Herziening moet fondsvorming beperken politienieuws Reinigingsrechten worden in Heemskerk fors verhoogd Meer bevoegdheden voor Heemskerkse sportraad DIAMANT EN DIAMANTBEWERKING veilingen beverwijk „Jamboree on the air” in Heemskerkse Duinhoeve Stichtingsvorm gehandhaafd voor openbare bibliotheek Ki Bloemen Niet langer alleen adviserend Nieuwe gemeenschappelijke regeling Belastingmaatregelen voor 1980 ’t is de moeite waard! Onderwijs Cultuur Valse papieren voor collecte Ook U bent van harte welkom en.... Fondsvorming Uitwisseling van Rooie Vrouwen JUWELIER-DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk Radio-scouting in de IJmond 7 DINSDAG 16 OKTOBER 19 7 9 IJMOND 6 t 23, 19.30 tel. 5 u.: „Po- HEEMSKERK. De krappe financiële situatie van de ge meente zal een aantal bezuinigin gen in de welzijnssector tot ge volg hebben. In de onlangs ge reed gekomen deelnota welzijns zaken en -taken, waarin de ziens wijze van het college is verwoord, zijn de beperkte financiële mid delen het uitgangspunt geweest voor een algehele herziening van de bestaande subsidieverorde ningen ten aanzien van de jeugd- sport, het sociaal-culturele werk, culturele werkgroepen en de stichtingskosten van vereni gingsgebouwen. Tevens zijn in de deelnota maatregelen opgeno men die fondsvorming bij buurt huizen en sportverenigingen moeten afromen. De nota zal in de komende raadsvergadering ter discussie gesteld worden. iweer Subsidies voor welzijnssector in Heemskerk gaan op de helling derin- s voor roens- 3, tel. .30 u.. i 21.15 19 en Onze Diamantexpositie laat L' op spectaculaire wijze kennismaken met alle aspecten vati de diamant. Ervaren diamantbewerker demonstreert met zaag machine, snijmachine en slijptalel de complete bewerking van ruwe diamant tot fonkelende brillant. L' kunt kennismaken met brillanten sieraden, met losse diamanten en brillanten, L’ krijgt inzicht in kwaliteiten, verwerking en toepassingen; kortom in alles, waardoor diamant de betoverende, geheimzin nige, fascinerende, maar meest begeerde edelsteen ter wereld is. Donderdag 18 oktober t/m zaterdag 20 oktober van 10 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De kosten van de gemeentereiniging zullen voor 1980 in de gemeente Heemskerk weer een abnormale verhoging ondergaan en het gevolg daarvan is, dat aan de raad is voorgesteld het tarief van het reinigingsrecht te verhogen met 15,- tot 85,- per jaar. Dat levert de gemeente een meer-opbrengst op van 150.000,-. De minister heeft inmiddels toestemming verleend om de tarieven met plm. 21% te verhogen, terwijl normaal maar een verhoging met 3’6 procent wordt toegestaan. zoens- 0 uur 15-207, 1-21.00 3, tel. s met 19 en is”, 16 Wegens het uitblijven van verdere rijks- bijdragen zal het dienstenpakket van de onderwijsranddiensten geen kans maken op uitbreiding. Wel zullen nog geruime tijd de tekorten van de onderwijsbegelei dingsdienst uit de gemeentekas worden aangevuld. De financiële consequenties van het in ontwikkeling zijnde school- cultureelprogramma zullen bij uitvoering geen verhoging van het budget tot gevolg hebben, daar de gemeente in de deelnota stelt dat nieuwe initiatieven of uitbreiding van bestaande onder een algemene maxi- maliseringsregeling komen te vervallen, waarin alleen trendmatige verhogingen toegestaan zijn. Hierdoor zal de uitvoe ring van het school-cultureelprogramma ten koste gaan van de post onderwijsassis- tentie. Voorts zullen geen financiële mid delen beschikbaar komen voor bouwacti viteiten omwille van de kleuter- en lagere- schoolintegratie zolang er geen duidelijk heid is op welke wijze de onderwijsuitke- ringen uit het gemeentefonds worden aan gepast gingen en buurthuizen zoveel mogelijk beperken. Het college streeft er naar om de gehele herziening voor 1 januari 1983 gereed te hebben. In de deelnota is een aantal uitgangs punten voor de scholenplanning van het openbaar onderwijs beschreven waarin uitgaande van de huidige bevolkingsop bouw met schoolsluitingen is rekening gehouden. Zo is onder meer gesteld dat het bereikte onderwijskundige niveau ge handhaafd moet blijven en het voortbe staan van scholen die mogelijkheden bie den voor integratie van kleuter- en basis onderwijs niet aangetast mag worden. Inzake de verschillende culturele werk groepen in de gemeente zoals Muziek, Jazz, Filmhuis, Assumburg en Tentoon stellingen geeft het college in de deelnota aan 'dat de samenhang van de werkgroe pen verbeteren zal als het programma met meer overleg tot stand komt. Intussen is al een onderlinge overlegstructuur gevon den, waarin besprekingen gaande zijn om de positie van de groepen in de gemeente meer gestalte te geven. Het streven is om de werkgroepen gebundeld in een zoge naamde „culturele cirkel” jaarlijks een bedrag toe te kennen, dat slechts ver- Na ruim een jaar heeft de Sportraad de discussies over het toekennen van beslis singsbevoegdheden op gang gebracht en in 1978 zijn dienaangaande twee nota’s verschenen, waarin de wens naar voren is gebracht de Sportraad de verantwoorde lijke zeggenschap over het beheer van de door verenigingen gebruikte en te gebrui ken accommodaties te geven. Uit de daar opvolgende discussies ontstond de be hoefte aan een duidelijk inzicht in de mogelijkheden, en een projectgroep kreeg toen de opdracht die te onderzoeken. Het advies van deze projectgroep luidde sa mengevat: toekenning van bevoegdheden zonder instelling van een speciale tak van dienst ingevolge de gemeentewet. B. en W. hebben nu aan de gemeente raad twee nieuwe verordeningen ter vast stelling aangeboden. De eerste verorde ning regelt de bevoegdheden, de samen stelling en de werkwijze van de Sportraad en het instellen van een dagelijks bestuur. Het tweede ontwerp bevat de regeling van de aan de Sportraad toe te kennen (Van een medewerker) BEVERWIJK. Door het abnormaal zachte weer leken er vorige week eerder meer dan minder zomergroenten aan de veiling te komen. Met november in aantocht is 90.000 krop sla en 14.000 bos wortelen niet niks. De prijzen waren over alle linies matig. Sla noteerde van 11 tot 25 cent per krop en de bospeen leverde niet meer op dan 74 cent per bos. Andijvie liep in prijs terug en kwam niet meer boven de halve gulden per kilo uit. De aanvoer van postelein loopt ook terug. Dit produkt haalde ten hoogste 179 cent per kilo. Doordat alle najaarsgroenten tot het laatste geoogst kunnen worden komen de wintergroenten wat de prijsvorming be treft in het gedrang. Enkele produkten, waarvan de aanvoeren bescheiden zijn, worden goed verkocht. Bij de bonen is men met uitzondering van de pronkbonen op de kassen aangewezen. Per veilingdag werden nog zo’n duizend kistjes per vei lingdag aangevoerd en deze leverden tot 650 cent per kistje op. Er komen zelfs weer aardbeien aan de veiling. Vrijdag waren de prijzen: aardbeien 150-175, andijvie 20-46, bleekseldery 55-69, bloemkool 35-84, boerenkool 3849, bos- Geen voorrang. Een 16-jarige Bever- wijkse bromfietser verleende maandag morgen tegen tien uur op de Parallelweg volgens de politie geen voorrang aan een 56-jarige Beverwijkse autobestuurder, die voor hem van rechts kwam vanaf de Via- ductweg. De bromfietser brak zijn linker pols en zijn duopassagier, eveneens een 16-jarige Beverwijker, werd gelijk met hem per ambulance naar het ziekenhuis gebracht met een hersenschudding. Bekneld. In de Beverwijkse haven raak te maandagmorgen een 17-jarige Bever wijker bekneld in het ruim van een Duitse coaster bij het optakelen van een metalen buis. Na de ambulancedienst moest de brandweer eraan te pas komen om de jongen te bevrijden. Het letsel viel mee, want na een onderzoek in het Rode Kruis Ziekenhuis kon hij naar huis. Gereedschap. In de nacht van zondag op maandag blijkt uit een bouwkeet in de Heemskerkse wijk Westertuinen voor een flink kapitaal aan gereedschap te zijn gestolen, onder meer een schiethamer met vijfhonderd patronen. Bij de potplanten was er een leuk assor timent, maar ook een terugloop in de prijzen. In handelskringen schuift men niet alles op de aanvoer. De herfstvakan tie steekt ook een spaak in het verkoop- wiel. In het begin van de vorige week ging het allemaal nog goed. De anjers haalden tot 55 cent per stuk en de trosanjers gingen naar 300 cent. De rozen werden nog tot 80 cent verkocht, maar vrijdag was de op brengst een paar dubbeltjes lager. De rozen, die ’s maandags nog zes gulden per bos opleverden haalden vrijdag nauwe lijks vier gulden per bosje. Uiteraard liepen ook de chrysanten te rug in prijs. De kassoorten konden zich nog enigzins handhaven, maar voor het overige was het een week om maar gauw te vergeten. peen 39-74, seldery 9-25, breekpeen 10-28, Chinese kool 3941, knolseldery 2247, komkommer 35-90, peterselie 8-54, poste lein 148-179, prei 59-80, pronkbonen 90- 190, radijs 15-37, snijbonen 340-540, sper ziebonen 170-360, spinazie 12-70, sla 11-25, spitskool 44-51, tomaten 330-650, uien 31- 54, waspeen 1843, brocelie 130-330, rettich 23-29, campignons 145-149, knolvenkel 42. In de hoeve kan men op die dagen de scouts en zendamateurs in aktie zien. Er wordt een tentoonstelling ingericht en er zullen ook films en dia’s van de vorige jamboree worden vertoond. Geïnteres seerden kunnen zelf ook eens aan de knoppen van een aantal amateurontvan- gers draaien. Het district Scouting Kennemerland werkt deze dagen samen met de IJmond Radio Club. De jamboree on the air wordt gelijktij dig in meer dan zeventig landen gehou den, waarbij de basisgedachte is de radio zenders in dienst te stellen van nationale en internationale contacten. Dat gebeurt via de 2 meter VHF-band voor in hoofd zaak de binnenlandse verbindingen, maar ook via de kortegolf HF-banden. Men hoopt scoutinggroepen over de gehele we reld te bereiken. De stijging van de kosten wordt veroor zaakt omdat sinds 1978 geen gebruik meer kan worden gemaakt van de stortplaats van het CALI in Beverwijk en het huisvuil moet worden vervoerd naar de verbran dingsinstallatie van de gemeente Zaan stad. Door de enorme verlenging van de aanvoerlijnen dienen de bestaande huis- vuilwagens vervangen te worden door wa gens met een belangrijk groter laadver mogen (spoor loper type), waarvan er al één in Heemskerk in gebruik is. Twee moeten er nog bij komen in 1980 en in 1982. Tevens dient het personeelsbestand met twee werknemers te worden uitge breid. Bovendien is het noodzakelijk, dat in Heemskerk een hulpstortplaats voor grof vuil wordt ingericht. Een andere kos tenverhogende factor is, dat de opslagca paciteit van de verbrandingsinstallatie in Zaanstad ten opzichte van de verbran- dingscapaciteit té klein is, met als gevolg af en toe lange wachttijden voor de vuilnisauto’s en soms de noodzaak om uit te wijken naar Spaarndam. Ook de tarieven van marktgelden, leges en begrafenisrechten zullen, als de ge meenteraad daarmee accoord gaat, wor den verhoogd met de door de minister toegestane normale procentuele verho ging van drieëneenhalf procent. De retributies en precariorechten zijn in Heemskerk sinds vele jaren niet verhoogd en daarom wordt nu ineens een verhoging met 50% voorgesteld aan de raad. Dit wordt geregeld in een nieuw vast te stellen verordening. id op .16.45 Iroen- door dage- 13.30- .nbare Bi- blijft Op de bloemenveiling is het een jaar lijks terugkerend verschijnsel, dat in de tijd van de buitentroschrysanten de bloe- menprijzen totaal onderuit glijden. De toch niet overgrote aanvoer kon vrijdag niet worden verkocht. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Onder meer in de om geving van de Munnikenweg schijnt er gecollecteerd te worden voor de kinder boerderij „Animal Farm” in Beverwijk. De collectanten legitimeren zich met een kaart, compleet met pasfoto, maar die zijn vals, want er wordt helemaal niet gecol lecteerd voor Animal Farm en de op brengst van de collecte verdwijnt dus in de eigen zakken. Met nadruk wordt er van de zijde van het bestuur van Animal Farm op gewezen, dat er geen sprake is van een collecte voor de kinderboerderij. straat „Rin- lylaan 30 u.: 15.30, 30 u.: .15 u.: „Mic- Veer 22 u. v.d. werk- ir"’ Het plaatselijke culturele gebeuren zal in de komende jaren niet uitgebreid wor den. Wel zullen de bestaande plaatselijke activiteiten, zonodig in relatie tot de regio nale, bijgeschaafd worden zoals reeds bij het bibliotheekwerk en Muziekcentrum gebeurt. 20.00 10 uur ergie- 14.00- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Allang is er in Heemskerk gepraat over het toekennen van meer bevoegdheden aan de Sportraad, die in 1976 is ingesteld met tot nu toe alleen een adviserende funktie ten opzichte van het gemeentebestuur. De overweging was toen, dat adviserend eerst ervaring moest worden opgedaan. beslissingsbevoegdheden. Daarbij wordt aan de Sportraad de taak gegeven de gemeentelijke sportaccommodaties te be heren, alsmede bevoegdheden om met be trekking tot dat beheer beslissingen te nemen. Deze bevoegdheden zijn onder meer de regeling en het bestuur van het huishoudelijk beheer van de sportaccom modaties en het in gebruik geven daar van. Verder krijgt de Sportraad de taak en de bevoegdheid om sportsubsidies te regelen en te verlenen, maar dat sportsub- sidiebeleid zal in overeenstemming moe ten zijn met het algemeen gemeentelijk subsidiebeleid. Het toezien op het beheer en het onder houd van de sportaccommodaties met de daarbij behorende werken en het zorgen voor de instandhouding kunnen pas door de Sportraad worden overgenomen als er mogelijkheden zijn om het onderhoud an ders dan door de dienst gemeentewerken te laten verzorgen. B. en W. achten het niet juist de verantwoordelijkheid voor de dienst gemeentewerken te verdelen over verschillende organen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Voor de tweede maal wordt in het weekend van 20 en 21 oktober in de IJmond de Jamboree On The Air, kortweg Jota, gehouden in de scoutingboerderij „De Duinhoeve”. Die boerderij staat op de hoek van de Voorweg en de Oudendijk in het Heemskerkerduin. Het juiste adres is Voorweg 65 en men kan eventueel auto’s parkeren op de parkeerplaats bij de ingang van het PWN-duinterrein. Alleen in Nederland staan bij de PTT 152 scoutinggroepen ingeschreven voor een speciale jota-machtiging. De jambo ree krijgt dit jaar een bijzonder tintje, omdat het dit jaar precies vijftig jaren is geleden, dat in Nederland de eerste zend machtiging ten behoeve van een amateur - zender werd afgegeven. De scoutingboerderij is op de jambo- reedagen voor het publiek geopend van 9 tot 22 uur op de zaterdag en van 9 tot 17 uur op de zondag. dienst van particuliere organisaties sinds kort een goede rechtspositieregeling is getroffen en het feit, dat de Stichting tot op heden naar de mening'van B. en W. over voldoende bestuurskracht heeft kun nen beschikken. Het college vindt geen aanleiding te veronderstellen, dat hierin verandering zal optreden. (ADVERTENTIE) hoogd zal worden met de algemeen gel dende trendaanpassing. Het bibliotheekwerk en de activiteiten van het Muziekcentrum blijven zoveel mo gelijk gewaarborgd. Een belangrijk deel van de activiteiten van het Muziekcen trum kan blijvend rekenen op de financië le steun van de gemeente, terwijl prioriteit gesteld wordt aan herhuisvesting in com binatie met het bibliotheekwerk. Daar naast wordt groot belang gehecht aan de verbetering en uitbreiding van de biblio- theekaccommodatie in de Jansheeren. Tot 1984 zullen de gemeentelijke uitgaven voor het bibliotheekwerk slechts met de jaarlijkse trendmatige verhogingen wor den aangepast. Uitbreiding van rijkssub- sidie zal niet leiden tot vermindering van de gemeentelijke steun. Een gecombineerd onderkomen voor bi bliotheekwerk en Muziekcentrum schept de mogelijkheid om de Jansheeren aan te passen aan de culturele activiteiten van de werkgroepen en het Dienstencentrum voor bejaarden mogelijk uit te breiden. Een speciale werkgroep heeft inmiddels becijferd dat een gefaseerde aanpassing en uitbreiding van de Jansheeren tot de financiële mogelijkheden behoren. De thans nog geldende subsidieregelin gen voor de buurthuizen en het jongeren centrum heeft in de loop der jaren tot fondsvorming geleid. Deze liquide reser ves beliepen ultimo 1978 een bedrag van bijna een half miljoen gulden. Als oor zaak geldt dat na een opbouwperiode het subsidiegedrag niet werd aangepast aan de verminderde uitgaven. Aangewak- kerd door de slechte financiële situatie van de gemeente zal deze subsidiementa- liteit volgens de resultaten van een werk groep herzien worden. Tevens zullen in overleg met de besturen van bedoelde instellingen enkele maatregelen van kracht worden, die de jaarlijkse reserves zullen afromen. Ook wordt gedacht aan een gemeenschappelijk fonds, waarin het surplus een specifieke bestemming krijgt Fondsvorming bij de sportvereni gingen zal voorts door een tijdelijke sub- sidiewijziging worden aangepakt. BEVERWIJK. Twaalf SPD-vrouwen uit Neuwied zijn in het weekend te gast geweest bij de Rooie Vrouwen. De bedoe ling van deze uitwisseling was elkaar op de hoogte te stellen van de wijze waarop emancipatiezaken in beide landen worden aangepakt. De Duitse vrouwen zijn vrijdagmiddag in het Stadskantoor ontvangen en rondge leid. In de eigen ruimte van de Rooie Vrouwen is in het weekend een spel ge speeld, waarin verschillende opdrachten waren verwerkt. In een zeer ontspannen sfeer is er ook gediscussieerd over allerlei zaken die voor vrouwen van belang zijn. loverkort7 In het licht van beperkte financiële mo gelijkheden van de gemeente zal gestreefd moeten worden naar een herziening van het subsidiestelsel. Eveneens zal bekeken worden of alle gegroeide initiatieven, die nu nog geldelijke steun ondervinden, bin nen een opnieuw vast te stellen subsidie beleid passen. Mogelijk kan een studie uitwijzen dat het na een opbouwfase gestabiliseerde verenigingsleven met een lagere gemeen telijke bijdrage toe kan. Met de deelnota willen de samenstellers niet op details ingaan maar een aanzet geven tot een concept-regeling voor subsidiëring, waar in een aantal algemene voorschriften vastgelegd worden. Met zo’n algemene verordening als leidraad zullen door een werkgroep de eerste stappen gezet wor den naar een totale herziening van de bestaande regelingen zoals onder meer in gebruik zijn bij de jeugdsport, het sociaal- culturele werk, de culturele werkgroepen alsmede de 25-percentsregeling inzake de stichtingskosten van verenigingsgebou wen. Ook zal de nieuwe regeling fondsvor ming zoals waargenomen bij vereni- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op grond van de wet moet samenwerking op het gebied van de openbare bibliotheekwet worden geregeld volgens de Wet Gemeenschappelijke Rege lingen. De gemeenten Beverwijk en Heemskerk moeten aan die verplichtingen gaan voldoen en dan staan er drie wettelijke mogelijkheden ter keuze. In Beverwijk is al gekozen voor een zogenoemde centrumgemeenteregeling en de Heemskerkse raad zal daar in de vergadering van 26 oktpber over kunnen beslissen. Het Heemskerkse college kiest, in overeenstemming met het Beverwijkse besluit, voor een regeling waarbij Bever wijk als centrumgemeente fungeert. De Stichting Ve - - Beverwijk-fieemskerk erenigde Opei :-Heemske: bliotheek 1 dan werkzaam op het gebied van het bibliotheekwerk en de gemeenten gaan een gemeenschappelijke regeling aan, waarbij het volgende wordt geregeld. De gemeenten blijven autonoom met betrek king tot de hun bij de wet en de algemene maatregelen van bestuur toegekende ta ken en bevoegdheden. Beverwijk treedt ten aanzien van de Stichting Verenigde Openbare Bibliotheek Beverwijk-Heems- kerk, het ministerie van CRM en dergelij ke instanties op als centrumgemeente, waar het gaat om het indienen van begro tingen, jaarrekeningen en aanvragen van rijksbijdragen. De gekozen regeling is de minst ingrijpende en nagenoeg een voort zetting van de bestaande situatie. Bij de keuze heeft meegespeeld, dat er ten be hoeve van het oibliotheekpersoneel in

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7