Voor oorlog of rampen UCN-fabriek afgevoerd Guus Kuijer deel 9 aangevochten Felle kritiek frontlijnstaten 24 Een dode bij beving Mexico nijman lichïreklame op Carrington Opvatting De Jong in U Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Betogers bij Staatsprijs voor Vietnamezen in Kennemerduin het woord is aan... vandaag: in Tweede Wereldoorlog het weer HAARLEM .11/ 'n AANRIJDING? „Londen" Brand! Wisselvallig En verder agenda pagina ój Zeehelden 319309 WITTEVEËN DINSDAG 16 OKTOBER 1979 I. Kant: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 16 (Van onze kunstredactie) va. 975,- (Van onze redactie binnenland) JATEMALA pagina's Telefoonbeantwoorders HONDURAS Elektronische KASREGISTERS HAARLEM Beurs Binnen- en buitenland2,3,4,13 Gastenhoek9 Kunst17 Plaatselijk nieuws...,.5,6,7,9, Radio en televisie/Strips.... 15 Sport19,21 Weerrapporten2 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De overheid gaat in de komende jaren het aantal schuilkelders - bedoeld om mensen in geval van oorlog of rampen bescherming te bieden - uitbreiden. De bestaande schuilgelegenheden bieden slechts ruimte aan ongeveer 300.000 mensen. Dat aantal zal worden uitgebreid tot enkele miljoenen. DEN HAAG. Jhr. mr. H. van Vredenburch hecht geen geloof aan de lezing over de zaak omtrent het buitenechtelijk kind van prins Hendrik zoals dr. L. de Jong die heeft gepubliceerd in zijn vandaag verschenen negende deel van Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. (ADVERTENTIE) wiiW' Foundation Lingerie Speciaalzaak Grote kollektie dusters - pyjama’s en nachthemden ./»WSanta Ana S x—t achapan^SAN SALVADOR"*' ^-.i^S^Cojutepeque DEN HAAG. De schrijver Guus Kuijer, woonachtig in de Achterhoek in Gelderland, is bekroond met de Staatsprijs voor kinder- en jeugdlite ratuur. Kuijer zal de prijs (groot 6500 gulden) nog dit jaar ontvangen. Marktplein 22, IJmuiden Tel. 14619 69ste jaargang no. 293 IJmuider Courant Komende jaren forse uitbreiding schuilkelders (ADVERTENTIE) Zie pagina 3 f 'EL SALVADOR JEUGDMODE ANEGANG19 HAARLEM Voor het grootste deel zal het gaan om het aanbrengen van speciale voorzienin gen in reeds bestaande, voor andere doel einden bestemde, grote gebouwen of ruimten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat is belast met de Bescherming Bevolking, betaalt grotendeels de kosten. Overigens blijft het uitgangspunt van het „schuilgelegenheidsbeleid” dat de be volking zoveel mogelijk zelf voor schuilge- legenheid zorgt. Om dat te bevorderen is al lange tijd een aantal maatregelen van kracht. Zo moeten nieuwe flatgebouwen extra voorzieningen voor hun bewoners bevatten, die ook enige bescherming bie den tegen radioactieve neerslag. Op die manier kunnen momenteel ruim 3 miljoen Nederlanders een schuilplaats bij hun wo ning vinden. Tussen de betrokken departementen (Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting) is overleg gaande over de wijze waarop in de toekomst ook aan nieuw te bouwen eengezinswoningen dergelijke eisen kun nen worden gesteld. Door actieve voor lichting zal worden geprobeerd de bou wers van grote, nieuwe (kantoorgebou wen ertoe te brengen bij de bouw - door indeling en constructie - extra bescher ming tegen gevaren te bieden. LONDEN. Vier buurlanden van Zim babwe (de zogeheten frontlijnstaten Zam bia, Tanzania, Mozambique en Botswana) hebben felle kritiek geleverd op het drei gement van de Britse minister van Buiten landse Zaken Carrington, de Zimbabwe- conferentie eventueel alleen met de Zim- babwese premier Moezorewa en zonder het Patriottisch Front te zullen voortzet ten. De frontlijnstaten zeggen „met af schuw” van Carringtons dreigement te hebben kennis genomen. De frontlijnsta ten steunen de strijd van het Patriottisch Front maar ze hebben de leiders van dit front ook gemaand, geen onverzoenlijke houding in te nemen op de Zimbabwe- conferentie in Londen. Zie verder pagina 3 ALMELO. Leden van de Mobiele Eenheid hebben vanmorgen rond acht uur in een geweldloze actie de ongeveer honderd betogers verwijderd bij het com plex van de uraniumverrijkingsfabriek in Almelo. De betogers, die lijdelijk verzet boden, werden in arrestan ten wagens af gevoerd. Met behulp van zware tangen maakten de politiemannen de kettingen waarmee 24 actievoerders zich aan de hekken hadden vastgeklonken los. Tijdens het afvoeren zongen de betogers van Breek Atoomke- ten Nederland (BAN) „Wij komen weer met veel meer”. De protestactie van het BAN heeft een EL CENTRO (AFP). Bij de aardbe ving die gisteren de Imperial Valley in het zuiden van de Amerikaanse staat Califor nia en het noorden van Mexico heeft ge troffen, is in Mexico één persoon om het leven gekomen, terwijl in het hele gebied minstens 76 personen gewond raakten. De aardbeving, die een kracht van 6,4 op de schaal van Richter had, heeft voor miljoenen dollars schade veroorzaakt. Talrijke huizen werden vernield en gas en waterleidingen sprongen. Voor de ge hele staat Californië werd de noodtoe stand afgekondigd. etmaal geduurd en was gericht tegen uit breiding van de opwerkingsfabriek van URENCO-Nederland. In een brief aan de actievoerders bij de Van Vredenburch is de zoon van de in 1927 overleden Nederlandse gezant in Brussel, Carel van Vredenburch. Deze speelde een belangrijke rol in de zaak. De Jong komt in zijn boek tot de conclusie dat er geen reden is te twijfelen aan de juistheid van het verhaal over deze zaak zoals dit hem twintig jaar geleden is ver teld door Francois van ’t Sant. Van ’t Sant, een persoonlijk vertrouwensman van ko- ninging Wilhelmina, heeft indertijd een zekere „Elisabeth le Roi” afgekocht. Deze „Elisabeth le Roi” had volgens De Jong in deel 9, in het begin van de jaren ’20 een relatie met prins Hendrik, waaruit een zoon werd geboren. Jhr. mr. H. van Vredenburch, die in Zwitserland woont, heeft laten weten, dat volgens hem geen geloof kan worden go. hecht aan de inlichtingen die Van ’t Sant tegenover De Jong heeft verstrekt. „Daar De Jong in de onmogelijkheid verkeerde, de mededelingen te toetsen, berust het verhaal derhalve uiteindelijk op niets meer dan op horen zeggen van een, eerder KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 „Het zijn bonafide staatsburgers, die in hun gedrevenheid te ver zijn gegaan en de wet hebben overtreden”, aldus R. Gonsal ves, officier van Justitie, over de betogers na afloop van de actie. „Brand in de Weijman". Een onheils- kreet die gisteravond veel inwoners van Santpoort op de been bracht. Met uit de zeventiende eeuw daterende café-res- taurant op de hoek van de Hoofdstraat en Wüstelaan dreigde in zijn geheel een prooi van de vlammen te worden. Dankzij het snel ter plekke zijn van de Velsense brandweer kon dat gevaar worden bezworen. De schade bleef beperkt tot het achterste gedeelte van het pand Toch nog goed voor een schade van om en nabij de 100.000 gulden! Waag het toch om het verstand dat je hebt, zelf te gebruiken!! Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: IZUH AMERI NOOR^ "AMERIKA (Van onze redactie buitenland) Op steenworp afstand van de wijk oud-IJmuiden ligt in de gemeente Vel- sen de Zeeheldenbuurt. Straten met namen als Tromp en De Ruyter roepen in de volksbuurt nog steeds een sfeer op van onverschrokken moed. Een klein stukje van die sfeer broeit in de gelederen van de bewoners die best blij zijn met de voorgenomen plannen tot renovatie van hun woonwijk maar bij het maken van die plannen meer „in spraak" zouden hebben willen hebben. Zie de plaatselijke pagina’s. Veel bewolking en af en toe regen. In de nacht en ochtend enkele mistban- ken. Minimumtemperaturen omstreeks I 9 graden. Middagtemperaturen onge veer 14 gradenZwakke tot matige wind j uit uiteenlopende richtingen Er wordt weer, zoals de Coornhertli- ga dat noemt, een „blik agenten” open getrokken voor de steden Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Een extra aanvulling van 200 politiemensen per stad, is door het rijk goedgekeurd. Zie pagina 2 en de stadspagina's Na Somoza is nu ook collega Rome ro van El Salvador uit zijn land verdwe nen. Het leger, dat de dictator het land uit heeft gejaagd, belooft vrije verkie zingen. (ADVERTENTIES) STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 Daarnaast worden op tal van plaatsen openbare schuilgelegenheden gebouwd, waar mensen die zelf geen schuilkelder hebben of zich bij een alarm op straat bevinden, onderdak kunnen vinden. Dat zijn vooral parkeergarages, metrosta tions, tunnels en bruggehoofden, die her metisch van de buitenwereld zijn af te sluiten. toegangswegen van het complex heeft burgemeester F. Schneiders van Almelo erop gewezen dat de directie van UREN CO-Nederland hun aanwezigheid niet meer kon tolereren. Zowel de bedrijfsvoe ring van de fabriek als de uitbreidings- werkzaamheden ervan zouden door het voortduren van de actie in het gedrang komen en dagelijks een schade-post van rond de dertigduizend gulden veroor zaken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De les van Londen Vandaag wordt elders in deze krant ruim aandacht geschonken aan de inhoud van het laatste boek, dat dr. L, de Jong in de serie „Nederland in oorlogstijd” heeft doen verschijnen. Het behandelt het doen en vooral het laten van de groep Neder landers die als „regering” in de meidagen van 1940 was uitgeweken naar Londen, van wie koningin Wilhelmina de belang rijkste persoonlijkheid was. Zoals altijd met de historische oorlogs documentatie van dr. De Jong het geval geweest is, vormt deze aflevering een ver helderende en onthullende bijdrage tot de geschiedschrijving over de lotgevallen van land en volk gedurende de Tweede Wereldoorlog. Maar aangezien ook de schrijver de oorlogstijd in Londen heeft doorgebracht - zijn vertrouwde stem via „Radio Oranje” was in die jaren voor miljoenen in Nederland een opwekkende medicijn - beschikt hij over gegevens en deducties die hem als het ware tot de beste ooggetuige maakten: ooggetuige bij een ongeluk. Wie de oorlog in Nederland heeft be leefd en zich herinnert hoe het vertrou wen op de goede afloop voor een groot deel stoelde op de wetenschap dat de Nederlandse representatie in het gealli eerde kamp volkomen doordrongen was van de zekerheid der geallieerde eind overwinning, zou dit boek van De Jong als een treurige desillusie ervaren, ware het niet dat de stunteligheid en het onvermo gen van „onze regering in Londen” al eerder en zelfs tijdens de oorlog was door gedrongen. De terugkeer van ex-premier De Geer naar het nog bezette vaderland was daarvan een van de schrilste sympto men geweest, maar ook de rapportage van de Enquêtecommissie had al sluiers opge licht. Geen twijfel is er, of is er ooit geweest, over het feit dat koningin Wilhel mina tegen haar persoonlijk verlangen in noodgedwongen Nederland had verlaten en in Londen met heilig vuur in de bres stond voor haar land en volk. Maar zij was een uitzondering, terwijl haar inspannin gen vaak teniet gedaan werden door het gebrek aan medewerking en visie van haar ministers en adviseurs. De teleurstel lende les van „Londen” is, dat in bezet Nederland veel heldhaftig verzet doelloos en nutteloos is geweest en ontelbare le vens zijn verloren gegaan, ook vooral van de vervolgde minderheden als Joden, Zi geuners, gehandicapten, die zouden gered hebben kunnen worden als „Londen” in derdaad het zenuwcentrum en de kracht centrale zou zijn geweest die het had kun nen zijn. Een stel dpmme, eigengereide, egocentrische slappelingen heeft dat ver hinderd en een aantal enkelingen, van wie één vrouw met verbeeldingskracht en moed heeft er nog van weten te maken wat ervan te maken was. Eigenlijk levert dat hetzelfde beeld op als dat van de situatie in bezet Nederland. Ook daar se lecteerde de druk van de oorlog de men sen met karakter en ruggegraatloze mee lopers en profiteurs. Het ware idealisme is aan de politiek verspild. Wie voor een politieke illusie sneuvelt, maakt een plaats vrij voor de handige opportunist met het starre geweten, die het profiteren beoe fent als een wetenschap. De geschied schrijving is leerzaam voor iedere huidige en toekomstige situatie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli De staatsprijs, toegekend door de minis ter van CRM is de belangrijkste prijs voor auteurs van jeugd- en kinderboeken. Eerder dit jaar ontving Guus Kuijer voor de tweede keer een Gouden griffel, een prijs van de CPNB, voor zijn boek Krassen in het tafelblad. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haarlem-N. Tel. 252329. e Spoorweg 777— =Panamenkaanse weg km 1~~ t in dezen niet betrouwbaar gebleken, di rect belanghebbende getuige,” aldus jhr. mr. H. van Vredenburch. De Jong zelf zei op een persconferentie dat de feiten die hij in zijn negende deel over deze zaak schrijft, hem sinds meer dan 20 jaar bekend zijn. Hij heeft ze in deel negen opgenomen omdat ze volgens hem „tijdens de oorlogsjaren met name in het- Londense milieu maar ook in bezet Nederland gevolgen hebben gehad van zodanig belang dat ik van mijn taakopvat ting uit het bieden van opheldering gebo den achtte”. De desbetreffende concept- paragraaf is ter kinnis gebracht van mi nister-president Van Agt, die hem heeft voorgelegd aan koningin Juliana. Tegen de uiteindelijke publikatie bleek geen be zwaar te bestaan. Dr. De Jong deelde op zijn persconfe rentie overigens mee, dat hij in de tijd dat hij zelf in Londen zat als medewerker aan Radio Oranje (1940-1944), voor zeker 90 procent niet wist van alles wat zich in de oorlogsjaren in Londen heeft af gespeeld. Hij gaf verder inzicht in de stand van zaken bij zijn geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog. De Jong zei goede hoop te hebben dat het laatste deel, 12, op 31 december 1985 af is, zoals indertijd is gepland. Deel 10 (Het laatste jaar) zal in twee delen (in totaal drie boeken van 2200 pagina’s samen) worden gepubliceerd eind volgend jaar respectievelijk halver wege 1982. Zie voor een uitvoerig verslag en be schouwing over dit nieuwste deel van dr. De Jongs Het koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog, pagina 13 Garantie Service Inruil Vanmorgen om half acht arriveerde op Schiphol met een vlucht uit Singapore 102 bootvluchtelingen met als eindbestemming het opvangcentrum „Kennemerduin" in Wijk aan Zee. De groep, bestaande uit voornamelijk jeugdige in goede gezondheid verkerende Vietnamezen, bereikte omstreeks half tien het opvangcentrum waar burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk, alsmede vertegenwoordigers van de hulpverlenende instanties de vluchtelingen verwelkomden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1