Nieuwe topman ministerie: Volgens rapport EIM: Bouw winkelcentra vertoont dalende lijn Reizen en parkeren Banenmarkt Amsterdam in buitenland strenge winter Uit meerjaren-programma blijkt: SRV Eigen bedrijf in Peking Rabobank gaat uitbreiden Investeringsbank leent 125 mln. i 1 Rentesubsidie - herinplant aangevraagd Minder omzet Houtunie door Griesmeelpap halve liter tijdelijk wordt gesplitst „Geduld raakt op” Kwaliteit inuwsiraalte eau g ao Hi 19 19 7 9 WOENSDAG 1 0 OKTOBER ECONOMIE king met het tot dusver ge- :er 1UF I voerde beleid betekent dit een vermeerdering van 4,5 miljard gulden”. Dixan koffer 2 kilo Dixan vat 6 kilo Honig bakmeel Honig cakemeel Koeleman augurken Driehoek vloeibare zeep SRV sinaasappel- of appelsap Page tissue keukenrol Roosvicee vruchtenmix Roosvicee rozebottel confiture Unox kippesoep a. Deze week bij de man van de SRV: (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het rege ringsbeleid komt erop neer dat in de komende vijf jaar ruim zeven miljard gulden ter beschikking is voor een ge richt beleid ter versterking van de concurrentiepositie van onze industrie. In vergelij- o Steun aan industrie 4,5 miljard hoger Felle kritiek MHP op inkomensbeleid Isen 228. oa ?rd el ïlis- (ADVERTENTIE) Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. b jaren Hoofd- :t voor entrum 8,87 7,21 ir Nederland heeft zijn eerste officiële zogehe ten parkeer- en reisstation, en wel in het Noord- hollandse Schagen. Het is de bedoeling, dat de automobilist zijn auto bij het station parkeert en dan verder per trein reist. Voor de fietsers zijn speciaal grote fietsenrekken geplaatst. Dit gerichte beleid, zo onderstreepte de directeur-generaal, komt in de plaats van de tot dusver hoofdzakelijk individueel toegepaste steunverlening aan bedrijven in moeilijkheden, die meer op de korte termijn was gericht. Maar de overheid ontkomt er niet altijd aan om oplossingen te vinden die op korte termijn tot resulta ten leiden. Waar dat zinvol is zullen ook concrete beleidssuggesties worden gepresenteerd. Leliveld noemde de verkenningen „een omvangrijk doorlichtingsproject”. Als de verkenningen gereed zijn zal met de secto ren die mogelijkheden zien de informatie verder kunnen worden uitgewerkt in de richting van concrete projecten. „Steeds dient bedacht te worden dat het niet steunen van een bedrijf in moeilijkhe den op langere termijn vaak beter is dan het wel steunen. Ten eerste voor de wèl gezonde bedrijven in de bedrijfstak. Ten tweede omdat zodoende vaak aanzienlijke middelen worden uitgespaard, die dan kunnen worden besteed aan de stimule ring van zaken die op langere termijn onze industrie kunnen versterken" De maatschappij kan ei? op langere ter mijn meer mee gebaat zijn al^ gezonde werkgelegenheid in gezonde ook gezond blijft dan dat er met kunst- en vliegwerk wordt getracht de werkgelegen heid in ongezonde bedrijven veilig te stel len. Bovendien wees Leliveld erop dat bij beslissingen over steunverlening arbeids- marktsituaties in het oog moeten worden gehouden. Zo staan er in de sector indu strie tegenover ongeveer 24.000 werklozen ruim 26.000 vacatures voor technisch industrieel personeel Als gevolg van de explosieve stijging der olieprijzen en van de daaraan gekop pelde aardgasprijs dreigt een nieuw na deel voor de Nederlandse industrie. Deze prijsstijgingen werken namelijk in ons land sterker door in de verbruikersprijzen van aardgas en elektriciteit dan in de ons omringende landen”, zo zegt Leliveld ver der. Hij stelt dat ruim 85 procent van ons totale energieverbruik direct de olieprijs ontwikkeling volgt, terwijl dat in sommige andere landen maar op 35 procent betrek king heeft. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Omdat de ontwik keling in de bouw momenteel zo moeilijk te voorspellen is, houdt de regering voorlopig vast aan progno ses die drie jaar geleden al zijn opge steld. In het gisteren gepubliceerde meerjaren-programma voor na vol gend jaar zijn dientengevolge minder goedkope huurwoningen (woning wet) gepland dan voor dit jaar en voor volgend jaar. Voor de periode 1981-’84 wordt een aantal van 20.500 woningwet en 7000 premie-huur- woningen aangehouden. Voor vol gend jaar werd het „oude” program ma verhoogd tot 30.000 woningwet en 12.000 premiehuurhuizen. Uit de meerjarenramingen van het mi nisterie van Volkshuisvesting blijkt wel dat „indien de ontwikkelingen daartoe aanleiding geven", de programma’s voor de jaren 1981 tot en met 1984 zullen wor den bijgesteld. Die bijstelling zou dan een verschuiving van de koop- naar de huur sector betekenen. Vooralsnog gaat de regering uit van een jaarlijkse woningproduktie van 101.500 woningen. Daarvan zijn er volgens de vandaag gepubliceerde ramingen 74.000 koopwoningen (volgend jaar 64.000). Be gin dit jaar had de liberaal De Beer in een motie, die werd aangenomen, gevraagd de woningproduktie met name in de sociale sector op te voeren. De regering zegt dat dit in de motie vervatte verzoek grote aandacht zal krijgen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Sinds 1970 wor den er per jaar steeds minder win kelcentra gebouwd. Dit blijkt uit het rapport „Nieuwe winkelcentra in Nederland” van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM). Als oorzaken van de stagnerende rea lisatie van winkelcentra noemt het EIM onder meer: de vertraagde bevolkings groei, de veranderde structuren in het bestedingspatroon en het koopgedrag, de ontwikkelingen binnen de detailhan del en de af nemende bouwactiviteit. Alle grote fracties in de Tweede Kamer zijn teleurgesteld over het feit dat de rege ring geen nieuwe prognoses aandurft. De WD is blij dat de nadruk in het bouwpro gramma op de koopsector blijft liggen. De liberalen hadden echter een hoger pro gram (circa 106.000 woningen) willen zien. Zowel CDA als PvdA noemen het niet realistisch dat de regering het bouwpro gramma voor na volgend jaar baseert op gegevens van een paar jaar geleden. Dit heeft tot gevolg dat de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening ie der jaar weer zal moeten knokken voor een verhoging van het programma of voor een verschuiving binnen het bouwpro gramma. UTRECHT (ANP). De Centrale Rabo bank gaat enkele nieuwe steunpunten in het buitenland vestigen. Op korte termijn worden vestigingen opgezet in de V.S. (New York) en West-Duitsland (Frank fort), aldus de bank. Dr. G. J. M. Vlak, lid van de hoofddirec tie en hoofd van het werkgebied bankza ken, zal zich belasten met de opzet van de Amerikaanse vestiging. Hij zal zich daar toe enige tijd in New York vestigen. De leiding van het werkgebied bankza ken zal in die periode worden waargeno men door dr. W. F. Duisenberg, plaatsver vangend voorzitter van de hoofddirectie. Met de opzet van de vertegenwoordi ging in Frankfort zal worden belast dr. M. van den Adel, thans adviseur van de hoofddirectie voor het buitenlandse be leid van de Centrale Rabobank. De Centrale Rabobank beoogt met de vestiging van steunpunten in de V.S. en West-Duitsland te komen tot een uitbrei ding en versterking van het dienstenpak ket voor zowel traditionele als nieuwe relaties. gebouwde bedrijfsvloeroppervlakte in de winkelcentra wordt verreweg het grootste gedeelte in beslag genomen door het midden- en kleinbedrijf, waar binnen de detailhandel verreweg het sterkst is vertegenwoordigd. Uit het rapport blijkt ook dat steeds meer winkelcentra over een afzonderlijk parkeerterrein beschikken. Op 1 sep tember vorig jaar had slechts 29 percent van de centre geen eigen parkeerruimte. Van de 533 winkelcentra die er in de periode 1960-1978 in ons land werden gerealiseerd, verrezen er alleen in Zuid- Holland al 148. De gezamenlijke weste lijke provincies waren er goed voor 281 centra. Bij een vergelijking tussen de verste delijkte plattelandskernen en de grote steden blijkt de eerstgenoemde catego rie met 180 centra de tweede categorie te hebben overtroffen. DEN HAAG. (ANP) De Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslan den gaat een 9 pet 15-jarige obligatiele ning 1979 van 125 mln (tweede lening) uitgeven, waarvan de uitgiftekoers op 12 oktober voor beurs zal worden bekendge maakt. De inschrijving is op 16 oktober en de starting op 15 november, zo heeft de bank medegedeeld. Rente en aflossing worden volledig gegarandeerd door de Staat der Nederlanden. De lening zal wor den afgelost in tien nagenoeg gelijke jaar lijkse termijnen op 15 november van de jaren 1985 tot en met 1994. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is toe gestaan van 15 november 1989 af tegen 103 pet. De lening wordt overgenomen door een uit elf banken bestaande „management group” onder leiding van de ABN en de AMRO bank. jr met bereid Per zo latie in -17.15 V 5 era 140,50 62.20 9.40 90,00 14,001 45,00 153,50 30,70 68,00 45,00 88,00 34,80 61.00 102,00 115,30 80.00 97,50» 67,60 121.50 8,73 1,83 3,90 488.00 339.00 5,49 50.00 40,00 41.50 27,80 174,50 116,50 70,00 43,50 134,80 39,80 50,801 53,50 65,70 49.60 131.00 42,10 50.00 141.00 57.50 48,50 3.80 49,50 66.80 86,20 53,00 150,20 46,30 53,90 127,00 37,10 54,00 95,80 67,00 90,00 4890 34,00 129,00 50,70 60,00 188,00 34,10 81,10 136,40 44,00 42,40 36,80 54,50 295,00 173.00 164,00 285,00 180,OU GRATIS legpuzztishikjcs voor GRATIS boodschappen bij aankoop van is g bedrijven In het verlengde hiervan hebben stadsuitbreidingen die kenmerkend wa ren voor de periode 1945-1970 groten deels plaats gemaakt voor dorps- en stadsvernieuwingen. Het winkelareaal in de centrale (stedelijke) voorzieningen heeft hierbij in belangrijke mate de aan dacht gekregen. Van de totale tussen 1959 vorig jaar Ook kan het sectorbeleid helpen om gevolgen op te vangen van beleidsmaatre gelen zoals die op het gebied van milieu. Denkbaar is verder dat de gerichte steun kan dienen om bepaalde vormen van in ternationale concurrentievervalsing tegen te gaan. Om een actievere aanpak te berei ken komt het ministerie van Economische Zaken volgend jaar met zogenaamde be drijfstakverkenningen waarin wordt ge tracht de concrete toestand in de sectoren aan de orde te stellen en daarbij ook knelpunten en vooruitzichten naar voren te brengen. Deze hoofdlijn werd gisteren getrokken door drs. H. Leliveld, de nieuwe directeur- generaal Industrie van het ministerie van Economische Zaken. Hiermee wordt vol gens hem gemikt op een minder „defen sieve” aanpak, die meer op de toekomst is gericht. Het gaat om het tijdig aanpakken van knelpunten en het benutten van kans rijke mogelijkheden. Wel zijn de maatregelen, die per sector moeten worden getroffen, tijdelijk en aan vullend. Op langere termijn moeten de ondernemingen op eigen kracht hun eco nomisch voortbestaan kunnen handha ven. Via het zogenaamde sectorbeleid kunnen problemen of kansen worden aangepast ten aanzien van kwesties als investeringen, grondstofvoorziening, de kwaliteit van arbeidsplaatsen, het ener gieverbruik en nieuwe exportmarkten. PEKING (Reuter). De stad Peking heeft meer dan 300 personen vergunning gegeven om een eigen bedrijf uit te oefe nen op het gebied van oude ambachten en herstellingswerkzaamheden. Dit heeft het Chinese persbureau Nieuw China giste ren bekendgemaakt. Volgens Nieuw China zijn er op 33 vak gebieden vergunningen afgegeven, waar onder aan 195 schoenmakers, 48 scharen slijpers, 20 horlogemakers en 20 fietsen makers. Ook balpenmakers en wasbazen kregen vergunning. Voor het eerst sinds de culturele revolutie van 1966 zullen er nu weer particuliere bedrijfjes in Peking zijn. de naweeën daarvan. De winst ging om laag van ƒ1,5 miljoen tot ƒ810.000. De omzet in de perste drie maahden van het boekjaar is vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar zowel kwantitatief als in geld bevredigend gestegen. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden meent de directie vertrouwen te kunnen hebben in het resultaat over het lopende boekjaar. (ADVERTENTIE) 79 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) schrijft in een gisteren bij de Tweede Kamer bezorgde brief, dat door het schijnbaar ontbreken van een duidelijk aanwijsbaar verband tussen matiging van inkomens en de werkgelegenheid, de geneigdheid bij de doorsnee-werknemer om zich beperkingen op te leggen tot nul is gereduceerd. Niettemin wordt volgens de MHP van de zogeheten boven-modalen van jaar tot jaar een offer verlangd. Als gevolg van het aanbrengen van een kunstmatige scheidslijn tussen groepen werknemers zijn de boven-modalen vanaf 1973 jaarlijks gemiddeld eem percent in reëel beschikbaar inkomen achteruit ge gaan, zo zegt de MHP. Dit gaat volgens de MHP de oppositie nog niet ver genoeg. „De oppositie komt met de eis dat de hogere inkomens nog eens een miljard op tafel moeten leggen ter verbetering van de werkgelegenheidssituatie”. De MHP vraagt zich af hoe een zodanig eenmalig offer tot een structurele verbetering van de werkgelegenheid kan leiden. Als bovendien dit bedrag door de groep met de hoogste inkomens moet worden opgebracht, dan zou dit voor haar in een jaar een koopkrachtverlies van ƒ1500 of meer betekenen. De MHP meent dat een dergelijke aanslag een volstrekt onaan vaardbaar sociaal effect zou hebben. De MHP schrijft, dat er duidelijke signalen GRONINGEN. (ANP) De omzet van de Houtunie is in het op 30 april geëindig de boekjaar 1978-1979 gedaald met 2,5 procent van ƒ31,1 miljoen tot ƒ30,3 mil joen als gevolg van de strenge winter en AMSTERDAM (ANP). De Amster damse banenmarkt die waarschijnlijk ko mend voorjaar wordt gehouden, wordt gesplitst in drie deelmarkten. Er komt één „marktdag” voor vrouwen, één voor jon geren, en één voor „overigen”. Dit vertelde directeur J. de Lange van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Amsterdam gisteren op een persconferen tie. Naar het inzicht van het GAB is de Amsterdamse arbeidsmarkt te groot voor een enkele banenmarkt op één dag. De Lange verwacht overigens, dat het nog een probleem wordt een geschikte ruimte te vinden voor de markten. Voor de GAB-directeur ligt het nut van een banenmarkt vooral in de oriëntatie. Werkgevers en werknemers kunnen zien, wat er te koop is, en in confrontatie met elkaar eventueel hun eisen aanpassen, al dus De Lange. Dit is naar zijn inzicht vooral belangrijk omdat vraag en aanbod op de Amsterdamse arbeidsmarkt slecht op elkaar aansluiten. Er waren vorige maand 16.036 geregi streerde werklozen in het gewest Amster- dam. Dat is 368 meer dan in augustus. De staging komt voor ongeveer tweederde deel voor rekening van vrouwelijke werk zoekenden. zijn dat het geduld van de getroffen groe pering uitgeput raakt. „In een periode waarin gezamenlijke inspanning dringend noodzakelijk is om onze economie voor totale ineenstorting te behoeden, achten wij het van het grootste belang dat de groepering die zich tot dus verre steeds constructief heeft opgesteld, er niet toe wordt gebracht haar medewer king aan deze inspanning op te zeggen”, aldus de MHP V.’ DEN HAAG(ANP). Het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de land bouw zal bij de Europesë Commissie een ontwerp-besluit van een rentesubsidiere- geling voor de herinplant van appelen, peren en perziken aanmelden. Het be stuur van het fonds heeft hiertoe besloten. Vooruitlopend op de definitieve vaststel ling van de regeling kunnen bij wijze van uitzondering met onmiddellijke ingang aanvragen op eigen risico worden inge diend, aldus het ministerie van Landbouw en Visserij. Dat betekent dat, mocht de regeling inderdaad tot stand komen, aanvragen niet zullen worden afgewezen, omdat men reeds voor de goedkeuring met werk zaamheden uit het ontwikkelingsplan is begonnen. Regering houdt vast aan oude bouweijfers :’’:X R

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19