voor politienieuws r Prijzen op pinkenveiling dankzij „plukgeld'' hoog opgezweept Hotelbed in IJmuiden een schaars produkt Hellingbaan moet „De Spil” gehandicapten toegankelijk maken O 2^* f! AGRARISCH FESTIJN TEN BATE VAN PAROCHIEKAS plein 1945 deze week •S O* A f ut Farce alternatief bont „Noodzaak" Woonruimte Verplaatsing ROYAL OVERWEEGT „HOTEL" AF TE STOTEN Lm IJMOND lij,!! ii g!i (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het ziet er naar uit dat de toch al weinig omvang rijke hotelaccommodatie in IJmuiden het in de nabije toe komst met nog minder bedden zal moeten stellen. De directie van Royal in de Kennemerlaan overweegt haar bedrijf zodanig te saneren dat de bedrijfsactivitei ten zich met name zullen richten op de exploitatie vand e bar en het café-restaurant. Hl POST w - 1 In de pastorietuin bestond voor aanvang van de veiling alle gelegenheid voor beoordeling van het ingebrachte jongvee (Van een onzer verslaggevers» 50 U - 80 60 50 70 50 75 jur ur Zandvoort en Bloemendaal). Als BDZK (Belangengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid-Kennemerland) wordt de drinkwaterleverantie voortgezet. Andere punten: aanschaf surveillancehonden ten behoeve van de Velser politie en aankoop van de panden Kanaalstraat 222 en 226 (voormalige kosterswoning en pastorie Gregoriuskerk). Commissie sociale aangelegenheden. Donderdagavond om half acht komt de commissie sociale aangelegenheden in vergadering bijeen. Ten behoeve van „De Roestige Pot”, sinds kort gehuisvest op de hoek Snelliusstraat/Hadleystraat in IJ- muiden wordt een subsidie voorgesteld Commissie Milieuzaken. De commissie milieuzaken vergadert woensdagavond om half acht. Als leidraad voor een dis cussie rond een verantwoord milieubeleid dient een ambtelijke nota hierover. ZANDVOORT. Op initiatief van de afdeling Kennemerland van het Wereld Natuur Fonds wordt maandag 8 oktober in hotel Bouwes in Zandvoort een show van alternatief bont gegeven. De mode show begint om 19.30 en de entreeprijs bedraagt tien gulden. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw Coorkamp, Burg, den Texlaan 8, Aerdenhout (tel. 245571), mevrouw Van der Linden, Park- laan 11, Haarlem (tel. 320381), mevrouw Mouwen, Saxenrodeweg 114, Bentveld (tel. 242266), mevrouw Van Wely, Hoofd straat 268, Santpoort (tel. 373049) en maandagavond aan de zaal. VELSEN. In IJmuiden-Oost is het buurthuis De Spil met het via trappen bereikbare bordes een bijna onneembare vesting voor minder-validen. De Com missie Lichamelijk Gehandicapten IJ- mond heeft voor een betere toegankelijk heid speciaal voor genoemde groep een reeks aanpassingen op papier gezet waar mee de buurthuisstaf volledig kan in stemmen. De hervormde kerkvoogdij is eigenares van het gebouw dat in 1952 ten behoeve van het kerkelijk jeugdwerk werd neergezet. ken rechts (ten noorden) van de centrale gang zou eveneens ten laste moeten ko men van het aanpassingsplan waarvan de kosten vooralsnog onbekend zijn. De Commissie Lichamelijk Gehandi capten IJmond (vestigingsplaats Bever wijk) kan voor projekten als „De Spil” steunen op de deskundigheid van eigen bouwtechnici. Pas afgerond zijn voorzie ningen voor een betere toegankelijkheid De suggestie iets te doen aan de toegan kelijkheid voor gehandicapten komt uit de staf van het buurthuis. Voor het ge bouw in de huidige staat is een optimale buurtfunctie dus voor alle categorieën uit de bevolking een farce. Naast rolstoelge bruikers hebben ook veel bejaarden met de trappen voor de toegangsdeuren de grootste moeite. Ter verkrijging van sub sidiebedragen in de kosten lopen contac ten met de in Haarlem gevestigde Stich ting Revalidatie in Noord-Holland. ten die iets te maken hebben met kanaal- gebonden instanties of de grote indu strieën in het IJmondgebied. Dat zijn vaak mensen”, zo vervolgt zij, „die vaak vroeg op moeten. Daar hebben we ons helemaal op ingesteld. Het restaurant dat we hebben is ook helemaal gericht op onze eigen hotelgasten. Aanrijding. Een 64-jarige IJmuide- naar is zondag om 18.00 uur tijdens het oversteken van een zebrapad aan de Lan ge Nieuwstraat ter hoogte van het Markt plein aangereden door een 21-jarige auto mobilist uit Haarlem. De bestuurder bleek teveel alcohol gebruikt te hebben. De voetganger is met zwaar lichamelijk letsel overgebracht naar het Zeewegziekenhuis. Ongeval. Zondagmiddag om drie uur is een 21-jarige motorrijder uit Alk maar op de oostelijke weghelft van Rijks weg 9 uit de bocht gevlogen. Hij verloor de macht over het stuur, waarna hij zestig meter over het wegdek schoof. De motor belandde tegen de vangrail terwijl de be rijder onder de vangrail doorschoot. De bestuurder is met zwaar letsel aan het linkerbeen overgebracht naar het Zee wegziekenhuis. In de weekends ondervinden zowel Ken- nemerhof als Augusta de nodige belang stelling van sportvissers. Maandags ko men de vaste klantjes weer terug. n de nten, apar- heb- i gro- i zich r de lagen j mo- Igens effen vier chul- erige :tieve ;en. Een kalfje dat twee weken geleden op de Hofgeest werd geboren kreeg tenslotte met 455 een uitstekende prijs. Alle baten kwamen ten goede aan de financiering l ter- antal gelijk i ver- meito n een toen LPD ?artij rding 1. ee de ;ft, is >anse dsbe- bben erso- es uit LPD ‘mier staat rack- gele- noot- [oede s een ipag- rira’s daire Ge it on- ig te- i zich tanti- lichte toch ingen n dat vorm voor radig ’even ng te reent alijke ook voor rolstoelgebruikers bij het post kantoor aan de Kanaalstraat in Oud-IJ- muiden. Voor een gemakkelijker entree kwam hier bij hoofd- en zij-ingang een hellingbaan terwijl voor voetgangers aan één kant de trappen gehandhaafd bleven. VW-directeur Rob Joosten toont zich overigens niet erg in zijn sas met de mede deling dat Royal als „hotel” de kans loopt verloren te gaan. „Er is in IJmuiden een gebrek aan hotelkamerruimte. Zo’n dertig a veertig kamers zouden er makkelijk bij kunnen. We krijgen nog al eens aanvragen voor groepen. Die verwijzen we meestal met succes naar De Spaarnberg in Sant poort. Voor individuele reizigers en gezin nen is het vaak erg moeilijk om ze in IJmuiden onder dak te krijgen”. Wisselgeld. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij de afdeling wasserette van een benzinestation aan de Heerenduinweg. Door vernieling van een ruitje aan de achterzijde van het pand hebben de inbrekers zich toegang weten te verschaffen. Zij hebben voor 2000 gul den aan wisselgeld meegenomen. aangetrokken kwam de mededeling dat de ruimten niet voldeden aan de brandvei ligheidsvoorschriften. De met gipsplaat beveiligde slaapruimten zouden, zo werd de heer Dietvorst meegedeeld, wel brand veilig zijn maar in geval van brand moge lijk gasvorming kunnen veroorzaken. Met het treffen van passende maatregelen is een dermate stevige investering gemoeid dat besloten werd uit te zien naar een andere bestemming vöor de gehele hotel accommodatie van Royal. Welke die be stemming is, daarover zijn nog geen be slissingen genomen. Een medebepalende stem daarin zal degene hebben die met de heer Dietvorst tot overeenstemming zal komen over een pacht van het bedrijf. Waarschijnlijk wordt dat een zwager van de huidige eigenaar-exploitant. Over de bestemming van de vrijkomen de hotelruimte wilde de heer Dietvorst nog wel kwijt dat die in ieder geval aan commercieel aantrekkelijke bestemming krijgen. Dat er zelfs een mogelijkheid zou bestaan van woonruimte voor alleenwo nenden acht hij niet uitgesloten. van het r.k. parochiewerk in Santpoort. Reden voor pastor Chr. Wüst om de initia tiefnemers Cees Duineveld en Theo van Veen, de ook deze dag weer actieve oud- veilingmeester Janus van Veen en alle sympathisanten lof toe te zwaaien voor hun inzet; „Om het parochiewerk finan cieel draaiende te houden is een actie als deze nog steeds een harde noodzaak.” Na de door goed weer begunstigde pin- kenveiling die in drie kwartier haar be slag had gekregen begon in de gymnas tiekzaal van de basisschool aan de Terras weg een veiling van allerlei artikelen die door grossiers, winkeliers en particulie ren waren geschonken. Er werd zoveel te koop aangeboden dat de veiling urenlang doorging. De opbrengst was 6200, welk bedrag kon worden gevoegd bij het netto resultaat van de pinkenveiling dat 6800 bleek te zijn. Penningmeester C. A. van Staveren kon daarmee aan het einde van de middag een gezamenlijke opbrengst van dertienduizend gulden noteren, over te hevelen naar de parochiekas. gelijk aan de huur 300 per maand) voor het lopende jaar. Behandeld wordt ook het jaarverslag 1978 van de Dienst Sociale Zaken. Overigens heeft het feit dat de heer Dietvorst zijn directe bemoeiingen met zijn horecabedrijf aan een ander overdraagt niets te maken met de sane ring van het bedrijf. „Royal is”, zo vertelt de heer Dietvorst, „natuurlijk wel een zakelijke aangelegenheid maar toch ook een beetje een hobby. Ik heb het eigenlijk zo druk met mijn machinefabriek, auto matendraaierij en technisch bureau dat ik weinig tijd heb om ook de belangen van Royal optimaal te behartigen”. Dat onderdak moet dan worden gezocht in de resterende hotels Augusta in de Oranjestraat en Kennemerhof in de Ken- nemerlaan. Het echtpaar Prins runt laatstgenoemde zaak. Mevrouw Prins be vestigt dat het zelden of nooit voorkomt dat de bedden in de twintig kamers die het hotel bevat onbeslapen zijn. „We hebben”, zo vertelt zij, „ontzettend veel vaste klan- Samen gekiekt Stefan Houtman (1 jaar) uit Lelystad als jongste veilingbezoeker met het jongste dier dat in de verkoop kwam; een kalfje dat twee weken geleden ter wereld kwam op een veebedrijf aan de Hofgeest IJmuiden en met name de in de nabij heid gelegen industrieën en instellingen die veelvuldig van de hotelgastvrijheid gebruik maken zullen in de naaste toe komst, nog meer dan voorheen, moeten leren leven met de wetenschap dat het geen IJmuiden op het gebied van hotelac commodatie te bieden heeft wel goed verzorgd maar zeer beperkt is. Commissie financiën. Op de vergadera- genda voor het Velsense gemeentehuis komende week in totaal drie commissie vergaderingen. Om te beginnen de com missie financiën die maandagavond om .half acht bijeenkomt. Instemming wordt gevraagd met een gemeenschappelijke re geling voor vier nu nog afzonderlijke drinkwaterbedrijven (Haarlem, Velsen, De prijzen liepen bij het vervolg van de veiling al gauw op tot 1775. Toen het mooiste vee op deze zaterdagmorgen aan de kooplustigen werd getoond ging de in agrarische kringen populaire veiling meester Cees Duineveld pleiten voor een bod van „twee van die groene lappen” ofwel twee briefjes van duizend. De reac ties bleven niet uit: prijzen van 2425, 2500 en 2506 konden worden geno teerd. In totaal kwamen er tien pinken ter veiling. Deze kreeg nog een extra op brengst doordat een van de kopers de jonge koe die voor 1900 in het begin van de veiling in zijn bezit was gekomen ten geschenke gaf; het dier werd opnieuw in de verkoop gebracht en leverde voor de tweede maal 1900 op. SANTPOORT-NOORD. „Duizend gulden,’ was zaterdag het allereerste bod op de traditionele pinkenveiling van Santpoort die in de tuin van de r.k. pastorie aan de Frans Netscherlaan werd gehouden. Mede dankzij het „plukgeld”, een premie van 25 voor de hoogst biedende, ging de eerste pink uiteindelijk voor 1400 van de hand. Het PTT-kantoor aan de IJmuidense Kanaalstraat waar in opdracht van de Ri/ksgebouwendienst aanpassingen voor minder-vahden zijn aangebracht De Commissie Lichamelijk Gehandicapten IJmond had hierin een adviserende stem Bedrijfsdirecteur F. L. M. Dietvorst, die het horecabedrijf in januari 1974 kocht en de exoloitatie ervan in april van datzelfde jaar startte, is van mening dat diezelfde exploitatie nauwelijks meer een lonende zaak is als de hotelaccomodatie van zijn bedrijf niet wordt uitgebreid. Met dat oog merk werd begin van dit jaar het tegen overliggende pension Simar aangetrok ken. Het kamerbestand van Ryoal werd daarmee van negen opgevoerd tot veer tien. Bij de bouw heeft naast de bruikbaar heid voor dat doel duidelijk ook meege speeld zucht naar status en uiterlijk ver toon. Met aan de straatkant een royaal bordes met toegangstrappen ontstond een gebouw van allure met echter voor gehan dicapten tal van onpraktische constructie- delen. Buurthuisleider C. de Jong be schouwt de opgang aan de straatkant als grootste hinderpaal. Op eigen initiatief is aan de noordkant (hoek Rembrandtlaan/ Rijnstraat) al een betonnen hellingbaan aangebracht die voor rolstoelgebruikers echter te steil blijkt. Het verbouwingsplan van de Commissie Lichamelijk Gehandi capten bevat op dezelfde plek een meer glooiende hellingbaan (helling een op twaalf) waaraan een aanzienlijk deel van het bordes met trappen moet worden op geofferd. Het plan omvat ook aanpassing van een - van de twee aanwezige - toiletten voor gebruik door lichamelijk gehandicapten. Voor die categorie blijft de etage met foyer van het buurthuis ook in de toe komst volstrekt onbereikbaar. Een lift te monteren in het trappenhuis rechts van de grote toegangsdeuren is in het plan niet opgenomen vanwege de hoge kosten. De vorm van het trappenhuis (vierkante bui tenbouw treden met kleine „draaikring”) biedt voor zo’n voorziening onvoldoende ruimte. Een aparte liftschacht kan als aparte uitbouw aan de noordkant een oplossing bieden. Voorlopig wordt hier in het plan vanaf gezien omdat uitvoering zonder die voorziening naar verwacht toch al flink in de papieren zal lopen. Buurthuisleider De Jong noemt uit de losse pols een bedrag van „rond twintig duizend gulden Terwijl de kamers in de nabijgelegen dépendance al in gebruik waren voor het doel waarvoor de heer Dietvorst ze had De heer F. L. M. Dietvorst voor zijn „Royal" waarvan hij de zorgen binnenkort zal overdragen aan een pachter omdat andere zakelijke bezigheden hem te vee! opeisen. Motorrijder. Vrijdagavond is een 18- jarige motorrijder uit IJmuiden met zwaar lichamelijk letsel opgenomen in het Zeewegziekenhuis, nadat hij in de Valken- hoeflaan in Santpoort een plotseling overstekende hond niet kon ontwijken. In de nacht van zondag op maandag is hij met spoed overgebracht naar het Elisa beth’s gasthuis in Haarlem. Ook Ross, van Heyst, exploitant van hotel Augusta aan de Oranjestraat ver klaart het bijzondere karakter van zijn bedrijf. „Vroeg, heel erg vroeg op. Veel vaste gasten met vaak ongeregelde dien sten die bij ons al zo thuis zijn dat we ze gewoon de sleutel van het hotel meegeven als ze weten dat het laat wordt”. Andere aanbevolen verbeteringen: een eveneens zacht glooiende hellingbaan vanaf de entree naar de centrale gang waarop diverse zalen en kamers uitko men. Eén deur naar een vertrek aan de noordkant zit in de weg en zal bij de bouw van de geleidelijk aflopende „rolstoel- baan” moeten verdwijnen. Verplaatsing van een tussenwand in de twee vertrek- V< WO,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5