Van Zeil wellicht WEER INTOCHT DUIZENDEN CAMBODJANEN Royement PvdA- KVP-voorzitter Statenleden bekrachtigd BATCO zal nog niet dichtgaan Fokker bouwt mee aan ruimtesonde Verdeeldheid over deelname Z-Afrika aan Paralympics Urgentiebewijs voor krakers zal overslaan De drift naar macht viert weer hoogtij IJmuider Courant achtergrond Thorpe niet terug in parlement Donderslag-10 traag op gang Dajan: EG-politiek M.-Oosten bedroevend Studenten in Peking betogen tegen leger DamiatePers „Oorlog Afrika „Zuidafrikaans leger welkom in Zimbabwe” I naar Europa” „Geen baten bij inpoldering Markerwaard” f F r Soldaten moeten uit universiteit” IJ I. DONDERDAG 1 1 OKTOBER 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 4 f* (Van onze redactie buitenland) BANGKOK/GENÈVE. De regering van Thailand heeft een dringend beroep ge daan op de Verenigde Naties hulp te verlenen bij de opvang van ruim 150.000 gevluchte Cambodjanen. Deze, verke rend in erbarmelijke toestand, zijn de afgelopen dagen over de grens gekomen. De Thaise regering verwacht dat hun aantal zal toenemen tot 360.000. K - (Van onze redactie buitenland) I 147,50 THEO VAN DER KAAIJ i I I „De drift naar macht viert weer hoog uit, maar de problemen worden niet aangepakt,” zei Walraven. CPN en PvdA hebben eikaars macht kunnen meten in de onderwijs-affaire, zo vlak na wat sinds gisteravond allemaal naar buiten is gekomen aardig te traceren. PvdA- fractievoorzitter Pelle Mug komt direc teur Leeuwenburg eind 1977 vertellen dat er op zijn afdeling frauduleuze han delingen gepleegd worden. Mug waagde zich hiermee in het hol van de leeuw, Acht leden van die groep (5 PvdA’ers, twee D’66’ers en een CDA’er) vinden dat Zuid-Afrika niet mag deelnemen aan de Olympische Spelen voor gehandicapten, de Paralympics, die volgend jaar in Arn hem worden gehouden. Drie leden van de kerngroep (twee WD, een CDA) menen, dat Zuid-Afrika wel kan meedoen en wil len dat het comité zowel het minderheids- als het meerderheidsstandpunt naar bui ten draagt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Comité Mensen rechten en Olympische Spelen dreigt uit elkaar te vallen als gevolg van onenigheid binnen de (parlementaire) kerngroep. „Wij willen soldaten van het volk, geen oorlogsheren”, en andere leuzen hadden zij geschilderd op hun spandoeken om duidelijk te maken dat de troepen moeten vertrekken. Vandaag zijn vrijwel alle col leges geboycot. Ook worden zitdemon- straties gehouden. De grootte van de bezettingsmacht van (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Jeremy Thorpe, de voor malige leider van de Britse Liberale Par tij, heeft besloten zich niet meer kandi daat te stellen voor een zetel in het Britse parlement. Dit is gisteren bekendgemaakt na een gesprek tussen Thorpe en functio narissen van zijn partij. Het bericht is met grote opluchting ontvangen door de libe rale parlementariërs. Thorpe trad indertijd af na beschuldi gingen over zijn aandeel in een moord op een fotomodel met wie hij een relatie zou hebben gehad. In het proces dat daarop volgde, werd hij door de rechtbank vrijge sproken. PARIJS (AFP). President Benjedid Chadli van Algerije heeft in een interview met het in Parijs verschijnende Arabisch talige weekblad Al Watan Al Arabi ervoor gewaarschuwd dat „een gewapende con frontatie tussen Algerije en Marokka zal overslaan naar Europa”. Het was het eerste interview met Chadli sinds hij in februari wijlen president Bou- médienne opvolgde. Chadli herhaalde dat Algerije de uitslag van een referendum in de Westelijke Sahara zal respecteren. Hij maakte verder melding van een verbete ring van de betrekkingen met Frankrijk, ook al stelt dit land zich neutraal op in het Sahara-probleem. Het ruimtetoestel is de Europese bijdra ge aan de International Solar Polar Missi on, een Amerikaans-Europees project, dat is bedoeld om meer kennis te vergaren omtrent de zon. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De commissie van Be roep van de Partij van de Arbeid heeft gisteren het royement bevestigd van de drie PvdA-dissidenten die in de Gronin ger Provinciale Staten sinds vorig jaar een fractie van „verontruste PvdA-socia- listen” vormen. Alleen als het drietal bereid is zijn steun aan Gedeputeerde Staten van Groningen te beëindigen en het zich bovendien als nog achter het door de PvdA-fractie ge voerde beleid stelt, kan het royement nog worden opgeheven, aldus de commissie. Eén van de drie dissidenten treedt mo menteel op als lid van Gedeputeerde Sta ten. Het drietal werd indertijd geroyeerd omdat het de totstandkoming van een links programcollege in de provincie Gro ningen blokkeerde en zelfs een zetel ac cepteerde in het rechtse college dat toen tot stand kwam. De advocaat van het drietal zei gisteren dat het niet uitgesloten is, dat de drie een civiele procedure tegen de PvdA zullen aanspannen. DIRECTIE: Damlate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije DEN HAAG (ANP). Het CDA-Twee- de-Kamerlid Piet van Zeil is voorgedra gen als nieuwe voorzitter van de Katholie ke Volkspartij (KVP). Hij zal, indien geko zen, W. J. Vergeer opvolgen, die deze taak niet langer wil combineren met zijn func ties in het Europees Parlement. De 52-jarige Van Zeil was van 1950 tot 1971 bondsbestuurder van het NKV. Hier na was hij een jaar secretaris van de KVP- fractie in de Tweede Kamer. Sinds 1972 is hij lid van het parlement. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning STRAATSBURG/BEIROET. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan heeft gisteren in een toespraak tot de Raad van Europa in Straatsburg, het EG-beleid inzake het Midden-Oosten fel gekritiseerd. Met name de recente EG-verklaring in de Algemene Vergadering van de VN moest het daarbij ontgelden. Dajan noemde die verklaring „verras send en bedroevend”. Volgens hem blijkt daaruit dat een groot aantal Europese landen het vredesverdrag tussen Israel en Egypte niet toejuicht. De Israëlische be windsman zei dat in de EG-verklaring Israel wordt veroordeeld wegens zijn uit zelfverdediging genomen maatregelen in Libanon, terwijl met geen woord wordt gesproken over de moorden en misdaden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO tegen de burgerbevolking van Israel. In een toelichting op zijn toespraak zei (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De jaarlijkse herha lingsoefening Donderslag van de land macht, is gisteren erg langzaam op gang gekomen. Hoewel ’s morgens om zeven uur de 1500 groot- en kleinverlof- gangers al per expresse-brief en via oproepen op de radio werden gemaand zich te melden in de kazernes, hadden zich om een uuur ’s middags slechts een kleine honderd, om vier uur een kleine 600 en ’s avonds om zeven uur ongeveer 1100 groot- en kleinverlof- gangers gemeld. Donderslag-10 verschilt van de vori ge oefeningen omdat ditmaal een hele brigade op oorlogssterkte wordt ge bracht. De vorige oefeningen hadden betrekking op een bataljon. (Een briga de bestaat uit drie bataljons.) Het definitieve standpunt zal dinsdag worden bepaald wanneer alle zestig leden van het comité bijeenkomen. Zou daar de meerderheid de acht leden van de kern groep volgen, dan zal de WD zich uit het comité terugtrekken. SALISBURY (UPI). Zimbabwe zou Zuidafrikaanse militaire steun op prijs stellen, zo heeft de waarnemend premier van Zimbabwe, Edward Mazaiwana, ge zegd. „ZuidtAfrika schijnt het enige land te zijn dat Zimbabwe goed gezind is en iets begrijpt van de problemen waarmee het heeft te kampen in de strijd tegen de guerrillastrijders”, aldus Mazaiwana gis teren. Als we worden aangevallen of als onze regering met geweld ten val gebracht wordt, dan zouden we Zuidafrikaanse steun warm begroeten. Volgens Mazaiwa na, die premier Moezorewa die in Londen is waarneemt, hebben Zuid-'Afrika en Zimbabwe gemeenschappelijke belangen en is het logisch dat de beide landen elkaar steunen. AMSTERDAM (ANP). Krakers in Amsterdam kunnen een urgentiebewijs krijgen mits zij staan ingeschreven in het bevolkingsregister en de woning die zij hebben gekraakt geen distributiewoning is. Dit hebben B en W van Amsterdam besloten. Tot dusver werden krakers be schouwd als zelfstandig wonenden, die volgens de regels van de woonruimteve- rordening in aanmerking kwamen voor een urgentiebewijs. (Van onze redactie binnenland) EDAM. Volgens de Vereniging tot Behoud van het Ijsselmeer (VBIJ) is het een misveRstand te menen, dat inpolde ring van de Markerwaard sociaal-econo- mische baten zal opleveren. In een brief aan minister Andriessen (Fnanciën) schrijft VBIJ dat een kosten-baten-analy- se die een dergelijke uitkomst geeft, geba seerd is op een rekenfout. Als gevolg hiervan moeten studenten, die vroeger in de universiteit konden overnachten, nu soms vier uur per dag reizen. Van officiële zijde is nog geen commen taar gegeven op de actie van de studenten. De rector van de universiteit heeft een gesprek gehad met een delegatie van de betogers. De Chinese militairen zijn des tijds in de gebouwen getrokken om de rust en orde te verzekeren. Tijdens en na de Culturele Revolutie in China was de volksuniversiteit een centrum van politie ke actie. Chinese militairen wordt geschat tussen de vijfhonderd en duizend soldaten. Zij maken gebruik van slaapzalen, klasloka len, gehoorzalen en andere faciliteiten. De communisten weigeren na dertien jaar bestuursverantwoordelijkheid te hebben gedragen nog langer deel uit te maken van het college van B. en W. De CPN meent dat de problematiek op de afdeling onderwijs geen op zichzelf staande zaak is. Fractievoorzitter Roel Walraven haalde tijdens het raadsdebat van gisteravond werkelijk alle proble men waar de hoofdstad mee worstelt van stal, om aan te tonen dat Amster dam naar de bliksem gaat wanneer de akkoordpartijen PvdA, CDA, D’66 en PPR het beleid bepalen. Dreigend voor spelde hij dat exact de problemen die nu te vinden zijn op de afdeling onderwijs over een jaar zullen spelen op de ge meentelijke dienst herhuisvesting. (Van onze redactie buctenland) PEKING. Meer dan tweeduizend studenten en docenten van de Chine se volksuniversiteit in Peking demon streerden gisteren in het centrum van de Chinese hoofdstad tegen de mas sale aanwezigheid van soldaten in de universiteitsgebouwen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18’30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Dajan later tijdens een persconferentie, dat de Europese landen, waafbij hij Ne derland met name noemde, de laatste der tig jaar geen enkele zinnige bijdrage heb ben geleverd aan de vrede in het Midden- Oosten. Dajan waarschuwde voorts tegen ieder nieuw voorstel voor vrede in het Midden-Oosten buiten het akkoord van Camp David om. Hij pleitte verder voor een „Marshall-plan” voor het Midden- Oosten om de economische positie van het gebied te verbeteren. Dajans Egyptische collega Boetros Gha- li, die gisteren eveneens de Raad van Europa toesprak, pleitte evenals Dajan voor een actieve vredebevorderende rol van Europa in het Midden-Oosten. Ghali prees overigens Nederland voor hulp die twee jaar geleden door ons land via diplo matieke kanalen werd verleend bij pogin gen directe onderhandelingen tussen Egypte en Israel op gang te brengen. De Egyptische bewindsman drong aan op diplomatieke druk van Europese zijde op de VS en op Israel om directe gesprek ken te beginnen met de PLO. (Door Theo van der Kaaij) De metro, een bouwschandaal, de binnenring, het stadhuis, de heroïne, de opera en nu dan het onderwijs. Als onuitroeibare gezwellen steken ze voortdurend de kop op: de „affaires” in het logge lichaam van de Amsterdamse gemeentepolitiek. Rolden er vroeger nog bestuurlijke kop pen van splinterfracties (Roel van Duijn, PPR; Huib Riethof, PSP), vandaag de dag capituleert de PvdA (Irene Vorrink) en sinds gisteravond de CPN in de persoon van wethouder Rudi van der Velde. want „onderwijs” is nu net de portefeuil le die de CPN op het lijf is geschreven. Veranderingen in de maatschappij kun nen via de scholen een startpunt krijgen en vanuit de gemeentepolitiek zijn ge makkelijk lijnen door te trekken naar de landelijke politiek. Wethouder Van der Velde heeft keihard gewerkt aan ver nieuwing en democratisering van het onderwijs in Amsterdam, dat volgens de CPN voor zijn komst „een steriel en zieltogend bestaan leidde”. De nieuw bouw van scholen nam onder zijn be wind een grote vlucht. Een te grote vlucht, zoals dit jaar zou blijken. Onderdirecteur Kranenburg bleek voor een bedrag van drie miljoen gulden bouwopdrachten te hebben ver strekt die op geen enkele wijze door het college van B. en W. gedekt werden. Van der Velde wist daarvan, zoals hij zou toegeven. Kranenburg kon wegens on voldoende grond niet gerechtelijk ver volgd worden, maar krijgt na schorsing overplaatsing, zo beslisten B. en W. onlangs. Intussen was de afdeling onderwijs diep in de personele problematiek ge dompeld. Onderdirecteuren kwamen en gingen, inspecteurs meldden zich ziek, De meesten van hen zijn volgens de Thaise regering „uitgehongerd en dood ziek”. Gisteren kwam een groot deel van de vluchtelingenstroom de grens over na bij de grensplaats Aranjaprather. Hun kamp, nabij een standpunt voor guerrilla strijders van de verdreven Cambodjaanse premier Pol Pot, was kort tevoren met artillerie beschoten door het leger van de huidige Cambodjaanse machthebbers. Eenheden van het Thaise leger zijn naar de grensplaats getrokken om de intocht ordelijk te doen verlopen. De vluchtelin gen zijn bijeengebracht in een gebied bij Taprik, drie kilometer van de grens. Een Thaise legerofficier verklaarde dat de Cambodjanen verzorgd zullen worden, maar dat zij terug moeten zodra het in hun land weer rustig is. De ambassadeur van Thailand bij de Verenigde Naties, Angkanarak, zei giste ren tijdens een bijeenkomst van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genève, dat zijn land de grens van zijn mogelijkheden bij het opvangen van de vluchtelingenstroom heeft bereikt. Hij vroeg internationale druk op Vietnam uit te oefenen opdat de strijd in Cambodja wordt gestaakt. De Vietnamese VN-afgezant Vo Han Sung zei op dezelfde bijeenkomst in Genè ve dat hulp nodig is voor de ongeveer 35.000 Cambodjaanse vluchtelingen die in 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 werk stokte en tot overmaat van ramp begon „het veld” te morren. Tandenk narsend moetsten Van der Velde en zijn politieke achterban toestaan hoe het col lege van B. en W. een reeks maatregelen nam om de toestand te saneren. Een agogisch instituut krijgt zelfs de op dracht het takenpakket van de topfunc tionarissen te herzien. De CPN sloeg hard terug, maar ging daarbij te ver. De zondebok werd gevon den in de persoon van afdelingsdirec- teur Leeuwenburg. Hij zou een te zwak ke uitstraling hebben en geen leiding kunnen geven aan zijn personeel. Leeu wenburg moest ontslagen worden, zo eisten de CPN-fractie en hun wethouder. De gebeurtenissen volgden elkaar toen snel op: de PvdA-fractie sprak een „on aanvaardbaar” uit over dit gesol met een ambtenaar en na het weekeinde kwam het hoge woord eruit: CPN-wethouder Rudi van der Velde in eigen persoon diende het politieke strijdperk te verla ten, niet in de laatste plaats omdat hij op herhaalde verzoeken van de gemeente raad in de afgelopen maanden om orde op zaken te stellen op zijn afdeling nau welijks gehoor had gegeven. „De samenwerking tussen communis ten en socialisten blijft nodig,” zei de CPN-fractievoorzitter Walraven gister avond tijdens het raadsdebat, maar of zijn land verblijven. Tevens zei hij dat de landen die bereid zijn vluchtelingen uit Vietnam op te vangen sneller huizen be schikbaar moeten stellen en schepen en vliegtuigen naai' Vietnam moeten sturen om hen op te halen. De Cambodjaanse minister van Volks gezondheid Chea Sim zei gisteren in een interview, dat meer dan de helft van de bevolking in zijn land honger lijdt. Hij de PvdA er ook zo over denkt toen hij zijn betoog had afgesloten, staat nog te bezien. Walraven trok fel van leer tegen PvdA-fractievoorzitter Pelle Mug, die de motie van wantrouwen indiende met de woorden: „Wij kunnen niet anders.” Walraven: „Door zijn privé-onderzoek heeft de heer Mug een stinkend ei neer gelegd bij de afdeling onderwijs, waar toch al spanningen waren. De heer Mug heeft door zijn optreden een spoor van vernieling achtergelaten.” Pelle Mug bleef van mening dat een ander CPN-raadslid het gevoerde beleid op de post onderwijs best kon voortzet ten, omdat dat beleid helemaal niet ter discussie stond. „Van der Velde heeft initiatieven genomen die hij als wet houder nooit mocht doen, hij stelde de positie van de directeur, een ambtenaar, aan de kaak. Dat probleem is niet op te lossen als Van der Velde op zijn plaats blijft zitten,” aldus Mug. Wethouder Van der Velde legde een persoonlijke verklaring af, waarin ook Mug de wind van voren kreeg: „Hij trad op als een privé-detective die uit zijn onderzoek politieke munt wilde slaan.” Volgens de CPN-bestuurder werden de problemen op zijn afdelingen opk in de onderwijswereld te weinig door de rest van het college van B. en W. onderkend. Van de Velde nam afscheid met de woor den: „Onderwijs-minister Pais raakt een lastpost in Amsterdam kwijt. Ik ver wacht niet dat de PvdA ons beleid voort kan zetten. Dit was niet het begin, maar we gaan door met de strijd.” B r AMSTERDAM (ANP). De Amster damse vestiging van BATCO (British American Tobacco Company) blijft voor lopig open. De directie van het bedrijf heeft dit gisteren meegedeeld. De ondernemingsraad van het 230 werknemers tellende bedrijf is uitgeno digd voor een gesprek over de mogelijkhe den de rentabiliteit te verbeteren en de voortgang van de produktie te waarbor gen. Het besluit om BATCO voorlopig niet te sluiten is genomen om dit beraad kans van slagen te geven. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nederlandse vliegtuigbouwmaatschappij Fokker neemt voor vier procent deel aan een internationaal consortium, dat de eerste Europese interplanetaire ruimtesonde gaat bouwen. Fokker heeft dat gisteren bekendgemaakt. Kinderen van vluchtelingen uit Zuidoost-Azië omringen de Amerikaanse folkzangeres Joan Baez die op reis is door het gebied om ervoor te zorgen dat het vluchtelingenprobleem meer aandacht krijgt. Vanmorgen kwam zij aan in de Thaise hoofdstad Bangkok. Thailand vraagt hulp voor vluchtelingen schatte het aantal mensen dat bedreigd wordt met de hongerdood op twee mil joen. Volgens minister Sim hebben orga nisaties als het Internationale Rode Kruis tot nu toe ongeveer tweehonderd ton voedsel gezonden naar Cambodja. Viet nam, de Sovjet-Unie en andere bevriende communistische landen zouden al meer dan duizend maal zoveel hebben ge stuurd. B I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4