Voorwaarden van s Moskou en NOC VOETBALJEUGD JOHAN CRUIJFF: w ji 1 L Grote boezems door Jos van Wersch Palmbomen i2 Niet van het voetbal an sich, wel int u >1. Tweeëndertig jaar is hij pas, al lijkt hij al twee decennia over s werelds grasmatten te huppelen. Hij lijkt lekker ontspannen. Praat losjes en geen vraag is hem te veel. Wat een verschil met de Cruijff tijdens zijn laatste Barcelona-seizoen. Hij zuigt met smaak de nicotine van zijn teerarme sigaretje in zijn longen, ruikt aan een glas jus derange maar besluit toch maar een glas rode wijn te verorberen. Johan geniet eindelijk, dat is duidelijk. Hij zegt het ook ronduit: „Dat laatste jaar in Spanje stond me tot hier. Daar werd ik letterlijk geleefd. Vierentwintig uur per dag was je bezig. En altijd maar over voetbal. Ik kon dat ritme niet langer opbrengen. Daarom stopte ik ermee. Toen ik weer begon, wilde ik niet meer als een opgejaagde terug in het veld. Och, er waren aanbiedingen zat. Ik kon zo, voor erg veel geld, naar Engeland of bij Barcelona blijven. Maar daar had ik de pijp van vol. van dat randgebeuren". I 'OF- geld te verdienen die itief ilin- e Cruijff in duel met de verdedigers lijn ie i één ir de te lale en >un ine :ot oma Nu moet ik, om de waarheid te zeg gen, eerst nog zien of het waar is dat Moskou de Spelen alleen op die voor waarde heeft gekregen, en zo ja, hoe dat dan geformuleerd is. Niemand wil een herhaling van Berlijn-]936 in Mos- kou-1980, maar wat houdt dat precies in? De Olympische Spelen in Berlijn werden overwoekerd door de haken kruisvlaggen, Adolf Hitler zat zeer prominent op de tribune, en de Duitse Het argument voor deze (politieke!) stellingname is, dat Moskou de Spelen toegewezen heeft gekregen op voor waarde dat de Russen (lees: de Sowjet- autoriteiten) er geen politieke munt uit zouden slaan. En als je even niet nadenkt, zou je dan inderdaad kunnen zeggen: ja, je kunt niet van de Russen eisen dat zij geen politieke propagan da bedrijven en dan zelf een beetje onrust gaan stoken door anti-Sowjet- propaganda te gaan bedrijven! De Sowjet-Unie heeft zich achter het vaandel van Marx, Engels en Lenin geschaard en schrijdt met vaste tred door de maalstroom van de tijd. Geen land ter wereld is waardiger om het feest van de jeugd te vieren dan de Sowjet-Unie, geen stad ter wereld is zo vervuld van de olympische geest als Moskou. Soortgelijke woorden zullen in 1980 in Moskou ongetwijfeld gedrukt wor den in programma's of kranten. Bij elke internationale gelegenheid in de Sowjet-Unie worden de buitenlandse bezoekers overladen met bewijzen van vredeswil, verlangen naar samenwer king der volkeren, etcetera, etcetera, en het zal dan ook moeilijk zijn een verschil te ontdekken (qua aanpak) met Berlijn-1936. Het gedaas over ei land van vrede, maalstroom van de atleten wonnen 33 gouden, 26 zilveren en 30 bronzen medailles (meer dan enig ander land), maar was dat op zichzelf al propaganda in de betekenis die het NOC daar aan hecht? Ongetwijfeld niet, want in Moskou zullen de rode vlaggen met de hamer en sikkel ook overal wapperen, Leonid Brezjnjev zal op de tribune zitten, en de Russen zullen, met de Oostduitsers, de meeste medailles winnen. Boven dien zullen de stadions en straten ver geven zijn van de spandoeken, waarop leuzen staan als „Mir miroe”, wat „Vrede aan de wereld” betekent, want de Russen hebben maar één woord: „mir”, voor zowel vrede als wereld. Maar dat hadden ze al voor de Sowjets de macht in handen kregen. Terwijl donkere wolken zich boven de wereld samenpakken, is de Sowjet-Unie een eiland van vrede in de zee der naties. Het Amerikaanse voetbal heeft maandenlang de Nederlandse sportwereld beheerst. Leuke meiden met grote boezems vóór de aftrap en prachtige muziekkorpsen op de sintelbaan. Maar toeschouwers? Ho maar! Dat is cru uitgedrukt, aan het gezicht van Cruijff te zien. Maar hij begrijpt het allemaal wel. „Ons nationale voetbalweekblad heeft op de voorpagina een foto afgedrukt van een Amerikaans stadion met een handjevol mensen. Maar ze vertellen er niet bij dat die foto gemaakt is tijdens een vóórwedstrijd. Dat vind ik nou bewust gemeen.” „De Amerikanen zijn bewust bezig met de opbouw. Eerst deden ze veel aan public-relations, het uitdragen naar buiten van de club. Daarna kochten ze voetballers-van- naam uit Europa en nu, de belangrijkste fase, is het inpassen van de Amerikaanse jeugd zelf. Al haal je tien Cruijffen naar Amerika, dan nóg red je het niet. De bevolking zelf moet het spel spelen. Maar voor we zover zijn moet er nog het een en ander gebeuren”. Cruijff legt dat uit. „Amerika heeft de handicap dat er alleen schoolvoetbal en profvoetbal is. Verder niks. Er is dus een groot gat. In Nederland hebben we alle fases: straatvoetbal, schoolvoetbal, jeugdvoetbal tot 16 jaar, UEFA, Jong Oranje en Nederlands elftal én duizenden amateurclubs. In Amerika missen wij die waren we door Frankrijk gaan trekken.” doorstron.ing. Ik probeer, op mijn manier, die leegte op te vullen. Ik werk enorm veel met de jeugd daar. Fantastisch werk, eerlijk”. Maar zoiets zou je toch ook in Nederland kunnen doen? Cruijff schaterlacht. „Ik zou niet eens mogen, want ik heb zelfs geen D- diploma. Je denkt toch niet dat ik ’s zaterdagmiddags naar Zeist ga om te leren hoe ik een bal moet stoppen? Trouwens, wie zou zoiets betalen in Nederland? Zoete lieve Gerritje ja, maar daar komt geen brood mee op de plank. In Amerika is dat geld wel beschikbaar. Nee, nog niet uit de recettes, maar de centen die voortvloeien uit tv- rechten en shirtreclame zijn rijkelijk. Hier, in Nederland, mag je niet met de naam van je sponsor op het shirt lopen en je mag er al helemaal niet mee op tv komen. Belachelijk. Dom, dom, heel dom. Anders zou dat voetbal toch nooit van de grond komen in Amerika? Het is een must”. „Nou lees ik weer dat die meneer De Vries van Friscol bij DS’79 zo naar doet. Wat doet die vent nou verkeerd? Hij zet een club, die op sterven na dood is, weer op poten en helpt Dordrecht weer aan profvoetbal waarnaar nu al duizenden mensen komen kijken. Wat heeft Nederland - en dan generaliseer ik even - toch tegen die man? Als er geld aan te pas komt, vinden heel veel lui dat vies. Maar iedereen wil centen verdienen. De mens bestaat om geld te verdienen met werken. Dat is het A-B-C van het leven. En niemand hoeft schijnheilig te doen. Geld is niet vies”. hier in Nederland niet zo gewichtig doen over toeschouwersaantallen”. Waarom koos Cruijff eigenlijk voor de Aztecs en niet voor New York Cosmos? „Om diverse redenen. Een van de belangrijkste was de vrijheid die ik nu heb inzake promotieactiviteiten. Ik hoef voor deze club helemaal niks te doen. Ik ben wat betreft reclamewerk zelfstandig. En dat wil ik zo houden ook. Ik speel voorlopig nog één seizoen bij de Aztecs en dan probeer ik hoe dan ook bij de jeugdopleiding betrokken te blijven. Ik woon graag in Californië, zo’n vijf maanden per jaar. Het klimaat is fijn, de mentaliteti is meegevallen.. Wat wil je dan nog meer?” Adviseer jij bij spelersaankopen voorde Aztecs? Cruijff: „Nee, dat doet Rinus Johan Cruijff was weer even in actie op vaderlandse bodem. .Nummer 14' bleek zijn manier van spelen, gebaren en pra ten nog geenszins verleerd in de vriend schappelijke ontmoeting DS 79-Los An geles Aztecs. Michels. Hij kan dat net zo goed, of misschien wel beter beoordelen vanaf die dug-out. Michels ziet het heus wel zitten in Los Angeles. Hij is daar vakman voor. Suurbier blijft ook de komende drie jaar. Hij is nauw betrokken bij de jeugd. Hij bezoekt scholen en verkoopt het Europese voetbal. We zijn met z’n allen aan iets moois bezig. Al die Nederlanders die lachen om dat Amerikaanse gedoe komen nog op de koffie”. „Nederland heeft er honderd jaar over gedaan om de wereldtop te halen. Verwacht dan niet dat sisch staatsburger, hij voelt zich toch niet gevangen, hij woont toch gewoon thuis, je kunt toch bij hem aanbellen en dan doet hij toch gewoon open, even aangenomen dat hij niet, zoals de verwachting is, gedurende de Olympi sche Spelen naar een oord buiten Mos kou wordt overgeplaatst? Nergens staat ook geschreven dat je een Rus, die gewoon in Moskou woont, niet zou mogen opzoeken? Amerika binnen een paar jaar bovenaan staat”, zegt Cruijff fel. „Het Europese voetbal in Amerika Z moet zichzelf een plaats veroveren Z binnen die maatschappij die helemaal gek is van base-ball bijvoorbeeld. Dat kost tijd en dat kost geld. Nou, geld is er dus. Tijd kun je niet kopen. Maar ik heb wel ontdekt dat een Amerikaan nergens geld in steekt als hij niet zeker weet I dat een gulden na bepaalde tijd een tientje oplevert”. X - Wat is de grootste handicap van Amerikaans voetbal Cruijff: „Dat is de stilstand van de spelers tijdens de wedstrijd. Men gaat pas iets doen als de bal eraan komt, één fase te laat dus. Trouwens, ik meen me te herinneren dat de spelers in Nederland daar al moeite mee hebben Cruijff vertrok naar Los Angeles, waar hij de eerste weken geblesseerd aan de kant zat. Niks voor Cruijff eigenlijk, blessures. „Ik was ook niet echt geblesseerd zegt hij glimlachend. „Ik had gewoon ordinaire spierpijn. Dat krijg je als je een jaar niks doet. Maar na een paar weken was ik terug in mijn ritme”. Wie tien jaar geleden had verkondigd dat dit Amsterdamse volksjochie zich later zeer lovend over het rijk van Jimmy Carter zou uitlaten, was voor gek verklaard. Maar Cruijff is echt helemaal vol van dit land. Je ziet hem genieten als hij de opwaartse gang van het voetbal daar met bewijzen kan staven. Cruijff: „Ik heb daarginds beslist geen luizeleven. Fysiek is het enorm zwaar. Om de dag spelen we een wedstrijdje, helemaal niet erg hoor, Johan: „Dat van die tien miljoen is natuurlijk betrekkelijk. Je kan één tot anderhalf uur van het stadion af wonen, maar dan woon je nóg steeds in Los Angeles. Maar het is nu eenmaal zo: het Europese voetbal moet zichzelf een plaats veroveren in de Amerikaanse maatschappij. Bij het Amerikaanse voetbal zitten 15.000 mensen op de tribune Bij het Europese 60.000. Goed, dan ga je dus aan de slag. En ik garandeer je dat er komend seizoen meer publiek komt. Cosmos trekt nu al 50.000 kijkers gemiddeld en wij klimmen ook omhoog, zoals bijna alle clubs. Maar zoiets kost tijd. Trouwens, hoeveel mensen komen gemiddeld naar de eredivisie? Tien-, twaalfduizend? Nou, ik bedoel maar. We moeten Cruijff werd als superstar naar Californië gehaald om onder de zon en de palmbomen zijn kunstjes te demonstreren. Maar Los Angeles, een stad van tien miljoen mensen, liep niet warm voor Cruijff en de zijnen. Een gemiddelde van 15.000 kijkers zat op de tribune. Als Cruijff het volk al niet kan trekken, wie dan wel? jer- V. ir- ma, 3n en ge ;n Ik wil graag de puntjes op de i: blijft Van der Krol staan en geeft hij ant woord als hij door zo’n Moskouse jood wordt aangesproken, of loopt hij haas tig door? Ach nee!, hè!!, waarom wordt alles toch verkeerd begrepen en ver draaid!, als ik zeg (Van der Krol is nu even aan het woord, in mijn gedach ten) dat er niet met dissidenten ge sproken mag worden, dan bedoel ik dat Paul Litjens niet met een journa list van Vrij Nederland uitgerekend naar het adres van Sacharov moet gaan, want daar krijgen we dan het grootste gedonder mee! Hoe dat zo, eigenlijk? Sacharov is toch een Rus- Hoe zal ik het zeggen: niet zonder geamuseerde verbazing heb ik de heer Van der Krol, vice-voorzitter van het NOC, op de televisie horen zeggen dat van de Nederlandse deelnemers aan de Oympische Spelen tevoren een verkla ring zal worden gevraagd dat zij zich in Moukou niet met politiek zullen bemoeien. Of, zoals de heer Van der Krol het uitdrukte: dat zij op straffe van uitsluiting van deelname er tevo ren van moeten afzien zich als politie ke speerpunt te laten gebruiken van ideeën die wij hier in Nederland zo graag gelanceerd zouden zien. Dus geen demonstraties, geen gepraat met dissidenten en dat soort dingen, voeg de de vice-voorzitter van het NOC er nog aan toe. Het getuigt van een weerzinwekken de onbeschaamdheid om van vrije mensen te eisen dat zij tevoren onder ede verklaren dat zij niet met mensen zullen praten die gewoon vrij rond lopen in Moskou. Ik kan me voorstel len dat je als atleet wel wat anders aan je hoofd hebt tijdens Olympische Spe len, maar ik kan me niet voorstellen dat er sportbeoefenaars zijn die zich willen conformeren aan deze onder- kruipersmentaliteit. Hun handteke ning onder een dergelijke verklaring zou nog heel wat vernederender zijn dan de loyaliteitsverklaring die som mige studenten in 1943 wél, en sommi gen niet tekenden. Tekenden zij wel, dan mochten zij blijven studeren. Te kenden zij niet, dan werden zij van deelname aan de studie uitgesloten. zeker niet voor die jonge gasten in de ploeg. Maar dat reizen sloopt wel je krachten. Vliegtuigtrap op, stadion in, persconferentie zus, reclameactiviteit zo. En dan die tijdsverschillen. Dat vreet aan je conditie. Maar al zeg ik het zelf: ik kan het goed opbrengen. Als je iets graag doet, accepteer je de nadelen.” Cruijff trok een kleine twee weken met zijn Aztecs door Nederland. Zo moest hij ook verschijnen in Steenwijk en Middelburg, optredens waar Cruijff toch een hekel aan moet hebben. Hij ziet zich echter niet als een kermisattractie. Cruijff: „Beslist niet. Ik sta onder contract bij deze club. Ik heb deze tournee niet uitgestippeld. Ik heb gewoon te dóen en te spélen, akkoord. Deze trip door Europa is goed voor onze sterk verjongde ploeg, voor de ervaring. En ook voor de naam van de club. Los Angeles Aztecs moet grotere bekendheid krijgen, net als de New York Cosmos. Voor hetzelfde geld gime; dat ze, bij wijze van voorbeeld, alleen mogen praten met de geestver wanten van Van Agt en Wiegel, maar niet met de geestverwanten van Den Uyl en Jan Terlouw, want die behoren tot de oppositie. Hoho, zegt Van der Krol nu haastig, dat is geen vergelij king, bij ons wordt de oppositie niet meteen in een concentratiekamp ge stopt, bij jullie wel, dat moet je respec teren! Zou je van het NOC met een Mos kouse jood mogen praten die een uit reisvisum naar Israël heeft aange vraagd, prompt ontslagen werd en zonder inkomen kwam te zitten, en nu al jarenlang wacht op dat visum? Hij is niet zozeer een dissident, als wel een jood die naar Israël wil (en uit de Sowjet-Unie wil, niet te vergeten), en hij zal de neiging hebben eerder een lid van de Nederlandse delegatie, bij voorbeeld de vice-voorzitter van het NOC. aan te klampen dan een lid van een andere delegatie, omdat de Neder landse ambassade in Moskou de belan gen behartigt van de staat Israël. van Steenwijk Klaas de Jong (4) en Henk Groenink Wie nu de loyaliteitsverklaring van het NOC tekent, mag mee naar Mos kou, wie dat niet doet wordt van deel name uitgesloten. In 1943 kon je nog zeggen dat degenen die tekenden on der druk van een genadeloze bezetter handelden. Nu is er alleen maar de druk van het Nederlands Olympisch Comité. Tel uit je winst! STOPPER met Russische dissidenten gepraat. Ook een paar keer in Moskou. Ik voel de me minder een politieke speerpunt als wel iemand die eindelijk weer eens met een gewoon reagerend mens praatte. „Ideeën die wij hier in Neder land graag gelanceerd zouden zien”.... Dat klinkt alsof we iets typisch Neder lands hebben uitgebroed, dat we aan een ander volk willen opdringen. In werkelijkheid gaat het om ideeën, na melijk om de mensenrechten, het recht om niet zeven jaar in een concentratie kamp geduwd te worden omdat je je met een paar andere mensen tot taak gesteld hebt de naleving door de Sow jet-Unie van het Akkoord van Helsin ki te controleren, die door ieder nor maal mens en ieder fatsoenlijk land gerespecteerd worden. Bovendien zijn het ideeën die niet een paar Nederlan ders. maar een heleboel Russen graag gelanceerd zouden zien. Professor Sa charov bijvoorbeeld, en al zijn mede standers, en dat zijn ook Russen, de beste Russen zelfs. Je bedrijft echt politiek, brave Van der Krol, als je verordonneert dat onze olympische deelnemers alleen maar mogen praten met de Russen die zijn goedgekeurd door het dictatoriale re- tijd en olympische geest stond (iets uitvoeriger) precies zo in het voor woord van het officiële boek over Die Olympische Spiele 1936, maar dan met Deutschland in plaats van Sowjet- Unie, en Hitler in plaats van Marx, Engels en Lenin. De propaganda school hem in de verwevenheid van staat en sport in Berlijn, in de perfecte organisatie, in de grootscheepse aanpak en in de sym bolen van de staat, die de symbolen van de Olympische Spelen wegdruk ten (een foto in datzelfde nazistische boek toont een Berlijnse straat met tientallen hakenkruisvlaggen en maar een paar vlaggen met de olympische ringen ertussen, en ik verwed er wat om dat het precies zo in Moskou zal gaan). Denken het IOC en de NOC heus dat een dergelijke vorm van pro paganda achterwege zal blijven? Als ze denken van wel, zijn ze naïef, als ze zéggen van wel zonder het te denken, zijn ze hypocriet. Bent u wel eens een politieke speer punt geweest? De uitdrukking lijkt me door de vice-voorzitter van het NOC aan de atletiek te zijn ontleend. Ik zelf ben heel vaak een politieke speerpunt geweest, want ik heb tientallen malen De mens bestaat om 114 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33