ONDER WA TERHUIS Produktie en VS biedt kansen Overeenkomst Nederland- C V Commissie pleit voor tweede apotheker en dan dit nog VEGIN overweegt stappen Sovjet-Unie Albeda: Verder praten na FNV-nota mogelijk Fietser uit Hillegom overleden na ongeluk „Voedingskeuze verbeteren door „Wapenproduktie etikettering’ afzet stijgen voor Nederland” Voldoende uitgangspunten K ir iia i'll ff êi h ill! - jit! ÉÈÉte. V' - 2 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 8 OKTOBER 19 7 9 i (Van onze parlementsredactie) Naar huis Wegenfonds Kleuteronderwijs n u n rr d V k DEN HAAG. De regering is vast van plan de aangekondig- de prijsverhoging voor aardgas met 8 cent per kubieke meter door te voeren, ook als de Gasunie bij de contractbesprekingen daarover geen overeenstemming kan bereiken met de gasbe drijven. Minister Van Aardenne van Economische Zaken zal in dat geval van zijn wettelijke bevoegdheden gebruik maken en de Gasunie de hogere prijs dwingend voorschrijven. Leerstoel Toerisme Bieromzet Bloeddonors w prei een Nev van se wel! Was weg de I de I nen Cas wor niet •fr s 2-«? sa S lii W --MX - z I aan hogere gasprijs 9 9 stl het weer] 14 0 Regering houdt vast (Van onze redactie binnenland) HARDERWIJK. Minister Albe- da van Sociale Zaken meent dat de nota over knelpunten op de arbeids markt, die de FNV vrijdag uitbracht, voldoende uitgangspunten biedt voor verder overleg. Albeda zei dit van morgen op de bijeenkomst van het CNV in Hoogeveen ter gelegenheid van de viering van het zeventigjarig bestaan van de vakcentrale. h. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. 26 28 0 0 ging met 33 procent. De prijs van aardgas is nu 25 cent per kubieke meter. De prijs van aardgas is al enige tijd gekoppeld aan die van olie. Als de oliepro- dukten duurder worden, werkt dat na enige tijd door in de gasprijs. Hierboven- op echter wil de minister een extra-verho- ging leggen, omdat hij vindt dat duurder gas de mensen er sneller toe zal bewegen zuiniger om te springen met energie. Daar is alle reden toe, aldus Van Aardenne. De gasbedrijven, aldus Van Kaland za terdag, erkennen en steunen dit streven, maar vinden dat dat op andere wijze moet worden geregeld dan via verhoging van de prijs. Volgens de VEGIN wordt gas al naar gelang de behoefte afgenomen. Dat moet niet via de prijs worden terugge drongen. Deze oneigenlijke gang van za ken kwalificeerde Van Kaland als „een drogreden”. De gasbedrijven vinden dat ook op an dere gronden een extra-prijsverhoging moet worden afgewezen. Het leidt tot on nodige kostenverhogingen, het bevordert de inflatie en het verzwakt de concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland. Bovendien vindt Van Kaland het te gek dat de buitenlandse gascontracten op 14 cent per kubieke meter zitten, terwijl Tot nu toe zijn van Amerikaanse zijde voor twintig miljoen gulden compensatie- orders geplaatst voor de bestelling van Lockheed-Orionvliegtuigen door Neder land, zo deelde Van Eekelen verder mee. In totaal zou voor zestig miljoen gulden aan compensatieorders worden geplaatst. SCHIPHOL (ANP). Het vorig jaar gesloten verdrag tussen Nederland en de VS biedt veel kansen voor het bedrijfsle ven in ons land om samenwerkingsver banden aan te gaan met Amerikaanse fabrikanten van militaire produkten. Voorzitter Eijkelenburg van de werk geversorganisatie NCW, die ook aanwezig was in Harderwijk, werd door de jonge ren verweten dat de christelijke werkge vers niet willen meewerken aan het ver plicht maken van arbeidsovereenkomsten voor werkende jongeren met een leerover eenkomst. Ook werd de werkgeversvoor zitter verweten zich te verzetten tegen een eerlijker verdeling van de kosten van vak opleidingen. overheid, die zich eveneens met de knel punten op de arbeidsmarkt bezighoudt. De nota keert zich onder meer tegen verla ging van werkloosheidsuitkeringen en be pleit maatregelen tegen werkgevers die geschikt bevonden sollicitanten bij herha ling afwijzen. De werkloosheid van mannen her vatte na de winter haar zwak dalende beweging, waarbij in augustus een per centage van vier werd bereikt. Onder vrouwen liep de werkloosheid tot 8,3 pet verder op, wat ertoe leidde dat het totale aantal werklozen zich stabili seerde op ongeveer 210.000, aldus het verslag. De industriële produktie herstelde zich in april-juli tot het peil van voor de winter. De in het eerste kwartaal opgetreden forse verbetering van de handelsba- lans ging in de verslagperiode ten dele verloren door een krachtige toeneming van het invoervolume van 5 procent na de inzinkinging de wintermaanden. De gedachte dat per apotheek in princi pe een tweede apotheker nodig is, vormt een kernpunt in de toekomstvisie die door een commissie van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie (KNMP) is uitgebracht aan het hoofdbestuur van deze apothekersor- ganisatie. Bij ongewijzigd beleid voorziet de com missie voor de jaren ’90 een gigantisch genoemd overschot van 1700 apothekers die zich geen plaats in een apotheek heb ben kunnen verwerven. De apothekers- commissie beveelt daarom de KNMP aan deze verwachtingen met nadruk onder de aandacht van de overheid en degenen die nog pharmacie willen gaan studeren te brengen. Wat betreft de honorering doet de com missie de suggestie deze te koppelen aan (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De gemiddelde apo theek (8000 a 12.000 patiënten) zal in de toekomst niet kunnen volstaan met één apotheker; aanstelling van een tweede apotheker is wenselijk, en als de apotheek meer dan 12.000 pa tiënten telt zelfs noodzakelijk. Bij ombouw of verbouwing zal daarmee rekening moeten worden gehouden. De noodzaak van aanstelling van een tweede apotheker vloeit voort uit de taakverzwaring waarmee de Neder landse apotheker de laatste jaren wordt geconfronteerd. dezelfde ambtelijke salarisschaal die ook voor huisartsen wordt gehanteerd. Tegen prijsmanipulaties (hoge bonus sen, extreme kortingen, import van paral- lel-geneesmiddelen) moeten maatregelen genomen worden, vindt de commissie, en alle branche-vreemde artikelen wil de commissie uit de apotheek zien verdwij nen, met uitzondering van enkele service- artikelen ten behoeve van de avond-, nacht- en weekenddiensten. De 10-jarige S. Abbema uit Drieber gen raakte zaterdag in zijn woonplaats met zijn fiets onder een bus en was op slag dood. De 50-jarige landbouwer H. Hennink uit Geesteren kwam gistermorgen om het leven. Het ongeluk gebeurde toen de man samen met zijn zoon aan het werk was. Hij zat op de dissel van de aanhangwagen van een tractor maar viel daarvan af. De man sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek of tegen de as van de aanhangwagen en overleed aan hersenletsel. De 19-jarige J. Dekker uit het Noord- hollandse Wognum is gisteravond op slag gedood toen zij op haar fiets door een auto werd aangereden. Bij een uitwijkmanoeuvre voor een stilstaande auto raakte een automobilist op het fietspad waarop zij reed. De 24-jarige W. Koppens uit Deurne is vanmorgen bij een verkeersongeval in het Brabantse plaatsje Bakel op slag gedood. De man reed in een flauwe bocht tegen een boom, aldus de rijks politie in Driebergen. Een motorrijder ujit Dedemsvaart, de 20-jarige J. van Barleveld, kwam vanmorgen om het leven toen hij in zijn woonplaats tegen een paal reed die in verband met werkzaamheden aan de kant van de weg was geplaatst. De politie sloot niet uit dat hij ernstige hinder heeft ondervonden van de mist die vanmorgen het hele land bedekte. De acht mensen, die vrijdag in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam werden op genomen omdat ze door een giftige rook ontwikkeling bedwelmd waren geraakt toen een vat met giftige stof vlam vatte, zijn zaterdag ontslagen en naar huis ge keerd. Ze hebben geen nadelige gevolgen opgelopen. De RAI en de BOVAG willen dat de Tweede Kamer het voorstel van de rege ring het rijkswegenfonds op te heffen, verwerpt. In een brief aan de Twwede Kamer wijzen de organisaties er op dat het juist aan het rijkswegenfonds te dan ken is dat de afgelopen vijftien jaar werk is gemaakt met de aanleg van de weg infrastructuur in Nederland. Amsterdam De Bilt Deeien Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis zo zo ozo ozo ozo zo o zo ozo ono zo zo z 25 15 24 0 0 1 o o 0. 0.2 0.3 0 0.2 8 0 0 0 0 0 0.2 0.1 0 0 0 0 0 0 1 0 Dit verklaarde staatssecretaris Van Ee kelen van Defensie gisteravond na terug keer uit de VS. Hij heeft daar onder meer besprekingen gevoerd met de Amerikaan se vice-minister van Defensie Claytor en de deskundige op het gebied van onder zoek, ontwikkeling en aankoop van mili tair materieel, dr. Perry. De belangstelling voor de opleidingen tot kleuterleidster en onderwijzer daalt. Op 1 september bedroeg het aantal stu denten bij de opleiding voor kleuteronder wijs 7.500 vorig jaar waren dat er bijna 8.900, een daling met ruim 15 procent. Vorig jaar bedroeg die daling ten opzichte van 1977 12 procent. Het aantal studenten bij de Pedagogische Academies bedroeg 1 september dit jaar ruim 18.300 tegen 22.150 vorig jaar, een vermindering met ruim 17 procent. Dit blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de Statistiek (CBS). o o o 17 0 1 0.3 0 0 0 23 0 0 vai ter Bo kl sp ril pe zi< op va mi st< pe D( gil ah 20 17 21 15 16 8 15 4 12 13 11 -2 4 10 16 B kaa hen kaa mai zijn D uitg vice een trek lanc In Nev sa’s hoo mer grot D ties B li. di 01 ai k] e€ d( h( D O o\ Pi la h( d( af w« Vc Ri dr 17 18 18 16 18 16 18 16 18 17 14 17 7 17 16 16 11 19 12 12 22 18 20 14 22 24 26 17 22 19 23 22 11 12 16 25 9 9 11 8 9 12 12 11 13 9 2 9 3 19 11 11 Het NVV-Jongerencontact heeft een ei senpakket voor werkende jongeren sa mengesteld, dat in FNV-verband ter spra ke zal worden gebracht bij de komende CAO-onderhandelingen in diverse be drijfstakken. De jongeren eisen onder meer minimumloon op achttienjarige leeftijd, afschaffing van de jeugdaftrek bij prijscompensatie en vakantietoeslag en vastgestelling van het aantal arbeids plaatsen dat aan jongeren ten goede komt bj werktijdverkorting. SCHIPHOL (ANP). Met het doel de samenwerking tussen Nederlandse be drijven en de Sovjet-Unie bij dè winning van olie, gas en mineralen op zee te bevor deren is vorige week in Moskou een overeenkomst getekend tussen de Neder landse Industriële Raad voor de Oceano- logie en het Russische staatscomité voor Wetenschap en Techniek. De overeenkomst werd van Nederland se zijde getekend door de voorzitter van de IRO, oud-premier De Jong. Hij bracht ook een bezoek aan een waterbouwkun dig projekt in Leningrad, dat tot doel heeft de stad tegen overstromingen te beschermen. Dit projekt is volgens De Jong ook interessant voor de Nederlandse industrie. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. De 89-jarige L. van Ruiten uit Hillegom is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis te Leiden bezweken aan de verwon dingen die hij eerder op de dag bij een verkeersongeval had opge lopen. Gistermiddag omstreeks vijf uur werd de bejaarde man op de Lisserdijk in Lisserdijk in Lisserbroek door een auto aangereden. Hij verleende met zijn fiets geen voorrang aan een 35- jarige vrouw uit Hillegom, die met haar auto van de Lisserbrug kwam. De 16-jarige B. Guichelaar kwam gis teravond om in de gemeente Ooster- hesselen toen hij door een auto werd geschept. Hij liep in zijn woonplaats met drie vrienden op de rijbaan toen de auto hem van achteren aanreed. Gistermiddag kwam de 56-jarige me vrouw Fredrix uit Elsloo om bij een frontale botsing tussen twee personen wagens. De 84-jarige J.L. Roodbeen uit Horst is zaterdag door een ongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij stak met zijn fiets een weg over en werd gegrepen door een auto. De 61- jarige J. A. Bekker uit Kerkrade werd zaterdag op zijn bromfiets aangereden door een auto die een parkeerhaven uitdraaide in Eijgelshoven. Hij verloor daarbij het leven. De dr. Jef Suysstichting tot bevordering van de beoefening der algemene politieke en sociale wetenschappen aan de Univer- siteit van Amsterdam, wil dat er aan deze Universiteit een nieuwe bijzondere leer stoel komt, die als eerste bezet zal moeten worden door de Oostduitse dissident Ru dolf Bahro. De stichting zal de Universi teitsraad verzoeken om deze leerstoel in de politicologie, te mogen vestigen aan de universiteit. Vrijwel gelijkertijd met dit initiatief heeft de subfaculteit politicologie van de universiteit het college van bestuur voor gesteld, Bahro per 1 oktober aan te stellen als wetenschappelijk hoofdmedewerker. Het toeristenbezoek aan Amsterdam heeft in de eerste helft van dit jaar een flink herstel te zien gegeven. Vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar kwa men er 3,5 procent meer toeristen naar de hoofdstad. Het aantal overnachtingen steeg met bijna 6,5 procent van 1.628.000 tot 1.733.000. Een en ander blijkt uit cijfers van de WV Amsterdam. De afzet van de Nederlandse bierindus- trie is vorig jaar slechts met 1,7 procent gestegen. Deze stagnatie, vergeleken met vorige jaren, was voornamelijk het gevolg van de slechte zomer in heel Europa. Ondanks deze sombere constateringen is het produktschap voor Bier niet ontevre den over vorig jaar: „Hoewel het economi sche klimaat vorig jaar nauwelijks verbe terde, was de gang van zaken in de brouw- nijverheid niet ongunstig”. Dit schrijft het bestuur van het schap in het jaarverslag. De werving van niet betaalde bloeddo nors dient centraal te staan bij het afne men van menselijk bloed. Het is gebleken dat het risico van overdragen van ziekten duidelijk toeneemt bij inschakeling van betaalde donors. Dat was een van de con clusies tijdens in Groningen gehouden symposium over donor manegement. Het symposium werd georganiseerd door de Rode Kruis bloedbank Groningen-Dren the. O o ozo windst. windst windst. zo nnw windst. o o n o zzw zo o ono windst. zw w o zzo Dit zei Van Aardenne zaterdag tijdens een discussie met voorzitter A. J. Kaland van de VEGIN (de Vereniging van Exploi tanten Gasbedrijfen in Nederland), in het VARA-radioprogramma „In de Rooie Haan”. De gasbedrijven zijn niet van plan een dergelijke stap van de minister te accepte ren. De VEGIN-voorzitter zei dat zijn or ganisatie desnoods de beslissing van de minister zal aanvechten bij de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) in Brussel. Ook wordt gedacht aan administratieve rechtspraak. De VEGIN kan de Raad van State via de AROB- procedure verzoeken, het besluit van Van Aardenne te vernietigen. De regering wil het aardgas duurder maken, aldus Van Aardenne, omdat de prijs ervan achterloopt bij andere energie die voor verwarming wordt gebruikt: huisbrandolie en zware stookolie. Het gaat echter vooral om het prijsverschil van gas met huisbrandolie, dat door de stijging van de olieprijs inmiddels is opge lopen tot 16 cent. Op Prinsjesdag heeft de regering aange- kondigd dat de aardgasprijs met 8 cent per kubieke meter (exclusief BTW) om hoog gaat, wat neerkomt op een verho- Staatssecretaris Kraaijeveld-W outers van CRM kondigde op een bijeenkomst van de Werkende Jeugd van het CNV zaterdag in Harderwijk aan dat een groot aantal departementen werkt aan het sa menstellen van een nota waarin de totale problematiek van de jeugd in de Neder landse samenleving wordt samengevat. Volgens de minister moet de overheid een grotere en dwingender invloed op de samenstelling van de voeding kunnen uit oefenen. Volgens hem is het veranderen van gewoonten, zeker als die als gemakke lijk of aangenaam worden ervaren, een van de moeilijkste opgaven. Zonder maat regelen van overheidszijde valt evenwel eeb afglijden naar nog ongunstiger voe- dingspakketten te vrezen, aldus Ginjaar. Hij stelde vast dat er in de artsenopleiding onvoldoende aandacht wordt gegeven aan de voedingsproblematiek, aangezien slechts twee medische faculteiten over een part-time-hoogleraar voeding be schikken. Minister Ginjaar kondigde aan dat hij, in samenwerking met minister Van der Stee van Landbouw en Visserij, normen zal vaststellen voor de aanwezigheid in levensmiddelen van bepaalde oneigenlij ke bestanddelen, zoals lood, cadmium, kwik en nitraat. MAASTRICHT. Een goede informa tieve etikettering van levensmiddelen, waarop de ingrediënten en de voedings waarde staan aangegeven, is een eerste vereiste om de consument te helpen zijn voedingsgewoonten in een verstandiger richting om te buigen. Maatregelen voor een dergelijk etiketteringsbeleid zijn thans in voorbereiding. Dit heeft minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne zaterdag in Maastricht gezegd bij de afsluiting van het congres van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst (KNMG). C; bez< AMSTERDAM (ANP). De afzet mogelijkheden van het Nederlandse bedrijfsleven zijn na het eerste kwar taal van dit jaar wat verder toegeno men. De oplevering van de buitenland se vraag duurt voort, waardoor het uitvoervolume in het tweede kwartaal met drie procent kon stijgen. De bin nenlandse investeringsvraag nam toe, vooral in verband met een herstel van de in de winter sterk teruggevallen bouwinvesteringen. De omvang van het particuliere verbruik heeft daaren tegen volgens voorlopige cijfers sinds het derde kwartaal van het vorig jaar nauwelijks enige wijziging ondergaan, zo zegt de Nederlandsche Bank in haar verslag over het tweede kwartaal. „Eén, twee, drie, in de naam van Nep- tunus wensen wij u een behouden duik en een eeuwig ver blijf op de bodem van Bussloo". Met deze wens liet Nep- tunus zelf (rechts op de foto) het onder- waterhuis cousteau te water in het ree re- atiemeer Bussloo, gelegen in de ste dendriehoek Apel- doom-Zutphen-De- venter. Het onderwa- terhuis, in elkaar ge zet door leden van de plaatselijke watersportver eniging, biedt plaats aan vier onderwater- sporters. mist mist mist mist zw. bew mist mist zw. bew. mist regen h. bew. niet ontvangen zw. bew. onbew. zw. bew. mist zw. bew. mist mist zw. bew zw. bew. mist regen geh bew. mist mist zw. bew. h. bew. 1. bew. mist onbew. geh. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. mist zw. bew. niet ontvangen windst. zzw windst. windst. V’ooruitzichten voor woensdag opgesteld door het KNMI: Af en toe regen, later meer zon. Temperatuur ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: Minimum temperatuur omstreeks 10 graden. Maximum temperatuur omstreeks 15 graden. Kans een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent De FNV bracht de nota uit als protest tegen de conclusies van een werkgroep van werkgevers, werknemers en straks de VEGIN in Nederland gas zal moeten inkopen, als Van Aardenne zijn zin krijgt, tegen 29 cent per kubieke meter. Van Aardenne verklaarde verder dat de regering tegen het eind van het jaar haar standpunt bekend zal maken inzake de bouw van nieuwe kerncentrales. Het standpunt, dat bij moet dragen aan de aangekondigde „brede maatschappelijke discussie” op dit punt, zal worden neerge legd in het laatste deel van de energienota. Van Aardenne wilde niet zeggen of de regering voor kernenergie kiest in de no ta. Wel verwerpt de regering de mogelijk heid om uitsluitend via nieuwe kolencen trales de energieproduktie op te voeren. Van Aardenne liet doorschemeren dat het wellicht een combinatie wordt van nieuwe kolencentrales èn nieuwe kerncentrales. Ten slotte heeft de vorige regering al de bouw van drie nieuwe kerncentrales aan- gekondigd, aldus Van Aardenne. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft zater dag aangedrongen op een onderzoek naar het ontwikkelen van methodes om steen kolen mechanisch te winnen of onder gronds te vergassen. Weer in binnen- en buitenland 26 DINSDAG 9 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.53 uur, onder 18 01 uur Maan op 20.33 uur, onder 11.07 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.43 uur en 18.03 uur Laagwater 01.40 uur en 13.52 uur WEERRAPPORTEN o. «a

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2