Onder drie voorwaarden Bremen naar Q de stembus Busongeluk in Hessen Kohout toch teruggestuurd Onderzoek in Brits-Ierse Wereldbank: achtergrond meer geld Derde Wereld Negers VS voor erkenning PLO maatregelen tegen IRA België naar privé-milities DDR viert 30-jarig bestaan Turkse minister vraagt ontslag Scheurtjes ontdekt in Japanse reactor Jesse Jackson: id i 3 6 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 ZATERDAG DUW igen ingen undi- s ont- liting aan”, ft dit rwijs lRA ntie iam EM (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Premier Abel Moezorewa van Zimbabwe gaat voorwaardelijk akkoord met de jongste Britse voorstel len voor een nieuwe grondwet in zijn land. De premier zei gisteren dat zijn delegatie van twaalf personen tot dit besluit was gekomen met de tegen stem van één lid, naar wordt aangenomen de blanke ex- premier Ian Smith. ,iV vw Moezorewa aanvaardt (Van onze redactie buitenland) Britse voorstellen Fel verzet paus tegen abortus r stigen Zuid- ingen 3reto- Zuid- jn die eden, n wel ratten ening weg Bij de goedkeuring van het Britse plan maakte Moezorewa een drievoudig voor behoud: zijn regering moet nu erkend worden, de in 1965 ingestelde hand élsboy cot moet worden opgeheven en ér moeten „passende en bevredigende regelingen” worden overeengekomen om de onafhan- Ondanks de muur, de mijnenvelden en de tankgrachten die het land van het westen scheiden, is Oost-Duitsland het enige communistische land waar men van ongecensureerde televisie- en radi oprogramma’s kan genieten, die in West- Duitsland worden uitgezonden. Amerikaanse, Britse en Franse troe pen bevinden zich nog steeds in Berlijn, waar zij zich na diensttijd soms verma ken met hun Russische en Oostduitse collega’s. Westers geld, vooral de Westduitse mark, wordt in de economie als tweede betaalmiddel vrijelijk gebruikt, waar door Oostduitsers de mogelijkheid heb ben buitenlandse auto’s, meubilair en andere luxe goederen, die in speciale winkels te koop zijn, aan te schaffen. Het bewind in Oost-Berlijn, dat aan vankelijk slechts door de Sovjet-Unie en de rest van het Oostblok werd erkend, onderhoudt thans diplomatieke betrek kingen met ongeveer 120 landen en bezet een zetel in de Verenigde Naties. Sedert de bouw van de muur in augus tus 1961 is de DDR opgeklommen tot de tiende industriestaat ter wereld. De bur gers genieten de hoogste levensstand aard in het Oostblok, hoewel er zich regelmatig schaarste voordoet en er een enorme economische achterstand is op West-Duitsland. Elk jaar ontvluchten naar schatting 3000 mensen het land, vaak met groot persoonlijk risico, naar de hogere le vensstandaard en de grotere mogelijk heden en vrijheid van het westen. Volgens Westduitse bronnen is het aantal vluchtpogingen dit jaar wat ho ger als gevolg van grotere druk op dissi denten en geruchten van een op handen zijnde economische depressie. Hun aan tal is echter veel lager dan in 1960, het jaar vóórdat de muur werd opgericht, toen 207.000 Oostduitsers naar het wes ten trokken. Voor 1960 verlieten onge veer 2,6 miljoen mensen, ofwel een op elke vijf werknemers, het land. Oost-Duitsland grijpt elke gelegenheid aan om te wijzen op een zogenaamd typisch Oostduits karakter om zo de hoop op hereniging (nog steeds een offi cieel Westduits doel), de grond in te boren. Op één terrein is Oost-Duitsland West- Duitsland duidelijk voorbijgestreeft, na melijk op dat van de sport. De DDR heeft tijdens de olympische spelen van 1976 50 gouden medailles in de wacht gesleept tegen West-Duitsland 12. Ook geven de Oostduitse media hoog op over het feit dat de eerste Duitser in de ruimte een Oostduitser was. Langs de straten hangen borden met leuzen als „mijn land, de Duitse Demo cratische Republiek” en „De DDR, mijn trots”. „Het is waanzin nu nog een vereniging tussen de Bondsrepubliek en de DDR te verwachten", zo zei een Oostduitse di plomaat onlangs. „Zelfs onze taal is ver schillend omdat er zoveel Amerikaanse woorden in West-Duitsland zijn inge voerd”. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. Paus Johannes Pau lus de Tweede heeft zich gisteren in Chicago krachtig uitgesproken tegen abortus („een onuitsprekelijke mis daad”), euthanasie („een zwaar mo reel vergrijp”) en tegen homofiele da den” („moreel verkeerd”). Voorts ver klaarde de paus in zijn toespraak tot de Amerikaanse bisschoppen dat voorbehoedmiddelen voor rooms-ka- tholieken verboden blijven. AMSTERDAM. De zwarte bevolking in Amerika groeit meer en meer toe naar erkenning van de PLO. Meer dan 63 pro cent is er van overtuigd dat de PLO vecht voor een rechtvaardige zaak. Dit zei de leider van de Amerikaanse beweging voor de burgerrechten, dominee Jesse Jack- son, gisteren op doorreis van het Midden oosten naar de VS, op Schiphol. Volgens Jackson staat de PLO op het punt een „gevestigd politiek begrip” te worden. Gevraagd om commentaar op de recen te uitlatingen van Abdel Jawad Saleh, lid van het uitvoerend comité van de PLO, waarin deze het voorstel voor een „staakt het vuren” met Israel verwierp, betoogde Jesse Jackson dat „het belangrijkste is dat Jasser Arafat en andere leiders van de PLO zich ervoor hebben uitgesproken, het bestand in Zuid-Libanon weer in acht te nemen.” Arafat zelf is overigens giste ren aangekomen in Turkije voor wat hij „een historisch bezoek" noemde. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Vrij onverwacht is gister avond de Tsjechoslowaakse dissident en toneelschrijver Pavel Kohout de terug keer tot zijn geboorteland Tsjecho-Slowa- kije geweigerd. Vorig jaar oktober kreeg Pavel Kohout van de Tsjechoslowaakse autoriteiten toestemming een jaar in het buitenland te gaan werken. Tot voor zijn vertrek was hij de belangrijkste woord voerder van de Charta’77-beweging. Toen hij gisteren de Oostenrijks-Tsje- choslowaakse grens wilde passeren werd hij onder dwang van de Tsjechoslowaak se grensbeambte naar Oostenrijk terug gestuurd met de mededeling dat er op de Tsjechoslowaakse ambassade in Wenen voor hem een brief klaar lag. Omdat Ko hout geen geldige papieren bij zich had om zich te legitimeren kreeg hij de brief niet. Maandag mag hij terugkomen en kan hij de brief in ontvangst nemen als hij geldige documenten kan overleggen. In dissidentenkringen in Praag wordt vermoed dat in de brief aan Pavel Kohout wordt meegëdeeld dat hem de Tsjechoslo waakse nationaliteit is ontnomen en dat hij daardoor statenloos is geworden. Vanaf het moment dat Pavel Kohout, wiens werk in Tsjecho-Slowakije niet mag worden ingevoerd en tot verboden litera tuur is verklaard, vorig jaar in Oostenrijk arriveerde heeft hij principieel geweigerd in het Westen politieke verklaringen af te leggen en heeft hij zich in de Oostenrijkse hoofdstad uitsluitend beziggehouden met het schrijven van nieuwe toneelstukken en het regisseren van zijn reeds bestaande werk. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. De minister van Binnen landse Zaken van Turkije, Hassan Fehmi Gunes, heeft gisteren zijn ontslag inge diend bij premier Ecevit. Volgens welin gelichte bron zou het aftreden van de minister in verband staan met berichten in de Turkse pers dat hij een verhouding zou hebben met een Turkse zangeres. Het lot van de sociaal-democratische regering van Ecevit hangt overigens om een andere reden aan een zijden draadje. De beslissing valt op 14 oktober wanneer in Turkije tussentijdse verkiezingen wor den gehouden voor 5 van de 7 vacante zetels in de Nationale Vergadering en deelverkiezingen voor de Senaat. De kans dat de huidige regering aan de macht blijft na de veertiende oktober en aan zal blijven tot in de zomer van 1981 nieuwe algemene verkiezingen worden gehouden, is gering. Toen Ecevit 21 maan den geleden aan het bewind kwam, kon zijn regering nog rekenen op een meerder heid in het parlement. Doordat een aantal leden van zijn partij is overgelopen naar de rechtse oppositie, kan de regering nog maar rekenen op de steun van 219 van de in totaal 450 afgevaardigden in de natio nale vergadering. Dat de regering-Ecevit tot nu toe nog niet ten val is gebracht is te danken aan het feit dat er voor het aan nemen van een motie van wantrouwen 226 stemmen nodig zijn. De rechtse oppositie beschikt over 224 zetels. eeps- eder- 1. De énsie taats- \RA- ■n de ;prek men stuur >eslo- daar- ische wali- fdbe- idere n het itich- bben ten”- loger :roep heeft p tot sken- erste imis- dend men- mnd- 3 uit- moet >erkt et op tornt t no- Deze lelis- zijn tem- fhai- n uit ndse (NE- n de van 1 van erte- ■kne- jnaf- sver- jrtoe enne es in 5 ben Am- met IHC- i het van omi- win- ewe- drij- nge- ge- ook ads- n de eten or- jring ndig erle- ?rne- inge- BRUSSEL (ANP). Het parket van Luik gaat een onderzoek instellen naar het optreden van zogenoemde privé-m Hi des in België. De Belgische minister van Justitie, Van Elslande, heeft om zo’n on derzoek gevraagd. Dit heeft de Belgische premier Martens gisteren meegedeeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad in België. Het onderzoek is een gevolg van onthul lingen in het Belgische Franstalige week blad Pour, dat schrijft dat de extreem rechtse Vlaamse Militanten-Orde (VMO) van 2 tot 4 juni in een kamp in de Waalse Ardennen geoefend heeft met automati sche geweren, granaten en molotovcock tails. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BRIGHTON. De regerin gen van Groot-Brittannië en de Ierse Re publiek hebben gisteren afspraken ge maakt die opsporing van terroristen aan weerszijden van de grens tussen de Ierse Republiek en Noord-Ierland moeten ver gemakkelijken. De twee landen zullen in nauwe samenwerking proberen het terro risme op het eiland uit te roeien, zo is bekengemaakt na besprekingen in Lon den tussen de Britse minister voor Noord- Ierland, Humphrey Atkins en de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Mi chael O’Kennedy. Het patrouilleren zal aan weerszijden van de grens geïntensiveerd worden, en de coördinatie tussen leger en politie van Noord-Ierland en van de Ierse Republiek zal worden verbeterd. De bijzonderheden van de nieuwe afspraken zullen niet wor den onthuld, om de IRA niet in de kaart te spelen, zo zei Atkins na afloop van het overig. Het jaarlijkse congres van de Britse Labour-partij heeft gisteren in Brighton met een duidelijke meerderheid twee mo ties verworpen waarin werd aangedron gen op het terugtrekken van de Britse troepen uit Noord-Ierland en op een fun damentele wijziging van het beleid ten opzichte van Ulster. De ondervoorzitter van de Labour-par tij, Michael Foot, verklaarde voor de stemming dat het aannemen van ook maar één van de voorstellen tot een burgeroorlog zou leiden. Hij sprak een scherpe veroordeling uit over het optre den van het provisionele Ierse republi keinse leger IRA in Ulster. „Voor terroris me is in onze democratie geen plaats”, aldus Foot. Het labour-beleid betreffende Noord- Ierland blijft gericht op „handhaving van de orde” en „strijd tegen het terrorisme”, zo bleek op het congres. In Newry, 60 km ten zuiden van Belfast, kwam gisteren een man om bij een aan slag. Een andere man werd zwaargewond. Men neemt aan dat de daders leden zijn van de IRA. Van 1960 tot 1976 is de economie van de DDR volgens de statistieken van de wereldbank en de Verenigde Naties ge groeid met ongeveer vijf percent per jaar naar een bruto nationaal produkt van bijna 142 miljard gulden. In West-Duitslan,d waar het groeiper centage ook ongeveer vijf percent is, bedroeg het bruto nationaal produkt in 1976 ruim 900 miljard gulden. Het inko men per hoofd van de bevolking was in 1976 in West-Duitsland bijna 15.000 gul den tegen in de DDR ruim 8400 gulden. Officieel kan men in Oost-Duitsland voor een „Ostmark” een Westduitse mark krijgen, maar op de zwartemarkt is men gaarne bereid voor de D-mark tot vier Oostmarken neer te tellen. De DDR werd op 7 oktober 1949 ge sticht in wat sedert het eind van de Tweede Wereldoorlog de Russische zone was geweest. Vijf maanden eerder was de Bondsrepubliek gesticht op door Amerikaanse, Britse en Franse troepen beheerst gebied. Moskou heeft nog steeds 20 divisies in Oost-Duitsland. Dat is bijna tweederde deel van de totale Middeneuropese strijdmacht. Aan de andere kant van de muur bevinden zich ongeveer 200.000 i s RT! (Van onze redactie buitenland) BONN. De kleinste deelstaat van de Bondsrepubliek, de stadstaat Bre men, gaat morgen naar de stembus. Er moet een nieuw parlement worden gekomzen, éen Burgerschaft, zoals dat in Bremen wordt genoemd. Er zijn precies 522.636 kiesgerechtigden opgeroepen om door het uitbrengen van hun stem de 100 zetels in het parlement opnieuw te verdelen. Bij de laatste verkiezingen kreeg de SPD 52, de CDU 35 en de FDP 13 zetels. In de negen zittingsperiodes van na de oor log hadden de sociaal-democraten al vijf keer de absolute meerderheid. De drie grote partijen hebben hun doel stellingen op buitengewone partijcongres sen duidelijk gemaakt. Terwijl de SPD moeite doet om haar positie te behouden willen de CDU en de FDP de absolute meerderheid van de SPD breken. Maar behalve dit gemeenschappelijk streven is er weinig dat de christen-democraten en de liberalen verbindt. De vrije democra ten proberen weliswaar regeringsverant woordelijkheid te krijgen, maar dan al leen in samenwerking met de sociaal-de mocraten. En die kans hebben ze alleen als de SPD haar absolute meerderheid verliest. Bij de verkiezingsstrijd stonden vooral de plaatselijke belangen op de voorgrond. Vooral de bescherming en de uitbreiding van de havens in Bremen. Ze zijn het fundament van het bestaan en de zelfstan digheid van de stadstaat. De helft van de burgers in Bremen en Bremerhaven leeft direct of indirect van het havenbedrijf. Nu hebben de gemeenteraads- en dis- trictsverkiezingen afgelopen zondag in Noordrijn-Westfalen aangetoond dat ook de plaatselijke burgelijke kiesverenigin gen en hun partijen een goede kans heb ben om het verkiezingsconcept van de grote partijen in de war te sturen. Vooral omdat het gaat om plaatselijke belangen. Maar in Bremen hoeven momenteel geen grote problemen te worden opgelost. De splinterpartijen hebben dus weinig uit zicht op een noemenswaardig succes. De CDU heeft zich tot doel gesteld de havens te beschermen tegen een economi sche terugval en de economische struc tuur van Bremen te verbeteren. Boven dien heeft de CDU de onderwijspolitiek van de sociaal-democraten scherp aange vallen. Volgens de eisen van de christen democraten moet deze onderwijspolitiek worden verlost van „gejaagdheid, voorba rige experimenten en ideologisering”. Bovenaan het verkiezingsprogramma van de liberale FDP staat het inlossen van de schulden en het veiligstellen van de concurrentiemogelijkheden van de haven. Ze willen dit bereiken door de zwaarte punten van de investeringen te verleggen. Net als vier jaar geleden zijn de lijsttrek kers weer burgemeester Koschnik (SPD) en de partij- en fractievoorzitter Neu mann (CDU) en Lahmann (FDP). Ondanks alle stoïcijnse rust die de be woners van Bremen ook in de verkiezings strijd hebben bewaard en ondanks ook het feit dat er nauwelijks grote verande ringen te verwachten zijn, kijken de grote partijen in Bonn toch met onverholen spanning naar Bremen. Want wanneer in deze door de SPD geregeerde deelstaat tot ingrijpende verschuivingen plaats vinden, dan zal men daaruit toch conclusies voor de politieke toekomst kunnen trekken. Zeker met het oog op de verkiezingsuit slag van afgelopen zondag in Noordrijn- Westfalen, waar de christen-democraten winst boekten. kelijkheidsgrondwet in werking te laten treden. De verklaring van de premier zette het Patriottisch Front van Moegabe en Nko- mo onder druk om hun standpunt duide lijk te maken. Een woordvoerder van het front zei in een eerste reactie dat deze zet geen einde maakt aan het conflict in Zim babwe. Hij zei dat het front maandag, wanneer de conferentie wordt voortgezet, met een eigen nieuw document zal komen. Dat zou het Britse plan verwerpen nog aanvaarden. „Het zal argumenten bevat ten voor wijzigingen die het Patriottisch Front noodzakelijk acht”, aldus deze woordvoerder. Gisteravond keerde Ian Smith naar Rhodesië terug onder het motto dat „de mensen zich zorgen maken over de rege lingen, die ons worden opgedrongen”. Smith’s vertrek gaf aanleiding tot de speculatie dat hij blanke parlementsleden in Salisbury zou kunnen aanmoedigen met hun recht van veto in Londen ge maakte afspraken te blokkeren. (Van onze redactie buitenland) Met veel feestvertoon viert de DDR morgen het 30-jarig bestaan. Dat gebeurt in het plezierige besef dat het land internationaal de er kenning heeft gekregen waarop het zolang heeft gewacht, maar nog zonder de steun van een groot deel van de 17 miljoen inwoners. Communistisch Oost-Duitsland moet het nog steeds hebben van een hoge, streng bewaakte muur, die niet zozeer is opgetrokken om be langstellenden buiten te houden, maar meer om de eigen bevolking binnenslands te houden. De paus stelde zich daarmee volledig achter de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus de Zesde, waarin het gebruik van voorbehoedmiddelen als immoreel wordt afgewezen en voor katholieken wordt verboden. De paus reageerde met zijn toespraak tevens op de herderlijke brief, die de Amerikaanse bisschoppen in 1976 hebben gepubliceerd onder de titel „Het leven in Jezus Christus”. In deze brief verzetten de Amerikaanse bisschoppen zich tegen de echtscheiding, tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen, tegen buitenechte lijk geslachtsverkeer, tegen abortus en tegen euthanasie. De paus spoorde de Amerikaanse bisschoppen aan, op dezelf de weg te blijven voortgaan. Paus Johannes Paulus zei dit juist nu te willen doen, omdat hij dit gewenst acht in een tijd, waarin „bepaalde kwesties een duidelijke bevestiging nodig hebben, om dat de katholieke leer daarover in twijfel wordt getrokken, geloochend of overtre den wordt”. De paus prees de Amerikaanse bis schoppen voor hun beklemtoning van het eeuwige leven na de dood. Daardoor heb ben de Amerikaanse bisschoppen aldus de paus hun gelovigen een sterk motief (Van onze redactie buitenland) TOKIO. In een kerncentrale in Ohi in het westen van Japan zijn tijdens een -contrólebeurt scheurtjes ontdekt in een pomp van het noodkoelsysteem. De reac- tie is in verband hiermee gesloten. Dit heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Internationale Handel en - Industrie gisteren verklaard. Het gaat om drie scheurtjes van drie tot vijf centimeter lang in een pomp die koelwater naar de kern van de reactor pompt. Er is al een onderzoek aan de gang naar de oorzaken van de scheurtjes. Eerst gisteren werd in Finland bekend gemaakt dat er uit de kerncentrale Olkilu- oto I aan de Finse westkust ongeveer vijftien ton radioactief water is weggelekt. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. De Wereldbank is van plan leningen aan ontwikkelingslanden die in betalingsbalansmoeilijkheden ver keren uit te breiden. Dit heeft de president van de Wereldbank, Robert McNamara, gisteren verklaard op de slotzitting van de gemeenschappelijke jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) in Belgrado. De Wereldbank heeft voorgesteld de le ningen te verdubbelen tot 160 miljard gulden. De gouverneurs van de bank ministers van de bij de bank aangesloten landen moeten voor 15 november over het voorstel stemmen. Meer dan tachtig gouverneurs hebben zich al voor het plan uitgesproken. Intussen zijn vertegenwoor digers uit 55 vooraanstaande produktie- en verbruikslanden het in Genève eens geworden over de eerste Internationale Rubberovereenkomst. Dat heeft de VN- organisatie voor handel en ontwikkeling (UNCTAD) gisteren bekendgemaakt. De overeenkomst beoogt de markt voor na tuurrubber te stabiliseren. tot hoop gegeven tegen de aanvallen van het materialisme, van een onbeteugeld secularisme en morele onverschilligheid. De paus spoorde de bisschoppen aan, de betekenis van de persoonlijke biecht te blijven beklemtonen. In een tweede rede gisteren voor een miljoen mensen in Grant Park in Chicago, spoorde de paus aan tot eenheid in liefde en waarheid, waardoor polarisatie kan worden overwonnen. soldaten uit de Verenigde Staten, Neder land, Engeland, Frankrijk en België. Met krachtige militaire en diplomatie ke steun van Moskou heeft het Oostduit se bewind diverse crises doorstaan, zo als de Berlijnse opstand in juni 1953, het vertrek van honderdduizenden burgers en een reeks spanningen in Berlijn in het begin van de jaren zestig. Als belangrijkste stap op weg naar internationale erkenning geldt het ver drag dat in 1972 door West- en Oost- Duitsland werd getekend, waarin beide landen overeenkwamen elkaar diploma tiek te respecteren, zo niet formeel te erkennen. Er werden over en weer „permanente vertegenwoordigers" als ambassadeurs in de beide hoofdsteden gevestigd. Hier door konden de Verenigde Staten en Westeuropese landen Oost-Duitsland formeel erkennen zonder Bonn in verle genheid te brengen en konden de beide Duitslanden in de Verenigde Naties zit ting nemen. ï<- Op de autoweg Frankfurt-Kassel, in de westduitse deelstaat Hessen, reed gistermiddag een Deense touringcar bij het inhalen in op eenvrachtwagen die met boomstammen was geladen. Een van de boomstammen doorboorde de bus. Vier buspassagiers kwamen om het leven. Op de foto: ambulancepersoneel verleent eerste hulp aan enkele van de veertien gewonden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3