Zuidafrikaanse regering stopt verhuizing Polisario meldt naar Polen Hwa: Bende van Vier snel voor rechter Castro bezoekt VN in New York Afgezant van Vaticaan I Eerste keer boven kiesdrempel verovering stad DDR wil meer samenwerking met W-Duitsland 1 Troepen- en tanksvermindering Kritiek op standpunten Parijse vrouwen willen soepele abortuswet Utteren Revolutionair Verknipt - MAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND 8 OKTOBER 3 19 7 9 (Van onze redactie buitenland) oei izet tiuis nds tors me wijs ingen daalt, d stu- inder- bijna scent, zichte enten -oeg 1 tegen met evens istiek (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. Bij de verkiezingen in de kleinste deelstaat van de bondsrepu bliek, Bremen, heeft de SPD, gisteren lichte winst geboekt en zijn de christen democraten en liberalen iets achteruitgegaan. Het meest opmerkelijke feit is echter dat de zogenaamde Groene Lijst een verrassend groot succes boekte. Voor het eerst in de geschiedenis van West-Duitsland zijn de groenen (milieu activisten red.) erin geslaagd de kiesdrempel van 5 procent in een deelstaat te behalen. In het toekomstige deelstaatparlement zijn zij met vier zetels vertegenwoordigd. door Nico Scheepmaker V OOST-BERLIJN, WASHINGTON, DEN HAAG. Politieke waar nemers in de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben zich welis waar nog geen duidelijk oordeel gevormd over het Russische voorne men om 20.000 man troepen en 1000 tanks terug te trekken uit de DDR maar in eerste aanleg wordt het beschouwd als een Russische poging de Europese NAVO-landen af te brengen van het voornemen om in West-Duitsland, Groot-Brittannië, België en Nederland bijna 600 kernwapens voor de middellange afstand op te stellen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Paus Johannes Paulus II is gisteravond na een bezoek van in totaal negen dagen aan Ierland en de Verenigde Staten naar Rome teruggekeerd. Om 20.45 uur (maandag 01.45 Ned. tijd) vertrok hij in een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtmachtbasis Andrews bij Washington. w I HI trijfël op aanbod van Brezjnjev 1 Paus na 9 dagen terug naar Rome w:.. Koele reactie i i sring tieke iver- deze leer- >eten Ru- tersi- el in in de atief n de zoor- ellen ker. ïddo- afne- leken skten van con- uden Het jr de Dren- Dijk- n op- rook- raakt vatte, is ge- olgen at de rege- effen, wede p dat dan- werk weg- Hoewel Brezjnjevs plannen wellicht het klimaat kunnen verbeteren voor de be sprekingen over wederzijdse verminde ring van strijdkrachten in Centraal-Euro- pa, kantten Amerikaanse commentatoren zich vierkant tegen de Russische kritiek op de verbetering van de kernbewapening van de NAVO-troepen in Europa, die im mers moeten dienen als antwoord op de sterke uitbreiding van de Russische wa pens die op West-Europa staan gericht. Bij zijn vertrek dankte hij het Ameri kaanse volk na de triomfale ontvangst die hem ten deel was gevallen in zes Ameri kaanse steden van Boston vorige week maandag tot Washington zaterdag, voor zijn „warmte”. De paus werd op de basis Andrews uitgeleide gedaan door de Amerikaanse vice-president Walter Mondale. Er was een militair vertoon als gold het het ver trek van een regeringsleider uit een ander land. In Boston, Philadelphia, Des Moines, New York en Chicago, overal waren mas sa’s mensen van meer dan een miljoen te hoop gelopen. Alleen in Washington kwa men slechts rond 175.000 mensen naar een grote mis. De paus bezocht ook de Verenigde Na ties in New York en de in Washington Desondanks kwam Brezjnjevs aankondi ging over troepen- en tankvermindering als een verrassing. Bij de NAVO in Brussel werd gesteld, dat de Russische voorstellen ontoereikend zijn vanwege de Russische voorsprong aan nucleaire raketten voor de middellan ge afstand. Het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel verklaarde dat de zorg van het bondgenootschap over de Russi sche kernbewapening niet was weggeno men door de voorstellen van Brezjnjev. Brezjnjev zei dat de Russen nooit hun wapens zullen gebruiken tegen landen die geen nucleaire wapens op hun grondge bied hebben. En volgens Amerikaanse bronnen zal van Russische kant in de komende weken grote druk worden uitge oefend op zulke landen als Nederland om de nieuwe kernwapens af te wijzen. Op hun beurt zetten de Europese bond genoten van de VS nu de Amerikaanse Senaat onder druk om tot spoedige ratifi catie over te gaan. Want, zo zegt een rapport dat is voorbereid met het oog op de NAVO-assemblee die binnenkort in Ottawa wordt gehouden, als de VS het SALT-verdrag niet hebben geratificeerd als in december in de NAVO-raad moet worden besloten over de opstelling van de nieuwe kernwapens, dan kan er van zo’n beslissing geen sprake zijn. Volgens de NAVO breidt de Sovjet-Unie zijn kernwapenarsenaal nog steeds ver der uit. De Nederlandse regering heeft nog niet officieel op de Russische plannen gerea- Nederland en België, waar duidelijke op positie bestaat tegen de installatie van NAVO-kemwpens op hun grondgebied. PEKING (Reuter, AFP en DPA). De zogenoemde Bende van Vier zal binnenkort in China terecht moeten staan maar zij zal niet ter dood wor den veroordeeld. Dit heeft de Chinese premier Hwa Guofeng gisteren ge zegd tijdens een persconferentie in Peking. De vier leden van de bende zullen berecht worden wegens misda den tegen het Chinese volk, aldus Hwa. Het is de eerste keer dat een leider van China bevestigt dat er een rechts zaak zal plaatsvinden tegen de Bende van Vier. Deze stond onder leiding van de weduwe van Mao, Jang Qing. „Wij zullen het geval van de bende behandelen in overeenstemming met onze juridische procedures. Wij zul len hen niet behandelen zoals zij hun tegenstanders mishandelden. Wij zul len hen niet ter dood veroordelen. Ik kan u zeggen dat zij in leven zijn en het goed maken”, zo zei de Chinese premier. die ook door Brezjnjev werd bijgewoond. Van geallieerde zijde is formeel tegen krijgshaftige vertoon een aantasting bete kent van de gedemilitariseerde status van Berlijn, zoals die in de viermogendheden- overeenkomst (de VS, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie) is vastgelegd. In de deelstaat Bremen is in feite niet veel varanderd. De SPD, onder aanvoe ring van Hans Koschnick, behoudt de absolute meerderheid in het parlement. In hoeverre het verlies van de CDU (1,6 pro cent) samenhangt met het feit dat Frans Josef Strauss enkele maanden geleden gekozen werd als kandidaat-kanselier van de CDU-CSU bij de bondsdagverkiezin gen, is nog onduidelijk. Dat de vroegere CDU-voorzitter in Bremen zijn functie heeft opgegeven omdat Strauss als sterke man van de CDU-CSU is gekozen, zou van betekenis kunnen zijn geweest. PARIJS (UPI). Naar schatting 30.000 vrouwen hebben zaterdag in Parijs gedemonstreerd voor versoe peling van de abortuswet, waarvan dit jaar de proefperiode van vijf jaar afloopt. Het kabinet heeft het parle ment al gevraagd de wet in haar huidige vorm te handhaven. Over en kele weken moeten Huis van Afge vaardigden en Senaat er een besluit over nemen. De wet staat zwangerschapsonder breking tot en met de tiende week toe. Vrouwen klagen erover, dat abortus niettemin moeilijk te krijgen is, dat aanvraagsters met minachting wor den bejegend en onvoldoende verzor ging krijgen en dat zij vaak door medisch personeel aan het lijntje worden gehouden tot na de tiende week. •dam een eken kwa- ar de ngen 8.000 .jfers WASHINGTON (UPI). De Cubaanse president Fidel Castro brengt deze week een bezoek aan de Verenigde Staten in New York. Dit hebben functionarissen van het State Dempartment (Buitenland se Zaken) gisteren bekendgemaakt. Op welke dag het bezoek begint wist men in Washington nog niet, maar het zou halver wege de week zijn. Een woordvoerder van de Verenigde Naties in New York zei, dat de Cubaanse ambassadeur secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim heeft verteld dat Castro de Algemene Vergadering zal bij wonen als voorzitter van de beweging van niet-gebonden landen. Castro bracht voor het laatst in 1960 een bezoek aan de Verenigde Naties. rma- elen, ings- srste zijn iiger voor zijn is ter ilieu- d bij s Ko- j ter :unst -heid >p de 1 uit leren ikke- een naat- nwel voe- jaar. iding 1 aan azien over be- t hij, der ■men id in anlij- lium, idus- scent i met svolg ropa. en is evre- lomi- erbe- '0UW- ft het slag. parlement Bremen Olaf Dinné, lijsttrekker van de milieu partij, zei dat „nu duidelijk is geworden dat de waanzinnige groeipolitiek van de gevestigde partijen gestopt moet wor den”. De groenen hebben zich met name sterk gemaakt voor een anti-atoompro- gramma. In Bonn is het succes van de groenen met gemengde gevoelens geregistreerd. Woordvoerders van de drie partijen, SPD, CDU en FDP legden er de nadruk op dat bij de komende parlementsverkiezingen in oktober 1980 ernstig rekening moet worden gehouden met deze groepering. Wat de Olympische Spelen in Moskou betreft, was hij ervan overtuigd dat de Sovjet-propaganda de Spelen op de een of andere manier zou gebruiken, maar om dat ze toch niet tegen te houden waren was het maar beter de Spelen op onze beurt te gebruiken voor het leggen van contacten (over de mogelijkheden daartoe was hij minder pessimistisch dan Boe- kovski), en vooral voor het uitoefenen van druk op de Sovjet-regering om de politie ke gevangenen vrij te laten. Dat leek hem een zinvolle taak voor Amnesty Internati onal. de regeringen van de deelnemende landen, en de nationale Olympische comi- té’s, met name het NOC lijkt me daar bijzonder geknipt voor! De Russische partijleider en president Brezjnjev kondigde zaterdag in Oost-Ber- lijn aan dat wanneer de NVAO afziet van dit plan (begin december zal er in Brussel over worden beslist) de Sovjet-Unie zijn arsenaal middenafstandsraketten wil ver kleinen. De voorstellen waren verpakt in een door de Oostduitse televisie utigezon- den toespraak van Brezjnjev ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de DDR. In het Paleis van de Republiek in Oost-Berlijn zei Brezjnjev zaterdag tegen over een gehoor van staatshoofden en partijvoorzitters uit alle Warschaupact- landen, Roemenië uitgezonderd, dat een herleving van de koude oorlog voor de deur staat wanneer Amerikaanse midden afstandsraketten in West-Duitsland zullen worden gestationeerd. De verklaringen van NAVO-zijde over de opvoering van de Russische bewapening noëmde hij „be drog”. In Peking liet de Chinese partijleider Hwa Guofeng buitenlandse correspon denten weten „sympathiek" te staan te genover de idee van een hereniging van de twee Duitslanden. „De verdeling van Duitsland na de Tweede Wereldoorlog”, aldus Guofeng, „is een door mensen geschapen zaak en het Duitse volk wenst een hereniging van zijn land. Wij gelo ven dat dit een redelijke wens is en wij staan er sympathiek tegenover. Het tijd stip van die hereniging kan echter slechts worden bepaald door het Duitse volk in de twee delen van het land”. geerd. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei dat zo’n reactie pas is te verwachten wanneer de deze parade geprotesteerd, omdat dit volledige tekst van Brezjnjevs redevoe ring beschikbaar is. Het dertigjarig bestaan van de DDR werd gisteren gevierd met een groot scheepse militaire parade in Oost-Berlijn, Anderhalve maand geleden citeerde ik de woorden die de heer Roebin, voorzitter van de nationaliteitenraad (zeg maar: de Senaat) bij een bezoek van enkele Neder landers aan het presidium van de Opper ste Sovjet op hoogst geïrriteerde toon utter de: „Het Westen heeft zich altijd druk ge maakt over Solzjenitsyn, maar nu heeft men zijn ware aard leren kennen: een gek, een idioot! En die Amalrik, mentaal insta biel, een volslagen illiteraat! Zorgt u liever dat die Menten wordt veroordeeld!” rf- De 72-jarige partijleider en president Brezjnjev bekijkt de tekst van zijn toespraak extra goed, terwijl hij een dankwoord aan zijn Oostduitse collega Honecker uitspreekt In een rede ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de DDR zei hij in het bijzijn van de Russische president Leo nid Brezjnhev, dat de mensen daar meer mee gediend zijn dan met de statione ring van raketten in West-Europa. Dat laatste ben ik van harte met hem eens, het daaraan voorafgaande wijst op gebrek aan informatie. De „illiteraat” An- drej Amalrik was op doorreis naar Was hington naar zijn huis in Frankrijk bij de Zwitserse grens (waar hij en zijn vrouw Gjoezel zich nu definitief willen vestigen) enige dagen in Nederland, en vertelde dat hij in de enkele jaren dat hij in Amerika verbleef, twee boeken had geschreven. Niet slecht voor een „illiteraat”, wat een anglicisme is voor een ongeletterde, een analfabeet, zoals ook „utteren” vermoede lijk een anglicisme is, maar waarom zou ik geen anglicisme mogen gebruiken als een Sovjet-autoriteit het ook doet? Het eerste boek dat hij schreef, en dat ongeveer 400 pagina’s beslaat, heeft hij de provocerende titel Zapiski revoljoetsione- re gegeven, ofte wel „Aantekeningen van een revolutionair”, de titel die ook Kropot kin aan zijn memoires in 1899 meegaf. Hij koos die titel omdat hij door de Sovjets altijd wordt af geschilderd als een reactio nair, terwijl hij zichzelf beschouwt als een voorvechter van „human revolution”, menselijke revolutie. Het boek beslaat de laatste tien jaren van zijn verblijf in de Sovjet-Unie, van 1966 tot 1978, en be schrijft zijn eigen ervaringen in de gevan genis, in het kamp, maar ook wordt het leven van de gemiddelde Rus erin be schreven, het functioneren van de buiten landse journalisten in Moskou (dat zal denk ik een heel leesbaar hoofdstuk zijn), hij neemt de artistieke kringen in de Sov jet-Unie onder de loep, hij beschrijft de reizen die hij voor zijn (vermoedelijk defi nitieve) vertrek uit de Sovjet-Unie door het land maakte, kortom, een vervolg op Ongewenste reis naar Siberië, waarvan we veel mogen verwacht. Meer in ieder geval dan Gospodin Roebin ervan ver wacht. In Amerika wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de Engelse verta ling. zoals Amalrik zelf momenteel de laatste hand legt aan zijn tweede boek, een biografie van Raspoetin, de Russische monnik en mysticus die van 1911 tot aan zijn dood in 1916 grote invloed had aan het hof van de Tsaar. Hoe hij tot deze onver wachte keus kwam? Amalrik wilde de periode tussen de twee revoluties van 1905 tot 1917 beschrijven, omdat dat de periode was waarin bepaald werd in welke rich ting Rusland zou afdrijven, en bij zijn research naar die periode stuitte hij op Raspoetin, ontdekte dat er nog nooit een serieus boek over hem was geschreven, en besloot dat toen maar zelf te doen. Ik heb begrepen dat ons in deze biografie een soort herwaardering voor Raspoetin als politicus te wachten staat. Op mijn vraag of het niet moeilijk was geweest in Ameri ka een biografie over een Rus te schrijven, antwoordde Andrej Amalrik, dat het niet moeilijken, waarschijnlijk zelfs iets ge makkelijker was geweest dan in Moskou. Even afgezien van de omstandigheid dat hij als notoire dissident, die de toegang tot de universiteit werd ontzegd, natuurlijk nooit tot de bibliotheken had kunnen doordringen, zou hij ook als onbesmette historicus ongetwijfeld minder makkelijk in de Sovjet-Unie bij alle geschreven ma teriaal over Raspoetin en zijn tijdgenoten zijn gekomen, dan in de Verenigde Staten. Het enige nadeel was, dat hij nu de plaat sen niet kon bezoeken waar Grigori Ras poetin geleefd en gekonkeld had, met deze aantekening, dat hij zijn tijd als banneling in Siberië niet ver van Podrovskoje had doorgebracht, het dorpje waar Raspoetin in 1863 als boerenzoon geboren werd. „Al thans”, grinnikte Andrej Amalrik, „niet ver voor Siberische begrippen, een kilo meter of duizend denk ik. Maar ik ken daardoor het klimaat, de leefomstandig heden, de mentaliteit van de bevolking waarin Raspoetin opgroeide, en dat is mooi meegenomen”. Milieu-activisten in ALGIERS (Reuter). Guerrillastrij ders van het Front Polisario, dat vecht voor een onafhankelijk West-Sahara, heeft de op een na grootste stad, Smara, in de fosfaatrijke, vroegere Spaanse kolonie veroverd op de Marokkaanse troepen, zo werd vanmorgen bekendgemaakt in een communiqué in Algiers. De val van Smara, indien waar, zou de zwaarste slag voor Marokko zijn nadat de oorlog in 1976 begon. West-Sahara werd door Spanje overge dragen aan Marokko en Mauretanië, maar de Mauretaanse regering gaf alle aanspraken op het gebied op, toen zij in augustus een vredesakkoord sloot met het door Algerije gesteunde Front Polisario. Toen Mauretanië zich terugtrok, werd het zuidelijk deel van West-Sahara gean nexeerd door Marokko. Sindsdien heeft het front zijn aanvallen op Marokkaans gebied sterk verhevigd. Zaterdagochtend zou Smara zijn gevallen na hevige gevech ten en een bestorming. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG De Zuidafri kaanse regering heeft de gedwongen ver huizing van enkele honderden zwarte fa milies in Noord-Transvaal stopgezet, na dat er gewelddadige conflicten met de politie waren uitgebroken. Op grond van de Thuislandenwet zouden duizenden zwarte Afrikanen uit de streek rond Pie tersburg worden overgebracht naar een nieuw woongebied in het noordwesten van de provincie. Voor het zover kwam, waren vele families met hun bezittingen de bossen ingevlucht. De politie arresteerde verscheidene mensen die weigerden hun hutten in de bossen te verlaten en zich met geweld verzetten tegen transport naar het noor den. Zij zullen op 18 oktober worden be recht. De Zuidafrikaanse regering heeft nu verklaard dat er geen politiegeweld meer tegen de families zal worden ge bruikt. Er zal pas na overeenstemming in het overleg met de betrokken stamhoof den tot verhuizing worden overgegaan. burgers, vertegenwoordigers van de massaorganisaties en leden van het di plomatieke corps. OOST-BERLIJN-PEKING (DPA/Reu- ter/AFP). Erich Honecker, staats hoofd van de DDR en voorzitter van de socialistische Eenheidspartij, heeft West-Duitsland zaterdag samenwerking voorgesteld. Brezjnjevs plannen mikken recht streeks op de Westeuropese landen zoals De DDR, zei hij, let scherp op alle stappen van de bondsrepubliek tot nor malisering van de betrekkingen en ont wapening en ziet een mogelijkheid om WARSCHAU (AFP). Het Vaticaan zal over enkele maanden een permanente vertegenwoordiger in Warschau hebben. Dit is in kringen van de regering en van het Poolse episcopaat vernomen. Aan deze formule is voor de nabije toekomst de voorkeur gegeven boven de vestiging van officiële diplomatieke be trekkingen tussen Polen en het Vaticaan. Warschau heeft sinds 1974 op zijn ambas sade in Rome een permanente vertegen woordiger die belast is met het onderhou den van contacten met het Vaticaan. het buurland een aantal kwesties tot behoud van de vrede op te lossen. Honecker noemde de uitlatingen van het Westen over een gevaar uit het oos ten „een geraffineerd sprookje”. Hij hield zijn toespraak voor 3.800 buiten landse eregasten, verdienstelijke DDR- zetelende Organisatie van Amerikaanse Staten. Zaterdag bezocht hij als eerste paus het Witte Huis en besprak met presi dent Carter ondermeer het geweld in Noord-Ierland, de mensenrechten en de vredespogingen in het Midden-Oosten. Ook in zijn rede voor de VN had de paus dinsdag voor vrede in het Midden-Oosten gepleit. Bovendien vroeg hij de VN-afge- vaardigden in een dramatische oproep zich in te zetten voor de mensenrechten. Zaterdag vroeg hij voor de Organisatie van Amerikaanse Staten de Zuidameri- kaanse landen de wereld een voorbeeld te geven en hun wapenverkopen te be perken. In zijn redes en preken voor Ameri kaanse bisschoppen, priesters en het gro te publiek benadrukte de paus steeds de dogmatische opstelling van de kerk in kwesties, rond welke in de Amerikaanse rk-kerk conflicten zijn gerezen. Hij ver oordeelde het loslaten van morele waar den en buitenechtelijk geslachtsverkeer. Verder keerde hij zich tegen kunstmatige methoden van geboortebeperking, homo- seksualtiteit en abortus. Teleurstelling wekte hij met zijn conser vatieve oordeel tegen het huwen van priesters en toelating van vrouwen tot het ambt. Nog gisteren in Washington, de laat ste dag van zijn verblijf in de VS-riep de religieuze Theresa Kane, leidster van een der grootste ordes in de VS, de kerk met klem toe, alle kerkelijke ambten ook open te stellen voor de vrouw, maar de paus reageerde niet op haar oproep. In een van de grootste kerken in de VS, waar de paus tot zusters van verschillende ordes sprak, onderstreepten vijftig nonnen hun verzet tegen de opvattingen van de paus door demonstratief te blijven staan tijdens zijn rede. De paus vroeg de Amerikaanse bis schoppen de teugels op theologische hoge scholen en seminaries strakker aan te halen. Hij oefende kritiek op afdwalingen van de leer.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3