Jmuiden anno 1905 Over IJmuiden gesproken Projectgroep wijst college op verkeersonveiligheid Rally levert gehandicapte kinderen video-camera op «toentestan, Kwaliteit Vrijheid HET HOGE DUIN hciven- berichten wat vertel je me nou? 4^*1 N LSt Eerste zeereis BEWONERS MEERESTEIN VERONTRUST Opbrengst collecte kankerbestrijding u weet wat B u eet en beter is er niet. NU’T MOOISTE Z RESTAURANT in Noord-Holland: TJE 7 6 I n er IJMUIDEN, Kennemerlaan 61 waar u ook dit lichtgewicht, fijngevoerde model kunt komen passen. Het extra- funktionele van dit jack: ideaal om over een colbert te dragen! Als u brood wilt kopen, kunt u uit veel soorten kiezen, maar u hebt 10 gegronde redenen om van uw leverancier Toerkestan origineel grofbrood te eisen: Melka mannenjacks passen helemaal bij deze tijd: vlot, vrij en perfekt van kwaliteit. Een goede keuze heeft u bij e- Ie Rijf" Donderdag avondverkoop 7-9 S X N Ni N s M N s to to to to to S to to to to to to to to M to 41 Melka, Zweedse mode voorde Lage Landen d U A f <5 - ■'V s die (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Voor de zestiende keer hield de Autosportvereniging Kennemerland In het tweede, onlangs aan het gemeen tebestuur gerichte schrijven, stelt de pro jectgroep dat de antwoorden van het col- (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De projectgroep Ver keersveiligheid „Meerestein” heeft een brief aan het college van B. en W. verzon den waarin de verkeersproblematiek in de door drukke verkeersaders doorkruis te woonwijk aan de orde gesteld wordt. De groep, samengesteld uit personeel en oudercommissieleden van scholen, vesti gen in hun schrijven vooral de aandacht op de onveiligheid voor schoolgaande kinderen en de chaotische verkeersdruk te op de kruisingen. olie ord- loei- vijf ;orie a de i de tend ging istip n en icier iaat, egen wijk straf i 19- in id „IEDEREEN KENT IJmuiden en een tweede Ostende is het helemaal niet. Maar na het drukke stadsgewoel, na in je stand kris en kras getramd, gewan deld, gedraafd en gejaagd te hebben, doet het bepaald goed op de rustige boot een langs Amsteream te varen, Amster dam vanaf het water te inspecteren en de stad te zien van een kant die aan schuitenvoerders, kapiteins en schip pers goed bekend, doch voor andere stervelingen nog vrijwel nieuw is. Dat is dan het begin van de bootreis naar IJ muiden en verder stoom je met een goede vaart - heus ’t is een vaart”. Aldus het vervolg van het artikel. Het maakt deel uit van de map met gegevens over het oude IJmuiden die onlangs door de heer J. G. van Gooi in Naarden werd opgespoord. vende en een heel eind vooruit komende. Een wedstrijd is het niet, maar alleen het bewijs dat de kleine Dolfijn op het Noordzeekanaal de grote zeestomers de baas blijft”. ken worden, de vlagsignalen op en neer gaan en uit de vuurmonden de zware schoten ploffen, dan is het de moeite waard daar een kijkje te gaan nemen. De heer W. Koomen te IJmuiden: „Een herinnering aan de tijd van de Grote Staking in IJmuiden, in het jaar 1933. Ik mocht eens met mijn oudste broer, Dirk, mee op de fiets naar het Witte Gebouw aan de Zuidzijde (het gebouw van de Umuider Federatie, de grootste werkne mersorganisatie - JvB). Daar was Blaas altijd te vinden, de belangrijkste man in die tijd. Mijn vader en broers waren er ook regelmatig. Toen vond mijn broer Dirk een gelegenheid om wat om handen te hebben, het kottertje van het Schip pertje, de Sursum Corda, een houten schip. „Wil je tegen moeder zeggen dat ik werk heb”, vroeg hij me. Dat deed ik niet. Ik ging mijn eerste zeereis maken. Dat was wat, een nacht op zee. De vol gende morgen kwamen we weer binnen. Dinsdag vertrokken: Hand Fortune, Birkenhead; Tarring, New Ross; Smalagt, Noordzee, IJmuiden; African Coast, La gos; Zelda, Liverpool; Holland, Noordzee; Hajnowka, Kolobrzeg, IJmuiden; Altair, Jacobstad, Velsen; Smitlloyd 5, Dor drecht, Velsen; Blatence, Whistling; Scol Progress, Gothenburg; Prince Marn-7, Hamina; Meteor, Delfzijl; Pulborough, London; Pluto, Tamanger; Stirling Brig, cont. plat; Sucevita; Antwerpen. Woensdag vertrokken: Lachs, Emden; Ostlea, Kopenhagen; Iggesund; Amethist, Cork; Conti Almania, Gravesand; Stefan Drescher, Bremen; Union Moon, Glas gow; Tod Head, Schoreham. De moeilijk bestuurbare raderponten werden omgebouwd tot kettingponten en toen had men alle moeilijkheden on der de knie. In het voorjaar van 1906 werd de Velser Voetbrug gesloopt Voor de scheepvaart was wederom een deur wijd opengegaan. liefst 30 meer B-vitamines dan het doorsnee-volkorenbrood, 9. en ook 30 °/o meer calcium, fosfor en plant aardige eiwitten 10. en tenslotte ook, omdat de mensen in Toerkestan o m. met behulp van dit brood toch maar mooi gezond blijven en oud worden. win ning rder ‘1 er- tis te zich loen. :chte van het i een n de alar- nog raak Ik ging voorop zitten. En wij kwamen zingend in de haven. Want mijn broer Dirk had vijf gulden verdiend én een zootje vis. En dat was véél in die tijd”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). ik ze ook, maar ik adverteerde er niet mee. ’t Is een aardigheid en het levert bovendien een paar centen op”, aldus deze Langbroek. „De ontmoeting vond plaats in Chilli wack, ruim 100 km ten oosten van Van couver. Ds. Cor Langbroek bezocht Ca nada voor drie weken en arriveerde per vliegtuig, terwijl Maarten met zijn echt genote de reis met een Mercedes maak te”. Tot zover het bericht in het Cana dese blad. BEVERWIJK. De collecte voor de kankerbestrijding heeft in Beverwijk en Wijk aan Zee 22.335 gulden opgebracht. Dit jaar is de opbrengst duizend gulden hoger dan vorig jaar. De brief, op 4 oktober aan het college verzonden, geeft een overzicht van de gecompliceerde verkeersproblematiek in de woonwijk „Meerestein”. Met name na het gereedkomen van de verbinding met de Jan Ligthartstraat in Heemskerk en de Plesmanweg en de verlenging van deze weg naar de hoogovenpoort de Caeg na men de problemen aanzienlijk toe. Reeds in 1976 hebben verschillende scholen een beroep gedaan op het gemeentebestuur dat echter geen aanstalten maakte de ge vraagde voorzieningen te treffen of een nader onderzoek in te stellen. Op 10 maart 1977 werd de projectgroep Verkeersveilig heid „Meerestein” opgericht. De groep met als doelstelling het bevor deren van de verkeersveiligheid van de schoolgaande jeugd, stelde na een korte voorbereidingsperiode een rapport samen over de verkeersproblematiek ten aanzien van de voetgangers. Tevens legde de groep contact met Veilig Verkeer Neder land, dat aan de hand van de gegevens in het rapport van de projectgroep en een bezoek aan Meerestein een tweede rap port samenstelde waarin de aandacht ge vestigd werd op de afgrendeling van sluiproutes, de oversteekbegeleiding van de schoolgaande jeugd door verkeersbri- gades en het plaatsen van voetgangers lichten bij de kruisingen. Naar aanleiding van dit rapport stuurde de projectgroep begin 1978 een brief naar het college waarin onder meer erop aangedrongen werd om de onveilige situatie veroorzaakt door het te snel rijdende sluipverkeer met verkeersdrempels in te tomen. DE BOOTTOCHT OP het Noordzee kanaal met de Dolfijn mocht allerplezie rigst zijn in dat jaar 1905, de grote scheepvaart had in die tijd ernstige klachten over het tijdverlies door het wachten bij de bruggen. De schrijver van het artikel zegt daarover: „Juist het stilliggen van schepen voor de bruggen is het schrikbeeld van het Noordzeeka naal. Een open-deurpolitiek is voor een kanaal van Amsterdam naar zee het ideaal; en waar er kans is de deuren van het kanaal, alias de bruggen, zó dikwijls gesloten te vinden als dat thans nog op ons Noordzeekanaal het geval is, daar begrijpt iedereen dat niet alleen de Am sterdamse Kamer van Koophandel, maar alle reders, stoomvaartdirecties en groothandel een broertje dood hebben „OF ALS DE grote mailstomers uit gaan en het laatste vaarwel, gedurende het schutten in de sluizen, gewisseld wordt dan is het te IJmuiden voor een Hollander goed daar te zijn, want dan is er een glimp van het Nederlandse zeewe zen en de koopvaardijglorie te zien waarvan men in Amsterdam zelf zo wei nig bemerkt. Ook als het stormt en die zeestomers met moeite binnen de pieren komen of zelfs daarbinnen nog vast lo pen, dan is IJmuiden interessant. ir De Dolfijn, „de bekende stoomboot met het aardige bovendek en het zitje voorop", waarmee de firma Gebr. Goedkoop jarenlang de dienst Amster- dam-IJmuiden onderhield. (Foto be schikbaar gesteld door de heer J. G. van Gooi). pieren staan ruwe ijzeren gevaarten, roestig van het zeewater, trotserende de soms geweldige golven die er doorheen slaan. En tussen het duin steken de vuur torens hun ronde koppen uit, massief, mooi als absoluut vertrouwbare bakens voor de varensgasten. Die degelijkheids- symbolen veranderen niet met het wisse len der seizoenen. Ze geven IJmuiden het solide karakter van haven en visser splaats en de stedeling die weet te waar deren de eigenaardige, ik zou willen zeg gen rustige drukte van IJmuiden zal zijn goedkoop uitstapje en eenvoudige boot reis zeker niet betreuren. De Dolfijn, of een andere retourboot van de firma Goedkoop, brengt de reizigers weer kalm te 5 uur aan de De Ruijterkade te Amsterdam”. De uitslagen: A-klasse: 1. F. F. Wisman- E. H. Haantjes (Haarlem) 90 str. pnt.; 2. M. Bouff- F. Cleeren (Haarlem) 180; 3. H. Buwalda- mevr. Buwalda (Zoetermeer) 219; 4. E. van Arum- J. van Dalen (Delft) 221; 5. A. de Gier jr.- mevr, de Gier (Haar lem) 225. B. klasse: 1. J. Ausma- mevr. Ausma (Heemskerk) 264 str. pnt.; 2. B. Bakels- T. Bakels (Haarlem) 266; 3. A.v.d. Schoot- Mej. T. Oudenqaler (Hilversum) 368; 4. J. Baars- W. Dekker (Haarlem) 414; 5. R. v.d. Kloet- Mevr. R. v.d. Kloet (Heemskerk) 420. C-klasse: 1. T. Trompet ter- W. Seller (Nederhorst den Berg) 300 str. pnt.; 2. D. Visser- W. Jansen (Zand- voort) 342: 3. D. Proper- mevr. Th. Proper (Haarlem) 346; 4. J. Vermaat- mevr. M. Vermaat (Haarlem; 367; 5. F. van Nieu wenhuizen- A. Zwaag (Haarlem/Zand- voort) 372. D-klasse: 1. Mevr. G. Spran- gers- J. Sprangers (Hazerswoude) 252 str. pnt.; 2. H. Duyn- mevr. Duyn (Uitgeest) 287; 3. P. P. Ophuysen- mevr. I. Ophuysen (Haarlem)341; 4. Mevr. P. Arentshorst- A. Arentshorst (Sassenheim) 376; 5. J. Gro- venstein- mevr. Grovenstein (Leiden) 390. Een speciale attractie was het als er juist een Oost-Indische mailboot uitging. „Men haalt die boot, die precies 10 uur de stad verlaat, strijk en zet in, passeert haar meestel even voorbij de Hembrug, laat haar dan weer voorbijgaan door een oponthoud aan een tussenstationnetje en stoomt dan nog eens de zeekolos voorbij, ditmaal de mailboot vóór blij- Wie kent nu IJmuiden niet? En wat heb je daar? Hola! Even geduld s.v.p.” - Dit is het begin van een artikel dat in 1905 in een veelgelezen periodiek verscheen. „BADLUXE, BADLEVEN en annex- kermisgedoe is er niet”, zo vermeldt de beschrijving van het IJmuiden anno 1905. „De fine fleur komt er niet want op de pieren is geen paviljoen met muziek en aan het strand ronden geen Kurhaus- koepels boven de duinen uit. Maar op die Mevr. S. J. Nieman-Hofman te Sant poort gaf ons een knipsel uit een Cana dees blad ter inzage waarvan de inhoud als volgt is: „Familie-reünie in westelijk Canada. Gebroeders Langbroek na 40 jaar weer bijeen. De vier broers Maar ten, Piet, Gerrit en Cor Langbroek wa ren dezer dagen voor het eerst in bijna veertig jaar bijeen in Chilliwack, B.C. Het viertal, dat in IJmuiden werd gebo ren, werd in het begin van de oorlog al uiteen geslagen doordat de bezetters evacuatie bevolen. Piet Langbroek, nu accountant, kwam terecht als commies in Emmercompascuum (Drenthe) bij de Duitse grens. Zijn oudere broer Maarten voegde zich met zijn vrouw later bij hem toen hij inzag dat de evacuatieopdracht niet te vermijden viel. „Het ouderlijk gezin vertrok naar Wor- merveer. Na de oorlog zagen de broers elkaar nog wel eens afzonderlijk maar nooit allemaal tezamen. Een van hen diende in het toenmalige Nederlands- Indië en later trokken Maarten, Piet en Gerrit naar Canada en bleef Cor achter, aan elke lage brug”. Er was uitkomst in zicht: in maart 1904 was een begin ge maakt met het bouwen van een nieuwe Hembrug - elf meter boven het water - met een doorvaartwijdte van vijf envijftig meter. „Het mooiste zit eigen lijk onder het water. De bootreizigers die een paar mannetjes daarboven op die ketels zagen draaien aan windassen en ander aannemersgedoe beseffen niet hoe daar onder het waterniveau door middel van kokers, kleppen, samenge perste en verdunde lucht, elektrisch licht enz., voortdurend door ploegen ar beiders zeer zwaar en moeilijk werk verricht wordt. Extra geneeskundig toe zicht, extra voorzorgsmaatregelen en voortdurend een allernauwkeurigste be handeling der luchtkranen en kleppen behoedt dat werkvolk, dat onder een zeer sterke luchtdrukking daar in de diepte arbeidt, voor ongelukken en na delige gevolgen”. DE VELSER VOETBRUG - een te simpele benaming want zelfs de stoom tram maakte er, zij het met veel moeite, gebruik van - had in 1905 haar tijd gehad. De stoompont, „een der merk waardigste waterbouwkundige produk- ten in ons land”, moest haar taak ovememen. Dat lukte aanvankelijk niet zo goed. Doordat het water niet breed genoeg was konden de ponten niet vol doende vaart zetten met het gevolg dat ze door de stroom afdreven en de aan legplaats niet konden bereiken. De schrijver van het artikel: „Het is wel erg vreemd dat ze niet willen zoals mén wil”. „DE TIJD breekt weer spoedig aan dat de Amsterdammers over boottoch ten gaan denken. Juist daarom lijkt ’t mij 't goede moment om eens extra de aandacht te vestigen op een der beste en vooral de meeste afwisseling biedende boottochten, die men van uit de hoofd stad kan doen, namelijk naar IJmuiden. Menigeen denkt onwillekeurig aan een bootreis als aan iets langdradigs, verve lends, saais. En dan naar dat IJmuiden! melka SWEDISH DESIGN f die nu als predikant van de Chr. Geref. Kerk geestelijk verzorger is bij een ge vangenis en het revalidatiecentrum van de Nederlandse strijdkrachten in Doorn. „Broers Piet en Gerrit hebben beiden een accountantspraktijk in Chilliwack en Maarten, die beurtelings visboer, melkman en broodventer is geweest, woont in St. Catharines (Ont.) waar hij twee jaar geleden zijn delicatessenzaak Parkview na tien succesvolle jaren ex ploitatie van de hand deed en nu van zijn pensioen geniet. Maarten houdt zich nog wat bezig met hobby’s en verkoopt via postorders bouwplannen van tuinmo dellen van Nederlandse molens. „Toen ik Parkview nog had verkocht lege op de verschillende brieven weinig om het lijf hadden. De groep dringt in de j brief aan op concrete maatregelen die op korte termijn de verkeersveiligheid in Meerestein bevorderen. „OP ZATERDAG komt men ook typi sche vissers tegemoet, Urkers en Mar kers die naar huis zeilen op hun dooie gemak, zittende op de achtersteven met het roer in handen, het korte pijpje tus sen de tanden. Bij de bocht van het Noordzeekanaal, voorbij zijkanaal C, zien de passagiers de zeeduinen en te vens de bossen van Velsen en Beverwijk. Want de nadering van Velsen betekent het einde der reis: IJmuiden. „De boot voelt de zee”, vertelt ons de kapitein” - In IJmuiden geen reden om zich te ver velen: „Het is rustig en goed wandelen naar Wijk aan Zee, naar Velsen en Be verwijk. Langs het stand, langs het fort, naar de pieren, op de pieren, in de vis- sershaven is er steeds wat te zien. Vooral als er schietoefeningen zijn en de drij vende schijven snel langs de kust getrok- Dinsdag aangekomen: Shabonee, Wil helmshaven; Ice Express, Loan; Lachs, Emden; Langeland, Delfzijl, IJmuiden; Scheldeborg, Waya; Amatfiist, Gent; Tod Head, Londen; Smitlloyd 5, Cont. Plat, Velsen; Conti Almania, Hamburg; Oshea Express, Drammen; Electron, Boston; Smalagt, Noordzee, IJmuiden; Tor Bri tannia, Gothenburg; Borrely, Wisbech; Heidelberg, Bremen; Lupus, Rotterdam; Smit Lloyd-15, Rotterdam, IJmuiden; Ni na Bres, Rotterdam, IJmuiden; Arrow, Rotterdam. DE SCHRIJVER prees de goede zor gen van de firma Goedkoop voor haar passagiers: „Men strekt zich gemakke lijk uit in de rieten leunsteolen die de „Dolfijn” op zijn rug torst. Die Dolfijn is de bekende stoomboot met het aardige bovendek en het zitje vóórop die reeds jaar en dag, in de dienst Amsterdam- IJmuiden der eveneens bekende firma Gebr. Goedkoop vaart. En wat de tijd aangaat, men vertrekt om 10'A uur van de De Ruijterkade, tenzij men met de vroege boot van half negen wil gaan, hetgeen voor een langer verblijf in IJ muiden dienstig is”. N *4 N N s s N Ju M| 41 N Ml S N| X N N N xj S S 4» J 4| X (ADVERTENTIES) WIJK AAN ZEE J Ook de hotelkamenrs zijn fraai geworden! 40 METER BOVEN ZEE REDELIJKE PRIJZEN VRIÉNDELIJKE BEDIENING Z J tel. (02517) 943 (wordt 59.43). J 41 ïl Ml 4 Ml 4 Nj Sj 41 Ml Woensdag aangekomen: Aldebazen, Rotterdam; Estland, Golle Gotland-2, Bre men; Peder Lysgaard, Dagenham, Bever wijk; Wegro, New Port; Gallic Wave, Gun- nes; Dolphin Olivia, Zwarte Zee; Maksim Gorky, Tilbury. Alles bijeen namen er in de vier ver schillende klassen 114 equipes deel. Het waren er tachtig minder dan vorig jaar en dat viel het organiserende Kennemerland toch wel tegen. Er werd gestart bij de LTS St. Petrus aan de Prins Bernhardlaan en vandaar ging het door Waarderpolder, recreatiegebied Spaarnwoude en langs het Noordzeekanaal naar ijmuiden, waar in het haven-en industriegebied de nodige opdrachten moesten worden uitgevoerd. Door uitzetter Verver waren de nodige listen en hinderlagen bedacht, waarvoor sommige equipes een fraaie oplossing be dachten, maar die achteraf toch fout bleek te zijn. Tijdens de prijsuitreiking in de kantine van de LTS St. Petrus werd op amusante wijze door de Heer Kees van Schenk Brill uitleg gegeven aan de deelne mers wat zij goed of fout hadden gedaan. De opbrengst van de rally en loterij 3300.-) werd door voorzitter Arie Lutter man van de Autosportvereniging Kenne merland overhandigd aan een blij verras te heer Panneman als hoofd van de ds. Blauwschool. Het schoolhoofd vertelde de deelnemers aan „Pony-Pot-Rally 16" dat door hun bijdrage het vooropgestelde plan volledig gerealiseerd kon worden, namelijk de aanschaf van een video came ra. Tevens deelde hij mee dat Kennemer land in vier jaar een bedrag van meer dan vijftienduizend gulden voor zijn school bijeen had gereden, waarvan onder meer een dierentuintje is aangelegd, een deel I van het zwembad is bekostigd en dan nu I de video-apparatuur is gecompleteerd. een „Pony-Pot-Rally” en die is sportief bezien weer een succes geworden. Alleen de deelname viel een beetje tegen. De opbrengst van de rally kwam weer ten goede aan de ds. Blauwschool voor geestelijk gehandicapte kinderen aan de Abel Tasmankade in Haarlem. 1. omdat het op de vierde dag even smakelijk is als op de eerste, 2. omdat er geen on smakelijk bakkersvet aan toegevoegd is om het lekker ’slap’ te. houden, 3. en ook geen glucose of dextrose; daarentegen wel 2 klaverhoning, 4. omdat het uiteindelijk toch niet duurder is, want u eet er minder van - dus ook minder beleg en boter, 5. omdat u dit brood niet 'wegspoelt’, maar kauwt: belangrijk voor uw gebit, speciaal ook voor kinderen, 6. omdat het een perfekte spijsvertering bevordert en hoeveel mensen sukke len daar niet mee, 7. omdat Toerkestan het enige brood is waar de volledige T.N.O.-analyse op de verpakking is vermeld, en dat kan ook, want: 8. Toerkestan bevat maar ijmuiden

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7