Jonge meesterviolist Boris Belkin treedt op met NPO Medici String Quartet puntgaaf in Britten Elektriserend musiceren Pip Simmons Group stelt gebruik kernenergie boeiend ter discussie Toch uitreisvisum De Idioot voor voor operazangeres Reni Penkova Bond voert actie grammofoonplaten onbepaalde tijd uitgesteld tegen „kwalijke” E Dagje uit in Düsseldorf i ri Kamermuziekensemble toch van zeer hoog niveau door Johan van Kempen Protest en pleidooi afgewogen naast elkaar gezet Intermezzo s Breed repertoire 13 DONDERDAG I 1 OKTOBER 19 7 9 KUNST 12 H JOHAN VAN KEMPEN GEMMA COEBERGH Inlichtingen bij al onze kantoren busreis op elke eerste zaterdag van de maand eerstvolgende datum: Zaterdag 3 november 1979 Reissom: 30,- per persoon Terug om plm. 21.30 uur. Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. U maar (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) er tal HAARLEM. De in 1948 in Rusland geboren violist Boris Belkin, geeft deze week een aantal concerten met het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Jerzy Katlevicz. Belkin studeerde aan het Conserva torium van Moskou (viool, piano en directie) en werd in 1973 winnaar van het Internationaal Vioolconcours in de Russische hoofdstad. nt’ de 'kt Boris Belkin is juist in Europa terugge keerd van een Zuidamerikaanse toernee, om na dit Hollandse intermezzo door te reizen naar West-Duitsland, terwijl hij nu tegelijkertijd voorbereidingen treft voor de realisering van grammofoonplaten projecten met het Concertgebouworkest, The London Philharmonic Orchestra en Die Wiener Philharmoniker. Ook het nu met het NOP te spelen Vioolconcert van Glazoenov hoort bij de toekomstige opna- mens. Een briljante compositie die hij eerst in een heleboel concertzalen in aller lei landen zal laten horen. „Dan komt het ’t beste naar m’n zin op de plaat”. Boris Belkin geeft het in de praktijk overigens naar eigen zeggen altijd weer een iets andere belichting: „Net als Isaac Stern van wie ik drie keer Beethoven achter elkaar hoorde; drie keer anders experimenteer ook ik voortdurend binnen het door de componist aangegeven ka der”. Kan ook niet anders, volgens Belkin. „Op die manier blijft het levend. Ik teken ook nooit streken aan in m’n partijen; óp en afstreek, accenten, ’t is altijd weer even anders. Zo blijft het avontuur”. AVIGNON (AFP). De Bulgaarse au toriteiten hebben toch een uitreisvisum verstrekt aan de sopraan Reni Penkova, zodat zij kan optreden in uitvoeringen van Verdi’s Nabucco op 2 en 4 november in de opera van Avignon, zo heeft de directie van deze instelling in Zuid- Frankrijk woensdag meegedeeld. De groep die tegen is maakt met kracht en tal van theatermiddelen duidelijk dat kernenergie het eerste middel is om de mensheid te verdelgen. Er klinken pro- De sopraan kreeg haar visum volgens de directie woensdag en deze corrigeerde haar vergissing van dinsdag, toen zij van Penkova een Russin had gemaakt. Het Bulgaarse persbureau BTA sprak woensdag tegen dat Reni Penkova een uitreisvisum was geweigerd. Zij kan zich ook voor een optreden naar Amsterdam begeven, aldus BTA. Een andere Bulgaarse zangeres, Gena Dimitrova, heeft haar buitenlandse ver plichtingen moeten afzeggen omdat zij voor een operatie in een ziekenhuis moest worden opgenomen. „U bent geniaal”, schreef in 1890 Tsjai- kovski aan de toen 25-jarige Alexander Glazoenov, terwijl veel later Stravinski over deze componist in zijn memoires noteerde: „Elk van zijn nieuwe werken werd als een muzikale gebeurtenis van de eerste orde beschouwd; ik was gefa scineerd door het verbazingwekkende meesterschap in de vakbeheer sing”. Ik hanteer dit citaat, omdat bij het beluisteren van dit vioolconcert in han den van een spiritueel kunstenaar als Boris Belin, de destijds op schrift gestel de bewondering van twee van Glazoe- novs collega’s, werkelijk heel goed na te voelen is. Belkin levert met het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder Jerzy Katlevicz, in alle episodes van deze zo kleurrijk geïnstrumenteerde romanti sche compositie, verrassende interpreta ties op, waarbij, met ingehouden ver toon van virtuositeit, het muzikale pano rama van het geheel in liefdevolle be lichting en in het juiste perspectief wordt geplaatst. Boris Belkin heeft een superbe tech niek en een vervoerende volumineuze en zangerige toon, die hij van pianissimo tot fortissimo expressief weet te nuance ren. Elektriserend vioolspel, waarmee in vloeiend samengaan met de orkestpar tijen in deze Beverwijkse versie - op een enkel misverstand in het eerste deel na - in volle rijkdom van profilering een ver tolking van grootse artistieke allure ont staan. HAARLEM. De voorstellingen van De Idioot, een produktie naar aanleiding van het gelijknamige boek van Dosto- jevski, die deze maand in de Toneel schuur zouden komen zijn voor onbepaal de tijd uitgesteld wegens ernstige ziekte van een der acteurs. De voorstelling zou de eerste professionele eigen produktie van de Toneelschuur zijn. Een initiatief dat door middel van een aparte CRM- subsidie mogelijk was. De Idioot zou gaan onder regie van de uit Polen afkomstige regisseuse Joanna Bilska. Volgens Toneelschuur-coördina- langzamerhand het protest en alleen de verstrooiingsfactor bleef onaangetast. Zoiets heeft Towards a nuclear future Naar Britten werd door de (goed bezet te) zaal op het puntje van de stoelen ge luisterd, en terecht, want de vijf delen van dit strijkkwartet (nr. 3, opus 94) bezitten in al hun soberheid een indringende zeg gingskracht. Je kunt dit makkelijk te be- ook. The Pip Simmons Group laat een uitstekende voorstelling zien, prachtig van opzet en voortdurend onderhoudend ingevuld. Uitstekend klinkende songs met uiterst melodieuze muziek die voortreffe lijk wordt uitgevoerd door de spelers zelf. En het toneelbeeld dat je ziet bij binnen komst en ook weer bij verlaten van het theater, heeft iets van een gewonde sa menleving waarin het een bar bestaan is. Een groepje haveloze mensen als laatste restanten van een kleine verzameling overlevenden. In hoeverre zal zo’n voorstelling nou doorwerken? Ik heb er geen idee van. Aan de ene kant wordt de toekomst met kern energie als desolaat gepresenteerd, aan de andere kant voorspelt de industrie-pleiter heilzame vooruitzichten. tor Frans Lommerse ziet het er niet naar uit dat De Idioot dit lopende seizoen nog zal worden uitgebracht. Getracht zal wor den de voorstelling volgend seizoen te realiseren. Ter gelegenheid van de toneelversie van De Idioot zou gelijktijdig de Russische film De Idioot, gemaakt door Iwan Dyr- jev, in de Toneelschuur draaien. Deze film wordt toch vertoond en wel op 19, 20, 25, 26 en 27 oktober, aanvang 21.00 uur. De film werd in 1958 in de Sovjet-Unie uitge bracht. Is in kleur en duurt twee uur. Concert: Start Kwartetserie, door het Medici String Quartet: David Mat thews en Paul Robertson (viool), Paul Silverthorne (altviool), Anthony Le wis (cello). Programma: Mozart, Brit ten en Ravel. Concertgebouw Haarlem (Tuinzaal), 10 oktober 1979. in >r- de tl, al Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden - n- of ■n. al J Dramaturgisch is deze produktie onder- bouwd met informatiemateriaal uit de nieuwsmedia, die via de data-bankabon- nementen die Mickery heeft, binnenkwa men. Dat nieuws is niet direct gebruikt, maar heeft als ondersteuning gediend bij de argumentaties zoals die nu in de voor stelling te horen zijn. soms is dan de consequentie, zoals in de afgelopen jaren met zo’n 90 concerten per seizoen, dat ik te weinig tijd voor andere zaken overhoud. Ik moet bijvoorbeeld veel kunnen lezen en om me heen kijken”. Boris Belkin woont momenteel in Lon den, waar hij het naar zijn zin heeft. Vijf jaar geleden emigreerde hij legaal, (zoals hij nadrukkelijk stelt) vanuit Rusland naar Israel. Het moeilijke afscheid van familie en vrienden daargelaten, noemt Belkin die overstap „gemakkelijk en vol komen logisch”. De traditionele Russische geest is volgens hem „verpest door het Sovjet-regime”. Met het oude Rusland voelt hij, niet in sociaal maar wel in cultu reel opzicht, verwantschap. Niet met de Sovjets. Belkin is niet volbloed joods. Voelt zich wél zo. Maar verklaart daarbij zeer beslist geen zionist te zijn. Het wonen in Israel waar hij veel concerten met het, hier on langs nog wegens een Nederlands toernee in het nieuws gekomen, Israel Philharmo nic onder leiding van Zubin Metha heeft gegeven is te ver afgelegen van de andere cultuurcentra. Daarom viel de keus op Londen als woonplaants. Boris’ ouders wonen nog in Rusland. Belkin vervalt weer in een zekere somber heid als hij vertelt over de contactmoei- lijkheden, die door de geheime Russische politie worden veroorzaakt. Als hij met zijn ouders en zusjes telefoneert, wordt alles op de band opgenomen en kan ieder verkeerd woord negatieve gevolgen heb ben voor zijn familie. Belkin is extra ver ontwaardigd over het feit dat legaal geë- migreerden zoals hij en clandestien uitge wekenen zoals zovele andere Russen, door de overheid daar, qua behandeling, ook nog eens over één kam geschoren worden. Misschien hebben de vier kwartetspe- lers een ander soort affiniteit met Mozart dan ik de juiste acht, maar het hele betoog ging gebukt onder een vrij grove en in details verre van mooie aanpak die toch moeilijk verdedigd kan worden. Maar daarna kwam er een kwartet van Benja min Britten op de proppen (geschreven in 1975, dus een jaar voor diens dood) dat zowel inhoudelijk als wat uitvoering be treft de toppen van het artistiek haalbare zeer dicht naderde, plus het kwartet in F van Ravel dat puntgaaf en zeer genuan ceerd werd afgeleverd. Zou er dan bij Mozart een (te) grote dosis podiumspan- ning als smaakbederver zijn opgetreden? AMSTERDAM (ANP). Het hoofd bestuur van de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond (NTB) heeft minister Gar- deniers van CRM woensdag gevraagd een einde te maken aan de kwalijke praktijken rond het maken van opna men voor commerciële grammofoon platen door symfonie- en radio-orkes- ten. Towards a nuclear future is een heel muzikale produktie. Daarin staat centraal de man die een voortdurend pleidooi vóór het gebruik van kernenergie houdt. Hij is in dienst van de kernindustrie. Maar voor al door het overtuigende spel van de ac teur Roderic Leigh maakt hij een integere indruk, hoe eng en dogmatisch zijn tekst soms ook klinkt. Hij houdt niet op te verklaren hoe ongevaarlijk, hoe schoon en hoe goedkoop kernenergie zal zijn en hij voegt daar aan toe dat er hier sprake is van het laatste redmiddel om de mensheid in stand te houden. Meestal lacht hij va derlijk goedmoedig, boordevol begrip voor de bodemloze naïviteit van de protes- terenden, soms licht geïrriteerd met een nauwelijks merkbaar handgebaar bedui dend dat het zowel genoeg geweest is. Wat later komt hij toch goed voor de draad: „Publiek is naamloos. Dichtbij en toch op een afstand. Maar al die mensen, plichtplegingen, party’s; ’t is allemaal niks voor mij. Ik houd eigenlijk van een heel eenvoudig leven”. Over dat bestaan: „Zoals ik de wereld rondreis met m’n viool en met de muziek waarvan ik houd en dat is alle muziek die ik speel, een breed repertoire, van Bach tot avant-garde dat is een manier van leven die helemaal bij me hoort. Maar De groep van Pip Simmons, voor de regelmatige Mickerybezoeker een goede bekende, komt uit Londen en maakt op een indringende manier theaterproduk- ties die praktisch altijd boeien door de vormgeving en meestal inhoudelijk ook. Dat is ook nu zo. geen deel van de normale orkesttaken behoort te zijn. Tevens laat de NTB de minister weten dat de Internationale Federatie van Mu sici, waarbij de bond is aangesloten, verzocht is om tegen te gaan, dat oor spronkelijk voor zover bekend voor Nederland bedoelde opnamen nu in het buitenland tot stand worden gebracht. De musici in de orkesten hebben van de NTB het advies gekregen om niet in diensttijd deel te nemen aan het vervaar digen van commerciële grammofoonpla tenopnamen en zich te houden aan de internationaal gebruikelijke arbeids voorwaarden en honorering. Taietoniach via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) Want ondanks de meteen al gedemon streerde hechte samenhang en technische perfectie was het spel van de vier strijkers hier te gespierd en dikwijls verstoken van een visie die de grote lijnen in de gaten hield. Zo miste de doorwerking in het eerste deel (met die leuke hoornkwinten, waar de bijnaam van de compositie „die Jacht” al op aanstuurt) elke lineaire span ning en was het daarop volgende menuet verre van sierlijk, het adagio ietwat vettig en het slotdeel allegro assai houterig van beweging. Maar zoals gezegd: hierna geen kwaad woord meer over het Medici String Quartet. vatten muziek noemen iets wat soms met geringschatting wordt gezegd en dan is dat grotendeels waar. Britten is nooit een avant-gardist geweest, maar dat was Bach in zijn tijd tenslotte ook niet. De structuur en sfeer van de in dichte lijnen vervloeiende Duets, het Ostinato waar in tervalsprongen het fundament vormen voor lyrische en daarna gepassioneerde melodiefragmenten, de Solo van de eerste viool die geënt wordt op lange noten van achtereenvolgens cello, alt- en tweede vi ool, de springerige Burlesque waarin en passant nog een verkreukeld walsje op duikt en het meditatieve Recitativo and Passacaglia dat langzaam verijlt tot één slottoon zorgden voor een bijna beklem mende stilte, die van ieder detail deed genieten. Even kundig en treffend was het kwar tet in het (ook vijfdelige) kwartet van Ravel, dat spitsvondig en lichtvoetig uit de verf kwam. Het Medici String Quartet is dus toch een ensemble van zeer, zeer hoge kwaliteit. De musici in vaste dienst van deze orkesten wordt soms opgedragen hun medewerking te verlenen aan commer ciële grammofoonplaten zonder dat daar een redelijk honorarium tegenover staat, aldus de NTB. Naar aanleiding van diverse concrete gevallen heeft de AMSTERDAM. Je kunt het overal lezen, kranten schrijven erover. Kern energie betekent een groot gevaar voor de samenleving. Woorden van deze strek king klinken als krachtige waarschuwing uit de monden van de spelers van Pip Simmons in de nieuwe speciaal voor Mic kery gemaakte theaterproduktie To wards en nuclear Future. Een voorstel ling die aansluit bij de actuele technolo gische ontwikkelingen, want we zijn al enige tijd op weg naar een toekomst waarin kernsplitsing energiebepalend zal zijn. Een toneelproduktie waarin de argumenten voor en tegen het gebruik van kernenergie worden aangedragen. Die daardoor in elk geval tot nadenken kan stemmen en een springplank naar zinnige discussie over dit angstige onder werp is. Wie daar gebruik van zal maken is een andere zaak. bond getracht te komen tot een wijziging van deze praktijken. In een brief aan de minister stelt de NTB dat het verrichten van werkzaam heden voor commerciële doeleinden avontuur blijven” KWWM Voor- en tegenstanders van atoomsplit sing kunnen in de conceptie van deze afgewogen voorstelling hun eigen uitleg, en daarmee het bewijs van hun gelijk, terug vinden. HAARLEM. Als je aan het begin van een recital Mozart min of meer de mist in hoort gaan (dit slaat dan vooral op stijlzuiverheid, niet op techniek.) zijn de verwach tingen voor de rest van het programma op zijn minst op losse schroeven gezet. Hoe kan een ensemble als het uit Engeland afkomstige Medici String Quartet bogen op een grote reputatie, prijzen op festivals in de wacht slepen en dan toch zo’n Strijkkwartet KV 458 met een tweederangs interpretatie af leveren? Dat ongerustheid over kernsplitsing en de mogelijkheid tot gebruik van de daar door vrijgekomen energie op zijn plaats is, kunnen we inderdaad vrijwel dagelijks in de kranten lezen. In die van vandaag heb ik dat voor de aardigheid even gecon troleerd. De oogst is twee berichten. Op de voorpagina een melding dat de Ameri kaanse Indianen als eerste het slachtoffer dreigen te worden van kernenergie. Dan nog een berichtje over het verstoren van een kerntransport in Frankrijk. Vers in de herinnering ligt overigens nog de zaak Harrisburg (ook in de voorstelling ge noemd) en laatst las ik een berichtje over een lekkende kerncentrale doordat er een paperclip tussen de afsluiter zat. De voorstelling van Pip Simmons blijft tm. 27 oktober in Mickery. Als een soort scheidsrechter is in deze voorstelling de man aanwezig die de nieuwsmedia representeert. Dat gebeurt in een heel zorgvuldige uitbeelding door Peter Oliver. Nu eens geen seniele journa list met opgestroopte mouwen en een zon- neklep, maar een man die vol belangstel ling elk gebeuren, ook de publieksreacties (die matig zijn) volgt. Na zijn emigratie, in het daarop volgen de jaar naar Israel, verbreidde zijn roem zich snel in de Westerse muziekwereld, waar hij zich als solist op vrijwel alle belangrijke podia het horen. „Mijn Engels is horrible. Boris Belkin bereidt me er maar vast op voor, als ik in de solistenkamer van het Haarlemse con certgebouw met hem kennismaak. Een soort van waarschuwing die de beschei denheid van een perfectionist moet zijn. Want, naar later blijkt, weet deze jonge meesterviolist zich volkomen vrij uit te drukken in welk onderwerp er wordt aangesneden. Belkin kijkt nogal donker. Hij heeft dinsdagavond laat, bij aankomst op Schiphol, een buiteling vanaf een vlieg- tuigtrapje gemaakt, waardoor zijn linker schouder geblesseerd is geraakt. Het spe len gaat nog: „Niemand zal iets merken”, komt er nogal zelfverzekerd uit, „maar elke verandering van positie doet me ei genlijk waazinnig veel pijn”. Door die omstandigheid is dus de stem ming na deze repetitie niet erg opgewekt. Bovendien blijkt hij toch al nooit zo’n zin in een interview te hebben. „Ik haat zoiets” zegt hij ondubbelzinnig, „iedere echte musicus zal er trouwens wel zo over denken. Behalve natuurlijk degenen die niet zo speciaal voor de muziek leven, maar alleen bezorgd zijn over hun zoge naamde carrière”. Boris Belkin, die hier al met Haitink en het Concertgebouworkest op de TV te zien geweest is, hoeft zich overigens totaal geen zorgen meer te maken over zijn image en publieke succes. Bekend in alle landen met een goed cultureel klimaat, door middel van concerten met de beste orkesten onder befaamde dirigenten, be hoort deze 31-jarige musicus momenteel tot de opmerkelijkste violisten van zijn generatie. Boris Belkins levendig beweeglijke, ge voelige gezicht, lijkt evenals zijn manier van spreken, een combinatie van nervosi teit en oververmoeidheid uit te drukken. Hij suggereert daarbij met rust gelaten te willen worden, terwijl hij tegelijkertijd een beetje aandacht toch ook wel prettig schijnt te vinden. Dat laatste dan mis schien ook wel omdat Belkin helemaal in zijn eentje op toernee is, en een type als hij toch vast en zeker de communicatie niet schuwt. ir Boris Belkin: „Ik houd eigenlijk van een heel eenvoudig leven BEVERWIJK. Vrijdagavond is Bo ris Belkin ook in het Haarlemse con certgebouw te horen, maar de Bever wijkse Vredevorstkerk had woensdag avond de primeur. Hier hoorde men het veelzijdige vioolspel van Belkins ui terst warmbloedige maar toch bezonken muzikantennatuur in het Vioolconcert van Glazoenov. ir Scène uit Towards a nuclear future, een co-produktie van Pip Simmons Theatre Group en Mickery. (foto Bob van Dantzig). Voorstelling: Towards a nuclear future. Produktie van The Pip Simmons Theatre Group uit Londen, samen met Mickery, vrij naar het boek The Nuclear State door Robert Jungk. Regie Pip Simmons. Spelers Roderic Leigh, Peter Oliver, Rod Beddall, Helena Fransson, Pete Gibson, Jessie Gordon, Chris Jordan, Sally Lansdale, Sheila Burnett. Mickery Theater, Amsterdam, 10 oktober 1979. testsongs in het genre dat we kennen uit de jaren zestig. We hebben ze op de gram mofoonplaat, maar de ruis overstemt zo „Vioolspel moet

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13