Derde casino PLO: zal beter in acht worden genomen geopend Slepers gaan door met actie Noodweer treft Samenhang eten en kankersoort Regels voor commissarissen Kalkar kost vier miljard IJmuider Courant Bonn vraagt gesprek over varkensvlees Moegabe tegen Brits voorstel PLO-man praat met Kamerleden Natuur en Milieu sceptisch over zwavelplannen Oprichting van Europees comité in Sovjet-Unie ^Rechtspr Damiate Pers Zeeuwse dorpen Delegatie uit Namibië bij Van der Klaauw J-LS HET M I RMIRSXMI JMMF Hoogleraar op congres: J >1 Hl BINNEN* EN i - - - - I (Van onze redactie binnenland) i UTRECHT-ROTTERDAM. Het instellen van een specia le stakingscode wordt door de FNV niet opportuun geacht. Bovendien vraagt voorzitter Kok van de vakfederatie zich af of de Sociaal-Economische Raad (SER) wel de juiste in stantie is om advies over zo’n code te vragen. a z k a a n k F h v C ti V r I ■M (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, gaat de reis- en representatiekosten beter in de hand houden. De dertien Europese commissarissen moeten zich vanaf 1 oktober aan bepaalde regels houden. Deze regels komen grotendeels overeen met de aanbevelingen die het Europese Rekenhof had opgesteld na een onderzoek naar de vaak hoge onkostenrekeningen van de leden van het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap. B E R I 9 7 II Libanon bevestigd verplicht werden weer te gaan werken. FNV voelt niets voor stakingscode t EG-Commissie: kosten beter in hand houden 147,50 i i i De uitnodiging is gisteravond laat bij het ministerie binnengekomen, zodat mi nister Van der Stee nog voor het week einde kan beslissen of hij er wel of met op ingaat. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, vindt overigens het besluit van West-Duitsland om de grens voor Nederlands varkensvlees te sluiten, onvoldoende gemotiveerd. De Commissie heeft West-Duitsland schriftelijk om nadere uitleg gevraagd. Mocht die niet op korte termijn komen of niet aanvaardbaar zijn, dan zal de Com missie een klacht indienen bij het Europe se Gerechtshof in Luxemburg. Zoals be kend, heeft West-Duitsland zijn grens ge sloten, omdat men vindt dat Nederland niet voldoende garantie geeft dat de slachtvarkens vrij zijn van een besmetting met haarwormpjes (trichinen). De Com missie vindt sluiting van de grenzen voor varkensvlees een inbreuk op het vrije handelsverkeer binnen de EG. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Bijna vier miljard gulden zal er zijn geïnvesteerd wanneer eind 1983-begin 1984 de bouw van de omstre den snelle-kweekreactor in het Duitse grensplaatsje Kalkar is voltooid. Dat be drag is stukken hoger dan de laatste be groting toen gerekend werd op een inves tering van 2,7 miljard, te betalen door West-Duitsland (70 procent), Nederland en België (elk 15 procent). De forse stijging van de bouwkosten wordt volgens directeur ir. Van Erpers Royaards van de Samenwerkende Elek- triciteits Produktiebedrijven (SEP) voor namelijk veroorzaakt door allerlei vertra gende factoren waarmee geen rekening was gehouden. Hierdoor zal deze snelle- kweekreactor niet eind dit jaar, zoals de bedoeling was, gereed zijn maar pas om streeks de jaarwisseling van '83-’84. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De Nederlandse socialist Harry van den Bergh heeft giste ren rijdens de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg het initiatief genomen een resolutie voor te stellen, waarin wordt gepleit voor de oprichting van een Europees Comité voor de rechten van de mens in de Sovjet-Unie. Dit in navolging van een comité, zoals dit in Nederland bestaat. Volgens Van den Bergh is het zeker dat het politieke bureau van de raadgevende vergadering de reso lutie zal goedkeuren, die hij overigens met de handtekeningen van 21 parlementai- riërs uit verschillende partijen en uit 8 landen op tafel kon leggen. „Als het bij de kapitalist gaat om de centen, gaat de rechtspraak sneller dan bij Menten Met deze leus protesteren stakende sleepbootwerkers in Rotterdam tegen het feit dat hun werkgever Smit-lnternationale direct na het uitbreken van de staking bij de rechter gedaan kreeg dat zestien stakers De FNV reageert hiermee op aankondi ging van minister Albeda van Sociale Za ken, die gisteren zei dat hij de SER nog dit jaar advies wil vragen over de mogelijk heden om de rechten van stakers en werk willigen bij de arbeidsconflict wettelijk te regelen. Juridisch medewerker De Leeuw van de FNV zei er wel over te willen praten. Maar de aanleiding van de adviesaanvra ge van de minister, het Shell-optreden van vorige week donderdag in Pernis, heeft volgens hem niets met een stakingscode te maken. „Het is overbodig om voor dit soort excessen code in te stellen,” aldus de medewerker. Voorzitter Van der Meulen van het CNV zei bereid te zijn de minister van advies te dienen bij het opstellen van een stakings code. FNV-voorzitter Kok toonde zich giste ren verbaasd over de uitspraak die minis ter Albeda deze week deed in een inter view in het orgaan De Vakbondskrant. Albeda zei toen na volgend jaar bereid te zijn geld beschikbaar te stellen opdat be drijven in zwakke sectoren een vijfploe gendienst kunnen invullen. Kok vraagt zich met name af of dit een standpunt van het kabinet is. Enige honderden sleepbootwerkers be sloten gisteravond in Rotterdam met alge mene stemmen door te gaan met de sta king. De politie heeft gistermiddag nog drie maanden van 1978 vrijwel dagelijks per dienstauto vervoeren tussen Brussel en zijn woning in Huis ter Heide (een afstand van zo’n 200 kilometer). Aan dag vergoedingen voor de chauffeur kostte dit vervoer de Europese belastingbetalers bijna 1000 gulden per maand, afgezien van de kosten voor het gebruik van de auto over zo’n 12.000 kilometer. Alles „in het belang van de dienst”, verklaarde Vre- deling aan het Rekenhof. Een Europees commissaris mag voor taan ook niet meer dan gemiddeld 90 gulden per maaltijd declareren. Etentjes thuis mogen in het vervolg met meer dan 70 gulden per persoon kosten. Uitzonde ringen blijven natuurlijk mogelijk. Het Europese Rekenhof vindt dat de commis sarissen „zeer dure hotels” moeten mij den, een aanbeveling die de EG-commis- sie echter niet in een regel heeft omgezet. Een commissaris, de Duitse oud-vak- bondsman Wilhelm Haferkamp, overnachtte in 1978 eens in een hotelka mer die 560 gulden per nacht kostte. Twaalfduizend gulden per jaar per com missaris is het plafond voor de hotelkos ten dat de Europese Commissie nu gaat aanhouden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije I V c MAASTRICHT (ANP). Vol gens professor dr. F. Schwartz, hoogleraar in de klinische endo crinologie (de wetenschap van de schildklier), bestaan er aanwij zingen dat voedingsgewoonten in verschillende delen van de we reld samenhangen met het be staan van allerlei soorten kanker. LONDEN (AFP/AP). Robert Moegabe, samen met Joshua Nkomo leider van het Patriottisch Front in Zimbabwe, heeft gis teren het nieuwe Britse ontwerp van een grondwet voor Zimbabwe afgewezen. Moegabe heeft echter nog geen concrete bezwaren tegen het Britse voorstel laten horen. Verwacht wordt dat door deze reactie de voortgang van de topconferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe sterk zal worden belemmerd. De Britse regering heeft verklaard niet aan de basis van het voorstel te willen sleutelen. Welingelichte kringen in Londen heb ben bekendgemaakt dat de Verenigde Staten en twee staatshoofden van de zoge heten Frontlijnstaten die guerrillastrij ders van het Patriottisch Front huisves ten, positief op de Britse plannen hebben gereageerd. Volgens genoemde bronnen scharen president Julius Nyerere van Tanzania en president Seretse Khama van Botswana zich achter de voorstellen. Nyerere is voorzitter van de vijf Frontlijnstaten. Groot-Brittannië hoopt dat hij druk zal uitoefenen op Nkomo en Moegabe om meer concessies te doen en de voorgestel de grondwet te aanvaarden. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 E r d c 1 e t v S' s t’ e d d e h n Wapenstilstand in (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN. Burgemeester Schols van Den Haag heeft gisteravond het derde Nederlandse casino geopend te Scheveningen. Circa duizend genodigden, die elk een gokje mochten wagen, waren getuige van deze officiële opening, die werd ingeleid door directeur N. de Rooij van de Nationale Stichting Casinospelen. Daarna begonnen de roulette- en black jack-tafels, waaraan de eerste spelers meteen bij het binnenkomen hadden plaatsgenomen, tot leven te komen. iss-., (Van onze redactie buitenland) BEIROET-TEL AVIV. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft de wapenstilstand in Zuid-Libanon gisteren bevestigd. De PLO zegt tot het bestand te hebben besloten uit diepe bezorgdheid voor de „veiligheid, stabiliteit en integriteit” van Libanon. r BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Westduitse minister van Volksgezondheid, mevrouw Huber, heeft haar Nederlandse collega Van der Stee gisteren uitgenodigd opnieuw te gaan overleggen over het geschil rond de export van Nederlands Varkensvlees naar West-Duitsland. (Van onze redactie binnenland) ’s GRAVELAND. Het streven van de regering om in 1985 de uitworp van zwa- veldioxyde (SO-2) maximaal een half mil joen ton per jaar te laten zijn, is weliswaar een moedige poging om de luchtverontrei niging te beteugelen, maar zou wel eens een dode mus kunnen blijken. Een concreet pakket maatregelen ont breekt immers, terwijl de regering uitgaat van dubieuze veronderstellingen. Dit heeft de Stichting Natuur en Milieu giste ren gezegd, naar aanleiding van het zoge naamde SO-2 beleidskaderplan, dat woensdag is aangeboden aan de Tweede Kamer. Dit plan kun je in zoverre een plan noemen, dat niet veel meer dan een overzicht wordt gegeven van de stand van zaken, de mogelijke aanpak en de milieu hygiënische en economische achtergron den, volgens de stichting. Alleen een slag vaardig beleid, dat al op korte termijn een aantal maatregelen neemt, kan de zwave- luitworp terugdringen. In het nu gepubliceerde kaderplan gaat de regering van de veronderstelling uit dat meer gas zal worden gestookt in elek triciteitscentrales en in de industrie, ter wijl dit gas juist voor de toekomstige huisverwarming moet worden gereser veerd. Ook wordt uitgegaan van een grote energiebesparing in de komende vijf jaar. Valt die besparing lager uit, dan zal moe ten worden bekeken of het SO-2-plafond in 1985 nog wel kan worden gehaald, zo merkt het regeringsstuk op. Volgens de stichting is het duidelijk dat de schade door zwaveldioxyde aan de menselijke gezondheid, aan de land- en bosbouw, aan gebouwen (restauratiekos ten) en aan staalconstructies zeer groot is en kan opwegen tegen de kosten van ver mindering van de uitworp. Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie deelde dit mee tijdens de eer ste openbare vergadering van de begro- tings-controlecommissie van het Europe se Parlement in Brussel. De kritiek van het Europese Rekenhof richtte zich vooral op het lichtvaardig gebruik van de dure luchttaxi’s door Eu ropese commissarissen. Het huren van deze kleine vliegtuigen besloeg bijna tweederde van alle reiskosten van de der tien commissarissen die in 1978 in totaal zo’n twee miljoen gulden aan reis- en representatiekosten opmaakten. Voor taan moet voor het gebruik van lucht taxi’s toestemming van voorzitter Jenkins worden gevraagd. Het gebruik van dienstauto’s met chauf feurs wordt ook aan banden gelegd. De Nederlandse commissaris Henk Vrede- ling (Sociale Zaken) liet zich in de eerste AARDENBURG (ANP). Een zwaar onweer dat gepaard ging met hevige slag regens, heeft gisteravond verschillende dorpen en steden in het westen van Zeeuws-Vlaanderen onder water gezet. In het gemeentehuis van Aardenburg moest zelfs een crisiscentrum worden ingericht. Politie, brandweer en de BB verleenden assistentie bij het droogleggen van onder gelopen kelders. Om golfvorming en nog grotere water overlast te voorkomen moest het verkeer in verschillende steden worden stilgelegd. In Vlissingen, Koudekerke, Breskens, Aardenburg en Eede stond het water der tig centimeter tot een halve meter hoog. Tijdens het noodweer deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een delegatie van vier Namibische kerkleiders heeft gistermid dag een gesprek gehad met minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. De legatielid A. Maasdorp, toekomstig secre- taris-generaal van de Raad van Kerken in Namibië, heeft gezegd dat Nederland een uiterste datum zou moeten stellen voor de onderhandelingen, die vijf westerse lan den met Zuid-Afrika voeren over de toe komst van Namibië. Deze landen (Ver enigde Staten, Canada, Verenigd Konink rijk, Frankrijk en de Bondsrepubliek) hebben in april 1978 vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties in Namibië voorgesteld. Zuid-Afrika gebruikt de gesprekken over dit westers plan om onderhand zijn eigen interne oplossing voor Namibië door te zetten, aldus Maasdorp. drie stakers die hebben deelgenomen aan de overval gisternacht op een boot met werkwilligen gearresteerd. Ook hen zal diefstal van sleepboten en openlijke ge weldpleging ten laste worden gelegd. De FNV heeft aan een onbekend aantal werk willige slepers een uitkering gegeven van 550 gulden. Acht man werd een uitkering geweigerd, omdat de bond „ernstig twij felt aan hun bereidheid om te werken”. Het actiecomité Rotterdamse havenar beiders en een ploeg stakende slepers ging vanmorgen langs de Rotterdamse haven bedrijven om de werknemers op te roepen boten die met hulp van werkwillige sle pers zijn binnengekomen, te boycotten. Het is niet bekend of aan de oproep ge hoor is gegeven. Intussen dreigen stakingen bij de Van Nelle-fabrieken in Rotterdam, Meppel en Wormer. De Voedingsbonden en Indu striebonden FNV overleggen maandag met hun leden over acties, nu gisteren de CAO-onderhandelingen vastliepen. In Rotterdam werd al een werkonderbre king van een uur gehouden. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PLO hecht veel waarde aan de opstelling die Nederland inneemt ten aanzien van het Palestijnse vraagstuk. „Tot nu toe heeft Nederland het meest overdreven omzichtige stand punt ingenomen binnen de Europese Ge meenschap. Als Nederland dat zou laten varen, dan zou de situatie in Europa voor ons sneller verbeteren. Dit zei Issam Sartawi, een hoge functio naris van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO), die gisteren heeft gespro ken met leden van de vaste Tweede-Ka- mercommissie voor buitenlandse zaken. Sartawi heeft binnen de PLO de taak om de contacten met Europese landen aan te halen. De Palestijnse vertegenwoordiger heeft ook gesproken met leiders van de drie grootste partijen in de Tweede Kamer. Na afloop van de vergadering van de Kamer commissie sprak hij nog eens een uur lang met oppositieleider Den Uyl en even lang met VVD-fractieleider Rietkerk. Hij heeft geen besprekingen gehad met leden van de regering en heeft daar ook nog geen afspraken voor, hoewel hij op de perscon ferentie aan het eind van de middag ver klaarde dat zeker op prijs te stellen. De PLO-verklaring kwam na afloop van besprekingen die PLO-leider Jasser Ara fat heeft gevoerd met de Amerikaanse negerleider, dominee Jesse Jackson. De negerleider zei gisteren dat hij nu over de „munitie” beschikt om president Carter te bewegen tot een open dialoog met de PLO. De Palestijnen hadden zich op 26 augus tus al tot een bestand in zuidelijk Libanon verbonden na bemiddeling van de Ver enigde Naties. De nieuwe verklaring bete kent volgens een PLO-woordvoerder dat het bestand nu meer in acht zal worden genomen. De PLO beschuldigt Israel er overigens van het bestand regelmatig te schenden. De Israëlische premier Manachem Be gin heeft vanmorgen een onderhoud ge had met leiders van de Nationale Religieu ze Partij over hun eis tot uitbreiding van het aantal nederzettingen op de door Is rael bezette Westelijke Jordaanoever. De bijeenkomst werd gehouden naar aanleiding van de gisteren uitgevoerde bezetting van stukken arabisch gebied. De Nationale Religieuze Partij heeft gedreigd uit de regeringscoalitie te stappen als over deze kwestie geen overeenstemming wordt bereikt. f? SS»' vOOC- v Z'V'V Die gewoonten kunnen echter vol gens hem ook gunstig effect hebben: in geïndustrialiseerde landen komt steeds minder maagkanker voor. Het consumeren van voldoende groenten en fruit heeft volgens Schwartz een beschermende werking. De hoogleraar sprak vanmiddag op het ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst (KNMG) in Maastricht. Het tweedaagse congres is geheel gewijd aan de voeding. Volgens professor dr. J. F. de Wijn, bijzonder hoogleraar in de voedings leer aan de medische faculteit in Lei den, is men in Nederland „op weg naar een goed voedings- en voedsel- beleid” kennelijk de weg kwijtge raakt”. De Wijn wil een nationaal voedingsbeleid. Volgens de hoogleraar zijn gezond heidsvoorlichting en -opvoeding al leen niet voldoende om het gedrag van de consument te veranderen. Er zal volgens hem ook meer nadruk moeten worden gelegd op het veran deren van voedingsgewoonten door wijziging van voedselproduktie en distributie met het doel het onbe perkt beschikbaar stellen van onge zond voedsel te voorkomen. Volgens professor De Wijn komt de voeding onvoldoende aan de orde bij de artsenopleiding. De meeste artsen blinken volgens hem niet uit in be langstelling voor voedingspro blemen. De vertegenwoordiger van het In stituut voor Sociale Geneeskunde in Leiden, dr. ir. D. Kromhout, vindt dat de consument „voorzichtiger” moet gaan eten: minder vlees en vleeswa ren, zuivelprodukten, eieren, „gewo ne” margarines en spijsvetten, sui ker, frisdranken, snoep, koekjes en zout. Kromhout adviseert een matig al coholgebruik: niet meer dan drie glaasjes per dag. Hij adviseert meer (bruin) brood te eten, meer aardappe len, peulvruchten, groenten, fruit, di- eetmargarine, spijsoliën, noten en vis.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4