Onwrikbare Dr. Feelgood Windows bij Werkcentrum Dans nogal doelloos Dansen als gebed zonder end Leidraad voor de moderne bridger bibliotheek Bewegingsgroep Sjoerd en Gail opgericht NMB niet echt authentiek I k NMB girosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. wij ontvingen Haitink met intense stuwkracht in Strauss en Tsjaikovski R B-formatie straalt jaren ’60 stemming uit Concert uigesteld Wie spaart die heeft wat. Wie girospaart heeft meer. Coupon De NMB denkt met u mee. 12 ZATERDAG 6 OKTOBER 13 1979 XUNST t uv-1 ïk Dr. Feelgood in huidige bezetting. JOHN OMKES (ADVERTENTIE) YC-4 r* tn Daardoor beantwoordt „The finer arts of bridge” zoals de oorspronkelijke titel luidt, in de Nederlandse versie geheel aan het doel waarvoor het geschreven is: een leidraad te zijn voor de bridger die wat méér wil weten van allerlei gekunstelde (psychologische) biedingen zoals die in het moderne bridge veelvuldig worden ge hanteerd en welke verdediging daartegen is op te werpen. Eén van de grondbeginse len die Mollo daarbij voor het voetlicht haalt is wel: Speel de Spelers. Daarmee bedoelt de schrijver te zeggen dat men moet trachten zich in het denkpatroon van zijn opponent te verplaatsen. Hij zal de psychs met psychs (ook én misschien Bij Becht's Uitgeversmaatschappij in Amsterdam is van de hand van Victor Mollo verschenen: „Finesses van het bridgespel”. De bekende publicist Gert Jan Förch heeft het boek uit het Engels vertaald. Daarbij heeft hij de auteur vrij wel op de voet gevolgd en de verleiding kunnen weerstaan er een eigen stempel op te drukken. Jammer daarom dat dit uit 1961 date rende concert, dat destijds door Olof en het Studentenorkest, aan wie het is opge dragen ook ten doop gehouden werd, qua kwaliteit ver in de schaduw van De Leeuws overige composities staat. Er is hier namelijk sprake van armoede in me lodische, harmonische en motivische vin ding, terwijl de gedeeltelijk aan andere culturen ontleende ritmische patronen op een cerebrale, maar bijzonder onduidelij ke manier worden uitgewerkt. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat Robert Heppener speciaal voor deze gelegenheid een nieuw vioolconcert voor Olof en het Concertgebouworkest zou schrijven. Maar daar is niets van geko men, met als gevolg dat de keuze van dit quasi-introverte werk, met zijn weinige mogelijkheden tot werkelijk concerteren in de nooit zangerige solopartij en met een orkestaandeel met gezochte effectjes die in feite juist geen enkel effect sorteren. HAARLEM. Het deze donderdag in onze rubriek Uitwijzer aangekon- digde zondagmiddagconcert door Anton de Beer en Johan van Kempen in Teylers Museum, is wegens het onvoorzien uitlopen van de restaura tiewerkzaamheden aan de koepel van het gebouw, voor onbepaalde tijd uit gesteld. Victor Mollo: Finesses Van het bridgespel. Amsterdam, uitgeverij Becht. Vertaling Gert Jan Förch. Paperback, prijs 24,50. HAARLEM. Het Werkcentrum Dans uit Rotterdam, dat momenteel voorstel lingen geeft in de Toneelschuur, brengt een eigentijds repertoire. Zowel ervaren choreografen als mensen zonder ervaring krijgen de kans er balletten te maken. Een deel van het repertoire is speciaal geschreven voor kinderen. Tevens heeft de groep als doel, jonge dansers, die pas van de academies komen, de kans te ge ven toneelervaring op te doen. A Momentopname uit Harem van Hans Tuer- lings (in deels verouderde bezetting). Foto Jor ge Fatauros. Die specifieke stemming mis je nu nogal eens als je een kijkje neemt in het clubcir cuit, hoezeer en hoe veelvuldig er ook op stijlkarakters uit de jaren zestig wordt teruggegrepen. Emoties in een rockcon- cert worden vaak ook theatraal opgeroe pen, niet zelden is er sprake van de ener gie om de energie. Dr. Feelgood kan in ieder geval bogen op het feit dat haarfijn Hoe simpel de gitaarakkoorden ook in elkaar waren gestoken, hoe schokkerig de tempo-overgangen ook konden verlopen, het rebellerige karakter van veel van de toenmalige r b maakte toch dat je er dagen lang over boomde. Het stampen van de Bintangs één van de weinige Nederlandse acts die de traditie tot in het heden hebben levend gehouden zette een zaal op z’n kop. Bij de obscene bewe gingen van Jantje Rijbroek met een mi- crofoonstandaard rolden je ogen bijna uit de kassen. Bij het aanhoren van Dr. Feelgood dwa len je' gedachten als vanzelfsprekend te rug, rhythm and blues geldt immers als een gedateerde stijlvorm. Ach ja, de jaren zestig. Het zal zo’n tien jaar en langer geleden zijn dat ik het weekendplezier placht te zoeken in één van de tientallen jongerensociëteiten die Haarlem en omge ving toen nog rijk was. In het half-duister kijken naar tientallen, meestal naamloze bandjes, die in stijl en show de grote voorbeelden al dan niet klakkeloos kopi eerden. (Dr. Feelgood speelt woensdagavond in het Haarlemse jongerencentrum DAC aan de Ripperdastraat). Dit is totaal anders bij het werk van Hans Tuerlings, Harem. In het eerste deel daarvan volgen drie dansers zo feilloos alle welvingen, stuwingen en accenten van een popsong van Harry Nilsson, dat de wisselwerking tussen muziek en dans uitgroeit tot een fascinerend geheel. Toch valt daarbij sterk op dat Erika Trabi dit werk (première maart 1977) al veel langer danst dan de twee anderen en tevens dat. en een legendarische figuur als programmatisch uitganspunt genomen. Temperamentvol deed Haitink, die met intense stuwkracht te werk ging, Strauss’ onstuimige en instrumentaal fonkelende partituur in felkleurig orkestspel uit de doeken. En ook Tsjaikovski’s aan Balaki rev opgedragen werk (ontstaan in 1885 neemt het in het oeuvre van de componist een plaats in tussen diens Vierde en Vijfde Symfonie) leed niet aan gebrek aan harts tocht en kreeg bij het Concertgebouwor kest een terdege afgewerkte en vooral contrastrijke weergave. Vergeleken bij Hans Vonks benadering, zoals die hier twee seizoenen terug te beluisteren was, neigt Haitinks visie ech ter enigszins naar een bepaalde overspan nenheid, die de door Tsjaikovski zelf er kende portie kitsch die deze op veel pun ten al te gedateerde partituur in zich heeft, dan te veel kansen biedt om als negatieve factor in de totaalinterpretatie te gaan meespelen. JOHAN VAN KEMPEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK Ri niai-tjzigmgtn voorbehouden vooral in het tegenspel) moeten beant woorden. Met vele voorbeelden uit grote internationale toernooien wordt deze stel ling toegelicht. In het slot van het vlot en helder geschreven boek komt een uit spraak voor die elke bridger in zijn oren zou moeten knopen: „Het beste systeem is het eenvoudigste". Dat is onder meer een conclusie van de Amerikaanse professio nals Alan Sontag en Peter Weichsel die regelmatig twintig uur per week besteed den om hun bridgesysteem te vervolma ken. Finesses in het bridgespel zal onge twijfeld zijn weg naar de duizenden Ne derlandse bridgers weten te vinden. AMSTERDAM. Teruggrijpen op hét verleden wordt vaak uitgelegd als een teken van artistieke armoede, een symp toom van onmacht om je gevoelens en indrukken met stijlmiddelen die meer bij de eigen tijd passen, vorm te geven. Lang niet altijd is zo'n voor de hand liggende conclusie even zuiver. De „eigen tijd” is immers voor geen van ons hetzelfde. Hang naar het verleden of een blik op de toekomst kunnen aldus verklaard wor den. Met andere woorden, revival-rock of sf-muziek zijn niet bij voorbaat fout. het karakter van een noodsprong kreeg. Ondanks de inzet, van Haitink, het Con certgebouworkest en zijn concertmeester. Twee symfonische werken van geëxal- teerd-romantische aard, bepaalden ver der het programma van dit NTC-abonne- mentsconcert in het Amsterdams Con certgebouw, dat aanstaande zondagmid dag ongewijzigd in de Z-serie (recht- Concert: Concertgebouworkest on der leiding van Bernard Haitink. So list: Theo Olof, viool. Programma: werken van Strauss, De Leeuw en Tsjaikovski. Amsterdams Concertge bouw, 5 oktober 1979. (misschien zelfs onbewust) wordt aange toond hoezeer de jaren ’60 van onze tijd verschillen. Het kwartet speelt wat onbeholpen, maar met een goor, heavy venijn in de traditie van Elmore James en John Lee Hooker. Vanaf de helft van de jaren ze ventig opereren de vier Londenaren met de aantekening dat gitarist Wilko Johnson door John Mayo na ruim twee jaar werd vervangen al in datzelfde stramien, met zijsprongetjes naar de ja ren vijftig rock of de zwarte soul van het Staxlabel. Onwrikbaar in streven naar authenticiteit zou je kunnen zeggen, maar lang niet feiloös in het bereiken ervan. Dr. Feelgood heeft juist door het oproepen van een geladen sfeer immers zo’n invloed uit kunnen oefenen op de Londense punk bands die vanaf 1976 opkwamen? De band bereikt in zijn loffelijk dynami sche streven nog altijd een duidelijke charme, misschien wel een beetje die van de ruwe bolster met de blanke pit. Vooral Lee Brilleaux, die voor een typisch ano nieme ritmesectie moet werken, komt met zijn beperkte maar krachtige stem een heel eind in zo’n rol. Zijn gierende harp- werk is echt smerig en zweterig, zijn werk verdeling met Mayo doet daarbij niet on der. In nummers als Stupidity, Ridin on the L N (Bintangs!), het langzame Brin- gin’ me my Shotgun en Sam Dave’s 60 minutes of your Love steelt hij daarom de show. A THEO OLOF streeks via de radio te beluisteren) wordt herhaald. In het geval van Richard Strauss’ ter opening gebrachte symfonisch gedicht Don Juan, gaat het dan eigenlijk strikt genomen haast om neo-romantiek. Maar net als bij de na de pauze gespeelde, gigantische Manfred-symfonie van Tsjai kovski, wordt er een gedicht over een ■A W „Het africhten en houden van jacht honden” door Hilde Schwoyer, uitgave W. J. Thiem 9,90). „De teckel”, fokken, houden, verzor ging en opvoeding, door Ernst Kamphau- sen, uitgave W. J. Thieme 9,90). „Allemaal samen”, prenten- en voor leesboek in de ’3-turvenreeks”, door Karei Eykman en met tekeningen van Joep Ber trams, uitgave Sjaloom Odijk 12,50). „De Gorterbuurt”, kinderboek door Karei Eykman met medewerking van Jansje Fluit, Aukje Holtrop en Marjo van Soest, uitgave Sjaloom Odijk 17.-). „Kerk (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In de hoofdstad is een nieuwe bewegingsgroep opgericht: de Stichting Bewegingsstudie Sjoerd en Gail. De groep stelt zich ten doel een nieuwe bewegingsdiscipline gestalte te ge ven, waarin onder meer mime en dans samengaan, en verder het bevorderen en verbreiden van mime en dans als bewe gingskunst. Bewegingsstudie Sjoerd en Gail gaat voorstellingen uitbrengen en „spontane presentaties” geven in de eigen studio- ruimte aan de Korte Prinsengracht. Mo menteel wordt gewerkt aan zeven nieuwe produkties, waarvan Flimlach en Werk in Uitvoering begin december zullen worden uitgebracht. Spelers/dansers die aan de voorstellin gen meewerken zijn Gail Dockery, Sjoerd Schwibettus, Paul Korssen, Fernando Moura, Mark Kingsfond en Kate Gault. Het resultaat daarvan is dat die dansers meestal na twee 'of drie jaar overstappen naar andere groepen, met als gevolg veel verschuivingen binnen de bezettingen van de balletten. Die verschuivingen vallen het minste op in Tafelmanieren van Char les Czarny op minimal music van Steve Reich. De bedoeling van dit ballet is een voort durende stroom van bewegingen te creë ren van vijf dansers met een witte tafel en vier witte stoelen. Er is geen interpretatie, dus als je de betrekkelijk eenvoudige be wegingen kunt uitvoeren, kun je dit ballet ook dansen. Het aardige daarbij is, dat er in die voortdurende gebarenstroom op volkomen vanzelfsprekende wijze de gekste houdingen kunnen worden opge nomen, zoals op je hoofd staan op een stoel of met een stoel op je hoofd rondlo pen. Het wordt nooit opwindend, is eerder wat slaapverwekkend, maar er is ook geen enkel verschil bij oude of nieuwe bezettingen. ze al langer op het toneel staat sterkere techniek heeft. Eigenlijk kijk je alleen maar naar haar want ze tekent alle bewegingen mes scherp in de ruimte en speelt een prachtig spel met de zwaartekracht, waar de ande ren ver bij achterblijven. Helaas weet Hans Tuerlings van geen ophouden, want na dit sublieme nummer herkauwt hij nog vier keer al zijn eerdere vondsten op ande re liederen waardoor het geheel toch weer saai wordt. Een soortgelijk effect bereikt Mel Wong in de première van de avond. Tegen pro jecties van wolken, golven of een avond hemel laat hij acht dansers zeer vrij rond dartelen, waardoor vooral het niet-sym- metrische van de choreografie verrassend werkt. Daarnaast laat hij af en toe de dansers vrijwel onverstaanbare (en nau welijks samenhangende) teksten zeggen of wat scharrelen met stoelen, spiegeltjes, petroleumlampen; of in het laatste deel met lange, witte elastieken, die ze over het toneel gespannen houden zodat de ande ren er tussendoor kunnen springen. Al deze onregelmatigheden en vooral de zeer soepele bewegingen van de dansers werken in het begin zeer intrigerend, maar leiden uiteindelijk tot niets. Frie drich Nietzsche zei eens: dansen is bidden met je benen. De fraaie gebaren in dit ballet, dat Windows heet, doen aan deze uitspraak denken, maar omdat al deze gebaren tot niets leiden en gecombineerd worden met een zeurderig soort minimal music van Rob Kaplan, wordt het wel een gebeid zonder end. CONRAD VAN DE WEETERING „Wibo’s Ophangkalender 1980”, uitga ve Ambo 17,50). „De bloeiende plantage”, kroniek van een plantersfamilie, door Nancy Cato, uit gave L. J. Veen 27,50). In de reeks Amstel-klassieken, waarin opgenomen meesterwerken uit de Neder landse en wereldliteratuur, verschenen weer twee nieuwe delen. Het werden „De ellendigen” van Victor Hugo; prijs 23,50 en „Max Havelaar” van Multatuli; prijs ƒ18. „Andermans roem”, gebeurtenissen rond een aantal bekende kunstenaars ver haald door Jan Spierdijk, uitgave Tie- bosch 17,50). „Een vroege Vermeer uit 1937”, achter gronden van leven en werken van de schilder/vervalser Han van Meegeren, door Marijke van den Brandhof, uitgave Het Spectrum. „De bonte berm”, de rijke flora en fauna langs onze wegen, door dr. P. Zon derwijk, uitgave Zomer Keuning 29,90). Concert: Dr. Feelgood in Paradiso, Amsterdam. Bezetting: Lee Brilleaux (Zang, mondharp, slide), John Mayo (gitaar), John B. Sparks (bas), The Big Figure (drums). Amsterdam, 5 oktober 1979. Dans: voorstelling Werkcentrum Dans in de Toneelschuur, Haarlem. Tafelmanieren van Charles Czarny op muziek van Steve Reich voor 5 dan sers. Programma: Harem van Hans Tu erlings met muziek van Harry Nilsson voor 5 dansers. Windows van Mei Wong bij minimal muziek van Rob Kaplan met projecties van Rein Jeel- of, voor 9 dansers. Herhaling: zater dagavond. Haarlem, 5 oktober 1979. TJ en makkelijke manier van sparen waarbij uw XL geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een NMB girospaarrekening krijgt u l°/o meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober een spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* ‘Alleen tijdens deze aktie is de minimum inleg van f250,-op de girospaarrekening verlaagd naar f 50,-. Theo Olofs keuze een noodsprong AMSTERDAM. Theo Olof speel de ter gelegenheid van zijn 50-jarig solistenjubileum het Tweede Viool concert van Ton de Leeuw. Een sym pathiek gebaar naar de Nederlandse toonkunst, die nog extra kracht werd bijgezet door de verzorgde manier van uitvoeren met een steeds fijnzin nige toonvorming. I I l i l l l l l l I I I I I I I I bil minderjarigen meel ouder til voogd mede ondertekenen 1 Turken zijn geen Turken” door Harry van Mierlo, uitgave Boekencentrum 15,90). „De Franse Keuken in 50 lessen” door Len Deighton, vertaling en bewerking van Philip Mechanicus, uitgave Tiebosch (ƒ27,50). „Conditiegymnastiek”, theoretische achtergrond, 635 oefeningen en oefenpro gramma’s, door Manfred Grosser en Fritz Herbert, uitgave De Vriesborch in Haar lem 27,50). „Communicatie”, Parkinsons formule voor het voortbestaan van de onderne ming, door C. Northcote Parkinson en Nigel Rowe, uitgave Teleboek (f 30.). Bij uitgeverij Oberon verschenen weer zeven nieuwe stripverhalen. De titels zijn: „Donald Duck als sportman”; „Agent 327, dossier Leeuwenkuil”; „20 Jaar Michel Vaillant” (jubileumuitgave); „De jonge ja ren van Blueberry Yankee" (deel 2); „Tri- gië: Terreur op Elekton”; „Flippie Flink” (deel 3) en „De familie Achterop” (deel 5). De deeltjes kosten ƒ5,50 per stuk. 1 Coupon Stuur mij meer informatie over girosparen bij I de NMB. I 1 Open voor mij een NMB girospaarrekening. I Ik heb een betaalrekening ia/nee j rekeningnummer I I I I I I I I Naam:2 ai I I Adres. I Postcode: -Woonplaats: I C3 aankruisen wat gewenst is. datum. j handtekening I Coupon in een envelop zonder postzegel zenden aan NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. 1 '4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13