Briljant en scherpzinnig spel Henk van Ulsen Lieve landschappen vormen laf tableau Vikingschip in Zweden ontdekt NMB NMB girosparen: 1% meer rente en f 7,50 spaarpremie. streekgenoten exposeren Russische sopraan visum geweigerd E. Kwart miljoen voor deel Lutherbijbel Technisch goede band mist vervoering I b Toernee van de baan Roelof Klein, Janny Tollenaar en Aleid Slingerland Wie gi rospaar heeft meen Wie spaart die heeft wat. Dagboek uit Zuid-Afrika krijgt Franse filmprijs Coupon De NMB denkt met u mee. I Ri nicivijzigtngcn voorbehouden z 15 KUNST 1 O OKTOBER WOENSDAG 1979 l F ü- Henk van Ulsen en Liane Saalborn in Moordkuil van Ira Levin. (Foto Jutka Rona) JOHN OOMKES KO VAN LEEUWEN ■ir Roelof Klein: Bij Holendrecht, aquarel (ADVERTENTIE) -■••• een naar f 50, loem- CEES STRAUS soonlijk naar de bank hoeft. Dit is volgens een woordvoerder van het antiquariaat een recordbedrag voor der gelijk werk. In dit „bijzondere exem plaar” staan opdrachten van Luther zelf en van enigen van zijn medewerkers. Er bestaan in totaal drie delen van de Luther bijbel. De twee andere delen zijn niet in het bezit van Van Gendt. schablonen. Maar het is een lust voor oog en oor Henk van Ulsen bezig te zien als de beroemde auteur Sidney Bruhl. Van Ul sen heeft zich in die rol satanisch vastge beten en zijn veelzijdig talent stelt hem in staat de humor van Levin op het scherp van de snede het volle pond te geven in briljant en scherpzinnig spel. Ank van der Moer speelt een verknipte helderziende en doet dat met indringende flair en humor. Deathtrap is voor Ira Levin zelf ook een Broadway-succes geworden. Het trekt daar al drie jaar lang volle zalen. Ook in Londen gaat het met succes, nu bijna een jaar lang. De sopraan Penkova zou zijn opgetre den in opvoeringen van Verdi’s „Na bucco”. De laatste maanden hebben vijf Russi sche artiesten die op tournee in het Wes ten waren, besloten niet naar de Sovjet unie terug te keren. Drie waren dansers van het Bolsjoj-balletgezelschap en twee kunstrijders op de schaats. De tournee die het symfonieorkest van Moskou onlangs zou hebben ondernomen door de Ver enigde Staten, werd door de Sovjet-auto- riteiten geannuleerd. Roeland Kerbosch is op het ogenblik in New York- voor besprekingen over het maken van een documentaire film over de geschiedenis van de anti-apartheidsbewe- ging in de wereld. Deze produktie zal gemaakt worden in samenwerking met de Verenigde Naties. HAARLEM. Naturalisme is in de beeldende kunst een stijl waarin wordt getracht de natuur zo realistisch mogelijk en dus waarheidsgetrouw uit te beelden. Dat geeft heel vervelende resultaten. Het leidt tot grote gemakzucht en eigenlijk zelfs tot een zekere vorm van lafheid bij de makers die bij het hanteren van die stijl hun eigen inbreng niet verder hoeven te laten reiken dan het zo mooi mogelijk maken van het „plaatje”. Hun persoonlijke kijk op het onderwerp komt er niet op aan, slechts het weergeven van de objectieve werkelijkheid is voorzover dat uiteraard kan het belangrijkste. Schilders en beeldhouwers in deze stijl zijn dan ook nooit op een eigen visie te betrappen, ze verkiezen gewoon de meest veilige kant door juist geen visie te willen hebben. Belangrijkste kenmerk van hun werk is vrijwel altijd dat het onderling verwisselbaar is. ■ir Boston-zanger Brad Shelp: enige met diep gang. (Foto Lex van Rossen) De hal van het gemeentehuis van Ben- nebroek hangt helemaal vol met het werk van Aleid Slingerland. Allemaal lieve win terlandschappen, lieve kinderportretjes, lieve zomerlandschapjes en lieve portret jes van bekende stad-, c.q. landgenoten. Je kunt Aleid Slingerland er niet van betich ten dat ze ook maar enige moeite doet zich in haar onderwerpen te verdiepen. Ze schildert het uiterlijk van de dingen, be vestigt wat we mooi moeten vinden en daar houdt het mee op. Geen zinnige po ging om de geportretteerde van binnen uit te trachten doorgronden, geen moeilijkhe den maken om het werkelijke wezen van zo'n fraai oud huis tot de kern te benade ren. Voorwaar een laf tableau. (De expositie in De Deo loopt tot en met 28 november en is normaal toegankelijk. Die in Bennebroek loopt eind deze week af en is van 14-17 uur geopend, op vrijdag avond van 20-22 uur). I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Concert: Boston in Ahoyhal, Rotter dam. Eerste en enige optreden in Ne derland. Bezetting: Tom Scholz (gi taar, keyboards), Brad Delp (zang, gi taar, keyboards), Barry Goudreau (gi taar), Fran Sheehan (bas) en Sib Has- hian (drums). Rotterdam, 9 oktober 1979. Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB. Open voor mij een NMB girospaarrekening. Ik heb een betaalrekening ja/nee rekeningnumïner I 1 I I 1 I I I I I Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: aankruisen wat gewenst is. datum: handtekening NEDERLANDSCHE MIÜUENSTANDSBANK Recent werk van Fons Brasser en Fred Benjamins, beiden uit Haarlem afkom stig, is vanaf volgende week dinsdag tot en met 22 november te zien in Orez Mobi le, Paviljoensgracht 68-70. Fons Brasser laat tekeningen en papieren samenvoeg- seis zien, Fred Benjamins exposeert enke le rotan-objecten en tekeningen. Daar naast is er bij Orez Mobile werk te zien van Jaap van der Ende en Erik Paape. De expositie wordt komende vrijdagavond om 18.30 uur geopend. De galerie is op dinsdag tot en met vrijdag van 15.30-18.30 uur geopend. Dat mondt tenslotte uit in een kostelijke rondedans met Joan Remmelts, die vak kundig een der kleinere rollen invult. Jaap Wieringa leek mij tijdens de premiè re nog wat verkrampt als Bruhl’s jonge opponent, maar heeft voldoende in huis om verder, optimistisch te blijven. Liane Saalborn kan niet imponeren als Myra, Bruhl’s vrouw. Een overigens saaie rol die voor een actrice weinig reden tot dank baarheid kan geven. Jean Marliers land huisdecor beantwoordt aan de speels pa rodiërende opvatting van de schrijver. Moordkuil opmerkelijke geslepen thrillerparodie Boston mechanisch ingesteld Voorstelling: Moordkuil, thriller van Ira Levin. Vertaling Josephine Soer. Regie Lo van Hensbergen. Decor Jean Marlier. In vrije produktie gespeeld door Henk van Ulsen, Ank van der Moer, Liane Saalborn, Joan Remmelts en Jaap Wieringa. Première 9 oktober 1979, Nieuwe de la Mar Theater, Am sterdam. neel op zich zijn tekortkomingen heeft. Met andere woorden: er wordt hier ge knipoogd naar het toneelrealisme, dat in geen enkel genre zo sterk is doorgevoerd als in juist de thriller. Als de hoofdrolspe ler het over zijn werkkamer heeft, dan spreekt hij over het toneel. En tenslotte rekent Levin nog af met het establishment en hekelt hij de roddelrubrieken in kran ten Van bedenkelijk allooi. Dat alles heeft geleid tot een toneelstuk vol spanning en humor. Een stuk ook waarin de aandacht soms kortstondig dreigt te verslappen, maar dat is een euvel dat door gedegen regie en spel tot een minimum kan worden beperkt. In de op voering onder leiding van Lo van Hens bergen is dat bijna zover. Er zit voldoende vaart in om die gevaarlijke momenten practisch te elimineren. Momenten die niét weggelaten kunnen worden, omdat Moordkuil een stuk is met een soort Blookereffect, waarin verkleinde herha lingen om wille van de duidelijkheid noodzakelijk worden geacht. Een zwakke kant van het stuk is dat Levin eigenlijk slechts één van de vijf rollen gedetailleerd en tot in perfectie heeft uitgewerkt. De andere vier zijn niet veel meer dan noodzakelijke types en ko men weinig verder dan getekend naar Op het ogenblik lopen er in deze regio twee tentoonstellingen waarop het natu ralisme hoogtij viert. In het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haarlem-Noord exposeren Roelof Klein en Janny Tolle naar hoofdzakelijk aquarellen, in het ge meentehuis van Bennebroek heeft Aleid Slingerland naast aquarellen ook enkele tekeningen en olieverven opgehangen. Van geen van drieën kun je zeggen dat ze het schildersvak niet verstaan. Vooral Roelof Klein liet verschillende keren in het nabije verleden onder meer bij de SBK. in het Frans Halsmuseum en bij Kunst Zij Ons Doel heel mooi werk zien dat trof door de magisch-realistische toets. Er zat dan vaak een element van vervreemding in zijn voorstellingen van knoestige bomen of weerbarstige rots landschappen. Niets daarvan is meer terug te vinden in het ziekenhuis De Deo. Een treurigstem- mende trits van lieve, maar oh zo saaie landschapjes, afgewisseld met uitgepier de bloemstillevens en een enkel fleurig naakt. Geen sprankeltje eigen inbreng meer bij deze onderwerpen die, hoe kan het ook anders, zijn verworden tot de meest afgesleten clichés van de moderne kunst. Je hebt er in De Deo de titelkaartjes inleg van f250,-op de girospaarrekening verlaagd I I I I I I I voor nodig om er achter te komen welke aquarellen van Klein en welke die van Janny Tollenaar zijn, want de onderlinge verschillen zijn nihil. Onderwerpkeuze, materiaalbehandeling en coloriet zijn steeds volkomen identiek, met als voor naamste vraag wie wie hier kopieert. Het twintig meter lange schip, met plaats voor 18 a 20 roeiers, dateert uit de dertiende eeuw. De vondst bewijst dat tot in de dertiende eeuw dit type vikingsche pen is gebouwd, terwijl vroeger werd aan genomen dat dit soort schepen na de elfde eeuw niet meer gebouwd werd. De vondst van het schip vulde de ont brekende schakel tussen soortgelijke vondsten die eerder in Noorwegen zijn gedaan, een veertiende-eeuwse gravures in steen die op een eiland voor de Zweedse kust zijn ontdekt, aldus Lundström. oorzaak van dit falen ligt eigenlijk in het nogal mechanisch reproduceren van het repertoire. Behalve aan de inzet van de helaas wat hese Shelp merk je bij geen van de anderen enige diepgang in het spel. Zelfs in perfect gebrachte songs als Peace of Mind, het juichende More than a Fee ling en het levendige Smokin’ blijven de unisono-soli en de haarscherpe koortjes angstvallig clean. De enige positieve uit zondering is de ballad A Man I’ll never be en als negatieve uitschieter het eigenaar dige orgel- en gitaargefreak van Scholz. Jammer, de band is tot beduidend meer in staat. HAARLEM. Een korte toernee van Amalia Rodrigues door ons land, die voor de eerste helft van november gepland stond, is afgelast met het oog op de slechte gezondheidstoestand van de Portugese fadozangeres. Concerten in Haarlem (11/11), Zaandam en Utrecht zijn dus van de baan. STOCKHOLM (Reuter). Archeolo gen hebben in het centrum van de Zweed se hoofdstad Stockholm, voor het oude parlementsgebouw, een middeleeuws schip ontdekt, zo heeft de directeur van het Scheepvaartmuseum, Per Lund ström, maandag bekendgemaakt. geld niet vast staat en waarvoor u nooit per- Op een NMB girospaarrekening krijgt u l°/o meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. En bovendien geeft de NMB u t/m 12 oktober eens. girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* ‘Alleen tijdens deze aktie is de minimum AMSTERDAM (ANP). Op het be langrijkste filmfestival voor de docu mentaire film in Frankrijk, dat afgelo pen week in Lille werd gehouden, is de internationale persprijs toegekend aan „Dagboek uit Zuid-Afrika, stemmen uit het vagevuur” van Roeland Kerbosch. Deze film werd donderdag ook vertoond door de VARA op de televisie in het kader van de Zuid-Afrika-acties. HAARLEM. Sidney Bruhl is een schrijver van toneeldetectives die zijn loopbaan succesvol bekroond zag met een Broadway-klapper die hem eens een fortuin opleverde. Maar dat is achttien jaar geleden. Nu lijken Bruhl’s inspiratiebronnen op verschroeide aarde waar maar geen nieuwe vegetatie wil ontkiemen. Een jonge, onervaren schrijver stuurt hem een stuk en Bruhl ziet er een meesterwerk in, een nieuw Broadwaysucies. Met geslepen vindingrijkheid, opgedaan door steeds nieuwe thrillerplots te. bedenken, besluit hij de auteur uit te nodigen, hem te vermoorden en zich zijn stuk toe te eigenen om het onder eigen naam uit te brengen. Een affaire waarvan de onfrisse geur de stank van het geld niet zal overtreffen. Zo ligt het begin van Ira Levin’s thriller Deathtrap, dat nu onder de Nederlandse titel Moordkuil wordt gespeeld in een vrije produktie. Het lijkt een begin van de zoveelste detective. Maar Levin, onder meer de schrijver van Rosemary’s Baby en The Boys from Brasil, heeft hier een hoogst opmerkelijk stuk geschreven. Hij relativeert daarin geniaal die hele thriller- schrijverij, waarmee hijzelf ooit succes sen en een fortuin incasseerde. Moordkuil is een perfecte en doortrapte parodie ge worden en het knappe is dat Levin daarin toch tal van momenten van geraffineerd gedoseerde spanning heeft weten aan te brengen. Daarbij heeft de schrijver ver scheidene elementen van blijspelclichés geplaatst naast de humoristische thriller- relativering. Een derde aspect is dat de schrijver (en Josephine Soer heeft dat goed laten doorwerken in haar welspre kende vertaling) door middel van zijn toneelspelers laat doorschemeren dat to- AMSTERDAM (ANP). Een deel van de Lutherbijbel, Wittenberg 1541, heeft dinsdagavond op een veiling van anti quariaat Van Gendt in Amsterdam 200.000 gulden opgebracht. en makkelijke manier van sparen waarbij uw r geld niet vast staat en waarvoor u nooit per- I I I I I I spaarpremie van f 7,50 wanneer u een NMB j I snaanrekenine onent met een eerste inles van I I ROTTERDAM. Een jaar of tien, twaalf geleden wilde een jong, aankomend bandje uit de Amerikaanse oostkust zich nog wel eens tooien met zonderlinge namen als The Ultimate Spinach of Earth Opera. Je moest dan ook niet gek staan te kijken als je geen touw aan de daarbij horende muziek kon knopen. Het wil tegenwoordig wel eens wat begrijpelijker zijn met namen als The Cars of simpelweg Boston, als aangeduid moet worden waar men vandaan komt. En ook dan kan men haast automatisch vaststellen dat de vlag de lading nog wel eens wil dekken. In het geval van Boston gaat het om directe muziek, om melodieus verant woorde aangeklede hardrock, die bij een eerste kennismaking dadelijk plezierig aandoet. Verantwoordelijk voor die for mule is ene Tom Scholz, een bolleboos die tot voor drie jaar als productontwikkelaar werkzaam was bij een grote internationa le firma, maar in zijn vrije tijd die Dr. Jekyll-garderobe inruilde voor een Mr. Hyde-tenue. In een kleine, zelf ontwikkel de studio schaafde hij minitieus aan een eigen „sound”, die Boston middels een opvallend debuutalbum een verkoop van bijna 6'A miljoen platen opleverde. Een Amerikaans succes-sprookje in op tima forma dus eigenlijk. Althans wat de aanloop betreft dan. Want Scholz had nog niet de definitieve samenstelling van zijn band op papier, of men ging de boer op. Tijden achtereen werd er in het immense Amerika getoerd met een gemiddelde van zo’n 85 per drie maanden. Om die zuiver commerciële reden heeft het Europese publiek dus lang moeten wachten voordat het live kon kennismaken met Scholz en consorten. Inmiddels is niet alleen het nieuwe, maar bovenal de esprit er bij Boston al lang af. Het tweede album, Don’t look back, kopieerde feitelijk in alles het hoog geprezen debuut. Live valt het enge cirkel tje waarin Scholz’ ideeën rondtollen nog nadrukkelijker op. Zijn benadering be luister bijvoorbeeld het titelnummer is gebaseerd op een themaatje dat uit enkele akkoorden bestaat en op een rauwklin- kende ritmegitaar wordt gespeeld. Daar overheen wordt een steriele, zangerige solo gemixt en vaak meerstemmige, hoge zangkoortjes. Bostons melodieën en de hese stem van Brad Shelp verlenen een behoorlijk ca chet aan deze ode aan de vervoering. In concertvorm zou deze muziek, die zo rijk aan climaxwerking is, zich eigenlijk opti maal moeten lenen tot een voortreffelijke wisselwerking met het publiek, maar daar komt het maar niet van. De voornaamste YC 5 HD 5 bij minderjarigen moet ouder ot voogd mede ondenek». ucn Coupon in een envelop zonder postzegel zenden aan NMB. Antwoordnummer 131.1000 PA Amsterdam <L--_J AVIGNON (AFP). De Russische au toriteiten hebben geweigerd een uitreis visum te geven aan de zangeres Reni Penkova die op 2 en 4 november zou optreden in Avignon in het zuiden van Frankrijk, zo heeft de directie van de plaatselijke opera dinsdag bekendge maakt. Er is geen reden voor deze weige ring opgegeven. I Fm

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15