OPENINGSHANDELING DOOR WETHOUDER K. W. BIJL i i t en politienieuws w Tien mille voor schoolzandbak De Tunnel s der klei Hoe kies je uit W erk voorzieningsschap breidt Industrieel Centrum-I uit bedreigt veiligheid Installatie LPG-tank Verl0Vïj1n-n®’” ft Winkelbediende beroofd van geldcassette AANKOOP LANDGOED OPNIEUW IN OVERWEGING LOS GAUCHOS BEZWAREN TEGEN GASSTATION ^reestraat Bergingen voor woonwagencentrum Oude Pontweg sneeuwvakanties precies de goeie? >9RKE want een goed advies isde halve reis 2-6 Beverwijk Ik 55 Falend beleid Loofbomen Revolutionair" VRIJDAG 19 7 9 5 IJMOND 5 o heeft t het heid, I HEEMSKERK. Het provinci aal bestuur van Noord-Holland zal ondanks de definitieve ver koop van het landgoed Marquette aan een particuliere maatschap alles in ’t werk stellen om het voor natuurbehoud belangrijke gebied geheel of gedeeltelijk in bezit te krijgen. Tijdens de begrotings-' presentatie, eerder deze week in het Provinciehuis te Haarlem, verklaarde gedeputeerde W. van Gelder, naar aanleiding van vra gen uit de Heemskerkse gemeen teraad, dat ondanks de recente verkoop de onderhandelingen niet gestaakt zullen worden. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Er wordt een plan voorbe reid om te komen tot uitbreiding van het industrieel centrum-I van het Sociaal Werkvoorzieningsschap „De Tunnel” in Velsen-Noord. Vergroting van het centrum wordt noodzakelijk geacht om een verbete ring in de arbeidssituatie te scheppen en een toena me van het aantal medewerkers mogelijk te maken. Haarlem: Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Wethouder K. W. Bijl van Velsen stelde donder dagmiddag het zogenoemde Gil denspoor, een nieuwe railverbin ding ten behoeve van Hoogovens, officieel in gebruik. Ter hoogte van de geluidswand die het baan vak in de bocht rond de Gilden- buurt omzoomt vormden bonte feestslingers een laatste symboli sche baanversperring. De wet houder dirigeerde met vaardige hand een zogenoemde fluisterloc (met afstandsbediening) in de richting van het papieren obsta kel en maakte daarmee vrij baan voor het goederenvervoer dat al sinds juni van dit baanvak ge bruik maakt. 3e Succesweek «j Met druk op knop vrij baan voor i - papiershngers Inzet wethouder Bijl bezig met de radiografische (ADVERTENTIE) Provincie slachtoffer (ADVERTENTIE) 513 jr r Het beslissende moment De fluisterloc doorbreekt de kleurige barrière van besturing op het schakelpaneel n Be id ge- igieu- g van or Is- iwaar slag- lende van et. In noest richt, inden nder- i vier rmid- Van i. De- ;ecre- en in i een or de lan- toe- (Ver- nink- aliek) ngen ies in kken 1 zijn nibië 0 0 0 0 0 5 gin september bleek echter dat de Vereni ging geen verdere stappen ondernomen had terwijl de eigenares van Marquette na menstelling van een sterk gewijzigd plan dat in 1975 na een aantal hoorzittingen wél de goedkeuring van omwonenden en de gemeente Velsen kon wegdragen. VELSEN. „Mijn personeel moet wer ken in de buurt van een bom”. Zo karak teriseerde de heer F. Koks woensdag de vestiging van een LPG tank aan de Dok- weg in IJmuiden tijdens een hoorzitting in het kader van de hinderwet. De heer Koks is directeur van een vis handel aan de Vissershavenstraat, die aan 28 mensen werk biedt. Het bedrijf ligt binnen een straal van dertig meter van de nog aan te leggen LPG-tank bij het LPG- station Finson. Ondanks dat Koks aan vankelijk meende dat zijn bedrijf slechts dertien meter van de tank stond, hand haafde hij zijn bezwaren. Niet zozeer de aanwezigheid van de tank als wel het aan- en afrij den van LPG vervoerende tank wagens bestempelde Koks als zeer ge vaarlijk. Hij zegde toe niet in hoger be roep te zullen gaan onder voorwaarde dat de tankwagens buiten kantooruren zou den lossen en laden. De gemeenteambtenaar kon hem hier over geen toezegginzen doen omdat een dergelijke toezegging buiten de wettelijke mogelijkheden ligt. Finson, eigenaar van het LPG station zou onderzoeken of de voorwaarde van Koks is in te passen in het transportsysteem. Ook was er een schriftelijk bezwaar ingediend tegen de bouw van een LPG In de geldcassettes bevond zich de kasopbrengst van de winkel, die aan het Burgemeester Nielenplein is ge vestigd. Vlak voor de bank, die zich op hetzelfde plein bevindt en waar de winkelbediende de cassettes naar toe bracht werd de man door de twee circa twintig jaar oude rovers, die zich met nylonkousen onherkenbaar hadden gemaakt, overvallen. Gebleken is dat degenen die deze tijde lijke plaatsen bezetten de behoefte heb ben aan bergruimten. De gemeentelijke dienst Openbare Werken zal twaalf ver plaatsbare schuurtjes plaatsen. De kosten van deze voorziening bedragen 150 dui zend gulden. Het ministerie van CRM heeft voor deze uitgaaf een krediet be schikbaar gesteld. SANTPOORT. Omdat de zandbak van de Brederodekleuterschool in Sant poort in de loop der jaren is gedevalueerd tot een gat in de grond heeft het gemeente bestuur besloten daar iets aan te doen. De zandbank wordt hersteld. Dat gebeurt met behulp van betonelementen. Kost prijs 10.000 gulden.! LOS GAUCHOS ARGENTINIAN GRILLS >p van Ara- aanse n. De zer de "ter te et de naar oerde ;d. De Ireigd 3 over iming Het plan Gildenspoor heeft in Velsen onder drie wethouders zijn beslag gekre gen. Het driemanschap Óckeloen, Meijer en nu Bijl was achtereenvolgens als porte feuillehouder van openbare werken bij het projekt betrokken. In Wilminks dank woord voor inbreng van die kant werd heel speciaal betrokken de heer Th. En- sink, als hoofd van de Hoogovens-trans- portafdeling geestelijke vader van het projekt. Openingsgeschenk van directeur Wil mink was een tiental loofbomen, nog dit najaar te planten op het open terrein tegenover de Beekzanglaan dat door de rails en wegen van het plan Gildenspoor volledig wordt omsloten. Het gaat om de boomsoorten els, es, abeel, esdoorn, wilde kers, wilg, lijsterbes, linde en wilde kas tanje. Met overhandiging van een groot formaat gieter aan wethouder Bijl werd dit openingscadeau donderdagmiddag ge symboliseerd. Het gezelschap dat zich voor het bijwo nen van de openingsceremonie in „De Schouw” verzamelde werd met een be- drijfstrein van vooroorlogs type naar de hiervoor gekozen plek vervoerd. Vanaf de Halte Hoogovens aan de Noorderlaan, waar later in de middag ter afsluiting een treinexcursie begon over het Hoogovens- terrein. lUgUS- janon i Ver- bete er dat orden ael er itig te zater- rkeer alegd. kens, r der- hoog. geen Sloophout De brandweer van Bever wijk is donderdagavond omstreeks zes uur uitgerukt om een brandende stapel sloophout aan De Brink in Beverwijk te blussen. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Pakistaanse lopers Bij het opmaken van de inventaris miste de eigenaar van een tapijtenzaak aan de Beverhof in Be verwijk donderdag twee Pakistaanse lo pers ter waarde van 1150 en 1225 gulden. Vermoedt wordt dat deze vorige week vrijdag zijn gestolen. Frontale botsing Op de Hoofdstraat ter hoogte van de Joh. van Beemlaan in Santpoort is donderdagavond omstreeks kwart voor zeven een 53-jarige IJmuide- naar met zijn auto frontaal op een tege moetkomende auto gebotst. Door onbe kende oorzaak raakte de IJmuidense au tomobilist op de linkerweghelft van de Hoofdstraat en kon de tegenligger niet meer ontwijken. De IJmuidenaar werd met een 24-jarige mede-inzittende licht gewond naar het Zeeweg Ziekenhuis overgebracht. Beiden konden na behan deling huiswaarts keren. De auto van het slachtoffer werd totaal vernield, de ande re, bestuurd door een 30-jarige Santpoor ter. zwaar beschadigd. HEEMSKERK. Een 28-jarige Heemskerkse medewerker van een doe-het-zelf zaak is donderdagavond omstreeks vijf minuten voor half tien op het Burgemeester Nielen plein in Heemskerk door twee man nen beroofd van een geldcassette met vierduizend gulden. Door hevig verzet voorkwam de winkelbedien de dat een tweede geldcassette door de rovers werd meegenomen. tank door zeevishandel Bertus Dekker aan de Heilkade, dat aan ongeveer tien mensen werk verschaft. Ook Dekker vindt dat door de komst van een LPG tank de veiligheid van zijn personeel in het gedrang komt. VELSEN. Enig tijd geleden zijn bij het woonwagencentrum aan de Oude Pontweg twaalf zogenoemde wacht- plaatsen ingericht bestemd voor degenen die wachen op een definitieve stand plaats in het kamp zelf. Een onderzoek in de opgeving door de Heemskerkse recherche heeft geen resultaat ópgeleverd. De politie verzoekt getuigen van deze overval zich bij het bureau te melden. Tele foonnummer 02510-41444. De verkoop aan een Beverwijkse maat schap betekende voor het provinciaal be stuur een ernstige tegenslag. Voor de tweede maal binnen enkele jaren zag deze een kans tot aankoop voorbijgaan. Nadat de verkoop bij het provinciaal bestuur doordrong trad deze direct in contact met een makelaar om alsnog de aankoop van het landgoed Marquette aanhangig te maken. Volgens gedeputeerde Van Gelder is de provincie vooral geïnteresseerd in het rondom het kasteel gelegen landgoed dat de laatste jaren door het uitblijven van onderhoud in staat van verval is geraakt. Het behoud van het landgoed zal na een eventuele verwerving door de Vereniging tot Natuur Behoud zeker gesteld moeten worden. Bij de verwerving van het landgoed Marquette spelen volgens de heer Van Gelder verschillende factoren een rol die de koop kunnen vertragen of bespoe digen. Het bestemmingsplan, waarin het land goed als natuurmonument is bestempeld, is in het voordeel van de provincie. Bin nen dit bestemmingsplan zijn de exploi tatieplannen van de Beverwijkse maat schap, onder meer vestiging van een ho tel annex restaurant en congresruimte, onhaalbaar. Het provinciaal bestuur heeft in navolging van de Heemskerkse raad unaniem besloten geen enkele mede werking aan een wijziging van het be- stemmingsgebied te geven. Anderzijds zullen eventuele onderhandelingen nega tief beïnvloed kunnen worden door de druk die politieke gelederen na het falen de overheidsbeleid inzake de aankoop van Marquette uitoefenen en waardoor prijsopdrijving mogelijk in de hand wordt gewerkt. De factor geluidshinder kwam als hoofdbezwaar praktisch te vervallen door gebruik van fluisterlocs (met afstandsbe diening). Het geluid van piepende en knar sende treinwielen in de bochten is onder vangen door toepassing van een zoge noemd water smeer systeem. Wilmink sprak donderdagmiddag van een waarlijk revolutionair ontwerp speciaal doelend op de geluidswerende wanden die het baanvak in de bocht achter de Duinvliet- straat over een afstand van tweehonderd meter omzomen. Met genoemde extra- voorzieningen was op zichzelf een bedrag van 1 miljoen gulden gemoeid. Ook in de magere jaren die Hoogovens momenteel doormaakt zag hij de gloed nieuwe en kostbare railverbinding („eer ste voorwaarde voor een gezonde bloeds omloop”) als staaltje van onverminderd vertrouwen in een op staal gegrondveste toekomst. De personeelsvoorziening en ook het punt huisvesting noemde hij als struikelblokken voor een gezonde toe komst van het bedrijf waarin, zei hij, aan het investeringspatroon drastisch gesleu teld gaat worden. Van kwantitatieve in vesteringen (gericht op produktiever- meerdering) wordt meer en meer overge stapt op vervolmaking van het produkt door „kwalitatieve investeringen”). De in Het openingsceremonieel vormde de definitieve afronding van het plan Gil denspoor waarmee gespreid over vier jaar een bedrag van 21 miljoen gulden gemoeid was. In „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan in Velsen-Noord verza melde zich om twee uur een groep geno digden voor het openingsfestijn. Hoog- ovensdirecteur Ir. G. Wilmink en wet houder Bijl onderstreepten hier in speeches het belang van de nieuwe rail verbinding. Elk vanuit hun eigen ge zichtshoek. Bijl benadrukte de bij Hoogovens be- dongen garanties ten aanzien van het mi lieu die, zo zei hij, op redelijk soepele wijze konden Worden ingepast in de defi nitieve versie van het Plan Gildenspoor dat naast spoorbaanaanleg ook ingrijpen de veranderingen inhield aan het wegen patroon. Directeur Wilmink greep met wat feiten uit de voorgeschiedenis terug tot eind zestiger jaren. Hoogovens ervoer het toen bestaande hellingsteekspoor (enkelbaans) als een struikelblok voor een soepello- pend railvervoer tussen de diverse be drijfsafdelingen. Oorspronkelijke plan- De te realiseren uitbreiding betreft de afdeling houtbewer king, lak- en verfspuiterij en de kantoorruimte voor admini stratie. Verwacht wordt dat in de loop van 1980 met de bouw kan worden gestart. De afdeling houtbewerking van het industriële centrum van De Tunnel, dat aan de Cruquiusweg op het industrieterrein in Velsen-Noord is gevestigd, telt momenteel twintig man perso neel. Deze afdeling, waarin ook de machine- en handbewerkin- gen zijn opgenomen, kampt met een groot ruimtetekort. Volgens het jaarverslag 1978 is de combinatie van het machinale- en de handbewerkingen op één afdeling niet te handhaven. Met name het lawaaioverlast, gecombineerd met de warmte-ontwikkeling van de verspanende machines is zodanig, dat de arbeidssituatie verbetering behoeft. Meer ruimte heeft ook de lak- en verfspuiterij nodig. Het drogen van de gelakte produkten in de spuiterij wordt vanwege de vluchtige stoffen en mogelijkheid van beschadigen bezwaar lijk geacht. Uitbreiding van de kantoorruimte voor het bedrijfsbureau en de administratie wordt noodzakelijk geacht door het ontbreken van een ontvangst- en vergaderruimte. De hoveniersgroep in Castricum kan over ruim een maand een aanbouw zijnde continu-gietinstallatie noemde hij voor het laatste als voorbeeld. °BEV-- iik nieuw onderkomen in gebruik nemen. Evenals het reeds een half jaar in gebruik zijnde gebouwtje in Heemskerk krijgen de hoveniers de beschikking over een kantoortje, garderobe, kanti ne en een opbergruimte voor het gereedschap. Het verslag maakt verder melding van een goed funktioneren van de Bedrijfstrainingsafdeling (BTA) waar in 1978 krediet voor werd verstrekt. De BTA, die aan gemiddeld tien werkne mers (lichamelijk gehandicapten) plaats biedt, wordt als een goed instrument beschouwd bij het bepalen van de plaats en de funktie die een WSW-medewerker zal vervullen. Na een test- en trainingsprogramma wordt in nauw overleg tussen arbeidskun dige, de werkleider van de BTA, het begeleidingsteam en de betrokkenen besloten naar welke afdeling de werknemer gaat. De geestelijke gehandicapte volgt in de Test- en Trainingsafde- ling (TTA) hetzelfde programma. De mogelijkheden en bekwaamheden van de geestelijk gehan dicapte worden in de TTA bepaald. Leerlingen van scholen van het voortgezet buitengewoon onderwijs hebben in de TTA de mogelijkheid door middel van stage geleidelijk over te schakelen van school naar arbeidsomgeving. Volgens het jaarverslag ma ken steeds meer scholen van het VBO gebruik van deze gelegen heid om leerlingen, waarvan het bijna zeker is dat een plaatsing in het vrije bedrijf vooralsnog tot de onmogelijkheden behoort, stage te laten lopen. In het Industrieel Centrum is men gestopt met het verpakken van noten in dop door terugloop van de aktiviteiten in deze branche en de bezwaren die tegen deze werkzaamheden beston den. Plastic assemblagewerkzaamheden, waarbij veel lijm met vluchtige oplosmiddelen aan te pas kwamen werden na overleg met de bedrijfsarts en op grond van sociale overwegingen beëindigd. In de boekbinderij loopt het inbinden van gebruikte bibliotheekboeken sterk terug. Oorzaak is het door de bibliothe ken gevoerde vervangingsbeleid. ü- „Omring ze met alle denkbare zorg Met dit behartigenswaardige advies, bedoeld voor de boomaanplant later dit jaar. overhandigde directeur G Wilmink (rechts) woensdagmiddag een forse plantengieter nen voor een dubbelspoor tussen het cen traal emplacement op het Hoogoven-ter- rein en de havens langs het Noordzeeka- naal stuitten op milieubezwaren bij ge meente en omwonenden. Een ingestelde stuurgroep profiteerde van vervoerstech- nische know-how bij de Nederlandse Spoorwegen en TNO-technici bij de sa- treinverkeer over Gildenspoor eigen besluiteloosheid het uitblijven van een reactie van de pro vincie in onderhandeling was getreden met de Beverwijkse maatschap, thans ei genaresse van Marquette. (ADVERTENTIE) Argentijnse grill Kruisstraat 9 - Haarlem. Dagelijks open van 17.00 tot 00.30 uur Reserveren gewenst: 023-320358 Het falende aankoopbeleid vloeide voort uit de traagheid waarmee de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten reageerde op de voorgenomen verkoop van de voormalige eigenares. Direct nadat het provinciaal bestuur daarvan begin juli op de hoogte was gebracht zocht deze onmiddellijk contact met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten aan welke instantie werd gevraagd een even tuele verkoop serieus in overweging te nemen. Tevens werd het ministerie van CRM benaderd inzake de subsidieverle ning. Bij aankoop door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten kon ge bruik gemaakt worden van een gunstige regeling waarin CRM 25 percent van het totale investeringsbedrag zou dekken. Be-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5