schrijvende lezers j Herfstuitstapjes in Brabant H°9e Veluwe T(r)ips Skimarkt puzzel van de week prijswinnaars filatelie k LU Ji-i ■•-■L. I 2 „Bosmuseum” n K Modelvliegerij 2 Geloofsorthodoxie 8,- „even tussen^ r Stadhuis Amsterdam 2 Rechtzetting De Santhaes 11 VRIJDAG 12 OKTOBER 19 7 9 VARIA Rï u fge- keuze aar jes voor i wijk. )O uur. ru erd- asten. son net n Mgd. >P <el- S, mge- lledig de rum ite. d i open ;ening ensen. uit „■37 38 HH3" O F i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin park bedraagt J 2U per auto, voor max. 6 5 4 Oplossing puzzel nummer 40 2 3 8 7 12 10 17 6 15 13 EÖ 19 IÏ8 PUZZEL NUMMER 41 25 24 23 22 21 27 26 30 35 32 I 40 36 41 45 54 53 51 56 55 58 van am- T HT 'ehouden Vertikaal: 1. formele; 2. omtrent; 3. are; 4. vegen; 5. steel; 6. tiara; 7. mariner; 9. daveren; 11. strop; 14. ballade; 15. Marne; 16. voteren; 18. monding; 19. Nijmegen; 21. Emmie; 22. dadel; 23. slaan; 25. bat. Vertikaal: 2. groet; 3. mep; 4. heilige; 5. jongensnaam; 7. karakter; 8. overschot; 9. pook; 10. soort onderwijs (afk.); 11. voor- Het safaripark Beekse Bergen (tussen Tilburg en Hilvarenbeek) heeft voor kin deren t/m 12 jaar gedurende de herfstva kantie (van 13 t/m 21 oktober) een wed strijd, uitgeschreven waarvan het thema bekend is, nadat zij een lijntekening heb ben gemaakt van genummerde punten. De antwoorden op de vragen over het dier zijn te vinden tijdens de rondrit door het safaripark. Een echte doe-het-zelf op dracht dus, met ook echte doe-het-zelf prijzen: bouwpakketten van dieren die behoren tot de beschermde diersoorten. Wat doen we met de kinderen in de herfstvakantie? Of het nu mooi weer is of niet, vaak komt het voor, dat zij na een dag of twee niet meer weten wat zij om het huis moeten doen. De openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag 10.00 tot 18.00 uur en zon dags van 12.00 tot 18.00 uur. 25,-: G. Kanning, Blinkertlaan 8, Haar lem; 25,-: Mw. A. Scheenaard, Overbildt- weg 29, Santpoort-Noord; 15,-: K. v.d. Steijlen-de Jeu, De Rijp K 722, Bloemen- daal; ƒ15,-: O. de Jong, Evertsenstraat 3, IJmuiden; 10,-: L. Jansen, Gibraltar- straat 27, Haarlem; 10,-: S. Schaap, Pla netenweg 120, IJmuiden. Of moeten we het laatste onderzoek zien als een vorm van inventarisatie door prof. Walter Goddijn en andere zich nog katho liek noemende progressivisten, waardoor ze kunnen nagaan in hoeverre ze reeds geslaagd zijn met hun modernistische afbraak? Uw bericht over het gehouden onder zoek door de KRO en de Tijd inzake de geloofsorthodoxie e.d. vraagt om enige reactie. Allereerst blijkt dat het onder zoek zich richtte tot 1200 personen, dit is één tiende per mille van ons volk. Toch wel een bijzonder smalle basis om daaruit wetenschappelijk verantwoorde conclu sies te trekken. Tweedens: met welke waarborgen is dit onderzoek en dat van 1966 (ik meen door een van de damesbla den) omgeven geweest? Niet de vraag, of de mens bereid is God nu te erkennen, maar de vraag, of God de mens straks zal herkennen als Zijn kind, zal bepalend zijn voor onze eindbestem ming. Dinsdag 16 oktober is heel Drente weer in de ban van de traditionele Zuidlaarder- markt. Van 6 uur ’s morgens af staan de paarden weer opgesteld en duizenden trejcken langs de vele kramen of brengen een bezoek aan de kermisvermakelijkhe den in ZLTDLAREN. In het weekeinde van 20-21 oktober zijn er weer bos- en duinwandeltochten in NOORDWIJKERHOUT. De te lopen af standen zijn 5, 10 en 15 km. Er kan gestart worden tussen 10.00 en 14.00 uur bij café- restaurant De Duinpoort, Langevelder- laan 22, tegenover jeugdherberg De Duin- ark. De routes zijn uitgezet door de bos- wachterij Noordwijk en gelegen in het duindistrict tussen Noordwijk en Zand- voort. „ER even tussen UIT" is een rubriek met t(r)ips voor onze lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen Oplossingen uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Het voorstel van een inwoner uit Bloe- mendaal om allerlei dure optrekjes voor Hare Majesteit in te richten voor het geval zij haar grondwettelijk vastgestelde be zoek aan Amsterdam brengt, heeft mij hogelijk verbaasd. De onroerend-goedbe- lasting schijnt sommige inwoners van sommige gemeenten niet te raken. Maar al verkeert inzender in deze gelukkige om standigheid, acht hij de plannetjes in de geest van Bestek’81? Zou het niet eenvou diger zijn de grondwet in deze te wijzigen? Wat moet Hare Majesteit in de totaal ver loederde hoofdstad des lands? Stamt dit artikel niet uit de tijd dat de reis vanuit Den Haag of het Loo naar de Dam veel op een expeditie geleek? Vanuit Soestdijk is de landsvrouwe heden ten dage met een behoorlijk escorte binnen het kwartier ter plekke! Waarmede ik wel de heer Zeegers inzender van het voorstel gaarne toegeef dat het paleis op de Dam na het vertrek van koning Lodwijk allang zijn oorspronkelijke bestemming als stadhuis had moeten terugkrijgen. De koningin kan dan best in de burgerzaal van dat stadhuis eventuele buitenlandse gasten ontvangen. Om deze voor schuttingwoor den op de muren daarvan te vrijwaren zou ik van Schiphol, IJ of Centraal Stati on liever meteen maar doorreizen naar Baarn. J. A. BOMANS Heemstede P. G. TEL. Heemstede A. W. VAN EEDEN, Lisse. 52^ Verder kan de jeugd dagelijks onder leiding van een restauratie-monteur met zelf meegebracht gereedschap sleutelen aan twee moderne auto’s. Tevens kunnen er rondritten gemaakt worden in antieke automobielen, zijn er lachfilms te zien, rijdt er op de binnenplaats gratis een stoomtreintje en is er een tekenwedstrijd. In de UTRECHTSE manege zijn zon dag 14 oktober van 9.30 tot 16 uur zeventig jonge honden te zien. Ze zijn de trots van de plaatselijke afdeling van de vereniging van fokkers en liefhebbers van Duitse herders. De vereniging geeft met haar honden ook demonstraties gehoorzaam heid en verdedigingstechnieken. In het bijzonder de provincie Noord- Brabant heeft hier op ingehaakt. Zo no digt de Tilburgse politie in die periode in samenwerking met de Streek VW Hart van Brabant dagelijks een groep kinderen van 12 tot en met 14 jaar uit als gast. Zij mogen dan kennis maken met allerlei afdelingen, zoals de opsporingsdienst en de schietbaan, terwijl ook een rit met een politieauto op het dienstrooster voorkomt. De kinderen, die een dagje politie willen spelen, moeten aangemeld worden bij de Streek VW, Spoorlaan 440 in TILBURG, telefoon 013-436131. Vrijdag 5 oktober reageerde ik in uw blad op het bouwschandaal rond de kunstijsbaan in Haarlem. Daarin schreef ik, althans bedoelde ik te schrijven, dat de gemeente de plicht heeft het herstel van de ijsbaan terstond ter hand te nemen zonder te wachten op de uitslag van het juridische steekspel wie dit nu moet beta len en niet op het uitstel zoals u publi ceerde. ling van fabrieksschoorstenen en een bergtop. Ter gelegenheid van de Bien nale voor Kinderboekenillustraties in Bratislava, tevens gewijd aan het In ternationale Jaar van het Kind 1979. werd op 30 augustus een serie van 5 zegels uitgebracht, tezamenhangend met vignetten, die tekeningen uit kin derboeken reproduceren. De waarden zijn 20, 40, 60 h„ 1 en 3 Kcs. VERENIGDE NATIES. Gewijd aan een vrij en onafhankelijk Namibië werden op 5 oktober drie zegels ver krijgbaar gesteld, alle in dezelfde te kening, een kaart van Zuidwest-Afri- ka en een olijftak, in de waarden 1,10 Zw. Fr., $0,15 en $0,31. De ontwerper is E. Weishoff uit Israel. WEST-SAMOA. Twee hoge aanvul- l ingswaarden op de koerserende serie 1978 verschenen met voorstellingen, van schelpdieren: 3 Lambis scorpius en $2 Terebra maculata. K. J. F HEYMANS Het antwoord op de vragen van Aad van Koningshoven in uw blad van 28 septem ber ligt, dacht ik, nogal voor de hand. Ik heb ook een zwever en ook wij moeten wel ver van huis gaan om onze hobby te beoefenen. Dat de motorvliegers niet aan bod komen, dat is omdat deze groep men sen niet commercieel genoeg is, want daar komt het wel op neer. Men schuift het dan maar op geluidshinder, milieubescher ming enz. Deze argumenten vervallen, zo dra er veel geld binnenstroorat. Een spre kend voorbeeld is dan het circuit in Zand- voort. Bij windrichtingen tussen Z. en W. kan ik ze in Haarlem-N. binnenshuis te keer horen gaan. Mar wat wil je. Enige duizenden betalende bezoekers op dit cir cuit en daaromheen de opbrengsten in de horecasector, vegen alle bezwaren van strandrecreanten, bewoners enz. volledig, aan de kant. Als de modelvliegerij de gemeente Haarlemmermeer ook een der-, gelijk geldelijk gewin zou garanderen, dan is er op zeer korte termijn een accom modatie beschikbaar. Gelukkig stelt de stichting Recreatiegebied Spaarnwoude zich anders op. Wij hebben van deze men sen de grootst mogelijke medewerking en begrip bij het bedrijven van onze hobby, maar als half N.-Holland afhankelijk wordt van deze faciliteiten, zie ik het som ber in, want dan wordt het een zaak van: opstellen in rijen van tien, en als je dan vandaag niet aan de beurt komt, dan misschien wel morgen of volgende week. Het wordt de hoogste tijd dat men voor deze groepen mensen eens wat meer gaat doen. Zelf zou ik willen motorvliegen, maar gezien de tegenwerking zie ik dat voorlopig niet zitten. Geluidshinder? ’t Mocht wat, als we denken aan Schiphol, speedbootraces op de Amstel, auto’s, mo toren, bromfietsen, discobars in de bin nenstad en ga zo maar door. Op enige honderden meters afstand geeft zo.n vliegtuigje het geluid van een nijdige hor zel. Het zal je verder ook bekend zijn dat onze apparatuur door een maatregel van Neli Smit-Kroes, goede kans maakt tot schroot te kunnen worden verwerkt door dat de zendamateurs naar de 27 Mhz ver wezen zijn. En jij dan maar weer 800 bij elkaar zien te scharrelen voor een 35 Mhz zender om te vliegen, maar daarmee mag je dan weer niet varen of met autootjes bezig zijn. Je ziet wel, dat het voor de autoriteiten geen probleem is. Dus, zo zit dat. Als het financieel aantrekkelijk is voor de gemeentelijke autoriteiten, dan zijn onze problemen van de baan. J. VAN WONDEREN, Haarlem Gadd (1727-1797), econoom en chemi cus, van wie geen portret bestaat; en 1,10+0,20 Mk. portret van de natura list, reiziger en filosoof Petter Forss- kai (1732-1763) en titelpagina van zijn boek „Tankar om borgerliga friheten”. Ter herinnering aan de uitvaardiging 100 jaar geleden van de wet op de vrijheid van beroepsuitoefening, ver scheen op 26 september een zegel van 1,10 Mk. die door Torsten Ekström werd ontworpen. Op de zegel wordt een stadsgezicht voorgesteld met ver- zetsel; 12. ronddraaiend deel; 13. meisjes naam; 15. voorzetsel; 17. troefkaart; 19. handlanger; 20. van dezelfde soort; 22. strijdperk; 23. windrichting (afk.); 24. ri vier in Siberië; 25. frisse; 27. dwaas; 29. strafwerktuig; 32. misdrijf; 33. europium (afk.); 34. inhoudsmaat (afk.); 35. voorzet sel; 36. Nederlandse Radio Unie (afk.); 38. Europeaan; 40. deel van een schip; 42. wisselburgtocht; 43. Indische dakbedek king; 46. deel van een fornuis; 47. voeg- woord; 4?. de oudere (afk.); 49. plaats in Noord-Holland; 52. berg op Kreta; 54. krantenjongen. Van zondag 14 tot en met zondag 21 oktober wacht de jeugd in het automu- seum Lips-Autotron in DRUNEN een bij zonder festival. De agenda vermeldt on der meer een modelbouwdag op 14 okto ber, waarop de jeugd wordt uitgenodigd zelfgemaakte modellen te tonen. Ieder kind met een zelfgemaakt schip in de hand heeft gratis toegang. Op de binnen plaats van Autotron is een bassin aange legd, waar demonstraties worden gegeven met radiografisch bestuurbare boten. Dinsdag 16 oktober is er een ministoom- evenement met verschillende stoomma chines en treinen. Donderdag 18 oktober staat er een brandweer- en politiedag op het programma, vrijdag 19 oktober biedt Autotron een ruimtevaart- en weten schapsdag. Zondag 21 oktober is gereser veerd voor een motordag. inzittenden. De entreeprijs voor dierenland is 2 per persoon. Met belangstelling heb ik het aardige artikeltje gelezen in uw blad van 27 sep tember jl„ over de Santhaes en zijn nu negentigjarige vroegere molenaar Klaas Boekel. Maar als oud-Santpoorter heb ik mij daarbij over één ding verwonderd: de bewering dat deze oude molen al twee eeuwen aan de Velserhooftlaan staat. Dit geeft natuurlijk een verkeer beeld, .want toen die Velserhooftlaan werd aan gelegd - waarvoor een prachtig stuk van „Boschbeek”, met zijn oprijlaan van hoge beuken, heeft moeten sneuvelen, stond de Santhaes er al bijna twee eeuwen! Op een stuk grasland aan de bosrand (in vroeger eeuwen heette het „molenduin”) en sinds het aanleggen van de Molenstraat om streeks 1910, tussen de achtertuinen van de huizen aan deze straat en die bosrand. De toegangsweg - een verharde „wagen weg” - naar de molen was - en is? - aan, wat nu de Wüstelaan heet, met een hek naast de molenaarswoning afgesloten. Evenals vele andere wegen en straten in Santpoort, die in en na de dertiger jaren en na de Tweede Wereldoorlog zijn aange legd. is de Velserhooftlaan naar een be kende „hofstede” genoemd, die zich over een belanrijk deel van het tegenwoordige dorp uitstrekte, maar al in het begin van de vorige eeuw is gesloopt. Maar dat is een ander verhaal. Voor wat de molen de Santhaes betreft: Santpoort mag zich gelukkig prijzen dat deze molen vooral dank zij de intussen verdwenen i vereniging Santpoort’s bloei in 1938 be houden is gebleven en nu gemeente-eigen- dom is. En. zoals in het artikeltje is gezegd: eenmaal per maand draait hij weer! MR. L. F. DE GROOT, Haarlem Ruim vierduizend konijnen, cavia’s, hoenders, sier- en watervogels en sierdui- ven zijn te bezichtigen op de „Intershow”, die de Nederlandse Konijnenhond op vrij dag 12, zaterdag 13 en zondag 14 oktober voor de twaalfde keer hot in de Braban- thallen in 's-HERTOGENBOSCH. Ope ningsuren: 12 oktober van 20 tot 22, 13 oktober van 10 tot 19 en 14 oktober van 10 tot 17. De Limburgse bloemistenvereniging houdt haar vijftiende provinciale kampi oenschappen bloemschikken in de botani sche tuin „Jochem Hof” in STEIJL (ge meente Tegelen). De resultaten zijn te bewonderen op zondag 14 oktober van 16 tot 21 uur en op maandag 15 oktober van 10 tot 18 uur. Horizontaal: 1. Rus; 4. vaartuig; 6. nage recht; 8. meisjesnaam; 9. oude munt; 11. zangstem; 13. dierengeluid; 14. tegenwer ping; 16. Frans onbepaald voornaam woord; 18. schrijfbehoefte; 20. voedsel; 21. tijdperk; 23. netto (afk.); 25. eetbare wor tel; 26. muziekterm; 28. familielid; 30. pijn; 31. ijzerhoudende aarde; 32. kreupele; 34. muziekinstrument; 36. slaapziekte; 37. nachtvogel; 39. zwemvogel; 41. onderaard se ruimte; 44. invallende gedachte; 45. stad der oudheid; 46. militaire rang; 50. maanstand (afk.); 51. rustbank; 53. mo dern hulpmiddel op schepen; 55. vallei; 56. kostuum; 57. slingerplant; 58. soort kers. schillende uithangborden bachtslieden (afbeelding). GUERNSEY. Het tienjarig bestaan van de zelfstandige, post op dit Ka naaleiland werd gevierd door de uit gifte van vier zegels op 1 oktober: 6 p. hoofdpostkantoor in St. Peter Port, 8 p. postbode en telegrambesteller op de motor, 13 p. postauto’s voor de bestel ling van pakketten, en 15 p. interieur van het filatelistisch bureau op Gu ernsey (afbeelding). BRAZILIË. Ter gelegenheid van „Telecom 79" werd een zegel van Cr$ 2,50 verkrijgbaar gesteld met de voor stelling van een gestileerde wereld kaart. De zegel is door Ana Luïsa Escorel ontworpen (afbeelding). GUINEE. Onder het motto „Afrique en marche” verscheen op 14 september een serie van acht zegels, waarop de Guinese president Sekou Touré en de Franse president Giscard d’Estaing in verschillende entourages voorkomen: 3 S. de Franse president voor de micro foon, 5. S. beide presidenten in bespre king, 6,50 S. de ondertekening van het samenwerkingsverdrag tussen de twee landen, 7 S. de presidenten tijdens een officiële bijeenkomst, 8,50 S. de beide presidenten met hun echtgenotes, 10 S. bespreking, 20 S. de presidenten bren gen een toast uit en 25 S. portret van Giscard d’Estaing (afbeelding). JAMAICA. In verband met het In ternationale Jaar van het Kind 1979 zag een serie van vier zegels het licht met meest reprodukties van kinderte keningen: 20 c. vrouw in kleurige kle dij, 25 c. gezin met kinderen en 50 c. huis in de heuvels. De zegel van 10 c. geeft de reproduktie van een foto waarop een aantal kleuters. De zegels zijn tevens als kerstzegels bedoeld, getuige het inschrift „Christmas 1979" (afbeelding). BRAZILIË. Naar aanleiding van de Onafhankelijkheidsweek 1979 ver scheen op 5 september een zegel van Cr$ 3,20 met een symbolische voorstel ling: een hemelglobe en de zon die de bodem van Brazilië bestraalt. Ter her innering aan de kroning van het beeld van Onze Lieve Vrouwe van Apareci- da, 75 jaar geleden, werd op 8 sepbem- ter een zegel van Cr$ 2,50 uitgegeven, ontworpen door Humberto France- schi; hierop wordt het Mariabeeld, dat in 1717 door visserslieden uit zee werd opgevist, voorgesteld. Verschillende fonteinen zijn te zien op een serie van drie zegels, die ter gelegenheid van de Eerste Interamerikaanse Tentoonstel ling van Klassieke Filatelie (Brasilia- na 79) het licht zag: Cr$2,50 Pyramide- fontein in Rio de Janeiro, Cr$ 10,50 Marïlia-fontein in Ouro Preto en Cr$ 12,00 Boa Vista-fontein in Recife (af beelding). CANADA. In de reeks gewijd aan de Inuit (Eskimo’s), waarvan de serie 1977 de jacht tot onderwerp had en de serie 1978 het reizen, verschenen op 13 sep tember vier zegels van ieder 17 c„ waarvan twee betrekking hebben op het thema „onderdak” (beeldje van speksteen voorstellende „vijf Eski mo’s construeren een iglo” uit Povung- nituk, en gravure van een „zomer tent”) en twee op het thema „gemeen schap” (twee beeldjes die dansers met drums voorstellen, en gravure van „De In de Houtrusthallen aan de Houtrust- weg 102-108 in DEN HAAG is op 12, 13 en 14 oktober een skimarkt ingericht met een ruilbeurs waar gebruikte wintersportarti- kelen, skikleding, ski’s, schoenen, enzo voorts gekocht en verkocht kunnen wor den. Onder de exposanten bevinden zich sportzaken, buitenlandse verkeersbu reaus, reisbureaus, stands met winterca ravans, makelaars in chalets en verder bijvoorbeeld de ANWB en de Nederland se Ski Vereniging. De Ski Happ is geopend vrijdag van 7 tot 11 uur ’s avonds, zaterdag en zondag van 10 tot 6 uur. Toegang bedraagt 6.- de jeugd tot 10 jaar en 65-plussers betalen 2,50 Er is een gratis kindercrèche aan wezig. Horizontaal: 1. flora; 4. volksstam; 8. Rotte; 9. dienaar; 10. etsen; 12. vulkaan; 13. enter; 14. barometer; 16. verspelen; 17. roman; 20. toendra; 23. stern; 24. remedie; 25. buiig; 26. neerlaten; 27. tegen. De vereniging Natuurhistorische Verza meling van het Amsterdamse Bos, beter bekend als het Bosmuseum, houdt tot en met 14 oktober een herfsttentoonstelling. Vele soorten paddestoelen, en andere herfstsymbolen kan men daar aan de rand van AMSTERDAM aantreffen. Het is mogelijk met de fiets of wandelend door de „collectie” te gaan. Het Bosmuseum is te vinden aan de Nieuwe Kalfjeslaan, naast boerderij/pan- nekoekenrestaurant .Meerzicht' Dans” door een Eskimo-kunstenaar van het eiland Holman). Op 17 oktober worden drie kerstzegels in omloop ge bracht met voorstellingen van antiek kinderspeelgoed: 15 c. beschilderde houten trein (National Museum of Man, Ottawa), 17 c. houten trekpaard- je (Musée de Quebec) en 35 c. gebreide pop (Royal Ontario Museum, To ronto). DUITSLAND (BRD). Ter herden king van de honderdste geboortedag van de schilder Paul Klee (1879-1940) komt op 14 november een zegel van 90 Pf. tot uitgifte met de reproduktie van zijn schilderij „Vogelgarten”. Ter her innering aan doctor Johannes Faust, de beroemde magiër, astroloog en al chemist, die in 1480 werd geboren en omstreeks 1539 is gestorven, wordt op dezelfde datum een zegel van 60 Pf. verkrijgbaar gesteld. Hierop zien wij een reproduktie van een houtsnede uit 1616: doctor Faust in een magische cirkel met daarbuiten de duivel; Faust heeft in zijn handen een toverstaf en een reageerbuis met homunculus (kunstmatige mens). De reeks „burch ten en kastelen” wordt op 14 november aangevuld met een zegel van 60 Pf., waarop het kasteel Reydt is voorge steld. De zegel verschijnt ook met in schrift „Deutche Bundespost Berlin” (afbeelding). FINLAND. De weldadigheidszegels voor dit jaar met toeslag ten gunste van de tbc-bestrijding eren Finse ge leerden uit de 18e eeuw: 0,60+0,10 Mk. portret van de econoom, naturalist en ontdekkingsreiziger Pehr Kalm (1716- 1779) en titelpagina van zijn boek „En resa til Norra America”; 0,90+0,15 Mk. titelpagina van het werk „Försök til en systematisk inledning i svenska landtskötselen” van Pehr Adrian ^■28 29 w PORTUGAL. Vooraanstaande per soonlijkheden uit de republikeinse be weging worden geportretteerd op een serie van zes zegels die op 4 oktober in circulatie kwam: 5,50 E. António José de Almeida (1866-1929), 6,50 E. Afonso da Costa (1871-1937), 10,00 E. Teófilo de Braga (1843-1923), 16,00 E. Bernar dino Machado (1851-1944), 19,50 E. Jo ao Chagas (1863-1925) en 20,00 E. Elias Carcia (1830-1891) De ontwerper der zegels is Victor. Santos (afbeelding). SALOMONSEILANDEN. Een nieu we definitieve serie frankeerzegels kwam 18 september in omloop met voorstellingen van amfibieën en rep tielen: 1. c. Ringslang-platstaart (Lati- cauda colubrina), 3 c. Roodband- nachtboomslang (Boiga irregularis), 4 c. Zweepbronslang (Dendrelaphis cal- ligaster), 6. c. Pacifische boa (Candoia carinata), 8 c. Blauwstaartskink (Emoia cyanura), 10 c. Pacifische huis- gekko (Lepidodactylus lugubris), 12 c. Pacifische waraan (Varanus indicus), 15 c. Codeffroy’s hoekkopagame (Go- nocephalus godeffroyi). 20 c. Reuzen pad (Bufo marinus), 25 c. Salomonese rimpelkikker (Platymantis solomo- nis), 30 c. Günthers hoomkikker (Cere- tobatrachus guentheri), 35 c. soort boomkikker (Litoria thesaurensis), 45 c. Guppy’s slang (Salomonelaps par), 1 Salomonese reuzenkink (Corucia ze- brata) 2 Guppy’s kikker (Discodeles guppyi) en 5 Zeekrokodil (Crocody- lus porosus). De zegels werden door Leslie Curtis ontworpen en zijn ge drukt op papier met watermerk CA Spiraal (afbeelding). TSJECHO-SLOWAKIJE. Ter herin nering aan de Slowaakse opstand 35 jaar geleden werd op 29 Augustus een zegel van 30 h. uitgegeven, ontworpen door Albin Brunovsky, met voorstel- Het safaripark en dierenland van Beek se Bergen zijn dagelijks geopend vanaf 10.00 uur. De entreeprijs voor het safari- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 9 Het nationale park De Hoge Veluwe in OTTERLO heeft er van alles aan gedaan om de bezoekers in de herfstvakantie een aantrekkelijk programma te bieden. Zo is de Wildbaan weer voor het publiek opengesteld. Met uitzondering van de rustgebieden voor het grofwild, mag overal ook buiten de paden - vrij wor den gewandeld. Bij het bezoekerscentrum „De Aanschouw” ligt voor liefhebbers gratis een beschrijving klaar van een herfst- wandeling. Deze „paddestoelentocht” voert over één der mooiste delen van De Hoge Veluwe. In het vrij toegankelijke Rijksmuseum Kröller-Müller worden van 13 tot 22 oktober dagelijks gratis filmvoor stellingen gegeven. In de grote gehoorzaal van het museum draaien om 14.00 uur achtereenvolgens „Art Nouveau”, een film die een poëtische impressie geeft van de 19de eeuw, en „Piet Mondriaan”, een documentaire waarin aan de hand van zorgvuldig geselecteerde schilderijen en tekeningen Mondriaans ontwikkeling wordt gevolgd van naturalisme via kubis me naar abstractie. Buiten de eigen collec tie toont Kröller-Müller in de herfstvakan tie (16 oktober tot half november) het Tijdlijnenproject van Peter Westerveld. een aan de oostkust van Afrika uitge voerd en gefotografeerd project. 12,00 Brasil 79 60! 2,80 f h io ’RSW’"1" B wil» 'K«.(2TSMt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11