OVER RAKET-ONDERHANDELINGEN Piloot Swissair aangeklaagd Taraki dood Kantonese kathedraal Ondanks verzet Nederland Ku Klux Klan Onderzoek naar leeft weer op strategie VS in West-Europa Arrestatie na moord Milanese politiemannen Miljoenenroof in Italië Praag neemt uitspraak over Wenen terug VN in beroering door boze auteur Olie-invoer per EG land vastgesteld Gewelddadige protesten bij kerntransport Berlinguer en Carillo: Oproep tot eenheid progressief Europa „na ziekte” Muurpapier Behang Plaksel 3 WOENSDAG 10 OKTOBER 19 7 9 s ador sters indel ania 'W ratie ector jriek - vang 1 (Van onze redactie buitenland) WASHINTGON. Presi dent Carter heeft gisteren op een persconferentie in Was hington koel gereageerd op het aanbod van de Russische president en partijleider Brezjnjev, onderhnandelingen te beginnen over het vraag stuk van -de Amerikaanse en Russische middellange-af- standsraketten in Europa. BH i trijfël Carter gereserveerd door Nico Scheepmaker na aanbod Brezjnjev I CARILLO BERLINGUER >os op omdat igeling en 64- en de int de •en te- osten. 'X NEW DELHI (AP en Reuter). De oud- president van Afghanistan, Noor Moham med Taraki, is overleden en gisteren bij gezet in een familiegraf. Hij zou aan een ..ernstige ziekte zijn overleden. Dit werd gisteren gemeld door de Af ghaanse en Pakistaanse radio. Taraki was leider van de revolutionaire partij die sterke banden met Moskou onderhield. Hij kwam in april vorig jaar door een bloedige staatsgreep aan de macht. In september werd Taraki afgezet door. Hafizoellah Amin. Vlak na deze machts overname werd aangenomen dat Taraki was gedood, maar Amin meldde later dat de ex-president ziek was. Aangenomen werd echter dat de president bij gevech ten gewond was geraakt. slechts gaat om „indicaties” en niet om reële afspraken. Bovendien heeft Neder land in de raad (ons land was vertegen woordigd door hoge ambtenaren, omdat <Je minister van Economische Zaken, Van Aardenne, verstek moest laten gaan) het standpunt verdedigd, dat de beperking van de olie-import voor komend jaar tot 472 miljoen ton een gemeenschapszaak is. Dat wil zeggen dat Nederland vindt dat de EG-landen onderling moeten uitmaken hoe men, door een onderlinge afspraak tussen de negen EG-Iidstaten, een beper king tot 472 miljoen ton bereikt. Neder land heeft trouwens in Luxemburg ook de suggestie op tafel gelegd om voortaan (om psychologische redenen) niet meer over miljoenen tonnen olie-import te spreken maar over het aantal barrels (vaten) per dag dat de EG als importdoelstelling wil aanhouden. Dat er gisteren in Luxemburg toch een lijstje van importdoelstellingen per EG- lidstaat voor komend jaar op tafel kwam was, zo meende een ingewijde in Luxem burg, het gevolg van een brief van de Amerikaanse minister voor Energieza- ken, W.Duncan, gericht aan de voorzitter van de Europese ministerraad, de Ierse minister voor Industriezaken, O’Malley. De Amerikaan had in zijn brief duidelijk gemaakt op 12 september in Parijs, tij dens een bijeenkomst van de voornaam ste economische mogendheden in de we reld, over zo’n lijst te willen beschikken. President Carter zei gisteren op zijn persconferentie verder, te verwachten dat de Amerikaanse Senaat nog dit jaar zal overgaan tot goedkeuring van het SALT-2 verdrag. Dit Amerikaans-Russische ver drag gaat over de beperking van strategi sche wapens. In een gisteren gepubliceerd rapport van de commissie van buitenland se zaken van de Amerikaanse Senaat wordt er overigens voor gewaarschuwd, dat in de NAVO interne verdeeldheid kan ontstaan als de Senaat het SALT-2-ver- drag niet goedkeurt. met de stationering van nieuwe NAVO- kernraketten op Italiaans grondgebied, als tegenwicht voor de Russische SS-20. Over de kwestie-Cuba zei Carter, dat hij naar zijn mening een „afdoend antwoord” heeft gegeven op de „dreiging” van de Russische geveschtseenheid op Cuba. In Washington is gisteren meegedeeld, dat op last van Carter eergisteren drie Ameri kaanse oorlogsschepen uit Virginia zijn vertrokken naar Cuba. De schepen zullen meedoen aan manoeuvres, waaronder een „aanval” vanuit zee op de stranden van de baai van Guantanamo op Cuba. Daar bevindt zich een Amerikaanse marineba sis. Komende week zullen ook andere vloot manoeuvres worden gehouden. Vier Caribische landen (Jamaica, Guyana, Grenada en St. Lucia) die nauwe banden met Cuba onderhouden, hebben gisteren Carters optreden in de Cuba-kwestie ver oordeeld als een „bedreiging voor de vrede”. „Hebben wij ook behang, pappa?” Natuurlijk hebben wij ook behang, denk ik, elk huis heeft behang, behalve ons huis geloof ik, waar is eigenlijk het behang in Sara’s kamer gebleven, daar zat vroeger toch dat smaakvolle lichtgroe ne behang met kleine bloemetjes, o nee, die heeft Anne een keer met getemperd lichtgele verf weggeschilderd, en ik zeg: „Natuurlijk hebben wij ook behang. Dit is behang, hier boven je hoofd, kijk maar, hier zie je de naad, voel maar met je vingers, alleen zie je niet zo goed dat het behang is omdat mamma eroverheen ge schilderd heeft. Geschilderd behang!” Ze is het er zo te zien maar matig mee eens, wat heb je nou aan geschilderd behang, dus zeg ik maar gauw, om de aandacht af te leiden (want voor je het weet ben je genoodzaakt het hele huis te behangen met Walt Disney-figuren): „Behang doe je altijd op de muur of de wand, en nooit op de grond, of op het plafond. Op de grond leg je een tapijt, of een kleed of een mat, en op het plafond doe je niks, dat schilder je alleen maar wit, meestal”. MILAAN (AFP, UPI en AP). De poli tie van Milaan heeft gisteren na een groot scheepse klopjacht een man aangehou den, die ervan wordt verdacht gisternacht drie politieagenten bij een verkeerscon trole te hebben doodgeschoten. De verdachte is een twintigjarige man. Op de plaats van het misdrijf werd zijn identiteitskaart gevonden. Hij is bij zijn arrestatie gewond geraakt, zo deelde de politie mee. an pe- sscho- hts 34 ijs, 27 ing en werk- jerden js. De 1 klein n. On- serden keer Hiermee is het onderwerp „behang” vol doende gecovered, vind ik, een kus, en ik ga naar de kamer om verder te studeren in „De Kleuter encyclopedie” van H. G. Ebbinge, waarin volgens de persmap van Meulenhoff Informatief BV circa 670 tref woorden voor kleuters worden verklaard. „Rekenen” én „tellen” zitten daar niet bij, en dat klopt ook wel, want ik telde 689 trefwoorden, waaronder „Behang": „De muren van een huis zijn gemaakt van stenen. Veel mensen vinden een muur van stenen in huis niet mooi. Daarom plakken ze mooi papier tegen die muur. Dat muurpapier heet behang. Of ze spij keren houten latjes tegen de muur. Dat zijn schrootjes. En in de badkamer plak ken ze tegels tegen de muur. Dat doen ze niet met gewone lijm. Meer met cement, dat is zandlijm”. [ulden 'Jeder- ter De tnwer- laard. opge- re or- Tijdens de Culturele Revolutie werd deze kathedraal in de (Van onze redactie buitenland) MADRID. De secretarissen-ge- neraal van de Italiaanse en Spaanse communistische partij, Berlinguer en Carillo, hebben gisteren in Madrid bekendgemaakt dat zij alle progres sieve krachten in Europa willen bun delen om de huidige economische cri sis het hoofd te bieden. Twee andere hoofdpunten die Carter gisteren in Washington aanroerde, betrof fen de kewstie-PLO en de kwestie-Cuba. Over de PLO zei Carter dat de VS niet van plan zijn met die organisatie te onderhan delen of haar te erkennen zolang de PLO van haar kant niet het bestaansrecht van Israel erkent en VN-resolutie-242 niet on derschrijft als bèsis voor vrede in het Midden-Oosten. Carter herhaalde hier mee het standpunt dat de VS tot nu toe steeds officieel hebben ingenomen. NEW YORK (UPI). De New York Times heeft gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse strategie ter verdedi ging van West-Europa bij een aanval van de Sovjet-Unie aan een nieuw on derzoek wordt onderworpen. Dit gebeurt omdat de zogenaamde „swing-strategie”, die erop neerkomt dat Amerikaanse wapens en man schappen uit Azië en het Stille Oceaan- gebied bij een aanval naar West-Euro pa zullen worden verplaatst, een ver trouwenscrisis bij de Aziatische part ners teweeg kan brengen. Het Pentagon heeft de strategie be gin dit jaar nog eens onderzocht en opnieuw aanbevolen. Er zijn echter diverse redenen waarom minister van Defensie Harold Brown en militaire autoriteiten later dit jaar gaan naden ken over een eventuele aanpassing of afschaffing. De Sovjet-Unie heeft een derde van zijn troepenmacht in het Verre Oosten opgesteld, terwijl de Amerikaanse mi litaire macht in Azië en het Stille Oce- aan-gebied is verminderd. Een andere reden is de wens van China een sterke Amerikaanse troepenmacht in het Ver re Oosten te hebben, aldus de New York Times. De kwestie zal later deze maand ze ker aan de orde komen in Japan, als minister Brown een ontmoeting heeft met militaire autoriteiten, zo werd ver der meegedeeld. Zoals bekend deed Brezjnjev dit aan bod zaterdag in de DDR in een rede waar in hij tevens aankondigde dat de Sovjet- Unie 20.000 militairen en 1.000 tanks zal terugtrekken uit de DDR. Carter omschreef de Russische voor stellen gisteren als „een poging de bereid heid of het verlangen van onze bondgeno ten (de ander NAVO-landen, red.) om zich voldoende te verdedigen, in slaap te sus sen”. De Amerikaanse president zei dat de Russen hun arsenaal aan middellange- afstandraketten verminderen, maar daar voor in de plaats oude SS-4 en SS-5 raket ten vervangen door de veel krachtigere en nauwkeurigere SS-20 raketten. Met de SS- 20 kunnen vanaf Russische lanceerinstal- laties doelen in West-Europa worden be reikt. Brezjnjev had in de DDR voorge- Voordat Sara gaat slapen, lezen we haar een verhaaltje voor, of we vertellen iets wetenswaardigs. Dat wil ze dan zelf. „Ver tel 'es iets over eh. behang”. „Behang. zegt pappa dan, tijd win nend omdat hij nog nooit van zijn leven over „het wezen” van behang heeft nage dacht. Wel eens over de kleur en het motief van behang dat gekocht moest worden, en natuurlijk schieten hem nu ook de eerste regels te binnen van Achter- bergs gedicht RATH en DOODEHEEF- VER („Op het behang van Rath en Doode- heefver staan de figuren die gij hebt gekend: een hart, een hand, een boom tak bloesemend en kinderschommels die naar voren zweven..), maar daar help je een vierjarige die alle ins and outs van behang wil weten niet mee over de brug. „Behang is van papier, stevig papier”, zeg ik, me intussen afvragend of het zinvol is die mededeling meteen al op losse schroeven te zetten via een verhandeling over behang van goudleer of beschilderde lijnwaden, nee, dat is niet zinvol, het gaat om de grote lijnen: „en dat behang wordt met stijfsel op de muur geplakt”. „Wat is dat, pappa, stijssel?” „Stijfsel, stijffffsel”, verbeter ik, en in plaats van te zeggen dat stijfsel een gelei achtige massa is die ontstaat door het verhitten van met water aangemengd zet meel, zeg ik: „Dat is plaksel, een papje Pritt, dat smeer je op de achterkant van het behang, dan druk je het behang tegen de muur en daar blijft het dan tegen vastplakken. Maar dat moet je natuurlijk heel netjes doen, anders zit het schots en scheef op de muur. Behang zit altijd op een rol, een heel lang opgerold vel papier, met aan de achterkant niks, en aan de voorkant mooie bloemen, of zomaar streepjes en balletjes, of Mickey Mouse en Donald Duck, of kinderschommels die naar voren zweven. steld, het aantal Russische raketten dat is gericht op West-Europa, te verminderen op voorwaarde dat de VS en de andere NAVO-landen afzien van de modernise ring van hun middellange-afstandsraket- ten. De NAVO zal in december een beslis sing over die modernisering nemen. ROME (Reuter). Een zakenman in Rome is maandagavond beroofd van ruim acht miljoen gulden aan goud en edelste nen. Vijf rovers waren zijn woning bin nengedrongen en hadden hem, zijn vrouw en twee kinderen vastgebonden. Volgens de politie van Rome, die dit bekendmaakte, stopten de dieven hun buit in zakken, maar lieten zij er een paar achter omdat zij die niet meer konden dragen. it jaar geveer igeko- te van r 2.500 idelen estaan •an elf ar. De itralië, ten en men- ikaan- achtig Ivador ig zou laauw -d aan ftelijk k pro- lat de I aar de i per- I irovin- lO tot n wer- üeuwe I- [eulen djeen- rorige osm- dgend leden :ei het voor- er het Ook I logen- arkge- willen Het „lijstje” van de importdoelstellin gen voor het komend jaar dat gisteren (voorlopig) uit de bus is gekomen ziet er als volgt uit: Nederland zal komend jaar 42 miljoen ton olie importeren, België 29 miljoen ton, Denemarken 17 miljoen ton, West-Duitsland 143 miljoen ton, Frankrijk 117 miljoen ton, Ierland 6,5 miljoen ton, Italië 104 miljoen ton, Luxemburg 1,5 mil joen ton en het Verenigd Koninkrijk 12 miljoen ton. Het totaal komt op 472 mil joen ton, een doelstelling waarop de EG zich al eerder heeft vastgelegd. Nederland heeft in Luxemburg duide lijk gemaakt dat het bij een vaststelling van olie-importdoelstellingen voor 1980 WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Justitie constateert een opleving van de activiteiten van de Ku Klux Klan. Het aantal kruisverbrandin gen, aanslagen met brandbommen, gewa pende demonstraties en acties tegen zwar ten en Spaans sprekende Amerikanen was in de afgelopen twaalf maanden vijf maal zo groot als in het jaar ervoor. De Ku Klux Klan, een racistische orga nisatie van blanken tegen gelijkheid en integratie van rassen, is vooral berucht uit de jaren zestig. in een in de sn be- ïdiend Iet ge steren, illaties wordt brede kerne- ie Sta- I ir niet ;erust- erland n. Het at hen NEW YORK (DPA, AFP en UPI). De Amerikaanse schrijver Robert Baudin heeft gisteren voor beroering gezorgd door urenlang rond te vliegen boven de New Yorkse zakenwijk Man hattan. Hij dreigde het gebouw waarin zijn uitgever is gevestigd binnen te vliegen, maar de politie meende aan vankelijk dat hij het had gemunt op het gebouw van de Verenigde Naties. Dit gebouw werd daarop voor de eerste maal in de geschiedenis, geheel ontruimd. Via radiocontact kreeg men de schrijver zover dat hij landde op het vliegveld La Guardia. Hij bleek zijn actie te hebben ondernomen, omdat een boek van hem dat door de uitgeve rij op de markt was gebracht, slecht verkoopt. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Europese Energieraad heeft gisteren in Luxem burg, onder Amerikaanse druk, een voorlopige lijst van olie-importdoel- stellingen voor elk van de negen EG- landen geproduceerd. Het is een voorlopige lijst die nog nader, in Brussel, besproken moet worden in het comité van de ambassadeurs van de lidstaten bij de EG in Brussel. Dat neemt niet weg dat er nu (officieus) ook al importdoelstellingen voor elk van de negen EG-lidstaten voor het komende jaar op tafel liggen, een zaak waar met name Nederland zich tegen verzet heeft, omdat ons land steeds de mening heeft uitgedragen dat de Europese Gemeenschap als geheel, een energiebeleid zou moeten vaststellen dat tot bepaalde doelstel lingen moet leiden. Nederland vindt dat belangrijker dan dat eerst de olie- importdoelstellingen in cijfers ge noemd worden. WENEN (AFP). Bondskanselier Bru no Kreisky van Oostenrijk heeft gisteren tijdens een parlementair debat over de „affaire-Kohout” gezegd dat de aanvallen op Oostenrijk, die vervat waren in de officiële Tsjechoslowaakse verklaring van maandag „ontsproten waren aan het overijverige brein van een ambassade- functionaris. De Tsjechoslowaakse heeft de Oostenrijkse ambassadeur in Praag de verzekering gegeven dat zij zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van ande- re landen mengt”. In de officiële verklaring van de Tsje choslowaakse ambassade in Wenen, die maandag gegeven werd bij gelegenheid van het ontnemen van zijn nationaliteit aan de dissidente toneelschrijver Pavel Kohout stond dat „Oostenrijk de vriend schap van Tsjechoslowakije nodig had om economische, politieke en strategische redenen". Deze verklaring kwam kort nadat de 51- jarige toneelschrijver gezegd had dat hij van zijn staatsburgerschap vervallen was verklaard vanwege ondermijnende activi teiten en vijandig gedrag. Dat politiek Oostenrijk woedend geworden was, hing vooral samen met de passage dat „Oosten rijk nu en in de toekomst het buurland Tsjechoslowakije meer nodig had dan an dersom”. In deze uitleg van behang zijn de woor den „schrootjes”, „tegels”, „lijm” en „ce ment” cursief gedrukt. Dat betekent dat ze ook weer in een hoofdstukje worden verklaard, bijvoorbeeld „lijm” onder het kopje plakken”. „Je kunt alleen maar plakken als je plaksel hebt. Plaksel, flat noem je lijm. Als je eetbord kapot valt in stukjes, dan heb je niks meer aan dat bord, dan moet je een nieuw bord kopen. Maar je kunt de stuk jes ook weer netjes aan elkaar lijmen. Eerst moet je dan even puzzelen met de stukjes. En als de puzzel klaar is, dan kun je gaan lijmen. Zo'n stukje van een kapot bord, dat heet een scherf”. Hierin staat „scherf" weer cursief. Bij welk trefwoord zou je moeten beginnen om, schotsspringend via de cursieve woorden, tenslotte alle 689 trefwoorden te hebben gelezen? (Probeert u het maar niet, sommige trefwoordhoofdstukjes be vatten geen cursief verwijswoord). i voor lertjes nd de pvang n bui- CRM, en be- schik- >n gul- ren. Intussen heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Simonet gisteren na afloop van een gesprek met Ameri kaanse regeringsfunctionarissen in Was hington gezegd, dat het voor België „zeer moeilijk” zal worden in te stemmen met het Amerikaanse plan voor de statione ring van nieuwe kernwapens in Europa, als de Amerikaanse Senaat het SALT-2 verdrag niet goedkeurt. Twee dagen eer der had de Westduitse minister van De fensie Apel, zich wat zijn land betreft in dezelfde zin uitgelaten. Volgens welinge lichte bronnen uit Italië vanmorgen, is de Italiaanse regering bereid in te stemmen ATHENE (ANA). Het Openbaar Mi nisterie in Athene heeft voorlopige aan klachten ingediend tegen de Zwitserse vlieger Fritz Schmutz. Hij vloog het vlieg tuig van Swissair dat zondagavond bij de landing op de luchthaven van Athene ver ongelukte. Veertien inzittenden verloren daarbij het leven. De aanklachten 'betreffen dood door schuld, lichamelijk letsel door schuld en verstoring van de veiligheid van luchtver bindingen door onachtzaamheid, aldus het bureau van de officier van justitie. Een zegsman van het bureau deelde mee dat de piloot mogelijk heeft verzuimd zijn remkleppen op tijd te openen. Swis sair wijt het ongeluk aan de gladde lan dingsbaan. Schmutz is niet in hechtenis genomen maar mag Griekenland niet ver laten voor het onderzoek is afgerond. Aan boord van het vliegtuig, dat door brand werd verwoest, bevonden zich naast radio-actieve isotopen ook indu striële diamanten met een waarde van ongeveer vier miljoen gulden. Het groot ste deel van de diamanten is teruggevon den in het wrak. De onbewerkte exempla ren bleken vernietigd door de intense hitte. Er is >r het in de nmid- dat er geen Van CHERBOURG (APReuter.DPA). Een groep van naar schatting duizend demonstranten heeft gisteren het trans port van een lading gebruikte splijtstof naar de opwerkingsfabriek bij het Franse Cap de la Hague verstoord. Eerst braken de demonstranten door een politiekordon heen en wisten het los sen van het schip dat de splijtstoffen vervoerde, urenlang op te houden. Vervol gens liet men de vrachttrein waarmee het materiaal naar de fabriek werd vervoerd, ontsporen. De demonstranten behoren tot een co mité dat uit achttien organisaties bestaat, die alleen tegen uitbreiding van de opwer kingsfabriek voor gebruikt uranium in La Hague protesteren. Het kernmateriaal was afkomstig uit Japan en was sinds juni bij de kerncentrale bij Windscale in Enge land opgeslagen. een klein aantal christenen in China. Sinds de val van de radicalen Chinese stad Kanton gesloten en is sindsdien niet meer in gebruik enkele jaren geleden kunnen zij hun godsdienst weer in fietrekke- geweest. De overheid heeft nu echter besloten het monumentale lijke vrijheid uitoefenen. gebouw te restaureren en zijn functie als kerk terug te geven. Er is Volgens de twee communisten zal er in de nieuwe beweging ook plaats zijn voor socialisten, sociaal-democraten en andere progressieven. Zij hebben al overleg ge pleegd met de Portugese en Franse com munisten. Het is echter niet bekend wat dezen van het plan denken. Carillo zei dat het niet gaat om de vor ming van een grote eenheidsbeweging van links in Europa. Het is volgens de Span jaard nog te vroeg om te denken aan zo’n „Europees volksfront”. Berlinguer zei te denken aan een Europese alliantie van links om de opmars van conservatieve partijen tegen te gaan. De communisten zijn van mening dat de I huidige crisis is ontstaan door de verande ringen in de betrekkingen tussen de oude Europese hoofdsteden en hun koloniën na de Tweede Wereldoorlog. „Om Europa aan te passen aan deze realiteit”, aldus Carillo „moeten alle progressieve bewe gingen de handen ineen slaan. Zo niet, dan leidt de crisis tussen de verschillende getroffen maatschappelijke lagen tot een verbittering die het terrein rijp maakt voor autoritaire regeringen en een wereld oorlog.” -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3