FINANCIERING DOOR ANDER BELEID Voorstel IATA: Toch subsidie Noordatlantische voor Orvelte vluchten duurder Een schroevedraaier in Henry’s oog Nieuwe opleiding voor journalisten Souteneurs van New York in Mogelijk morgen IJmuider Courant weer export Sport Federatie boos varkensvlees op plannen comité OS Veel meer doden Lord Carrington Ontvoeringen in Libanon Kritiek Dajan op houding EG Rechtervleugel eist aftreden door hinderlaag Iraanse Koerden Amnesty bij start actie: Regering Sovjet-Unie verhuist gevangenen Damiate Pers publiciteit Eigen acties doorkruist” x, WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1 I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Door meer loonmatiging, halvering van de inflatiecorrectie voor inko mens boven de 45.000 gulden en aftopping van de prijscompensatie vanaf dit niveau, kunnen 17.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden gescha pen. Dit zegt de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid in het vandaag aan de Kamer aangeboden arbeidsplaatsenplan van de PvdA, een soort alternatieve miljoenennota. (ADVERTENTIE) I E 1 v. 9. le d( I 147,50 Wl I 1 I PvdA-plan: 17.000 arbeidsplaatsen erbij DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft goede hoop dat vanaf morgen op beperkte schaal weer export van varkensvlees naar West-Duitsland mogelijk is. Minister Van der Stee heeft gisteren enkele voorlopige keuringsvoorzieningen getroffen, waar mee zijn Westduitse collega Huber zich kon verenigen. Er zal een extra-keuring op haarworm- pjes plaatsvinden in een aantal laborato ria van de rijksuitvoerkeuringsdiensten. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) zei in een eerste reactie er op te vertrouwen dat de maatregelen afdoende zijn voor de huidige noodsituatie. De minister is tot actie overgegaan na dat duidelijk werd dat de Europese Com missie nog niet op het Nederlandse ver zoek om marktondersteunende maatrege len kon ingaan en een kort geding bij het Europese Gerechtshof niet mogelijk bleek voor het weekeinde. Het PVV zei minister Van der Stee uit drukkelijk te zullen houden aan zijn toe zegging de schade voor het Nederlandse bedrijfsleven tot een minimum te beper ken. De schade van de invoerstop op var- kensvlees bedraagt tot nu toe ongeveer 15 miljoen gulden. f l 1 LONDEN (DPA). Leden van de rech tervleugel in de Britse conservatieve par tij hebben gisteren tijdens het partijcon gres in Blackpool het aftreden van minis ter van Buitenlandse Zaken Lord Car rington geëist. Zij verwijten hem de blan ken in Zimbabwe te willen offeren „op het politieke altaar” van de frontlijnstaten en het Patriotisch Front. Carrington spreekt vandaag het congres toe. Minister van Defensie Francis Pym ver klaarde gisteren in Blackpool, dat het aanbod dat president Brezjnjev van de Sovjet-Unie heeft gedaan voor troepen vermindering „met voorzichtigheid” dient te worden tegemoet getreden. BEIROET (UPI). Volgens in Beiroet circulerende berichten zijn in Libanon de afgelopen twee dagen minstens 132 men sen ontvoerd. Maandagmorgen zijn op een hoofdweg in het bergachtige Noord- Libanon minstens veertig reizigers ver dwenen. Zij zouden in handen zijn van een rechtse groepering. Gisterochtend zijn 92 mensen ontvoerd als vergelding door de rechtse Marada- brigade, die bestaat uit volgelingen van de voormalige Libanese president Suleiman Franjieh. De vete tussen deze twee rechtse groeperingen is ontstaan na de moord op de zoon van Franjieh, zestien maanden geleden. Sindsdien zouden zeven mensen zijn gedood. De haven van Beiroet, die maandag na schietpartijen was gesloten, is gisteren heropend. Gisteren maakte Ed van Thijn, lid van de fractie van de PvdA en voorzit ter van het comité Olympische Spelen en Mensenrechten .bekend, dat in sa- menwerking met tien andere Westeu- ropese landen van de Russiche autori teiten zal worden geëist 250 politieke gevangenen ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Moskou amnes tie te verlenen. Dat nieuws is in de Zuidduitse stad Berchtesgaden, waar dezer dagen een Europese sportconfe- rentie wordt gehouden, als een bom ingeslagen. Bij de NSF heeft het be richt veel kwaad bloed gezet. Nico Vlot, directielid van de NSF: „Op deze manier wordt de sport als politiek speerpunt misbruikt”. DIRECTIE. Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije li Z< n (Van onze sportredactie) BERCHTESGADEN. De Ne derlandse Sport Federatie (NSF) is teleurgesteld over de bekendma king van de plannen van het comi té Olympische Spelen en Mensen rechten te bevorderen, dat aan 250 politieke gevangenen in Rusland voor de aanvang van de Spelen in Moskou amnestie zal worden ver leend. Door de voortijdige publi- katies van het comité Olympische Spelen en Mensenrechten worden de acties van de NSF op dit gebied volledig doorkruist, aldus de NSF. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning e t w T I 1 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 14 cl D er rr te m W R K tr w II ti u Wl 22 ge zw N ui V e 9 TEHERAN (UPI/Reuter). De Iraanse minister van Binnenlandse Zaken Sab- baghian heeft gisteren gezegd dat 52 van de 72 leden van de revolutionaire garde die maandag in een hinderlaag van Koer den liepen, zijn gedood. In eerdere berich ten was sprake van 22 doden. De Iraanse vice-premier Tabatabai zei gisteren op een persconferentie in Bei roet, dat de verdreven sjah van Iran een bedrag van tweehonderd miljoen dollar (vierhonderd miljoen gulden) heeft be taald om de opstand van de Koerden te ondersteunen. In een interview dat gisteren in een Teherans dagblad werd gepubliceerd, zei de vice-premier dat de leden van de revo lutionaire garde in Tabriz, een stad in Noordwest-Iran waar veel Koerden wo nen, zijn opgetreden „alsof zij agenten waren van de geheime politie van de sjah, de SAVAK”. Zij zouden verdachten onder meer hebben gefolterd. 11 11 I) Wi 22 10 la di o: rr VI te d v. I, d; 11 Wi er Pl D 11 si gj O d; 01 IJ Pi V< ba za 9.: vc m ui Wi Wl 22 er ui CANNES (AP). De overkoepelende organisatie van luchtvaartmaatschappij en IATA adviseert de prijzen van passa giers- en goederenvluchten tussen Europa en Noord-Amerika te verhogen met drie tot zeven percent. Dit om tegemoet te komen aan de gestegen brandstofprijzen. De voorgestelde verhogingen moeten worden goedgekeurd door de regeringen van de afzonderlijke landen. Met ingang van april volgend jaar zal het hele prijzen stelsel van de luchtvaart worden aange past aan de gestegen kosten. In een gesprek dat de NSF enkele weken geleden met het comité Olympi sche Spelen en Mensenrechten heeft gehad, is volgens Vlot overeengeko men dat de sport niet als politiek in strument zal worden gebruikt. „De NSF is al geruime tijd bezig via sport- kanalen de problemen omtrent de mensenrechten op te lossen”, zo stelt Vlot, „dankzij de sport hebben wij goe de contacten met de Oostbloklanden opgebouwd. En die contacten hebben er toe geleid dat veel problemen kon den worden opgelost”. Door de be kendmaking. Van de plannen van het comité Olympische Spelen en Mensen rechten kan de NSF zijn politieke waakzaamheden met betrekking tot de dissidenten voorlopig niet voortzetten en zijn de contacten met de Oostblo klanden voorlopig geblokkeerd. Van daag heeft de NSF een gesprek met de Russische minister van sportzaken Serge Pavlov, die in Berchtesgaden de Europese sportconferentie bijwoont. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De regering van de Sovjet-Unie is bezig politieke gevan genen uit gevangenissen en psychia trische inrichtingen in Moskou over te brengen naar verafgelegen gebie den. Dit gebeurt om eventuele con tacten tussen buitenlanders die vol gend jaar deelnemen aan de Olympi sche Spelen en de gevangenen te ver mijden en het feit dat er politieke gevangenschap bestaat, te verdoe zelen. Dit heeft Amnesty International, de or ganisatie die strijdt tegen de schending van mensenrechten waar ook ter wereld, vanochtend bekendgemaakt bij de start van een campagne in 27 landen tegen de schending van mensenrechten in de Sovjet-Unie. De organisatie heeft ter gelegenheid daarvan een brief gestuurd aan de Russi sche president en partijleider Brezjnjev. In deze brief vraagt Amnesty vrijlating van alle zogenoemde „gewetensgevange- nen” en stopzetting van hun onmenselijke behandeling in kampen. Ook verzoekt de organisatie een eind te maken aan het misbruik van de psychiatrie voor politie ke doeleinden. NEW YORK (AP). De burgemeester van New York, Edward Koch, heeft giste ren aangekondigd dat binnenkort de na men van mannen die veroordeeld zijn wegens „bescherming” van prostituees, openbaar worden gemaakt via de radio- en televisiezenders van de stad New York. De burgemeester zei te hopen dat ook dagbladen de namen zullen publiceren. Koch verklaarde dat de beste manier om sommige mensen te weerhouden van het plegen van misdaden is, hen onder de aandacht te brengen van het publiek. Ik geloof dat het onredelijk is dat wij prosti tuees bestraffen, maar geen straf opleg gen aan de souteneurs, de mannen die prostituees zeggen te beschermen, aldus Koch. Hij voegde hieraan toe dat rechters praktisch geen uitvoering geven aan de wet op het verbod van bezoek aan en het beschermen van prostituees. 4 I 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 WESTERBORK (ANP). De raad van Westerbork heeft gisteravond tijdens een spoedvergadering besloten de subsidie voor het museumdorp Orvelte te verho gen van 40.000 tot 63.750 gulden, nadat men tijdens een vorige vergadering had besloten dat niet te doen. De verhoging van deze subsidie was voorwaarde voor de verhogingen van rijks- en provinciale subsidies. De WD had een nieuw voorstel inge diend dat met zeven tegen zes stemmen werd aanvaard. WD en CDA stemden voor en de PvdA tegen. Ingevolge dat voorstel stelt de raad nu als voorwaarden dat door de stichting Museumdorp Orvel te alle schulden aan de gemeente Wester bork worden afgelost; het nadelige exploi tatiesaldo over 1979 wordt opgeheven; de tekorten voor de komende jaren binnen de garantiebedragen zullen blijven en er een sluitende exploitatie zal zijn na uiter lijk vier jaar. Het bestuur van de stichting heeft laten weten deze voorwaarden op de laatste na, niet te kunnen aanvaarden. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Dajan heeft gisteravond in Straatsburg kritiek geleverd op de EG. Dajan zei niet te be grijpen waarom de EG „onvoldoende steun geeft aan het Israelisch-Egyptische vredesverdrag”. Dajan arriveerde giste ren samen met zijn Egyptische ambtsge noot Ghali in Straatsburg, waar zij van daag een toespraak zullen houden tot de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Intussen hebben ongeveer tweehonderd leden van de nationalistische beweging Goesj Emoenim gisteren opnieuw een stuk land op de westelijke Jordaanoever bezet. De secretaris-generaal van de commu nistische partij van het Middenameri- kaanse El Salvador heeft Israel er giste ren van beschuldigd, troepen van de Sal- vadoriaanse regering op te leiden. Deze troepen worden ingezet bij de onderdruk- De Nederlandse afdeling van Amnesty heeft vandaag een actieprogramma voor de komende drie maanden bekendge maakt. Aan een groot aantal burgemees ters zal gevraagd worden de actie te steu nen. Aan medici wordt verzocht brieven te schrijven naar Russische klinieken waar dissidenten worden „behandeld”. Ook wordt het Nederlandse publiek een petitie aangeboden. In alle landelijke dag bladen verschijnt binnenkort een open brief. Aan de fractievoorzitters van de partijen in de Tweede Kamer is gevraagd die open brief te ondertekenen. In een ter gelegenheid van de actie ver schenen rapport onder de titel „Wie zwijgt mag meepraten in de „USSR”, wordt het aantal politieke gevangenen in kampen op 10.000 geschat. Amnesty heeft tegelijker tijd een lijst gepubliceerd met de namen van 200 politieke gevangenen. een verhoging komen van de bijzondere verbruiksbelasting op dure auto’s, aldus het PvdA-plan. Volgend jaar wil de PvdA ombuigingen tot een totaal van 870 miljoen realiseren in het kader van het plan. Tweehonderd miljoen gulden hiervan wordt gevonden door een verlaging van de defensie-uitgaven en nog eens 20 miljoen door de bijdrage aan de civiele verdediging niet te verhogen. Door op de kapitaalmarkt het geld te lenen voor de extra woningwetwoningen Van het ministerie van Volkshuisvesting volgens de fractie 250 miljoen besparen. Het restant denkt de fractie te vinden door kortingen op de uitvoering van waterstaat- werken, verhoging van de aardgasprijzen voor de tuinbouw en versnelde invoering van het woning-isolatieprogramma. Deze besparingen op de begroting bieden de mogelijkheid tot een nieuw beleid op terreinen als stadsvernieuwing en sociale woningbouw, een subsidieregeling voor energiebesparing in de glastuinbouw en versterking van midden- en kleinbedrijf, aldus de PvdA. Samen met het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen biedt het een alternatief voor het in de begroting voorgestelde kabinetsbe leid, zo wordt gezegd. In het kader van dit beleidsplan wil de fractie 500 miljoen bestemmen voor 10.000 extra arbeidsplaatsen. Hiervoor verwijst de fractie naar de vorig jaar al ingediende arbeidsplaatsenplan nen in de verschillende sectoren. Nog eens 5000 arbeidsplaatsen vindt de fractie bij overheid en bedrijfsleven door hiervoor de aftopping van de prijscompensatie te bestemmen. De resterende 2000 plaatsen kunnen volgens het plan worden geschapen door de invoering van een arbeidsplaatsenplan via het ministerie van Sociale Zaken (dat moet leiden tot opheffing van knelpunten op de arbeidsmarkt), de stadsvernieuwing en de verwachte verbetering van de export- en vermogenspositie. (Van onze redactie binnenland) TILBURG. Tilburg maakt een goede kans binnenkort een katholieke journalis tenschool binnen haar muren te krijgen. Volgens drs. M. H. Zeijen, rector van de Katholieke Leergangen, zijn er vele teke nen vanuit Den Haag die erop wijzen dat de aanvraag van de Leergangen door staatssecretaris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen gehonoreerd gaat wor den. De bewindsman zal naar verwach ting voor het einde van de maand zijn beslissing bekendmaken. Het enige struikelblok dat de komst van de opleiding kan verhinderen, is het finan cieringsprobleem. Indien de middelen ge vonden worden, zal de opleiding volgend jaar van start kunnen gaan als een zelf standige eenheid binnen de Katholieke Leergangen. In een schets van de oplei ding wordt er van uitgegaan dat de school na een aanloopperiode aan 350 studenten plaats zal bieden. Behalve over de Tilburgse aanvraag zal staatssecretaris De Jong waarschijnlijk ook positief beslissen over een aanvraag voor een protestants-christelijke journa listenopleiding in Zwolle. Een schroevedraaier recht in het oog van Amerika 's voormalig minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. Het betreft echter hier een papieren oog en de schroevedraaier is van een werknemer op de morgen te beginnen Frankfurter Buchmesse, waar een poster van Kissinger aandacht vraagt voor diens onlangs uitgekomen memoires. De partij zegt dat voor het verwezenlijken van dit alternatieve beleidsplan twee miljard gulden nodig is. Dat geld kan worden vrijgemaakt door aanvullende ombuigingen op de begroting voor het komend jaar en door belastingmaatregelen, aldus de PvdA-fractie. Doel van de operatie is het terugdringen van de werkloosheid tot onder de 200.000. In 1982 of 1983 moet het aantal werklozen dan verder zijn teruggebracht tot ongeveer 150.000, zo zegt het PvdA-plan. In het beleidsplan, dat is gebaseerd op het eerder door de PvdA gelanceerde plan Werkgelegenheid door solidariteit, staat cen traal een sterke inkomensmatiging voor iedereen met een inko men boven modaal (dus meer dan 32.500 gulden). Voor de allerhoogste inkomens (die boven de 126.000 gulden bruto) moet dit volgens het PvdA-plan zelfs leiden tot een achteruitgang van 3 a 4 procent in het netto inkomen. De fractie wil deze inkomensherverdeling onder meer berei ken door aanvullende belastingmaatregelen. Hierbij wordt ge- ojdacht aan een verhoging van de vermogensbelasting en van de king' van opstanden in het dictatoriaal i successierechten. De renteaftrek voor duurdere woningen (bo- geregeerde land. ven de 300.000 gulden) moet worden beperkt en er moet voorts eueo- p'9skin Grote Houtstraat 59, Haarlem Tel. 023-321965

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4