seizoenen terug nog door de operastudio is uitgevoerd. Ook Opera Forum in Enschede heeft Menotti op het repertoire, terwijl de componist bij dit gezelschap ook nogal eens de regie voert (niet zo lang geleden behalve in eigen werk, ook nog in Verdi’s Aïda). De negatieve opstelling van de resens- centen, vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit dat Menotti’s partituren een muzi kale kijkgrijp vertegenwoordigen waarin alle componisten uit het verleden, vervalst en vermengd met een soort Hollywoodstijl te pas en te onpas de revue passeren, waarbij dan zelfs in de verwerking van het gestolen goed heel weinig eigenheid te ontdekken is. Zo ook in The Consul, die nu in een nieuwe produktie van de Neder landse Operastichting op de planken wordt gebracht. En waarin Menotti uitein delijk dus weer op het enthousiasme van het aanwezige publiek kon rekenen, al zal de magere opkomst de componist zeker verdroten hebben. Voor de operaliefhebbers die meer ver wachten dan alleen maar opgeklopt bui- tenkantgedoe, is er behalve de mogelijke genoegdoening in de vorm van een beetje gepsychologiseer, weinig aan The Consul te beleven. Eerder zou de niet al te integer overkomende verwerking vun het anti communistisch getinte gegeven (dé suc cesformule voor een Amerikaanse opera in de betreffende jaren vijftig), waarin de in Oost-Europa gesitueerde, machteloze strijd van het individu tegenover de staat wordt geschilderd, weleens aversie kun nen opwekken. Vooral omdat het onder- ïJ- Christine Spierenburg, portret uit 1969, toen zij voor de NCRV optrad bij het jubileumconcert van Conamus De in 1923 in Amsterdam geboren so praan begon haar loopbaan in november 1945. Toen trad zij toe tot het koor van De Nederlandse Opera, nadat zij als meisje reeds in diverse koren had gezongen. Ze ven jaar bleef Christine Spierenburg ver bonden aan het operakoor en in die perio de vertolkte zij ook enige solistische rol- De mezzosopraan Marvellee Cariaga in The Consul bij de Nederlandse Opera Stichting (foto Jaap Pieper) The Consul is morgenavond nog te zien in Scheveningen en daarna op 9, 14, 15 en 17 oktober in de Amsterdamse Stads schouwburg. Opera: The Consul van Gian Carlo Menotti. Regie Menotti. Orkest: Radio Kamerorkest o.l.v. Siebe Riedstra. So listen Marvellee Cariaga, Julian Pa trick, Anett Andriessen, Hubert Wa- ber, Cora Canne Meijer en Tom Hae- nen. Decors geleend van Opera van Athene. Nederlandse Opera Stichting, 4 oktober 1979. len. Zij werke mee aan onder meer Hof fman’s vertellingen, Manolesco van Jules Massenet, Cavaleria Rusticana van Ma scagni en Don Carlos van Verdi. HAARLEM. De vier Haarlemse kun stenaars die maandelijks het Jute-pro- jekt maken, hebben voor aflevering 11 gekozen voor vijf actuele onderwerpen. Niet alle thema’s zullen ditmaal uit het politieke nieuws worden gelicht, ook meer algemene onderwerpen komen aan de orde. „De operette is onsterfelijk”, zei Chris tine Spierenburg in een interview dat zij gaf naar aanleiding van haar optreden in de Snip en Snap revue in 1962 en ’63. waar zij voor welkome afwisseling zorgde met het zingen van operette-fragmenten. Als soliste werkte de sopraan ook mee aan een grote verscheidenheid van gram mofoonplaten, waaronder een serie van tien operettes. Met het Jongenskoor uit Vught maakte Christine Spierenburg ook een aantal grammofoonplaten. In 1975 stopte de zangeres met zingen, zonder aan dat besluit ruchtbaarheid te geven. Daarmee sloot zij een carrière van dertig jaar af. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Na de Raad voor de Kunst heeft nu ook de Kunstenaarsor- ganisatie-NVV (KO-NVV) gepleit voor werkgelegenheid boven salarisoptrek- king in de mime-sector. Het ministerie van CRM wil de subsidiëring van de groepen Mecaniek, Termiek en Incopro- dinc stopzetten ten behoeve van verbe tering van de arbeidsvoorwaarden en drastische salarisverhoging bij vier ge vestigde mime-gezelschappen. De laatste als internationaal bekend so list (optredens in vele landen van Europa en in de Verenigde Staten, diverse gram mofoonplaten, onder andere met barok- specialist Nikolaus Harnoncourt), terwijl Margreet Honig, ingevallen voor de oor spronkelijk als „nieuwkomer” geplande jonge sopraan Jorine Samson, niet zozeer als onbekende of pas beginnende soliste kan worden beschouwd, maar dan toch minder alom bekend is als Ruud van der Meer. In ieder geval deden zij op dit recital in geen enkel opzicht voor elkaar onder, zeker niet in een uitgesproken affiniteit met en artistiek inzicht in de liedkunst, waarbij vooral de sopraan een uitstekend pleitbezorgster bleek voor het Franse lied. Vijf liederen van Claude Debussy (Nuit d’étoiles, Beau soir, Voice que le prin- temps, Les cloches en Noël des enfant qui n’ont plus de maisons), de cyclus La cour- te Paille van Poulenc, van Ravel Manteau de Fleurs en Sainte, de cinq mélodies populaires greques en één der mélodies hébraïques, dit laatste om het nog steeds in het Haarlems Concertgebouw als rode draad gehanteerde jaar 1914 te dienen. Margreet Honig bezit een welluidende, maar wat je zou kunnen noemen „kleine” stem, een stem dus die het niet kan en moet zoeken in grote dynamische contras ten. Zij weet die stem echter zo intelligent en artistiek-smaakvol te benutten dat ie dere nuance er door komt. En dat is uiteindelijk voor het lied, (en zeker voor Zij studeerde dan ook bij Pierre Bernac te Parijs; evenals Ruud van der Meer trou wens. Het Franse lied vormde de hoofdschotel op dit in de Tuinzaal gehouden recital. Belangrijk tegenspel kregen beide solis ten van de uitstekende begeleider die Ru dolf Jansen nu eenmaal altijd al is ge weest: zijn trefzekere en poëtische pianis- tiek vormde een belevenis op zich. )m kijker lerenwe uur. Te kleurer jordijner veg 341 rgkasten Mahonie Haarlem (De expositie in, Galerie Klein loopt vanaf komende zondagmiddag 15.30 uur tot en met 4 november. Geopend op dins dag tot en met vrijdag van 12-17.30 uur. op zaterdag van 12-17 uur en op donderdag avond van 19-21 uur. De SBK is de hele maand oktober toegankelijk op dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur, op zater dag vanaf 11 uur en bovendien op donder dagavond van 20-22 uur). Concert: Liederenavond in Tuinzaal Concertgebouw, Haarlem. Start voca le serie in samenwerking met Vrien den van het Lied. Vocalisten: Mar greet Honig (sopraan), en Ruud van der Meer (bariton. Programma: wer ken van Debussy, Poulenc, Ravel, Schubert, Fauré en Chausson. Begelei ding: Rudolf Jansen (piano). Haarlem, 4 oktober 1979. In de jaren vijftig concentreerde Chris tine Spierenburg zich voornamelijk op radio-optredens. Daar werkte zij onder meer bij Benedict Silberman, Dolf van der Linden en Gerard van Krevelen. Tot het vroeg 20e eeuwse Franse lied), van vitaal belang. Zo werd alles wat zij zong een uitermate sfeervol geheel, gedragen door een op de essentie gerichte muzikale visie, een onberispelijke dictie en een gro te zorg voor de muzikale spanningslijnen. voegd ft Scheffe -344119, Het doet deze componist naar eigen zeg gen altijd zo goed dat het publiek zo duidelijk positief tegenover hem staat. terwijl de muziekpers hem zo zoetjes aan over de hele linie heeft laten vallen. werp per scène teveel wordt uitgemolken, is dit avondvullende schouwspel met zijn onwaarachtige muziek, bovendien een langdradige aangelegenheid, ondanks een eventuele uitvoeringskwaliteit. En die kwaliteit was er in dit geval zeker. Waarbij de grote verrassing in deze produktie werd geleverd door Siebe Ried stra, de koorleider van de Nederlandse Operastichting, die hier als operadirigent zijn debuut maakte. Met een goed spelend Radio Kamerorkest en een soepele afwik keling van het hele vocale en instrumenta le verband, bewees Riedstra in staat te zijn om een muzikale opvoering in zijn geheel, goed aan te kunnen. Ds vocale solisten in deze produktie leggen allen een eigen overtuiging in hun stripfiguuruchtige rollen, waarbij speci aal Marvellee Cariaga in haar typering van de wanhoop de aandacht tekt, terwijl Julian Patrick, Annett Andriessen, Hu-, bert Waber, Cora Canne Meijer en Tom Haenen voor de belangrijkste van de overige, tegen de ongezellige maar bij dit stuk passende (en van de Opera van Athe ne geleende) decors uitgespeelde partijen zorgdragen. WW Eric de Nie ..Schaduwprojektie. 2 beeldfasen," acryl op linnen (1979) haar afscheid in 1975 was zij te beluiste ren geweest in tweeduizend uitvoeringen voor Nederlandse en buitenlandse om roepen. Sinds jaar en dag bestaan er in de mime- sector slechte arbeidsvoorwaarden. HAARLEM. Het is verheugend dat de vocale serie in het Haarlems Concertge bouw dit seizoen voortgang heeft gevonden. De vorig jaar toegepaste formule: een nog vrij onbekende solist(e) naast een (inter)nationaal bekende collega wordt wederom gehanteerd, hetgeen gisteravond resulteerde in een optreden van de sopraan Margreet* Honig en de bariton Ruud van der Meer. n HEEMSTEDE. Na een landuri- ge en ernstige ziekte is donderdag de zangeres Christine Spierenburg overleden. Zij werd verpleegd in het Diaeonessenhuis en is 56 jaar gewor den. Christine Spierenburg is vooral bekend geworden als zangeres van fragmenten uit operettes en musicals. Deze maand vallen hun exposities met een plaatselijk karakter tezamen met als verheugend bijverschijnsel dat in een ge val de SBK een aanvullend beeld geeft op een ontwikkeling die bij Galerie Klein een aantal vernieuwingen bevat. Dat betreft het werk van Kees Bierman van wie bij de kunstuitleen vooral de wat oudere, maar hier nooit eerder geëxposeerde collages worden getoond en die bij Klein laat zien dat hij recentelijk naar andere wegen is gaan zoeken. Hetgeen tezamen een overtuigende, zo niet klinkende prestatie vormt. Bij Christhilde Klein exposeert ook Eric de Nie, de tweede Haarlemse exposant, die een aanvullend beeld geeft van actueel werk op zijn overzichtsten toonstelling in het Stedelijk Museum in Schiedam. Een van de gevaren waaraan je in je veelvuldige beschouwing van beeldende kunst bloot kunt staan, is de wetmatigheid die ontstaat in het kijken ernaar. Veel werk dat thans nog wordt gemaakt, beves tigt de smaak van het grote publiek en komt vaak niet boven het niveau van het plaatje uit. Het gevaar dat daaruit ont staat is dat je je routine ten aanzien van dit kijken ook van toepassing brengt op kunst die binnen de marge van het experi ment valt en veel minder vaak te zien is. In de avantgarde wordt dat probleem onder kend door een aanval te ondernemen op de esthetiek die algemeen wordt geprefe reerd. In het begin van deze eeuw waren het bijvoorbeeld de Duitse expressionis ten die stelling namen tegen de op dat moment vastgelopen decadentie. Direct na de Tweede Wereldoorlog was de Co- bra-groep verantwoordelijk voor heel wat verwarring rond de vraag wat nu eigen lijk „mooi” of „lelijk” was. De Nie, zowel als Bierman zijn niet uit op het shock-effect. Integendeel, ze bren gen werk dat zelfs een esthetisch genot kan opwekken. Rondkijkend op de expo sitie bij Galerie Klein valt op dat beiden eigenlijk heel fraai kunnen schilderen. HAARLEM. Van zowel de Stichting Beeldende Kunst als van Galerie Klein mag gezegd worden dat ze een oprechte poging doen om te voorzien in het gebrek aan expositiemogelijkheden voor plaats en streekgenoten. SBK-beheerster Janny Sipkes doet dat op wel zeer consequente wijze door de bovenruimte aan de Ge dempte Oude Gracht tweemaandelijks aan een Haarlemmer ter beschikking te stellen, terwijl zulks ook regelmatig met de kelder wordt gedaan. Het publiek wordt aldus een scale aan stijlen en tech nieken geboden die op den duur een ver helderend beeld kan geven van wat hier ter stede leeft. Van Christhilde Klein, die met haar galerie aan de Krocht een ander en meer gespecialiseerd beleid voorstaat, kan zo iets uiteraard niet verwacht wor den, maar ze is toch heel wel in staat om steeds het beste te laten bovenkomen. Ruud van der Meer kan steviger uit de hoek komen, wat bijvoorbeeld bij de on-, stuimige liederen als Der Schiffer of Rast- lose Liebe van Schubert gewenst is, maar ook hij kon in de prachtige cyclus Poème d’un jour van Fauré en in vier al even* fijnzinnig-rijke liederen van Ernest Chausson de meer intieme schakeringen en klankkleuren naar voren brengen, evenals in Ravels „Kaddish” uit de deux,, mélodies hébraïques, waar hj de mehsma- -- tische klankpatronen prachtig aaneen reeg. \ivr<Kinlifnl duurde K' iiiiiiIJijhi 'liihalfibrit i: ■l<k.\.( '.run Hussein, tabuksspei iiilisti ‘ii sedert I7ÜO Speelt het wit hier een weliswaar overheersende, maar toch ook neutrale rol, in het nieuwe werk .is het een kleur die een geheel eigen rol speelt. Het wit wordt nu gebruikt om de architectonische wet-’1- matigheden het rimte in moderne flat gebouwen bijvoorbeeld te benadruk ken en tast de eigenlijke vorm zelfs aan.,.. Net als Eric de Nie verschaft Kees Bier-, man een minimum aan „realistische” in formatie. Dat werk heel spannend ten aanzien van je gewone kijkpatroon. De vraag lijkt gewettigd hoever Bierman kan gaan in het weglaten van die informatie. Tot hij tenslotte zal uitkomen daar waar de Zero-groep begon? '7 In aanvulling op deze exposanten maak-»- ten Klein en de SBK beiden een goede” keuze met hun kleinplastiek. In de galerie «■--» zijn heel mooie beelden in albast te zien van Ans Hey, geladen van zinnelijkheid met organische verwijzingen en knap in de beheersing van het materiaal. In de kelder van de kunstuitleen expose ren twee keramisten van wie Mieke Mul der met haar figuratieve werk al eerder is doorgebroken. Ze verbeeldt intieme, hui-i®*‘ selijke situaties in een geestige stijl. Jam mer is dat haar kleuren bewust schraal zijn gehouden met als gevolg dat de beeld jes een nogal armoedige indruk wekken. Jetty Wery combineert structuren uit de natuur (bomen en planten) met oude, ar chitectonische elementen die goed kun nen samengaan. Wat De Nie en Bierman echter belangrijk maakt, is het feit dat je je moet heroriënte ren in je manier van kijken. Als De Nie een schilderij met een foto-realistische voorstelling maakt, dan is dat nooit het beeld van een primair gegeven, maar juist de afspiegeling ervan. Hij noemt zijn the matiek vaak „schaduwprojectie” en in derdaad geven ze ergens de projectie van. Maar waarvan, daarover wordt de kijker in het onzekere gelaten. Het is trouwens niet wezenlijk voor zijn manier van uit drukken, omdat bij De Nie dat wat de schaduwprojectie tot gevolg heeft, zich voor het bewuste schilderij bevindt. Aldus kan een autonoom karakter worden gege ven aan wat je als de „voorstelling” kunt beschouwen. De Nie heeft een periode achter de rug waarin hij een zuiver wit vlak in de natuur plaatste, met water er over heen of gras, c.q. boom- of heesterblaadjes als decor. Hij toont daarvan bij Galerie Klein enkele voorbeelden, maar laat ook zien dat hij het witte vlak beeldvullend kan gebrui ken. Er treden opnieuw verschuivingen in het perspectief op, een oude voorliefde. Vooral dit werk is erg interessant omdat het nauwelijks meer een verwijzing bevat ten. De kijker moet het doen met een minimum aan gegevens die toch heel rea listisch overkomen. Ook Kees Bierman geeft zo’n lesje in kijken. Hij maakte een serie „mu ren waaruit steeds een enkele of meer stenen werden weggenomen waardoor het uitzicht op een blauwe en verder niet ingevulde lucht wordt geboden. Het anek dotische element werd zo sterk mogelijk teruggedrongen, onder meer door niets over het materiaal van de muur te vertel len. In de collages is dit anekdotische trekje wel teruggekomen door het gebruik van realistische fotobeeldne. Bepalend wordt hier echter de uitsnede van de ar chitectonische gegevens die plotseling in een volkomen witte omgeving worden ge plaatst. g^halfzvvaar De beeldend kunstenaar Pieter Zwaans- wijk heeft gekozen voor het onderwerp Herfst en daar zijn vitrine bij de Vishal voor bestemd. Over het begrip actualiteit gaat deze maand het affiche en in de theatervoorstelling toont Wigbolt Kruij- ver aan hoe gefascineerd hij is door de ieder jaar vroeger beginnende voorberei dingen voor de winterse feestdagen. Vol verwachting klopt ons hart, zo luidt de titel van de tentoonstelling, die op 17 okto ber om 12.30 en om 19.30 uur in de Toneel schuur te zien is. Cineast-beeldend kunstenaar Gerrit van Dijk besteedt aandacht aan de gevan genisstraf die de Amerikaanse vrouw Dessie Woods momenteel uitzit. Wegens moord op de man die probeerde haar te verkrachten werd zij veroordeeld tot 22 jaar hechtenis. Brief aan Carter heet het filmpje dat Van Dijk daarover maakte. Luc van de Lagemaat heeft besloten de ingezonden mededeling in Haarlems Dag blad te wijden aan datgene wat op het laatste moment actueel blijkt. Donderdagavond werd de nu 68-jarige Menotti na afloop van de opvoering van de door hem geregisseerd eopera The Consul in het Scheveningse Circustheater weer samen met de solisten toegejuicht. VAN ROSSEM’S HALFZWARE SMAQ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17