SPD-secretaris Egon Bahr: Londen akkoord Sneeuwstorm in oosten VS Beroep Kohout Bokassa gaf diamanten tegen ontnemen nationaliteit aan Franse president Onrust in Spaanse steden Strenger optreden tegen jong-criminelen met stationering cruise-raketten Rechtse extremisten willen burgeroorlog „Oorlog Afrika zal overslaan Berlinguer en Carillo willen samenwerking naar Europa” 1 Wodka BBC-medewerker: Boeken Schoensmeer Moederbuik „Ter waarde van half miljoen gulden” 2 DONDERDAG 1 1 OKTOBER 3 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker i torie haus (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) (Van onze redactie buitenland) BONN/MOSKOU/WAS- HINGTON/PARIJS. Het Westen moet ingaan op het aanbod van de Russische pre sident en partijleider Brezj- njev om te gaan onderhande len over een vermindering van het aantal kernwapens in Eu ropa dat geschikt is voor de middellangeafstand. Dit ver klaarde Egon Bahr, de secre taris van de Westduitse soci- aal-democratische partij SPD gisteren in Bonn. tpleit proce- Wie- 1. Wie- ers bij in een werd loëwel irectie is dis- t Wie- ndsbe- grens i. Vol deden r Wie- LONDEN. In zijn toespraak tot het jaarcongres van de conservatie ven in Blackpool heeft minister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington laten doorschemeren dat wanneer op de Zimbabwe-conferentie geen overeenstemming kan worden be reikt met het Patriottisch Front, de Britse regering zich moreel verplicht zal voelen de economische boycot te gen het huidige regime in Salisbury op te heffen. Naar moet worden aan genomen, zal officiële diplomatieke erkenning volgen wanneer nieuwe verkiezingen in Zimbabwe zijn ge houden onder Britse supervisie. reng [heden verbe- litbrei- i”. Dit en van studie- en wa- or het Werk- dat de en dat s kun- eisen voor- invoe- >-urige jrrang voor ren de trijfël kaping Conservatieven willen af van boycot Zimbabwe NEW YORK (AP). In schril con trast met het zeer milde herfstweer in Europa, is het oosten van de Verenigde Staten gisteren getroffen door een voor de tijd van het jaar ongewone sneeuwstorm. Zomerse plantengroei raakte bedolven onder soms 30 centi meter hoge sneeuw, huizen kwamen zonder stroom te zitten en scholen moesten gesloten worden omdat bo men in hun volle bladerentooi door de storm omver geblazen werden waarbij elektriciteitsmasten geraakt werden. Meer dan 72.000 mensen kwamen in de buitenwijken van Washington zon der stroom te zitten als gevolg van de vroegste sneeuwstorm in misschien wel honderd jaar. zal 18 e lette- lingen. edenis proef- n over ocatus ikkeld 3 eeuw jortus- >r 1900 ;rd het ibleem trad tiijnsel ad een ehoed- aok de West- dienen abriek rncen- gewest bouw ictieve isie ge- bij de elingen Ze be- pverle- toffers m pro ’s voor n mee- direct Tijgen. i die ze 1 of ze ilijkhe- dat ze vorden verde- üet no- aantal aar. Ze iteriële ilitaire jen na nilitai- nog in vrijge- PARIJS (AFP). President Benjedid Chadli van Algerije heeft in een interview met het in Parijs verschijnende Arabisch talige weekblad Al Watan Al Arabi ervoor gewaarschuwd dat „een gewapende con frontatie tussen Algerije en Marokka zal overslaan naar Europa”. Het was het eerste interview met Chadli sinds hij in februari wijlen president Bou- médienne opvolgde. Chadli herhaalde dat Algerije de uitslag van een referendum in de Westelijke Sahara zal respecteren. Hij maakte verder melding van een verbete ring van de betrekkingen met Frankrijk, ook al stelt dit land zich neutraal op in het Sahara-probleem. Lord Carrington: „Ik herinner eraan dat de economische sancties destijds te gen de wensen van de conservatieve partij zijn afgekondigd en dat zij niet kunnen worden gehandhaafd wanneer de morele basis ervoor is ingestort”. Hiermee doelde hij erop dat de regering in Salisbury, door ook de laatste Britse grondwetsvoorstel len te accepteren, aan alle eisen heeft voldaan die door Londen werden ver langd en niet langer economisch en poli tiek geïsoleerd mag worden. „Geen enkele partij (Carrington doelde daarmee op het front) heeft het recht om eigenhandig te beslissen dat Zimbabwe nog langer moet lijden. Ik beloof u op mijn woord van eer dat het niet aan onze regering zal liggen, wanneer de conferen tie niet tot een goed einde wordt ge bracht”, aldus Carrington. deze een rouwdienst had bijgewoond voor een politieman die eerder deze week was doodgeschoten. De demonstranten riepen „moordenaar” en „verrader” en brachten onder het zingen van het volkslied uit de tijd van Franco, de fascistengroet. In Pamplona, in de gedeeltelijk Baski- sche provincie Navarra, hielden enkele honderden mensen gisteren een betoging na de begrafenis van het hoofd van politie dat maandag door leden van de ETA was vermoord. Uit verontwaardiging over de ETA-aanslagen hebben in de afgelopen weken ook hoge Spaanse officieren in het leger steun betuigd aan de opvattingen van uiterst rechts. „Wodka verbreedt horizon Rus”. Dat stond boven een kort stukje in kader in de Volkskrant van gisteren. Hebt u dat nou ook, dat u de inhoud van een artikel in a split second bij elkaar fantaseert aan de hand van de titel, om daarna pas, ter controle, het artikel te gaan lezen? Ik heb dat vaak. Sommige titels noden daar ook toe, heb ben een net zo opdringerige wervende werking als de prostituée, die ik op 2 oktober, al in de herfst dus, voor haar onderkomen op het Oudekerksplein in Amsterdam naar klandizie zag werven in een miniem slipje en een onooglijk BH’tje, kledingstukjes die haar voluptueuze vor men niet verborgen maar accentueerden. modernisering van de kernwapens tegen te gaan”. Een woordvoerder van de Franse rege ring zei gisteren, dat Brezjnjevs rede veel onduidelijkheden bevat maar dat zijn ver klaring „het Franse streven naar een con ferentie over ontwapening aanmoedigt". Maar zie, wodka had toch blijkbaar ook zijn goede kanten, ze verbreedde de hori zon van de Rus in het algemeen en van de drankzuchtige Russen in het bijzonder. Het verbaasde me eigenlijk niet, LSD- gebruikers schijnen tot in de moederbuik te kunnen terugblikken en je hoort wel dat dronken mensen juist net niet van de wallekant in het water lopen, of veilig door het drukke verkeer laveren, blijk baar geleid door een derde oog dat door de drank in hun voorhoofd is geplant. Ik geef toe, je leest vaker dat zij misstap ten op de loopplank en jammerlijk ver dronken, maar het feit dat dit soms niet gebeurt is toch veelzeggend. Bovendien moest je het in dit geval vermoedelijk letterlijk nemen: de drank verwijdde de pupillen, of maakte de ogen boller, waar door je als je recht vooruit keek onbewust meer en verder „zag”, links en rechts, dan nuchtere mensen. Het leek me heel plausibel, nu nog even het stukje lezen, en daaruit bleek dat Alexander Markeev, mijnwerker op het Russische eiland Sachalin, zichzelf in zijn bootje waarmee hij op de eendejacht was had warmgehouden door twee flessen wodka te drinken, hij was in slaap gesuk keld en was afgedreven naar het 80 kilo meter verderop liggende Japanse eiland Hokkaido. Zonder dat hij het zelf wou, had de wodka „zijn horizon verbreed” ..1 Dit schrijft het Franse satirische week blad Le Canard Enchainé in de editie van gisteren. Het blad drukt een kopie af van een bestelling van Bokassa bij het Natio nale Bureau voor Diamanten. Op de bon 'staat vermeld dat de dertig-karaats dia- menten moeten worden afgeleverd bij Giscard, destijds minister van Financiën? Het presidentieel paleis heeft naar aan leiding van deze berichten een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „het de Sovjet-Unie 20.000 militairen en 1.000 tanks zal terugtrekken uit de DDR, „een uitermate nuttige eerste stap”. Op de vraag of Brezjnjevs aanbod wel voldoen de was, zei Bahr dat men niet van de Sovjet-Unie kan verwachten dat het een verder reikend aanbod zou doen zonder onderhandelingen. Heel wat sceptischer dan Bahr reageer de gisteren de commissie voor buitenland se zaken van de Bondsdag (het Westduitse parlement) op Brezjnjevs uitlatingen. De commissie liet weten, de aangekondigde beperkte terugtrekking van militairen en tanks uit de DDR „met veel terughou dendheid” te beoordelen. Zelfs als Brezj- njev dat voornemen uitvoert, blijft er sprake van een duidelijke overmacht van de Russische troepen in Centraal-Europa, aldus de commissie. Iets minder scep tisch, maar toch ook gereserveerd rea geerde de SPD-minister van Defensie Le ber. Het Russische initiatief is volgens hem wel „een gebaar’, maar hij wees er tegelijkertijd op dat de terug te trekken eenheden binnen vier uur weer op hun oorspronkelijke plaats kunnen zijn. De Sovjet-Unie heeft gisteren „de pogin gen van president Carter van de VS, het belang van de Russische voorstellen te bagataliseren”, veroordeeld. Volgens het Russische persbureau Tass wil Washing ton kennelijk nog steeds zijn Westeurope- Eerder in zijn toespraak, die aan het eind kwam van een verhit debat over het al of niet onmiddellijk opheffen van de economische sancties, had Carrington al duidelijk gemaakt dat de kwesties waarte gen het Patriottisch Front bezwaren maakte in de afgelopen vijf weken, uitvoe rig zijn besproken en dat er nu een princi piële beslissing door het front genomen moest worden. De motie om de sancties op te heffen „zo spoedig als praktisch mogelijk” werd Gisteren las ik dus „Wodka verbreedt horizon Rus”, en mijn hersens begonnen meteen weer te werken. De drankzucht van de Russen is legendarisch, ze doet niet onder voor die van de IJslanders en de Finnen. In zijn boek „Een kasteel bou wen” zegt Vladimir Boekovski dat je niet langer van dronkenschap kan spreken, dat er eerder sprake is van massa-alcoho- lisme. Omdat de wodka steeds duurder wordt, is het een normale zaak geworden eau de cologne, lotions en dergelijke watertjes te drinken. Iedereen is bezig een expert te worden in het distilleren van sterke drank uit elke vorm van voedsel, maar ook in het toevoegen van spullen, het mengen, schudden en verhitten van dingen waar door alcohol kan worden onttrokken aan remolie, lijm, politoer, vernis, maagtablet ten, tandpasta, etc. In de kampen werd zelfs aceton en onverdunde verf gedronken en ook had hij gehoord dat Russische soldaten in het verre oosten een methode hadden ontdekt om dronken te worden van schoensipeer. Ze smeerden de schoensmeer op een bo terham en legde die in de zon. Als de boterham doordrenkt was van het chemi sche bestanddeel dat door de brandende zon aan de schoensmeer was onttrokken, schraapten ze de schoensmeer van de boterham en aten de boterham op. Ze werden er onherroepelijk „dronken” of „high” van. De extremisten zeggen verontwaardigd te zijn over het grote aantal aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA en willen een eind aan het afbreken van het strikt gecentraliseerde bestuur dat de vroegere dictator Franco heeft ingesteld. In vele steden lieten rechts georiënteer de Spanjaarden deze week van zich ho ren. In de Oostspaanse stad Valencia vie len dinsdagmiddag rechts-extremisten de socialistische burgemeester Perez aan tij dens de jaarlijkse viering van de zelfstan digheid. In Valladolid hielden aanhangers van uiterst rechts gisteren een betoging tegen de plaatselijke gouverneur Ledesma, toen Een dergelijke „kop” boven een artikel geeft natuurlijk weinig te raden over de inhoud van het artikel, maar er zijn ook titels die de lezer op het verkeerde been zetten. Zo las ik laatst boven een stukje „Duizenden boeken voor vakantie in na seizoen”. Dat leek me interessant, uit een onderzoek door een enquêtebureau was gebleken dat steeds meer Nederlanders hun vakantie opnamen in het nazeizoen, waarschijnlijk omdat het dan stiller was dan in het hoogseizoen. Maar omdat het weer in het naseizoen nogal wisselvallig pleegt te zijn, zon achter de wolken, nu en dan zelfs een mals regenbuitje, waardoor de vakantiegangers gedwongen worden in het hotel, in de leeskamer van het pension, of in hun bungalowtent te blijven, is er grote vraag naar gezellige leesboeken die meegenomen kunnen worden naar het vakantieoord, liefst ingenaaid (vanwege het gewicht), maar wel met een grote letter (vanwege het diffuse licht in de tent) en daarop nu hadden de uitgeverijen inge speeld: „Duizenden boeken voor vakantie in nazeizoen”. Toen ik wilde lezen wat voor soort boe* ken voor deze speciale categorie van le zers werd uitgegeven, bleek me dat dui zenden Nederlanders een vakantie in Zuid-Europa hadden geboekt voor de pe riode vlak na de vakantiepiek. van de NAVO-plannen op de hoogte was. aldus de BBC-medewerker. Dat Italië kennelijk bereid is ak koord te gaan met stationering van de kernwapens op Italiaans grondgebied, is gisteren gemeld uit welingelichte bron in Rome. West-Duitsland wil, zoals bekend, in stemmen met stationering op zijn grondgebied op voorwaarde dat ande re Europese NAVO-landen dit ook doen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Simonet zei gisteren in Washington, dat het voor België zeer moeilijk zal zijn in te stemmen met het plan, als de Amerikaanse Senaat het SALT-2-verdrag niet ratificeert. West- Duitsland heeft zich eerder via zijn minister van Defensie Leber in Was hington in dezelfde zin uitgelaten. WENEN (AUP/AP). De Tsjechoslo- waakse toneelschrijver Pavel Kohout gaat officieel in beroep tegen het besluit van de regering in Praag hem zijn staats burgerschap te ontnemen. Kohout verklaarde dat gisteren op een persconferentie in Wenen. Hij zei niet van plan te zijn ergens politiek asiel aan te vragen. Wel hoopt hij op internationale steun om zijn staatsburgerschap terug te krijgen. De Tsjechoslowaakse schrijver kreeg maandag te horen dat hem zijn nationali teit was ontnomen, omdat hij tijdens zijn, overigens legale, verblijf van een jaar in het buitenland contact zou hebben gehad met emigranten over aansluiting bij de oppositie in de Tsjechoslowaakse provin cie Bohemen. Ook zou Kohout hebben getuigd van een vijandige houding tegen over de regering in Praag. ns het ze de an. Op ehalve en als en de rmaal” e orde. ;en ge- ijzelin- ijk wa- op dat it van (Van onze redactie buitenland) MADRID. Rechtse extremisten in Spanje hebben gisteren opgeroepen tot een nieuwe burgeroorlog. De strijd zou moeten gaan tegen links en tegen de krachten die zelfbestuur willen voor gebieden als Baskenland en Catalonië. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse president Giscard d’Estaing kreeg in 1973 tijdens een vakantie in het Centraal Afrikaanse Keizerrijk van keizer Bokassa een partij diamanten ter waarde van ruim een half miljoen gulden. Volgens Bahr, die in het begin van de jaren zeventig een belangrijke rol speelde in de Ostpolitiek (de verbetering van de betrekkingen tussen Bonn en Oost-Euro- pa), moeten dergelijke onderhandelingen beginnen zodra de Amerikaanse Senaat het SALT-2-verdrag goedkeurt. Dat Ame- rikaans-Russische verdrag gaat over de beperking van de strategische bewape ning. Bahr noemde Brezjnjevs verklaring dat se NAVO-bondgenoten nieuwe Ameri kaanse raketten op Westeuropees grond gebied opdringen onder het mom van modernisering. Zoals bekend heeft Presi dent Carter eergisteren koel gereageerd op Brezjnjevs voorstellen. Ook de Ameri kaanse vice-president Mondale en Carters adviseur voor Veiligheidszaken Brzezins ki lieten gisteren gereserveerde geluiden horen. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, de Ame rikaanse generaal Rogers, waarschuwde gisteren voor „Russische propaganda en pressiemiddelen om de beslissing over de (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Volgens de doorgaans goed ingelichte defensiemedewerker van de BBC is de Britse minister van Defensie Francis Pym in principe be reid, de stationering toe te staan van 150 cruise-raketten met kernlading van het type Tomahawk. Deze raketten zouden dan op vijf steunpunten van de Amerikaanse luchtmacht in het oosten van Engeland worden gestationeerd, aldus de BBC-medewerker. Hij meld de verder, dat de NAVO plannen heeft voor de stationering van 400 kernra- ketten voor de middellange afstand op het Europese vasteland, waarvan 220 in West-Duitsland, vijftig in ons land, vijftig in België en 80 in Italië. Maar een definitieve beslissing hierover heeft de Britse regering nog niet geno men, aldus de correspondent. De 150 raketten zouden volgens de BBC-medewerker vanaf 1983 in Oost- Engeland kunnen zijn geïnstalleerd. Hun actieradius zou doelen vlak voor Moskou bereikbaar maken. Het aan bod van de Russische president Brezjnjev tot terugtrekking van een deel van de Russische troepen en tanks uit Oost-Duitsland is gedaan, omdat hij uitwisselen van geschenken bij bezoek van leden van de regering aan het buiten land een traditioneel karakter heeft en in geen geval het karakter, noch de waarde, heeft die in verscheidene persorganen worden gesuggereerd”. Het satirische weekblad zou het docu ment hebben gevonden tussen een grote hoeveelheid documenten die direct na de val van Bokasse drie weken geleden, door Franse militairen vanuit Mangui is overgebracht naar Parijs. Het dagblad Le Monde schrijft dan ook in een reactie op het bericht, dat de regering nu de keus heeft tussen het overbrengen van de ar chieven naar een veiliger plaats of het aanvaarden van een parlementair onder zoek, zoals dat inmiddels door de socialist Mitterrand is gevraagd. Het waren gisteren met name de linkse dagbladen die ingingen op de onthullin gen van Le Canard Enchainé. Volgens de oppositie kan het schandaal uitgroeien tot een Frans Watergate. De rechtse bladen, die de regering in het algemeen steunen, berichtten met geen woord over de dia manten. Twee volle neven van president Giscard d’Estaing hebben overigens tegengespro ken dat ook zij diamanten van Bokassa hebben gekregen. Beide zijn sterk betrok ken bij de gang van zaken in de voormali ge Franse kolonieën in Afrika. De ene neef is Francois Giscard d’Estaing, oud- bankdirecteur in Afrika en vroeger finan cieel adviseur van de president van Tsjaad. De ander is Jacques Giscard D’Estaing, Hij onderhandelt in zijn hoeda nigheid van financieel directeur van‘het Franse commissariaat voor de atoome nergie, regelmatig met een aantal urani- umleverende Afrikaanse staten, waaron der ook de Centraalafrikaanse republiek. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Spaanse en Italiaanse Eurocommunisten hebben gisteren in Ma drid een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin beide partijen zich uit spreken voor een nauwere samenwerking bij politieke acties en voor een gemeen schappelijke uitwerking van het theoreti sche Eurocommunisme. Aanleiding tot dit communiqué was het bezoek aan de Spaanse hoofdstad van Enrico Berlin- guer, secretaris-generaal van de Italiaan se communistische partij PCI, die bespre kingen voerde met zijn collega Santiago Carrillo, leider van de Spaanse commu nistische PCE en met Félipe Gonzalez, secretaris-generaal van de Spaanse socia listische arbeiderspartij PSOE. Beide Eurocommunistische partijen, de PCI en de PCE, wijzen in het gemeen schappelijke communiqué op de nood zaak van een nauwere samenwerking met elkaar en tonen zich voorstanders van een dialoog met socialistische, sociaal-demo- cratische, christen-democratische en an dere progressieve politieke partijen om de crisis van het kapitalisme in Europa te lijf te gaan. De Eurocommunisten menen dat de economische crisis in Europa niet meer opgelost kan worden door spontane me chanismen van de kapitalistische econo mie. Voorts zijn de Eurocommunisten van mening dat de consequenties van deze crisis gemakkelijk kunnen leiden lot een niehw autoritair stelsel. Gonzalez en Ber linguer tonen zich voorstander van een autonoom Europa en bepleiten een einde van de bewapeningswedloop tussen Oost en West, met als eerste stap de snelle ratificatie van het verdrag SALT-2. Beide partijen willen door middel van een even wichtige en gecontroleerde terugloop van militair materieel zo snel mogelijk concre te resultaten zien in de beperking van de bewapeningswedloop. In dit licht wijzen de communisten op een verbod van de constructie en installatie van nieuwe wa pens, die massale vernietigingen teweeg brengen. In het communiqué veroordelen de Eu rocommunisten het terrorisme scherp. „Het terrorisme, voortspruitend uit welke ideologie dan ook. zet in Spanje en Italië, evenals in andere Westeuropese landen, reactionaire krachten in beweging”, aldus de gemeenschappelijke verklaring van de Spaanse en Italiaanse Eurocommunisti sche partijen. door het partijcongres met een grote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarmee werd Carrington als het ware de vrije hand gegeven om de Zimbabwe- conferentie voort te zetten. Niettemin doemt de maand november op als een tweede obstakel, want dan zal het Lager huis moeten stemmen over het al dan niet verlengen van de economische boycot. Veel zal dan afhangen van de vorderingen die op de conferentie zijn gemaakt, als die dan al niet is verzand en opgebroken. Een belangrijk deel van de ochtendzit ting van het partijcongres werd besteed aan een discussie over straffere maatrege len tegen jeugdige delinquenten. Minister van Binnenlandse Zaken William White law hield een barse toespraak, waarin hij aankondigde dat de regering twee experi mentele gevangenissen zal opzetten voor jeugdige criminelen, waar zij zullen ken nismaken met exercities, parades, inspec ties kortom, met het harde leven. „Shockbehandeling”, noemde Whitelaw het. Dan zouden deze kleine misdadigers leren wat discipline was. Zijn toespraak werd met enthousiaste instemming begroet. Zo zag het er gisteren uit in delen van de VS, terwijl in Nederland duizenden profiteerden van de warme zon. „Westen moet ingaan op aanbod Brezjnjev - i w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3