Notities J over: A schone straten Dej rehabilitatie|yan een zieke treinreiziger I Een strijder voor behoud van Damiate Pers Zz K N IJmuider Courant 'F’ Ik* i Ui I ft WQKSBH M 19 7 9 4 MAANDAG OKTOBER 1 5 EBÏ1E3I >i De verdergaande demaoisering in China, door Jaap van Ginneken, een derde partij in het bloedige Cambodjaanse conflict, door Bob Mantiri, een Belgische stemmentrekker met voorkeur voor ra cistische brieven, door Jan Gerritsen. I F** -- Cambodjaanse ellende uitzichtloos lllllll Prins Norodom Sihanoek 147,50 In die tijd werd ook zijn bekendste boekie lllllll F Met deze rehabilitatie zou ook de laatste „rechtse” tegenstander van oud-partijvoor zitter Mao in ere worden hersteld. En een nieuwe stap worden gemaakt in de richting van een verdere demaoisering. Liu's weduwe was al eerder dit jaar weer in het openbaar verschenen. Ook Liu’s. ei gen portret is nu weer opgedoken op een foto- en schilderijententoonstelling ter gele genheid van de dertigste verjaardag van de Volksrepubliek. Dat men dit persoonlijke onrecht zo spoe dig mogelijk ongedaan zou trachten te ma ken, werd al door diplomaten en journalis ten verwacht sinds de terugkeer van vice- premier Deng en al zijn andere medestan ders twee jaar geleden. Maar dat premier Hua ook een aantal eerder veroordeelde denkbeelden van Liu weer naar voren zou halen, kwam voor velen als een verrassing. Liu werd in 1898 geboren in de graanpro- vincie Hunan: één bergvallei verder dan Mao, die trouwens dezelfde middelbare school bezocht. Liu kwam uit een familie van rijke boeren, maar sloot zich al jong aan bij de communistische organisaties. Er waren twee elementen in zijn carrière die hem van Mao onderscheidden. Wat be treft de binnenlandse politiek was hij niet zo zeer actief onder de arme boeren als wel onder de fabrieksarbeiders, voor wie hij vakbonden oprichtte en stakingen leidde. Ook volgde hij niet de hele „lange Mars” van de opstandelingen naar de bevrijde buitengebieden, maar verbleef meestal on dergronds in de industriecentra. Wat betreft de buitenlandse politiek on derhield hij verder nauwe banden met het Moskou: hij had er geruime tijd gestudeerd, verbleef later lang in de grensprovincies, werd voorzitter van de vereniging voor vriendschap tussen de Volksrepubliek en de Sovjet-Unie, stuurde ook een zoon voor scholing naar Moskou, die daar met een Russische vrouw trouwde. Hij was een strikte man, die zich veel bezighield met het opstellen van regels en het toezien op de naleving daarvan. Zo speelde hij een grote rol bij het formuleren van de gedetailleerde statuten van de partij in 1945, en van de Grondwet van de Volks republiek in 1954: voorbeelden waarop men de laatste tijd steeds meer is gaan teruggrij pen. Tussen 1949 en 1959 werd hij trouwens steeds meer de eerste plaatsvervanger van zowel partijvoorzitter Mao ajs premier Zhou. Hij drong aan op matiging in de klassenstrijd en op een streven naar vreed zame coëxistentie met andere landen. kerde tenslotte Vietnam dat als de vredesbesprekingen zouden luk ken, een „onafhankelijk en neu traal Cambodja de vriend van alle landen in de wereld, te beginnen met Vietnam en de Sovjet-Unie en de bondgenoten van Vietnam”. Liu ging daarop zelf met zijn vrouw en een aantal medewerkers naar de universi- teiten om „de beweging in goede banen te leiden”. Hun tegenstanders zagen dit als een poging om de ontplooiing van de bewe- her-uitgegeven: Hoe men een goede com munist wordt. Het sluit aan op bepaalde morele beginselen van de klassieke wijs geer Confucius, zoals de noodzaak van lei ders tot „zelfontwikkeling”. Maar het neemt tevens afstand van persoonsverering, en keert zich tegen dogmatisme en sectarisïne. Later werden zijn citaten in Hong Kong bijeengebracht in een „klein geel boekje” als tegenhanger voor het rode boekje van Mao. vankelijk medewerking toe, maar veranderde later van gedachten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Phnom Penh beschul digde de westerse landen ervan „valse bedoelingen” te hebben met hun hulp. Aan de Thaise grens liggen tonnen internationale hulpgoederen opgeslagen in zes tien opslagplaatsen. De uitgeputte oorlogsslachtoffers die er in zijn geslaagd de Thaise grens te berei ken krijgen dagelijks twee kom metjes rijst en wat gezouten vis als rantsoen. Functionarissen van de VN en van het Rode Kruis die in Cam bodja zijn geweest maken mel ding van een dramatische situatie onder de hongerende bevolking. Duizenden wezen, die ronddolen in dorpjes, steden en in de jungle, grote sterfte onder de baby’s en vrouwen die onvruchtbaar dreigen te raken als gevolg van de voedsel schaarste. Negentig percent van de bevolking heeft malaria en als op korte termijn de hulp hen niet bereikt, dan overleven zij het niet. Naar schatting twee miljoen bur gers leven in kommervolle om standigheden en de nood zal al leen nog maar ernstiger worden omdat de Vietnamese troepen op het punt staan een nieuw offensief te beginnen tegen de Pol Pot-guer- rillastrijders nu de natte moesson voorbij is. In 1968 werd hij uit al zijn partijfuncties ontheven, in 1969 werd hij zelfs uit de partij gestoten. In dat zelfde jaar overleed hij: sommigen spraken van zelfmoord, anderen van moord. Zijn rehabilitatie nu, tien jaar later, valt samen met het loslaten van de meest extreme maatregelen van Mao, en het teruggrijpen naar correcties daarop die al eerder door Liu waren doorgevoerd. ging tegen te houden. Zijn knappe vrouw, die veelal elegant gekleed ging, werd nu door Mao's echtgenote Jiang Qing gedwon gen in de universiteitskantine eten te helpen opscheppen; en toen zelfs werd ze er nog van beschuldigd vrienden meer te geven dan vijanden. HOOFDREDACTIE Jos L Lodewljks E. Koning DIRECTIE. Damiate Pets b.v. Mr. H. C. van der Mije O raar ring ring zelfi oud vagi hou uitli ving H gen biet ruir van sloc hee: onv heb en H is t der zo I mei mei die Var dat D wat bek mu alle daa legt wat en een E opg bev ber het var ge een col! sch die: zek strt bas die enii pro een nov ouc Liu werd later door zijn eigen dochter uit hun bewaakte woning gelokt om te worden ontvoerd en „voorgeleid” aan een massa- vergadering. Hij werd ervan beschuldigd na de grote sprong voorwaarts aan „een herstel van het kapitalisme” te hebben ge werkt, hij zou getracht hebben de Culturele Revolutie tegen te houden, en als president van de Volksrepubliek in het geheim ban den met de Sovjet-Unie te hebben onder houden: hij werd dan ook de Chinese Chroetsjtsjov genoemd. Inmiddels was in 1966 de Culturele Revo lutie op gang gekomen. Aanvankelijk ging het daarbij vooral om de theaterkunst en met name om een toneelstuk dat als een bedekte toespeling op Mao en zijn denk beelden werd gezien. Liu probeerde het tot een zakelijk debat te beperken op acade misch niveau, terwijl de radicalen er een brede maatschappelijke discussie over wil den, die uitmondde in agitatie en propagan da. Later gingen ook de scholieren en stu denten als Rode Gardisten de straat op. In Peking zijn de laatste tijd steeds meer aanwijzingen opgedoken dat nu ook Chi na’s ex-president Liu Shaoqi tien jaar na zijn dood op het punt staat te worden gere habiliteerd. Liu was het belangrijkste slachtoffer van de zogenoemde Culturele Revolutie in de jaren zestig. In 1969 zou hij zijn overleden aan een longontsteking, die hij had opgelopen tijdens een treinreis van zijn huisarrest in de hoofdstad naar dwang arbeid op het platteland. Toen in dat laatste jaar felle kritiek ont stond op de versnelde collectivisatie van de landbouw, de industralisatieplannen van de grote sprong voorwaarts, en de dreigende breuk met de Sovjet-Unie, werd de „visio nair” Mao tot concessies gedwongen en als president vervangen door Liu. Hij droeg daarna bij tot de teruggave en uitbreiding van de individuele „groentetuinen” van de boeren en een wederinvoering van de vrije dorpsmarkten, tot een terugkeer naar stu kloon voor arbeiders en centralisatie van het bedrijfsbeheer. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 „Klein land, kleine mensen, klei ne geest”. De misprijzende woorden van de Belgische koning Leopold II over de inwoners van zijn eigen koninkrijk komen terug in de herin nering na het jongste incident rond Roger Nols. De Franstalige Belg die deze kort (Vlaamse?) naam draagt is al vele jaren lang burgemeester van de Brusselse deelgemeente Schaarbeek. Hij verwierf zich daar de kiezersgunst met pesterijen, ge richt tegen de kleine Vlaamse min derheid onder de inwoners. Als stemmentrekker, geliefd bij de kleine Brusselse burgerij en ge haat door de Vlamingen, verwierf Nols, voormalig chef-kok bij een Brussels prestige-hotel, zich een prominente plaats in de voorste rangen van het FDF (Front Demo- cratique des Francophones). De Brusselse taalpartij, die ijvert voor de vorming van een eigen Brussels gewest als „Dritte im Bunde” met Vlaanderen en Wallonië binnen het ter van Schaarbeek in zijn oproep, „maatregelen te nemen voor een harmonieus samenleven van de vreemde gemeenschappen met de Belgische bevolking. De politie is inmiddels opgedragen", aldus be sluit hij zijn brief, „strenge maatre gelen te nemen om de veiligheid van de bewoners en de reinheid van onze geliefde gemeente te her stellen.” Het vergt niet veel moeite om zich de reacties in Nederland voor te stellen als de burgemeester van Al melo, Diemen of Vlaardingen zich met deze lompe demagogie tot de inwoners van zijn gemeente had gewend. Woedende protesten, actie groepen, Kamervragen, een strie mende terechtwijzing van hoger hand, dit alles zou zeer waarschijn lijk zijn geweest. Niet zo in België, waar anderstalige landgenoten al vreemdelingen voor elkaar zijn. Het bestuur van het FDF meende dat „een aantal zinnen uit Nols’ brief slecht werd geformuleerd”. Aldus FDF-voorzitter mevrouw Antoinette Spaak, jawel, de dochter van de beroemde vader, minister Paul-Henri Spaak. Nols wilde met zijn brief alleen maar de Schaar- beekse bevolking kalmeren, aldus een andere vergoelijkende toelich ting. En: het vreemdelingenpro bleem in Schaarbeek is vooral van financiële aard omdat aldaar geld voor huisvesting ontbreekt. Slechts één partij de Franstali ge socialisten wees Nols’ brief vierkant af als een „electorale uit buiting van de problemen die wor den veroorzaakt door de aanwezig heid van gastarbeiders”. Enkele kranten wijden korte scherpe com mentaartjes aan de zaak en die is daarmee dan ook afgedaan. Racisme is in het Brusselse iets waarmee politiek woAlt bedreven. Naar aanleiding van de socialis tisch kritiek op Nols, permitteerde mevrouw Spaak zich de medede ling dat zij tijdens de laatste verkie zingscampagne „talrijke racistische brieven” uit Sint Gilles had ontvan gen. Sint Gilles is ook een Brusselse deelgemeente (met 50.000 inwoners, waarvan 6000 Turken en 8000 Italia nen), maar een met een socialisti sche burgemeester. Het zit hem dus niet in de burgemeester, was dus de boodschap van mevrouw Spaak. En zij heeft gelijk: het zit hem bij de mensen die zulke politici hun gang laten gaan. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Intussen proberen internationa le hulporganisaties nog altijd om een massale voedselhulpactie voor de door ziekte en honger ge teisterde Cambodjaanse burgers van de grond te krijgen. Het re giem van Heng Samrin zegde aan overkoepelend geheel van de Belgi sche federale staat. De jongste stunt van Nols: een „oproep” aan de talrijke gastarbei ders in Schaarbeek om nou maar weer op te hoepelen naar het land van herkomst. In zijn brief, gepubli ceerd in het maandelijkse informa tiebulletin dat de inwoners van Schaarbeek gratis in hun brieven bus krijgen, ontpopt de burgerva der zich als een racist van het zui verste water. Van de ruim 50.000 inwoners van Schaarbeek zijn er 17.000 gastarbei ders, voornamelijk Marokkanen en Turken. De oproep van Nols was dan ook in vier talen gesteld, Neder lands, Frans, Turks en Arabisch. „In de tijd dat we welvaart en volle dige werkgelegenheid kenden, heb ben we u onthaald volgens de eeu wenoude tradities die ons eigen zijn en hebt u ook genoten van de vele sociale voordelen die de Belgische arbeiders hadden veroverd”, aldus het reeds onheilspellende begin van Nols’ brief. „Helaas”, vervolgt de met een re cordaantal voorkeurstemmen geko zen burgemeester, „bij tientallen en tientallen bereiken mij brieven, pe tities en telefoontjes van de kant van mijn Schaarbeekse landgeno ten die zich beklagen over het gebrek aan aanpassing van uw kant en die eisen dat er maatregelen wor den genomen. Anderzijds maakt de pers gewag van de deelname van sommigen van uw kinderen aan wandaden van georganiseerde ben des, zodat onze medeburgers zich niet meer veilig voelen.” Nols heeft nog meer te klagen. De „reinheid van de straten” heeft te lijden onder de „zorgeloosheid van de immigranten”. En omdat de gastarbeiders „logementen bewo nen die doorgaans te klein zijn voor de omvang van uw families, ver spreiden uw kinderen zich op straat en openbare gelegenheden, waar ze de rust van de bevolking versto ren.” Nols laat dan ook een waar schuwing volgen: „Onze brief schrijvers, die ook onze belasting plichtigen zijn, begrijpen niet goed waarom u onder ons mag blijven in deze tijden van economische crisis en van werkloosheid.” „Uw gezond verstand kennende, alsmede uw wens om in onze gast vrije gemeente te blijven, vraag ik klein arsenaal aan wapens, voor namelijk machinegeweren van Russische en Chinese makelij die tijdens schermutselingen op Viet namese groepen zouden zijn vero verd. De prins heeft een beroep ge daan op het buitenland om medi cijnen en voedsel te sturen voor zijn volk. „Mijn bedoeling is”, zo verklaarde prins Soeriavong, „naar de hoofdstad Phnom Penh te marcheren en de pro-Hanoi- regering van Heng Samrin omver te werpen”. Het is niet bekend of de Natio nale Bevrijdingsregering van Kampuchea banden heeft met de confederatie van nationalistische Khmers die onlangs door prins Norodom Sianoek in Pjongjang in Noord-Korea is opgericht. Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd waarschuwt in een brief aan de Vietnamese leider Pham Van Dong wel voor een „gewapende strijd” en de oprich ting van een nieuw „sihanoekis- tisch en anti-Vietnamees front”. Hij maakte in zijn brief echter geen gewag van de nieuwe bewe ging van zijn neef prins Soeria vong. In de brief stelt Sihanoek de Vietnamese leider voor om be sprekingen te beginnen over de „restauratie van een onafhanke lijk en neutraal Cambodja”. löqroloIL Koning Leopold II: Klein land, kleine mensen, kleine geest' u”, aldus nog steeds de burgemees- De prins zegt het voorstel te doen in zijn kwaliteit van presi dent van de confederatie van nati onalistische Khmers. Hij waar schuwt Hanoi verder voor de „ernstige gevolgen” wanneer zij zijn aanbod niet accepteren. Siha noek meent dat een eventuele con ferentie in Hanoi, Praag dan wel Pjongjang, waar hij zich voorlo pig heeft gevestigd, kan worden gehouden. In de brief herinnert Sihanoek Pham Van Dong aan de hulp die hij in het verleden aan Vietnam heeft gegeven. Hij verze- t. In Cambodja is een nieuwe ver zetsbeweging opgericht die naar verluidt niet alleen de oorlog heeft verklaard aan de door Vietnam gesteunde regering van Heng Samrin, maar ook aa: -erdre- ven Khmer-bewind v'ol Pot. De leider van de beweging die de Nationale Bevrijdingsregering van Kampuchea heet, is de 33- jarige in Parijs afgestudeerde filo soof prins Norodom Soeriavong, een neef van prins Norodom Siha noek, het voormalige Cambod jaanse staatshoofd. De Nationale Bevrijdingsrege ring heeft de provincie Battam- bang tot haar zetel verklaard. De ze provincie is door de prins uitge roepen tot bevrijd gebied, zo wordt uit goedingelichte kringen in Bangkok vernomen. De rege ring heeft een premier en een mi nister van Buitenlandse Zaken. Politiek gezien is de beweging rechts, zo menen politieke waar nemers. Volgens Thailandse militaire deskundigen heeft de prins 25.000 volgelingen. De prins vertelde zelf aan een Australische journalist dat hij maar 6000 volgelingen heeft, maar zijn aanhang groeit met de dag. „Dagelijks sluiten zo’n vijfhonderd man zich bij ons aan”, vertelde Soeriavong. Zijn le ger, dat echter geen uniform draagt, beschikt slechts over een Camoodjaanse viuchtlngen ■ft- ik fi-ii Bk

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4