Als Kiek eens bij zijn collega Film Foto van nu zou binnenstappen Opening van internationale jeugdexpositie R BMW staakte boeken produktie van de 12-cilinder weg en wiel /paarbank wa/t nedarland een hunkvon deze tijd Experiment op basis van Mustang Hubertusdag voor camerajagers BOVAG EN RAI: ALTERNATIEF WEGENFONDS Mitsubishi met Lancer in ons land s d' do z» 22 22 2* 2* 2^ 22 22 22 \2 13 AS 46 2 6 6 9 10 11 DONDERDAG 1 1 OKTOBER 19 7 9 VARIA 10 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□o I Onder redactie van J.P. Bos Daarom nodigen wij U uit om vanaf 15 oktober even bij I te Ja, in de derde week van oktober voelen wij ons een beetje jarig. En dat willen we graag met U vieren. X|V d er di 30 3^ Hoe ingrijpend een oliecrisis kan zijn voor de auto-industrie toonde onlangs nog eens BMW aan, toen deze firma bekend maakte definitief af te zien van de produktie van een nieuwe twaalf- cilinder motor. Al in het begin van de jaren zeventig startte het Duitse concern met de ontwikkeling van een krachtbron, waarvoor na ver loop van tijd een twaalf cilinder in V-vorm werd gekozen. De 12-cilin der werd opgebouwd uit twee blokken van de thans bekende zes cilinder motoren, waaruit een lich te V 12 ontstond, met een inhoud van 4,5 liter en een vermogen van rond de 270 pk. A* A9 2,0 ons binnen te lopen om de spaarbankkalender 1980 op te halen. Ook de kinderen zijn welkom. Voor hen ligt er een natuurboekje met bijbehorende vogelplaatjes klaar. Of een prachtige herfstposter met paddestoelen, bessen, vogels, enz, enz. 1 3 A Een andere reden om even bij ons aan te komen in de wereldspaarweek is een premie van f 7,50. Die krijgt iedere nieuwe spaarder m| gelijk bijgeschreven op de spaarrekening die geopend wordt H met een minimum inleg van f 25,- (Die dan wel twee maanden moet blijven staan.) Dus, binnenlopen bij de jarige Nutsspaarbank in de Wereldspaarweek is best een goed idee. em (ADVERTENTIE) Nutsspaarbank Audi I De expositie, waarop wij nog in een recensie terugkomen, is tot en met zondag 28 oktober te bezichtigen: op woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur, boven dien op donderdag en vrijdag van 19 tot 21 uur. De toegang is vrij. Morgenavond reikt de staatssecretaris de door de FIAP uitgeloofde gouden, zilve ren en bronzan medailles uit. Zoals bij de tweejaarlijkse exposities van Het Ogen blik gebruikelijk is, krijgt ook het publiek de gelegenheid de naar zijn mening beste foto aan te wijzen. De maker van de foto, die de meeste stemmen verwerft, ont vangt na de expositie de publieksprijs. Deze expositie is uniek; voorzover be kend is nog nooit een fototentoonstelling voor jongeren uit de hele wereld gehou den. Uit het grote aantal inzendingen dat, na publikaties in de internationale foto- pers, is binnengekomen, blijkt dat het initiatief van Het Ogenblik erg positief is ontvangen. Zo zijn er inzendingen uit een twintigtal landen, zowel binnen Europa als daarbuiten. De beide thema’s, Vriend schap en Vrij - naar eigen keuze, zijn vaak erg knap uitgewerkt. Uit het ingezonden werk is een selectie van 250 drukken ge maakt, in zwart/wit en kleur. Opmerkelijk is de kwantiteit zowel als de kwaliteit van de foto’s uit landen als Polen, Rusland en Turkije. Daartegenover, zo stellen de or ganisatoren spijtig vast, staat een gering aantal inzendingen uit eigen land. De organisatie en de inrichting van de expositie zijn mede mogelijk gemaakt door de medewerking van de gemeente Heemstede, de Nederlandse Fotobond (BNAFV), de Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP), die het beschermvrouweschap aan de tentoon stelling heeft verleend, het Anjerfonds en verscheidene bedrijven, organisaties, in stellingen en particulieren. Herkent Kiek in de moderne technische camera op statiefzuil nog enigszins zijn eigen gereedschap, de snelle reflexhand- camera in verbinding met de studioflitser en de onzichtbare achtergrondprojectie bij mode- of produktopnamen komen hem als bizarre droombeelden voor. nen uitbrengen, als hij nu eens mocht rondkijken bij zijn modern ingerichte col lega. Zijn radicale ophaalbrug is inmid dels vervangen door een lieftallige recep tioniste met afsprakenboek, planbord, ar chief en lichtkast voor dia’s. De stoelen en standaards met hoofd- en armsteun als ook het „familie-tabouret” zijn lachwek kende antiquiteiten geworden, omdat de geportretteerden niet meer een halve mi nuut of langer behoeven stil te zitten of te staan. Het atelier, meestal de bovenste etage van het woonpand, had grote gelijkenis met een tuinbouwkas. Het glazen dak en minstens één gehele ramenwand waren beide voorzien van banen schuifgordijnen van wit linnen, noodzakelijk om op volzo- merse dagen met diffuus licht te kunnen fotograferen. De daarbij behorende sorte ring spiegels en reflectiepanelen heeft plaats gemaakt voor de moderne halo- geenverlichting en de studio-elektronen- flitser met reflectie- en diffusieparaplu’s. Maar zijn verbazing groeit zienderogen als hij een donkere kamer betreedt. Geen moeizaam gepruts met eiwitemulsies, gla zen platen, kit en afdrukramen bij het minimale licht van de olie- of gaslamp met rood lampeglas. Ook geen „daglichtver- groter”, die met een koker en spiegel door het dak van de donkere kamer naar bui ten stak, maar moderne vergroters met kleurenkop, belichtingsmeter en -klok, de color-analyser en de thermostatisch gere gelde verwerkingsbaden. Ook het beroemde „vogeltje” is gevlogen en heeft een passende collega gevonden in de zachte achtergrondmuziek van de re corder. Tot zover is de deelname aan deze Hu bertusdag geheel gratis. Deze interessante dag, temidden van natuur- en cameralief- hebbers, wordt besloten met een jacht- maaltijd in restaurant „Boschlust” te Ede. (kosten 22,50 per persoon). De organisatoren verwachten dat ieder zich van tevoren wel even wil melden: Hubertusdag, Postbus 24, 6710 BA Ede, telefonische inlichtingen: 08380-19009. Op basis van de Mustang heeft Ford een kleine tweezitter ontworpen, die overigens nog slechts als prototpye wordt gezien. De bedoeling is, dat Ford zich met dit soort ontwerpen voorbe reidt op een toekomst met zuiniger en kleinere auto’s. Het experimentele ont in eerste instantie wordt voor deze Mustang RSX een 2,3 liter vier-cilinder krachtbron gebruikt met vierversnel- lingsbak. De wagen is gebouwd op het normale Mustang-chassis, al is de wile- basis ingekort, terwijl ook lente en hoogte werden verminderd. Aan de achterzijde is als onderdeel van de achterruit een spoiler van gelaagd glas ontworpen, die de wagen niet alleen meer stabiliteit geeft, maar ook zorgt voor een vacuum rond de uitlaten van het ventilatiesysteem. De verbruike lucht in het interieur wordt zo sneller afgezogen. Opvallend is de vorm van de panelen onder de deuren, voorzien van donkere plexiglas-platen. De rui ten zijn overigens vast in de frames van de deuren gelijmd. Om contact met buiten mogelijk te maken, zijn in de zijruiten kleine scharnierende ruit jes geplaatst. Verdere snufjes zijn: halogeen-kop- lampen beschermd door plexiglas, schokabsorberende voor- en achter bumper, laag-profiel radiaalbanden, twee aparte luchtinlaten die bij hoge en lage snelheid respectievelijk het te veel aan lucht over de auto leiden, of extra lucht aanzuigen. De wagen kan eventueel ook uitge rust worden met een 2,3 liter turbo of de V6/V8 motoren van Ford. A3 C&A) rum 4* De stoet (per auto) wordt ontbonden in Elspeet en vandaar trekken de deelne mers op eigen gelegenheid naar „De Wald hoorn” in Otterlo. Vanaf 13.45 uur worden daar natuurdia’s, een natuurfilm en een klankbeeld vertoond. In 1960 werd opgericht het Cameraja- gersgilde en vanaf dat jaar organiseert dit gilde een Hubertusdag. Op zaterdag 20 oktober is het ditmaal verzamelen gebla zen in Ermelo, vanwaar om 11 uur wordt gestart voor een rondrit door de bossen van de Kroondomeinen. Van tijd tot tijd geeft ook Braun zich op uitgeversvoeten. Het is alweer enige tijd geleden, dat Braun het flitsboek „Alles over flitsen” met allerhande tips voor het fotograferen met elektronenflitsers uit bracht. Dit keer heeft Braun een filmboek samengesteld met als titel „Filmregie”. Een filmboek, dat, zoals de titel al ver raadt, erg veel weg heeft van een draai boek. Het boek is in twee gedeelten onderver deeld. Gespeend van ingewikkelde film technische verhandelingen vertelt „Film regie”, in begrijpelijk en gemakkelijk leesbaar Nederlands, in het eerste deel iets over belangrijke grondbeginselen van de filmische vormgeving als optische dy namiek, bewegings-, tijd- en geluidsdyna- miek. In deel 2 wordt de theorie aan de hand van voorbeelden, alternatieven en tips in praktijk omgezet. Het boek pretendeert geenszins dè op lossing voor regieproblemen aan te dra gen. Het is eerder de bedoeling vooral de beginnende super-8-hobbyist een idee te geven van hoe een film kan worden opge bouwd. Het maken van een goede film is en blijft een kwestie van het zo goed mogelijk benutten van de mogelijkheden, die de camera biedt. De creativiteit doet de rest. De uitgave is rijkelijk geïllustreerd met 575 kleurenfoto’s, telt 80 pagina’s en wordt door Elsevier gedistribueerd. werp van deze Mustang RSX (raaly- sport experimental) stamt uit het Ghia- ontwerpcentrum in Turijn, dat al va ker voor het Amerikaanse concern heeft gewerkt. A2 Morgenavond om acht uur opent de staatssecretaris van het ministerie van CRM, mevrouw J. G. Kraayeveld-Wou- ters, officieel de internationale jeugdfoto- expositie, die de Heemsteedse jeugdfoto- club Het Ogenblik ter gelegenheid van het vierde lustrum in het Cultureel Centrum Het Oude Slot (Ir. Lelylaan 6, Heemstede) heeft ingericht. 44 Kiek zou een zilversterke gezondheid gehad moeten hebben om een eeuw voor uitgang in zijn vak te beleven. Met zijn lange zwarte jas en hoge hoed zou hij beslist goed passen op de vakbeurs Profo- to, die van 25 tot en met 29 oktober in de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht zal plaats hebben en die ditmaal in het teken van de nostalgie zal staan. Wanneer hij daar dan alles rustig zou hebben beke ken en ter hand genomen, zou hij geen moeite gehad hebben met de overtuiging, dat met al deze techniek wel iets veel beters gemaakt kan worden dan de hem zo vertrouwde „kiekjes” De beurs is elke dag geopend van 9.30 tot 17.00 uur. Mitsubishi zal in de loop van deze maand de nieuwe Lancer introduceren op de Nederlandse markt. De wagen die op de tentoonstelling in Frankfurt voor het eerst in Europa te zien was, is belangrijk groter dan het voorgaande model. Het is een ruime vierdeurs se dan geworden, met naar keuze een krachtbron van 1200 cc, 1400 cc of 1600 cc. Op de 1600 GSR zijn schijfremmen rondom gemonteerd. In het Mitsubishi- programma neemt de nieuwe Lancer een plaats in tussen de Colt-derie en de Galant Sigma’s. In november zullen de eerste exemplaren leverbaar zijn. De foto toont .de nieuwe mitsubishi Lancer. BMW voegde aan zijn nieuwe motor een elektronisch bestuurde ontsteking en injectie toe. Toen in 1973/1974 de situatie op de oliemarkt zich wijzigde, was men bij BMW nog aan het werk om de nieuwe motor produktierijp te maken. De gevolgen van de crisis maximum snelheden, verhoogde brandstofprijs en toenemende eisen van verschillende overheden, maakten dat men bij BMW verschillende malen besloot de verdere ontwikkeling af te remmen. Ten slotte maakte de omslag in Perzië en de als gevolg daarvan opnieuw verminderde olietoevoer naar de westerse landen, een definitief ein de aan de nieuwe twaalf cilinder. Intussen is men in München aan de slag gegaan met de voorbereiding voor een andere krachtbron: een motor van 3,2 liter met drukvulling. Naar het zich laat aanzien komt deze motor volgend jaar in produktie. Tevens is zoals bekend BMW bezig met een diesel met turbo-oplading. Ook deze motor zal zo spoedig mogelijk van de band komen. Daarmee is het motorenscala bij BMW nog niet aan het einde gekomen. Eveneens volgend voorjaar komt het concern met een model 7451, waarmee de 7-serie zijn sterkste krachtbron krijgt. Deze motor is weliswaar gelijk aan de krachtbron in het type 732i, maar is daarbij voorzien van een turbo, die het vermogen opschroeft tot zo’n 252 pk. En natuurlijk komt daarbij dan uitge- breide elektronica om de hoek kijken. Zo uitgebreid als tot dusver nog niet voorkwam in een serie-wagen. BMW wil het nieuwe topmodel uitrusten met onder meer een computer, die talloze functies vervult. Van het aangeven van de tijd, tot het automatische in- en uitschakelen van bepaalde accessoires, van de nog te rijden afstand tot het doel, tot een waarschuwing bij overschrijding van de gekozen gemid delde snelheid, van het waarschuwen wanneer de buitentemperatuur bene den de 3 graden Celsius daalt tot dief stalbeveiliging. Kortom: een rekentuig, dat de be stuurder vele lasten uit handen neemt. Nog even en BMW is toe aan een volle dige geautomatiseerde auto, al zal voor zo’n vervoermiddel ook de infrastruc tuur (de wegen) moeten worden aange past. Dat is een toekomstdroom, die vanwege de hoge investeringen wel nooit praktijk zal worden. J. D. Kiek (1811-1899) was gedurende 25 jaar van 1857 tot 1882 de bekende Leidse studentenfotograaf. Alhoewel hij zeker niet behoorde tot de weinige grote fotografen van Nederland, werd niette min zijn naam als fotografisch begrip even onsterfelijk als die van de Leidse velocipèdehersteller Fiets. Zijn atelier aan de Rijnsburgersingel was slechts be reikbaar via een ophaalbruggetje, dat bij onstuimig studentikoos bezoek op tijd werd opgehaald om joolschade aan came ra, schalen, kolven en andere zaken te voorkomen. Kiek, als daguerreotypeur op de zilverplaat begonnen, had zoals zove- len van zijn collega’s een „daglichtatelier” met geschilderd parkgezicht als achter grond en bruikbaar voor elk portret. Ver der de benodigde attributen als balustra de, Griekse zuiltjes, bijzettafeltjes uit bij na alle culturen en allerhand gordijnen en draperieën. Hij zou zonder twijfel geen woord kun- BOVAG en RAI menen dat het voorstel van de regering om het Rijkswegenfonds op te heffen, in de Tweede Karper dient te worden verworpen. In een brief aan de Ka merleden zeggen de organisaties dat er juist dankzij het Rijkswegenfonds de afgelopen vijftien jaar het een en ander is gebeurd aan de aanleg van weg-infrastructuur in Neder land. De dagelijkse fües bewijzen echter dat in de naaste toekomst nog dient te worden voortgegaan met het scheppen van een aan tal verkeersvoorzieningen. Hiertoe is het geld nodig dat tot nu toe in de vorm van opcenten op de motorrijtuigenbelasting door het wegverkeer werd opgebracht. BOVAG en RAI vinden dat het niet juist zou zijn deae opcenten voortaan aan de algemene middelen van de regering ten goe de te laten komen. Er bestaat op deze wijze immers geen enkele zekerheid dat eenzelfde bedrag (in 1979 is dat 920 mln. gulden) ook aan de begroting van Verkeer en Waterstaat ten goede zal komen. In de brief komen de organisaties met een alternatief dat in de plaats van het Riikswe- genfonds zou kunnen komen. Dit is een Planningwet Verkeer en Vervoer, waarin afzonderlijke voorzieningen getroffen zou den moeten worden voor de financiering van aanleg en onderhoud van wegen. De be staande opcenten op de motorrijtuigenbelas ting zouden, naast bijdragen uit de algemene middelen, de basis voor deze financiering kunnen vormen. Een nostalgisch beeld: de eerste offi ciële foto van de stamhouder. Dat gaat tegenwoordig heel anders is een beetje jarig., in de Wereldspaarweek van 15 t/m 19 oktober

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11