k b Bewoners: Buurten starten huur-actie Trouwen Piet Hein „Tijdens de verbouwing gaat het leven door Canadezen Zwart 1 1.1. z Onvoorstelbaar WOENSDAG 10 OKTOBER AMSTERDAM 19 7 9 8 nuis. a 61 N r onder redactie van Theo van der Kaaij Si» je vader zeggen: geef me een tien tje om naar de stad te gaan”. Wat te denken van een functio naris van Bouw- en Woningtoe zicht met de volgende opmerking over de Dapperbuurt: „Over die hele buurt, daar komen zoveel klachten over, het beste zou zijn er een groot stuk plastic over heen te spannen Ze hebben geen ruimte. Het is een troep.” „Je kunt niet elke avond tegen „Ik vind dat je hier in de Dap perbuurt haast niks kan doen. Alleen maar in de Wagenaar- straat, voetballen. Voor je deur? Ze zeggen: „Ga ergens anders spelen, anders bel ik de politie op.” En ik speelde notabene voor mijn eigen deur!” „De mensen zijn elkaar spuug zat, ze zijn allemaal geïrriteerd. i hun De mensen houden het wachten op vernieuwing niet vol. Vernieuwing van de Dapper buurt betekent nog 20 jaar ellende Het is deze week feest in de Dapperbuurt om de misère even te vergeten. uat I ss^":4“ rl979. I >ten. Fd )ver isver ie ik |d Op het jaarlijks terugkerende Dapper- roger bleem. ekent: ras- e jaan” >r van 't zelf svoe- - de itrum je ok- ilpen ichet. te”. sen. Bas ils oor Als ld. lun- nou s". i, ben sn neraal Piet Hein buit maakte in de Baai van Mantanzas aan de noordkust van Cuba. Toen het zilver en goud veilig geborgen was aan de Haarlemmerstraat braken er rellen onder het scheepsvolk uit. Zij vonden dat zij veel te weinig verdienden en het WIC-gebouw werd bestormd om een greep te doen naar de schat. De plaatselijke schutterij wist de aanvallers te verdrijven. Buurt en gemeente werken intensief sa men bij de aanpak van de problemen. Er is een speciale projektgroep van gemeen- te-ambtenaren en een voorpost in de buurt moet de gemeente bereikbaar hou den voor de bewoners. Voorpost-functio- naris Guus Blok weet waarover hij spreekt als het gaat om de problemen van de Dapperbuurt, hoewel hij de kritiek uit het klachtenrapport wel erg ongezouten vindt. „De omstandigheden waaronder de mensen hier moeten wonen zijn onvoor stelbaar, „zegt Blok, „Tante Cor moet met een valhelm op naar de wc en als er vrachtwagens door de straten rijden valt bij de mensen de kalk naar beneden. De meeste huizen zijn in particulier eigen- Van Bommel: „De mensen houden het gewoon niet vol. Het gaat allemaal veel te lang duren. De gemeente zegt veel te snel dat het allemaal goed gaat en dat de inspraak loopt als een trein. Maar het gaat helemaal niet goed. Er liggen terreinen braak waar al lang gebouwd had kunnen zijn. Een plan heeft zelfs een vertraging opgelopen van 4'A jaar. Vaak zijn er geen aannemers te vinden om de huizen te bouwen omdat het te weinig opbrengt. Op dit moment is het tempo van sloop veel te hoog waardoor de aansluiting met de nieuwbouw verloren gaat. Er is hier een bloeiende Dappermarkt, waarvan de kooplieden nieuwe opslagplaatsen moe ten hebben, omdat de bestaande gesloopt worden. Nu al is bekend dat de kosten daarvan veel te hoog zijn. De gemeente schrijft dikke nota’s over werkgelegen heid die behouden moet blijven in Am sterdam. En deze werkgelegenheid dan, hier in deze buurt, die gaat zo naar gort.” „Wanneer de buurt in dit tempo ver nieuwd wordt, zitten de bewoners twintig jaar in de ellende. Niemand praat erover hoe dat begeleid gaat worden. Er is maat schappelijk werk voor de mensen, maar dat soort problemen worden verdonkere maand.” Paartjes die in Amsterdam willen trouwen kunnen nog maar een jaar te recht op het stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal. Huwelijken zullen straks worden voltrokken in het West-Indisch Huis aan de Haarlemmerstraat 75. De gemeenteraad moet deze tijdelijke maat regel nog goedkeuren, want het wachten is natuurlijk op de bouw van het nieuwe stadhuis aan het Waterlooplein. B. en W. denken aan een periode van vijf jaar. De winkeliersvereniging Haarlemmerstraat is erg in haar nopjes met deze nieuwe functie van een van de oudste monu menten van de stad. Het aanzien van de buurt zóu een flink stuk opgevijzeld worden. Het West-Indisch Huis kwam eind 1975 in de belangstelling door een grote brand, veroorzaakt door een vuurpijl. Het dak en grote delen van het gebouw werden verwoest. Het was tot op dat moment eigendom van een textielfirma. De gemeente Amsterdam was financieel niet in staat het gebouw te kopen en te restaureren. De stichting Het West-In- disch Huis werd opgericht om geld in te zamelen teneinde aankoop en restaura tie mogelijk te maken. Het bedrag dat nodig is komt in de buurt van de zilver vloot die Piet Hein 350 jaar geleden Nederland en het onderhavige pand bin nenloodste: twaalf miljoen gulden. Oorspronkelijk was het gebouw be doeld als Stedelijke Vleeshal. Zes jaar na de bouw, in 1623, vestigde de West- Indische Compagnie haar hoofdzetel op deze plek aan Haarlemmerstraat en He- renmarkt. In de kelders van het gebouw kwamen de schatten te liggen van de Spaanse zilvervloot, die compagniesge- In het jaar 1629 werd de zilvervloot binnengebracht in het hoofdkwartier van de West- Indische Compagnie aan de Haarlemmerstraat. dom en er wordt geen flikker aan onder houd gedaan. Het is ongelooflijk dat de bewoners niet harder klagen bij hun huis eigenaar. Er moet ontzettend veel gebeu ren, maar als gemeente kun je onmogelijk alles tegelijk aanpakken. Wij geloven in het doorschuifsysteem, waarbij de men sen die het slechtst wonen het eerst aan de beurt komen. Het kost allemaal veel tijd. Ontwerpen en bouwen van nieuwe huizen duurt drie jaar. Onteigeningsprocedures remmen vaak de voortgang yan een pro- jekt.” „Het is waar, als je voor nieuwbouw kiest moet je er wel wat voor over hebben. De mensen zitten jaren in de rotzooi. Wel hebben ze zekerheid over waar ze straks terecht komen. Van dichtbij kunnen ze zien hoe hun woning opschiet en van bepaalde dingen kunnen ze precies vertel len hoe het eruit moet gaan zien. Ook over de huren bestaat zekerheid. Er is gegaran deerd dat de woning per maand niet meer dan 300 tot 350 gulden kaal gaat kosten. Ik kan de buurt helaas geen optimistisch beeld geven over de stand van zaken. Vaak kan er niet gebouwd worden omdat er geen aannemer te vinden is die voor de prijs van de gemeente wil werken. Dat schijnt hier in de Dapperbuurt wel het ergste te zijn van de hele stad.” De ambtenaren op de voorpost en in de projektgroep zijn meestal van goede wil, maar beloven te veel. Directies van ge meentelijke diensten kunnen gemakkelijk zaken verbieden die hun ambtenaren ter wille van een buurt voorstellen. De sfeer is vaak te snijden op bewonersvergaderin- gen waar ambtenaren zich nogal eens minder taktisch uitlaten. Een goed voorbeeld van een slecht nieuw bouwproject met te hoge huren zijn de Roomtuin- tjes in de Dapperbuurt. Meer dan 70 percent van de bewoners heeft huur subsidie, die vaak niet toereikend is. In maart van dit jaar begon wo ningbouwvereniging On ze Woning processen om niet-betalende bewoners het huis uit te laten zet ten. Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting is niet bereid op de eisen van huurverla- ging in te gaan, hoewel de vaste Kamercommis sie dit geadviseerd heeft. festival luchten de bewoners van de Am sterdamse Dapperbuurt hun hart. Een week lang is er feest om de ellende te vergeten die het wonen in een sanerings- buurt oplevert, om het plezier dat de be woners ondanks alles met elkaar kunnen hebben en om op een rijtje te zetten hoe het met de toekomst van de buurt is gesteld. De Dapperbuurt, in het oostelijke stads deel grofweg ingesloten door Tropenmu seum en Muiderpoortstation, is niet de eerste de beste 'saneringswijk. Meestal worden ze in een adem genoemd: de Dap perbuurt en De Sterke Arm, een actie groep die door de gemeente werd ge vreesd en door andere buurten op handen werd gedragen. Als actiegroep heeft De Sterke Arm dit jaar opgehouden te be staan wegens het boeken van opmerkelij ke successen. Ervoor in de plaats zijn de Samenwerkende Groepen Dapperbuurt gekomen die de strijd voor een leefbare buurt onverdroten voortzetten. Dapperbuurter Frans van Bommel: „De Sterke Arm was een politieke actiegroep die een gevecht met de gemeente Amster dam heeft geleverd om drie principiële eisen: het behoud van de buurt, het be houd van het buurtkarakter en het be houd van de volkscultuur. Volgens de plannen die de gemeente met de Dapper buurt had, zou dat allemaal radicaal ver dwijnen. Wij hebben dat gevecht gewonen en het heeft een uitstraling gehad naar andere buurten in de stad. Dit is de eerste plek in Amsterdam waar de stadsvernieu wing anders is aangepakt, zoals de bewo ners het zelf willen. Dat ligt nu allemaal vast in een bestemmingsplan.” „De bewoners kregen inspraak op de plannen, maar door inspraak wordt elke actiegroep uitgehold. Er kwamen nu heel andere zaken aan de orde zoals procedu res, beleid, problemen met huren en aller lei regelingen. Allemaal zaken voor de bewoners zelf, wat reden was om De Ster ke Arm op te heffen, want deze actiegroep heeft alleen maar voor zichzelf ge sproken." De overwinningsroes van de Dapper buurt werd getemperd door de praktijk van de inspraak. De prettig leefbare Dap perbuurt is nog slechts een stapel papier die elke week hoger wordt. Het kan er allemaal piekfijn uit komen te zien: sloop van verrotte huizen en nieuwbouw ervoor in de plaats, winkels, bedrijven, voorzie ningen, groen en speelsheid. Wat gaat het alleen ontzettend lang duren eer het zover is. De actieve Dapperbuurters hebben de vingers op een aantal zere plekken gelegd en deze onder de neus van het gemeente bestuur gehouden. Een Initiatiefcomité, dat ook het Dap perfestival heeft georganiseerd, heeft in de loop van dit jaar vier klachtenrappor ten geschreven waarin ernstige zorg wordt uitgesproken over de leefbaarheid van de buurt tijdens de afbraak en ver nieuwing. Achtereenvolgens zijn behan deld „de straat”, „de markt”, „gemeen schappelijke voorzieningen” en „nieuw bouw”. De ondertiteling van alle rappor ten luidt steeds: „Tijdens de verbouwing gaat het leven door”. De stadsvernieuwing is zichtbaar ge worden in de Dapperbuurt. Op diverse plekken hebben de slechtste huizen al plaats gemaakt voor nieuwe etagewonin- gen, bestemd voor de Dapperbuurters zelf. Er liggen prachtige plannen klaar voor een gefaseerde aanpak van de rest van de buurt. Nieuwbouw moet aanslui ten op sloop, waarbij de bewoners volgens een doorschuifsysteem direkt naar een nieuwe woning kunnen verhuizen. In de praktijk staan de zaken er helaas minder mooi voor. De bewoners hebben bij de gemeente aan de bel getrokken omdat het afwachten van de totale vernieuwing van de buurt vrijwel niet vol te houden is. Wonen in een buurt die gesaneerd wordt betekent jarenlang wonen middenin de troep die sloop en opbouw met zich mee brengen. De straten die open liggen, de herrie van slopersbal en heiblok, de voor zieningen die onherroepelijk op een laag pitje komen te staan. functionarissen van wo ningbouwcorporaties. Huuractiegroepen uit de hoofdstad, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen en Groningen hebben aan de discussie deelgeno men om de tien-percents- eis van Amsterdam tot een landelijke eis te laten uitgroeien. Directe aan leiding tot deze actie is het feit dat talloze bewo ners van nieuwe huizen in stadsvernieuwingsge bieden de huur niet meer op kunnen brengen. Wo ningbouwcorporaties komen in financiële pro blemen en dreigen huur ders met uitzetting. In 1647 verliet de West-Indische Com pagnie haar hoofdkwartier en het ge bouw kreeg in de loop van de eeuwen totaal verschillende functies. Het werd achtereenvolgens logement voor hoge gasten, vleeshal, weeshuis, oudelieden- huis en tenslotte eigendom van een tex tielfirma. Na de brand in het monumen- tenjaar 1975 viel het gebouw ten prooi aan vernielers. Tegels en ruiten werden kapotgeslagen, koper en lood gestolen. Nu, vier jaar later, is het restauratie werk in volle gang. Nog niet de helft van het werk is gedaan en hoe al het geld bij elkaar moet komen is nog de vraag. Particulieren kunnen hun steentje bij dragen aan het herstel van het West- Indisch Huis door zilveren penningen te kopen a 205. Het werk staat onder leiding van architect G. de Klerk en wordt uitgevoerd door de Hollandsche Beton Maatschappij. Deze firma doet sinds kort meer dan restaureren alleen. Er wordt meegewerkt om de kosten zo laag mogelijk te houden door nieuwe technieken te introduceren. Het gebouw moet in 1980 klaar zijn. De stichting breekt zich nog het hoofd over het toe komstige gebruik van het monument. De bestemming als gemeentelijke trouw zaal beslaat slechts een gedeelte van de benedenverdieping. Vast staat al dat er bejaardenwoningen in zullen worden ge maakt, kantoorruimte en zalen voor re cepties en buurtactiviteiten. r ■- - In het kader van het jaarlijkse Dapperfesti val is dinsdag over deze materie een forumdis cussie gevoerd tussen bewoners, politici en De huren van nieuw bouwwoningen in stads vernieuwingsgebieden mogen niet meer bedra gen dan tien percent van het netto inkomen van de bewoners. Deze eis hebben de Amsterdamse Dapperbuurt, Kinker- buurt, Nieuwmarkt- buurt, Kattenburg en Bickerseiland op tafel gelegd bij gemeente en rijk. De Canadezen zijn weer in aantocht. In mei 1980 ontvangt Amsterdam 350 veteranen uit de Tweede Wereldoorlog om de bevrijdingsdagen van 1945 te her denken. Van 2 tot 9 mei krijgen de Cana dese gasten de reis naar en een verblijf in de stad aangeboden op kosten van de gemeente Amsterdam. Het is wel de be doeling dat de Canadezen bij particulie ren de nacht doorbrengen. Het gebeuren valt samen met een manifestatie in Nij megen waar niet minder dan 2500 vete ranen uit Canada verwelkomd zullen worden. Het hiervoor opgerichte comité „Thank you Canada” werkt nauw sa men met dat in de hoofdstad „Amster dam dankt zijn Canadezen”. Hoogtepunt van het bezoek aan Am sterdam zal de herhaling zijn van de intocht van Berlagebrug naar Dam waarbij gebruik zal worden gemaakt van oude legervoertuigen. De Canadese opperbevelhebber van destijds heeft toegezegd te komen. Op 4 mei zal er een grote herdenkingsbijeenkomst zijn op de Dam en op 7 mei brengen alle Cana dezen een bezoek aan de erebegraaf plaats Groesbeek bij Nijmegen. Tijdens de manifestatie zal veel aandacht wor den besteed aan voorlichting aan jonge ren die de oorlog niet hebben meege maakt. Er komt een speciale tentoonstel ling over de gebeurtenissen tussen 5 en 8 mei, een grammofoonplaat met liedjes uit het jaar 1945 en een herdruk van het laatste nummer van het illegale blad „De Vliegende Hollander”. Onder redactie van de vier oud-illegale bladen Het Pa rool, De Waarheid, Trouw en Vrij Neder land komt er een boek uit, speciaal voor jonge mensen. De organiserende comités zeggen niet te willen herdenken uit louter nostalgi sche overwegingen. Zij willen de komen de generaties eraan herinneren welke prijs er is betaald voor gerechtigheid, vrijheid en vrede. Het Amsterdamse D’66-raadslid Ernst Bakker heeft aange drongen op het opsporen van oud-ver- zetsmensen die nu door omstandigheden buiten Amsterdam wonen. Zij hebben, meent hij, het meeste recht om de feeste lijkheden in 1980 bij te wonen. Wie zich per tram, bus of metro door Amsterdam laat vervoeren zonder daar een plaatsbewijs voor te kopen loopt het risico een boete te moeten betalen van 26,-. Dit bedrag, dat per 1 oktober bijna is verdubbeld, bestaat uit het boetebe drag van ƒ25,- en een gulden voor het plaatskaartje. Die ene gulden geeft de zwartrijder het recht in het voertuig te blijven zitten tot de zonegrens wordt bereikt. Bij verder rijden moet een nieuw kaartje worden aangeschaft. Wie de boete weigert te betalen, krijgt een proces verbaal van de controleur. De rechter gaat dan de boete opleggen, die in de meeste gevallen hoger uitvalt dan 25,-. Wie het geld niet bij zich heeft, kan de volgende dag naar het hoofdkantoor van het Gemeentevervoerbedrijf komen om alsnog te betalen. Mocht de zwartrij der besluiten maar niet te komen, dan volgt toch een proces verbaal, want de controleur dient naam en adres te noteren. •fr Nieuwe huizen in oude straten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9