afgebluft Van Hanegem gooit agent zand in ogen 1 Stephan (Feyenoord) na incident bij NAC: „PSV op alle fronten „Clubs moeten zich bezinnen 1 m 'k- e tté. er- 13 MAANDAG 8 OKTOB E R 1979 F 2S ssé. 77 7 4 ■■HM! ■M Trainer Rijvers na verlies bij MVV: Voorkeur Wezenloos Af wachtend Meedogenloos - Emotioneel (Van onze sportredactie) HAARLEM. De ongezouten kritiek, die de laatste weken over het hoofd van trainer Barry Hughes is uitgestort, heeft kennelijk zijn uitwerking niet gemist. De Haarlem-coach, die door collega-trainers, door de persmedia en door zijn eigen bestuur de les werd gelezen over de zeer negatieve spel trant van zijn poeg tegen Ajax en Go Ahead Eagles, blijkt zich die kritiek te hebben aangetrokken, getuige de spelopvatting van de Haarlemse formatie in de afgelopen twee duels. Werd Vitesse vorige week via een agressieve speelwijze en een positief strijdplan nadrukkelijk met 3-1 teruggewezen, gisteren prolongeerden de volgelingen van Hughes die voorstelling tegen Willem II, dat met dezelfde cijfers naar Tilburg werd teruggestuurd. houdt Haarlem in goede spoor f WWW» MMHBHHK?1’ (Van onze sportredactie) BREDA. Na precies een uur rede lijk attractief voetbal liet scheidsrech ter Bart Severein zaterdagavond NAC en Feyenoord inrukken nadat een van zijn grensrechters, Eddy Matena, zich met een bloedende hoofdwond in de middencirkel had gemeld en vervolgens half groggy moest worden afgevoerd. Onder meer waren daartoe mensen van de Mobiele Eenheid bij de toegang- Matena werd, terwijl hij na de gelijk maker van Martin Vreyssen (2-2) terug liep naar de middenlijn, vanaf de tribu ne met een stuk ijzer bekogeld. Het is de tweede maal dit jaar dat in het betaalde voetbal een wedstrijd ge staakt moest worden. Eerder moest de wedstrijd FC Groningen-Telstar voortij dig gestaakt worden, toen er vanuit het publiek een mes naar een van de spelers van Telstar werd geworpen. Woensdag zal de tuchtcommissie van de KNVB het staken van de wedstrijd NAC-Feyenoord bespreken. Na de uit spraak van de tuchtcomrhissie zal com- petitieleider Jan Huybregts de datum moeten bepalen waarop de wedstrijd eventueel zal worden uitgespeeld. zaak voor het opmerkelijke herstel moet voornamelijk worden gezocht op het mid denveld in de terugkeer van Frans Reuser die zeer langdurig geblesseerd is geweest, en een aantal ingrijpende veranderingen in het team. Wijzigingen, die onder meer de plaats in het keurkorps van Haarlem heeft gekost van de nieuwkomers Gerrie Kleton en Terry Hendriks. Twee spelers, van wie veel werd verwacht, maar die niet in staat zijn gebleken het gewenste niveau te halen. Ook de talentvolle 17-jarige Grensrechter Matena wilde NAC niet op de eerste plaats verantwoordelijk stelllen voor de hele gang van zaken buiten het speelveld. De Drent: „Bij der gelijke toestanden is het nauwelijks mo gelijk afdoende maatregelen te treffen. Feyenoord-manager Peter Stephan, in wiens supportersschare de vermoedelij ke dader gezocht moet worden, distanti eerde zich van het hele gebeuren: „NAC is verantwoordelijke voor de gang van zaken. De thuis spelende club heeft de plicht te zorgen dat er afdoende veilig heidsmaatregelen zijn getroffen. Ik wil wèl opmerken dat het zo langzamerhand de hoogste tijd wordt dat alle eredivisie clubs zich gaan bezinnen op een unifor me regeling om dergelijke calamiteiten in de toekomst met succes tegen te kun nen gaan”. De 3-1 overwinning van Haarlem op Willem II was min of meer de persoonlijke triomf van Joop Böckling, die de totale doelpuntenproduktie voor zijn rekening nam Op de foto een juichende Joop Böckling, nadat hij Haarlem naast Willem II heeft gebracht. Ruud Gullit heeft zij het naar alle waarschijnlijkheid voorlopig het veld moeten ruimen. Gullit, die zijn positie als vrije verdediger kwijtraakte aan de meer geroutineerde Douglas George, omdat Hughes meer zekerheden wilde inbouwen in de afweér en derhalve naar het midden veld verhuisde, kan door studie de trainin gen niet dagelijks meer volgen en is om die reden dan Ook naar de reserve-bank verwezen. Barry Hughes heeft derhalve de voor keur gegeven aan Wim Balm, die met Abe van den Ban, die in de nadagen van zijn voetballoopbaan bezig is aan een zeer constant seizoen, en Frans Reuser de mid- Voor het incident plaatsvond had Fey enoord tweemaal de leiding genomen dank zij twee doelpunten van Petursson. Evenzovele malen kwam NAC langszij via goals van Van Gils en Vreijsen. weer te vlaggen. Ik heb een erg harde kop”. denveldbezetting vormt. Met name de in breng van Frans Reuser is inmiddels van grote betekenis gebleken. Van de ex-Rood Witspeler gaat de nodige rust uit en bo vendien geeft hij door zijn inzicht meer vorm en inhoud aan het spel van Haarlem. Een andere ook belangrijke koerswijzi ging heeft plaatsgevonden in de voorste linie, waar de voormalige voorstopper Chris Verkalk in de punt van de aanval opereert. En niet zonder succes, want door zijn agressieve speelwijze is de ex- Ajacied voor elke verdediging een nau welijks af te stoppen stoorzender. Barry Hughes: „Joop Böckling is geen echte spits, maar hij vecht zich wezenloos en maakt goed gebruik van de aanwezig heid van Chris Verkaik. Bovendien kiest mer en Joop Böckling erg veel ruimte krijgen. Frank Kramer, die gisteren op nieuw teleurstelde, weet daar niet of nau welijks gebruik van te maken, in tegen stelling tot Joop Böckling, die niet alleen tegen Vitesse hij tekende toen voor twee treffers maar ook tegen Willem II zeer produktief was. Alle doelpunten (één voor rust en twee na de hervatting) kwa men op zijn conto. Trainer Henk de Jonge: „Ik heb de ploeg er voor gewaarschuwd, dat zij niet in het 16 metergebied moesten blijven hangen. Willem II leefde slechts evén op, toen Haarlem in het zicht van de haven voor een meer behoudend concept koos. Ar thur Hoyer en Toine van Mierlo manoeu vreerden zich nog wel in kansrijke posi tie, maar zij troffen poortwachter Rob Boersma op hun jacht naar de gelijkma ker. De derde treffer van Joop Böckling tien minuten voor tijd maakte aan al die illusies definitief een einde. AD HEESBEEN Tegen een zo agressief Haarlem vraag je dan om moeilijkheden. Dat neemt niet weg, dat Haarlem verschillende fases van de wedstrijd stukken sterker was. Die druk hebben we niet kunnen verwerken.” hij nu duidelijk beter positie in het straf schopgebied dan het afgelopen seizoen.” Tot twintig minuten na rust zou het bij die ene aanvalsactie blijven. Pas nadat Joop Böckling de Tilburgers op achter stand had gezet, maakte die afwachtende houding plaats voor meer offensieve da dendrang. Op het veld zelf werd overigens ook vrij meedogenloos gevoetbald (door en kele spelonderbrekingen werd er in de eerste helft bijna acht minuten te lang gespeeld) en moest scheidsrechter Seve rein in een uur tijd niet minder dan vier gele kaarten uitdelen aan NAC (Spran- gers, Krijnen, Quaars en Vreijsen). DEVENTER (ANP). FC Utrecht- speler Wim van Hanegem heeft zater dag in Deventer tijdens de ontmoeting met Go Ahead Eagles (0-0) weer in nega tieve zin van zich laten horen. Nadat de Utrechtse verdediger Van der Vlag als gevolg van een actie tegen Van Kooten door scheidsrechter Geurds met een ro de kaart was bestraft, besprong de Utrechtse aanhang de stadionafraste- ring. Van Hanegem en Wildbret, de aan voerder van FC Utrecht, gingen naar de vechtende massa. Van Hanegem gooide volgens ooggetuigen van de Deventer o g o Leo Steegman merkte na afloop vol tevredenheid op: „De jongens hebben het goed gedaan. Ik hoop alleen dat we nu ook de concentratie op kunnen bren gen tegen mindere tegenstanders, want dan hebben we geleerd van de mindere periodes.” De verliezende coach Kees Rijvers toonde zich realist: „Op alle fronten afgebluft. Niets kwam op de goede plaats aan, we waren compleet machteloos. Zowel collectief als indivi dueel verloren we alles wat we maar te verliezen hadden.” Ik vermoed dat ik met een stuk ijzer ben bekogeld, waarvan ik er voor de rust ook al een paar langs me heen heb horen fluiten. Vermoedelijk werden die dingen uit de tribunes gesloopt”. Matena voelde zich wel gedurende de gehele wedstrijd bedreigd, maar „als de KNVB mij aan stelt, loop ik hier volgende week toch NAC-secretaris Eugène Lemmens, die tien minuten na het staken van de wed strijd het publiek emotioneel van de scheidsrechterlijke beslissing op de hoogte stelde, deelde nadat de Feyen- oordsupporters onder politiebegelei ding naar het station waren gedirigeerd mee dat het NAC-bestuur alle moge lijke voorzorgsmaatregelen had getrof fen om (gezien de ervaringen van vorig jaar, toen er ook bij de wedstrijd tegen Feyenoord in en om het stadion tal van ongeregeldheden plaatsvonden) de vei ligheid van spelers, scheidsrechters en toeschouwers optimaal te kunnen ga randeren. politie een handvol zand in de ogen van een agent, die later voor medische be handeling naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Na afloop van de rumoerige wedstrijd wilde de hoofdinspecteur van de Deven ter politie R. W. van Zoest een officiële aanklacht tegen de FC Utrecht indienen. Na een gesprek met het bestuur van FC Utrecht en scheidsrechter Geurds, die over deze „affaire” een rapport voor de KNVB zal opmaken, heeft de Deventer politie alsnog besloten van het voorne men om een aanklacht in te dienen af te zien. Hoofdinspecteur Van Zoest heeft Opstellingen: Samardzic, Cosic, Huybregts, Hoofs, Havermans, Swaans (Van Gestel), Basti- aansen (Van Bijsterveld), Hoyer, Broeken, Van Rooy, Van Mierlo. Haarlem: Boersma, Mase field, George, Huyg, Melgers, Reuser (Kleton), Van den Ban, Balm, Kramer, Verkaik, Böck ling. Zijn aanwezigheid eist zoveel aandacht op, dat zijn mede-aanvallers Frank Kra- rechterbenedenhoek. Jan Van Beveren was kansloos (1-0). Een slordig combinerend PSV (vooral Van der Kuylen en Valke leden veel balverlies) trok wel ten aanval, maar zó slap en onsamenhangend, dat MW moeiteloos overeind bleef. Was er een mogelijkheid, dan was Peter Gerards immer attent om het gevaar in te dam men. Wat een verschil dan ook met MW, dat een geblesseerde Quaden en een in de basis debuterende Bert van de Poppe in de gelederen had. Quaden vol deed (nu als verdedigende middenvel der) als altijd, terwijl datzelfde gold voor Van de Poppe, die met Valke weinig moeite had. Met Johan Dijkstra als voor stopper bleef dit MVV dan ook zonder noemenswaardige problemen overeind. Twee minuten voor rust hadden de Maastrichtenaren de strijd zelf defini tief moeten beslissen. Een schitterende aanval via Van Bommel en Schapen donk bracht de bal bij de vrijgelopen Adam, maar te lang treuzelen gaf Ste vens de kans het onheil te keren. Dat probeerde trainer Kees Rijvers in de pauze ook. Wildschut mocht op rechts opereren, terwijl ook Koster en René van de Kerkhof van plaats wisselden. Willy van de Kerkhof werd voorstopper, Brands linksachter en Poortvliet schoof op naar het middenveld. Allemaal ver anderingen die aantoonden op hoeveel plaatsen het rammelde in de Eindhoven- se gelederen. Severein, die tot dan toe al enkele malen de hulp van de stadionspeaker had ingeroepen om de voornamelijk jeugdige Feyenoord-aanhang tot kalmte te manen, kon op dat moment geen enkele andere beslissing nemen dan de wedstrijd te staken. „Er restte mij geen andere keuze. Ik vind het bij zonder vervelend dat zoiets gebeurt, maar ik kon werkelijk niets anders doen dan de wedstrijd staken. De mogelijk heid zou namelijk niet denkbeeldig zijn geweest dat na dit incident nog grote moeilijkheden zouden zijn ontstaan”. na afloop met Wildbret en Van Hanegem gesproken. Beide spelers ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. In het veld bleef het na het wegsturen van Van der Vlag na 8 minuten erg kalm. Go Ahead Eagles en FC Utrecht durfden geen hard gevecht te beginnen, bang door Geurds te worden bestraft. Vooral in de eerste helft ontbraken het enthou siasme en de vechtlust. Geen van de ploegen durfde het initiatief te nemen. Na de hervatting kwam er iets meer vuur in het spel van de Eagles. De Deventerploeg, kennelijk geïnspireerd Vier punten en zes doelpunten uit twee ontmoetingen. Een ongekende weelde voor Haarlem, dat de juiste balans en het zelfvertrouwen na de zwakke resultaten tot dusver met als absoluut dieptepunt de 1-5 nederlaag op eigen veld tegen promovendus Excelsior lijkt te hebben hervonden. „De vorm groeit en het zelf vertrouwen is aan het terugkomen”, zo benadrukte Barry Hughes in zijn nabe schouwing. „We gaan op deze manier en met dit positieve voetbal door.” De oor- (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Dolblij was MVV met de 2-1-triomf op PSV. De ploeg mocht dat ook zijn, want niet alleen waren de Maastrichtenaren eindelijk weer eens wat punten rijker, ook de manier waarop de overwinning behaald werd, mag tot tevredenheid stemmen. Gedisciplineerd bestreed de Steegman- équipe het zwakke PSV, dat onherken baar was en op alle fronten overtroefd werd door het gretig spelend MW. Groots was het in de Geusselt allemaal niet. PSV zocht en zoekt nog steeds naar het juiste ritme, terwijl MW er terecht voor waakte al te stormachtig te keer te gaan, ’t Gevolg hiervan was ’n statische partij voetbal met veel individuele acties en veel balverlies. Dat laatste gold voor al voor PSV. Een gevolg van het feit dat de Maastrichtenaren veel feller waren in de persoonlijke duels en daaruit dan ook meestal als overwinnaar tevoorschijn kwamen. Het beste voorbeeld zaterdag avond was daarvan MWs spits Kees Schapendonk. De absolute uitblinker van het duel was een voortdurende plaag voor zijn tegenstanders en deed met zijn presta ties alle missers van de laatste weken volledig vergeten. Want wat te denken van de openingstreffer. Na zeven minu ten bereikte een pass van John Webb, uitstekend op dreef, Schapendonk. Deze maakte zich eerst los van Brands, dolde vervolgens Stevens en besloot zijn solo- optreden met een knappe schuiver in de spoort geposteerd om „supporters” op wapens en dergelijke te fouilleren. Bo vendien waren er rond de honderd men sen tussen het publiek in het stadion neergezet om elke vorm van oproer en vandalisme in de kiem te kunnen smoren. door trainer Brand, ging meer in de aanval. Van Breukelen, de doelman van Utrecht, bleek echter een te groot strui kelblok. Af en toe werd het wat grimmi ger. Men speelde meer op de man. Dit resulteerde in een gele kaart voor Lode- weges (Eagles), die Van Veen onderuit haalde. De thuisclub was niet bij machte de numeriek* lerheid uit te buiten en stelde hen eigen publiek diep teleur. Eagles-trainer Joop Brand zei na afloop terecht: „FC Utrecht kon met tien man alles, terwijl ae Eagles met elf spelers er niets van maakten”. Toen acteerde de Haarlem-puntspeler slechts incidenteel in het elitekorps van Hughes, omdat de oefenmeester vond dat hij ondanks het feit dat hij zes doelpunten maakte, te weinig schotvaardig was. Te gen Willem II bewees Joop Böckling dat hij wel degelijk een plaats in het basis team verdient. Hij bezorgde zijn bewaker Johan Havermans in elk geval een uiterst moeilijke middag. De Tilburgse verdedi ger moest dan ook regelmatig aan de noodrem trekken o'm de Haarlem-spits de doortocht te belemmeren, hetgeen hem een gele kaart opleverde. Niet alleen Ha- vermans, maar de gehele defensie van Willem II had het overigens uiterst moei lijk tegen de zeer strijdlustige Haarlem- équipe, die aanvankelijk geen kans zag het overwicht in de score tot uitdrukking te brengen. De Brabanders, die zich zeer behoudend opstelden, beperkten hun in spanningen voornamelijk tot het uitvoe ren van counters, wat geheel tegen de verhouding in na een kwartier in een voorsprong resulteerde, toen de „onzicht bare” Henk van Rooy teamgenoot Cle mens Bastiaansen vrij voor Rob Boersma bracht. Joop Böckling Bert van Marwijk van MVV maakt het overwinningsgebaar na afloop van het duel tegen PSV. PSV was eenmaal dichtbij de gelijk maker. In de 59ste minuut verrichtte Willy van der Kuylen zijn enige goede daad, door de bal uit een vrije trap op de lat te lepelen. Van de lat kwam de bal bij de volkomen vrijstaande Lubse, maar van enkele meters afstand demonstreer de hij PSV’s onmacht door over te kop pen. Twee minuten later was de strijd beslist en opnieuw had Kees Schapen donk een belangrijk aandeel daarin. Van achteren aangespeeld snelde hij met de bal langs Stevens, die niet anders meer kon doen dan de kleine MW’er onderuit te halen. Binnen het straf schopgebied, zodat de bal op de stip ging. Vandaar zorgde Marwijk voor 2-0. Dat het tenslotte nog 2-1 werd door een wanhoopspoging van dertig meter van Huub Stevens deerde MW niet, al wa ren die laatste minuten niet van span ning ontbloot. Grensrechter Matena wordt van het veld geleid, nadat hij door een stuk ijzer is geraakt.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13