De post rond Kerstmis en Nieuwjaar Twee pfennig verlies in Londen Extra vleeskeuring Rentevoet in Canada verhoogd vlottrekken Vooruitzichten Bonden willen reis-CAO Staking bij visbedrijven afgewend vliegveld Beek gunstig Smit gaat mammoetdok Meer aardgas onder Groningen Akzo NV geeft weer dividend Actie bond tegen Hamburgse reder Enquête: tien procent voor kernenergie LPG-bedrijf niet naar Terneuzen Bredero koopt Harn-Veenendaal el Senaat: steun Wereldbank voortzetten Stork geeft fouten toe Opnieuw zware druk op dollarkoersen Wegdoen legbatterijen is niet te betalen O Organisatie pluimveehouders: o DONDERDAG 1 1 OKTOBER ECONOMIE 21 19 7 9 (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) o o o o 9b o o o o o o o o o o 9b ZEIST. Indien het inderdaad komt tot een verbod op legbatterijen binnen de EG zullen de kosten van een overgangsregeling, noodzakelijk om de pluimveehouders geen economische schade te laten lijden, onbetaalbaar zijn. en ken. pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar Zwanenburg tel. 02907- 35 41 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De dollar heeft in Londen gisteren de hele dag onder druk gestaan. Ten opzichte van de slotnotering van dinsdag moest de dollar met een notering van 1,7785 mark bijna twee pfennig prijsgeven. DEN HAAG. De aardgas reserve van het Slochteren veld blijkt aanzienlijk groter te zijn dan tot dusver is aange nomen. Een herwaardering die door de Nederlandse Aardoliemaatschappij is uit gevoerd heeft tot de conclusie geleid dat de totale reserves van het Slochterenveld, voor zover die aan Nederland zijn toe te rekenen, met 150 miljard kubieke meter moeten worden opgewaardeerd. ïf Ma Jg IbMBSB f iiiii Slochterenveld aanzienlijk rijker dsen 8,75 )0a 220,00a (ADVERTENTIE) B vel gisteren begonnen met het extra nauwkeurig onderzoek van varkensvlees op la I I I 0 0 0 o o o o o o o 101 o o o o o o o o o o o o o o o o 101 o o o o o o o o Deze firma. Pipe Works Welding Servi ces, had voor het uitlenen van personeels leden geen toestemming van het ministe rie van Sociale Zaken. De elf man zullen Van Aardenne deelde mee dat de totale reserve in de eerste helft van dit jaar met twee procent is afgenomen. Een deel hier van moet worden toegeschreven aan her waardering van al aangetoonde vondsten, het belangrijkste deel wordt veroorzaakt door produktie gedurende de overslagpe- riode. ARNHEM(ANP). Akzo NV zal over het lopende jaar een interimdividend uit keren van een gulden per gewoon aandeel van twintig gulden. Hiermede wordt ge volg gegeven aan de in mei in de jaarver gadering gedane toezegging om al in het najaar een interimdividend te declareren als de betere gang van zaken in de eerste maanden van dit jaar zich zou voort zetten. Deze dividenduitkering, de eerste sinds mei 1975, mag volgens de raad van be stuur overigens niet beschouwd worden als een indicatie omtrent het uiteindelijke jaarresultaat en de hoogte van het totale dividend over dit jaar. Over de jaren 1975 tot en met vorig jaar heeft Akzo het divi dend gepasseerd. Over 1974 werd een divi dend van 4 uitgekeerd, waarvan 1,20 als interimdividend. DEN HAAG (ANP). De posterijen hebben voor de periode rond Kerstmis en Nieuwjaar maatregelen genomen om enerzijds het publiek optimaal van dienst te kunnen zijn en anderzijds het publiek zoveel mogelijk de gelegenheid te geven van deze regeling te profiteren, zo heeft de PTT gisteren meegedeeld. De maatregelen houden verband met het regeringsbesluit dat de rijksdiensten op 24 en 31 december gesloten zullen zijn voor zover het dienstbelang dat toelaat. Het rooster van de posterijen ziet er als volgt uit: Maandag 24 december: de postkan toren sluiten om 16.00 uur. Expeditie en postbestelling worden uitgevoerd als UTRECHT (ANP) De Dienstenbon den en de Vervoersbonden FNV hebben een model-CAO opgesteld voor het perso neel van reisorganisaties en reisbureaus, waarmee zij binnenkort in het krijt willen treden met de ANVR, de werkgeversorga nisatie in het reiswezen. Bedoeling is dan tot algemene CAO- afspraken voor de hele reisbedrijfstak te komen. Mocht dit niet lukken, dan zullen per reisorganisatie CAO-gesprekken wor den aangegaan. Er bestaat nu pas een reis-CAO die is afgesloten bij het, vroeger aan de vak bond verbonden, reisbureau Interland in Amersfoort. Onder deze CAO vallen tach tig werknemers. De organisatiegraad van werknemers in de reissector is laag; nog geen tien procent. Volgens bestuurder Diepeveen, reisspecialist van de Diensten bonden FNV, is dit echter geen beletsel om tot CAO-afspraken met de reiswerk- gevers te komen. veehouderij het standpunt van het dage lijks bestuur van de NOP, dat wel bereid is te praten over eventueel te stellen nor men voor het gebruik van legbatterijen. de handelaren vormden de zorgen over het aanbod en de prijzen van olie, de onderhandelingen van BP met Iran over de olieleveringen voor volgend jaar en de stijging van de goudprijs de dreigende achtergrond. De markt was verder onrus tig door de mededeling van de voorzitter van de Federal Reserve Board dat de pas aangekondigde maatregelen van tijdelij ke aard zijn. In Frankfurt werd de officiële midden koers van de dollar vastgesteld op 1,7865 mark, bijna twee pfennig minder dan de 1,8057 mark van dinsdag. De Bundesbank greep niet in; over het algemeen neemt men aan dat dit wel gebeurt als de dollar lager noteert dan 1,78 mark. Aan het eind van de handel in Londen bedroeg de goudprijs 409-412 dollar per ounce. De „middagfixing” was uitgeko men op 413 dollar. Er werden veel dek- kingsstransacties afgesloten met het oog op de maandelijkse goudveiling van het IMF. De handel werd uitermate actief toen er op een gegeven ogenblik 418 dollar werd genoteerd. Over de prijs die er op de veiling uit de bus zou komen wilde niemand een voor spelling doen. Verder deden er geruchten de ronde dat het Amerikaanse ministerie van Financiën de hoeveelheid goud die het maandelijks verkoopt zou willen ver groten, en wel van 750.000 tot 2,2 miljoen ounce. Het Amerikaanse ministerie heeft dit inmiddels ontkend. UTRECHT (ANP) Verenigde Bedrij ven Bredero gaat alle aandelen overne men van Van Harn’s Holding in Veenen- daal. Van Harn, een middelgroot installa tiebedrijf met ongeveer 230 man perso neel, zal onder eigen identiteit binnen het Bredero-concern blijven functioneren. Van Harn is voornamelijk actief in de utiliteitsbouw. Zij heeft thans onder meer opdracht voor de werktuigbouwkundige installaties voor de nieuwbouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De overneming betekent voor Bredero een verbreding in de werktuigbouwkundi ge installatiemarkt en voor Van Ham een versterking van de continüteit van de werkgelegenheid. De bonden hebben hun instemming met de overneming betuigd. Het ministerie van Economische Zaken en de SER-Fusiecommissie zijn ingelicht, al dus Bredero. OTTAWA (ANP). De centrale bank van Canada heeft haar officiële disconto de rente waartegen de gewone banken bij haar terecht kunnen verhoogd van 12,25 procent tot het record van 13,0 pro cent. De verhoging heeft ten doel de uit breiding van dé geldomloop en de kredie- texpansie aan banden te leggen en de door de waardedaling van de Canadese dollar veroorzaakte inflatie te beteugelen. De president van de Bank of Canada, Gerald Bouey, zei dat de verhoging van het Amerikaanse bankdisconto tot twaalf procent van het afgelopen weekeinde be tekent, dat deze rente anderhalf procent hoger is geworden sedert de vorige verho ging van het Canadese tarief tot 12,25 procent van september. UTRECHT (ANP). Op het laatste nippertje is een staking bij de driehon derd werknemers van visverwerkende be drijven in Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen voorkomen. Een uur voordat het ultimatum van de Vervoersbond CNV afliep ging men met de werkgevers om de tafel zitten. Dat gesprek had uiteindelijk tot resultaat dat de driehonderd haring- kuipers en inpakkers er dertig gulden bruto per week'bij krijgen. Dat onderhan delingsresultaat is voor de leden aan vaardbaar, aldus bestuurder Wienen van de Vervoersbond CNV. Als de werknemers inderdaad waren gaan staken, zou de haringexport prak tisch stil zijn komen te liggen, aldus Wie nen. In de visverwerkende bedrijven ont stond enige tijd geleden onrust toen een aantal bedrijven buiten de CAO om extra lonen ging betalen, net zoals dat onlangs ook gebeurde bij de vleesverwerkende industrie. Door dat extra loon nu in het CAO-loon op te nemen, is de zaak voor de hele visverwerkende branche weer recht getrokken. (Van onze redactie economie) HILVERSUM. Het NIPO heeft een landelijke enquête gehouden waarbij slechts tien procent van de onder vraagden zegt kernenergie een oplos sing te vinden voor energietekorten in de toekomst. ROTTERDAM(ANP). Het Rotter damse zeesleep- en bergingsbedrijf Smit Internationale gaat over veertien dagen bij springtij proberen het grootste droog dok ter wereld, dat vorige week op de Russische kust bij de Noorse grens strandde, vlot te trekken. Door zoveel mogelijk lucht onder het dok te persen, hoopt Smit het gevaarte vlot te krijgen. Daarna zal het naar het Varanger fjord worden gesleept. Het droogdok, dat de slepers van Smit van Gotenborg in Zweden naar de Russi sche haven Moermansk brachten toen het in onverwacht stormachtig weer lossloeg, zal in het fjord afhankelijk van de schade op een boeienpatroon worden geplaatst of op de grond worden gezet. Voorzover be kend zijn vele tanks aan de achterzijde van het dok beschadigd. Hoe groot de schade is, is niet bekend, maar deze is aanzienlijk, aldus Smit. Het dok zal in de kop van Noorwegen blijven liggen tot het voorjaar. Daarna zal worden bekeken waar en wanneer het kan worden gerepareerd. De enige plaat sen waar dit kan geschieden zijn de ha vens van Rotterdam en Lissabon. Het gevaarte, dat in Gotenborg werd gebouwd en bestemd is voor de Russische marine, is 330 meter lang, 80 meter breed en 30 meter hoog. Het heeft ongeveer 150 mil joen gulden gekost. 48,50 37,00 27,50 167,00 112,50 69.501 40,00 136,00 38,50 49,50 52,10 64,00 45,00 127,10 40,00 49,50 140,00 56.20 46,50 3,80 51,00 66,10 84,30 50,10 150,00 46.10 52,50 123,00 37,10 53,00 93,00t 64,50 90,00 48,80 33,00 121,00 49,70 59,50 189,00 34,00« 81.20e 137,10 43,30 41,00 38,80 54,00 295.00 167,00 157,00 286,00 140,00 59,10 9,10 89,00 13,90 44,20 148.30 30,20 66.20 43.50 88,00 34.80 60.50 102,50 114,00 78.20 98,50 66,10 122.50 17 !1 WASHINGTON (ANP). De Ameri kaanse senaat is tegen het intrekken van de Amerikaanse steun aan de Wereldbank ten behoeve van leningen van de Bank aan Vietnam, Cambodja, Laos en Cuba. De Senaat was er namelijk achtergeko men dat stopzetting van de Amerikaanse bijdrage aan de Wereldbank in feite het einde van de internationale organisatie zou inluiden. De president van de Wereldbank, Ro bert S. McNamara, hief verleden week op de jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Belgrado een waarschuwende vinger op naar het Amerikaanse Congres. Hij voorspelde het einde van de van Bank als de Amerikanen om louter politieke rede nen voorwaarden gaan stellen aan de lan den die in aanmerking komen voor hulp van de Wereldbank en haar zusterinstel ling de Internationale Ontwikkelings-As- sociatie (IDA). De andere tak van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging, het Huis van Afgevaardigden, stemde eerder voor het verbieden van zowel de rechtstreekse hulpverlening als de steun door middel van internationale organisaties als de We reldbank aan de vier eerdergenoemde landen plus Angola en de Centraal-Afri- kaanse Republiek. Een commissie met leden uit beide Ka mers zal zich nu buigen over dit geschil en er een oplossing voor moeten vinden. Dit heeft in soortgelijke zaken in de afgelopen jaren zonder uitzondering resultaat opge leverd. ROTTERDAM(ANP). De West-Duit- se vervoersbond ÖTV wil een internatio nale actie beginnen tegen de Hamburgse reder Erich Drescher en diens schip Ste fan Drescher, dat dinsdag uit Amsterdam vertrok. Volgens ÖTV-bestuurder Hanisch uit Rotterdam heeft Drescher in IJmuiden vijftien Filippijnse zeelieden aan land ge zet en vervangen door Westduitsers, zodat het schip bij aankomst in Hamburg vol doet aan de bemanningsvoorschrijften van de Bondsrepubliek. Bij terugkeer uit West-Duitsland zal de Stefan- Drescher de matrozen in Amster dam aan land zetten en de Filippijnen weer aan boord nemen. Voor de Westduit- se autoriteiten lijkt het dan, dat Erich Drescher zich aan de regels houdt, terwijl hij in werkelijkheid onder Westduitse vlag vaart met een bemanning die grotendeels zo’n 500 gulden per maand verdient, aldus Hanisch. Veertig procent van de ondervraag den geeft de voorkeur aan zonne- en windenergie en 34 procent zoekt naar een oplossing in steenkool. Van de ondervraagden meent verder 73 procent dat er op het ogenblik geen tekort aan olie is. Van die 73 procent vindt tweevijfde deel dat zo’n tekort er in de toekomst wel zal komen. Eenvijf- de deel denkt dat dit niet het geval zal zijn. Verder zegt 68 procent van de onder vraagden onvoldoende op de hoogte te zijn van de problemen rond kernener gie. Slechts 28 procent meent voldoen de op de hoogte te zijn. Guido Brunner, de Europese commissa ris voor de energiezaken, heeft de Europe se Energieraad dinsdag in Luxemburg voorgerekend dat in 1985 de olieproduktie van de OPEC ongeveer drie tot vier mil joen vaten per dag geringer zal zijn dan de wereldvraag naar olie. In die omstandigheden mag verwacht worden, aldus Brunner, dat de prijs van de olie nog veel sneller omhoog zal gaan dan in het verleden. Dat olietekort tegen 1985 zal niet alleen een opwaartse druk op Minister van Aardenne van Economi sche Zaken heeft dit gisteren meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer waarin hij de stand van de aardgasreserves per 1 juli van dit jaar verstrekt. Van die 150 miljard kubieke meter kan, volgens de NAM, slechts 56 miljard als bewezen wor den beschouwd. De Rijks Geologische Dienst zal bij zijn rapportage over de stand van de reserves per 1 januari van de olieprijzen uitoefenen, maar ook gevol gen hebben voor de economische groei, de tewerkstelling en de betalingsbalans van de gemeenschappen. De Amerikaanse munteenheid noteerde verder 1,60775 Zwitserse frank en 225,65 yen (dinsdag respectievelijk 1,6230 en 226,025). De slotnoteringen waren overi gens niet de laagste van de dag. Volgens Dit staat in Pluimveehouderij, het or gaan van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP), van deze week. Het blad heeft becijferd dat de kosten van een overgangstermijn van acht jaar bin nen de EG twee miljard gulden zouden kunnen bedragen. „Er zal wel geen pluimveehouder zijn die zo’n verhaal gelooft” zo stelt het blad. In een eerste reactie op voorstellen van de raad van Landbouwministers op termijn de gangbare vorm van legbatterijen te verbieden stelde de NOP al dat de overheid niet de mogelijkheden heeft om kapitaalsvernietiging, die bij een verbod van legbatterijen optreedt, te compen seren. Bovendien bieden we West-Duitsland een stuk van onze eierproduktie aan, als alle legkippen die nu in Nederland gehou den worden in strooiselhokken gehuisvest moeten worden. Dan moeten er namelijk zoveel vierkante meters aan hokken bij ge bouwd worden, dat daarvoor onvoldoen de ruimte in Nederland beschikbaar zal zijn, zo meent de NOP. De indruk bestaat dat het niet zozeer de Brusselse voorstellen zijn, die de Neder landse legpluimveehouders storen, als wel de triomfantelijke manier, waarop het mi nisterie van Landbouw bekend heeft ge maakt dat onze minister de voorstellen van harte ondersteunt, aldus Pluimvee houderij. „Men heeft het gevoel door de eigen minister in het hemd gezet te zijn". De pluimveehouders herhalen in Pluim- 8,71 1,81 3,90 475,00 325,00 5,47 MAASTRICHT (ANP). Wanneer het vliegveld Beek in Zuid-Limburg de kans krijgt zich te ontwikkelen tot een interna tionaal luchtvaartcentrum, kunnen daar 1500 inwoners uit het sterk met werkloos heid kampende Zuid-Limburg in 1990 werk vinden en in het jaar 2000 zelfs 2500. Nu biedt deze regionale luchthaven recht streeks aan 325 personen en indirect aan 375 mensen werk. Dit zijn enkele conclusies van een giste ren gepubliceerd marktonderzoek van een Amerikaans bureau dat in opdracht van het provinciaal bestuur van Limburg is verricht. HENGELO (ANP) De directie van Stork heeft in een brief aan de Indu striebond FNV toegegeven fout te hebben gehandeld door elf medewerkers te lenen van een Engels bedrijf. erd ’3 13 10 10 10 19 daarom binnenkort bij Stork moeten ver dwijnen. De Industriebond FNV, die verheugd is over deze reactie van Stork, wil ook nog opheldering over het dienstverband van veertig Westduitse personeelsleden bij Stork. De loontechnische dienst onder zoekt zoals bekend sinds een week in hoeverre er bij Stork in Hengelo sprake is van koppelbaaspraktijken. Brunner heeft daarom in de raad (zijn betoog was vastgesteld in een officieel commissiedocument) aangedrongen op nog meer energiebesparing en nog meer ontwikkeling van eigen energiebronnen binnen de gemeenschap. Het document becijfert dat, terwijl in 1973 voor 580 mil joen ton ingevoerde olie door de EG onge veer 15 miljard dollar werd neergeteld. Voor eenzelfde hoeveelheid zou dit jaar ongeveer zeventig miljard dollar betaald moeten worden. Maar nu reeds is bekend dat de EG dit jaar meer dan 500 miljoen ton olie zal invoeren. De investeringen op energiegebied, no dig in de komende tien jaar, zullen, aldus Brunner, oplopen tot vijftig miljard dollar per jaar. In diezelfde periode zullen uitga ven aan ingevoerde energie en investerin gen ongeveer vijf procent van het bruto nationaal produkt van de EG vergen. De conclusie van Brunner luidde dan ook dat de gemeenschap op „gevaarlijke wijze” voor haar energievoorziening af hankelijk blijft van ,bevoorrading vanuit het buitenland. Dat geldt speciaal voor olie. het komende jaar op deze herwaardering ingaan. De minister herinnert eraan dat in het rapport van de Rijks Geologische Dienst inzake de aardgasreserves per 1 januari 1977 was vooruit gelopen op de resultaten van de herwaardering. Doordat toenter tijd al 50 miljard kubieke meter werd toegevoegd aan de niet bewezen reserves van het Slochterenveld. nacht van 26 op 27 december wordt een buslichting uitgevoerd als op zondag avond. De 27ste werken expeditie, ver voer en bestelling als op maandag. Zaterdag 29 december: volledige postbestelling, als op een normale werkdag. Maandag 31 december: de buslich ting in de nacht van zondag op maandag wordt normaal uitgevoerd. De postkan toren sluiten om 14.00 uur. De bestelling is als op zaterdag. Telegrammen kunnen worden aangeboden tot 14.00 uur. Woensdag 2 januari 1980 in de nacht van dinsdag op woensdag wordt een buslichting uitgevoerd als op zon dagavond. Expeditie, vervoer en bestel ling werken als op maandag. normaal op maandag. Telegrammen, tot 16.00 uur aangeboden, worden nog besteld. Donderdag 27 december: in de ü- In het laboratorium van de vleeskeuringsdienst te Oss is men gisteren begonnen met het extra nauwkeurig onderzoek van varkensvlees op haarwormpjes, de zogenaamde trichinen. West-Duitsland heeft door middel van een invoerstop van Nederlands varkensvlees zo'n onderzoek afgedwongen. Vandaag gaat de grens voor het Nederlands vlees weer open. TERNEUZEN (ANP). Het Haven schap Terneuzen heeft opnieuw een klant aan de Belgische havenstad Gent verlo ren. Het betreft hier de vestiging van een nieuwe LPG-terminal van de Noorse maatschappij Tramogas. Dit bedrijf, dat via zijn agent Muller Shipbrokers in Terneuzen belangstelling toonde voor vestiging in het gebied van het Havenschap Terneuzen, heeft nu overeenstemming bereikt met de haven autoriteiten van Gent. Het bedrijf zal via zijn terminal in Gent LPG leveren aan afnemers in België, West-Duitsland en Ne derland. Het Terneuzense bedrijf Muller ver wacht overigens dat steeds meer bedrij ven, die aanvankelijk het oog hadden la ten vallen op Vlissingen en Terneuzen naar Blegië zullen uitwijken. I fH

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21