Overname van Als enige van betrokken ministers Door Amerikaans autoconcern Nederhorst Bouw een feit Ridder van de Weg Record-aanbod Meer verbruik elektriciteit Fiat: Milieubeleid geen obstakel economische ontwikkeling Iberia bestelt lucht bus sen VS-graan aan Sovjet-Unie „Roest? Europeanen in de leer bij Japanners in Rotterdam Eigen schuld” Lagere omzet effectenbeurs MINISTER GINJAAR TIJDENS SYMPOSIUM: I I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De afhande ling van de Sanctiewèt, die voorziet in economische boy cots tegen Nederland onwelge vallige regimes, wordt bemoei lijkt door minister Van Aar denne van Economische Za ken. Alle andere betrokken ministers hebben zich ak koord verklaard met het wets ontwerp. - b Van Aardenne tegen ontwerp Sanctiewet tüt MINISTER VAN AARDENNE n I activiteiten in de petro-chemische sector.- •tr Beroepschauffeur Hans Bakker uit Maastricht (rechts) wes een van de negen chauffeurs die een gouden onderscheiding en bijbehorend certificaat 4 ir MININSTER GINJAAR Auto batterijen sterk verbeterd (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygië ne vindt dat het milieubeleid geen obstakel is voor de economische ont wikkeling. 141,00 65,50 9,20 90.70 14.60 45.80 154.00 31,10 73.00 46,00 93.00 36,70 64.30 102,50 113.00 81,50 101.50 70,50 124.50 176.00 163,00 '90,00 8,87 7,26 0,40 1,19 135.00a „Ofschoon de bescherming van het mi lieu grenzen stelt en voorwaarden aan geeft, schept het aan de andere kant vele nieuwe mogelijkheden, zoals een „scho ne” technologie, besparingen en tal van andere voordelen”, aldus de minister tij dens een milieusymposium van het Open baar Lichaam Rijnmond in het Deltahotel in Vlaardingen. Minister Ginjaar betreurde het dit soort geluiden te horen. Hij achtte het juist een goede zaak dat aan de nieuwe wetten betreffende afvalstoffen, chemisch afval en de komende Wet Geluidshinder zo snel mogelijk uitvoering wordt gegeven. Om versnippering tegen te gaan zal op 1 april volgend jaar de Wet algemene bepalingen inzake milieubescherming in werking tre- Ginjaar kondigde aan dat de verhou ding tussen de economie en het milieube leid aan de orde zal worden gesteld in de binnenkort te verschijnen Renovatienota. Hij pleitte voor een „schone” economische groei, waarbij het bedrijfsleven bij voor baat investeringen doet. De bedragen, die men later zou moeten investeren, zullen volgens hem veel groter zijn. Hij zei het beleid in de toekomst voornamelijk te zullen richten op het voorkomen van ver ontreiniging. Naast deze in Nederland gevestigde on dernemingen zijn tevens de buitenlandse vestigingen in de transactie begrepen. HBG zal de Nederhorst-ondernemingen op dezelfde voet en onder dezelfde naam voortzetten. Bij de ondernemingen zijn ca. 4.500 mensen werkzaam. Van hen werken er ongeveer 1.000 in Nederland en 3.500 in het buitenland. Een integratie van de betrokken activi teiten met bestaande activiteiten van de HBG is voorzien en zal geleidelijk tot Elektrisch aangedreven auto’s zou den hierdoor, bij een topsnelheid van 80 km per uur, een actieradius van 160 km kunnen krijgen, terwijl de batterij een levensduur heeft van 48.000 km. De elektrische auto kan de druk op aard olie verminderen, als voor de opwek king van de benodigde elektriciteit ten minste geen aardolie wordt gebruikt, zo heeft GM-president Elliott M. Estes verklaard. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Het Ameri kaanse autoconcern General Mo tors heeft zink-nikkeloxyde-batte- rijen ontwikkeld die bij hetzelfde gewicht circa 2,5 maal zoveel ver mogen leveren als de huidige lood- zuurbatterijen. at* 50,50 44,00 43,50 28,20 175,90 122,50 74,20 43,80 139,50 40,00 52,20 55,50 69,00 51,50 135,50 46,00 53,50 145,00 57,50 50,00 3,70 52,00 66,20 87,00 52,70 151,00 47,00 59,40 127,70 37,10 56,10 96,00 69,00 95,50 48,80 36,80 95,00 128,00 54,00 62,80 194,00 36,50 82,30 140,50 46,50 42,70 38,60 60,00 >90.00 Gedeputeerde J. Hoek van Dijke van Zuid-Holland uitte kritiek op de invoering van dicht opeenvolgende milieuwetten. Zowel in financieel opzicht als wat de praktische uitvoerbaarheid betreft zijn de nieuwe wetten slechts voor een deel haal baar. De regering loopt volgens de gede puteerde te hard van stapel. Hij is van mening dat behoedzaam te werk moet worden gegaan, omdat er anders ongeluk ken gebeuren. I 8,70 1,83 3,95 65,00 140.00 5,51 den. Hij zegde toe de financiële middelen in fasen ter beschikking te zullen stellen. Tevens zal hij prioriteit verlenen bij de opbouw van een ambtenarenapparaat voor de uitvoering van deze wetten. Voorzitter Oele van Rijnmond zei grote gevaren op zich af te zien komen, als men nu niet bereid is een economisch offer te brengen voor de bescherming van het milieu. Ook al is er in een tijd van mati ging, werkloosheid en milieumoeheid bij de bevolking weinig animo geld ter be schikking te stellen, toch zal het beleid ongewijzigd voortgezet moeten worden, aldus Oele. De Rijnmond-gecommitteerde P. A. de Ruiter voegde eraan toe dat de druk van de financiële bezuiniging van de regering er niet toe mag leiden, dat Rijn mond wordt gedegradeerd tot een vergun ning verlenende instantie zonder uitvoe rend milieubeleid. Rijnmond is niet van plan zijn eigen belastingdienst hiervoor in te schakelen. MÜNCHEN (AP). De Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia heeft nege» Airbus-toestellen van het type A-300 be steld en opties genomen op nog vijf van deze vliegtuigen. Dit is meegedeeld door de Westduitse afdeling van het Europese consortium Airbus Industrie. Directeur P. A. R. Post van der Burg van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond, kondigde aan dat de inspectie van en de controle dp de naleving van de vergunningenvoorwaarden in de toe komst relatief meer aandacht zullen krij gen. Het wordt geen politie-optreden. Post van der Burg denkt aan een begeleiding van het bedrijfsleven. De directeur wil Bij de overneming zijn betrokken Ko- ninklijjke Nederhorst Bouw BV, Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Ha venwerken BV, Internationale Funde- rings Groep (International Foundation Group) BV, Bouwmaatschappij Neder horst BV, Materieel Maatschappij Neder horst BV, Overzeese Aannemings Maat schappij (Overseas Construction Compa ny) BV en Nederhorst Grondtechniek BV. De goede eigenschappen van zink- nikkeloxydebatterijen zijn in de weten schap al meer dan 80 jaar bekend, maar tot dusver was het niet gelukt met zulke batterijen een bevredigende levensduur te bereiken. Door het ver beteren van bepaalde, niet nader ge noemde componenten heeft GM be land als Zimbabwe. Er bestaat een in- en uitvoerwet die voorziet in im- en/of ex portstops van te boycotten landen. Op grond van deze wet besloot de recht- stand worden gebracht, aldus HBG. De omzet over 1979 van de betreffende werk zaamheden bedraagt ruim 400 miljoen. De Nederhorst-ondernemingen beschik ken voorts over een behoorlijke werk- voorraad. daarmee voorkomen dat de verkregen mi lieuwinst weer langzaam uit de vingers zal glippen. De controle zal zo breed mogelijk worden uitgevoerd en niet op een enkel aspect. Overigens constateerde Post van der Burg, dat het Openbaar Lichaam er in de afgelopen tien jaar in is geslaagd een groot deel van de milieubelasting op te heffen. Vele stankbronnen zijn volgens hem verdwenen of verminderd, terwijl ook bij de lawaaibestrijding verbeterin gen aantoonbaar zijn. Het aantal klachten van de bevolking over stank of lawaai is sinds het hoogtepunt in 1971 (22.698) te ruggelopen tot 11.320 vorig jaar. reikt dat de conditie van de zink-nikke- loxydebatterij niet terugloopt, terwijl 1 tevens voorkomen wordt dat al na be trekkelijk weinig opladingen capaci- teits- en vermogensverlies optreedt. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie de gelegen heid geboden het komende jaar een re cord van 25 miljoen ton Amerikaans graan te kopen. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Landbouw, Dale Ha-- thaway, bekendgemaakt na een bijeen komst van Amerikaanse en Russische functionarissen in Washington. Naar verwachting wordt in de Sovjet- Unie dit jaar een kleinere graanoogst bin nengehaald als gevolg van grote droogte in mei en juni. Als de Russen van het - Amerikaanse aanbod gebruikmaken, zul-” len zij meer graan in de Verenigde Staten kopen dan ooit tevoren. De grote graan- aankopen van 1972-1973 beliepen onge veer 18 miljoen ton. In de juist afgesloten periode van 12 maanden kochten de Rus- sen 15,7 miljoen ton Amerikaans graan. Niettemin gelooft Estes dat het nog zeker tot het midden van de jaren ’80 vergen voor batterij-auto’s in ruime aantallen op de markt kunnen komen, 2’ ij terwijl het naar zijn schatting nog veel langer zal duren voor de batterij-auto de conventionele benzine- of dieselauto voor algemeen gebruik heeft ver vangen. Milieubeschermende maatregelen bren gen volgens Ginjaar niet alleen kosten met zich, maar tevens baten. Rijnmond- voorzitter A. P. Oele zei blij te zijn met dit standpunt van de bewindsman, omdat het milieubeleid van de overheid niet als een remmende factor gezien mag worden op de economische ontwikkeling. Het is zelfs zo dat het economische en het milieube leid elkaar kunnen versterken, aldus Gin jaar, die de tegenstelling tussen econo misch bestel en de milieubescherming een „mythe” noemde. Volgens hem is geble ken dat de kosten van milieubescherming van geringe invloed zijn op de economi sche ontwikkeling in het algemeen. De batterij, die GM’s Delco Remy- divisie in samenwerking met speur- werklaboratoria van General Motors in de VS gedurende tien jaar heeft ontwikkeld, heeft een energiewaarde van 27 Watt-uur per pond er wordt gestreefd naar 32 tegenover de lood- zuurbatterij van 12 Watt-uur per pond. Met een omgebouwde, tot Electrovette omgedoopte Chevette heeft GM in de afgelopen maanden uitgebreide en naar GM’s eigen huidige maatstaven zeer bevredigend verlopen proeven genomen. bank in Rotterdam onlangs een uit Zim babwe afkomstige lading chroomerts aan het handelsverkeer te onttrekken. De par tij, met een waarde van miljoenen gul dens, was vorig jaar december in beslag genomen aan boord van het Rotterdam binnengelopen vrachtschip Hollands Diep, dat onder Antilliaanse vlag vaart. RIJSWIJK (ANP). De Hollandsche Beton Groep NV (HBG) heeft met Neder horst Beheer BV, moedermaatschappij van Koninklijke Nederhorst Bouw, thans een definitief akkoord gesloten wat be treft de overneming door HBG van de bouwsector van Nederhorst Beheer. In augustus was al een beginselovereen- komst bereikt. Van Aardenne heeft echter moeite met bepalingen uit het ontwerp, die voorzien in eenzijdige boycotmaatregelen van Ne derland, waardoor Nederlandse bedrij ven met vestigingen of dochteronderne mingen in het betrokken land zouden kun nen worden getroffen. Aan de lijdensweg van de Sanctiewet lijkt daarmee geen einde te komen. Het wetsontwerp van het kabinet-Den Uyl, destijds goedgekeurd door de Tweede Ka mer, stuitte twee jaar geleden op grote weerstand in de Eerste Kamer. De be windslieden uit het nieuwe kabinet-Van Agt hadden lange tijd nodig voordat een (nadere) memorie van antwoord op de talrijke vragen van Eerste-Kamerleden werd uitgebracht. Op Van Aardenne na hebben nu alle betrokken bewindslieden (Buitenlandse Zaken, Justitie, Verkeer en Waterstaat, Landbouw en Visserij) overeenstemming bereikt over het concept van de memorie. Over deze gang van zaken is enige wrij ving ontstaan tussen de ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken. Volgens een woordvoerder van Van Aardenne is het niet zijn minister die het uitbrengen van de memorie van antwoord in de weg staat. Hoewel de zegsman aan vankelijk in eerste instantie bevestigde dat Van Aardenne persoonlijk nog niet akkoord was met de concept-tekst, zwakte hij dat later af met de verklaring dat er over dit concept nog overleg gaande was tussen de betrokken ministers. Hij sprak van een ambtelijk concept, dat nog door alle betrokken ministers moet worden on dertekend. Een dag eerder was van de zijde van Buitenlandse Zaken verklaard dat op Economische Zaken na alle betrokken ministers hun paraaf onder de ambtelijke tekst hadden gezet, maar dat het stuk om voor Buitenlandse Zaken niet geheel dui- TOKIO (AP). In de hoop te ontdekken wat de Japanners in het zakenleven zoveel succes heeft gebracht, zijn 23 jonge Euro- pese zakenlieden een anderhalf jaar du- rende cursus begonnen om de Japanse economie en bedrijfsmethode te bestu deren. Eerst zullen zij de voor buitenlanders, moeilijkste hindernis de Japanse taal moeten overwinnen. Na een jaar taalon derwijs in Tokio zullen zij zes maanden ip Japanse bedrijven werken. „Het levert, niets op als je alleen maar zegt dat Japan een moeilijke markt is. De Europeanen moeten hun houding veranderen”, aldus Solonge Baudoin, attaché van de Banque Nationale de Paris en een van de 23. „Wij willen de sleutel vinden en de deur openen”. Het project wordt gesteund door dë Eüropese Gemeenschap, die in 1978 een' tekort van 6,4 miljard dollar boekte in de handel met Japan en verwacht dat he’t nadelig saldo dit jaar tot 8 miljard dollar zal oplopen. „De handelsbetrekkingén (met Japan) worden slechter, niet beter”, verklaarde een EG-functionaris. Europese diplomaten in Tokio verkla ren dat de Japanners hun beloften om de handelsbetrekkingen te verbeteren niet nakomen. De Japanners ergeren zich aan dergelijke uitspraken en beweren dat de buitenlanders niet hun best doen om een aandeel op de Japanse markt te ver werven. WASHINGTON (Reuter). De vice- president van de Noordamerikaanse tak van het automobielconcern Fiat, Gerard Fallon, heeft aantijgingen van de Amerikaanse overheid als zouden bepaalde modellen van Fiat onveilig zijn als gevolg van „voortijdige en bui tensporige roestvorming” verworpen. Er zijn geen normen van de federale overheid in de VS voor roestvorming van auto’s, zo zei Fallon. De enige manier om roest te voorkomen ligt in „nauwgezet onderhoud, dat tot de ver antwoordelijkheid van de automobilis ten behoort”, zo deelde Fallon mee. Wie de autofabrikant de schuld geeft van roest lijkt op iemand die de schoe nenfabrikant de schuld toeschuift van zijn natte voeten, nadat hij door de sneeuw heeft gelopen zonder over schoenen, zo illustreerde de Fiat- topman zijn betoog. Het Amerikaanse ministerie van Transport heeft al op dracht gegeven om de modellen Fiat 124 van de bouwjaren 1970-’74 en de Spiders 1970-’71 naar de garage terug te roepen. Nu probeert de National Highway Traffic Safety Administrati on te bepalen of het nodig is nog meer Fiats terug te roepen. kregen als beloning voor tien jaar schade-vrij rijden. Hj kreeg de onderscheiding als Ridder van de Weg uit handen van staatssecretaris Smit-Kroes. Naast de negen gouden medailles worden deze week nog 58 zilveren (voor vijf jaar schadevrij rijden) en 109 bronzen medailles (voor drie jaar) uitgereikt ROTTERDAM (ANP). Het Gemeente Energiebedrijf Rotterdam heeft in de eer- ste acht maanden van dit jaar 3670 mil joen kilowattuur elektriciteit geleverd. Dat is 9,2 percent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit meldt het jongste nummer van „Energie”, het personeelsblad van het GEB. Het energiebedrijf schrijft de forse" stijging vooral toe aan de toegenomen AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse effectenbeurs is in september ef fectief ƒ3,1 miljard omgezet, 0,6 miljard ofwel 16,2 percent minder dan in septem ber vorig jaar. Hiermee kwam de effectie ve omzet in de eerste negen maanden van het jaar op 29,0 miljard, 4,3 miljard minder dan in dezelfde periode van 1978. Van de omzet in september namen aan delen 1,5 miljard voor hun rekening te gen 2,2 miljard in dezelfde maand van 1978. Ook in vergelijking met augustus 1,6 miljard) liep de aandelenomzet te rug. Hierbij moet volgens de Vereniging voor de Effectenhandel niet uit het oog worden verloren, dat in die maand de hoogste maandomzet van 1979 werd bereikt. In de obligatiesector werd 1,58 miljard omgezet. Deze omzet was hoger dan in september 1978 (ƒ1,47 miljard), maar la ger dan in augustus (ƒ2,36 miljard). Het koersverloop was in september niet zo spectaculair. De index voor de scheep- en luchtvaartwaarden gaf 9,2 punten prijs op 105,3, maar het verzekeringswezen steeg van 171,0 naar 182,5. De index voor internationale waarden verbeterde van 82,4 tot 83,0, terwijl die voor lokale waar den terugliep van 102,2 naar 100,6. De algemene index ging 0,6 punt omlaag naar 92,1. Over de eerste negen maanden was de koersontwikkeling meer spectaculair. Het indexcijfer van de internationals steeg van 74,0 tot 83,0. Een andere opmerkelijke stijging was die van de indices van het bank- en verzekeringswezen, die met res pectievelijk 20,3 en 29,9 punten opliepen tot 280,4 en 182,5. Daartegenover liep de index voor lokale fondsen terug van 102,9 tot 100,6. Hier waren het de industriële index' en de aandelen in handelsonderne- mingen, die in koers daalden. De indu striële index ging terug van 80,7 naar 74,2 en die voor handelsfondsen van 119,6 naar 110,6. delijke redenen al enige maanden op Eco- nomische Zaken lag. Omdat minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken al eerder toezeggingen had gedaan nog voor de afgelopen zomermaanden met een ant woord op de vragen uit de Senaat te komen, was op z’n minst de indruk gewekt dat hij dwars lag. Die indruk was onjuist, aldus de woord voerder van BZ desgevraagd, omdat Van der Klaauw wel degelijk akkoord was gegaan met de tekst die de ambtenaren van de verschillende departementen had den opgesteld. Hij voegde daar later wel aan toe dat het formeel zo is dat de memo rie pas aan de Eerste Kamer kan worden aangeboden, wanneer alle betrokken be windslieden hun handtekening ondëf de tekst hebben gezet. In die zin is er nu nog sprake van ministerieel overleg. Duidelijk is derhalve wel dat het voortduren van dit overleg toegeschreven kan worden aan minister Van Aardenne. Voor Van Aardenne wegen de economi sche gevolgen van een eventuele toepas sing van de Sanctiewet duidelijk zwaar der dan de internationale consequenties, waarmee zijn partijgenoot op Buitenland se Zaken te maken heeft. Van VVD-zijde is zowel in de Tweede als Eerste Kamer herhaaldelijk bezwaar gemaakt tegen de economische gevolgen van boycots voor Nederlandse bedrijven met vestigingen of dochterondernemin gen in het te treffen land. Aangedrongerj is op schadeloosstelling wanneer dit het geval zou zijn, een gegeven waarin het wetstonwerp nog niet voorziet. Dit soort schade werd destijds bij de kamerbehandeling een „normaal be drijfsrisico” genoemd. Daartegen voer den behalve de WD-parlementariërs ook het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) en de Centrale Organisatië Externe Economische Betrekkingen grote bezwaren aan. Overigens is het niet zo dat het uitblij ven van de Sanctiewet tot gevolg heeft, dat Nederland bijvoorbeeld niet mee kan doen aan door de Verenigde Naties afge- kondigde economische sancties tegen een J

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21