Japanse oppositie vormt front Aflopend fascistisch gespartel Damiate Pers r I k E I Notities over: K» w I I lh I, S’ IJmuider Courant 4 19 7 9 OKTOBER MAANDAG 8 Z A FR A L2 I! Frankrijk als de gendarme van Afrika, door Feico Houweling, het op komst zijnde verbod van de Nederlandse Volks-Unie, door Fran?oise Ledeboer, de Japanse oppositie die zich voor de verkiezingen heeft gebundeld, van onze redactie buitenland. SS CENTRAAL-dtf AFRIKAANSE REP.j iScüïïïi Eenzame bewaker [1202_4 Premier Ohira o. De vorming van het bondgenoot- Franse parachutist in Afrika President David Dacko Glimmerveen bij het verlaten van een onderbroken vergadering 147,50 t V sgOccnuïili zei onlangs dat de vier centrumpar- Het meest recente ingrijpen in Centraal-Afrika is hier een duide lijk voorbeeld van. In dit land pleeg- Daar komt nog bij de niet geringe binnenlandse kritiek op het Franse optreden in Afrika. De socialistis- ten en communisten spreken zon der meer van neo-kolonialisme en zelfs de gaullisten hebben (in juni vorig jaar) hun bezorgdheid geuit over de Franse militaire interven ties. Het bondgenootschap heeft zoals was té voorzien, kwaad bloed gezet bij de topleiding van de LPD die vreest dat de vier partijen een fusie zullen aangaan als de verkiezings uitslag hiervoor een gunstige moge lijkheid biedt. De vier partijen ont kennen dat zij streven naar een fusie en hebben verklaard dat zij met hun bondgenootschap alleen maar de „onvruchtbare confronta tie” tussen de LPD die sinds het begin van de jaren vijftig onafge broken aan het bewind in Japan is geweest, en de links georiënteerde Japanse Socialistische Partij willen doorbreken. Rokusuke Tanaka, een van de Ohira’s belangrijkste assistenten, de zwarte kas. En dan staat de LPD nog voor het feit dat ex-premier Japanse Socialistische Partij ter rein verliest en haar huidig aantal parlementszetels 117 mogelijk niet zal halen. Bij de algemene ver kiezingen in 1976 boekten Komeito en de democratische socialisten een flinke winst. Zij doorbraken toen het politieke monopolie van de LPD en de Japanse Socialistische Partij (JSP) die streeft naar ontbinding van de Japanse strijdkrachten. DIRECTIE Damlate Pers b.v. Mr H.C. vanderMije gei koi vei ■mi: khai ge' gel dri HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning d rr k v n d a n b o ti t( V b j< d g d b gen of werkzaamheden. Dit kan alleen als een partijnaam in strijd is met de openbare orde of goede zeden. Dat laatste is bij de NVU niet het geval. Op 9 juni vergader de de NVU daarop voor het eerst weer onder haar eigen naam in Utrecht. Dat zal niet lang meer mogelijk zijn. De "Haagse-Binnenhof-Maf- fia” gaat de kieswet immers bin nen afzienbare tijd wijzigen. Het toestaan van een politieke groepe ring die aanzet tot rassenhaat wordt gelukkig alom als een smet op onze democratie gezien. Dat zou geen enkel effect heb ben omdat de rechten en verplich tingen van de NVU uitsluitend toekwamen aan de Stichting tot steun en toezicht op de NVU, welks ontbinding de officier niet had gevorderd. De Raad van State besliste eind april dat de verboden maar niet ontbonden NVU wel mocht mee doen aan de Europese verkiezin gen. De Kieswet 1956 bepaalt dat een politieke groepering inschrij ving bij het Centraal Stembureau niet kan worden geweigerd ook al zijn er bezwaren tegen doelstellin- In het hele gebied zijn tenminste tienduizend Franse soldaten gele gerd (in de bases bij Djiboeti en Dakar en in de landen Zaïre, Tsjaad en de Centraalafrikaanse Repu bliek. Bovendien nog op de nog Franse eilanden voor de oostkust). De politionele taken die deze mili tairen in de afgelopen vijf jaar uit oefenden hadden overigens meer te maken met de verdediging van Wes terse belangen, dan met het garan deren van burgerlijke vrijheden. voor dit soort Westerse bevoogding het toelaten van communistische beïnvloeding is. Vooral economisch voor velen een onaantrekkelijke keuze. En Frankrijk? Zal Parijs nog lan ger akkoord gaan voortdurend al leen als politieagent voor de Wester se partners op te treden ten koste van mensenlevens en veel geld? Het heeft tot nu toe (in Zaïre) alleen hulp van België gekregen. Dit is een delicaat probleem, want alleen het Franse leger kan zich permitteren zo openlijk op te treden in Noord- en Midden-Afrika, omdat het er al sinds het begin van de koloniale tijd is. Toch heeft Parijs zich al meermalen ontevreden ge toond over wat men noemt „de pas siviteit” van mét name de Ver enigde Staten. wegens zijn aandeel in het Lock- heedschandaal, dat drie jaar gele den aan het licht kwam. Een ander probleem waarmee de regerende LPD te kampen heeft, is de beschuldiging dat de Japanse spoorwegen, een semi-overheidsbe- drijf, onwettige uitkeringen hebben verstrekt aan het spoorwegperso neel via valse bonnen en premies uit de Jean Bedel Bokassa in 1966 een staatsgreep tegen president Dacko (die nu de macht weer in handen heeft). Onder Dacko was het land zes jaar eerder een onafhankelijke natie geworden. De in Frankrijk opgevoede Bo kassa bleek een grillig en wreed despoot: hij had een kortdurende flirt met de islam-godsdienst en ver wierf een gigantische persoonlijke rijkdom. De opbrengsten van de uraniumwinning, die grotendeels door Frankrijk en Zwitserland werd gepleegd, kwamen in zijn zak ken terecht. Van vrijheid voor zijn onderdanen was geen sprake. Toch hield Frankrijk economi sche en politieke banden met de dictator. Pas toen Amnesty Interna tional begin dit jaar berichten pu bliceerde over moorden op scholie ren waarbij Bokassa zelf betrokken zou zijn geweest, kwam Parijs in actie. Vijf Afrikaanse landen stel den in opdracht van de Frans-Afri- kaanse topconferentie deze zomer een onderzoek in. In augustus be vestigden zij de berichten. de politieke zwakheid van Dacko was de uitlating die hij vlak na de coup deed. Hij zei toen van plan te zijn om banden aan te knopen met Zuid-Afrika. Andere landen doen dat ook, zij het in het geheim en bovendien is Zuid-Afrika het best in staat onze uraniumreserves te ontginnen, aldus Dacko. Hoewel hij een dag later zei dat die plannen „een grap’ waren, was het voor de Afrikaanse bevolking al weer duidelijk, dat ook de nieuwe machthebber zich meer bekomme ren om de winning en verkoop van de bodemrijkdommen, dan om de bestrijding van de apartheid. Hoe in Afrika daarnaast werke lijk wordt gedacht over het Franse optreden in Zaïre in 1977 en vorig jaar (waar de koperrijke provincie Sjaba werd beveiligd tegen strij ders voor onafhankelijkheid en waar de vriend van Bokassa, presi dent Moboetoe, in het zadel werd gehouden door een omvangrijk eco nomisch hulpplan van de Westerse landen) en na de interventie in Cen traal-Afrika de afgelopen weken, is niet geheel duidelijk. Men zal waarschijnlijk inzien dal op dit moment het enige alternatief BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postüus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 2731Ö7 telex 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De Komeito-partij die gesteund wordt door de 10 miljoen leden tel lende boeddhistische lekenorgani satie Soka Gakkai, heeft een aantal overeenkomsten gesloten met vak bonden, aangesloten bij het Japan se vakverbond Sohyo dat 4,6 mil joen leden heeft. Dit vakverbond, dat altijd achter de Japanse Socia listische Partij heeft gestaan, overweegt thans of het nog wel zin en nut heeft zich volledig achter een Kakuei Tanaka thans terechtstaat politieke partij te scharen. Boven dien is uit recente onderzoeken van de publieke opinie gebleken dat de De Nederlandse Volks-Unie (NVU) de partij die op grond van de ideologie van het „Be vrijdend Volksnationalisme” rassenhaat aanwakkert, heeft een onderzoek gedaan naar het stemgedrag van 1138 voor malige NSB-ers en SS-ers tij dens de verkiezingen van 1977. Dit gebeurde „in het kader van de door de zogenaamde Haagse- Binnenhof-Maffia (Aantjes/Kosto c.s.) georganiseerde haat-en las tercampagne tegen de Nederland se Volks-Unie in het algemeen en tegen’ de NVU-lijsttrekker Glim merveen in het bijzonder, met als algemene doelstelling de NVU en Glimmerveen (met alle middelen die denkbaar zijn) te weren uit 's lands vergaderzaal na de ver kiezingscampagne van 1977”. Het laatste nummer van het par tijblad Wij Nederland presenteert de uitslag van dit als volstrekt objectief en betrouwbaar om schreven onderzoek, dat verricht werd door het Wetenschappelijk Bureau van de partij. De strekking van de uit de cij fers getrokken conclusies is vol gens de unie-obscuranten de vol gende: het valt niet te ontkennen dat de Nederlandse Volks-Unie een zekere electorale aantrek kingskracht op voormalige NSB- tijen die een bondgenootschap heb ben gesloten, van plan zijn een gro te oppositiegroep te vormen en zich op deze wijze een weg naar de macht te banen. Als de uitslagen van de verkiezingen hiertoe de mo gelijkheid openen, zullen zij volgens Tanaka voorbereidingen treffen voor een volledige fusie. De vier reageerden hierop met een beschul diging dat men via een smerige campagne poogt hun respectieve partijen in diskrediet te brengen. VUlUlilig va 11 HUL UUllUgCllUUL- schap is zoals gezegd, niet in goede aarde gevallen bij de LPD die een zeer moeilijke verkiezingscampag ne voert onder druk van Ohira’s voornemen een zeer impopulaire btw-belasting in te voeren. Ge schrokken van het felle verzet on der alle lagen van de bevolking te gen dit voornemen, heeft Ohira zich hier in zekere mate van gedistanti eerd, maar volgens goedingelichte kringen komt die belasting er toch als Ohira’s LPD bij de verkiezingen wint. Premier Ohira liet weten dat hij denkt aan een of andere vorm van belastingverhoging om te voor komen dat het voor 1985 nodig wordt staatsobligaties uit te geven om het tekort op de begroting te dekken. Nu wordt rond 40 percent van de begroting door dergelijke obligaties gefinancierd. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 f 0,75 Vier Japanse centrumpartijen hebben een bondgenootschap ge sloten om te voorkomen dat de aan het bewind zijnde conservatieve Li beraal Democratische Partij (LPD) bij de algemene verkiezingen die gisteren in Japan werden gehou den, een beslissend mandaat krijgt. Of zij daarin zijn geslaagd, was vandaag nog niet geheel duidelijk, wel dat de CPD een flinke neder laag heeft geleden. Die vier partijen zijn de boeddhis tisch georiënteerde Komeito, de an-« ti-communistische Democratisch Socialistische Partij die een flinke winst boekte bij de parlementsver kiezingen in 1976, de nieuwe Libera le Club, gevormd door ex-leden van de LDP die de Japanse politiek wil len zuiveren van de smetten als ge volg van het Lockheedschandaal, en de Socialistische Democratische Federatie, een splintergroepering die zich heeft afgescheiden van de voornaamste oppositiepartij, de Ja panse Socialistische Partij (JSP). De hierop volgende druk vanuit binnen- en buitenland waren er uit eindelijk de oorzaak van dat Bo kassa voor de Franse regering niet meer te handhaven was. Via steun aan ex-president David Dacko, die onder Bokassa weer premier was geworden, werd twee weken gele den de machtswisseling bewerkstel ligd. f Maar ook Dacko heeft zelf boter op zijn hoofd. Hij voerde als presi dent een economisch wanbeleid en was als premier onder Bokassa me- de-verantwoordelijk voor diens schrikbewind. Uit de recente machtswisseling blijkt daarom dat Frankrijk wel bereid was Bokassa te laten vallen, maar niet wilde dat der werkelijke structurele veran- derngen plaatshebben in de Cen traalafrikaanse Republiek. Frankrijk heeft door Dacko aan de macht te helpen, willen voorko men dat communistisch of patriot tisch gezinde Centraal-Afrikanen het heft in handen zouden krijgen. Die zouden vrijwel zeker niet bereid zijn om Frankrijk en Zwitserland goedkoop aan uranium en diamant te helpen. Om de stabiliteit van Dacko’s be wind te verzekeren heeft Frankrijk hoijderden soldaten uit het buur land Tsjaad overgebracht. Dit laat- se land heeft hiertegen overigens geprotesteerd met het argument dat het geen springplank wil zijn voor Franse militaire interventies. In de tussentijd zijn honderden Libiërs, die Bokassa als adviseurs had binnengehaald, over de grens gezet. De (opstandige) schooljeugd heeft het advies gekregen zich niet meer met de politiek te bemoeien, moeien. Maar de grootste zorg voor Dacko zijn op dit moment de ambtenaren die hun achterstallige salaris opei sen. Volgens het Franse dagblad Le Monde vorige week kan verder uit stel van betaling zelfs leiden tot een opstand. Het dagblad meldde overi gens, dat Dacko gelden ter beschik king zou hebben gekregen zijn amb tenaren te kalmeren. De politieke oppositie heeft zich tot dusver nog nauwelijks geroerd. De leider van het bevrjjdingsfront voor Oubangui (het gebied rond de hoofdstad Bangui), Ange Patasse vroeg eerst in Parijs politiek asiel bij de Libische ambassade, maar ging vorige week toch naar zijn terug. De voormaligfe Centraalafri kaanse ambassadeur in Parijs, die ook Bangui heet, heeft wel gepro testeerd tegen het nieuwe bewind van Dacko, maar heeft nog geen tegenbeweging van belang op de been kunnen brengen. Men zou dus kunnen zeggen dat Dacko’s positie voorlopig veilig is gesteld, ware het niet dat de man tot nu toe tenminste twee politieke blunders heeft begaan. In de eerste plaats gaf hij na twee dagen open lijk toe met behulp van Frankrijk aan de macht te zijn gekomen, het geen het vertrouwen van andere Afrikaanse leiders in hem niet ver sterkt zal hebben. Maar het meest illustrerend voor ers en SS-ers heeft, maar de „zio nistische kliek van Kosto c.s.” heeft geen recht van spreken waar het een verbod van de Volks-Unie betreft. Uit het onderzoek is im mers gebleken dat 42 procent van de 1138 ondervraagden op het CDA heeft gestemd en 17 procent op de PvdA. De NVU kreeg daar entegen maar 8 procent van de ondervraagden achter zich. Wij Nederland is voorts blij met het vertrek van Aantjes uit de politiek omdat daardoor de „Haagse-Binnenhof-Maffia” ver zwakt is achtergebleven. In dit verband wordt over Kosto opge merkt dat hij de laatste tijd weinig „volksvijandige geluiden” laat ho ren. „Laat staan van dit heerschap een reactie inzake de come-back van de Nederlandse Volks-Unie”, zo schrijft het blad. De NVU kan echter spartelen hoe ze wil. Geen enkel ’’weten schappelijk” onderzoek kan im mers verhullen dat de partij een gevaarlijk fascistisch karakter heeft en dat haar daarom deelna me aan verkiezingen moet worden ontzegd. Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken heeft dat op 3 juli nog duidelijk gesteld in ant woord op vragen van het PvdA- Tweede-Kamerlid Stoffelen. Bij herziening van de kieswet zal er rekening mee worden ge houden dat op grond van de huidi- Westerse belangen Frankrijk is politieman van het Westen geworden in Noord- en Mid den-Afrika. Dit bleek de afgelopen vijf jaar in Tsjaad, in de Westelijke Sahara, in Zaïre en de laatste we ken ook in de Centraalafrikaanse Republiek. Hier werd onlangs met in ieder geval Franse instemming de zich keizer noemende Bokassa afgezet en kwam de overigens even min brandschone David Dacko aan de macht. Bijna het hele deel van Afrika dat boven de evenaar ligt, kwam in de tweede helft van de vorige eeuw onder koloniaal gezag van Frank rijk. In de jaren vijftig en zestig werd dit gebied weliswaar onafhan kelijk, maar Frankrijk en andere Westerse landen hielden er echter aanzienlijke belangen. Grondstoffen als koper, uranium en diamant die hier in grote hoe veelheden voorkomen, zijn voor de industriestaten in de afgelopen ja ren steeds belangrijker geworden. De Afrikaanse staten langs de At lantische kust zijn ook grote leve ranciers van tropische landbouw- produkten als koffie en cacao. gevangenisstraf veroordeeld, we gens het verspreiden van opruien de pamfletten tijdens Turkenrel- len in Schiedam in 1976. Vergaderingen moesten vaak afgelast worden omdat zaalhuur- ders de NVU niet in huis wilden hebben. Ging een vergadering toch door dan ontstond er nogal eens een vechtpartij tussen NVU- leden en demonstranten. Zo werd op 13 mei 1977 een vergadering in Arnhem door de politie ontruimd na vechtpartijen die volgden op het gooien van een stinkbom. De verkiezingen van 1977 lever den de NVU geen enkele zetel op, terwijl Glimmerveen tevoren twee a drie Kamerzetels verwacht had. Alleen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kreeg hij meer dan een procent der stemmen. De Amsterdamse officier van justitie vorderde half december van dat jaar ontbinding van de NVU op grond van het feit dat haar doel en werkzaamheden in strijd zouden zijn met openbare orde en/of goede zeden op grond van artikel 15 van deel 2 van het Burgerlijk Wetboek. Op 8 maart 1978 besliste de Amsterdamse rechtbank weliswaar dat de partij verboden moest worden op grond van haar aan het „misdadige gren zende en potentieel gevaarlijke aard”, maar ontbond de partij niet. Premier Ohira hoopt dat de ver kiezingen voor het 511 zetels tellen de Lagerhuis ertoe zullen leiden dat zijn Liberaal-Democratische Partij die nu 249 zetels telt, de absolute meerderheid krijgt, want dan zou hij omstreden wetsontwerpen zoals die met betrekking tot de belastin gen en de energie snel door het parlement kunnen jagen. Uitslagen vandaag laten echter een an der beeld zien. De vier par tijen die een bondgenootschap hebben aangegaan, hebben al stem busafspraken gemaakt in 32 van de 130 kiesdistricten. In deze kiesdi stricten zal telkens maar een verte genwoordiger van het bondgenoot schap kandidaat staan. Drie van de vier partijen zijn in het huidige par lement vertegenwoordigd. Komeito heeft 56 zetels, de Democratisch So cialistische Partij 28 en de nieuwe Liberale Club 13. De Socialistische Democratische Federatie doet voor het eerst mee aan de parlements verkiezingen. ge bepalingen de NVU die deelna me nu nog niet kan worden ont zegd zo zei hij. De partij kan er zeker van zijn dat ondanks de „verzwakking” van de Haagse- Binnenhof-Maffia een herziening in die zin met algemene stemmen zal worden aanvaard. Het wordt hoog tijd dat de NVU nu eindelijk de mond gesnoerd gaat worden, want al vanaf 1971 spuwt zij haar rascistische propa ganda over het Nederlandse volk heen. De eerste drie jaar gebeurde dat nog niet door harde acties. In 1974 nam echter Joop Glim merveen de voorzittershamer over. Hij introduceerde een nieu we lijn. Vice-voorzitter Hagen beek schreef daarover indertijd in Wij Nederland: „Van een stel hob byisten en vrijetijds-babbelaars, die tot nog toe terugdeinsden voor harde acties, agressieve propa ganda en betogingen, die te bang en te laf waren om aan de verkie zingen deel te nemen, kan men geen grote omwentelingen in de Nederlandse politiek ver wachten”. De acties van de NVU leidden al spoedig tot Kamervragen en pro cessen wegens opruiing. Zo stelde de PvdA-er Molleman in augustus 1976 vragen over de activiteiten van de partij en werden op 29 maart 1977 zeven NVU-leden tot twee weken onvoorwaardelijke

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4