of plein 1945 deze week ra Ruik hoe dat mi kt. draai hoe dat draait, proef hoe dat proeft en... Zeg maar jij tegen mij Kostprijsvergelijking bepaalt „renovatie” „nieuwbouw” 1 H KINDERBOEKENWEEK BESLOTEN MET FEESTMIDDAG H °s' W- Ballonnenwedstrijd Uitkomst van een Mensen Kwaliteitsonderzoek eenvoudig” rekensommetje «FF r b - MAANDAG 15 OKTOBER 5 IJMOND 19 7 9 (Van één onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Omdat met proefrenovatie van vijf woningen aan de Bloemstraat in oud-IJmuiden een bedrag per woning gemoeid is van 75.000 gulden acht de directie van de dienst Volkshuisvesting in Noord-Holland een dergelijke renovatie geen zinvolle aangelegenheid. Daarbij wordt, in een schrijven gedateerd 2 oktober aan het college van B. en W. van Velsen, verder aangetekend: „In dit bedrag zijn evenwel nog niet begrepen de kosten gemoeid met onderhouds werken aan de „schil”, waaronder dient te worden begrepen metsel werk, ramen, voordeur, dakgoot en dakbedekking van de woningen. J IJMUIDEN. Willem Wil mink, 42 jaar, sind vorig jaar au teur van beroep. Geen onbekende in het Nederlandse schrijverswe- reldje, getuige onder meer artike len die in dag- en weekbladen in de laatste jaren over hem zijn verschenen. Zondag was hij in buurthuis De Spil in IJmuiden waar ter afsluiting van de Kin derboekenweek in Velsen een groot kinderfeest werd gehou den. Reden van zijn aanwezig heid? De Gouden Harington. De ze onderscheiding kenden speci aal samengestelde kinderjury’s van de verschillende bibliotheek- filialen in de gemeente Velsen hem toe voor zijn boek „Buurjon gens”. K w Bij een eventuele renovatie zullen die werken zonder meer moeten worden uitgevoerd waardoor de werkelijke verbeteringskosten per woning nog (aanzienlijk) uitgaan boven het genoemde bedrag van ƒ75.000”. f i - ir Feest voor de kinderen in de grote zaal, ook bij het optreden van ,,The Four Originals" iiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimiiiiimiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) ^^halfzwaar E. VI. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii Eigenlijk is het bedrag van ƒ75.000 dat door de HID wordt genoemd, als noodza kelijk voor de renovatie per woning, erg opmerkelijk. Nadat begin 1978 een door de gemeente gehouden kwaliteitsonder zoek resulteerde in een vrijwel gelijk ge drag 76.000) op grond waarvan de reno vatie als „niet subsidiabel en derhalve onhaalbaar” werd afgewezen kwam het wijkcomité oud-IJmuiden met een alter natief renovatieplan op de proppen waar van de kosten per woning wel binnen de grenzen van het subsidiabel haalbare la gen. Hierdoor liet de gemeente zich verlei den eveneens met een alternatieve versie te komen. Toen leek renovatie toch weer wel tot de mogelijkheden te gaan behoren. Met het gemeentelijk alternatief was een Ook een beroep op de in de gemeente raad vertegenwoordigde politieke groepe ringen heeft in die situatie geen verande ring ten goede tot gevolg gehad. Met het zelfde gemak waarmee bewoners van oud-IJmuiden door de jaren heen met vage beloften aan het lijntje werden ge houden, werden verontruste of zelfs boze uitlatingen van raadsleden voor kennisge ving aangenomen. Het probleem oud-IJmuiden is voor het gemeentebestuur van Velsen een pro bleem van grondverwerving, van krotop- ruiming, van oude en ouderwetse huizen, van voor- en na-oorlogse woningen, van sloop- en kraakpanden. Van meet af aan heeft het gemeentebestuur blijk gegeven onvoldoende kennis van zaken in huis te hebben om die problemen aan te pakken en op te lossen. Het meest betreurenswaardige daarbij is echter dat het onbeholpen geschutter der gemeentebesturen samenging met een zo opmerkelijk gebrek aan respect voor mensen. In het geval oud-IJmuiden de mensen die woonden achter de gevels van die krotten, huizen, woningen en panden. Van de mensen die daar „thuis” waren en dat nog zijn. De gemeenteraadsleden wacht de ko mende weken een drukke periode van vergaderen. Voordat de gemeentebegro ting 1980 de raad „officieel” wordt aange boden zal dit stuk onderwerp van gesprek zijn van de diverse raadscommissies. Daartoe is het volgende vergaderschema opgesteld: Maandag 15 oktober; 14.00 uur. Perso neelszaken; 15.30 uur Algemene zaken. Dinsdag 16 oktober; 19.00 uur Verkeer en Vervoer; 20.30 uur Volkshuisvesting. Woensdag 17 oktober; 14.00 uur Sport zaken, 16.00 uur Recreatie en Toerisme, 19.00 uur Sociale zaken; 20.30 uur Ruimte lijke Ordening en Openbare Werken. Vrijdag 19 oktober; 19.00 uur Bedrij ven, 20.30 uur Economische Zaken. Maandag 22 oktober; 14.00 uur Volksge zondheid, 19.00 uur Welzijnszaken, 20.30 uur Onderwijs. Dinsdag 23 oktober; 19.00 uur Milieuza ken, 20.30 Financiën. Een onderscheiding die Willem Wilmink op prijs stelde. Het boek, een zelfstandig vervolg op zijn in 1977 geschreven „Ver van de stad” handelt over twee buurjon gens, die in de stad spannende avonturen beleven. Een gegeven, dat bij de jeugdige juryleden, voor het merendeel bestaande uit meisjes, is aangeslagen. De opkomst bij het afsluitingsfeest van de kinderboekenweek in buurthuis De Spil is niet geworden, wat de organisato ren ervan hadden verwacht. Dat lag niet zozeer aan de samenwerkende buurthui zen, bibliotheken en boekhandels, die de organisatie voor hun rekening hebben ge nomen, Willem Wilmink of de kinderen. Eerder aan het tijdstip waarop de kinder boekenweek 1979 werd vastgesteld: een week vóór in plaats van, zoals in vooraf gaande jaren, tijdens de herfstvakantie. Veel kinderen zijn weliswaar tijdens de herfstvakantie met de ouders op stap, feit blijft dat vorig jaar het slotfeest, gehou den op een donderdag in buurthuis De Spil circa driehonderd kinderen trok. Zondagmiddag waren er nauwelijks hon- Mevrouw A. J. P. Van Heel Montijn stelt zich, in haar functie van voorzitter van de commissie Personeelszaken, voor in de commissievergadering van heden De aktiviteiten in buurthuis De Spil? Allereerst de ontvangst door de juryleden van Willem Wilmink. Vragen stellen aan deze auteur. Alles willen weten over hoe hij nou schrijft, over de uitgevers, zijn dagindeling. De schrijver had overal een antwoord op. Later in de middag droeg Wilmink ook enkele stukken voor uit zijn eigen werk en zong hij, zichzelf op de piano begeleidend, het door hem geschre ven liedje „Frekie”, een nummer dat be kend is geworden uit de televisieshow „Stratemaker op Zee”. Op dezelfde w’ijze is aan de agenda van de commissie Volkshuisvesting (dinsdag 17 oktober, 20.30 uur) toegevoegd het punt „renovatie woningen oud-IJmui den”. Op dit kinderboekenfeest ontbrak uiter- aard niet de boekenruil beurs. Velen had den boeken en stripverhalen meegeno men en in de grote zaal van De Spil ontstond al gauw een levendig handeltje. Het optreden van de groep „The Four Originals” besloot het kinderfestijn. Xércaantitfl (ItHU'dc Ktninklijbi 'liibfib/bbrii -b ■l (lil Rl >SS( ’Hl. tubuksiipt t ialisk >n sedert /TV? n- al ie Is’ w er er et ir- us h- o- m ld li ef it- ►r- g- le n- is :h te J- ?h ie id e- !S- P, m ie ie is e- e- in in ts n. LS- ie ie n- se 's, a- ti- LIS ie Sn ie ig Ine bedrag gemoeid van 69.360 gulden. Van de zijde van het wijkcomité werd benadrukt dat van dat bedrag zeker 15.000 gulden diende te worden afgetrokken zijnde „achterstallig onderhoud”. Toch zit er nog een „kortsluiting tussen het nu door de HID opgevoerde kostenbe- drag per woning en de eerder door de gemeente vastgestelde bedragen. De HID heeft in het bedrag van 75.000 gulden niet de kosten van onderhoudswerk aan de „schil” opgenomen. De bedragen van ge meentewege opgevoerd berusten op een kwaliteitsonderzoek waarin die kosten wel zijn verwerkt. In deelrapport-2 over oud-IJmuiden dat in november 1978 door de gemeente openbaar werd gemaakt worden de punten vermeld die bij de totstandkoming van het kwaliteitsoordeel in aanmerking zijn genomen. Daaronder vallen onder meer bouwmuren, voorge vel, achtergevel, overig buitengevelwerk, kapconstructie inclusief dakbedekking, binnen- en buitenkozijnen. De vergelijking van renovatiekosten en nieuwbouwprijs hebben het standpunt van de HID bepaald. Maar nog steeds is het onduidelijk op grond van welke gege vens het bedrag dat renovatie met zich neemt tot stand is gekomen. Dat is voor de leden van het wijkcomité oud-IJmuiden de hamvraag geweest aan het college toen dat met een post var} 76 000 gulden als verbeteringskosten op tafel kwam. Een antwoord is op die vraag nooit gegeven. Dat laatste meer regel dan uitzondering in de jarenlange bestaande ontwrichte relatie tussen gemeente en wijkcomité lijkt op het moment te leiden tot een volslagen apathie bij datzelfde welhaast moegestreden wijkcomité. De kinderen vermaakten zich verder op deze middag onder andere met een quiz. Vragenlijst invullen, opdrachten uitvoe ren en ontdekken wat verschillende de- tailtekeningen voorstelden. Een soort speurspel, zoals ook in de afgelopen week tijdens de openingsuren in de bibliotheek filialen werd gehouden. Voor de HID (Hoofd-inspecteur Direc teur van genoemde provinciale dienst) was het een eenvoudig rekensommetje om, uitgaande van een investering van 75.000 gulden per woning en de gemiddel de inhoud daarvan van 210 kubieke me ter, tot de slotsom te komen dat de reno vatie per kubieke meter 360 gulden gaat kosten. Voor de goedgekeurde nieuw- bouwplannen van de 114 woningwetwo ningen in oud-IJmuiden bedragen de ge lijkwaardige kosten 250 gulden. Uit ver gelijking van deze twee kostencijfers trok de HID zijn konklusie en beschikte afwijzend op het verzoek om de panden Bloemstraat in aanmerking te laten ko men voor een proef-renovatieprojekt. Een beslissing waar we in onze zaterdag editie reeds uitvoerig aandacht aan schonken. 15 oktober „spoedshalve” nog enige pun ten aan de agenda toe te voegen. Meerja renbegroting, VUT-regeling overheids personeel, belangengemeenschap drink watervoorziening Zuid-Kennemerland en Rechtsgeding met een gewezen ambte naar. derd jongens en meisjes die de weg naar het feestgebeuren hadden weten te vinden. Degenen die aanwezig waren hebben zich in ieder geval flink geamuseerd. Om één uur verzamelden zij zich op Plein 1945 om ballonnen los te laten. De kaartjes met adressen, aan de ballonnen bevestigd, kunnen misschien leiden tot verre corres- pondentievriendjes of vriendinnetjes, misschien wel uit het buitenland. Creativiteit kwam te pas bij het maken van kijkers met behulp van w.c.-rollen en verf en bij foto- afdrukken maken in de donkere kamer. Het schminken van de gezichten sloeg ook bijzonder aan en de genen die liever wilden stilzitten kregen hiertoe de gelegenheid in de tienerkamer, waar zij naar films konden kijken. De beleidslijn van' het college wijkt, waar het gaat om het behartigen van de belangen van de bewoners van oud-IJ muiden, op een beschamende wijze af van alles wat hieromtrent in grote lijnen, maar daarom niet minder duidelijk, is vastge legd in het collegeprogram. De wijze waarop dat gebeurt doet het wantrouwen en de achterdocht van de wijkbewoners eerder toe- dan afnemen. n^T~~ Jeugd jury bekroont „Buurjongens van Willem Wilmink met harington Emmy de Vlieger-van den Berg (rechts) overhandigt aan schrijver Willem Wilmink de oorkonde, behorende bij de onderscheiding de gouden harington. Donderdag 18 oktober geen commissie vergadering maar evenmin een rustdag voor de raadsleden. Klokslag half acht gemeenteraadsvergadering. Een aantal belangrijke punten prijken op de zeker niet overladen agenda. Gemeenschappelijke regeling water- produktiebedrijf Zuid-Kennemerland, VUT-regeling ambtenaren, aankoop per ceel grond waarop de voormalige Grego- riuskerk heeft gestaan aan de Kanaal straat in oud-IJmuiden, en tenslotte de benoeming van een hoofd voor de Moer- bergschool. Zoals bekend mag worden verondersteld zijn er twee kandidaten. De heer H. H. K. Van Dorp is door het college als nummer e-e-n op de voordracht ge plaatst. Dit laatste zeer tot ongenoegen van de ouders der leerlingen die zich unaniem achter de kandidatuur van de heer B. Leijenaar hebben gesteld. Om hun voorkeur kracht bij te zetten hebben de ouders hun kinderen vrijdag 12 oktober bij wijze van openbaar protest niet naar school gestuurd. Alle vergaderingen zijn voor het pu bliek toegankelijk en worden gehouden in het gemeentehuis van Velsen. Het college van B. en W. van Velsen kan opgelucht ademhalen. Belanghebbende bewoners van de wijk oud-IJmuiden heb ben antwoord gekregen op de vraag hoe het staat met de plannen voor renovatie van hun woningen. Die vraag is het colle ge een groot aantal malen voorgelegd en een even groot aantal malen bleef het college de vragenstellers een antwoord schuldig. De directie van de provinciale dienst Volkshuisvesting heeft aan alle on zekerheid een einde gemaakt door'de om streden renovatie als „financieel niet haal baar” te kwalificeren. Een gang van zaken die het college geen enkel recht geeft op enige voldoening. De beslissing van de provinciale overheid is het resultaat van een falend gemeentebestuur inzake de re- novatie/nieuwbouwproblematiek van oud-IJmuiden. VAN ROSSEM’S HALFZWARE SMAQ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5